Heerenhuis •Krokodillenvangst TOILETARTIKELEN Bioscoop Salon Elite-Voorstelling. TAMUlAim JAM „ARNOLD SPOEL" Do Salon-Luitenant. Rcx-zoien Anton Coops, Abonneert U op dit Blad. J3-a.It©ri land. Buitenlandsch Nieuws. Gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Ad verten tiën. Notaris Montljii „Gouda Vooruit", Deze week l'RAGDTPROGRAUMA. De erkentelijkheid van een Landloopcr, Dagelijks doorloopcndo Voorstellingen Matinée cle BESTE. ELST BIJ ARNHEM. Soeieleit idVS GENOEGEN - Gouda. Buitengewone Voorstelling Voordracht- en Operette-ensemble Sociëteit „Ons Genoegen". 6" Abonnoments-Voorstolling geren wai'lllC VOelCH. NIGHT CAP ECHTE OUDE GENEVER 1821 V hoogfijne Tolletzeepen N. V. v|h. G. IJsselstijn. tert achter, dat het toch eigenlijk over alles heen is van onverant- woordelijkheidsgevoel, dat thans weer vier jaren ongebruikt zijn voorbij gegaan. En daarom moeten wij heb ben den man, die zich onder den minister aan deze zaak ganschelijk kan wijden, die Dr. Bos heeft het zoo juist gezegd de ver schillende onderdeelen van het onder wijs zoodanig beheerscht, dat hij het verband tusschen die verschil lende onderdeelen goed kan over zien en bij het beoordeelen van voor stellen daarmede rekening houden. Maar zoo'n Directeur-Generaal kost geld, zegt de ministeren anderen zeggen dan waarschuwend: wat kost toch de Landbouw onein dig veel meer aan den Staat dan vóór de instelling van het Direc teur-Generaalschap, door minister Goeman Borgesius. Ongelukkiger voorbeeld kon zeker niet gegeven worden, om hen te bestrijden, die een Directeur-Generaalschap voor Onderwijs willen. Want, als ooit iets zijne rente honderdvoudig heeft opgebracht, dan is het wel alle geld, dat onder leiding en advies van den Directeur-Generaal voor den Landbouw is besteed. Als de intensiviteit van onze cultuur tot eene ongekende hoogte is opgevoerd; als de uit zijn aard altijd conser vatieve landsmans er toe gebracht is kunnen worden eindelijk te breken met verouderde methoden, in eere gehouden, omdat grootvader en va der deze voor de beste hadden ver klaard, dan kan het directeur-gene raalschap van den landbouw gerust zeggen dat is voor het grootste deel mijn werk. Maar dan willen we vragen, of de geestelijke ontwikkeling van ons volk naast een vakonderwijs, dat ook de kennis van het ambacht tot de hoogste intensiviteit opvoert, niet eert even groot volksbelang is als een bloeiende landbouw De vraag stellen, is haar beantwoorden, maar van minister Heemskerk is in deze njets te hopen het is droevig, maar het is niet anders. Waterzucht Blazen onder dê oogekOpgezwollen enkels en handenen Gezwollen lede maten toonen aan, dat de nieren na latig zijn in het uit het lichaam af voeren van de vloeibare onzuiverheden en opgeloste vergiften. Waterzucht is een zeer ernstig ver schijnsel, omdat dit aantoont, dat de nieren en blaas hun werk niet be hoorlijk doen. Langzamerhand ver liezen zij hun kracht om de vloeibare onzuiverheden en opgeloste vergiften uit het lichaam af te voeren. Het buitensporige water in uw lichaam verarmt het bloed, en het verzwaart aanmerkelijk het werk van het hart. De oogleden van den patiënt wor den opgeblazen en bijna doorschijnend. Uw gelaat zwelt op, voornamelijk onder de oogen. Het water verzamelt zich in de handen, enkels en beenen. Daarna zwellen uw ledematen buiten gewoon op door het water, en wordt de huid gespannen en glimmend, en wanneer men met den vinger op de zwellingen drukt, blijft die indruk eonigen tijd zichtbaar. Vroeger dacht men, dat herhaalde lijk aftappen van het water het eenige middel was om de ernstige waterzucht te doen verdwijnen. Maar de verlich ting, die men door aftappen krijgt, is slechts tijdelijk. Do genezingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn blijvende genezingen, omdat dit go- neesmiddel de werkelijke oorzaak van watorzucht namelijk de nieren beroikt en geneest. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op do nieren en blaas^zij voeren hen zachtjes tot gezondlibid en kracht terug, zoodat het opgehoopte water door do natuurlijke kanalen wordt ont last, en de vloeibare onzuiverheden regelmatig uit het lichaam worden verwijderd. Let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., Westhaven 11, en Ant. Coops, Wijd- straat 169. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor óón of f 10.voor zes doozen. Wanneer men zijn maag gederan geerd heeft neme men onmiddellijk Fxanz Josef- bitter water te baat. Omdat geneeskundige onderzoekingen in het Allgemeine Krankenhatn te Weenen hebben uitgemaakt, dat het natuurlijke Franz Josef-laxeerwater den inhoud der maag reeds na weinige uren bij gelijktijdige ver betering van den eetlust, zonder pijn ledigt Een Marokkostaartje. In Frankrijk is thans de Senaats commissie bezig het Fransch-Duitsch Marokko-verdrag te onderzoeken en zij stuit daarbij op telkens grootor geheimzinnigheden. Zooals onze lezers weten, zijn velen in Frankrijk er nog niet van overtuigd, dat Frankrijk om zijn Marokko-verdrag in dezen vorm te kunnen handhaven een zoo groot gedeelte van den Kongo had behoeven af te staan. Nu is echter de vraag, wie in deze verantwoordelijk is voor het aanbod aan Duitschland om door ruiling van gebied tot overeenstem ming te geraken. De Parijsche correspondent van de „Etoile Beige" vertelt, dat in den Senaat deze geruchten loopen. Het kabinet Briand-Pichon wilde vast houden aan het verdrag van 1909. Na den val van dit kabinet kwam do leiding in handen van Delcassé, Cail- laux en Berteaux. Deze heeren moeten bij de Duit^che regeering hebben laten informeeren, onder welke voorwaarden Duitschland zich tegen een protecto raat over Marokko niet zou verzetten. Of toen door dien toenmaligen agent reeds over een wisseling van grond gebied is gesproken, is óén van de geheimzinnigheden, die over het ver loop van de geheele Marokko-kwestie hangen. Zeker is het, dat van dien tijd af Duitschland op eenige vergoe ding heeft aanspraak gemaakt. Het merkwaardige van het geyal is echter, dat noch de toenmalige minister, noch de toenmalige premier iets van de zending afwisten. Ook de Franschon gezant Cambon was niet op de hoogte. Toen dus de werkelijke rogeering ging onderhandelen met Duitschland, kwam zij direct aan de kwestie van territo riale compensatie. Toen zij hierop niet gauw genoeg inging, volgde de zending van den Panter naar Agadir.. Daarop moeten de heeren Caillaux en Delcassé opnieuw hun gezant naar Berlijn hebben gezonden. Deze ge zant verzekerde de Duitsche regeering de hulp der Fransche banken in de dreigende economische crisis. Daar mee was de vrede verzekerd. De Panter bleef op zijn plaats em eenigen druk uit te oefenen op de Fransche regeering. Nu schynt deze dubbele diplomatie aan het licht gekomen te zijn en de commissie zal er thans den heer Caillaux opheldering over vragen. Men deelt algemeen de opvatting van Pichon, dat men door al te vlug aan het verdrag van 1909 te tornen, Ma rokko duur moet betalen. Ook in Duitschland is de affaire nog niet afgeloopen. Indertijd heeft de minister van binnenlandsche zaken de heer von Kiderlen Wachter ver klaard, dat de Duitsche regeering nooit aan eenig landbezit in Marokko heeft gedacht. Een vergadering van Alduitsche journalisten, die in dien geest een besluit wildon nemen, ten einde hun wensch aan de regeering kenbaar te maken, had hij dit afge raden. Thans is echter het juist tegeni overgestelde door een paar dagblad redacteuren voor de rechtbank ver klaard. De minister van binnenland sche zaken zou indertijd aan verschil lende personen hebben gezegd: West Marokko moet Duitsch worden. Deze uitlating werd nog door verschillende redacteuren bevestigd. Men is nieuws gierig wat hierop de Duitsche regee ring zal antwoorden. DE LAND- EN TUINBOUW ONGEVALLEN-VERZEKERING. II. Welke verschillen bestaan er tusschen de Land- en Tuinbouw-Onderlinge en de Ongevallenwet en waarom zijn die verschillen in het leven geroepen Bij de oprichting van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge heeft deze groote en grootsche gedachte voor gezeten, eene Organisatie in het leven te roe pen, die geheel passen zou voor het bedryf. Daarvoor was noodig, dat die organisatie zou wortelen i n het be drijf, zich