ld 1 - MnMiehs. Groote Opruiming Qeme&gde Berichten. KERKNIEUWS. Stadsnieuws. ALLERLEI. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Efreetenhanilel (e A mstnrdam - - D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. - - Kiesvereeniging in het district Hilver- Bura uitgenoodigd een voorloopige candidatuur voor dat district te aan vaarden. De heer De Jong is onderwyzer aan een openbare School te Seheve- ningen, en bekend als spreker in poli tieke vergaderingen, waar hij met talent en welsprekendheid de begin selen der Liberale Unie verdedigt. Secretaris Alg- Rekenkamer. De Algemeene Rekenkamer heeft de volgende voordracht opgemaakt welke aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden, voor de vervul ling van het ambt van secretaris van dat college tor vervanging van den hoer Rechlien Morra, die benoemd is tot lid der Rekenkamer. No. 1 de heer A. Ossewaarde, refe rendaris bij 'de Algemeene Rekenka mer No. 2 de heer mr. dr. 0. O. Ph. baron Creutz, chof der afdeeling finan cien en onderwijs ter provinciale griffie van Gelderland No. 3. de heer H. G. C. Denis, kapitein-intendant van het Oost-In disch leger. Jhr. mr. W. J. Snouck Hurgronje. t Na oene ongesteldheid van eenige weken is te 'sGravenhage op 63-jarigen leeftijd overleden de heer jhr. mr. W. J. Snouck Hurgronje, een man die zich op het gebied van het lager on- deiwijs en het vakonderwijs zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. Als lid van den Gemeenteraad be hartigde hij met grooten ijver de be langen van hot lager onderwijs. Voorts was hij voorzitter van de Industrie school vpor Meisjes, van de Ambachts school en van do Teeken-Academie te 'sGravenhage, lid van de Commis sie voor het Middelbaar Onderwijs aldaar en lid van de Commissie van Toezicht op het Haagsche Gemeente- Museum oud-arrondissementsschool- opziener en korten tijd lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Van de kon. Zangvereeniging „Cecilia" was hij vroeger voorz. en hij steunde menige instelling op het gebied van kunst en wetenschap. Zijne vele verdiensten werden door do Regeering erkend door zijne be noeming tot Ridder in de Orde van don Nederlandsche Leeuw en in het afgoloopen jaar werd hij in don Nederl. adel verheven met den titel van jonk heer. De overledene behoorde tot de rich ting der vrij-liberalen. De begrafenis is bepaald op a. s Woensdag op Oud Eik-on-Duinen om 117a uur van het sterfhuis. „Niet bestellen op Zohdag" Naar het Vad. verneemt zullen van Maandag 15 Januari af aan de post kantoren strookjes verkrijgbaar gesteld worden, waarop gedrukt staat„Niet bostellen op Zondag." Brieven, voor zien van deze strookjes, worden dan 's Zondags, op 'do postkantoren niet behandeld on blijven liggen tot Maan dagochtend. De strookjes zijn heel goodkoopeen vel van 50 stuks kost slechts 1 cent. De Holl. Mij. van Landbouw en het ontwerp-Tariefwet. Het hoofdbestuur van de Holland scho Maatschappij van Landbouw heeft naar de N. R. Ct. bericht, aan het be stuur van het Nederlandsche Land- bouw-Comitó een brief geschreven waarin hot zijn spyt uitdrukt, dat op do jongste algemoeno vergadering van het Comité (9 'November) het bestuur van het Comité geen conclusie heeft gesteld, teneinde de vergadering in de gelegenheid te stellen, zich over hot ontwerp-Tariefwet, dat op die ver gadering in behandeling is geweest, uit te spreken. Hot komt het hoofdbestuur van de H. M. v. L. voor, dat het op den weg vap het hoofdbestuur van het N. L. O. had gelegen, een uitspraak van de vergadering uit te lokken over een onderwerp van zoo