Rechtzaken. Groote Opruiming Jacqueline Stok. Uit d.e Pers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - - D. SAMSOM. Sweelinokstr. 22Z ,7/' gen minister van Buitenlandsche Za ken, den voorzitter van het Endjumen, Ali Beledie, en een aantal andere per sonen, die niet deelgenomen hebben aan de vijandelijkheden tegen de Rus sen, maar tegen welke de bevolking zeer te keer gaat, omdat zij vroeger samengingen met de Fidais. Vrijzinnige concentratie. Naar wij vernemen, heeft het hoofd bestuur der Unie-liberale Kiesver. Rotterdam opdracht gekregen en aan vaard, om stappen te doen, ten einde te komen tot een groote vrijzinnige kiesvereeniging te Rotterdam, door opheffing der bestaande drie vrijzin nige kiesvereenigingen (V. DU. L. on V. L.). In een dezer dagen gehouden ver- .gadering van alle districtsbesturen van „Rotterdam" is een commissie be noemd, om zich te wenden tot de Vrijz.-Dem. en Vrij-Liberale Kiesver eenigingen met verzoek om over het plan te willen confereeren en een ledenvergadering uit te schrijven, waar in dan het plan nader behandeld kan worden. TevonB verklaarden alle districts- on hoofdbestuursleden van „Rotter dam" zich bereid eventueel nf te treden. De kansen der democratie. Op uitnoodiging van 't bestunr der Vereeniging „De Jonge Vrijzinnigen" te Meppol hield Vrijdagavond de heer A. Roodhuizen, lid der Tweedo Kamer en secretaris der Liberale Unie, eono politieke lezing over'het onderwerp: „De kanson der democratie". Nadat de voorzitter, de heer J. A. Lotgering, de talrijke aanwezigen had welkom geheeten, bracht hij een woord van dank aan don afgevaardigde va» Brielle, die zoo bereidwillig was geweest, aan de uitnoodiging gehoor te geven en voorts aan de besturen van de Liberale Kiesvereenigingen te Meppel en te Staphorst, aangesloten by de Centrale Liberale Kiesver. te Steenwijk. Met genoegen constateerde sph het feit, dat thans voor den eorsten keer uit de zwarte gemeente Staphorst vrijzinnig licht straalde. (Applaus). Ook de heer Roodhuizen, die hierna het woord verkreog, meende naar aanleiding van dit heuglijk feit te moeten verklaren, dat hij hier wol onder zeer gelukkige omstandigheden mocht optreden. Allereerst stond de heer Roodhuizen hierna stil by het doel, dat de demo cratie beoogt, waarna hy een korte beschouwing hield over de ministeriën Knyper on De Meester. Moest spr. een lozing houden over 't geen onder deze beide staatslieden is tot stand geko men op sociaal gebied, dan was 't z. i. maar beter het geld voor het spoor- kaartje naar Meppel maar in den zak te houden. Daarna zich meer bepalende bij het huidige ministerie-Heemskerk, stond spr. achtereenvolgens stil bij het kies- rechtvraagstuk, op 't gebied waarvan men z. i. onder deze regeering niets heeft to verwachten, het onderwijs en de sociale verzekeringswetten. 't Onderwys staat hier te lande verre ten achter bij 't buitenland. Eerst moest men wachten op het rapport der Ineenschakelingscommissie, en thans nu dat rapport reeds byna twee jaren daar ligt geschiedt er nog niets, daar minister Heemskerk oen man is, die handig alles weet af te wimpelen. Niet onaardig word hij dan ook onlangs door den heer Braakensiek in de Groeno Amsterdammer afgebeeld als oen gladde zeehond. 10 Maart zal het vier jaren geleden zijn, dat het ministerie-Heemskerk aan 't bewind kwam, maar tot dusver is nog geen enkele baciale verzekerings wet tot stand gekomen. Valseholijk werpt do reehtsche pers de schuld hiervan op de praatzucht dor Tweede Kamer, maar in werkelijk heid berust do oorzaak bij het mini- fterio zelf. Ja, de kans om sociale lorvormingon te krygen, is er zelfs op verminderd, omdat alles op losse schroeven is gezet. Waar is de arbeider, die verlangt naar ziekteverzekering, zooals minister Talma zich dit denkt, met de instel ling van raden en nog 'ns raden, tot je er ton laatste radeloos van wordt, vroeg spr.? Neen, allereerst dient er z. i. te komen oudordoms verzekering on wol in don geest zooals deze reeds bestaat in Engeland, oen zeer practisch en goedkoop stelsel. Spr. verklaarde zich eon groot voorstander van Staats- pensionnoering, maar in geen geval mag het geld hiervoor gevonden worden uit de opbrengst der aan hangige Tarief wet. Wordt deze wet aangenopien, dan zullen direct de prijzen der eerste levensmiddelen stij gen en wordt de arbeider 't felst ge troffen. Na de pauze behandelde spr. de vraag, wat de liberalen thans hebben te doen, waarna hij zich ook nog een oögenblik bepaalde tot het Vrou wenkiesrecht. Hoewel de heer Rood huizen een tegenstander is van 't z.g. Dameskiesrecht, lacht hem toch een geleidelijke verleening van 't kiesrecht aan de vrouw 't