Groote Opruiming EIm.an.©rLlarLca.. TTit d.@ Pers. Gemengde Berichten. Laatste Herichten. Telegrafisch Weerbericht SPOET. Stadsnieuws. Officieele Prijscourant D. SAWlSOri. burgerlijke stand, Frankrijk de zaak niet ernstig behan delt. Toch is Frankrijk geenszins van plan gerechtvaardigde verlangens te negeeren. Do nota spreekt de hoop uit dat Engelands invloed zich te Madrid zal doen gelden, opdat men tot een over eenkomst gerake. Hetzelfdo blad ontvangt nog een telegram uit Londen, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat het bevreemding wekt in het bevriende Frankrijk, dat onderhandelingen zoo lang duren en dat men daar verwacht dat Engelands invloed zich bij Spanje zal doen gelden. Rusland. Huiszoekingen te St.-Petersburg. Te St.-Petersburg hebben weer huis zoekingen plaats gehad, waarbij een veertigtal personen in hechtenis zijn genomen. Dit schijnt in verband te staan met de agitatio tegen de houding van do Doema tor zake van de interpellatie over de twoedo Doema. Er zijn verscheideno leden van de Vorooniging voor polygrafische kunst onder de in hechtenis gonomenen. Portugal. De strijd met de Kerk. Dagelijks ontvangt de patriarch van Lissabon betuigingen van leedwezen uit alle standen der maatschappij over zijn schorsing door den minister van Justitie. De geestelijkheid uit hot Lissabonsche patriarchaat heeft in een aan hom gericht schrijven tegen deze beslissing geprotesteerd. Zij noemt die onwottig. Zondag was de laatste dag waarop do Portugeesche geestelijkheid de Schoidingswot kon aannemen of ver worpen. Tot dusver zijn de ongeregeld heden die men vreesde, achterwege gebleven. Pebzië. Russische gruwelen. Hoezeer de Russische regoering Per- zië reeds als Russisch grondgebied be schouwd blijkt op droevige wijzo uit het feit, dat do Russischo legerbevel hebbers thans do ongelukkige Perzen goheol op „echt Russische" wijze be handelen. De Nouo Freie Presse bevat de tekst van een telegram door den landraad van Tabris aan het Perzische consulaat to Woenen gestuurd, welko aldus luidt: „Twee dagen geleden zijn de Russen hier met geweld binnengedrongen. Zij hebben een school besto'rnUl en de kindoren zonder genade neergetrapt en geslagen. Rustige voorbijgangers werden geslagen of beschoten. Den volgenden dag kwam uit Teheran het bericht, de vijandelijkheden te staken hetgeen de Russen echter niet ver hinderden het bombardement voort te zetten. In de wijjk bij het Russische consulaat Baje Sjomal drongen de Russen in de huizen van de notabelen en roofden, wat hun in handen viel. Verscheideno aanzienlijken werden ge vangen genomen. Vrouwen on kinde ren werden op straat neergoschoten. Ik verzoek deze gewelddaden ter kennis te brengen van de beschaafde wereld." En uit Petersburg wordt aan Duit- sche bladen gemeld, dat do „werk zaamheid" van de Russische krijgs raden ook tot Resjt zal worden uit gestrekt. Behalve Perzen zullen ook verscheidene Russen worden gevonnist. Men neemt aan, dat de krijgsraden ongeveer twee maanden „in werking" zullen blijven. Verder wordt gezegd, dat de Russeri te Tabris acht personen hebben laten terechtstellen, o.a. den hoogstgeplaat- sten priester. Uit Kas win zijn een paar Russische regimenten naar Resjt gezonden. De regent schijnt de algeheele rus sificatie van zijn vadorland niet te willon bijwonen. Hij is van plan, naar hij den Rus- sischen gezant heeft modegodcéld, Teheran te verlaten om „gezond heidsredenen". Oostënrijk-Honuahlte Budapost, 3 Jan. Graaf Khuen He- dervary, president van het ministerie, die aan een oogziekte leed, heefteen operatie ondergaan. De ziekte is de gewone staar. Do operatie is goed gelukt en bracht geen complicaties. De algomoene toe stand is gunstig. VtJravenhage, 4 Januari. Het „motu proprio". Na al de geruststellende verklarin gen, van geestelijken en leekett, in de roomsche pers verschenen over de ongevaarlijkheid en de niet- of zeer beperkte toepasselijkheid van het pau selijke „motu proprio" op Nederland, zijn wij het, met het «Hd!." eens, dat authentieke zekerheid of deze bepa lingen door het pauselijk gezag als geldig ook voor ons land bedoeld zijn, zeer gewenscht is en dat het op den weg van de Regeering ligt zich die zekerheid (geljjk in Duitschland ge schied is) te verschaffen. De tekst van het M. P. luidt: Onder de schrijvers, welke op de Constitutio „Sanetae Sedis" com mentaren hebben geleverd, is een groöte strijd ontstaan over Hoofd stuk VII daarvannamelijk, of met het verbod om geestelijken te dwingen voor den wereldrijken rechter te verschijnen alléén maar wetgevers en publieke personen bedoeld worden, dan wel ook pri vate personen. Wat