Groote Opruiming DBIrLan.en.la.nd.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant 39Hste Staats-lotarij, L.aatste Berichten D. SAMSOM burgerlijke stand - - - keizerlijken onderhandelen te Hankou overi' een vreedzame regeling van de ontruiming der stad door de keizerlijke trospen. Charbin, 3 Jan. Volgens de Peters- borgscho Telegraaf agentuur hebben muitende afdeelingon van de twintig ste divisie het station Sjanhackwan bezet. Daarmee hebben zij de verbin ding tusschen China en Mandsjoerije afgesnedon. Er zijn Japansche troepen afgezonden on^ het verkeer weder te herstellen. Belgie. De volkstelling. Volgens de nu bekend gemaakte ambtelijke cijfers van de volkstolling van 31 December 1910 is de Belgische b'bvolking op dien dag tot 7.423.784 inwoners toegenomen of met 10.9 pCt. sedert de laatste telling (1900). Er zijn 3.680.790 mannen en 3.742.994 vrouwen, d. i. 98 mannen per 100 vrouwen. In de Vlaamsche provincies en Brabant zijn de vrouwen, in de Waalsche de mannen in de meerder heid. De sterkst bevolkte provincie is Brabant, met 1.469.677 inwoners. Dan volgen Henegouwen mot 1.232.867, Oost-Vlaanderen met 1.120.335, Ant werpen met 968.677, Luik met 884.341, West-Vlaanderen met 874.135. Brussel, Antwerpen, Luik en Cent hebben te zamen iets meer dan een derde der goheele bevolking. De grootste steden zijn'Brussel (711.664 inw.), Antwerpen (301.760), Luik, Gent, Verviers, Ostende, Leuven, Doornik, Kortrijk en Namen. Tengevolge van de vermeerdering der bevolking zal het aantal Kamer zetels mot 18 vermeerderen, waarvan in het kiesdistrict Antwerpen 2, Meehe ren 1, Turnhout 1, Brussel 4, Leuven 1, Ostende 1, Roulers-Thielt 1, Ter- monde 1, Charleroi 2, Bergen 1, Luik 1, Tongeren 1, Maosejfk 1. Spanje. Te Barcelona hadden Republiekei- non en socjalisten groote manifestaties voorbereid, om te demonsteeren tegen den oorlog in Marokko. Do politio had echter uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om dit te beletten. Na een door de republiekeinsche vorooniging uitgeschreven meoting, waarin was geprotesteerd tegen het zenden van nieuwe troepen, kwam hot tot oen botsing tusschen do mee- tingbezookers en de politie. Er werden eenige schoten gewisseld en oonige personen in hechtenis ge nomen. Een der manifostanten werd door eon revolverkogel zwaar gewond. Oostenhijk. Te Boedapest had gisteren oen ont ploffing in een oliefabriok plaats, waarbij vier personen, w. o. oen inge nieur in de gloeiende olie vielen en gedood werden, terwijl veertien per sonen meer of minder ernstige brand wonden opliepen. Eon Nedorlandsche Dreadnought Het Volk zegt met stelligheid te kunnen verzekeren, dat reeds op den avond van 22 December, toen Je be handeling van de twee voornaamste doelen van de Marinebegrooting werd uitgesteld, in parlementaire kringen het plan werd beraamd, in plaats van een schip van 7600 ton, in Februari tot den bouw van een Nederlandsehc Dreadnought, te besluiten, dubbel zoo groot en dubbel zoo duur. 1 Rijksverzekeringsbank. Door het bestuur der Rijksverzeke ringsbank is aan de werkgevers een boekje rondgezonden, behelzende oen Beschouwing van de oorzaken en de financieel© gevolgen van de ernstige ongevallen voorgekomen gedurende de jaren 1903, 1904 en 1905. Het is overgedrukt uit de ongeval- lonstatistiok betreffende hot tijdvak 1 Januari 1906—31 December 1906. H. M. de Koningin. Wij lezen in „De Nieuwe Courant": „Op het galabal ten Hove was na tuurlijk de teleurstelling over het niet verschijnen van de Koninklijke gast vrouw algemoen en niet minder de be langstelling in de reden van Haar af wezigheid. „Gelukkig bleek van een minder gunstigen gezondheidstoestand van H. M. geen sprake te zijn. maar deed on der de aanwezigen het gerqcht van een reden van hoogst verblijdenden aard de rondo, waarvan geen tegenspraak vernomen werd." Wij móenen dit gerucht aan onze lezers niet te mogen onthouden, onder uitdrukkelijke mededeeling, dat wij het geheel voor rekening van het Haagsche blad laten. Men meldt aan de „Rott," dat er te Hilversum een sterke strooming bestaat om het a.-r. raadslid mr. V. H- Rutgers, in de vae.