meest toe. In de uit breiding van 't aantal kiezers ziet spr. een groot nut voor de wetgeving. Voorts moet er een betere organi satie komen ook in een district als Meppel, dat tot de „vaste" wordt ge rekend, kunnen de blaadjes worden omgekeerd, wat ook in Enkhuizen is geschied. Gaarne wenschte spr. den heer Smeenge, dat deze nog lange jaren z'n district mag vertegenwoor digen. Met 'n krachtige opwekking, om vooral en steeds te strijden voor de liberale beginselen, besloot spr. zijn lezing. Debat werd niet gevoerd. Hbld. Vergiftigdo jenever en oudeugdelijk vleesch. De Middenstandsbondu bespreekt de vergiftiging op groote schaal te Berlijn door het gebruik van methyl alcohol bij wijze van „smakelijk bor reltje", en herinnert aan do artikolen" in April 1910 door het blad gepubli ceerd over het gevanr dat ook hier te lande dreigde, daar in die dagen groote hoeveelheden methylspiritus in Amsterdam werden aangeboden en ingeslagen. Dank zij de bereidwilligheid, waar mede toon de geheele Nederlandsche pers die artikelen overnam, doch vooral door de krachtige maatregelen welke van regeeringszijdo tegen deze ge- wetenloozc bedriegorijengonomon wer den, bleef men in Nederlund gespaard voor oen massa-vergiftiging als nu te Berlijn is voorgevallen. Men kan er niet genoóg voor waar schuwen, dat het bewuste goodjo in de hoogste mate schadelijk voor de gezondheid is. In Amerika zijn reeds 250 gevallen van vergiftiging en verblinding door methylalcohol voorgekomen. Het wordt daar te lande reukvrij gemaakt en voor allerlei yervalschingen gebe zigd. Zeer dikwijls volgt de dood. Vergiftingen kan reeds gebeuren by een gift van 8 gram, terwijl 50 gram den dood kan veroorzaken. Ook in Rusland wordt gedistilleerd dikwijls met methylalcohol vorvalscht. Er zijn daar reeds 80 gevallen van vergiftiging bekend. De verschijnselen by deze vergiftiging zijn hevige diar- rhee, hoofdpijnen en verblinding, zwel ling van lever en milt, in ernstige gevallen is de lijder onmiddellijk voor goed blind. De „Middenstandsbond" hoopt, dat de regeering ook met bekwamen spoed maatregelen zal treffen om den handel in benevens het vorvoeren vaq ondeugdelijk vleesoh te beletten. Het blad zou wonschen dat van overheids wege, b.v. door verplichte medpdee- lingen op alle scholen, door berichten in de pers, door aanplakking van ge- moentewege, enz. voor liet gebruik van ondeugdelijk vleesch werd ge waarschuwd. En daarnaast strenge zeer strenge straffen voor hen, die ondeugdelijk vleesch vervoeren, ver handelen of bewerken. Obstrutie. „De Vaderlander" (Unie-lib.)schryft: De heer Troelstra heeft in zijn Kerstrede dit jaar gezegd, „dat er maar weinig belemmering van het vrije woord noodig zal wezen, om by de behandeling der Tariefwet weer ob structie te doen ontstaan." Wij houden zeker niet van obstructie; we boscfiouwen die en zullen die steeds beschouwen als hetultimum remadium, dat slechts dan gerechtvaardigd toe gepast wordt, als hot een minderheid moot dienon om hare onvervreemdbare rechten to beschermen. Maarals door obstructie die Tarieframp nog van het Nederlandsche volk kon af gewend worden, in dien zin, dat de kiezers in de gelegenheid zullen gesteld worden in 1913 te beslissen of zij waarlijk de invoering van het verhoog de Tarief wenschen, dan zou ze bijna plicht worden- Wij vertrouwen echter, dat de rech terzijde er geen aanleiding toe zal geven. Zij heeft nu herhaaldelijk ge toond, dat ze van het Lohman-doorjas- systeem niet gediend is; en zij zal zelve wel moeten erkennen, dat, waar de verhoogde Tariefwet van alle kan ten zoo groot verzet ontmoet, een verzot dat buiten alle politjek omgaat, danr het komt van mannenjvan allerlei kleur, het niet aangaat hlet ontwerp tot wet te verheffen, zonder de kie zers nog eens gehoord te h« bben Billijke eisch is dus, dat, al wordt de openbare behandeling van bet ontwerp door deze Kamer geheel ten einde gebracht dat de eindstemming daar over aan de Kamer, die uit de ver kiezingen van 1913 zal voortkomen, zal worden overgelaten. Laten wij hopen, dat do rechterzijde dit zal in zien. Zij zal dan niet anders han delen dan meer en meer in Engeland de gewooyte wordt, waal- de regee- ringsmeorderheid zich njet verant woord vindt wetsontwerpen, die de natie zeer in beroering btengen, tot wet te verheffen, zonder de kiezers daarover uitspraak te hebben laten doen. Zonderlinge toevalligheden. Een merkwaardige toevalligheid noemt Tit Bits het, dat op hetzelfde oogenblik, dat Engeland's koning Delhi tot hoofdstad van Indië procla meerde, het P. en O. stoomschip Delhi, waarop zich de hertog en hertogin van life bevonden, op de kust van Afrika verging. Op den dag, dat