dit hoofdstuk beteekent, hoeft de Congregatie meermalen f verklaard. In dezeh onbillijken tijd echter, waarin met de voorrechten der geestelijkheid geenerlei reke ning wordt gehouden, wordt nu bepaald, dat óók (etiamj allo private 1 personen, die zonder kerkelijk ver lof een geestelijke voor den bur gerlijken of den strafrechter dagen, door excommunicatie getroffen worden. In het „Centrum," heeft pater Rijken uiteengezet, dat de bedoeling van het M. P. is nog eens uitdrukkelijk voor leeken dezo verplichting uit te spreken; hij voegde er echter aan toe dat de bepaling reeds sinds 1869 voor wet gevers en publieke personen geldt. Zeer terechtpschrijft o. i. het „Hbl." naar aanleiding hiervan „En nu doet het er niets toe, of». Pater Rijken daaraan wil toevoegen, dat het kerkelijke voorschrift niet ziet op „subalterne ambtenaren, doch slechts op hen die door niemand ge dwongen zijn", want ook een ambte naar van het Openbaar Ministerie te onzent is niet subaltern (subordinate) on handelt in het algemeen niet op last, doch volgens eigen inzichten in elk geval geldt dit voor den hoog- sten chef van 't Openbaar Ministerie, den minister van Justitie die in do opdrachten welke hij mocht willen verstrekken, van niemand afhankelijk isniet eens, krachtons het heerschonde opportuniteitsbeginsel, door een loga- len plicht. Maar hoe staat dan, om van de anderen niet te spreken, mi nister Regout tegenover 't kerkelijke „privilogium fori", en 't privilegiura tegenover Zijne Excellentie In be lastingzaken dito. Hoe staan daar de ontvangers, on hun chef, de heer Kolkman, wanneer met een geestelijke een fiscaal geschil rijzen mocht Woordelijk toegegeven mag dus thans heoten, dat r.-k. ambtenaren van het Openbaar Ministerie bestreken worden door het kerkelijk gebod om geen geestelijken te vervolgen zonder bisschoppelijk verlof." Landverhuizersverkeer door Pruisen." Gisteravond is onder politiegoleide van Benthoim naar Olaenzaal door de gïensautoriteiten teruggezonden een Russischo landverhuizer, die ver klaarde dien dag met een boot van Londen te Amsterdam aangekomen te zgn. De man was in 't bezit van een gouvernementspas, een reisbiljet tot Kopenhage en 11 francs. Hedenmor gen is hij door marechaussee van Oldenzaal naar Amsterdam terugge bracht. Sabotage op de spporwegen. Men schrijft aan de IN.. R. Crt. Uit goede bron vernemen wij, dat de regeering en de spoorwegautoriteit met elkaar in verbinding zijn getre den naar aanleiding van het vermoe den, dat er plannen bestaan of bestaan hebben daden van sabotage op den spoorweg te plegen. Een feit moet het zijn, dat verschillende lijnen door de politie streng bewaakt worden en ook vanwege den spoorwegdienst zelfs een bijzonder wakend oog op den weg en de werken gehouden wordt. Een feit is het verder, dat Dins dagavond 2 dezer op don verbindings weg tusschen het Centraalstation te Utrecht en station Maliebaan aldaar ontdekt is, dat een puntstuk van een spoorwegstaaf van den spoorweg stuk was, waardoor de treinenloop busschen Utrecht-Centraalstation en Utrecht- Malibaan gestaakt moest worden, en de treinen naar Arnhem over verkeerd spoor moesten loopen. Voorts vernamen wij, eveneens uit een geloofwaardige bron, dat een spoor wegbeambte van uit het Zuiden des lands de autoriteiten moet hebben gewaarschuwd. Onder het spoorwegpersoneel zelf loopen verschillende geruchten. Zoo werd van die zijde verteld, dat rfe minister en de directeur-genoraal der staatsspoorwegen dreigbrieven moeten hebben ontvangen, welke brieven ge post waren te Bodegraven. Deze ge ruchten moet men echter laten, voor wat zo zijn, namelijk niets meer dan geruchten. Als lijnen die bewaakt worden, wor den bepaaldelijk genoemd de lijnen Arnhem—Amsterdam, Boxtel—Nijme gen en UtrechtLeiden. Waarschijn lijk is het echter, dat alle lijnen be waakt worden. Het „Utr. Dbld." schrijft De Staatsspoor ontving Dindagavond over de post een niet onderteekenden brief, waarin iemand verzocht, don volgenden dag bijzonder waakzaam te zijn op de lijn UtrechtBoxtel, daar er op dien dag eejk groot on geluk zou kunnen gobeflron. Eerst had de schrijver van dep brief ook mede willen helpen hey ongeluk te veroorzaken, doch hij h/l thans van zijn voornemen grooty spijt en kon niet nalaten, te waarwhuwen. Naar het blad ^ywncemt, namen justitie en politie uitgebreide maat regelen. Niets is evenwel voorgevallen en nu tracht mon den schrijver van den brief op te sporen. De landweeroefeningen van 1910. Gisteren waren ter openbare audiën tie bij den minister van Oorlog een sergeant, een korporaal en een soldaat bij de landweer, als vertegenwoordi gers van