belangryken aard als hot ontworp-Tariofwet. En het had dit te oer mogen ver wachten, omdat de heer K. de Boor Can een van de beide inleiders, aan het 'bestuur had te kennen gegeven, dat hot gewensoht was, den Landbouw in dp gelegenheid te stellen, zich in de vergadering van het Comité op onbekrompen wijze over het bedoelde ontwerp uit te spreken. Hot waro dus wenschelijk geweest, dat liet bestuur van het N. L. C. aan de vergadering een conclusie had voor- golegil, en het is zeker ten hoogste ongewenscht geweest dat door de houding van het bestuur by enkele loden de opvatting heeft postgevat, dat er geen stemming zou v"x" worden. Vice-Pres. van den Raad van State. Over den vermoodelijken opvolger van wijlen jhr. van Swinderen, leest men in den Haagschen Brief van de Tyd: „Verschillende namen worden ge noegd, doch de eene, die meer dan alle! anderen op den voorgrond blijft, is die van jhr. J. J. Röell, oud-Minis- ter-bresident en oud-voorzitter der Tweede Kamer. Al is de heer Röell libelraal, zoo zou toch zeker tegen deze keuze weinig zijn in te brengen. Dc heer Röell staat om zijn karakter bij alle' partijen even hoog aangeschreven. De regeering gaf reeds bewijs van de hooge achting, die zij hem toedraagt, door hem te benoemen tot vice-presi dent van de grondwetscommissie. Zij heeft daardoor zelf onbewust een be zwaar geschapen tegen zijn benoeming tot vice-president van den Raad van State, omdat de heer Röell, naar men meent, bij aanvaarding van dat ambt zijn lidmaatschap van de grondwets commissie zal moeten neerleggen en men bij den stand van het onderzoek noode den vioe-president mist. Twee andere namen, die ik hoorde noemen, zijn die van de heeren Lohman en Loejff. lie heer Lohman, hoe jong on frisch nog, is wellicht wat oud, om thans dit ambt voor het eerst te aanvaarden. Ik ijneen mij bovendien te herinneren, dat hij bij een vorige gelegenheid is gevraagd en geweigerd heeft. Hij is nu >ijna 75, de heer Roël 67, zoodat de zoocjat de laatste den leeftijd op hem voor heeft. Bij het noemen van den naam van den heer Loeff viel iemand, die juist niet de eerste de beste is, in „De heer Loeff zou zeker heel veel kans hebben gevraagd te worden indien hij niet een Katholiek en indien hij van adelijke afkomstwas." Ik denk voor mij, dat hij, die dit zeide, goed zag. Men zegt 'ook, dat er twee zyn, die ten slotte nog te vroeg als commissaris der Koningin zijn benoemd. Wat echter van al die geruchten zij, mij blijft het ook mot het oog op de zegslieden nog altijd het waarschijnlijkst toeschynen, dat de heer Roëll zal worden benoemd, vooral in dien de grondwetscommissie, die deze week weer bijeenkomt, er in slagen mocht, vóór 1 Februari zich in hoofd zaak] door haar werk heen te slaan." zijn gevestigd, het achterste deel van het huis uitgebrand. De voorraad meubels kreeg veel waterschade, die door verzekering wordt gedekt. Bij den Loosduinschen weg te 's-Gravonhage stapte oen juffrouw uit Vlaardingen uit de in beweging zijnde stoomtram der Holl. Spoor. Zij viel, doch een rechercheur van politie greep haar vast en wist aldus te voorkomen, dat zij werd overreden. Een ander trok aan de noodrom, zoodat de tram tot staan werd gebracht, nadat de vrouw ongeveer 3 meter wns medo- Sprekende bioscopische beelden. Aan den Zweedsohen ingenieurSven A. Berglund is het gelukt, de bestaande uitvinding, om geluiden phptogra- >hisch op te nemen, zoover te ontwik- telep, dat deze photographiën weder in tonen omgezet kunnen worden. Se dert'het voorjaar worden proeven ge nomen om sprekende bioscopische beel den ite