No. 11759. Verschijnt dagelijks .Buü.te:n laxxd.. Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. ^erneóeróe (Trots. 1’ £Tx© xx-ws- exx -^d.’v-extexxtxe'bla-d. voor G-ovlcLcx en OxxxstreHszezx. Italië— Turkije. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Weerbericht iiscourant le A in s t erilam 1912. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. r I Maandag S Januari 1912. 6»%« 100'%, t; 89% 89% 93% t. 87 47'/, 104' 1 59'%, 210% 55 73% 74 I 27 69 69 58 60 164% 164% 454% 454'/, 420 186% 113% lil 22"% 21"/., 115% 115% 15 40 4% 4 11“/,. 81% 93% 93% 3) 65'/» 98% 1 ,Ja, men beweerde, dat je de uit- t komt hem halverwege te (Wordt vervolgd.) i Zoon. Gouda o t. 98% 31*/, 585 51% een met 317As 173>/8 73/« 104% 585 50V/ 221 290 186 te t. jo t. ie '6 want, i mijn 88"/le 89% 81% 183 f 104.- f 104.- 185'.» 222'/, 290 185% 65'/,» GOUDSCHE COURANT „Dat zou ik wel willen doen, maar ze is nog al kieskeurigopenhartig gesproken, heb ik mij daar al eens ten naastenbij aan gewaagd, maar de jonge dame liet mij zeer beleefd, doch ver pletterend duidelijk merken, dat ze alleen een man van haar afkomst de hand zou reiken. Jullie begrijpt, dat ik onmiddellijk bakzeil haalde, zooals algemeen bekend is, was grootvader een eerzame smid.” „Daarom kan jij wel van de oude af komst zijnVulcaan was ook een smid en de «Pheniciër Tubal-Caïn op de en die Tripolis, 7 Jan. Twee Italiaansche bataljons werden gisteren te Homs door groote troepen Arabieren aange vallen. Hot hevige gevecht duurde drie uur. Do Arabieren moesten zich gewonnen geven na belangrijke ver liezen, 21 Italianen werden gewond. van Binnenlandsche Zaken, bij de eerste stemming gekozen5 reactio nairen, 21 progressisten, 12 republi keinen van links, 31 radicale en radico- socialiston, 1 republikeinsch socialist. Er zijn 28 herstemmingen. De uitga ven van Guadeloupe en Reunion zijn nog niet bekend. De progressisten winnen 1 zetel, de linksche republi keinen 2, do reactionairen verliezen 1 en de radicalen en radico-socialisten 2. Dujardin Beaumetz is herkozen. PRIJS DER ADVERTENTÏËfC Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer «0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 152'/, - ERS. pCt. oudend, Marine oleum lusteloos, turen stil, Rub- rijshoudend, Nat. Juitenl. kalm. Meteriologiseh- )E BILDT. terstand 766.0 te 1735.1 te Valentia. an volgenden dag: krachtige zuid- ijke wind, betrok - Ifde temperatuur. 27'; i ook.” „Ja, maar die heeten geen Bloemers, dus je vergelijking gaat mank. Hoe het ■zij, het is een mooi meisje en wel waard de honneurs eener aristocrati sche huishouding waar te nemen hoe 'denk jij er over, Van Forck,” aldus wendde de spreker zich tot een elegant i huzaren-officier. „Evenals jij, geachte verslinder vtfn wetboeken en snuffelaar in oude pan- flètten”, gaf deze lachend ten ant woord „maar in de plaats van freule Van Rensburg zou ik niet al te deli caat zijn, want haar vader, de Kapitein, was een der grootste zwendelaars, die ooit eene uniform hebben onteerd. Nu ben ik wel vrij van vooroordee- l len, maartusschen theorie en prak Zo was echter veel te slim om zich door al dien glans te laten verblinden of de complimenten en vleiende woor den harer bewonderaars voor goede munt op te nemen. Men aanbad de opgaande zon, fladderde om den vlin der hofmakers waren er genoeg, maar aan ernstige voornemens scheen nie mand te denken. „Ja sprak luitenant Van Rheeden tot eenige heeren, die met hem voor do sociëteit „de Adelaar” hun glaasje madera zaten te genieten, freule Van Rensburg is ontegenzeggelijk een mooi, lief meisje, maar zo heeft een leelijk gebrekze is arm.” „Noem jij dat een gebrek,” gaf een zijner collega’s ten antwoord, die aan hetzelfde euvel mank ging, „dat is een misdaad „Het verwondert me, dat ze nog "“?n inclinatie heeft,” zei de advokaat -Joemers, „het is haar toch zeker om een goed huwelijk te doen.” „Waag dan een kansje.” Perzik. De Russen in Perziö. Het Petersburgsche telegraafagent- schap meldt uit Tebris: Do krijgsraad velde het doodvonnis togen de hoof den der