Stadsnieuws. Rechtzaken. Groote Opruiming Gemengde Berichten. 39^ste Ötaats-loterij. Laatste Berichten. 4? D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - - - icjk \- Do gemeente gezien het sanitaire nut van dergelijke inrichtingen ging voor eenige jaren er toe over, don prijs van het te gebruiken water, in plaats van op 10 ctr, op 5 ets. per M3 te stellen, E:n zeer mooie reductie, waarvoor liefhebbers der mooie en nuttige zwemsport, het gemeentebe stuur niet dankbaar genoeg kunnen zijn, omdat hen hierdoor ook de ge- legenheid geboden wordt, deze sport '8 wintors te beoefenen. Edoch hoe dankbaar de sportlui de gemeente mogen zijn, niet aldus de directie der inrichting. Do inrichting (Naaml. Venn.) wordt beheerd door een direcl eur onder toe zicht van een raad van commissarissen behoorende tot de „upper-iten". Ge delegeerd commissaris is het oud kamerlid de heer S. v. d. Bergh Jr. Naast de zweminrichting heeft de directeur voor privé-rekening een waschinrichting waarin hij voor het to gebruiken water den vollen prijs van 10 ct. moet betalen. Voor eenige dagen stond in de Nieuwe Rotterdamsche Courant onder het motto Heimelijke water onttrekking" eon bericht, waaruit bleek, dat van de zweminrichting geheime buisleidingen naar de waschinrichting liepen waar door in de laatste dus ook het water togen den gereduceerden prijs werd betrokken. Gemeenteambtenaren deden een in val en constateerden deze fraude. De raad van Commissarissen werd van gemeentewege met de zaak in kennis gesteld enhandhaafde tot heden de directie in haar betrekking. 't Kan toch niet zyn dat oen bestuur uit hoogstaande mannen bestaande de gepleegde fraude sanctioneert even min dat een dergelijke directie autori teiten gunstig kan stemmen tot het verleunen van steun of reductie? In sportkringen wordt hier de zaak met aandacht gevolgd en de vrees geuit dat het bestaan eener goede ovordekte zweminrichting op het spel staat. jaar lang arbeidden Carnegies raads lieden aan de uitwerking van een plan. Zij kozen een uitvoerend comité waarin zitting hadden de senator Elihu Rcfot, Butler, voorzitter van de Columbia- universiteitJohn Wv Foster, oud minister A. J. Montague, oud-gou verneur van Virginiëdr. H. S. Prit- chett, voorzitter van de Carnegie- stichtingprof. James Brown Scott, sollicitor der regeering te Washington, en Charlemagne Tower, oud-gezant der Vereenigde Staten te Berlijn. Nadat dit comité het eens geworden was over de gronclslagen van zijn werk, verdeelde 'het zijn arbeid in drieën een afdeeling zou zich bozig-' houden met openbare rapporten en met opvoeding, een andere met inter nationaal recht en een derde mot staathuishoudkunde en geschiedenis. De afdeeling internationaal recht onder prof. Scott heeft prof. John Bassett Moore van de Columbia-uni- versiteit uitgenoodigd alle internatio- •nalo atbitrage-procossen tepubliceeren. Deze verzameling zal een soort van jurisprudentie vormen, welke als basis kan dienen voor toekomstige arbitrage. Na het voorjaar van 1913 zal deze afdeeling stóun geven aa^de stichting van een zomercursus voor internatio naal recht in het Vredespaleis van Den Haag. Men hoopt dus ertoe te komen het publiek beter in te lichten over de verschillende beginselen van het volkenrecht. De afdeeling staat huishoudkunde en geschiedenis onder leiding van prof. John Bates Clark is reeds vergevorderd bij de verwezen lijking- van zijn programma. Zij boreidt een studie voor van de historische en economische oorzaken van den oorlog, waaraan zij een studie toevoegt over de middelen om deze in de toekomst te voorkomen. In Augustus j.l. heeft deze afdeeling te Bern een conferentie gehouden, waaraan twee-en-twintig van de groote economisten en pacifis tische schrijvers van Europa deel namen. Op haar programma kwamen quaes- ties voor van zeer groot practisch belang, in het bijzonder de internatio nale leeningen, de betrekkingen tus- schen de Staten die schuldeischer en die welke debiteur zijn, het gebruik van de leeningen als middel van in vloed op de andere Staten, de quaostie van den georganiseerden arbeid en van het socialisme tegenover de quaes- ties van oorlog en bewapening en in het algemeen de economische uitwer king van de oorlogen op het geheele sociale organisme en de Staatsinstel lingen. De afdeeling voor de openbare rap- {)0rten en voor de opvoeding die onder eiding stond van den heer Butler, pre&ident van de Cólumbia-universiteit heeft tot taak propaganda te maken voor de publicatie van werken, de internationale verzoening en de op voeding van de openbare meening tot bevordering van vriendschappelijke internationale betrekkingen enz. Het werk zal in Europa worden geleid door een Europeesch bureau, te Parijs gevestigd, onder de alge- meene leiding van een adviseerenden raad van een veertig staatslieden en