Lord Salisbury stierf, werd .door Lloyd's Office mede gedeeld, dat het stoomschip „Salis bury" vermist werd. De zoon van Tsaar Nicolaas werd 48 uur na het gevecht tusschen het Russische oorlogsschip „Tsjarevitch" en admiraal Togo's vloot, waarbij do Russen de nederlaag leden, geboron. Op denzelfden dag, dat de tegenwoordige koningin van Spaujo trouwde, won een venion, toebbhoo- rend aan haar oom, koning Eduard van Engeland» en haar naam dragend, de eerste race in dat jaar voor zijn vorstelijken eigonaar. De dood van de tantó van dien zelfden koning, prinses IAlice, had eenige weken na het ontzettende onge luk "met de „Prinses „Atioe" op de Theems plaats. Merkwaardig is de Hutnbort-zaak in Parij,s. De „Figaro" ontdekte, toen deze zaak te ParijB groote beroering teweegbracht, een toonoelstuk waarin de hoofdrol Vervuld werd door een zekere Therese Humbert, die dus den zelfden naam en voornaam droeg als do beruchte opfichtster. In het toonoel stuk was sprake van een groot dos sier, van een rijk edelman, die evenals de Crawford uit de Huinbeit-zaak in de woning dor Humberts werd binnen gevoerd. Én toch was dit stuk 30 jaar oud. Acht maanden voor hot Gaudir bankschandaal in Londen werd een stuk opgevoerd, waarin oen bank werd bestolen om speelschulden te kunnen voldoen, was er sprake van een bokser Burge, van een zekere Marks en van een jockey Kelly, alle namen en feiten die bij het bankschandaal een rol ver vulden. Acht jaar geleden verdween een doctores Sophie Hickman genaamd, uit een Londensch hospitaal. Zij werd later vergiftigd gevonden in een bosch. Het „Law Journal" schreef, dat 37 jaar geleden ook een dame op gelijke wijze was verdwenen. Zij werd nooit terug gevonden. ^Haar Jnaam Jwas eveneens Sophie Hickman. Een paard, Togo genaamd, won een race van Beggun, bijna gelijktijdig, toen admiraal Togo de Russische vloot bij Port-Arthur vernietigde. Stolen Jewel won een wedren, 24 uur nadat een groote juweelendiefstal had plaats gehad. Denzelfden dag, dat de oud-min. Chaphin zijn zetel in het parlement verloor, werd een paard, Chaphin ge naamd, in oen race geklopt. In verband mot de ontvluchting van kapitein Lux is niet onvermake lijk, dat vijftien dagen lang vóór die vlucht in Straatsburg een stuk ver toond werd, waarin de ontvluchting van een Elzasser uit een 'vesting ge schetst werd. De man ontkwam langs een ventilator en werd door een auto- mobiol buiten de vesting opgewacht. (Tel.) De wegwachter bij de S.S. J. L. is gisteren aangereden door trein 1718, naby wachtpost 4 op de lijn Utrecht^ Rotterdam. Zyn toestand is levens gevaarlijk. Warmte en droogte in 1911. H. schrijft in de Zutpb. Ct. Wanneer er in latere jaren sprake zal zyn van warmte en droogte, zal het afgeloopen jaar nog wol eens in herinnering worden gebracht. 1911 was dan ook het warmste en droogste jaar, sedert den aanvang mijner waar nemingen alhier ten dienste van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in 1888. De jaartemperatuur normaal 48°.5 Fahr., was ditmaal 50°.3 de maximum jaartemperatuur 57°.4, overtrof het gemiddelde met 2°.4, de minimum jaartemperatuur 43°.2 was l°.l te hoog. Deze warmten waren voor 1898, het warmste jaar te voren50.0, 55.3 en 43.7. De totale neerslag in het afgeloo pen jaar bedroeg 488.7 m.M., tegen een normale hoeveelheid van 728.1 m.M., er viel dus ruw genomen, bijna twee en een half millioon liter op de hectare te weinig. De vier jaargetijden gaven alle een tekortde zomer het meest 133.9, de lente G0.6, de winter 38.2 en de herfst het minst 6,7 m.M. Wel een verschil bij 1900, het natste jaar, met 877.3 m.M. Het droogste jaar tevoren was 1904 met 527.1 m.M. •1911 telde 184 dagen met neerslag, waarvan 109 met meer dan één m.M., dit is gemiddeld 188 en 136 dagen. Hoewel het aantal regendagen dus vrijwel normaal was, was de hoeveel heid die er viel, op meerdere dagen naar verhouding van mindere betee- kenis, dan dooreengenomen in andere jaren. Het kleinste aantal tevoren der dagen met meer dan óón m.M., was 119 in 1904. De rijksveldwachter H. Menger te Zaandam is Vrijdagavond, fietsende langs den dijk van de Naunrnasche vaart, te water geraakt en verdronken. Voor de ramp te Bruinisse. Uit Tebing Tinggi deelt men ons mode, dat vandaar por jongste mail f 980 is verzonden aan den burge meester van Bruinisse voor de slacht offers der stormramp, bijeengezameld in Padang en Bedagoi. (Deli-Ct.) Ned. Bell Telefoon. Naar de N. Crt. verneemt zal met 1 Juli a.s. do Nederlandsche" Bell To- lefoon aan het rijk overgaan. Deze omvat 19 telefoonstations, waarvan de voornaamste zijn Groningon, Haar lem, Utrecht, Dordrecht, schiedam enz. Te Malaga in Spanje