maken, kleine reproducties zijn reeds gelukt. Thans maakt de firma G. if. Goerz het luchtstroomapparaat vooii grootere films. Het principe der uitvinding is het volgendeOp een beweegbare film in een opname-appa raat wofrden de klankgolven langs pho- tographischen weg gefixeerd. De op deze wijze verkregen Btrepen en curven worden op een strook metaal overge- braoht, die aan een onafgebroken luchtstroom is blootgesteld, daardoor aan het trillen geraakt in de oorspron kelijke geluiden trouw weergeeft. Dootdien bij de opname de klanxfilm synchronisch met de film voor de ge- stalt© en de gebaren van het voorge stelde loopt, worden deze bewegingen en woorden gelyktydig vastgehouden endaardoor synchronisch weergegeven. Adellyk vischverkoop. Het voorbeeld van de Geldersche landedellieden, die hier en daar de groote menigte hazen en ander wild, dat op de drijf- en klop jachten bemachtigd wordt, in het open baar verkoopen heeft navolging ge vonden op het gebied van de visch- vangst. Door jhr. Boreel do Mauregnault to Alfen zoo meldt „Onze Zoetwater- visschory" werd in den laatsten tijd per advertentie bekend gemaakt, dat door hem op eenige dagen visoh zon worden verkocht aan consumenten. Deze verkooping is reeds tweemaal gehouden. Verschillende soorten van levende visch worden den kooplustigen aangeboden. Ofschoon de prijzen, naar men zegt van 1 dien aard znn, dat zij voor die in de groote steden niet onderdoen, ziet men tal van mensohen mot een snoek of andere visoh loopon. De verkooper heeft blijkbaar dus veel succes. Zondagavond is bjj een ernstigen binnenbrand ten huize van de wed. L. E. "Weinberg aan het Gedempte Zuiderdiep te Groningen, in welk per- ceel een meubelwinkel en werkplaats Een oorveeg. In de „Voss. Ztg." komt het volgen de schetsje voor uit het Berlijnsche groote stadsleven. Op den Potsdamer Platz, op het drukste uur van den drukken middag op deze drukke straat, stapt plotseling een klein meisje, van ongeveer twee jaar, uit de menigte op het trottoir, de straat op. Een oogenblik nog, dan staat het kind op de tramrails. Een kreet van ontzetting. Snel nadert een tram wagen, het kind is in levensgevaar. De wagen voerder remt uit alle macht. Gillend roept de moeder om hulp, de mensohen schreeuwen mede. Verbaasd kijkt het kind op en keert terug. Een zucht van verademingnog een paar schreden en zij is weer bij de moeder. Die grypt fluks het kind beet, en geeft het een duchtigen oorveeg. Doch daar komt over de straat, tus- schen de mensohen door, een oude heer kalm aangestapt. Hij hoeft het geheele tooneel aangezien, en stapt naar de moeder toe daar aangekomen zegt hij, kalm en ernBtjg „Niet het kind moest een oorveeg hebben, maar gij 1" Zoo gezegd, zoo gedaan. Men hoort een flinken klap. De verstandige en bedachtzame heer heeft zijn overtui ging op duidelijke wijze in een daad omgezet. Een oplichter. Men meldt uit Leiden aan het Hld.: Zaterdagmiddag bood een onbekend persoon bij verschillende gegoede in gezetenen een lijst aan voor giften ten behoeve van werkloozen. De lijst was voorzien van een nagemaakt stempel van den hoofdcommissaris der politie te 's-Gravenhage. Nadat hij by verschillende personen zijn slag had geslagen, kwam hij by den heer C. aan den Rynburgersingel die het bedrog bemerkte. Onze collectant, die lont rook, zette het op een loopenen liet de lijst achter, die bij de politie werd gedeponeerd. De vogel wasechter gevlogen. Onze goede dorpelingen. Door de vele aanrandingen te Har- kema-Opeinde (Fr.) durven velen by avond niet dat dorp passeerenzi maken een grooten