Europeeschepublicisten, gekozen onder de eerste mannen. Onder de personen, die aangenomen hebben deel uit te maken van dezen raad behooren graaf Aponnyi van Hongarijelord Avebury, lord Morley en lord Wear- dale voor Engelandde heer Beer- naert voor Belgiëde heeren Léon Bourgeois d'Estournelles de Constant, Passy en Richet voor Frankrijk de professoren Forste» en Zorn voor Duitschlandprof. Lammasch en baro nes Von Suttner voor Oostenrijk. Twee van de meest bekende leiders van de Europeesche organisatie van het werk hebben aangenomen te behooren tot den Raad. De eerste is Thomas Burt, die secretaris was van de Nort humberland Miners Mutual provident Associaton sedert 1865 en die lid is van het Lagerhuis sedert 1874. De tweede is James Ramsay Masdonald, die secretaris is geweest van de Ar- beids-partij sedert 1900 en die thans de leider ervan is in het Lagerhuis. Rusland wordt vertegenwoordigd door den heer Efremof, lid van de Doema en door graaf Kamarofski, prof. in het internationaal recht aan de universiteit van Moskan. Graaf Okoema vertegenwoordigt Japan. Baron d'Estournelles de Conctant zal voorzitter zijn van dezen raad. De Europeesche secretaris zal zijn de heer Prudhomme, welbekend door al wat hij sedert tal van jaren heeft gedaan voor de zaak van den vrede on de internationale arbitrage. Het propagandawerk in Europa zal worden geleid door het internationaal bureau te Bern met een subsidie van de Car- negiestichting. Dit bureau bestaat sedert 1899 en dient als plaats van aanraking tusschen alle pacifistische organisaties in de wereld. Het heeft het vorige jaar den nobelprijs gekregen. Het centraal bureau van-do inter nationale vereenigingen dat zich te Brussel bevondt, onder leiding van den heer La Fontaine, zal ook der*- gelijken steun ontvangen evenals de bladen en de periodieken, die zich in Europa metquaesties van vrede en arbitrage bezighouden. N. Crt. Aa-ngaande den plaats gehad heb bende moord te Middelbeers, schrijft een der lezers van het N. v. d. D. eenige nadere bijzonderheden. Volgens hetgeen hij aldaar verrtam, heeft het geval zich aldus toegedragen De vier zoons van don landbouwer K. gingen in den nacht van Woens dag op Donderdag 20 Dec. met den lichtbak 'stroopen. Zij werden daarbij opgemerkt door den jachtopziener S. Deze ging twee van zijne broers ter hulp halen en met zijn drieën over vielen zij de stroopers. Deze laatsten kregen, na een korte worsteling, de overhand en gingen aan den haal. Een dor broers van den jachtop ziener S. heeft op een der vluchtende stroopers een schot gelast. De onge lukkige K. kreeg, op een afstand van 3 a 4 passen, de heele lading in den rug en was terstond dood. ]|et treurige feit wordt druk be sproken. De dader die geen jachtop ziener is en dus ambtshalve niets met de stroopers te maken had, is tot dusver niet in verzekerde bewaring gesteld. De verslagene was 28 jaar en stond aldus werd aan onzen berichtgever verzekerd bekend als een zeer op passend jong man. In den Oudejaarsnacht was het te Rotterdam bijzonder druk in de be ruchte Zandstraat en omliggende stra ten. Dien nacht te 12 uren hielden alle vergunningen tot muziek maken daar op, wat zoo ongeveer gelijk staat met dat deze straat ten doode werd opgeschreven. Zooals men weet, is zij voor een groot deel begrepen in de plannen voor stadhuis- en postkan- toorbouw. Het was er een drukte en gejoel van geweld en duizenden, nieuwsgie rig hoe het zqu afloopen, bevonden zich in den omtrek. Te twaalf uren werden de muziek- en danshuizen gesloten en enkele door de politie ontruimd zonder dat iets bijzonders plaats had. Later in den nacht moest echter de politie op de Korte Hoogstraat een paar malen van de sabel gebruik ma ken, om ruim baan te maken, daar baldadigen met scherven enz. begon nen te werpen. Den 18-jarigen zoon van kapitein B., die te Lobith het nieuwe jaar met een met kruit geladen kattekop zou inschieten, is door het springen daar van de linkerhand afgeschoten. Aangaande den dood van het echt paar v. d. V. te Naarden, meldt het Hdbl., dat Maandag de sectie van de lijken den geheelen dag heeft voort geduurd. Des avonds stelde dr. Schjoo vast, dat de dood van het echtpaar moet worden toegeschreven aan het gebruik van bedorven vleesch. Het in beslag genomen pekelvleesch, even als een ir> beslag genomen stuk rook- vleesch, bleek sterk bedorven te zijn. De justitie heeft verlof verleend tot begrafenis van het echtpaar op heden. Ook het bier duurder In navolging van het besluit van verschillende Lim- burgsche on Noord-Brabantsche brou wers om de bierprijzen te verhoogen zal op initatief van den Ned. Bierbrou- wersbond een vergadering plaats heb ben in combinatie met den Ned. Bond van Bierbrouwerijen,* waarop zal wor den besproken de wenscholijkheid om te komen tot een algemeene verhoo ging der