LE. Alter Gracht 269‘ AAG, •TE WAAK- gen meskleeding. of gedeelten. rr E” EF.- XTïe^x-ws- ezx voor en. Oxxxstr ©Zbcezx. Stérken Drank. 60. No. 1 KENNISGEVING. Buitenlandse^ Nieuws. DANTZIG •fSvuitexa lazxd.. Sïrxrxexxleixxca.. D^. FEUILLETON, tyerneóerde rfroia. E.ALTER acht 269‘, 1AG. Dinsdag 9 Januari 1913. Verschijnt dagelijkse behalve Zon- Telefoon Interc. 82. en Feestdagen. pRIJg Df;R ADyERT*ENTïéN. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. naai. de stad aan huis da bij II. P. 77, Coiffeur. omla. fiere rho/. V€?, Coiffeur. is nu genoegens 4) Wordt vervolgdt.) k Zn., Gouda irtdurtmd schei- is wettig gedo- van de bemanning koppen. Van La 1 y'HMfbur. nutria »*r, WXnaJt t eregeld tijdig atvangen van vermakelijk- lan in onze en Woning- rgad. van de Armenzorg, éunie”, 8 uuy, en Propagan- örgadering. oegen” 8 uur, it. R’damsch Italië. Uit Milaan wordt geseind, dat een bergafschuiving in.de gemeente Peri- naldo ontzaglijke schade aangericht heeft. Er zijn 30 huizen bedolven. Ook verscheidene dorpen In de buurt wor den bedreigd. ÜÜITS0HI4ND. Een schooljongens’tweegevecht. Weer hebben twee schooljongens geduelleerd. In de buurt van Detmold vond men een van de jongens inbe- wusteloozen toestand liggen. Hij bleek een schotwond in den rechterborst te hebben. Het tweegevecht schijnt ge leverd te zijn om een meisje van 13 jaar. In de laatste dagen zijn ook onder de zwervers te Leipzig der gelijke ge- -11 in i-- als te Berlijn, voor dakloozen te Leipzig zijn man naar het ziekenhuis overgebi van wie er een al bezweken is. ’/2 u., Nat. een.. Groote srgoed. en ADRB8\ Kamerverkiezing in Hilversum. De heer W. De Jong te Schovenin- gen is door de Vrijzinnige Centrale De advokaat reikte hem, eveneehs lachend, tot ‘afscheid de hand en oök de andere heeren verlieten langzamer- hand de sociëteit. Uit bovehstaand gesprek kan mèn afleiden, dat de plannen van Elisa beth zoo niet geheel dan toch voor1 een groot deel doorzien waren. Om èe waarheid te zeggen, had het succes die plannen niet begunstigd, want ze whs 1 reeds ruim twee jaar van het eene bal naar het andere, van de eene vermake- lijkhèid naar de andere gesneld, wits overal gèzocht gevierd, doch ze was' hog steeds freule Van Rensburg en be gon reikhalzend naar eene andere posi tie te verlangen. „ik vrees, mama sprak ze op Ze- keren avond, toen ze toet haar moeder in de 'kleine maar smaakvol gemeubi leerde voorkamer gezeten was, „dat wij ónze verwachtingen wat lager móe-, ten stelleh.; reeds ruim twee jaarheb, ik in een roes van bals, Oncerten, pic-nics en alle mogelijke uitspBn- Fbankbijk. Bijna van alle kanten van Frankrijk komen berichten over schade, door den storm aangericht. Zoo werd de driemaster „Antoinette” uit de havön van Nantes op de kust geworpen bij Penmarch en de 14 koppen van de bemanning konden slechts met moeite worden gered. De „Virginie" zonk bij Sant-Pierre d’Oléron en men kón niets te weten komen omtrent het lot ifdroos. Kirt El”’ ge. mijner vrienden. r aar om Z” mij geheel ge- oos. SRneeüde riddel tegen bo nk van een paar -at. Ik heb nu se onaangename is glanzend en beer het maar de uitwerking alty’d zoo geheel meester was I Dat was dus het resultaat harer opvoeding en mevrouw Van Rensburg huiverde terug, toen ze een blik sloeg in het hart van haar kind 1 Wat had ze van haar gemaaktAls ze haar trots ver zaakte, was er bijna geen enkel gevoel meer, dat haar behoeden zoude op haar levensweg, waarop met vlammende letteren de woorden ongeluk, verderf, ondergang” stonden gegrift. Ep door wiens schuld Het gemoed van een kind is een onbeschreven blad; hoeveel goeds had er in kunnen woorden geschreven, en wat was de vrucht van datgene, wat de moeder er in had geprentDat hare dochter een brandstapel had ge maakt van hare heiligste gevoelens misschien zou dit doeltreffend werken voor het bereiken van haar levensdoel materieele welvaart maar hare ziel moest er onder lijden, haar zedelijkc kracht ten ondergaan. En terwijl de moeder ten prooi was aan hevig zelfverwijt, lag de dochter voor hare legerstede geknield en snikte, of haar hart breken zou. 9 uur. Verg, iers- en Kap- Gouda. ir. Verg, van toonstellings- vallen van vergiftiging voorgekomen Uit de twee tehuizen dakloozen te Leipzig zijn drie het ziekenhuis overgebracht, de sectie vond men in zijn maag over blijfselen van methyl-alcohol, die naar de meening van de dokters den dood veroorzaakt heeft. De twee andere zwervers liggen ernstig ziek. In verschillende tapperijen sterke drank van verdachte samen stelling in beslag genomen. Het ge meentebestuur van Leipzig heeft tege lijkertijd een waarschuwing tegen het gebruik en het tappen van goedkoope jeneversoorten verspreid. 