zou ontwikkelen naar het bedrijf, en worden bestuurd door de beoefenaars van het bedryf. De organisatie zou dus uit het bedrijf opgroeien, en zou daardoor worden eene practische organisatie, aanslui tend aan het bedryf. Is een wet uitgevaardigd, dan zien wij, dat de practijk van het leven, van het bedrijf, zich daaraan moet aanpassen, en als dit nu niet gaat, dan ontstaan er botsingen. Dan moet de wet worden horzien, doch omdat dit niet ieder oogenblik kan geschieden, de staatsmachine werkt niet snel blijven vele gebreken zeer lang bestaan, en wekken daardoor onte vredenheid. Soms blijkt, dat de heele opzet van eene wet foutief is geweest, en dan wordt het nog erger. Dit alles voorkomt men, door zooalfe tfij de Land- en Tuinbou,w-Onderlinge is gedaan, de regeling to laton groeien uit het bedrijf opal groeiende ont staat dan de boom, die van jongsaf geleid is geworden. De fouten, die men maakt worden spoedig ontdekt en dadêlijk hersteld, doch bij oen wet gaat dat maar zoo niet. De wet be gint van boven af, maar de Land- en Tuinbouw-Onderlinge zrjn begonnep van onder op; van daar de groote verschillen, waarop wij nu even willen wijzen, en waarbij dan vanzelf de goede kwaliteiten.van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge zullen uitkomen. 1°. De uitvoering van de Land en Tuinbouw-Onderlinge is geheel in handen van de land- en tuinbouwers zelf, van menschen dus, die het be drijf en het leven van de arbeiders door en door kennen. Omdat zij ook fle plaatselijke toestanden zoo goed kennen, weten zij precies op welke wijze het best kan wordön opgetreden. Het spreekt van zelf, dat dit alles veel doelmatiger en sneller en goedkooper gaat, dan wan neer dit moet geschieden door amb tenaren, die buiten het bedrijf, buiten het leven van de arbeiders staan, en niet bekend zijn met de plaatselijke omstandigheden 2°. Omdat het werk voor de Land en Tuinbouw-Onderlinge verricht wordt door de leden zelf, behoeven deze werkzaamheden niet duurder te zijn dan de leden zelf willen. Worden ambtenaren door de regeering met deze werkzaamheden belast, dan kost dit in ieder geval heel wat meer. 3°. Bij de Land- en Tuinbpuw- Onderlinge worden de onkosten na het einde van ieder jaar omgeslagen over de ledeA, zoodat alleen betaald worden de v e r k e 1 ij k e onkosten, niet meer en niet minder. Deze be taling is ook debillijkste. Het rijk schat de vermoedelijke onkosten en omdat er geen te korten mogen ont staan, schat de regeering wat ruim naar den ve^igen kant voor haar, te mper, omdat zij reeds zooveel leergeld heeft gegeven. Gedurende de vijf eerste jaren, dat de Ongevallenwet heeftgewerkt, is een te kort ontstaan van vier millioen gulden. Wij kun nen er dan ook zeker van zijn, dat als de Regeering de land- en tuin- bouw-ongevallenverzekering zou ter hand nemen, er hooge premiën zouden moeten betaald worden. 4°. Zoodra de land- en tuinbouwers zich geheel hebben ingeleefd in de organisatie en de uitvoering van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge en dat hebben zjl meestal spoedig dan geschiedt d e d ehanaeling der ongevallen zeer Vlug, wat vooral daardoor wordt bevorderd, dat de behandeling p 1 a a t s ejl ij k ge schiedt. 5°. Het plaatselijk karakter van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge brengt ook mede, dat de controle zeer eenvoudig en doelmatig is en boven dien niets kost, omdat de patroons gemakkelijk op de hoogte kunnen blij ven van den toestand van de getrof fenen. 6o. Het is in het belang zoowel van de knechts als van de patroons, dat er zoo weinig mogelijk ongevallen gebeuren. Afgescheiden van zijn pijn lijk lichamelijk letsel, ontvangt de ar beider toch hoogstens maar 7/10 van zjjn daggeld, zoodat elk ongeval hem achteruit brengt. Ook den patroons kosten de ongevallen geld, omdat zij de onkosten betalen. Daarom zullen de land- en tuin bouwers zooveel mogelijk beveili gingen in hun bedrijf aanbrengen, en dit geschiedt dan ook reeds. Door de Land- en Tuinbouw-Onderlinge is reeds de aandacht gevestigd op be veiligingen die aan d o r s c h- en hakselmachines kunnen worden aangebracht en op een constructie voor eene beveiliging aan den voet van 1 a d d e r s. In deze richting wordt voortgewerkt, zoodat het gevaar voor de knechts minder wordt. 