-van Heemstra candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Dalende prijzen. - Men zendt aan de „Zutph. Ct.w een paar cijfers om te bewijzen, dat althans de prijzen van tarwebrood en spek dalende zijn. Dit jaar heeft de Nieuwjaarscom- ipissie te Zutphen weer aanbesteed de levering van 700 KG. tarwebrood en 700 KG. spek, welke* zeer ten genoe gen van de commissie en van do qaarmee begiftigden zijn geleverd voor den prijs, die wat Tt spek betreft 71/2 dt. per KG. lager was dan in 1911 \yas besteed 't tarwebrood was 0.05 cent lager dan in 1911. Bij 1910 vergeleken waren de prijzen Van spek en tarwebrood nu resp. 9 eh 1.35 ct. lage£ Oplichters. Dat men nooit te voorzichtig kan zijn in het verkoopen van zaken, is wederom te Helmond gebleken. De gezusters v. D. hielden daar sinds jaren een drukbezocht café met restau rant en hotel. Eenige dagon geleden kwam een zekere hoor P. bij hen en bood aan hun zaak te koopen. Alles werd klaargemaakt. P. logeerde en dineerde enkele dagen in het café zonder een cent te betalen, nam, zooals beweerd wordt, aldaar geld op, hielp met het bediene in het restaurant, doch toon het op betalen aankwam, was do heer gevlogen. Een schadepostje voor de eigenares sen en voqL do geregelde cliënten, wie reeds eeriS^mdjo was beloofd over den goeden verkoop." (Tel.) Do laatste weken worden het plat teland en de kleinere stoden van Noord- Brabant bowerkt door een oplichter, die oudheden aan den man tracht te brengen. Hij dient zich meestal niet aan als koopman, maar als iemand, die in Duitschland werk wil gaan zoeken en nu, om aan gold te komen, genoodzaakt is eenige erfstukken van zijn familie te verkoopon. Verscheidene liefhebbers van oud- hejden o. a. te Borgeil-op-Zoom, Etten, Leur on oldors, werdon hot slachtoftfoi vajn den nog jongen man. Bij den officier van justitie te Breda is togen don bedrieger een klacht ingediend. Een gevangene krankzinnig. [Men schrijft ons uit Middelburg: Gedurende eenige dagon hebben de bewoners van de omgeving van het huas van bewaring alhier veel last gehad van het lawaai, dat een in die inrichting krankzinnig geworden ge- dopineerde landlooper, die tevens van diefstal,, van konijnen beschuldigd wordt, maakte. Do man is thans naar hot krankzinnigengesticht te Medem- blik overgebracht. be stoomtram Meppel—Balkbrug is leergisterochtend te Avereest ont spoord, doordat een zware steen op de rails was gelogd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Een hond als smokkelaar. In weerwil van het scherp toezicht der kommiezen, wordt door de bewo ners van het grensplaatsjo Glanerbrug, evenals in andere grensplaatsen, ge smokkeld, zij het niet altyd met het zelfde succes. Een schrandere Glanerbrugger had echter, naar de Tel. meldt, een smok- kelldienst ingesteld, die het strengste toezicht van de kommieze*n aan weers zijden der grens trotseerde en die nooit, op welke wijze dan ook, in een hin- doiflaag was te lokken. Na veel moeite was het den man in quiestie n.l jgelukt van fc'n hond een smokkelaar io maken, die eiken men- schielijken „beroops"-genoot overtrof. Dobh zie, den laatsten dag van 1911, toen de hond op Duitsch grondgebied 3 ljter foezel in ontvangst had geno men en met dit vrachtje reeds de grens wa$ gepasseerd, viel hij in handen der korjimiezefi. Hij zit nu in een der ver trekken van 't douanegebouw opgeslo ten en heeft tijd over z'n stommen strdek na te denken. Hij heeft geleerd, datj een smokkelaar, ook al is hij een hopd, niet met een vijandelijken ras genoot mag gaan vechten. Vechtende honden loopen in de gaten, vooral wanneer ze belast zijn met eenige bla zen vol jenever. Straks wordt onze hond ten bate van het rijk verkocht en komt natuurlijk weer bij z'n baas te recht. Dan is het weer smokkelen, be laden met allerlei artikelen bij avond of nacht, pijlsnel voortvliegen over heidevelden^ over bouwlanden en grep pels. Dag in dag uit smokkelen. De kommiezen staan hiertegenover mach teloos. De „Triant". Londen, 3 Jan. De Fransche ge zant heeft Van de Peninsular and Oriental Company een cheque van 12.500 francs ontvangen voor de slacht offers Van de Triant, het schip dat de Delhi te hulp ging, en waarvan eenige manschappen verdronken. Het bestuur van deze maatschappij heeft aan hot ministerie van marine een brief van rouwbeklag gezonden waarin getuigd' wordt van den heldenmoed der matrozen van de Triant. Nieuwe Engelsche Postzegels. Voor postzegelverzamelaars van be lang zijn de nieuwe postzegels van een penny en een halve penny, welke den eersten Januari in'de Londensche •postkantoren verkrijgbaar zijn gesteld. Het verschil tusschen deze en de oude is niet groqt.Vele postbeambten hebben zelfs niet opgemorkt dat er een wij ziging in de teekoning was gebracht. Toch is dit geschied Op de postzegels na de troonbestijging van ^Koning George uitgegeven, was onrecht ge pleegd aan den Koning en aan den Britschen leeuw. Z. M.'s gelaat was zoo zwart overschaduwd, dat men zijn baard en snor niet onderscheiden kon. Deze zijn