de gezamenlijke berichtge vers van luitenant-generaal W. G. F. Snijders, wier verklaringon gepubli ceerd zijn in het Woord van Verweer" van generaal Snijders in de „Nieuwe Ct." van 13 December j.l. De drie landweermannen overhan digden den minister een request, waarin zij hun bezwaren kenbaar ma ken tegen de wijze, waarop Z.Exc, den 22sten December j.l. in de Tweede Kamer over hun verklaringen, als vrij wel „waardeloos" heeft gesproken. Zij verzoeken voorts to worden ge hoord door do commissie, welke, vol gens de dagbladen, thans tot onder zoek der zaak benoemd is, en wel evenals huns inziens ton aanzien van alle getuigen dient te geschieden onder oodé. Ter audiëntie bleek dat de minister het volgende heeft bopaald le. dat de lapdwoormannen, door de bericht go Vers te noemen, zullen worden gehoorcf 2e. dat, daar waar het noodig blijkt, die landweermannen, met de bericht gevers zullen' worden geconfronteerd 3e. dat wahneer uit het rapport van de nieuwbenoemde commissie mocht blijken, dat de minister niet juist werd ingelicht, Z. Exc. openlijk zijn eerste verklaringen ten opzichte van de be richtgevers zal terugnemen 4o. dat de minister de commissie zal lastgeven dat ieder die gehoord zal worden, de verzekering ontvangt, dat de door hom af te leggen verklaringen goenerlei straf of nadeeligen invloed voor hem zullen hebben. In het laatste nummer van De Jonge lingsbode, het orgaan van het (ortho dox) Ned. Jongelingsverbond, be spreekt Adam in zijn wekelijkschen brief, do kwestie dr. Kuyper-De Waal Malefijt, en schrijft daarover o. m. het volgende Hij (dr. Kuyper) is alweer misver staan en zal nu in eene brochure uit eenzetten, wat hij dan eigenlijk wel heeft willen zeggen. Nu, maar die brochure ben ik niet nieuwsgierig. Ik voor mij ken dr. Kuypers handigheden allang genoeg, om niet te begrijpen, dat hij ook aan deze zaak wel weer een draai zal weten te geven. Weet gij wat mo nu zoo geweldig hindert Dat geen enkel Christelijk orgaan den moed heeft om eens ronduit te zeggen Dr. Kuyper, dit is te bar. Neen. zij vinden allemaal dat Talma, Heemskerk Colijn, De Waai Malefijt wel ongelijk hebben. Dr. Kuyper wel, die ver gist zich immers niet Hij is in 't oog van die heeren, nog onfeilbaarder dan in zijn eigen oog Ja, 'k zie je 't hoofd schudden, en 'k hoor je zeggen Nou, nou, uj hebt toch ook wel andors over dr. Kuyper gedacht 1 Ja, dat heb ik, en 't spijt me dat ik hem niet vereeren kan als vroe ger. Groöte mannen hebben groote fouten, en hoe grooter een figuur is, hoe gemakkelijker men die fouten ziet. Maar, ik zou wel eens, al was 't maar een enkele maal, bij dr. Kuyper zelf erkenning van eene fout willen zien. Zelfs in het boetekleed neemt dr. Kuy per nog een pose aan. Thans wil hij weer dat lijkt me zoo duidelijk als tweemaal twee vier is de leiding hernemen der coalitie tegen de alge- meene, verkiezingen. Zijn ouderdom belet hem niet te streven naar eene nieuwe machtspositie. Dat heeft hij .in het debat willen toonen, geloof ik. Het is goed begrepen. Dat dr. Kuyper nog krachtig en machtig is, bleek wel zeer duidelijk, maar dat die kracht die eens edelen geestes is, hob ik helaas niet' kunnen bespeuren. En ik geloof, dat hij zich vergist, als hij meent, dat hij nog doen kan, wat hij wil. Ja, tot op zekere hoogte wel. Ik meen, dat hij heel hot Kabinet deagewenscht kan afbrekeip Maar dat hij daarna weer zal kunnen opbouwen, dat geloof ik niet De toekomst zal het ons doen zien. DE LAND- EN TUINBOUW ONGEVALLEN-VERZEKERING. Het ontstaan en de groei van de Land- en Tuinbouw-ondorlinge. I. In 1901 werd de Ongevallenwet in do Tweede Kamer aangenomen en in 1903 trad zij in werking. De Land bouw- en tuinarboiders vielen buiten deze wet, doch hen was in 1901 door do Tweede Kamer toegezegd, dat ook voor hen een ongevallenwet zou wor den in het leven geroepen, zoodra de wet van 1901 een paar jaar in wer king was. En werkelijk, 13 April 1905, is door den toenmaligen Min. een Ontwerp- Landbouw-Ongovallenwet ingediend, dat zeer voel overeenkomst had met do wet van 1901. Het Ontwerp-Landbouw-Ongevallen- wet is door de land- en tuinbouwers niet gunstig ontvangen, omdat bij be- studooring hiervan bleek, dat als dit ontwerp wet werd men zou krijgen een omslachtige en dure on gevallenverzekering. Vooral een dure verzekering. Schat 'men het jaarloon in den land en tuinbouw op f 100.000.000 dan zou, als men de gemiddelde premie be rekent, die in 't ontwerp wordt ge vraagd, de land-en tuinbouw jaarlijks moeten opjbrengen bijna vier m i 1- lioen giwden. Dat way den land- en tuinbouwers te bar. Op initiatief van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zijn