omweg, om den weg door het dorp te vermijden. De politiehond als jager. De politiehond van den rijksveld wachter Mous te Oranjewoud heeft een ouden vos gevangen, die reeds langen tijd aldaar kippen enz. stal. Het R. K. liefdegesticht in de Paus gang te Groningen is aan een groot gevaar ontsnapt. Een verpleegde, ont slagen uit Veenhuizen, heeft getracht don boel in brand te steken, omdat hem geweigerd was vóór Donderdag vrien den en kennissen nieuwjaar te wen- schen. Hij ging toch, kwam natuurlijk dronken thuis en den volgenden dag vertrok hij weer. Een der bewoonsters van het gesticht bemerkte toen, dat er rook drong uit de ramen der mannen- slaapzaal. De toegesnelde zusters ont dekten, dat reeds een bed, gordijnen en kleeren en een houten beschot aan het branden waren. De brand was spoedig gebluscht en bleek aangesto ken te zijn onder een styoozak. De ver pleegde in quaestie werd aangehouden en bekende het gedaan te hebben „om den boel in, de lucht te laten vliegen". Geld in plaats van bier. Met ingang van 1 Januari jl. is door de directeur der Enschedesche Bier brouwerij ingetrokken de bepaling, dat elk haror arbeiders per dag 4 liter bier kan gebruikenin plaats daarvan zal een Toons verhooging van f 1.50 per week worden uitgekeerd. Zij, die bier wenschen te gebruiken kunnen dit tot een maximum van 3 liter per dag ver- krijgen tegen 6 cent per liter. De advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad heeft gister geconcludeerd ;ot verwerping van het cassatieberoep van de directeuren van Lotisico tegon het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij zij wegens overtreding der loterijwet, namelijk het afleveren aan hun hoofdagenten van zoogenaamde ?remiecoupons waren veroordeeld tot 100 boete, subs. 100 dagen hechtenis, Een vergissing. Een familie te Utrecht is dupe geworden van een vermakelijke vergissing, die de leden van het gezin in den vroegen morgen eenige angstige oogenblikken heeft bezorgd. Toen by het krieken van den dag het personeel naar beneden kwam om zyjn dagtaak te aanvaarden, vond men m de gang het gaslicht ontstoken en aanschouwde men daar een ontredderden toestand, die een elk ontstellen deed. Kleedingstukken lagen alom in het rond, als waren ze in het wüde weg daar neergeworpen. Oogenblikkelijk drong zich de gedachte aan inbraak bij ieder op, waarop, na onderling overleg, de politie gealar meerd werd, terwijl de toestand in de gang gelaten werd, zooals die was gevonden. Dra was de H. Hermandad ter plaatse en stelde deze een onder zoek in. Doch het mocht der politie niet gelukken, een spoor der vermoe delijke inbrekers te vinden. Waarom niet? Wel, er bleek van inbraak geen sprake te zijn geweest. Alleen was de zoon des huizes des nachts vrij laat en lichtelijk aangeschoten thuis gekomen. Hy droeg de sohuld van den ontredderden boel en de bran dende lamp. De ontknooping was wel vermakelijk, doch niet onverdeeld aan genaam. (U. D.) Sollicitaties zegelvry! Het persbureau van den Neder- landschen bond van gemeente-ambte naren meldt ons: Een burgemeester vroeg den Minister van Financiën of een brief, waarin medegedeeld wordt, dat men zich voor eene betrekking beschikbaar stelt en waarin niet voorkomt een verzoek om benoemd te worden, al dan niet op gezegeld papier moet worden gesteld, en of het besluit van het gemeente bestuur waarbij hij, die zich aanbood, benoemd wordt in strijd is met de wet, iödien in het besluit van den brief geen melding wordt gemaakt. De Minister gaf hierop de volgende inlichting Een brief, waarin medegedeeld wordt dat men zich