nu keurig in orde. Maar het ergst was de Britsche leeuw er aan toe Deze was zoo mager en toon de op zoo beklagenswaardige wijze zijn ribben, dat velen, vooral na lezing van jingo-dagbladen, zeiden „O, die loeuw is weer hongerigMaar op de nieuwe postzegel is de loeuw op gevuld en afgerond en ziet hij er meer bevredigend en dus bevredigd uit. Brandje aan boord. Aan boord van het s.s. Hollandia van den Kon. Hull. Lloyd, dat op Nieuwjaarsdag uit Zuid-Amerika te Amsterdam arriveerde, ontstond op de uitreis een begin van brand in een der. derde-klasse passagiersverblijven. Dank zij het spoedig en doortastend optreden van de leden der bemanning word uitbreiding van don brand voor komen. De passagiers toonden over dit cordaat optreden hun dankbaarheid, door een collecte onder elkander te houden, waarvan de opbrengst de equi page ten goede kwam. De oorzaak van het brandje moet hoogstwaarschijnlijk aan onvoorzich tigheid van een der passagiers ten worden. Een molen uit de 18e eeuw verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zon dag brak door onbekende oorzaak brand uit in den windmolen van don heer W. Heijs te Dongen. De molen brandde geheel uit, de wieken bleven hangen, iets wat zeer zelden voorkomt, zooals deskundigen beweren, De schade is nog al groot, doch wordt door assu rantie gedeeltelijk gedekt. Naar aan de „'s-H. Ct." gemold wordt is deze molen afkomstig van het kroondomein van wijlen Prins Willem V en dateert hij van 1780. In den molen staan een paar steenen, welke terugwijzen op de regeering der Oranje's. Als vermoedelijke\ dader van den moordaanslag op W. van N. uit Geffen, die Maandagavond te Nuland-Geffon met een steekwond in den rug is gevonden, is aangehouden zekere J. G., van beroep landbouwer. De toestand van den gevonde was, ilgens de 's-H. Ct., gistermorgen veel beter. Ergens in Brabant had, zoo vertelt het „Huisgezin" eene familie een varkon geslacht en zou daarvan met de feestdagen eens heerlijk smullen. Men had het varken goed ingezouten, om het voor bederven goed te bewaren. Korten tijd daarna kwam men tot de ontdekking dat men in plaats van zout fijne suiker gebruikt had. Zoo doende was er een groot gedeelte van het vleesch onbruikbaar geworden. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is er te Velp, bij Arnhem, inge broken in de woning van den rent meester E. B., op Klein Biljoen. De dieven verschaften zich toegang tot de woning door tegen een veranda op te klimmen en toen oenruit van een slaapkamer in te drukken. De ge- heole wpning is doorzochtin het kantoor «ijn uit een schrijfbureau de sleutel» van de brandkast genomen, die daarmede is geopend. Nadat er een bedrag van ongeveer f 5000 waar onder een bankbiljet van f 1000 uit gestolen was, werd de brandkast weer De snbstituut-officier van justitie, mr. Jj. P. Hofstede heeft ter plaatse een opderzoek ingesteld en liet ver scheidene photo's maken. De heer B. is tegen inbraak ver zekerd. In het gezin van W. H. E. te Haarlem zijn twee dochters na het eten van appelmoes, van droge appel tjes bbreid, ziek geworden Ook de hond, die ook van de appelmoes ge had h^eft, werd ziek. Er wordt aan vergiftiging gedacht. De resten van de moes, de pan, waarin ze gekookt werd, pn eefi monster appelen zijn in handen gesteld van den directeur van den keuringsdienst, dr. Bos Pauwels. (N. R. Ct.) Het galabal en een Haagsche Kro- niek(?)-ischrijver. De schrijver van de Haagsche Kroniek in de „Nieuwe Gron. Ct." vertelt „Valavond is 't hofbal of de eigenlijke groote Nieuwjaarsreceptie ten Ho^e gehouden. Het was or stamp vol en nog zelden was er in Noord einde en alle omliggende straten zoo'n file van rijtuigen en auto's. De groote balzaal en do omliggende vertrekken waren smaakvol versierd en maakten in de schitterende electrische verlich ting een toovorachtig effect. Men schat 't getal genoodigden op circa 1000, zoodat 't maar goed is, dat zij over vele zalen waren verdeeld. Gedanst is er zoo goed als niet, schoon de Kon. kapel opwekkende balmuziek ten gehoore bracht. De toiletten waren als steeds prachtig en de keur van gala-costumes, vooral van de di plomaten, de rijke uniformen van legei- en marine-autoriteiten en de pracht van decoraties verhoogden den aanblik. Onder de dames waren er, die zeer de aandacht trokken door den exquisen smaak harer sloepkleeden en den rijkdom van haar fliamanten tooi in haar en om de gedeeollec- teerde halzen. H. M. de Koningin, die met den Prins en H. M. de Koningin-Moeder te 9 uur in de zaal verscheen en een paar uren cerclo hield om de geluk- wenschen