is oen dezer dagen een zeer oude man overleden, die hot tot den eerbiedwekkendon leeftijd van 113 jaar gebracht had. Pastrana Carcia, zoo heette hij, is in 1799 te Almagria geboren en heeft dus in drie eeuwen geleefd. Uit een noderigo familie van landbouwers voortgekomen, is hij tot zijn dood een vrijgezel gebleven, stond steeds vroeg op, en heeft tot het laatst toe zijn gezicht behouden. Zaterdagnacht vier uur is te Haarlem door onbekende oorzaak brand uitge broken in Hotel St. Jan aan den Jans- weg, eigenaar raadslid W. A. van dor Kamp. De brandweer was spoedig aanwezig, maar de bovenverdiepingen brandden niettemin uit. De eigenaar en diens vrouw, 'beide dochters, de ee nige logeergast en de knecht konden ongedeerd het perceel verlaten. De heer van der K. kreeg schróeiwonden aan het hoofd. De zeer groote schade wordt door verzekering gedekt. De vijfde brand in de eerste vijf da gen van dit jaar ontstond Vrijdag te Enschedé. Het was bij den parapluie- maker A. Fünsch in de eerste Veld kampstraat, tengevolge van het te heet stoken van de kachel in de werkplaats. Het vuur werd vrij spoedig bedwongen, zoodat de schade niet groot is. Assu rantie dekt de schade. „De Sohy". Men meldt van den Hoek van Hol land Met hoogwater is men er Zaterdag middag in geslaagd het stoomschip „Sokr op haar ankers zoover rond te brengen, dat het schip nu mot den kop recht op de zee zit, zoodat de mogelijkheid, dat het schip zal afge bracht worden, zeer is vergroot. Hoeveel Joden zijn er op de wereld In de Nature worden eenige cijfers gegeven over het aantal Joden. Vol gens de berekeningen van dit tijd schrift zou het totale aantal Joden ruim 11.800.000 bedragen, van wie er 9.942.0PO in Europa leven. In Amerika telde men ruim 1.894.000, in Azië ruim 522.000, in Afrika 342.000, in Australië ruim 17.000 Joden. De sterk ste Joodsche bevolking heeft Rusland (ruim 5.1 millioen), dan volgen Oosten rijk met 1.224.000, Honga rye met 891.000, Duitschlani met 608.000, Europeesch Turkije met 282.000, Roe menië met 238.000, Engeland en Ne derland tellen beide ruim 100.000 Joden, Frankrijk telt er iets minder, van wie de meesten (70.000) te Parijs wonen. Onder de groote steden staat New- York met meer dan een millioen Jood sche inwoners boven ayn, dan volgen Warschau met 204.000, Boedapest met 186.00Ö, Weenen mot 146.000, Louden met 144.000 Joodsche inwoners. Te Berlijn wonen er bijna 99.000, te Am sterdam bijna 70.000, te Jeruzalem 53.000 Joden. Twee ijzeren pramen, een geladen met balen uien en een met wortelen die Vrijdagnamiddag'door een sleep boot stroomopwaarts gésloopt werden, zijn op de rivier tegenover de Maas haven te Rotterdam, tengevolge van den zwaren golfslag, vol water ge- loopen en met de lading gezonken. De twee opvarenden van do pramen zijn .door de bemanning van do sleep boot gered. Een neen rate Schoolopziener. Het a.-r. Kamerlid voor Enkhuizen, de heer N. Oosterbaan is tevens school opziener in het arrondissement Doos burg. Deze schoolopziener schijnt zijn functie al zeer nonchalant waar te nomen; dit blijkt althans uit de vol gende overtredingen der Leerplichtwet die op. 21 December 1911 voor liet kantongerecht te Doesburg werden behandeld. De Nieuwe Doesburgsche Courant geeft van die behandeling het volgende verslag'w J. v. A. te Doesburg, beklaagd we gens overtreding der leerplichtwet. Zijn dochtertje heeft in September de school .verzuimd, omdat zij, volgens beklaagde mee moest naar de steen oven, om wat te verdienen. Beklaagde vond dit zoo org niet daar meerdere kindoren thuisblijven. De kantonrechter vindt het school verzuim, wat het aantal betreft gran dioos, zooals blijkt uit een briefje van Mej. M. L. v. d. Heiden, hoofd dor R. K. Meisjesschool, die als getuige optreedt. Hieruit blijkt dat het be doelde kind al van Mei af niet op school is geweest en nu pas vervolgd wordt. Do getuige verklaart dat zij steeds den betroffenden schoolopziener, d.en hoer N. Oosterbaan bericht deed, maar nooit antwoord ontvingwaar er nooit gevolg aqn gegeven wordt en geen vervolgingen plaats hebben, wordt hot schoolverzuim er niet min der op. Do kantonrochtor heeft don school opziener gedagvaard, doch deze heeft i geschreven, dat het hem aangenaam zou zijn dat deze dagvaarding inge trokken werd. ImmorB hij moot 22 Docembor in de Kamer zijn en kan ook de avondzitting van 20 Dec. niet voorbij laten gaan. Bovendien kan hij niets meer verklaren, daar hij de geheele administratie overlaat aan zijn klerk. Schrijver weet wel, dat hij de verantwoordelijke persoon is, maar kan toch in deze zaak geen meerdor licht ontsteken. Aangezien de rechter wil hooren aan wie dit gruwelijk