Fidaïs Hadja-Ali, Dawa-Toe- roesj, den neef van Satar Khan, den commandant dor Fidais in den wijk Emirhis, den Emir-Mohammed-Khan, die het 5de regiment tegenstand bood en zijn helpersverder tegen een redacteur van 't revolutionaire blad „Sjoerak”, Kanin Khan. Het vonnis werd heden voltrokken. Zes aange klaagden werden vrijgesproken. Het huis van Dawa-Toeroesj deed men in do lucht vliegen. Een gedeelte van oen houwitzerbattorij is aangekomen. De Russische consul-generaal heeft maatregelen genomen ter bescherming van den vader van den tegen woord i- machinist van den trein, die het on geluk veroorzaakte, is aangeklaagd wegens veroorzaken van den dood van overal ontmoet men verder families van wie een hunner betrekkingen werd gedood of gewond. Om het nog erger te maken verspreiden de talrijke zie ken en gewonden in het militaire hospitaal to Sevilla te goeder trouw berichten over het volgens hen onvol doende toezicht door Frankrijk uitge oefend over de stammen in de Fran- sche invloeds-zóne, voornamelijk die rondom Fez, die nooit "te voren do Spaansche troepen te Melilla hebben aangevallen. De arbeiders, die alles voor goede munt opnemon wat de partijpers zegt on niet in staat zijn zelf de waarheid van de feiten te on derzoeken, zijn zeer opgewonden door deze berichten, zoodat de pogingen van de regeeringsorganen om de stem ming te bedaren in Sevilla en de om geving, tot nu toe weinig succes heb ben gehad. 54%» De zaak-Lux. f Ongeveer tegelijk met de gevangen neming van don Franschen taalloeraar Vermot, die nu te Frankenstein opge sloten zit, is oen huiszoeking gedaan bij oen andere leeraar in hot Fransch te Berlijn, Marcel Ferlain. Reeds da delijk na de ontvluchting van Lux kreeg de politie verdenking op h#m on zijn vriend Vermot. De politie nam bij do huiszoeking tijdens zijn afwe zigheid zijn brieven on papieren in beslag, en stelde hem onder zoo scherp toezicht dat hij zelfs geen brieven moer ontvangt. Een ander taalloeraar, wiens aan houding verwacht werd, zekere Lou- bry heeft zich uit eigen beweging bij de Berlijnsche politie aangemeld, maar is op belofte, dat hij Berlijn niet zal verlaten weder op vrije voeten gesteld. Spanje. Opstootje te Barcelona. Volgens de Press Zentrale is het Woensdag te Barcelona tot revolutio naire opstootjes gekomen .bij de in scheping van een contingent dat naar Melilla ging. Een groote menigte schold op het leger on de regeering en gooide met steenen. Rouw in Sevilla. Sevilla is in rouw gedompeld door de sterfgevallen bij de jongste gevech ten in Marokko. Vele aristocratische families rouwen over den zoon van den Alcalde van het koninklijke pa leis, den markies van Iron, die werd gedood den eersten keer dat hij in het vuur kwam, minder dan veertien da gen nadat hij Sevilla verliet. Bijna voltalligheid hot voorstel niet in be handeling kon nemen. Toen heeft de grootvizier zijn ontslag gevraagd. Echter heeft hij zich laten overhalen een nieuw kabinet samen te stellen dat dan zou kunnen rekenen op den steun van hen, die togen de tegen woordige oppositie zijn. Het nieuwe Kabinet zal beginnen met de Kamer te ontbinden. Over het beginsel waar de strijd thans omgaat, moot tusschen Said en de leiders der partijen reeds overeenstemming zijn verkregen. Het is toch werkelijk betreurenswaafdig, dat een land dat in zoo’n onaange name positie verkeert, een dergel ijken politieken strijd van binnen ook moet voeren. EN Vorige fki Koers, i 101'%, 102"/,, Amerika. Pos tdief stal. Uit New-York wordt aan den „Ber liner Lokal Anzeiger” geseind Uit een sneltrein werd in do buurt van Redding in Californiö do gehoolo aan- geteekondo post gestolen. De roovers, die den trein deden stilstaan, doodden een bankbeambte, bij wien zij 100.000 dollar vonden. Engeland. Preigonde industrieele crisis. De Londonsche bladen melden dat de stemming der mijnwerkers in Groot- Brittanniö de volgende w’eek bijna eenparig ten gunste van de staking op 1 Maart zal zijn. Het lid der arbeiderspartij in het Lagerhuis Abraham, verwittigt de arbeiders in een schrijven aan de bladen