7o. Van niet minder belang is het feit, dat de Land- en Juinbouw-On- derlinge opvoedend werken, om dat zij de aangesloten land- en tuin bouwers leeren zelf hun eigen bedrijf te regelen en zelf de lasten te dragen, die het bedryf medebrengt. Daardoor komen krachten tot ontwikkeling, die anders sluimerend bleven, en nu weer aanleiding geven tot anderen arbeid, het bedrijfsleven rakend. Maar het allergrootste voordeel is, dat men door de ervaring, die men nu reeds met de Land- en Tuinbouw- Onderlinge heeft opgedaan, gekomen is tot een land- en tuinbouw-ongeval- lenverzekering, die geh^tel aan past aan het bedrijf en waar over werkgever en arbeider in hooge mate tevreden zijn. De Land- en Tuinbouw-Onderlinge is eene sociale regeling, opgekomen en getoetst aan do practijk van het bedrijf, en daardoor eene regeling bij uitnemendheid. De toestand is dan ook zóó. dat de Land- en Tuinbouw-Onderlinge thans voorbeelden zijn voor de Rogeering, hoe men sociale regelen practi sch in elkaar moet zetten. Als de Tweede Kamer de regeling van de Land- en Tuinbouw-Onderiingo aanneemt voor steun van arbeiders die ongevallen in het land- en tuinbouw-bedrijf krijgen, dan heeft men de meest bruikbare Land- en Tuinbouw-ongevallenwet. Hebben wij in het voorgaande de groote beginselen besproken, waarop de Land- en Tuinbouw-Onderlinge zijn gebouwd, en waardoor zij zooveel deugdelijker zijn voor de patroons en voor de knechts dan de Ongevallen wet, hoewel de uitvoering toch veel goedkooper is, thans resten ons nog een paar kleine verschilpunten op te noemen, die wol van niet veel betee- kenis zijn, doch ook nog aantoonen hoe rationeel de Land- en Tuinbouw- Onderlinge zijn. Het komt herhaaldelijk voor, dat flan industrie-arbeiders door de Onge vallenwet zeer kleine bedragen als blijvende rente worden uitgekeerd. Zoo zijn er arbeiders, die om de veer tien dagen per postwissel slechts enkele centen ontvangen. Dat is natuurlijk een belachelijke toestand. Do Land- en Tuinbouw-Onderlinge geven in zoo'n geval een som in eens. Daaraan heeft de getroffene ten minste nog wat. De Ongevallenwet geeft bij blijvende invaliditeit steeds eene rente. Op ver zoek van den arbeider kunnen de Land- en Tuinbouw-Onderlinge hem, als blijkt dat dit in het be lang van den arbeider is, een som in eens uitkeeren. Op deze wijze kan een arbeider dan heel wat beter geholpen worden door de Land en Tuinbouw Onderlingo dan door de Ongevallenwet. Vatten wij het voorgaande samen, dan blijkt, dat de Land- en Tuinbouw- Onderlinge twee organisaties zijn, die zoowel voor de patroons als voor de knechts verre te verkiezen zijn boven de Ongevallenwet Bij de Land- en Tuinbouw-Onder linge worden de ongevallen vlug be handeld, de patroons werken in hun eigen belang mede tot eene correcte uitvoering, door het aanbrengen van beveiligingen tracht men ongevallen te voorkomen, en doordat de land en tuinbouwers zelf de uitvoering verrichten, kunnen zij de administra tiekosten zoo klein mogelijk maken. Daarom is de ongevallenregeling, zooals die is neergelegd in de Land en Tuinbouw-Onderlinge voor den land en tuinbouw de meest gewenschte. In een slotstukje zullen wij eens nagaan, hoeveel goeds er reeds door de Land- en Tuinbouw-Onderlinge is tot stand gebracht. Italië—Turkije. In Tripoli. Uit Tripoli wordt dd. Vrijdag ge seind Volstrekte rust heerscht er te Tripoli, Aïn-Zara, Tadzjoera en Homs. De vredeskansen. De Tribuna geeft volgens een tele gram uit Romo dd. Donderdag de volgende opvatting van de vredes kansen weerDe militaire toestand der Turken in Tripolitanië is onhoud baar de Balkan volken rukken onge duldig aan hun boeien de kassen zijn uitgeput en niemand wil meer een penning leenen. Onder dergelijke om standigheden moest de vrede eigenlijk niet ver meer zijn. Italië kan wachten het heeft de voorwaarden, waarop het bereid is, de wapens neer te leggen, ondubbelzinnig x aangegeven. Het zal daar standvastig bij blijven. De