schoolverzuim ligt, zal het verdere beloop der zaak uitgesteld worden tot 11 Januari, als wanneer de school opziener gehoord kan wordeii. Ook zegt getuige nog dat beklaagdo nadat hem de dagvaarding was ge zonden, zijn kind weer op school heeft gezonden. Zij gelooft ook, dat, was er meer gevolg aan gegeven^ do zaak niet zoo ver geloopeïi was. Worden de ouders behoorlijk vervolgd, dan sturen ze hun kinderen wel. (In dit geval is, hoewel het kind met Mei wegbleef, eerst in Augustus een aan maning gezonden). Bij de volgende beklaagden H. P. en St. uit Didam wegens eenzelfde overtreding, verklaart de getuige van Weezei, hoofd der school aldaar, dat de schoolopziener hem wel eens ge zegd heeft, dat hij het zijn klerk goed op het hart zou drukken, wat de kantonrechter de opmerking ontlokt, dat het den schoolopziener op het hart moest gedrukt worden. Getuige heeft een school van plm. 330 kinderen en noteerde in 11 maanden plm. 9500 verzuimen, waarvan 5874 geoorloofde en 3603 ongeoorloofde. Hij gelooft met de laatste maand dus in een jaar wel aan 4000 ongeoorloofde verzuimen te zullen komen'. Deze meent dat door de vele ongeoorloofde verzuimen men met de geoorloofde niet te streng kan zijn en wat door de vingers moet zien. Getuige geeft steeds de verzuimen op aan den schoolopziener. Ook deze ge tuige meent dat bij betere handhaving der wet door den schoolopziener, de verzuimen minder zouden worden, heel wat minder dan 4000 per jaar. Ook deze zaak wordt verdaagd tofc 11 Januari. Alsnu is beklaagde Chr. d. L. huisvrouw van B. om dezelfde redenen. Deze heeft haar jongen laten helpen op hot land, soms zendt de meester hem wolthuis. Getuige Wa- melink, hoofd der R. K. Jongensschool te Doesburg zegt, dat hij wel eens in het vrije kwartier een jongen zendt om het achterstallig schoolgeld te ha len. Üeze jongen is 3 maanden, Mei, Juni en Juli niet op school geweest in het geheel 130 keer, meest wegens veldarbeid. Getuige heeft dit alles opgegeven en pas 22 October wordt de zaak vervolgd. Het komt meer voor dat opgave gedaan wordt en men er verder fiiets meer van hoort. Het blijkt dat er verzuimen zijn van 80, 50, 40 keer die niet vervolgd zijn. Ook deze getuige meent, dat bij een betere vervolging dit kwaad minder 20U worden. Ook dyze zaak zal 11 Januari op nieuw behandeld worden. Van Texel meldt men ons Hedennacht is de motorschuit van schipper Koolman, geladen met hout en bestemd voor Kocksdorp, op den Westwal van de Roggesloot geslagen. Het volk is met de vlet van boord gehaald. Nog eens: Roomsche bioscopen. Naar aanleiding van hetgeen wij aan Roomsche bladen ontleenden over de opening van een familiebioscoop te Nijmegen onder leiding van pater Nieuwbarn en controle van een com missie, zendt een lezer van het Hbld. aan dit blad een tweetal plaatselijke bladen waarin pater Nieuwbarn en ook ds. A. Pijnacker Hordijk uiteen zetten wat de geschiedenis der Nij- meegsche familiebioscoop is. Noch een ^Roomsche bioscoop" noch een bios coop met eenig geestelijk doel wil deze familiebioscoop zijn, doch de bioscoop-commissie, die zich te Nijme gen heeft gevormd, beschouwt het als haar taak de zekerheid aan het pu bliek te verschaffen dat aan het Nij- meegsche publiek betamelijke voor stellingen worden gewaarborgd. Daartoe heeft zij een overeenkomst getroffen met de reeds bestaande en bekende bioscoop-inrichting in de Groote Straat („Nijmeegsche Bioscoop theater" van II. Kersten), waarbij zij do verplichting op zich nam, om vóór iedere nieuwe, wekelijkseho nitvooring eerst een proef-voorstelling ter beoor deeling te doen plaats hebben on op die wijze het laagstaande en zeden- kwetsende blijvend te kunnen weren Gistermorgon is aan het politiebu reau aan do Catharijnobrug te Utrocht een zwaar beschonken man binnen- gebracht, een bekend persoon, die zich gorogeld bedrinkt door hot overmatig gebruik van spiritus, soms wel 3/h kan por dag. De ongelukkige was totaal buiten westen door den drank, zóó ere, dat hij aan het bureau overleed (V D,) 15 Febr. wordt de deelneming ge sloten. Door de Directie der Kon. Stearine- kaarsenfabriek „Gouda" ajhier is voor dit Muziekfeest nog een gouden en een zilveren medaille De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afd. Gouda en Omstreken zal Vrijdag 12 dezer des avonds 7 uur in Café „Het Schaakbord" een leden vergadering houden. De agenda vermeldt o.m. Jaarverslag van den Secretaris, Verslag van de af gevaardigden naar de Algemoene Ver gadering te Leiden, verkiezing van een bestuurslid in de vacature ontstaan door "het vertrek van den heer \V. H. Cremer, terwijl na afloop de gewone verloting zal plaats hebben. In „Ons Genoegen" gaf