toen de provincialo landbouw-maatschap- pijen en groote tuinbouw-voreenigin- gen te Utrecht bijeengekomen, ten einde te bespreken, op welke wijze do „land- en tuinbouw het goed koopst en eenvoudigst zich van hun verplichtingen zouden kun nen kwijten, als het ingediende Ont- werp-Landbouw-Ongevallenwet een maal wet^ zal zijn geworden. Teneinde geregeld te kunnen werken,word op gericht het Permanent-Comité, in welk comité de provinciale lahd- bouwmaatschappijen en groote tuin- bouw-vereenigingen zitting namen. Dit Comité had zich eerst tot taak gesteld een organisatie voor te be reiden, die in werking zou treden zoodra de Landbouw Ongevallenwet zou zijn aangenomen. Maar onder die voorberoiding werd het dagelijks duidelijker dat het ge- heele ontwerp, zooals dat in 1905 door den minister is ingediend, voor den land- en tuinbouw onbruikbaar is. Het gevolg hiervan was, dat men besloot een anderen weg in te slaan. Hot Comité zou zelf een regeling ontwerpen, die gaan invoeren en dan toetsen aan de prak tijk van het land- en tuinbouwbedrijf, telkens wijziging aanbrengend, waar de ervaring dit zou eischen. Zoo zou dan een ongevallen-verze kering groeien, die geheel past aan het werkelijke leven van het land en tuinbouwbedrijf. Behalve prac- tisch bruikbaar zou deze rege ling ook goedkoop worden, omdat men van het beginsel uitging, dat, wat de landbouwers zelf kunnen doen, moeten zij niet aan ambtenaren over laten. Wat het Permanent Comité nu ging verrichten bezat groote voordeelen 1°. voor de werklieden, om dat zij nu spoedig zouden worden ge steund, nog vóór de Regeering een wet had aangenomen en in werking gesteld 2°. voor de werkgevers, om dat zij nu zouden krijgen een eenvou dige, doelmatige, practische en niet te dure ongevallenverzekering, waarvan men mocht verwachten, dat zij door de Regeering zou worden erkend, zoo dat het dure regeeringsontwerp dan wel van de baan zou raken, in ieder geval niet van toepassing zou zijn op hen, die bij deze vrijwillige ongeval len-verzekering zich aansloten. Het Permanent Comité droeg aan zijn bekwamen, helaas onlangs over leden adviseur, Mr. H. P. L. C. d e K r u y f f Jr. op, een eigen landbouw- ongevallenver^ekering te ontwerpen, welk ontwerp daarua in eenige ver gaderingen met practische land- en tuinbouwers werd besproken en 'be- handehj. In deze regeling stond voorop, dat do rechten van de arbeiders hen toe gekend in 't Regeeringsontwerp, ge heel zouden worden gehandhaafd, zoo dat de eigen verzekering niet zou worden een beknibbeling op de uit- keoringen aan de knechts, doch alleen zou zijn een practische rege ling met een goedkoope ad ministratie. De toenmalige Directeur-Generaal van den Landbouw, do heer Lovink, verklaarde zich een groot voorstander van deze beginselon en in zijn kwa liteit van Voorzitter van den Neder- landschen Tuinbouwraad toonde hij zooveel voortvarendheid ook in deze richting, dat hij den Nederlandschen Tuinbouwraad wist te bewogen, nog voor de Landbouw geleed was, een vrijwillige ongevallenverzekering voor do tuinbouwers in het leven te roepen, gebaseerd op dezelfde beginselon die het Permanent Comité had ontwik keld. Ook deze regeling had Mr. de Kruyff ontworpen. En zoo trad 1 Juli 1909 de Tuinbon w-0 n d e r 1 i n g e, aldus werd de vrijwillige onderlinge tuin- bouwongevallonverzekering genoemd, in werking. Het Permanent Comité zat intus- schen niet stil, den 12 Juli 1909 werd de Centrale Landbou w-0 n- d o r 1 i n g e opgericht on al spoedig volgden provinciale afdpelingen, zoo dat 1 Januari 1910 in werking tradende Noord-Hollandschc-, de Zuid-Hollandschè-, de Zoeuwsche-, de Groninger-, de Friesche-,de Drentsche- on do Utrechtsclie-Landbouw-Onder- linge. 1 Maart 1910 traden in werking de Overijselsche-en 1 April 1910deNoord-Brabantsche-Landbouw- Onderlinge, terwijl 1 Januari 1911 de Geldersche-Landbou W-Onderlinge begon te werken. Vóór het inwerking-treden was na tuurlijk heef wat propoganda gemaakt, vooral door de voormannen op land en tuinbouwgebied, zoodat reeds bij den aanvang vele land- en tuinbou wers toetraden, Hoe de Land- en Tuinbouw-Onder- linge allengs gegroeid zijn, kunnen wij uit het onderstaande zien. Do Tuinbon w-0 nderlinge ving op 1 Juli 1909 aan met 1596 leden, uitkoerende een jaarloon van f 2.485.184; op 1 Januari 1910 was hot lodental gestegen tot 2190 met een jaarloon van f 3.533.388. Een jaar later, 1 Januari 1911 waren er 2392 leden met f3.769.161.jaar loon, terwijl op 1 Juli 1911 waren toegetreden 2576 tuinbouwers uitkoe rende aan hun knechts f 4.051.741J Aangevangen met 1596 leden heeft de Tuinbouw-Onderlinge zich in twee jaar uitgebeid met bijna 1000 leden. De Landbou w-0 nderlinge doorliep een nog snelleren groei. Op 1 Januari 1910, bij 't begin van de in werking-treding, telde de Land- bouw-Onderlinge reeds 3709 leden, uit- keerende een jaarloon Van f 5.361.565; 1 Juli 1910 waren er 6054 leden, uit betalend f 9.250.201.loon, terwijl 1 Juli 1911 reeds 8113 leden waren toegetreden met f 11.759.807.