Tur ken en hun, den vrede willende raad gevers moeten weten hetdaaraan is niets te veranderen. China. De opstand. Londen, 4 Jan. De Daily Telegraph verneemt uit Peking dat Joeansjikai vast besloten is, niet verder toe te geven aan de eischen, door de revo lutionairen te Sjanghai, gesteld gesteld. Hij gelooft n.l. dat hij nu. over vol doende geld beschikt om nog gedu rende drie maanden de soldijen aan het leger uit te betalen. De New York Herald vernoemt uit Peking, dat Joeansjikai de uitnoodi- ging van Wootingfang om naar Sjang hai te komen, ten einde daar in per soon te komen onderhandelen, heeft afgewezen. Joeansjikai acht het boter, dat Woetingfang naar Peking komt. De onbuigzame houding die de re volutionairen op vele punton aanne men, en het feit dat zij aan verschei den dwaze eischen blijven vasthouden, hebben alle buitenlanders en ook vele Chineezen van hen vervreemd. Dien tengevolge wordt Woetingfang door tal van voormannen der Chineesche revolutionairen verloochend. Anderen wëer keuren het optreden van Soenjatsen in Nanking af. Do Daily Telegraph vernoemt nog uit Sjanghai, dat Joeansjikai aan Woetingfang heeft voorgesteld, don wapenstilstand met tien dagen te ver lengen. Uit Sjanghai wordt aan do Morning Post gemeld, dat Woetingfang de portefeuille van buitenlandsche zaken verwisseld heeft voor 'dien van jus titie teneinde wrijving met Japan te voorkomen. Peking, 5 Januari. Consulaire tele grammen uit Tsjoengking behelzen, dat de grootste wanorde heerscht te Tsjengtoe in Tsjetsjoean. De onder koning Tsjaoerfeng nam de wijk in het jamen, dat den 20sten December door de opstandelingen werd vermees- terdde onderkoning werd gedood. Een gelijk lot onderging de generaal der keizerlijken* Tiun. 140 vreemdelingen hebben Tsjoeng- king gisteren verlaten. Fkankbijk. De laatste maanden werd herhaalde lijk in het arsenaal te Brest geconsta teerd, dat op onverklaarbare wijze stukken brons verdwenen. Een onderzoek werd ingesteld, zon der eenig resultaat. De marineprefect gelastte foüilloering der vertrekkende arbeiderstovergeefs. Tot dezer dagjn de aandacht van een wachter viel op de buitengewoon groo te schoenen van een werkman, die juist ,het wachthuis waar hij onderzocht was, verliet. Op een vraag van den nieuwsgieri gen beambte waar hij zulke geweldige schoenen kocht, kreeg deze ten ant woord „O, dfe maak ik zelf," waarna de werkman ijlings trachtte weg te komen. Die haast kwam den wachter verdacht voorhij hield den man staande, deed hem een schoen uittrek ken en ontdekte, dat hierin op kunstige wijze stukken brons verbor gen waren. In beide schoenen bleek de man ruim drie kilo brons mee te dragen. Belgie. De mijnwerkersstaking. Te Hornu heeft Donderdagavond een vergadering plaats gehad van ver tegenwoordigers van de stakende mijn werkers in de Borinage, waar een voorstel werd behandeld van verschei dene mijnbezitters, dat er toe strekt de betaling van het loon alle Zater dagen te doen plaats hebben, inplaats van eiken 7en en 21en van de maand, gelijk eerst was voorgesteld. Ook wil men een geringe loonsverhooging toe staan. De vertegenwoordigers toon den neiging op dit voorstel in te gaan, onder voorwaarde, dat alle mijnonder- nemers dit gelijkelijk zullen aannemen. Den gouverneur van Henegouwen werd om bemiddeling verzocht, en de vooruitzichten, van een spoedig einde der staking schijnen toegenomen. Engeland. In de Cerebos Salt Works, Greatham, West-Hartlepool, is een brand uitge broken, waardoor een schade Van omstreeks 30.000 pond sterling werd toegebracht. Het zal bovendien nog wel eenige maanden duren voordat het werk kan worden hervat. Het soldatenoproer in het kamp van Longmoor schijnt wel ernstig te zijn geweest. Er is heel'wat vernield, meest ingeworpen ruiten, en een groot aantal manschappen is verwond; twee zeer ernstig, door mes- en bajonet steken. Zoowel ontevredenheid over niet genoeg vrij-af als de vijandschap tusschen Schotten en Engelschen (niet een regiment Devons, als een bericht van gisteren het voorstelde, maar van Yorkers), geprikkeld door een voet balwedstrijd waarin de Schotten het hadden