van tal van genoodigden, speciaal daartoe door haar geroepen, in ontvangst te nemen en die tegen over enkelen op recht hartelijke wijze te reciproceerpn, de Koningin zag er verrukkelijk uit. Zij droeg een kleed van witte brocaatzijde met zilver gegarneerd, de schitterende diadeem op 't fraai gecoiffeerde hoofd en een verblindend schoone riviere om den hals. De Koningin-Moeder was in licht lila-satijn, met kanten overkleed verschenen. Beide vorstinnen hadden 't groote lint van den Ned. Leeuw om de schouders, evenals de Prins, die in admiraalsuniform was. Zeer laat in den avond, na een tournee langs de opgestelde rijen van gasten, verlieten de vorstelijke perso- ne'n de zalen toen werd er nog een weinig gedanst en aan de welvoor ziene buffetten veel eer bewezen. Tegen 12 uur waren ongeveer de laatste rijtuigen voor. Men was er algemeen over uit, hoe prachtig 't feest was en hoe de beide vorstinnen en Prins zich met groote beminne lijkheid met de gasten hadden onder houden." Men zou zoo zeggen, dat de Kro niekschrijver alles wel heel nauwkeu rig heeft opgenomen. Jammer voor hem, dat de Koningin niet op het galabal is verschenen Schip gezonken. Het scheepvaartverkeer door een der door vaartopeningen van de spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht is gestremd door een gezonken schip. Zondagmorgen te ongeveer 6 uur kwnm de Belgische spits- of walepont „Knapveer" (schipper J. Nijenhof uit Antwerpen) van boven. Nadat de sleep boot. het schip had los gegooid, wilde dit de derde opening, van den üordt- schen wal af gerekend, doorvaren, doch dreef, vermoedelijk door de sterke eb, tegen den middenpijler van de brug op. Het Bchip bleef dwars op de pijlerbestorting zitten. Pogingen, door twee sleepbooten aangewend om het schip vlot te trekken, waren vergeefsch. Bij het doorkomen van den vloed liep het schip vol water. De beide opva renden, de schipper en z'n knecht had den allen tijd om zich in een roeiboot naar den wal te begeven. Maandag nacht is het schip doorgebroken, zoo dat het thans bij vloed geheel onder water zit. Door den Rijkswaterstaat is een wrakschip ter plaatse gelegd met de gebruikelijke zwarte ballen, terwijl 's nachts lichtseinen worden gegeven om de scheepvaart te waarschuwen. De „Knapveer" meet een kleine 400 ton, was geladen met steenkolen en verzekerd. (Dordt. Crt.) Rozen in bloei. In het 8tamroZenvak, Hoogeland- f che ParkRamstraat te Utrecht, staat oen drietal rozen lustig te bloeien. Een or van, een witte, heeft nog geen blaadje verloren. (U. D.) Wild plaag in Noord-Brabant. Tusschen Geldrop en Heoze (N.B.) klagen de-landbouwers over een aldaar heerschende wildplaag. Het bestuur van den N.-Br. Boerenbond te Ileeze heeft den Commissaris der Koningin van een en ander op de hoogte ge steld en uitbreiding van het aantal vergunningen tot het dooden van schadelijk wild gevraagd, daar de ak kers geheel kaal gevreten worden vooral door de wildo konijnen. sluiting van „de Zandstraat" te Rotterdam, n een feuilleton van Brusso (Onder de Menschen, in de „N. R. Ctr) over de sluiting van de tot af braak bestemde beruchte Zandstraat- buurt is het volgende ontleend „Zoo wachtten daar honderden de twaalf slagen van den grooten toren af, die een eind zouden maken aan 't historische Zandstraatleven. Zij vergaten iedere andere overdenking van de wisseling des jaars voor don opstand, de bloedige gebeurtenissen, waarop zij hoopten, als straks do politie zou gaan sluiten. Want daar over gingen de fantastische geruchton rond, van wat de waarden en soetè- neurs in hun schild voerden. Een bloeke jongen verzekerde mij gansch ontdaan, dat er met bommen zou worden gegooid Anderen wisten dat de mariniers, ja, zelfs cavalerie, waren geconsigneerd om de politio te helpen 1 En 't was oen wonder, die drommon van ordentlijk Zondagspubliok, die zonder zich te durven wagen in 't gevaar -al lang te voren stohden samengestroomd op de hoogte van 't Roode Zand en de Korte Hoogstraat om het tooneel van de historische ge beurtenis, 't sterven, met de laatste stuiptrekkingen, kalm gade te slaan als uit oen tribune. 