0IIMH E UI l II t\T VANllET ABO NÏÏËM ENT: lastig geval. Toegeven kan het niet. In de eerste plaats niet, wat betreft den afstand van land en evenmin kan het op eenigerlei wijze toestemmen in een Spaansch bestuur, dat in werke lijkheid van Frankrijk afhankelijk zou zijn. Dit laatste zou het geval zijn wanneer de Spaansche zóne werd bestuurd zoogenaamd onder hoogheid van den Sultan. Ook in Frankrijk is men overtuigd van de moeilijkheden. De verschillende bladen dringen er op aan, dat men Spanje in elk geval in eigen gebied zelf'baas laat. De France militaire doet het denkbeeld aan de hand, dat Spanje voor den tijd van 99 jaar zijn gebied van den Sultan huurt. Hoe do afloop zal zijn, het is duidelijk, dat Frankrijk op den duur aan het langste eind zal trekken. bourgeoisewaarom zouden wij dan hun voorbeeld niet volgen „Omdat zij hun naam behouden hn dé onze door het huwelijk verloren gaat.” „Beter ten onder gaan dan dienjte onteeren door vermenging hoewel niet de naam de waarde van het geslacpt bepaalthij is slechts een uithangbord. Doch laat ons niet verder redetwisten. Ik ben den strijd hartelijk moedehjet is mij niet mogelijk dien op deze wijze vol te houden ik zal van taktiek ver anderen, mijn trots tot zwijgen bren gen en ook mijne offerande eerbiedig neerleggen aan de voeten van dén nieuweren tijdgeest. Weg met ver molmde begrippen van rang, stand, afkomst en me geworpen onder dén modernen wagen van Juggernaut met zijn gouden raderen. Weg met alle illusiën, die siechts ontnuchtering, ar moede brengen gestreefd naar geld, want het vertegenwoordigt leven, ge nieten Als een heerlyk visioen rijst zulk een toekomst in de verte en ik zal dien bereiken, want ik heb dén wil, en waar wil is, is ook weg.” Heftig opgewonden verliet ze de kamer, hare moeder in een toestand, van sprakelooze verbazing achter latende. Had daar Elisabeth gesproken, de trotsche, koele Elisabeth, die zich Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van H. P. Herfst te Gouda om vergunning tot oprichting eener Sigaren fabriek, annex Droogerij van Sigaren in het perceel gelegen aan de Raam No. 368, kadastraal bekend sectie D No. 2475, Dat op Dinsdag den 33 Januari 191a, des namiddags ten r1/, ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de tet zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, daft volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijnér leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 9 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. KLEINHANDEL UT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, xö. der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen het verzoek van Nicolaas van der Zwan voor den verkoop van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterkendrank in de benedenlocaliteit van het perceel aan de Hoogstraat No. 21. Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het vet- leenen van het verlof schriftelijke be zwaren inbrengen. Gouda, den 8 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER ningen en genoegens geleefd, en nog zijn wij geen schrede naderge- komen.” Mevrouw van Rensburg zuchtte. „’t Is niet aan u te wijten, kind*i Uwe houding tegenover uwe bewon deraars was zoo correct mogelijkik begrijp de mannen niet. Het tegen woordige geslacht schijnt alleen om geld te denken.” „Of dm hun rijkdom te vermeer deren. Ik had nog wel gehoopt, dat Van Spankeren zich déclareeren zou ik heb hem zooveel mogelijk aange- moedigd, als