dat die staking een millioen man zal omvatten. De „Times acht den algemeenen toestand in de industrie hoogst ernstig en schrijft in een hoofdartikel dat het land staat voor een industrieele crisis zoo belangrijk als er misschien geen voorbeeld van is. In de katoenindustrie is de hoop op een regeling nog niet om van h'ileu. 82'/2’ 83% 91%, niet als de mam eener dame daarbij in het spel is. Het gedrag van freule Van Rensburg is te ingetogen, te cor rect om haar tot onderwerp te maken van een lichtzinnig gesprek tusschen jongelui. Basta I” Hij wondde zich om en begaf zich naar het andere einde dor zaal. „Die buffel vliegt altijd op als bus kruit,” nam Bloemers het woord, „en begrijpt niet, dat zulks juist aanleiding geeft om te denken, dat er iets aan is van hetgeen men zegt.” „Wel, het is toch ook merkbaar ge noeg hij danst veel met haar en is anders volstrekt geen liefhebber; op concerten en andere vermakelijkheden kan men zeker zijn hem in de nabij heid der familie Van Rensburg te vin den en van haar kant doet ze avances genoeg, ze komt hem halverwege te gemoet.” „Ja, maar hij moet de andere helft afleggen en daar schijnt hij weinig lust in te hebben.” „Och, wat drommel, maakt hij zich moeielijk”, sprak de militaire arts Co hen, een der grootste pretmakers van het garnizoen, „het is immers voor iedereen zoo klaar als de daghet blijkt uit duizend kleinigheden dat ze jacht op hem maakt als op een bunsing; ik geef echter toe, dat die beesten tijk is een groot vérschil. En alles daargelaten, weten wij immers, dat Van Spankeren de bevoorrechte is.” „Nu, dat zou ook zijn de uitersten raken elkaar,” meende van Rheeden „hij is volstrekt niet, wat men (lieve ling) der dames noemt met zijn plompe openhartigheid.” „Volkomen waar; maar hij voldoet aan de vereischtenadel en rijk. Wel, parbleu, daar komt hij juist aan.” „Wel, Van Spankeren I” sprak Van Forck „weet je wel, dat we het juist over je hadden „Zeer veel eer I” antwoordde de binnentredende, een groot, forsch gebouwd man met zwaren rossen knevel. „Ja, men beweerde, dat je de uit verkorene waart van Elisabeth van Rensburg; zullen wij maar vast een glaasje op je engagement nemen „Je kunt het gerust laten ik heb geen plan om mij van mijn vrijheid te berooven, en ten andere begrijp ik vol strekt niet, hoe dat onzinnige praatje in de wereld komtik raad jelui dan ook" in gemoede aan om het beslist tegen te spreken, of je anders voor de gevolgen te wachten. Ik ben geen man om me belachelijk te laten maken en ikduld geen scherts op dat punt, vooral De toestand in Turkije. Zonderlinger toestand dan Turkije in dezen tijd te aanschouwen geeft, zal wel zelden ergens zijn waargeno men. Zelfs in •die landen waar de binnenlandsche toestanden verre van rooskleurig waren, zelfs in zulke lan den heeft men in tijden van strijd naar buiten de handen ineengeslagen en allen partijstrijd vergetende,- ge tracht den vreemden indringer te weren. In Turkije is het echter ge heel anders. Niettegenstaande Turkije al zooveel is kwijtgeraakt, Bosnië en Herzegowina aan Oostenrijk, Egypte aan Engeland, Algiers en Tunis aan Frankrijk, niettegenstaande Turkije thans weer gevaar loopt, een ampu tatie Ce moeten ondergaan, ondanks al die schrikkelijkheden, woedt de partijstrijd in Turkije maar lustig voort. Wat in geen land ooit zou zijn voorgekomen, is in Turkije moge lijk gebleken^ bij een crisis naar buiten kwam een crisis in het inwendige raderwerk aan den Turkschen staat. Toen de oorlog met Italië uitbrak, dacht het Jong-Turksche comité van Eenheid en Vooruitgang er meer aan het kabinet Hakki-Bey te doen vallen, dan de leden aan te sporen zich tot het uiterste tegen Italië te verdedigen. En bij het begin van don oorlog reeds was het noodig, dat een nieuw kabinet optrad. En ook dit kabinet werd meest unfaire wij,ze bestreden strijd is geen oogenblik opgegeven openlijk of verdekt hoeft men alles gedaan wat men kon om den ouden grootvizier Said-Pascha bij de bevol king in verdenking te brengen. Het is begrijpelijk, dat deze gezocht heeft naar den steun van