't Rumoer, 't schichtig gefluit en go- schreeuw, 't zatte gelol, 't gestommel en getier heeft den ptechtigen klok slag zelf volkomen overstemd. Maar even over twaalven zag het publiek van weerskanten een vrij sterke po litiemacht, de agenten met stormban den om of nachtpetten op, onder be vel van een aantal inspecteurs, kuie- renderwijs en resoluut maar toch zeer goedmoedig de Zandstraat ingaan, 't Geknal van vuurwerk en los kruit om 't oude jaar te verjagen verhoogde de spanning van 't groote moment. Met een rustig woord naar links en naar rechts baanden de mannen van 't gezag, die den dood van den-Polder aan gingen zeggen, zich een weg door 't gedrang. En inderdaad, zooals aan sprekers die buurten, gingen zij huis aan huis even binnen met hun voor velen wel waarlijk droeve boodschap. Zij traden in stampvolle kroegen, in de razende danshuizen, heel lakoniek, en zeiden niet anders tegen de waar den dan dat 't tijd van sluiten was. Maar dat deden zij vriendelijk, zoo weinig mogelijk opzichtig. En bo vendien waren al die ondernemers, die immers sedert maanden wisten dat 's burgemeesters verlof tot dansen en muziek voor de Zandstraatbuurt heden verviel, te Voren bewerkt om gehoor zaam te we2eji. Een nieuw verlqf elders, om, zij vereenzaamd, weer een danszaal, een muziekgelegenheid, te openen, die enkel op bepaalde uren open staat voor 't publiek deze vergunning berust immers mede in handen van 't hoofd der politie En zoo was 't voor honderden wel een groote teleurstelling, en voor de enkele goed-gezinden een wonder van tact, dat de politie kans zag om zon der slag of stoot, binnen tien minuten tijds, 't heele bedrijf van de Zandstraat en omgeving voor 't vervolg stop te zetten, niet alleen, maar ook om te zelfder tijd al die inrichtingen met behulp van die ondernemers volkomen te ontruimen en te sluitenvoorgoed Zoodat de toeschouwers niet anders zagen dan opeens een eindeloozen uittocht van aangeschoten, zingend en joelend Zandstraatpubliek, van zee lui en -Zondagridders, misdadigers, sjappitouwers en hun trouwe meisjes, die langzaam slenterend de stad in trokken Zigeunervreugd De bewoners langs den Ringdijk, den Omval en de "Weesperzijde genie ten sinds eenige dagen weer van de aanwezigheid van een zigeunertroep. Den laatsten Woensdag van 't vorig jaar waren er reeds eenige woonwa gens gekomen met heen en weer trek- |endo paardenhandelaren en de vol gende dagen kwamen er zoo van tijd eenige wagens die deel uitmaken van een Hongaarschen zigeunertroep aan. Ze legerden zich aan den Amsteloever tusschen Schollenbrug en den Omval. Al spoedig wist de omgeving wat voor volkje er in de buurt was gekomen. Wel bepaalde de overlast zich tot ge- >bedel, maar zij die vooral in den avond langs het „kamp" moeten, siijn op dergelijke kolonies allerminst gesteld. Zondag was het hoofdkamp aange groeid tot zeven groote woonwagens, terwijl een ongeveer gelijk aantal wa gens een vijftig meter verder naar den Omwal waren opgesteld, bewoond door menschen die Watergraafsmeer al meer met een bezoek vereerd hebben. Ook aen de overzijde van den Om wal, aan den Amsteldijk bij het voor malig Raadhuis van Nieuwer-Amstel, bevinden zich op het oogenblik een groot aantal woonwagens. De Hongaarsche zigeunertroep schijnt spoedig vriedschap te hebbe.i gesloten met do Vlaamsche, en andere woonwagenbezoekers, en daar zij het Nieuwjaarsfeest met groote plechtig heid wilden vieren, werd besloten de buren tot het feest te nooden. Een schaap werd gekocht, geslacht en aan het spit gebraden. Zondag reeds. Dat mochten de voorbijgangers zien voor een dubbeltje. Nieuwjaarsdag werd het gebraden schaap in de feesttent genuttigd en ook een biggetje, ganzen en wat ver der aan he« spit geroosterd werd. Een honderd kannen bier zoo vertelde men ons had de dorstige koelen moeten lesschen. De zigeunerfamilie had uitgepakt Alle sieraden waren tentoongesteld de vrouwen hadden zich op haar mooist getooid en toen kwam de naijver. Wat er precies gebeurd is de Watergraafscho politie vindt dat de zigeuners en zwervers dat zelf moeten uitmaken, on bepaalt haar taak tot ,het beschermen der voorbij gangers, zoodat die geen overlast kun nen ondervinden. Gisteravond omstreeks negen uur is de naijver aldus ontbrand, dat het tot een bloedige botsing is gekomen. De mannen zijn elkander met stokken en messen te lijf gegaan, dio van het zi geunerkamp tegen de mannen van de andere woonwagens. Er vielen geduch te klappen een tweetal liep ernstige hoofdwonden op terwijl eënige andere kleinere kwetsuren bekwamen. Zij werden omstreeks half elf ver bonden door een padvinder, die een cursus in verbandleer had bijgewoond. Inmiddels had de politie aan beide zijden van het kamp den weg afge sloten en hield de wacht bij de woon wagens, zoodat het publiek dat pas seeren moest ongehinderd kon voorbij gaan. Een troep bewoners van de woonwagens aan de overzijde van den Amstel, die blijkbaar hun genooten- zwervers wilden te hulp komen, werd bij Schollenbrug tegengehouden. Den geheelen nacht