bierprijzen. Zachte winter. Op Nieuwjaarsdag 's middags, ver maakten zich een tweetal mannen met zwemmen in de Provinciale Vaart te Delft; de merel floot alsóf het Mei ware. (Msb.) Een gouden feest. Heden viek Sjoerd Ypes Nooitgedacht het feit, dat hij 50 jaar geleden bij de firma de Wed. W. J. Öppedijk te IJlst in dienst trad. Een grap? Door een advertentie in een der bladen en door alle kinderen onderteekend, kreeg de familie F. te Dinxperlo kennis, dat een harer naaste bloedverwanten was overleden. Toen de familie op onderzoek uitging, bleek dat do bloedverwant gezond en wel was, doch eqn grappen maker de ad vertentie had geplaatst. Schip gezonken. Zondag is voor Beusichem op de Lok gezonken het stalen klipperschip Dymphina, schipper Kemperman. De schipper met zijn gezin en knecht konden zich redden. Schip, lading en inboedel waren verzekerd. Diphterie op school. Dr. Schulte, schoolarts te Berlijn, bespreokt in do „Zeitschrift füf Schul- gosundheitspflege do maatregelen te nejnen bij schoolopidemieën van diph terie. Hij acht het bacteriologisch onder zoek van bacillendragers in de klasse aangewezen, l'o. wanneer in een kort tijdsverloop meerdere gevallen van diphterie onder de kinderen van een zelfde klasse voorkomen, *2o. wanneer gelijktijdig met enkele gevallen van diphterie onder de kinderen meerdere verdachte gevallen van keelontsteking voorkomen. Hij acht gelijktijdig met dat onder zoek een klassesluiting Van 13 dagen noodig voor ontsmetting van de school en de daarin zijnde voorwerpen en om een scheiding te kunnen makon tus- schon do kinderen die vrij van diphte- riebacillen zijn bevonden en de bacil lendragers. (Tijdsch. voor hygiëne.) Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Het museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende het jaar 1911 bezocht door 7202 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boekerij werden 2515 boek en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden. De lessen der aan het müseum ver- bondon school voor Kunstnijverheid werden over 1911 door 235 vrouwe lijke en mannelijke leerlingen bijge woond. De cursus voor het emailleeren is 3 Januari horvat. De afdeeling der praktische werk plaatsen zal weldra weder moeten worden ^utgebreid" t De 35-jarige vrouw van een veehoe der uit Nederland is te Keulen onder vergiftigingsverschijnselen overleden. Zij laat zes kinderen na beneden den leeftijd van 8 jaren. Op het lijk heeft de justitie beslag gelegd. Op Oudejaarsavond hebben zich te Buren ernstige ongeregeldheden voor gedaan. Door de politie en een bende kwaadwilligen werden over en weer schoten gewisseld. Bij den veldwachter en een ander inwoner worden ruiten ingegooid, zoodat politiehulp van om liggende gemeenten moest worden in geroepen. Enkele personen zijn licht gekwetst. Op Nieuwjaarsdag was door de justitie te Tiel voor versterking van politiemacht gezorgd, waardoor de a- vond van gisteren rustig voorbijging. Te Nuland-Geffen (N. Br.) nabij het café van v. d. Broeke werd gistermor gen omstreeks 9 uur zekere W. van Nistelrooy uit Geffen badende in zijn bloed gevonden. Naar zijn woning ge bracht, constateerde de uit Oss ontbo den geneesheer een diepe steekwond in den rug, waardoor de longen ge raakt waren. Men vreest voor zijn le ven. Omtrent dader en oorzaak tast men in het duister. Hoe planten voedsel zoeken. Een lezer van „Floralia" deelt iets eigenaardigs mede aangaande de wijze waarop een bekend tuinplantje, Pyre- thum parthenifolium oureum, zijn voed sel zoekt. Wij noemen het plantje be kend, omdat velen het zullen kennen als het kleine geelbladige plantje, dat veel gebruikt wordt voor randen om bloemperken, dikwijls afgewisseld met de laaggroeiende donkerblauwe Lobe lia. Deze combinatie, die overigens verre van fraai is, komt zomers in een menigte tuinen voor. De Pyrethum is nog bovendien te herkennen aan den sterken geur van haar op peter selie gelijkende blaadjes, en, als men haar door laat groeien, aan haar bloempjes, die op kleine kamillen ge lijken. Het hierboven bedoelde geval nu was het volgende: „Waarschijnlijk waren toevallig dit voorjaar eenige zaden terecht gekomen in een paar voegen aan den buiten kant van den muur van een onzer kistings, (de randen om de broeibakken heen), ten minste dezeh zomer groeiden halverhoogte den muur een tiental planten, die, niettegenstaande de groote droogte en hoewel zij niet gegoteu werden, toch lustig doorgroeiden, ja zelfs volop bloeiden, toen menige plant het reeds had afgelegd. -„Wat bleek bij 't uitgraven dezer dagen? Dat de wortels als 't ware door den ïnuur heen hadden geboord ze zaten vorder in .den bladgrond van den bak. „Dit is een aardig bewijs, hoe de "planten als 't ware den voedzamen bodem opzoeken." Terwijl eergisteren op den Stations weg te Leiden door een artillerist een paard word afgereden, werd het beest" plotseling schichtig en trapte een er bij loopenden militair zoodanig togen borst en beenen, dat "hij naar hot Hopital Wallon moest worden ver voerd, waar bleek, dat een zijner boe nen gebroken was. Zijn toestand is thans redelijk. Doodelijk ongeval. Gisternacht geraakte te 's Hertogonbosch de voer man Guldon, uit Oudenbosch, beklemd tusschen een verhuiswagen en den muur der inrijpoort van de villa van Vlissingen onder Vught. Het hoofd werd verbrijzeld» Aanvaring. -Gistermorgen om streeks 9 u. had op 'tlJ te Amster dam een aanvaring plaats tusschen de gem.