voor eene betrekking beschikbaar stelt en waarin niet voor komt een verzoek om benoemd te worden, kan naar zijne meening ge rangschikt worden onder de in art. 10 der wet van 3 Oct. 1843 (Stbl. No. 47) bedoelde stukken die aanvan kelijk niet op gezegeld papier behoeven geschreven te worden. Het zegelrecht moet van die stukken worden voldaan o.a. alvorens daarvan op eenige wijze, in eene openbare acte, ten behoeve van den houder, worde gebruik ge maakt, van welk laatste echter alleen sprake kan zijn, indien de openbare acte van het stuk melding maakt. Tot nog toe gold de opvatting, dat niet anders dan op zegel kon wordën gesolliciteerd. Menigeen moest een 25- of 50-talv soms meer, zegeltjes van 22l/a gebruiken alvorens bij de ge meente-administratie benoemd te wor den. Bij het onderwijs bijv. was het niet beter. Id derdaad een belangrijke )08t op de begrooting van velen, wier legrooting nog maar alleen uitgaven aanwijst. Voortaan zal nu kunnen worden gezonden een ongezegeld stuk in )riefvorm, waarin men mededeelt, dat men zich gaarne voor de betrekking beschikbaar stelt, dat men zich als sollicitant aanmeldt, dat men gaarne benoemd zal worden, of iets dergelijks. Voorts kan in den brief even als voorheen alles worden medegedeeld hetgeen men dienstig acht. Dit zal er wel toe leiden, dat niet eer op zegel gesolliciteord wordt. Een belangrijke aanhouding. In den laatsten tijd kwamen te Am sterdam, vooral in het Willemspark kwartier, herhaaldelijk inbraken voor, waarvan het den dader of de daders hoofdzakelijk om zilveren voorwerpen te doen was. Zaterdag is, naar wij vernemen, als verdacht van deze dief stallen te hebben gepleegd door de recherche de 20-jarige J. H. T. aan gehouden. Ten huize van den heer Van Eeghen werden op verschillende voorwerpen vingerafdrukken waargenomen. Zeer waarschijnlijk is het dat de verdachte, die, hoewel hij alle schuld blijft ont kennen, door deze afdrukken in den val zal loopen. De inspecteur der recherche Pateer, is met het onder zoeken dezer afdrukken belast. Ook mocht het der recherche nog geluk ken bij een der bewoners aan den Overtoom, die een bezoek van de hee ren heeft gehad, een knoop in beslag te nemen, waarvan is gebleken, dat deze van den jas van den aangehou dene ontbreekt. Op telegrafisch verzoek heeft de recherche te Rotterdam aangehouden den slotenmaker en koopman J. K., uit Russisch Polen. Hij heeft zich akn verduistering van 500 roebel schuldig gemaakt. In afwachting van zijn uitlevering is hij naar het Huis van bewaring overgebracht. De ZweedBche matrozen T. O. en C. S., van 't op stroom liggende stoom schip Bellmore, zijn Zaterdagavond laat op het Westplein te Rotterdam tegen een uit de richting van het Park komenden tramwagen geloopen, dien zij niet gezien hadden, omdat zij van achter een anderen tramwagen, die in tegenovergestelde richting reed, vandaan kwamen. Beide matrozen Bloegen tegen den straat en werden aan het hoofd gewondeerstgenoemde brak bovendien een sleutelbeen. Zij zyn naar het Ziekenhuis gebracht en verbonden, terwijl T. O. ter verpleging is opgenomen. Men schrijft uit Barneveld aan de N. R. Crt. Door de hevige regens der laatste dagen heeft de Groote Beek alhier een hoogte bereikt als zelden tevoren. Bijna alle in de nabijheid gelagen lan derijen zijn diep onder water gezet, terwijl verschillende boerderijen, door overstrooming van de toegangswegen, geïsoleerd zijn. Deze, de laatste jaren betrekkelyk veelvuldig voorkomende, overstroo mingen zyn grootendeels te wijten aan het meer en meer ontginnen van woeste gronden, waardoor