bleef de politie uit Watergraafsmeer bij de woonwa gens wacht houden. De Tel. verneemt, dat van de peréo- nen, die bij de gisternacht tusschen de bewoners van eenige woonwagens aan den Amstel geleverden veldslag gewond werden zekere G. B., een Nederlander, vrij ernstig is. Men achtte zijn toestand zelfs levensgevaarlijk. Een van de Duitschers heeft verder een ernstige hoofdwond. Voor zijn leven wordt gevreesd. Een andere Duitscher kreeg een sabelhouw op het hoofd, terwijl een derde, een Zigeuner, meteen stuk ijzer een klap heeft opgeloopen. Deze laatste bevindt zich aan het politiebureau te Watergraafs meer. Men houdt hem voor een van de aanstokers van de vechtpartij. de straten, pleinen en openbare Wate ren zindelijk en rein te houden en het ophoopen van vuil ook op min of meer verborgen plaatsen te voor komen. De onontbeerlijke hulp der inge zetenen wordt door den reinigings dienst hiertoe dringend gevraagd. Ver zoeken, inlichtingen en klachten, dezen dienst betreffende en ook betrekkelijk personen, die geregeld en moedwillig asch en vuil in het water of op den weg werpen, kunnefa dagelijks, in den l tusschen 9 en 12 uur s. v. p., op het Stadserf, Turfmarkt 46, Telephoon 112, worden ingebracht en zullen gaarne worden in ontvangst genomen. De Gemengde Zangvereeniging Gouda'' bestaande uit het personeel der „Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda" zal deelnemen aan het natio naal Concours te Krimpen a d. Lek op 2° Pinksterdag e. k., in de hoogste (eerste) Afdeeling Gemengde koren. Lezing Annie Salomons. Gaarpe vestigen wij de aandacht op de in dit blad geannonceerde lezing van Mej. Annie Salomons over „de Beweging van '80 in de Ned. Lite ratuur", welk onderwerp zeer de be langstelling verdient. De Ned. Bond voor Vrouwenkies recht, die deze lezing heeft georgani seerd geoft hiermede blijk zich in haar arbeid niet alleen te bepalen t)t de, naganda voor vrouwenkiesrecht, zich ook te begeven op ander terrein, waardoor de algemeene ont wikkeling der vrouw kan worden be vorderd. Moge dit streven door een grooto opkomst op morgenavond worden ge waardeerd. Dat de kattenvangst en slachterij nog in vollen gang is, blijkt wel daar uit, dat tijdens het vervoer van Gouda naar Engeland via Rotterdam, een par tij van 200 kattenvellen ontvreemd zijn, einde December uit Gouda ver zonden. GOUDA, 4 Januari 1912. Hedenmorgen had de timmerman A. Meijer werkzaam bij den heer G. M. Peeters het ongeluk zich zoodanig met een beitel te verwonden, dat hi rich onder geneeskundige behandelng moest stellen. Gemeente-reiniging. Ons wordt verzocht den ingezetenen ts herinneren dat de regeling van den openbaren reinigingsdienst eenigszins gewijzigd, met de bedoeling vooral dustrieel te dezer stede dfe volgende mededeeling, die wel karakteriseert hoe in handelskringen de zich steeds meer uitbreidende administratieve rompslomp op prijs wordt gesteld Evenals andere jaren en evenals een groot aantal andere industrieëlen en handelaren ontving ik een vragen- I lijst uitgaande van de af deeling Han del v. h. Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Een en ander j in verband met 't opmaken van sta tistieken, den handel betreffende. Het 1 volgende antwoord werd daarop ge- Gisteravond gaf de Christelijke Re citeer Vereeniging „Apollos haar eerste uitvoering in de sociëteit Róunie". Haar eere-voorzitter, de heer P,, J. Kolijn, opende de bijeenkomst met gebed en in zijn inleidingswoord daarna gesproken,'weos hij er op, dat de reciteerclub, hoewel nog slechts een half jaar bestaande, toch reeds zich aan het publiek durfde vertoonen, Getrouw .echter aan de spreuk ver andering van spijs doet eten, had het bestuur zich de welwillende mede werking vhrzekerd van de dames Bik (zang), H. M. Dercksen (zang), J. Spruijt (piano) en den heer J. Jager (viool). Na de mededeeling van de verschikking en het totaal verdwijnen van een paar nummers van het pro gramma oegon de reciteerclub met een samenspraak „Vrede en Krijgf zang" van Da Costa. Verder een fragment uit de MaxHavelaar „Saidjah en Adinda" van Ed. Douwes Dekker, „Een Betuwsche Boer in Amsterdam' van Abramsz en als laatste nummer kwamen twee samenspraken, die eigen lijk één geheel vormden. Deze nummers werden afgewisseld met een paar nummertjes zang en viool, begeleid op de piano. Hoewel we ons natuurlijk er niet aan zullen bezondigen, om hier kritiek uit te oefenen, moeten we toch tegen een misvatting opkomen. Verschillende heeren droegen hun stukjes heel aar dig voor, sommigen zelfs met veel talent, maar men wachtte zich er