gisteren avond het gezelschap van den heer van Laar uit Amsterdam een voor stelling. De zaal was niet'zoo goed bezet als vorig maal. Aangevangen werd met „De gewaande inbreker", welk stuk, hoewel niet nieuw meer, toch in den smaak van het publiek viel. De heer De Haan mocht als buik preker en handschaduwbeeldkunste- naar een flink applaus verwerven. Ook de heer Pasteurs en het Duo-van Laar ontlokten het publiek vele malen applaus. Tor afwisseling trad op Aki- motos en Mosa, die aardige goochel toeren verrichtten. Na de pauze werd „De gebroken Spiegel" gegeven. Ook deze klucht, die hier eveneens niet nieuw meer is, werd aardig gespeeld en viel ook bij het publiek in den s.maak. Vroolijke pianomuziek verkortte de pauzen. Sleepersstaking te Rotterdam opgeheven. In de gisteren gehouden vergado- ring van sleepersgezellon is uitgemaakt, dat niet wonschelijk moet worden ge acht den strijd langer voort te zettten en werd besloten Maandag weer het werk te hervatten. Alleen de Helvetialijn blijft besmet verklaard. Uit het Wijlermeer is gisteren op gehaald het lijk van zekeren L. uit Nijmegen, die sedert geruimen tijd .werd vermist. De chef van het station der Ned Tramweg-Maatschappij is in zijn be trekking geschorst, beschuldigd van fraude in zijn financieel beheer. GOUDA, 8 Januari 1912. Het Bestuur der Gemengde Zang- vereeniging „Gouda" heeft besloten oen verandering te brengen in de voorgenomen regeling van het Muziek en Zangersfeest op Hemelvaartsdag a.s. Ten eerste zullen de vier geld prijzen worden verhoogdde 1° prijs tvordt 60 gld.de 2° prijs 40 gld, de 3° prijs 25 gld. en de 4° prijs 10 gld. Verder werd besloten 1 gouden medaille voor de afd. Zang, 1 gouden medaille voor de'afd. Muziek en voor de beiden afdeelingen zilveren medailr les beschikbaar te stellen. Daar door vele vereenigingen aan merkingen gemaakt wordt omtrent» de publiekprijzen zal niet gestemd wor den door het publiek, maar uitspraak gedaan worden door een jury be staande uit toonkunstenaars, welke geheimgehouden wordt tot op den dag van optredhn. Door alle deelnemende Zangver- eenigingen zal gezamenlijk een wel komstlied gezongen worden (onder leiding van de heer Freifl. J. Bade). De partituren, die tot uiterlijk 15 Febr. verkrijgbaar zijn, zullen aan alle deelnemende vereenigingen gratis en franco worden toegezonden. Stolwijk. De Heer A. Bos, zuivel consulent voor Zuid-Holland te 's Gra- venhage zal Dinsdag 16 Jan. a.s., dos avonds 7 uur, in 't Café van den hoer Stoppelenburg eenplezing houden over „Kaasbereiding en -gebreken". Landelijke zeden. Op een ochtend in September 1910 toen landbouwer B. te Kerk Drie heel in do vroegte zijn woning had verlaten en zijn vrouw nog wat lag te dommelen in bed, ging de deur behoedzaam open en kwam oen man binnen, die bij vrouw B. in bed kroop. De boerin, weinig op dat ge zelschap gostold, begon te roepen, waarop de indringer de vlucht nam. In verband mot dit goval word door vouw B. tegen den landbouwer J. v. E., die den bijnaam „do Bral" draagt, een klacht ingediend wegens huis vredebreuk, doch daar v. E. ontkende en vrouw B. geen getuigen had, kon aan de zaak geen gevolg gegeven worden. Ongeveer 10 maanden daarna werd de buurman van vrouw B., de land bouwer H., door v. E. mishandeld en deze mishandeling vormde voor vrouw II. de aanleiding „eens te vertellen wat zij wist." Dit kwam hierop neer, dat zij op den bewusten morgen in September v. E. uit de woning van B. heeft zien komen, achtervolgd door vrouw B. Zij had niet eerder sproken, omdat zij bang was voor v. E., doch nu haar man mishandeld was, kwam haar tong los. De zaak kwam opnieuw thans in behandeling en v. werd door de Tielsche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Reeds voor de Tielsche rechtbank was den officier van justitie meege deeld, dat er geruchten liepen, als zou bekl. getracht hebben enkele getuigen om te koopen. Voor het hof te Arnhem, waar v, E. zich Vrijdag in hooger beroep had te verantwoorden, werd door de ge tuigen „een boekje open geda Vrouw H. zegt nog niet veel pleizier van haar onthullingen gehad te heb ben. Bekl'. heeft haar reeds met een revolver bedreigd en herhaaldelijk heeft men getracht haar omlte"koopen. Tot zelfs in de getuigenkamer te Tiel werd zij nog „bewerkt". Zij, zoowel als Vrouw B., verklaren, dat verschei dene vrouwen in Driel 's morgens om 4, 5 uur als hun mannen uit waren naar hun werk „bezoek" van bekl. gehad. Van de 5 getuigen a décharge zijn 0er twee niet verschenen, naar vrouw B. en vrouw H. beweren, om dat zij niet durven. N<£g werden gehoord drie personen, met wie vrouw H. over de zaak ge sproken zou hebben en tegen wie zij zich zou uitgelaten hebben„Van E. heeft wel de naam, maar ik weet dat v. B. het geweest is". Deze v. B. is n.b. raadslid van Driel en weet van het heele geval niets af! Tegen een ander zou zy gezegd hebben„Ik wist er eerBt niets van, maar nu hij mijn man geschopt heeft, zal hij er ook in, gedaan of niet gedaan". Een en ander wordt door vrimw H. ten sterkste ontkend. De adv.