het over tollige water sneller afgevoerd wordt, terwijl zieh joist in deze gemeente, op nauwelijks een kwartier afstands van elkander, twee watermolens in genoemde Beek bevinden, tengevolge waarvan het water in zyn voortgang niet weinig belemmerd wordt. Een koopman te Cuyk kwam Za terdag bij het afhalen van het post kantoor aldaar van oen aangeteeken- (jez brief uit Rijssel, die volgens op- gtve tienduizend francs in papier Joest bevatten, tot de ontdekking, dat er slechts acht duizend francs in aanwezig waren. Bij nadere beschou wing werd een scheurtje in de enve loppe gevonden. Twee van de vijf lakken schenen bovendien met don kerder lak te zyn overgedrukt en ook de stempels op deze lakken blekken een weinig te verschillen met die van de andere drie. Aan de binnenzijde van de enveloppe waren duidelijke sporen te ontdekken van het voor zichtig openmaken van den brief. Volgens bericht van den afzender zijn de nummers van de vermiste bil jetten bekend. Ernstig tramongeluk. Mén schrijft uit Vreeswijk Op de tram Utrecht—Vreeswijk had Zondagavond een groot ongeluk plaats. Zekere R., uit Vianen, een jongmensch van 21 jaar, die onder het rijden van den eenen wagen in den anderen wilde overstappen, struikelde en viel tus- schen de wagenB, met het droevig gevolg, dat hij spoedig aan de be komen kwetsuren overleed. De strijd om het Grand Théatre. Zondagavond, even voor den aan vang der opvoering van Die Moder ne Eva, juist tijdens de groote Zon dagavond-drukte, heeft de heer Mul lens (Alberts Frères), die met de ge broeders Van Lier een strijd voert om het bezit van het Grand Theatre te Amsterdam, beslag doen leggen op de kas. .ui. Men herinnert zich de verwikkelin gen op den avond, waarop de pre mière van De Bruiloft van Miettje aangekondigd was, premiere die toen niet door kon gaan, aangezien er een ketting op de deur geplaatst was. De vrede of liever gezegd de wapenstil stand, mot het edelste der druiven- natten werd op de hernieuwde vriend schap geklonken, en de heer Mullens beloofde geen verdere maatregelen te nemen alvorens de rechterlijke beslis sing gevallen zou zyn. Inmiddels zyn er nieuwe geschillen gerezen, meldt het Hbl., de oorlogsbijl is weer opgegraven en de gebroeders Vdft Lier, die hun 25-jarig jubileum als directeuren van het Grand Theatre en het 60-jarig jubileum als firma Van Lier luisterrijk hedpn haddon moeten vieren, waren zoo voorzichtig om dit uit te stellen tot Februari, als v. Pos- sart daar zijn gastvoorstelling voor de N. V. Het Duitsche Tooneel komt geven. Maandagmorgen zat een man van den heer Mullens op wacht in de gang van het Grand Theatrede voorstellingen gaan normaal door en de advocaten der verschillende partijen zijn druk in de weer. Van een olifanten jacht. Evenals overal, heeft de beschaving ook hier op de Oostkust de olifanten verjaagd. Nog zwerft er alleen een eenzame kudde verdoolderr door Ser- dang, terwijl in het zich ontwikkelend Asahan juist de strijd gestreden wordt met als onvermydelijken uitslag de terugtocht der reuzen. Onder de vierkante planters, die op hun breede schouders het pionierswerk dragen, zijn er enkelen, die af en toe grypen naar de zware Winchester om in koortsigen jachtlust te trachten een dier reuzen te vellen, 't Is een rude metier, dat van olifantenjager en ge vaarlijk ook. Dat ondervond dezer dagen weer een planter in Asahan. Met twee inlanders toog hij ter jacht, de zware geweren op den nek. Uren en uren lang zoeken door bosschen en velden, volgend het spoor van een kudde, die haar weg toekende met gebroken boomen en