-stoompopt en de pontveer van de Vogelwijkslanden. De ketting van de stoompont brak, terwijl de leuning van do pontveer ihgedrukt werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Onbedachtzaamheid. Te Dinx- perloo had een vijftienjarige jongen de onbezonnenheid een bus carbid te willen laten ontploffen en goot daar toe bij de carbid wat petroleum. De ontploffing volgdemaar met zóóveel kracht, dat de knaap cfo sterke vlam in zijn gezicht kreeg en zwaar ge wond npar het ziekenhuis te Arnhem moest worden overgebracht. Men vreest dat hij zijne oogen voor goed zal moeten missen. Waar slapen de vogels? Waar slapen onze vogels toch? schrijft de heer G. Wolda te Wage- ningen in „De Levende Natuur". Sommigen schijnen geabonneerd op een bepaald plaatsje, andere nomen een willekeurige slaapstee voor lief. Van de boomkruipertjes te Hoog- Keppel kan ik in dit opzicht iets eigenaardigs vertollen. Tegen een muur ongeveer 3 M. boven den grond, heel weinig beschut door een dakgoot, kruipen ze avond aan avond dicht bij elkaar. Al jaren lang. Vijftien jaar geleden hingen ze er net als nu. Ook 's winters. Tegen donker komen ze al piepend aangevlogen. Tien, twaalf, ook wel minderi Even later zitten ze, in groepen doorgaans, als 't ware tegen den muur geplakt. Piepen nog wat en dan wordt het stil. Als jon gens hebben we vroeger die stilte wel eens op ruwe manier verstoord. We hebben de vogeltjes vaak vqrjaagd. En toch hingen ze er dit jaar in de zomervacantie weer op de oude, be proefde manier. De voorliefde voor dit plekje gaat dus stellig van ouder op kind over. a/ Mond- en klauwzeer. Voor den Hoogen Raad word gister behandeld de zaak van den landbou wer te Winterswijk, door de Rechtbank to Zutfen tot geldboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld wegens niet aangifte doen bij den burgemees-, ter zijner woonplaats van mond- en klauwzeep onder zijn vee. Bij memorie waren verschillende cassatie-middelen tegen dit vonnis aan gevoerd. Advocaat-generaal mr. Van Hangest baron d'Ivoy, was omtVent deze mid delen van oordeel, dat de bevoegdheid, bij art. 74 strafvordering aan den be klaagde gegeven om zich door beta ling van het maximum der boete aan de strafvervolging te onttrekken niet verloren gaat, wanneer zooals in casu verzuimd is, in de inleidende dagvaarding die bevoegdheid te ver melden. Onjuist was dus de stelling, dat de ambtenaar van het Openbaar Ministe rie niet-ontvankelijk had moeten zijn verklaard in zijn vervolging. Ook was terecht bekl. als houder van het vee en niet zijn dochter, als hoedster, door de Rechtbank aanspra kelijk geoordeeld voor de gepleegde overtreding, aangezien de hoeder slechts bij afwezigheid van den houder aansprakelijk is te achten. Geconcludeerd werd dus tot verwer ping. Uitspraak 29 Januari. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft een gift van f 100 doen toe komen aan het bestuur dor Neder- landsche Vereoniging tot bestrijding van het Tandbederf, als bewijs van Harer Majesteits bolangstelliug in het werk der vereoniging. Het Doktersconflict in Z.-Limburg. Men sphrijft uit Z.-Limburg aan het Vad. Een van de laatste dagen van 1911 hoeft het Bestuur van het Fonds der .Staatsmijnen een collectief schrijven ontvangen van al de leden der afd. Zuid-Limburg der N. M. t. b. d. G. waarbij zij berichten van af 1 Januari 1912 voor rekening van het fonds der Staatsmijnen geen patiënten meer te zullen behandelen. Men lette op de woorden „voor rekening van" hierin ligt duidelijk opgesloten dat de patiënten wel be handeld zullen worden, doch niet contractueel. Terecht schreven wij dus dat van eeno „staking" niet gesproken mag of kan worden. Het gerucht omtrent eone conferen tie tusschen Fonds- en Afdeelings- bestuur neemt vastere vormen aan men noemt de tweede wepk van Ja nuari als daarvoor aangewezen. Ook do arbeidersorganisaties gaan zich met hot goschil bezighouden. De Christelijke Mijnwerkersbond schijnt besloten te hebben ,vast te zullen houden aan den eisch „vrije artsenkeuze". Moge hot te houden overleg spoedi voeren tot eene op lossing van het geschil. Bij lang voort duren van economische geschillen wordt 't steeds moeilijker tot overeen stemming to geraken. Nieuwjaarsbal ten Hove. Teil Poloizeto V.