-generaal achtte wel het ten laste gelegde bewezen, doch achtte het in het belang eener goede justitie noodig alsnog oen onderzoek in te stellen naar de betrouwbaarheid der laatste getuigen décharge, die z. i. schandelijk staan te liegen. Na in raadkamer te zijn geweest gelastte hot hof uitstel der zaak en een instructie de drie getuigen h décharge, daar het vermoeden bestaat, dat zij zich aan meineed hebben schuldig gemaakt. Voor den Hoogen Raad werd Vrij dag gepleit in do volgende quaestie van uccessierecht. De ontvanger van hot successierecht had van do erven van een overledene bij dwangbevel gevorderd successie recht met boete wegens het niet aan geven van de memorie van aangifte voor het successierecht. De erven be weerden, dat de overledene bij zijn overlijden niet meer woonde te 's-Gra- venhage, maar te Godesberg en dus geen successierecht verschuldigd was. De Rechtbank te 's-Gravenhago onder zocht nu of de overledene, die te voren te 's-Gravenhage had gewoond, die woonplaats had verli ten voor die te Godesberg, en achtte daarvoor van be lang hot bepaalde bij art. 76 B. W. inhoudend, dat het voornemen om van woonplaats te veranderen, wordt bewe zen door een verklaring zoowel bij het bestuur der gemeente, welke men ver laat als bij dat der gemeente, waar de woonplaats wordt overgebracht. De wijze, waarop zoodanige ver klaring moet plaats hebben, is niet in de wet bepaald, maar de Kon. Besluiten van 1887 St. No. 140 en 141 houden in voorschriften op de bevolkingsregisters enTlat verklaringen botrokking .hebbende op zoodanige registers, moeten geschieden ingeval iemand zijn werkelijke woonplaats verandertnu de overledene zooda nige verklaring indertijd had afgelegd, moet hij geacht worden zijq werke lijko woonplaats te hebben veranderd dus bij zijn dood woonde hij te Godos- borg en geen successierecht was over zijn nalatenschap verschuldigd. Van die beslissing ging de ontvan ger in cassatie en tusschen partijen mr. W. Thorbeoke vóór don ontvan ger on jhr. mr. "W. Th. C. Van Doorn voor de erfgenamen, liep thans do strijd of do Rechtbank terecht aan do afgelegdo verklaring zoodanige bewijs kracht mocht toekennen als noodig is om aan te nemen, dat hier do laatste woonplaats was Godesberg. -Adv.-gen. Ort zal over 14 dagen conclusie nemen. De vergiftigingszaak in de Nieuwo Meer. Her „Haarl. Dbl." verneemt, dat de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam thans besloten heeft do zaak tegen den bakker Van Exter door te zetten. Het is echter nog niet vastgesteld, dat ook de zaak togen vrouw Hogen- hout in hooger beroep zal behandeld worden. De zaak van Van Exter zal waar schijnlijk binnen eenige maanden te Amsterdam voorkomen. getwijfeld is dit te wijten aan de ver zwakking van het elftal in den laatsten tijd. Het is te hopen, dat het de laatste thuis-wedstrijden beter zal gaan. Vliegen. (^ver den Atlant. Oceaan. Men is tegenwoordig weer druk bezig, pogin gen in het werk te Btellen om per uchtschip den Atlantischen Oceaan over te steken. Nu is ook een plan gemaakt om zulks per vliegmachine te doen. Nie mand minder dan de bekende Ame- rikaan8che aviateur Harry At wood heeft het plan opgevat van New- Foundland naar Ierland te vliegen in oen hydroplano van zijn eigen vinding. De afstand bedraagt ongeveer 2450 mijion. De hydroplano, waarmede At- wood de vlucht wil ondernemen is belangrijk grooter dan do tegenwoor dige. Zij heeft groote vleugels en eon langon, krachtigen staart. Een 150 aards motor, zorgt voor de beweog- cracht. De machine zal voorzien zijn van twee schroeven. De aviateur denkt in April zijn plan te volvoeren. Voetbal, Over het geheele land werden slechts weinige wedstrijden gespeeld als ge volg vaq het slechte weer. Tegen ver wachting in, ging echter de Wedstrijd R. V. C.Olympia I te 's-Gravenhago door. Zeer onvolledig trokken de Gouwenaars naar de Residentie, waar, aldaar aangekomen, het terrein afge keurd werd. Toestemming werd echter verkregen om op het nabijgelegen Celeritasveld, dat hoewel ongelijk en met sommige plasjes, er vrij goed uit zag, te spelen. Om kwart voor drie stelde beide elftallen zich op, Olympii met 4 invallers, R. V. C. volledig. Het eerste gedeelte in is vyor R. V. C., waarbij dan de Olympianen eenigs- zins met elkaar vertrouwd en spoedig