voor te grijpen naar het zeker, althans nog voorloopig, onbereikbare. Hoewel de heer J. L. v. d. W. zeker onder de beste van de optre denden kan worden gerekend zal hij eigenlijk moeten erkennen, dat „Saidjah en Adinda" niet voor zulke jonge krachten geschikt is hij late dit aan H. Dekking e. a. over. Het muzikale gedeelte van den avond voldeed over het algemeen, zeer goed. Een paar oneffenheden komen wel overal voor. De dames Bik, Dercksen en Spruijt en de heer Jager kunnen tevreden zijn. Nu nog één, maar dan ook een besliste aanmerking. Waarom duurt tegenwoordig bijna elke uitvoering zoo 3 a SVj uur? Er wordt wel wat veel van het uithoudingsvermogen van een mensch gevraagd. Half twaalf is toch wel wat al te laat. Er had een aanzienlijke besnoeiing van het programma moeten plaats hebben. Thans ging vrij wat publiek voor den afloop weg. Ook wij. Vandaar dat we van de twee laatste nummers niets hebben gemeld. Tegen de administratieve rompslomp. Wij ontvingen van een bekend in- Aan de Afdeeling Handel v.h. Dep4, van Landbouw, Nijverheid en Handel 's Gravonhage. In antwoord op uw circulaire ge dateerd 30 Dec. 1.1. moeten wij u mededeelen, dat wij aan uw verzoek niet kunnen voldoen. Het aantal circulaires, vragenlijsten en ander drukwerk vanwege het Rijk of Rijksinstellingen is van dien aard, dat wij alleen ingaan op die vragen, welke ons bij de wet zijn voorge schreven. Voeg daarbij het schrijfwerk in verband met de Ongevallenwet en thans alweer in verband met de ar beidswet, dan begrijpt u toch zeker wol, dat ons de lust tot medewerking aan het papieren kasteel ontgaat. Was dat alles noodig en nuttig, dan was hot iets anders, maar mijn inziens is minstens 50°/0 van al die papieren van geen belang en onnoodige last voor den patroon, ongerekend het pa pier en kosten van drukwerk, die er aan worden verknoeid. Want vele gedrukten konden wel wat goodkooper in uitvoering, hoewel Uwe circulaire daarop een gunstige uitzondering maakt. Jammer genoeg is daarvan het ge volg, dat het werkelijk nuttige er onder lijdt, en dat men indien meer dere firma's zich van medewerking onthoudon, onbetrouwbare statistieken krijgt". Oüdewater. Eenige dagen geleden verliet de 16-jarige D. K. uit Heken dorp de ouderlijke woning. Na te Utrecht zwervende to zijn aangetroffen, werd do vermiste aldaar Zaterdag 1.1. door do politie aangehou den en ter boschikking gesteld van don alhier wonenden burgemeester van Hekendorp, die baar naar hare oudors liet terugbrengen. Krimpen a.d IJbel. Als deskundi gen voor de opneming der waarde van het mobilair ten behoeve van de heffing der personeole belasting in deze ge meente voor hot belastingjaar 1912 zijn aangewezen de heeren M. Binnendijk en I. J. Bonneur, beiden zonder be roep, wonende to Gouda, en als plaats vervangers de heerenD. de Jong, stoffeerder, en I. van Dantzig, winke lier, beiden wonende te Gouda. Dc? directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Utrecht heeft aangewezen tot ambtenaren voor het doen van de noodige opnemingen ter vaststelling der huurwaarde van perceelen voor de personeele belasting in deze gemeente, dienst 1912 de hee ren F. P. Wethmar, inspecteur te Gou da, D. A. Breen, ontvanger te Lek- kerkerk, en F. van Eekelen, kommies tweede klasse te Gouda. Bergambacht. Gedurende het jaar 1911 werden aan hot hulptelograafkan toor alhier, ontvangen 794 en-verzon den 561 telegrammen te zamen 1355, terwijl 1335 telephoongesprekken wer den gevoerd. Bodegraven. Door den Commis saris der Koningin is benoemd tot lid der Gezondheids-commissie te Bode graven de heer P. W. Mari, arts te Moordrecht. Magere Biggen, goede aanvoer, handel traaar, f 1.25 4 1.45 per week. Vette Schapen, goede aanvoer, handel matig, 14.A f 20 Lammeren goede aanvoer, handel matig, /-—*/ Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, han del vrijwel, 9.— A 13. Graskalveren aanvoer, handel Af Fokkalveren 8Af 18. Kaas, aangevoerd 62 partijen, handel matig ie kwal. 38.— A f 40.—. ade kwal. 34-— 4 37.—. Zwaardere 37.— Af 39.—. Noordhollandsche f a Boter 1236 stukken van l/8 K G Handel vlug. Goeboter 1.50 4 1.60. vVeiboter 1.40 4 ƒ145. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.1 te Coruna, laagste stand 750.3 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige tijdelijke wellicht krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Meest betrokken regenbuien, zelfde temperatuur. VAN DEN Ëf leden ha 11 del te A nis ter dam 4 JAN. 1912. 4do KI. Trekking v. Donderdag 4 Jan. No. 19814 f 2000. Prijzen van f 65. 