— jaar loon. i Aangevangen met 3709 leden, heeft de Landbou w-0 n d e r 1 i nge in anderhalf jaar haar leden tal meer dan verdubbeld. In den land- en den Tuinbouw zij a dus thans 8113 -f- 2576 10689 pa troons, die geheel vrijwillig de lasten dragen van een bedrijfs-ongovallen- verzekering voor hun knechts.® Letten wij op het jaarloon dat deze patroons uitkeeren en dat gezamenlijk bijna f 16.000.000.bedraagt, dan kunnen wij hieruit de conclusie trek ken, dat 45000 a 50000 knechts in deu land- en tuinbouw op het oogen- blik door de Landbouw-Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge zullen worden gesteund, als hen een ongeval in het bedrijf treft. De Regeering, die reeds in 1901 den land- en tuinarbeiders toezegde, dat zii voor hen een ongevallenwet zou in 't leven roepen, heeft thans, 10 jaar later, nog niets voor de knechts gedaan, niet om dat de verschillende opvolgende Re geeringen niet wilden, doch omdat Regeeringswerkslechtslangzaam komt. Het is nu toch zeker moeilijk te ontkennen, dat het gelukkig voor de knechts is dat de patroons zelf de handen aan den ploeg hebben gesla gen. Een gedeelte is reeds nu ge holpen. Op welke wijze de Land bouw-Onderlinge en de Tuinbouw- Onderlinge helpen en hoeveel goeds beide organisaties thans reeds hebben gesticht, znllen wij in een volgend artikeltje nader aantoonen. Verregaande baldadigheid. In den nacht van 1 op 2 Januari hebben onverlaten deerlijk huisgehou den te Oude Avereest, gem. B^lkburg (Ov.) Bij verschillende landbouwers werden hekken uitgelicht en in de slooten geworpen, veestallen losge maakt, waardoor dit vee op verschil lende plaatsen moest worden opge zocht en aan de school werden ruiten en de pomp vernield. Ook de pastorie der N. H. Kerk aldaar werd niet vrij gelaten, de hekken der afrastering werden uitgetild en over de tramlijn geworpen, benevens andere voorwer pen op de lijn gezet, welke door den machinist werden opgemerkt en ver wijderd. Terugkomend werden die voorwerpen wederom op de lijn ge legd, wat evenwel wederom door den machinist werd gezien en waardoor gelukkig geen ongelukken werden veroorzaakt. Maar het was er niet mee uit. Des morgens derailleerde de trein die ongeveer 7 uur te Balkburg aankomt te Oud Avereest, waar een zeer groote steen, verborgen onder het zand aan een overweg, tegen de biels van dien overweg, tusschen de lijn, werd gelegd en waardoor ont sporen niet kon uitblijven. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, wel materieelo schade. (Zw. Ct) Hoe oud de aarde wordt. Professor Chamberlins van de Uni versiteit te Chicago heeft een artikel gepubliceerd waarin hij op grond van ernstigo wetenschappelijke studies tot do conclusie komt dat de aarde be woonbaar zal zijn nog 10 millioen jaar ongoveer. Dan zal een sterrolichaam te dicht bij onze zonnestelsel komen en heel dat stelsel vernietigen. Een jeugdige moordenaar. Naar uit Frankfort bericht wordt, heeft een 13-jarige jongen een 8-jarig knaapje met een revolver gedood en het lijk ergens in het land begraven. De jeugdige moordenaar is gearres teerd. Donderdagmorgen word in een sloot bij café „Het Ploegjo" te Teteringen, dicht bij Breda, het met bloed be vlekte lijk gevonden van het ongeveer 20-jarige dienstmeisje van notaris B. te Ginniken, geheeten M. v. T. Daar op het lijk ook eenige ver wondingen waar te nomen waren onderzoekt de justitie of er op hot meisje geweld is gepleegd. Men meldt aan „Het Centrum" Door de mijn Laura en Veroqniging te Eijgelshoven zal een nieuwe (tweede) ontginningszetel worden aangelegd in do nabijheid van de in aanbouw zijnde staatsmijn Prins Hendrik bij Brunsum. Te Heerlenlieide zal door de Oranje- Nassau-mijnen eeü nieuwe (derde) mijnschacht worden geboord. Door onvoorzichtigheid bij het op springen op een in vaart zijnde tram naar Katwijk is te Leiden aan den overgang van den Holl. IJzeren Spoorweg een ernstig ongeluk gebeurd De heer H. uit Katwijk, die nog met de tram welke om negen uur uit Leiden vertrekt mee wilde, kwam te laat aan het station en wilde nog op de in gang zijnde tram springen hij miste evenwel de greep naar het bal con en kwam daardoor in aanraking met de langs dep weg staande boomen waardoor hij tegen den grond were