-Gravenhagerwaren gisteravond öen 1000-tal genoodigden vereonigd'op het bal, door II. M. de Koningin ter gologenhcid van het Nieuwjaar gegoveu. Kort na 9 uur tegen den aanvang van den corcle vernam men, dat H. M. de Koningin niet zou tegenwoordig zjjn. De honneurs weiden waargenomen door H. M. de Koningin-Moedor. Z. K. H. dn Prins ohdorhiëïd zich bij een rondgang in verschillende zolen met velen van de bezoekers. Vredesbeweging- De Oarnegiostichting. Op 14 December 1910 stichtte Car- negio een fonds van 10.000.000 dollars in le hyp. obligaties Van de Staaltrust waarvan oen bedrag van 500.000 dol lars rente gebruikt moest worden tot bevordering van den wereldvrede. Een Mode-nieuwtjes voor 1912. Wij ontleenen aan De Manufacturier, dat i dameswandelstokkennBiet gouden knoppen en haken in het voorjaar te Parijs voor zeer modern zullen gelden en reeds thans door elegante dames voor haar verblijf in Egypte of aan de Rivièra gekocht worden. Men ver haalt, dat mevrouw Van der Bilt aan haar onlangs gehuwde dochter drie stokkeh, ieder ter waarde van 1500 dollar, ten geschenke gegeven heeft. Verder schijnt de muts, althans muts- vorm, den, veerenhoed meer en meer te verdringen. Men ziet veel minder hoeden met veeren dan vroeger, het geen wel jammer is voor de mooie golvende pleureuse. In plaats daarvan ziet men nu veelal op de hoofden van elegante vrouwen mutsen van goud- of zilvervlechtsel, waaronder sommige met prachtige reigoraigrettes. Niet alleen in het belang der struisveeren industrie, maar ook voor de vogel bescherming, is deze verandering in de. mode zeer te betreuren, want voor de op de „farms" gefokte struisvogels hindert het niet, als ze van tijd tot 'tijd eens wat van hun veeren moeten missen, terw.J de in het wild levënde reiger hoe langer hoe meer zijn alge- heele uitroeiing tegemoet gaat. Wat de handschoenen-mode aangaat, blijven voorloopig de 16 knoops tot de zeldzaamheden behooren, doch zijn daarentegen 12 en 8 knoops beslist courant. Veel moUsquetaires zijn in die lengte reeds besteld geworden. Er bestaat neiging voor dunne handschoe nen de dunne, fijne zijden- en floret handschoenen, opengewerkt en dicht, worden veel besteld en meestal niet enkel in gesneden kwaliteiten als filet, jasquard, satijn en milan^e, doch ook in de zoogenaamde geweven genres. In de hAndschoenkleuren bfengt het voorjaar- en zomerseizoen' niets buiten gewoons, behalve een fraai groenachtig beige, dat echter niet opzichtig is. Champagne- en fijne strookleuren zijn nog mode gebleven. Bovendien zijn grijze, in alle nuanceeringen, alsmede beige en beige-tinten als courante kleuren te beschouwenover het ge heel dus een terugkeer tot de eigen i ij ke sobere kleuren met een voorkeur voor lichtere sorteeringen in den zomer, maar zonder sprekende extra-kleuren; deze hebben haar roem overleefd. En eindelijk vernemen wij nog uit het hier aangehaalde modeblad, hoe als noodlottig gevolg voor de mode industrie van het dragen der zeer nauwe strompelrokken door onze moderne dames, de voorzitter van het syndicaat van stoffenfabrikanten te Roubaix heeft medegedeeld, dat tenge volge van de mode der strompel rokken de stoffenfabricate zeer aan zienlijk beperkt is moeten worden. Alleen te Roubaix zjjn hierdoor 20.000 Scbeiders en arbeidsters getroffen. Men eeft zelfs een deel der Belgische arbeiders moeten ontslaan. En men wil het bedrag aan minder betaalde loonen sinds de invoering van den nau weren rok op 15 tot 20 millioen' francs schatteA. GOUDA, B Januari 1912. eisje verbrand. Hedenmorgen acht uur had het zevenjarig dochtertje van zekere H., wonende Heerenstraat alhier, het on geluk, terwijl zij met de andere kin deren bij de kachel zat, met de kleer tjes daarmede in aanraking te komen zoodat deze vlam vatten. Op straat gedragen werden de vlam men gedoofd, doch het arme kind had zulke hevige brandwonden bekomen dat overbrenging naar het.Va'n Iter- son-Ziekenhuis noodzakelijk was, waar heen zij per politie-brancard werd ver voerd. Intusschen is het meisje daar tenge volge van de bekomen brandwonden overleden. ®en. metselaar, die aan het werk was bij den rijwielhandelaar Dortlandt op de Turfmarkt, had het ongeluk een stuk muur op zijn lichaam te krijgen, waardoor hij pijnlijk werd verwond. Per rijtuig werd de getroffene naar zijn woning vervoerd. Men meldt ons, dat een der hoogste premies voor'de verbruikers van Bol- Dubbel Blank Zeep, een Cy cloïde Simplex Rijwiel aan een inwo- rfr. .?r gemeente ten deel is gevallen. et rijwiel is te bezichtigen in het •trortll "Nooit gedaoht"i Spiering- POLITIE GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, zijn aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekqmen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen Een sleutel, oen ring met sleutels, ^en kinder handschoentje en een fou- draaljinhoudende een haarkammetje Voorts zijn te bevragen. Een rozenkrans in etui bij A. Mik kers, BoomgaardstraatJ 48, een fiets pomp bij Rietveld, K.