een beetje „in vorm" geraken. Toch weet R. V. C. het eerst te doelpunten. Na rust gaat het spel weer gelijk op, maar dan dringt R. V. C. gelijk op en achtereenvolgens wordt de stand op 50 gebracht. Het laatste kwartier verandert Olympia nog de opstelling en blijkt dan sterker dan de Hagenaars te zijn. Door veel pech en niet altijd goed schieten, wordt niet tegengescoord en komt het einde met 50 voor R.V.C. Deze, laatste wedstrijd buiten de stad is er niet schfttterend afgebracht. On- van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.9 to Clermont, laagste stand 746 5 te V||i||- tia. Verwachting tot den volgenden dag: Toenemende tot krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke, later omlooponde wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen of sneeuwbuien, later zachter. I te A iiisterilani 1912. Het spoorweg-ongeluk te Boudy. Boudy 8 Jan. Uit do puinhoopen zijn zeven lijken te voorschijn gebracht, waarvan er zes zijn herkend, o. a. luitonant Dutrieux en ingenieur Gil bert Mnthieu. Hot getal gewonden schijnt niet meer dan twintig to zijn. Een van hen is bewusteloos. Do machinist Gestol van don trein die de verwoesting aanrichtte wordt aangeklaagd van doodslag door onver- zichtigheid. Nader wordt nog weer gemeld, dat tien ernstig zijn gewond. Teheran, 6 Jan. De Engelsche con sul te Ohiraz, de hoor Swart, die on langs door do Kashgai-8 werd gewond, te Chiraz is aangekomen mot zijn apglo-hindooscho escorte. Berlijn, 5 Jan. In verband met de nieuwe spionnagegevallen is aan de kooplieden te Kiehl do toegang tot do oorlogschepen ontzegd. I)e straatroof in do Ordener-straat. Parijs 6 Jan. De Petit Parisien deelt mede, dat de arrestatie van twee medeplichtige van Oarony die sedert, twee dezer worden gevangen gehou den, blijvend is. Hevige koude. Parijs 8 Jan. Volgons horichton uit New-York heeft de hovigo koude 12 slachtoffers geëischt. Storm. Parijs, 8 Jan. Van de wosfekust van Frankrijk komen berichten dat daar een hevige storm heeft gewoed. Per zie. Borijn 8 Jan. De Amerikaan Sinis ter hóeft de mededooling ontvangen dat de Belg Mormard en vier Perzen zijn aangewezen om do financiën van 'Pcrzië te regelen. Italiaansch-Turkscho oorlog. Berlijn, 8 Jan. Uit Konstantinopel meldt men omtrent do Turken in Tripoli dat er tusschen do Arabieren en Turken verschil van meening be staat. Do Arabieren willen wel vechten, doch vorlangen terstond Berna te be stormen, wat door de Turken onmo gelijk wordt geacht. Men vermoedt dat hieruit de on- eenigheid is ontstaan. Vorige Koers- <oers van heden- 837, 23 cc 917,6 917, 64s/, 6 iools/„ 1007, 89 937. 88»/,. 87 897,, 47'/, 104'/, 86'/, 104'/, 86'/, 59»/,, 09»/ van Winterman tela, - Costumes, Blousen, Jupes, Jupons, I to bes en Japonstoffen alsmede PKLl'fcllllliM goedkoopste tot de boste en scherp concurreeronde van de soorten prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOTTDA. vj&jy jBtaao, leerares solo-zang en meth. spreken heeft nog eenige uren beschikbaar om in Gouda lessen te geven. Nadere in lichtingen aan bovenstaand adres. Ei fee te ii baud el 8 JAN. StiMtsleeniugcii. Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Haiik- cu Credlct-instel- linjfeu. Ned. Bankaandeelen ludustr. Uiideruciiiiiiffcii American Car Sc Foun- j dry Comp. C. v..A. Id.Smelting&Rolining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kul. Credlet lustcll. cu Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster- dajn" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. l'etroleum-Onderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Jlyen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Proferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oiiderueiuingen. Bindjoy Tabak Mjjj. A. Nieuwo Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act.de Jouiss. 1 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erio Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy, Cort. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preinieleenlngeii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- guiirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3 ljk pCt. Amerikanen pryshoudend. vaster Petroleums vast, Tabakken levendig, Rubbers zeer levondih, Mij nen stil en prijshoudend, Culturen vaster, Nat. Staatsf. vast, Buitenl. kalm. 210'/, 733/, 27'/, 69 221 290 180 58 685 00'/, 164'/, 454'/, 420 I860, 113',. 21"/,, 115'/, 15 40 4'/, H"/16 54 74 27 687. 221 186 58 589 50'/, 1047. 454'/, 21s/. HG'/, 4'/, 117. 817» 81s/, 93'/, 93'/, 65'/, 647, 183'/, f104.- 98'/, f 98»/,, 31'/, 31'/, 173'/, 173'/,» 77, 102''/,. 103 152'/. 152'/»

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2