ik kon zonder'mijne eigen Waarde te kort te doen, zijn ruwheid en onbeschofte Uitvallen met een be langstellenden glimlach aangehoord, zijn plompe openhartigheid met enge lengeduld verdragen, ik hoopte hom reeds gewonnen te hebben, en gister avond was hij zoo koel als een ijs berg.” „De eenige Eeden, die ik met moge lijkheid kan bedenken, is dat het be- tretirensWaardig gedrag van uw vader ons hog als een vloek vervolgt over het graf.” „Dat zoude een verregaande laag hartigheid zijn onschuldigen te laten boeten voor een „Stil, kind viel hare moeder haar in de reden om het woord te voor- Fraiikrijk, Spahje en Marokko. Nog altoos duren de onderhandé- lingen tusschen Frankrijk en Span jé, waarbij ook Engeland is vertegen- PRIJS Per kwartaal f 1 25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per postw 190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij ónze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren In den nacht van Zaterdag op Zoni- dag is te Dusseldorp het hotel Weissor Hirsch afgebrand. Alle gasten zijn met behulp van de brandweer gered, Maar de broer van den hotelhouder is op de bovenste verdieping in de vlammen omgekomen pn twee kamer meisjes hebben, bij een sprong uit de vierde verdieping, zware verwondingen opgeloopen. Verder hebben ook eenige brandweerlui en een onderofficier kwetsuren gekregen. Engeland. Woensdag nemen de koning en koningin van Engeland te Bombay de terugreis aan en den 4den Februari worden zij te Spithead verwacht. Op de geheele reis worden zij door Eh- gelsche oorlogsschepen begeleid. By Malta wacht de Middellandsche-Zee- vloot hen op, te Gibraltar een machtig smaldeel van de Atlantische en van de Engelsche kustvloot, die in Spaan- sche wateren oefeningen houden. I Amerika. In de V. St. is groote sensatie ge wekt door de ontknooping van epn geruchtmakende rechtzaak. Een pre dikant, Richeson, was in hechtenis en werd vervolgd wegens moord, gepleegd op een meisje, wie hij een trouwbe lofte had gedaan. De justitie nam aan, dat hij haar door toediening van vergif uit den weg had geruimd, om met een ander meer gefortuneerde dame, te kunnen trouwen. De vadjer van den beklaagde, maar ook diens gemeente en vooral de dames, die trouw bij den predikant ter kerke gingen, kwamen op voor de onschuld van den gevangene. En het werd een felle strijd tusschen de voor- en tegen standers van den gedetineerden pre dikant. waarbij de voorstanders ver in de meerderheid waren. De opwin ding was zeer groot, En nu komt het bericht, dat jle beschuldigde een bekentenis heeft af gelegd. wodfcdigd, voort. Toch had reeds lang een resultaat kuilnen zijn bereikt, wanneer niet van twee kanten, men aan het eenmaal vastgestelde en een maal venkregene had vastgehouden. Frankrijk heeft ten koste van den Congo zich een protectoraat over Marokko weten te verschaffen. Voor alles tracht het zich een geheel pro tectoraat te verzekeren en dientenge volge zou hot liefst Spanje uit geheel Marokko zien verdwijnen. Omgekeerd wil Spanje dat zich met heel veel moeite en kosten in Marokko heeft gevestigd, behouden wat het heeft. Na het verlies van Cuba aan deVer- eenigde Staten en de daarop gevolgde verkoop van eenige Zuidzee-eilanden aan Duitschland is Spanje kolonieloos. Op zich zelf zou dit inderdaad weinig beteekenen, want aan een afzetgebied heeft Spanje voorloopig geen behoefte. Kapitaal om koloniën doelmatig te exploiteeren ontbreekt. Afzetgebied voor industrieele doeleinden heeft hot evenmin noodig, daar het land op een paar uitzonderingen na, geen industrie heeft en in Marokko daaraan ook niet de minste behoefte bestaat. Maar een andere oorzaak is er, waarom Spanje in geen geval van zijn gestelde eischen afstand zal willen doen. Een ministerie dat op eenigerlei wijze aan de Fran- sche verlangens zou willen tegemoet komen, zou zich oogenblikkelijk tot aftreden gedwongeh zien. De strijd tusschen clericaal en liberaal is daar altoos beheerscht door de vraag wie het meeste zou doen om den inge boren trots van de Spanjaarden, die nog altijd vraagt naar revanche voor het Cuba-verlies, te bevredigen. Dat is reeds jaren zoo. Daarbij komt dat Spanje zich sterk voelt door den steun, dien het altoos van Engeland heeft ondervonden. Dat Engeland ook ditmaal zijn vriend niet in den steek heeft gelaten, is voor Frankrijk reeds een onaangename ge waarwording geweest. Het eenige waarop Frankrijk nu nog kan hopen, is den tegenslag die Spanje thans in Marokko ondervindt.