-Tiendeweg 2, een damesportemonnaie bij P. de Vos, Achter de Vischmarkt 3", een hand- schoon bij A.6* de* Mooij, Bogen 33, een sportriem bij Mej. Uitenboogaard, Naaijerstraat 3, een ceintuur bij A. Verbrjiggp, Baanstraat 5, een hand schoen bij W. de Jong, Geuzenstr. 8, een heerenparapluie bij Balk,* Boom gaardstraat 15, een goud oorbelletje bij T. de Jong, Snoijstraat 81, een goud medaillon bij Vergoed, Kui perstraat 14, een portemonnaie möt inhoud bij D. Everting, Vierde Kade 13J een fietspomp bij P. Vergeer, Snoijstraat 35, een rozenkrans bij A. Jaspers, Karnemelksloot 110, een cou ponboekje bij J. v. d. Bosch, Tuin straat 32, een moor van een'wagenas bij J. C. Kremp, Geertje BultsteegS, een witte boezelaar bij P." v. Wiozon, Wilhelminastraat 70, een huissleutel bij J. Luiten, Nieuwohaven 247, een zilver armbandje bij Koolman, Vrou- westoog 35, een R. K. Kerkboekje bij D. Sibbes, Nieuwohaven 328,'een portemonnaie met inhoud bij Blok, Boomgaardstraat 71, een hond bij Tuiloo, Nieuwehaven 121, een zilveren oorbel bij C. Leeflang, Robaarsteog 13, een kinder handschoentje bij C. Jon- geneel, Oosthaven 48, vier portretlijs- ten bij J.v v. Velzen, Gouwe 8, een stuur van een rijwiel bij C. van don Hondel, Lazaruskade 5, een gehaakte muts bij Tom, Nieuwehaven 1,82, eon witslagers schort bij P. M. v. Leeu wen, Raam 272, een zakje inhoudend eenig geld bij J. Hoeksel, van Streijen- straat 11, een portemonnaie met in houd bij D. Radder, Karnemelksloot 43, een paar glacé handschoenen bij van Kuijken, Wijdstraat 16, oen por-- temonnaie met inhoud bij C. M. van 't Hof, K.-Tiendeweg 11, een kinder- handsehoentjo bij G. Lafeber, Kleiweg 106, een kinderboezelaar bij W. F. Bakker, Komijnsteeg 8, een rozenkrans bij W. Gravenstein, Houtmansgracht 13, een dasspeld bij P. Schoenmaker, Ridder van Catsweg 45, twee stukken zink bij Boot, Raam 11, een porte monnaie met inhoud bij v. d. Ring, Turfmarkt 136, een sloof bij Barendse, Winterdijk, oen atlas bij W. Rietveld, Vrouwesteeg 26, een kindercape bij P. Rond, Zeugstraat 96, een hond bij J. Verburg, Vierde Kade 47, een zweep bij L. A. Boot, Nieuwehaven 262, een paar modellen van zaag bij P. C. de Jong, Nieuwehaven 170, een broche bij R. Vonk, Molenwerf 12, een stuk zeil bij G. J. van Balen, Spieringstraat 9, een bonte boezelaar bij Kaars, Tien- deweg 67, vier linnen boorden bij C. M. Koorevaar, Roozendaal 5, een da mes-omslagdoek bij H. F. L. Stilting, Cornelis Ketelstraat 61, een bril in etui bij C. W. de Waal, Kuiperstraat 30, een damesportemonnaie met in houd bij O. P. Spruit, Fluweelensingel 93, een broche met steentjes bij T. Rietveld, Zeugstraat 1, een koperen band bij Lughart, Spieringstraat 97, een nijptang bij Schuling, Groenend aal 50, een rozenkrans bij Groenendaal, Ridder van Catsweg 162, een dames portemonnaie bij A. Verweij, Nieuwe haven 17, een rozenkrans bij Kelner, Lazarussteeg 4, een glacé heeren-hand- schoen bij W. Grunder, Lemdulsteeg 10, oen broche bij M. de Jong, Raam 302, een handschoen bij J. J. Koore vaar, Roozendaal 5, een R.-C. gebeden boekje bij^C. dp Brem, Raam 27, een heeren-handschoen bij N. Faaij, Gouwe 81, een boezelaar bij W. Ameg| Raam 151, een horloge-ketting bij van Dijk, Nieuwehaven 350. Gouda, 3 Januari 1912. De CommissarisTvan Politie, A. BERTHEUX. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam zijn in het afgeloopen jaar aangebracht 1783 strafzaken, tegen 1254 in 1910. Aan 278 preventief ge detineerden werden verdedigers toege voegd ingevolge de bepalingen der Kinderwetten, werden 152verdedigers toegevoegd aan 174 minderjarige be klaagden. Strafzitting. De 23-jarige molenaar W. v. S. te Krimpen a/d. IJssel, bekende op 15 Nov. don landbouwer C. v. d. Linden, aldaar, op het hoofd en de schouders te hebben geslagen, waardoor deze pijnlijk werd getroffen, Bekl, v. S. had zich bevonden op een stuk grond, waar hij niet komen mocht. v. d. L. had hom gelast zich te verwijderen en met een tabaksdoos gedreigd v. d. L. ontkende het laatste. Ter zake van mishandeling hoeft het 0. M., waargenomen door mr. Steonbergho, f 10 boete subs. 15 dagen hechtenis geëischt. Bij vonnis van 10 Nov. veroordeelde de kantonrechter te Schoonhoven den 22-jarigen steenbakker J. L. S., uit Zwammerdam, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, ter zake van over treding van de rijwiel- en motorwet. Bekl. had op 25 Sept. te Haastrecht gereden op den Breeden weg, welke krachtens besluit, van Gedeputeeerde Staten van Zuid-Holland van 21 Fobr. 1902, voor vierwielige motorrijtuigen verboden is. Hij reed op een twee wielig motorrijwiel, waaraan, door middel van een ijzeren bout aan de zadelpen, oen tweewielig mandenwa gentje was bevestigd. Evenals bij don kantonrechter, verweerde bekl. zich ook thang, door als zijne meenfrng Jo kennen te geven, dat een motorrijwiel met een mandenwagentje niet is qen vierwielig motorrijtuig. De kantonrechter had dit verweor verworpen en do officier achtte dit juistbevestiging van het vonnis werd geëischt. 