verloren, heeft tot de vecht- party aanleiding gegeven. Volgens de Times wisten de officieren met een af deeling de rust te herstellen. Een bokspartij tusschen een officier en een soldaat ter beslechting van de veete heeft er niet plaats gehad, maar het is mogelijk, dat een officier van zijn vuisten heeft gebruikt gemaakt. Uit een statistiek van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken blijkt, dat de laatste algemeene verkiezing van December 1910 in het geheel 978.312.4 sh. 6 d. aan do candidaten heeft gekost. Gemiddold kostte elk der 5.235.323 uitgebrachte stemmen 3sh. 8d. Hot kostbaarst was do vorkiozings- strijd in het grootste kiesdistrict van Engeland, Romford in Essen, waar de candidaten Sir John Bethell zijn ver kiezing met 4.522 betaalde de uitga ven van zijn tegenstander, Grigg, wa ren echter niet veel minder4.409. In .de Cerebos Salt Works, Great ham, West-Hartlepool, is een brand uitgebroken, waardoor een schade van omstreeks 30.000 pond sterling werd toegebracht. Het zal bovendien nog wel eenige maanden duren voordat het werk kan worden hervat. Italië. Geheel Milaan spreekt op dit oogen blik, volgens den Berliner Morgen- post over een brutale zakkenrollers- streek. De afgevaardigde Bolognini had van do bank 10.000 lire gehaald en dat bedrag gestoken in den buiten zak van zijn overjas,, zijn hand in don zak houdende. Bij het verlatenvan het gebouw werd een glazen buitendeur hem tegemoet gestooten, zoodat hij de hand uit den zak nam om de deur tegen to houden. Van dat oogenblik moet de dief gebruik gemaakt heb ben, om het geld uit den zak te stelen. Want toen Bolognini in den zak greep zoodra hij buiten was, waren de 10.000 lire verdwenen. Inbraak. Een brutale inbraak heeft er gister nacht plaats gehad bij do firma Van Schaick en Baljon, in kruidonierwaren en comestibles, op de Noordblaak 79 te Rotterdam. De inbrekers zijn door een huis op den Visschersdijk gekomen op een plat, gelegen achter den winkel van deze firma. Uit oen lantaarn in dat plat is een ruit gesneden, en zoo zijn'zij in den winkel en het magazijn gekomen. Do inbrekers hebben zich uitsluitend beziggehouden met de brandkast. In de deur hebben zij, naar men vermoedt met acetyleen of ter miet, nabij het slot een gat gebrand groot genoeg om de schoten, waar mede de deur sluit, te kunnen berei ken en op zijde te schuiven. Een be drag van f 670 is uit de brandkast gestolen. De daders hebben niets achtergeloten en zich bij den diefstal tot het geld bepaald. De firma Van Schaick en Baljon is tegen inbraak verzekerd. Als een van de vermoedelijke daders is gistermorgen J. van W. aangehou den. Van het gestolene is bij hem niets gevonden. Naar huis terug. Do 18-jarige geschaakte jonge dame uit Heerenveen is op haar reis naar Indië op t olegrafisch verzoek harer ouders te Port Said aangehouden om huiwaarts geleid te worden. Roomsche bioscopen Naar wij in Roomsche bladen lezen, zal weldra te Nijmegen een „familie- bioscoop" worden geopend, onder lei ding van den pater M. Nieuwbarn en contröle van een commissie. Schip gezonken. Gistermorgen is tusschen Lemmer en Urk de Houten tjalk „Hoop op Beter", schipper S. de Boer te Dron- rijp, op reis met een lading mest van Groningen naar Broekerhaven lek ge slagen en gezonken. De opvarenden, schipper en bods, zijn gered. Het schip was niet verzekerd. Vroege Meikevers. Van tijd tot tijd komen Meikevers, die officieel hun naam zegt het reeds in Mei verschijnen, doch meestal half April al op de vlakte zijn, reeds zeer vroeg te voorschijn zóó vroeg, dat men dit ontijdig ver schijnen in verband brengt met de mildheid van de weersgesteldheid In werkelijkheid bestaat er geen verband tusschen het weer en de vroege Meikevers. De zaak zit zoo, De Meikever leeft als jong dier (engerling) in den grond gedurende 3 k 4 jaar. In Augustus of September van het laatste volle jaar als grond- bewoner verpopt de engerling, en reeds twee maanden daarna komen uit deze loppen de Meikevers gekropen, zoodat iet in October en November al we melt van Meikevers in den grond. Pas uit de pop gekomen is de Meikever eerst week en