geslagen. Bewnsteloos werd hij opge nomen en nair het Acad. Ziekenhuis gebracht, alwaar hij werd onderzocht met het gevolg dat hij onmiddelijk naar het Elisabethsgesticht aan Hooigracht ter verdere verpleging werd overgebracht. Zijn toestand bleek niet buiten gevaar te zijn. Voor een paar weken ging een 18- jarig meisje uit Heeren veen elders lo- geeren en keerde niet terug. Bij onder zoek is thans gebleken, dat zij met haar verloofde op reis gegaan is naar Indie met een stoomboot van de Rotterdam- sche Lloyd. Namens de ouders is telegrafisch haar terugkeer gelast. Met ingang van gisteravond zouden, volgens de „Ned.", te Utrecht voor alle huizen van ontucht politieposten worden geplaatst. Nieuwjaarsavond ongeveer 10 uur kreeg de 21-jarige dochter van den landbouwer J. L. te Staphorst ver schillende slagen met een ijzeren voor werp op haar hoofd, waardoor vijf bloedende wonden ontstonden, zoodat zij zich onder behandeling van dr. Ten Raa moest stellon. Het is thans, naar do Zw. Ct. meldt, den gemeenteveldwachter J. D. Gan- sokoele en don marechaussee van de Lichtmis gelukt den vermoedelijkon dader, zekeren H. W., wonende te Koekange. op to sporen en tot be kentenis te brengen. Zachte winter. Tev Goes heeft ,men dezer dagen oen levenden Moi- kever gevangen. Te Hengelo (Geldorl.) wordt vermist de 70-jarige D. J. II., die Zaterdag avond zijn woning hoeft verlaten. Woensdagnamiddag zijn in de mijn Oranje-Nassau I te Heerlen twee mijn werkers bij het schieten in een steon- gang door afvallend gesteente getrof fen. Een van hen werd zeer ernstig gewond men vreest voor zijn loven De Engelschen zijn over het geheel een kerksch volk, maar verstoring van den eeredienst komt er toch ook meer voor, zonden wij zeggen, dan ten on zent. Roomsch-ritualistische praktijken hebben b.v. in Anglikaansche kerken, dikwnls tot protesten met de daad geleid. Te Hythe is gisteren een dame voor den rechter geweest, die in de Anglikaansche kerk den geeste onder den dienst boeken naar hoofd had gegooid. Elf maanden ge leden had zij al eens in die kerk de orde verstoord wat haar stak, vin den wij niet vermeld door den geestelijke met kastanjes te gooien, De rechter veroordeelde haar toen om 50 te| storten als borgtocht voor haar goed gedrag gedurende twaalf maanden. Men ziet, zij heeft zich lang goed gehouden, maar in de laatste maand is het haar te machtig gewor den. De rechter verklaarde nu de 50 goeden prijs, en veroordeelde haar tot het Btorfcen van een nieuwe borg stelling van 25 voor twee jaar goed gedrag en bovendien om niet dichter dan op 30 K.M. afstands van de kerk te wonen. Limburgscho zeden. Onder dit opschrift schrijft hot Dagblad van 's Gravenhage Het bestuur der Vrijzinnigo Pro- pagandaclub te 's Gravenhage ontving het volgende schrijven 's Gravenhage, 23 Nov. 1911. Ondorgetoekende zal met 1 Januari 1912 aftreden als Directeur van het Gemeente-Museum Dientengevolge neemt hij de vrij heid zich candidaat te stellen voor de eerstkomende vi cature, als lid van den Gemeenteraad. Daar hij veronderstelt, dat niet alleen dezo betrekking, welke hij dan 25 jaar Vervuld heeft, maar ook zijn archivarisschap gedurende ongeveer 20 jaar, hem aanspraken geven, om een woordje mede te spreken, in zake kunst en wetenschap (historie, topo- nhie, oudheidkunde enz,) en die evorderen en onder het volk te brengen, vertrouwt hij, dat niet te veel op 'n streng afgebakende politieke richting zal gelet worden. Hij meent echter dienaangaande te mogen mededeelen, dat hij zonder aanzien des persoons handelen en spreken zal, waar het hem als recht voorkomt. Dezen brief zond hij ook aan de andere kiesvereenigingen, waardoor hij wil bewijzen, dat hij het goede wil in elke richting. Ondergeteekende heeft de eer te zijn. Uw dienstw. A. J. SERVAAS VAN ROOYEN. Door den trein overreden. Gisterochtend is aan het station Maasbergen G. v. H., een ongehuwd man van ongeveer 60 jaar uit Vee- nendaal, toen hij, uit een trein gestapt zich in de richtin van Doorn van het perron wilde verwijderen, door een van Utrecht komende trein gqjftepen en overreden. Levenloos werd nij on der den trein weggehaald. De politie van Doorn stelt een onderzoek in, of dit ongeluk aan eigen schuld dan wel aan gebrek aan voldoende toezicht moet worden toegeschreven. („N. R. Crt.") Brand. Te Huizen brandde gisteravond het huis met boerderij af, bewoond door Steven Vos, Wessel, Van der Hulst en Jan Kos. Toen Woensdagavond de heer E. M. A. Noothout met zijn familie van een 3-daagsch reisje in zijn woning, Roelof Hartstraat 153 te Amsterdam terugkwam, bemerkte hp dat hij on- gewenscht bezoek had gehad. In