4do KI. Trokking v. Woensdag 3 Jan. No. 20470 f 5000. 12278 f 1500. 2544, 10559 en 11470 ieder f 1000 2299 en 11024 ieder f 400. 3937 en 14062 ieder f 200. 1220, 1515, 2541, 4879, 6787, 8723, 15691 en 15857 ieder f 100. Prijzen van f 65. !50 38 00 77 82 89 110 21Ó 45 51 52 01 72 79 359 70 72 84 41!) 38 45 48 50 80 84 85 91 550 75 87 99 012 28 81 98 721 61 00 72 817 09 940 55 84 80 1000 40 53 1129 54 83 1220 02 97 1310 14 20 28 59 7!) 03 1402 1531 90 1075 98 1714 33 1802 9 48 1975 2000 1 3 23 40 81 01 2102 3 21 20 33 42 01 2227 48 03 2309 73 2452 8!) 2507 13 15 24 40 85 2023 75 79 84 2710 54 2311 20 31 83 9909 3078 3141 49 85 3274 78 83 3315 40 58 77 3411 20 50 58 70 81 98 8510 64 3002 21 3738 3811 02 8901 41 01 81 91 4002 40 4110 81 48 46 47 <19 53 71 81 00 1203 10 4309 10 51 07 85 90 4401 27 88 4527 47 78 81 82 03 1023 58 07 08 80 90 4705 41 49 58 4811 98 492-1 33 30 07 70 73 5000 53 51 5188 5212 83 45 02 71 87 5305 18 05 5400 09 88 5512 43 01 5030 43 70 5717 18 41 41 80 87 6804 09 79 97 5950 09 71 72 0048 58 Ol 67 0144 55 62 92 93 0204 41 03 79 87 0310 42 49 05 93 0108 21 85 0530 44 77 6003 80 81 0758 08 80 0807 58 62 01 6913 45 60 72 7010 14 54 79 86 96 7140 57 82 7210 14 46 73 7855 7450 77 83 7510 45 40 00 07 7615 10 26 89 95 7780 7805 41 51 07 72 82 84 7013 59 8004 33 47 78 8174 70 90 8217 98 8358 04 73 öi 8134 62 8578 81 87 8017 55 71 98 8705 18 90 8849 71 79 03 8907 10 43 47 52 57 0020 81 43 88 0102 26 34 72 9250 61 71 75 9383 9180 95 9531 42 47 88 9749 08 0800 6 28 81 93 9927 05 10019 22 21 30 10157 62 79 10227 80 10339 74 10159 08 89 10518 53 79 10021 33 04 89 92 10704 14 40 10 49 07 74 10815 82 85 91 93 11020 27 47 74 04 11114 25 43 00 95 11211 52 03 11309 12 21 27 85 11445 11526 70 11018 22 40 02 97 11719 01 05 11825 38 52 71 85 11901 84 77 97 12004 57 70 12127 62 02 12223 85 12300 12100 87 12500 79 87 126(0 19 49 00 12754 86 12823 88 00 99 12941 89 90 13002 8 14 28 55 65 83 13188 55 79 80 82 88 10 13250 08 78 18333 43 50 80 13459 78 13529 18020 88 18723 13877 18927 11018 22 47 83 14118 81 95 14284 52 65 88 91 14812 10 80 86 80 83 14436 48 66 69 99 14556 64 14022 25 55 61 77 14733 93 14818 19 40 41 60 14914 24 53 72 93 15067 15112 15212 13 81 72 15302 28 40 90 154)15 77 15528 83 67 74 88 90 15600 45 40 06 15725 77 90 15942 70 50 57 92 93 17061 52 63 75 79 17107 48 50 57 60 17248 17384 50 17131 17505 82 88 90 17015 10 25 51 53 65 87 17712 80 88 89 10 17815 23 25 09 71 17012 94 95 18020 28 00 18120 59 01 18240 80 18305 42 70 18427 55 18587 180(0 87 41 75 88 87 07 18810 80 46 52 54 75 18900 85 51 19005 85 19168 84 10221 20 80 78 95 19300 7 73 19480 19547 10(104 7 22 89 73 10728 48 54 64 81 83 90 19819 98 00 19902 7 85 41 63 99 20012 22 47 85 86 20112 54 20210 28 81 20329 41 78 20404 7 20604 28 47 52 57 06 74 20814 19 33 53 74 20700 14 2(081 48 64 M 20919 81 67 75 88 87 Den Haag. De verkoop van hot „geluksbloempje" op Nieuwsjaarsdag tpn voordeele van de stichting van een rusthuis voor tuberculose arbei ders en arbeidsters in de graphische vakken heeft alhier ruim f '2000 opge ld-acht. Wassend wateri Parijs, 2 Jan. Beriohten komen in over onrustbarende stijgingen van de Marne, A'isno, Maas en Oise. Op ver schillende punten zijn weilanden en tuinen onder water gezet. Nog meer vergiftigingen. Milaan, 2 Jan. Twee werklieden, die niets buitengewoons gegeten heb ben, zijn plotseling gestorven. De dok toren kunnen de doodsoorzaak niet vaststellen. Gevlucht. Van verschillende kanten komen beriohten over de vlucht van den kei zer van China en de keizerin-weduwe. Ze zouden door Moekden heen ge trokken zijn, om zich naar hun ver blijf te Zkekbó, vlak bij de Mongool- sche grens te begeven. Hongersnood in Rusland. Petersburg, 2 Jan. Een telegram uit 'd Grenbourg meldt dat de hongers- nooq in deze provincie zóó groot is dat de boeren beroofd van voedsel, hun kinderen aan Kirghizen- nomaden verkoopen. De catastrophe. Belgrado, 2 Jan. In de Skoupchtina heeft do minister van Binnénlandscho Zaken medegedeeld, dat volgens offi- cieelo Tapporton, van de bedolven werklieden in den tunnel van Sorljig sedert 30 Doe. 16 mannen lovend er uit zijn te voorschijn gohaald. Mijnwerkersstaking in Belgie. Mons, 3 Jan. Heden hebben 25000 mijnwerkers hot werk gestaakt. De beweging/breidt zich sterk-uitmen golooft dat morgen het work geheel zal stil liggen. Felix Dahn f- Berlijn, 3 Jan. De beroemde schrij ver van geschiedkundigo romans Felix Dahn (de auteur o.a. van hot