- De hernieuwde felle aanval van de Rabylen-aanvoer- der Mizian in het Riff-gebied heeft natuurlijk de volle sympathie van Frankrijk en omgekeerd voelen zich de opstandelingen sterk door de on aangenaamheden, die Spanje thans met Frankrijk heeft. Daarbij komt dat nog altoos werkt de oude haat die de Mooren koesteren tegen al wat Spanjaard is. Spanje verkeert in een komen, dat hare dochterop de lippen zweefde „hij was uw vader en één maal had ik hem lief.” Elisabeth barstte in een schamperen lach uit. „Ik begrijp u soms werkelijk niet, mamaklonk haar spottend antwoord, vooral niet, als u van liefde spreekt. Dat woord klinkt wel vreemd uit uw mond, die mij zoo menigmaal ver zekerd heeft, met allen drang heeft voorgehouden, dat men in onze .positie dat woord uit ons woordenboek moest schrappen. LiefdeHoop op geluk I Het zijn in onzen toestand van ver gulde armoede, vermomd gebrek, om sluierde ellende de gouden appelen uit den tuin der Hesperidenwij zien ze een enkele maal, maar plukken doen wij ze nooit.” „Neen f” ging ze na eenige ©ogen blikken zwijgens voort, „ik geloof eene andere oplossing gevonden te hebben, en wel dezewij huldigen niet genoeg de spreuk. Alles gaat vgorbtf, vermin dert, breektm. a. w.' houden geen rekening met den tijdgeest. Niet een aloude naam, ^een schitterende stam boom geven den doorslag alleen be kwaamheid, doch boven alles geld. En als onze verarmde adelijko heeren het voorbeeld geven, en hunne verbleekte blazoenen vergulden met het goud der* Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 rJufwi Elke regel meer 0.10 (lr’e achtereenvolgende plaatsipaepiworden deze tegen twee berekend. J5U LH Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit- betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. raGroote letters en randen naar plaatsruimte. ractisch kastje, ies 24 snij- ig, bestaande uit 10 Rochelle mel^t men het verlies van de „Dugway-Trouinu, welker bemanning zich kon redden, behalve een map, die is verdronken. Te Royan werden twee lijken van zeelieden aangespoeld, een droeg een reddingsgordel. De papieren van de „Espana*1, die aangespoeld zijn, doen vreezen, dat de stoomboot met man en muis is vergaan. Ook de Middellandsche Zee was zeer onrustig. De kust van l’Hérault is in het bijzonder geteisterd. Te Cetta en in de omstreken werden boomen ontworteld en telegraafpalen neerge slagen. In Bourgondiö woedde eveneens de orkaan In de streek om Chalons werdrn telegraafpalen uit den grond gerukt en op de spoorwegen geworpen, waar door de loop ,der treinen werd ver traagd. De rivier de Dhèune is buiten haar oevers getreden en heeftjhet station Saint-Leger sur Dheune overstroomd, van waar de bewoners in haast ver huisden. In de Vogezen leed men mede door den storm. De Moezel is zeer gewassen en vloeide over de weiden, en te Puy de Dóme stortten vele huizen in. In het dal van de Chambery heeft een hevige storm groote schade ver oorzaak. Te Flgeac staan alle lage wijken onder water door het plotseling wassen van de Celé. Twee mannen, die ip een automo bielfabriek werkzaam zijn hebben be kend Donderdag een moord te hebben gepleegd op den deurwaardersklerk Lemoine, die in het Bois de Boulogne werd gedood en beroofd en wiens lijk uit de Seine werd opgevjscht. Beiden schenen eerst besloten hun leven duur te verkoopen en verdedig den zich met revolvers, maar door een list wist de politie hen toch in handen te krijgen zonder dat hot menschenlevens kostte. De een, Sim in, beweert door den ander Berthelot, te zijn overgehaald, toen hij hajf dron ken was. Van de 206 francs, waarvoor de moord was gepleegd, hadden zij nog 80 francs over.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1