de woning heerschte een groote wanorde, terwijl aan het meubilair, o. a. aan oen lessenaar, groote schade was toege bracht. Het bleek dat eenige lijfgoe deren ontvreemd waren, alsmede een partij tafel- en dessertzilver, terwijl een viertal oude Engelsche gravures, die in den gang hingen, uit do lijsten waren gesneden. Op de tafol lagen een aantal Japansche borden, die door de ongenoode gasten van don wand waren genomen zij hadden blijkbaar geen kans gezien deze mede te nemen. Geld had de heer Noothout niet ach tergelaten. Vermoedelijk zijn de die ven door de straatdeur met een val- sehen sleutel binnengekomen de deur werd op het nachtslot gevonden, ter ijl |aan een van de deurraampjes sporen van braak wifTen te ontdekkon. Van do daders geen spoor. Relletjes te Buren. Nader meldt men ons: Zaterdag arriveerden te Buren oen veertigtal der tijdelijk in Duitschland werkzaam .zijnden, teneindo do wisse ling des jaars bij hun ouders te vieren en tevens do openbare rust op erger lijke wijze te verstoren. Reeds direct begon het lawaai, veroorzaakt dqor het aanstoken on laten ont ploffen van met carbid gevulde bussen, wat Zater dag tot diep in den nacht werd voort gezet. Nadat dit ook den Oudejaarsdag geduurd had en de opgeruide bevol king, op do Markt samengeschoold, op do gebruikelijke wijze, haar haat tegen de politie uitte, liet do burge meester om tien uur onder zijn por- vsoonlijko leiding, na de volgens de wet gebruikelijke drievoudige sommatie, door de politie bijgestaan door twee onbezoldigd rijksveldwachters, een charge uitvoeren, waarbij de politie tot schrik enkele schoten in de lucht af vuurde en do burgemeester een klap ontving, waarvan do dader echter be kend is. Door do bevolking werd niet geschoten, wat voor een groot ge deelte er aan te wijten is, dat de bur gemeester reeds vroegtijdig de her bergen had laten sluiten en zoodoende beschonkenon ontbraken. Gekwetst is niemand, wel liopen velen, die zich na de sommatie nog niet hadden ver wijderd, klappen en procos-vorbaal op. Eerst hierna is do hulp der politie te ingeroopon, welke echter geen dienst meer behoofde te doon, doch veilig heidshalve medo bleef surveilleoren. opneming van het mobilair voor do Pers. belasting in deze gemeente zijn aangewezen de heeren J. Rongeveld te Alphen en M. A. Wiegend Bruss alhier, terwijl voor de opneming van de huurwaarden zijn aangewezen de heeren JB. Formijne, inspecteur te Leiden, G. W. "Worst, rijksontvanger, F. B. Sanderson, kommies dir. belas ting en Frets allen, te Boskoop. De verliezen der Italianen. van hier S|edort het tot aan 31 December, heeft het Italiaansche Rome, 5 Jan. Mon seint aan do Liberté to Parijs bogin der vijandelijkheden van het Koninklijk Meteriologisc-h- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.2 te Horta, laagsto stand 743.4 te Stowa way, Lorwich on Aberdeen, Verwachting tot-den volgenden dag: Meei^||[ rachtige tijdelijke stormach tige westelijke tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regen buien, zelfde temperatuur. V o o programma b a 1. voor Zondag a.s. Het luidt D. O. S.ZeistVoorwaarts -Her mes R. V. C.—Olympia V. F. C.— Sportman. G. V. B. W. F. 0. Excelsior, te Woerden, J. Plasmeijer T. O. P.— Olympia II, in den Winterdijk Voor waarts II—-Moordrecht, te Schoenho ven, M. Pensioen HaastrechtExcel sior II te Haastrecht, W. de Ruijter. GOUDA, 5 Januari 1912. Bij Kon. Besluit is aan onzen oud stadgenoot den officier-machinist 2e. kl. bij den marine-stoomvaartdienst J. Ypelaar wegens ongeschiktheid voor de vpr,dere waarneming van den mili tairen dienst tengevolge van lichaams gebreken, met den 16on Januari 1912 eervol ontslag uit den dienst bij de zeemacht*verleend, onder toekenning van pensioen en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1563 's jaars Door de politie alhier zijn twee mannen aangehouden, waarvan de een nog 2 en de andere nog 1 dag hech tenis moest ondergaan. Beide zijn naar het Huis van Be waring te Rotterdam overgebracht Gisterenmorgen werd het Haagsche Poortje aan den Kleiweg in rep en roer gebracht door een 4-tal personen, die huisvredebreuk pleegden bij een aldaar wonende vrouw. De politie arresteerde hen en maakte proces verbaal tegen hen op. Bovendien wordt tegen een hunner een vervolging ingesteld inzake open bare 'schennis der eerbaarheid. leger dat in Tripolis is, ongoveer vijf duizend man vorlorqn bnitqn de ge vechten. De zieken, die 2/\ van dit cijfer vormen, zijn naar Italië terug gebracht en do moesten van bon zijn nu weer hersteld. De goheelo vorlie- zen in den strijd bedragen ongeveer 1800 man. Keizerlijke Garde. Kharbin, 3 Jan. De commandant van Chebbos hoeft 100 000 taels ont vangen voor do inrichting van de huishouding dor keizorlijko familie en voor de vorming van eon garde die govormd moot worden om do troepen van de garde die reods naar Mongolië zijn gezonden, to versterken. Frankrijk—Spanje, i Madrid 4 Jan. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanjje duren lang on zijn moeilijk. Bijna alfe punten van geschil zijn kwestièus on men gelooft dat do onderhandelingen nog minstons tot einde Februaa zullen duren. Revolutie. Panama 5 Jan. Men seint ijiit Quito, dat in Ecuado revolutie is uitgobroken Generaal Montoros, commandant van do troepen in Guagoguil, hooft zich opgeworpen als hoogste chef en heeft, een regeering gevormd. Als president van de Republiek is benoemd generaal Plaza. Do opstandelingen hebben een brug ten zuiden van Rio-Banba en telegraafdraden vernield. Militaire aviatiek. Parijs, 4 Jan. De afgevaardigden Goröd en Dameethe hebben; aan don minister van oorlog geschreven dat zij zullen interpelleeron over de maat- igelen dat hij denkt to niemen om Frankrijk do onbetwistbaronl voorrang te bezorgen, die het op h|et gebied der 'aviatiok en over zijn verzoek om aan het Parlement do noodigo golddfö daarvoor beschikbaar te stellen. Italiaansch-Tilrksclie oolrlog. Berlijn, 5 Jan. Een officieel Turksch telegram uit Derna meldt! dat bij Flomisj 4200 man en 9 kanónnon de Italianen hebben aangevalleiji. Het Italiaanscho leger trok na dit treffen in wanorde terug. Aan Turk- sche zijde werden 77 man gedood en 29 gewond. Do Italianen verloren 300 man. Schoolgebouw ingestopt- Sevilla 5 Jan. Een schoolgebouw is ingestort. Een aantal menschon werd onder de puinhoopen bodolvep. Hunne lijkon zijn reeds gevonden. 1 RuslandPerziö. Berlijn, 5 Jan. Uit Tehertin wordt gemeld dat de 'Russen wederom zes Perzen hebben opgehangen. De Buitenlandsche consu steerden tegen het optreden van den Russischen consul te Retsj die de bevolking had aangeraden zoekingen hun wapens in te Door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereenigingen in Nederland zijn op 6 en 7 December 1911 examens gehouden ter verkrij ging van het „Mercurius-Diploma Onder de geslaagden komt o. m. voor de heer P. J. van den Berg, alhier voor Engelsche Handelscorrespondentie. Boskoop. Als deskundigen voor de proto- bij huis leveren. VAN DEN fectenhandeI ie A ins tnrilaiu 5 JAN 1912. Stautsteeuiiutcii Ned. Cort. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet, Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 190f> 3 pet, llaiik- vu Cieüiei-iiistcl lingeii. Ned. Bankaandeelen Industr. Ouderneuiiuffcu American Car Foun dry Oomp. C. v. A. Id.Smolting Refining Co. Cort. v. Annd. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort v. Gew. Aand. kol. Crcüiel install, en Cultuur Ouderueminceu Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Nod. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijeii. Ketahoon" Mijnbouw N Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrotauiu-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Siyen. Ned.-Am. Stoomvaart- »Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. l'ttbiik-OudcriiciuinKcn. Bindjey Tabak Mij. A Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. spoorwegen. Holl. IJzeron Spoor- wograij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij, VoTtge Koers- beden 82 82'/, 91 Vu »13/,« t>45/l8 - 10O'5/,, - 90'/, 89»/, 93'/» - H8'»/,» 89»/, - 104'/, 80'/, - 59'5/)fi - aio1/» 210», 55 V, 55 73'/» 74 26'/, 27'/» 69'"/, 09 221 289 1851/ 222'/, 290 185»/, Wintermantels, - Costumes, Blousen,.) upes, J upons en Japon stoffen alsmede peltëikiie goedkoopste tot Holtes van de soorten prijzen. Aanbevelend, en -scherp concm roerende beste MARKT 26, GOUDA. Warschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. Hypb. Obl. Erie Spoorw Gew. Aand. Vnbaf 00 60 580 51»/» 585 51', 164'/, 1613/,.„ 448 454»/,' 420 - 185' 115 22' 111 22"!,» 116 115»/, 15 - 40 - 4 11"/.» 11»/» 81'/, 81X 93 93'/, 65'|h 65'/,» 183'/, 1104.— f 98»/, 98'/» 31'/,» 174'/ 6"/ 31'/,» 173'/» 7»/» t 402») ,ioi'V 163» ERS. 152'/, REEÜWIJK. GEBOREN Gerard us Qtijsbertus, ouders A. Hoogenboom en M Bunnik. Albertina, ouders W. dejn Ouden en B. Slappendel. Wabash Gew. Aan Prcniieieeuingeu Amsterdam Aand3 p Hongarije. Thei s-R Prolongatie 3l/2 pCt. Steels en Bries flauw, Amalgamated vast, Wabash vast, Marine veel ge vraagd, petroleum weinig handel, ta bakken levendig, Rubbers vast, cultu ren iets vaster doch stil. Mijnen prijs houdend, Nat. staatsfondsen vast, bui tenlandsche kalm.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2