bleek gekleurd, doch na een paar weken is hij hard en op kleur. In dezen toestand blijven de dieren, zonder eenig voedsel te gebrui ken, tot half April, Mei in den grond, een diepte van 2 tot 4 d.M. Alle ëikevers, die in het a.s. voorjaar zullen rondvliegen, zitten dus nu al een week, zes of acht stilletjes in den grond, Wanneer men thans in den grond gaat werken en de zachte weerge steldheid laat het werken in den grond zeer goed toe dan is de mogelijk heid zeer groot, dat hier en daar Mei kevers naar boven worden gewerkt. Wie niet hot leven van deze kevers kent, vindt hierin iets ongewoons en brengt het allicht in betrekking tot den zachten winter, waarover zooveel wordt gesproken. Een vroege meikever is geen weer- profeet. Zijn verschijnen is alleen een bewijs, dat hier of daar wat vtoeg yi don grond is gewerkt. (N.R.Ct.) Tjalk vergaan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de tjalk „Hoop op beter" van S. de Boer, van Dronrijp, op een afstand van 200 M. van de kust bij Lommer, tijdens stormweer, gebarsten en gekanteld, ten gevolge van de uit zetting van den paardenmest, waarmee het was geladen. De schipper en zijn knecht wisten zich te redden in een bootje, dat op don Steenendam werd geslagen. Eenige uren hebben zij op dozen dijk doorgebracht en zijn, toen het begon to lichten, naar Lommer ge- loopen. Ontsporing. Op het stationsemplacement te Zwolle zijn gisterenavond omstreoks- kwart voor negenen drie waggons van een goederentrein uitCoevorden ontspoord. De voorste wagen vloog tegen de pijlers van de zuidelijke overbrug en vernielde deze, zoodat de brug in stortte. Persoonlijke ongelukken val len niet to betreuren en het porsonen verkeer behoefde niet te worden ge stremd. De materieele schade is echter zeer aanzienlijk. (Hbld.) Zeeramp te Terschelling. Woensdagavond vergaderde het comité tot steun to West-Terschelling. Besloten werd aan de wecfuwen der verdronken visschers voorloopig weke lijks f 3 uit te keeren, alsmede voor ieder kind f 1 bovendien. Een groot bedrag aan liefdegiften is reeds inge komen. echter nog niet toereikend om de ongelukkige weduwen en weezen genoegzaam te ondersteunen. Aanvragen van werknemers op 5 Januari. Volwassenen. 1 kantoorbediende, 1 reiziger, 2 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, 2 opperlieden, 3 schilders, 2 stokers, 1 bankwerker, 1 schoenmaker, 1 waschvrouw, 1 bakker, 1 sigarenmaker, 1 schipper, 11 grondwerkers, 7 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 6 werklieden zonder vakkennis. -Halfwas of aankomende 1 kantoorbediende, 1 timmerman, 2 loopknechten, Leerlingen en jongens. 4 klerken, 1 loopjongen, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 1 machinale houtbewerker. Halfwas of aankomende. I timmerman, 1 meubelmaker, Leerlingen en jongens. 2 meubelmakers, 2 bosjesmakers, Maandbericht. Gedurende de maanden Nov. en Doe. 1911 worden ingeschreven als werknemor resp. 33 en 39 volw., 8 en 2 halfw. onj 1 en 6 loerlingon werden gevraagd, resp. 29 en 2 volw. 5 en 4 halfw. en 4 en 6 leorlingen werden geplaatst, rosp. 21 on 14 volw. 3 en 1 halfw. en 1 leerling. BOEKAANKONDIGING. Bij de Hollandia-Dr#ukkerij te Baarn verscheen: Levensvragen serie V. n°. 10 De Ontwikkelingsgeschiedenis van de Zedelijkheid, door Dr. J. Rutgers. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De prins van G Januari geeft eenige portretten van Mevr. Betty Holtrop van Gelder, de bekende kunstenaresse die 10 Jan a.s. haar 25-jarig tooneel- jubileum zal herdenken. Verder zijn opgenomen foto's wan een champig- nonkweekerij bij Maastricht in mer gelgroeven, een zeldzaam evenement in de cultura's in Noord-Brabant, kijk jes in Hetz, de oesterteelt in Zeeland Friesche kunst, normaliseeringswerken aan de Waal, het 60-jarig bestaan van dë R. Kweekschool voor Onderw. te Haarlem, de kroningsfeesten teDehli, personalia, kronmlfj scnetsen, roman- vervolg en rom^nbjijvoegsel. Het Leven vati 2,Januari brengt in beeld de Salon deT Aéronantique te Parijs, Nieuwjaar in St. Moritz, het vergaan van de Zaanstroom, de oorlog in t Gooi op 2° Kerstdag, met de Camere door „Artis", de Kroninsdur- bar van Koning George V in Delhi, den overleden schilder Gustaaf van de Wall Pernén, schetse, caricaturen De Wereldkroniek van 6 Jjyiuari geeft foto's van de door storm en vloed geteisterde kust van Brótagne, het Rotterdamsch havenbedrijf, het Kretenzer vraagstuk, de vergiftiging te Berlijn, de Durbar te Delhi (En- gelsch lndië), Kronieken, uit schouw burg en concertzaal, Personalia, waar bij de eerste President der Chineesche Republiek, Dr. Sun-Yat-Sen, Carica turen en feuilletons. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK 's Morgons IO'/ï uur- Ds. A. E. F, JUNOD, Evang. Luth. prod, te 's Gravenhago. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. Bevestiging van Ouderl. en Diak Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ten 6V2 «re. Ds. VAN WAL- SUM, Em. pred. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. DEUR. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 10 Jan., Ds. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. KLEINE KERK. Woensdagavond 8 uur. Ds. DEUR, Bijbellezing. te GOUDA is voornemens om op Maandag 29 Januari 1012v.m. 11 uur i/h. Hotel „DE ZALM" a/d. Markt aldaar, publiek te veilen en te verkoopen HET met ERVE en TV IN aao do Gouwe N°. 190 TE GOV DAkadaster Sectio B N°. 1476 ter grootte van O.Of .SO H.A. Het pand bovat 7 Kamers, Keuken, Kelder en Zolder met Meidenkamer. "Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 15 Maart 1912. Te bezichtigen, na vooraf belet vragen, do 2 laatste werkdagen vóór de veiling van 1012 en van 24 uur en op don dag der veiling tot 11 uur. Nader onderricht ten kantore van Notaris MONTIJN voornoemd. HOOGSTRAAT 18, Telefoon 293. PROGRAMMA. 1. prachtig Natuurbeeld. Moritz traint zich, comisch. aangrijpend drama, onz. enz. enz. van circa ll/2 uur, aanvangend 7 uur. Ieder bezooker ziet hot ge- w heele programma, onverschil- wanneer men binnen komt. lste Rang 35 ct. 2de Rang 20 ct. VRIJDAGSAVONDS 8—lO'/a uur Opgeluistord door Viool- en Pianomuziek. Dubbel prachtprogramma. Extra prijzen, lste Kling; 75 Cent. 2de Rang; 50 Cent WOENSDAGS, ZATERDAGS, ZON DAGS, des middags 2 uur: met speciaal Kinder 'programma. lste Rang 20 cent (Kinderen). 2de Rang f© cent. DONDERDAGSMORGENS van fO—-.f2 uur extra voorstelling voormarktbezockers. lste Rang 35 ct. 2e Rang 20 ct. Militairen en kinderen des avonds lste rang 25 ct., 2o rang '15 ct., behalve Zondags en Vrijdags. Eiken Zaterdag nieuw Programma. Vertegenwoordiger P. DE MINK, Markt 76, Gouda. -:- Telefoon 274. Gemengde Zangvereniging Aanvang- iler repetities DINSDAG a.s.,9 JANUARI 's avonds 8 uur, Soe. „Ons Genoegen". Zij, die nog'als werkend, lid wensehen toe te treden, worden verzoch t zich op te geven bij de SecretaresseMej. ASLOP Groeneweg 29. ZONDAG 7 JANUARI 1912 DOOK RET Directie Jean van Laab, Amsterdam. Optreden van: De Heer PASTEURS, Humorist. AKIMOTOS en MOSA, Chineesche IUusionisten In het rijk der wonderen. Do Heer en Mevr. VAN LAAR, Holl. Operette duottisten. Mr. DE HAAN, Handschaduwboold- Kunstenaar. Opvoering van DE GEBROKEN SPIEGEL. Sensatie klucht in een bedrijf. Aanvang H uur. Entróe lo Rang 75, 2de Rang 50 en 3de Rang 30 ct. Plaatsbospreken van af heden. Leden gewone reductie. Donderdag 11 Januari 1912. liet Rotterdamsch Tooneelg;ezelschii|) van den Grooten Schouwburg;. P. D. van Eljsden, Directeur. Der Veilchenfres8er). Blijspel in 4 bodrijvon van GITSTAV VON MOSER. Vertaling van X. Y. Z. Miso-on-scène van LOUIS MOOR. Aanvang 8 uur. Entróe voor Loden en hunne Dames en Kindoren Jf .40 per persoon. Entróe voor Niet-Leden en Dames, en Kinderen van Niot-Leden f 2. per persoon. io ets. per paar bij Drogist, Wijdstraat '29. HALF OM HALF. CHERRY BRANDY. CRÈME DE MENTHE, MARASQUIN, ENZ-ENZ- Verkrijgbaar bij Interc. Telefoon N°. 122. van de besteHollandsche, Eraneche, Dnitsohe en Engelsche fabrikaten, w.o. EAU DE COLOGNE ZEEP. .PALMITINEZEEP. GLYCERINEZEEP. LE SANS RIVAL. MILLOT. ROSE PRINTANIÈRE. STOKPAARDJESZEEP. KALODERMAZEB# PEAR'S ZEEP. T „JUM JUM", etc. Opgericht 1821. Blauwstraat 35, 6 en 7.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2