de regeering. Said-Pascha heeft gemeend dien te moeten zoeken in versterking van het monarchaal gezag. De regeering ver sterken, achtte hij mogelijk, wanneer de macht van het Parlement *werd verminderd. Daartoe heeft hij een voorstel bij de Kamer ingediend om de grondwet zoodanig te wijzigen, dat de Sultan het Parlement zou kun nen ontbinden, zonder daartoe de toe stemming noodig te hebben van den Senaat. Dit voorstel is echter met groote verontwaardiging ontvangen. De oppositie weigerde aan de beraad slagingen deel te nemen, waardoor zij bewerkte dat de Kamer wegens on- - geheel opgegeven, imtar er schijnen ernstige moeilijkheden! te bestaan en de besprekingen zijn: verdaagd tot Maandag. De algeme^ne bond van ilpersonen door onvoorzichtigheid, daar vakvereenigingen heeft steun beloofd, hij niet op de signalen gelet heeft. Dan dreigen van déj zijde van het c, personeel bij de roederfw nieuwe on- ..B« verk'ezingMi voor don Senaat lusten. Van welken jrant men het ^'jn, volgens opgave van hot mistone terrein der industrie beschouwd, overal dreigen wolken. De oplossing van de katoencrisis zou wellicht de lucht breken en leiden tot een helderder horizon in andere richtingen. Maar indien zij voortduren eri geen ver betering plaats heeft nfcoet het publiek zijn voorbereid op oen botsing tusschen arbeid en kapitaal op een schaal als nooit te voren is gezien. En het zal niet alleen een strijd zijn tusschen arbeiders on werkgever^, maar tusschen alle machten van ordd en wanorde. De Engelsche poliiie-rechters zijn bekend om hun gemoedelijkheid, en zij houden van een grapje. Vrijdag vond die van Westminster gelegenheid er een te plhatsen. Glimlachend verscheen voor hem de 62-jarige Alfred Baccfius, timmerman van beroep, beschuldigd in dronkenschap in het nachtelijk uur te Strutton Strand de orde en de rustte hebben verstoord. Bacchus veront schuldigde zich met te verklaren, dat hij met een paar vriendön uit Gloucest ershire den dag feestelijk had her dacht, waarop hij vóór 50 jaar te Lon den was gekomen. Waarop de politierechter Francis, mot oen ondeugende zinspeling op den naam van beschuldigdeJawel, jawel, ik begrijp hot al. Een jubileum van Bacchus. Me dunkt ge moest dat vieren door vijf shilling te betalen.” Frankrijk. Aan het station Austerlitz te Parijs hoeft oen treinongeluk plaats gehad. Dit is veroorzaakt door het loopen van den trein op een verkeerd spoor, op welk spoor de locomotief zich be vond. Zeven wagens werden zwaar beschadigd, één geraakte in brand, hoewel het vuur snel gebluscht werd. Tot het reddingswerk ging men ook snel over. 21 van de 53 gewonden, van wie de moesten breuken van beenderen hadden opgedaan, werden in verschillende ziekenhuizen gebracht. Levensgevaar bestond echter bij geen der gebonden. Het spoorwegongeluk bij Boudy. Boudy, 7 Jan. Bij het spoorwegonge luk zijn 7 personen omgekomen. De PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 oï Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1-50 YJhVjSjy ló$|} Idem franco per post1 90 ZX K JK Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren moeilijk te vangen zijn. „Heel kiesch en fijn uitgedrukt”, viel Van Forck in „in elk geval heeft Van Spankeren in zoover gelijk, dat het geen onderwerp is om over te schertsen.” „Als ik in uwe plaats was, Cohen I” sprak d$ rechtgeleerde, terwijl hij op stond om te vertrekken, „zou ik eens probeeren onder de duigen van den jonker te schieten. Ge zijt met aard- sche goederen gezegend, hebt eenugoedo positie en een steeds aangroeiende burgerpraktijk. De dokter lachte. „Verduiveld, wat zou dat oen sensatie maken. Maar u vergeet één factor ik heb waarachtig geen, blauw maar gezond rood bloed in de aderen.” „Integendeel, ik vergeet niets uwe afstamming dateert van zeer oude tijden. „Te drommel, dat wist ik niet eens.” gaf de dokter lachend ton antwoord, „ik zal me een familiewapen laten maken bestaande uit oen Èsculapus- staf in een brandend braamboschje. Ijeve de Jurisprudentia en de genea logie.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1