raeoster- werk „Der Kampf nm Romu, dat ook in Hollandsche vertaling verscheen Red.) is* te Breslau, alwaar hij hoog leeraar was in het Romaansch Recht, op 77 jarigen leeftijd overleden. ALLEULM. De Paus en de kome* van Halley. Het is veelal als vaststaand aange nomen, dat toon in 1456 de latere komeet van Halley zich vertoonde, paus Calixtus III togen dit hemel lichaam, dat Europa door do Turken bedreigd, nog met meer rampen schoon te zullen overstelpen, den banbliksem van het Yaticaan slingerde. Op dit oogonblik word Belgrado door de Turken belegerd. Volgens sommige schrijvers zouden do mindorbrooders tijdons den slag de komaet hobben bezworen om haar krachten togen den vijand te wondon, die werkelijk ver slagen werd. Een geheele reeks van schrijvers over astronomie, van Laplaco tot op, de» huldigen dag, hooft doze sago herhaald, nu heeft echter dr. J. Stoin, S. J. in de Spocola astronomica Vati can II een studie Calixte III et le comète de Halley aan deze zaak ge wijd en o.m. aangetoond, dat geen enkele bul van Calixtus III op deze komeet betrokking hoeft; wel is or een bul togen de Turken uitgevaar digd en zijn tegen hen processies en gebeden uitgeschren waartoe klokgelui op den middag het sein zouden geven. Tijdons den slag van Belgrado was de komeet trouwens reeds weer ver dwenen. Do sago hoeft volgens den schrijver zijn onU4fipi|te danken aan den hu manist Platinh, die echter niet genoog vertrouwen verdient om zijn bericht, dat met alle andere gegevens in strijd is, als waar aan te nomen. (T. v. Gesch., cLand- en Volkonk.) van Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Robes en Japon stoffen alsmede K* ft) ftj T fc It IJl Él il van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp coneurroerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BURGERLIJKE STAND. HAASTRECHT. Gedurende do maand Dec. 1911. GEBORENAdrianus Cornelis, ouders J. van Apeldoorn en A. C. de Jong. Wilhelmus Burger, ouders C. Oskam en C. van Rossilm. ONDERTROUWD M. de Lange wedn. van H. van Baarn en J. van Scllaik wëll. van C. van der Laan. P. M. Kuijf, te Rëeuwijk en- M.' van Zuilen. GEHUWDJ. de Wit, te Delft en M. do Graaf. M. C. Dekker, wedn. van J. van der Laan en T. C. Noordeman. C. P. van Vliet, te Krimpen a/d. Lek en W. vanEsschoten te Haastrecht. OVERLEDENH. Knoers 69 j. J. J. Oosterling, echtgenoot van G. Stravers, 61 j. VLIST. GEBORENPetrus Gerrit, ouders G. Klarenbeek en A. M. de Jong. Cornelis, ouders A. Rietveld en C. Verveer. Grietje, ouders C. de Pater en N. Mak. Jacobus, ouders C. J. van der H'ee en N. de Bruin. OVERLEDENF. Boere, wed. v C. Streng, 80 j. van het Konfnklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.2 te lledaix, laagste stand 746.8 te Sku- Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot zwakke later weer toe nemende westelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt la ter wellicht regen, zelfde temperatuur. VAN DEN 1.1 i.'ciciiiiaiiili'l te A msterdam 3 JAN 1912. Stautsieciiiin>eii Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3de Sorie Amort. Schhld 3 pet. Russische Obl. 1906 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Mank- en Creriict-instel- liiigen. Nod. Bankaandoelen ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smolting &Ro fining Co. Cert. v. Aand. Anglo Amorican Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Creilict Install, en Cultuur Ouden Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mi/p Aand. Ned. Handol-Mij. C.v.A Mijnbouw Mij en, Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'ctrolenni-Oiiderii. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" Tho Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mijen. Nod .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabjik Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W ar^chau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito ditoAct.de Jouiss. 1 Amerika. Atchison Alg. Hypb- Obl. 4 pet. Erie Spoorweg Gew. Aand. Union Pacific Railroad -Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew.Aand. Premieleeniugen Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gtüirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3%4 pCt. Amerikanen zeer vast, petroleums levendig. Tabakken vast, Culturen vast, Rubbers prijshoudend, mijnen stil, Nat. staatsfondsen vast, Buiten- landsche kalm, Tramwaarden vast. Vorige Koers. koers van heden- 82 81'/, 91 917,, fil5/l6 100'C 88ij/|6 907, 937, 88'/,, .897, 897, 47'/, 104 ;7, 867. 1047,, 69 '7, 69'/, '2007. 2107a f 55 557, 73 867a 2«7,, 267,, 69 70 2207a 2877. 185 221 288 1857, 697, 597, 577 46','k 48 160 162 444 438 184 115 20"/,, 21 115 11(1 15 40 47, 4 li5/,, 117, 807. 817a 927. 927, 647, 657, 1837a 1104.— 987,. 987 317, 32 .173 >67, HB'/i 6/i, 1027, 163^

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2