72 147 AM 811 OW 1634 4-2 1484 1538 1807 13 1905 •2044 80 '2-25-2 '2319 43 '2828 '2901 3320 3930 71 4027 4240 4801 4410 48 4501 64 4042 5300 5410 5052 78 0057 0113 0221 '27 62 61 8405 0090 0838 7051 7433 7753 8061 54 8843 48 9427 9527 9822 9957 10372 10533 10050 11085 11355 11495 11035 11797 11918 12562 12801 04 13108 83 13359 18634 18794 18894 13934 14116 14510 22 70 14689 97 N800 15-290 15488 15507 15833 10100 16-270 107-J5 17012 44 17377 17609 17956 ft 18880 19002 19182 19897 19004 20184 70 4de Klasse 2° Lijst No. 17405 ont breekt. Staking van werksters. New-York, 3 Jan. Men seint van hier aan de Daily Chroniele dat 50.000 werkvrouwen gestaakt hebben. Ze vragen loonsvorhooging. New-York, 2 Jan. Volgens de Eve ning World, laat de aviateur Atwood een hydra-aeroplane bouwen, waarmee hij zich voorstelt den Oceaan over te steken. Van New-York naar Ierland zou de tocht dertig uur duren. Do tocht zal plaats hebben in April. De Presidént van China. Berlijn 4 Jan. Dr. Soenjatsin is te Nanking aangekomon, begroet door het gejubel van 10000 soldaten en verwelkomd door 21 kanonschoten. De eerste officioele daad dor regeo- ring is het overnemen van don Euro- peeschen kalender. Weer een spion. Berlijn 4 Jan. Te Coblenz is oon zaakwaarnemer, die vrooger bij hot vreemdelingenlegioen hoeft gediend, in hechtenis genomen als verdacht van spionnage ton bate van Frankrijk. In de Turksche Kamer. Konstantinopel 3 Jan. In een storm- achtigq vergadering van de Kamer is met 103 tegen 2 stemmen een mo- tio aangenomen om hot wetsontworp tot herziening der Grondwet zonder verder uitstel in de eerstvolgende ver- gadering in behandeling te nemen. Er heerschte een onbeschrgfelijke I wanorde en tumult in de Kamer. Ver schillende leden gingen elkander te lijf en scholden elkander uit. De voor- zitter maakte een eind aan het debat, waartegen de oppositie zich sterk ver zette. Uit de Staatscourant. Boskoop. Bij Kon. Besluit van 2 Jan. is K. Boersoma te Boskoop met ingang van., 16 Jan. 1912 benoemd tot amanuerfsis-concierge aan de Rijks Tuinbouw Winterschool te Lisseen is onder toekenning van eervol ontslag als amanuensis der Rijks Tuinbouw Winterschool te Boskoop aan K. Boersema voor het tgdvak 16 Jan. 1912—15 Jan. 1913 benoemd tot ama nuensis te Boskoop, K. A. Hiemstra te Rotterdam. van Wintermantels, - Costumes. Blousen,.) upes, Jupons,Robei en Japonstoffen alsmede PELTEIIIIE" van de goodkoopsfce tot de beate soorten en scherp concurreerende prijzen. I Aanbevelend, MARKT 26, ÖOUDA. marktberichten. Gouda, 4 Januari 1912. GRANEN: Tengevolge de gepasseerde leestdagen waren ook heden aanvoer en handel van geene beteekenis. Ook ditmaal is hiervan dus geen noteering opgemaakt. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel vlug, prijzen zeer hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel vlug, 25 A a8l/j ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vrijwel, 20 A 22 ct. per half K.G. GOUDA. GEBOREN Januari. Elisaboth ouders J. E. Agten en C. C. de Kort^a. 3. Martinus Johannes, ouders Schouten en H. A. Donk. GEHUWD 3 Januari. J. Oosten rijk en M. van Vliet. A. Geers en j M. Pruis. H. J. de Koogel en D. J. van der Ree. J. de Vries en G. H. van der Ree. OVERLEDEN: 1 Januari. A. van Velzen 11 mnd. C. Hoogen- doorn 81 jaar. 2. G. van der Laan 28 dagen. J. W. vah Eijk 6 mnd. 3. J. F. W. Cuhlman 62 jaar. M. C. Hersche 6 jaar. Stautsleeiiiiiucn Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUukeii Credlet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstcll. en Cultuur Ondernemingen nandelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw M^en. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Oiiderii. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MU«"- Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeron Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preinfeleeningen. Vorige Koers- 817» 917,. 64s/,6 100 '7k 90'/, Koers van beden 82 93'/. 93'/, 897» 893/, 477 104%' 1» 7, 88'7„ - 477, 104'/, 597, 59'5/ra 210'/, 2107, 55% 66'/, 86'/, 737, 26 V,6 26'/, 703/, 09,5/i6 221 288 1857» 221 289 597 60 577 48 580 517» 162 164'/a 444 448 438 420 184 185'/, 115 21 227,8 116 116 15 40 4 117 11'7,8 817 817, 92»/ 93 667.1 65'/, 183'/ f 104.- f 987 32 317,8 1757 6'7, 1747, 67, 102" 1 1533 8 GELDKOERS. Prolongatie 33,\4 pCt. Amerikanen willig, Marinewaarden zeer vast, Petroleums vast, Tabakken zeer vast, Culturen zeer veel vraag, Rubbers prijshoudend, Mijnen vast, Nat. Staatsfondsen iets beter, doch stil, Tramwaarden zeer vast.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2