vertreden hees ters, alsof een batterij artillerie zich den weg had geschoten, met krakende kartetsen. Na uren van zenuwspan- nend sSpeken eindelijk onverwacht tegenover 7 reuzen. De blanke plan ter 2 inlanders. De planter wetend, dat zijn geweer na het schot de pa- tronenhuls niet uitwerpt, dat hij na zijn eerste schot niet spoedig laden kan. Toch koen het geweer aan den schouder gedrukt, even turen over den loop. In ordeviezier, korrel het dierenlichaam Dan een slag als van een kanon en met een grooten, gierenden angst kreet stormt de kudde heen als krank zinnige monsters, alles overtredend wat op haar weg komt. Maar een is ;ebleven. De slurf in de lucht gesto len, wreed angstig trompettend, staat daar de gewonde kolos tegenover den man, die zijn rookend geweer tracht te herladen. Maar 't gaat niet. Dan stort $e olifant zich met een gil op den vijand, trachtend hem te omvatten met zijn slurf. De man ver dedigt zich, beukt met het geweer op dien dreigenden vangarm, tracht te ontkomen. Maar -hij struikelt en de zwaargewonde reus boven op hem. Het reuzenlichaam beukt en murwt zijn leden, een poot verplettert hem jkans, trapt zijn bortkas en buik in elkaar. De slurf bewerkt zijn been, de spieren beurs drukkend tot zijn lichaam blauw met bloed beloopen is. Toch weet hij zich te ontrukken aan die doodelijke omhelzing. Hij loopt voelen. Maar neen. Door bloedverlies uitge put en door het moordende schroot verscheurd, kan het dier zich niet meer oprichten, sterft naast zijn vijand De jager is er wonderwel afgekomen. Slechts kneuzingen en niets gebroken, Een planter is doorgaans taai, maar om den moordaanval van een gewond olifanten wijf je, dat haar jong kwijt raakt, te ontkomen, is meer noodig. Ook geluk. Dat had deze jager, an ders had zij zijn laatsten rubber of n laaatsten tabaksboom geplant. Nu hoopt hij over eenige dagen daarmee voort te gaan. Met het planten, wel te verstaan. „Deli Cour." I operette „Het Poppenmeisje" (das Puppenmadel) opgevoerd worden. Schoonhoven. Voor den stalwod- I strijd in den kring Rotterdam hebben zich 23 deelnemers opgegeven. Voor- I zitter van de hoofdcommissie is dr. S. J. M. Mogendorff, veearts alhier. Een incident bij een bevestiging. Zondagmorgen had in de Groote I Kerk te Dordrecht de bevestiging der wettelyk gekozen ouderlingen en dia- I kenen der Ned. Hervormde Gemeente plaats. De dienst were* geleid door I ds. J. Keller, die sprak naar aanleiding I van Hosea 14 vs. 10. Hij verklaarde o.a. dat de strijd dor GOUDA, 9 Januari 1912. Huisvlijt-Tentoonstelling. Zooals reeds vroeger gemeld, zal door de afd. Gouda van don Volks bond tegon Drankmisbruik hier ter stede evenals in 1910 een Huisvlijt- Tentoonstelling worden gehouden, Op uitnoodiging van hot Bestuur dier afdeeling waren gisteravond een aantal dames en heeren bijeengeko- op de bovenzaal der Sociëteit de Réunie, teneinde een comité voor deze Tentoonstelling te formeeren en eenige voorloopige besprekingen te houden. Het comité werd samengesteld als volgtW. Gol, voorzitter, H. C. Ger man, secretaris, T. Crebas, penning meester, J. C. L. Blotkamp W. Elshout, vormende het bestuur der afdeeling en voorts de dames M. K. Boon, A. Breebaart, J. Bree baart, A. C. van Cittert, mevr. Crebas- Krom, L. Crebas, N. GoodoWaagen. C. M. van 't Hoff, E. de Jager, mevr. Moerkerk, mevr. Teope-Perk, A. Trij- bits, L. de Ven, A. de Wilde, G. IJsselstijn en de heeren C. A. B Bantzinger, H. Crebas, I. van Dantzig, F. Goddijn, D. Grootendorst, J. van der Jagt, R. Moerkerk, N. S. Polak, C. Scherpenhuizen, F. Tieter, E. van der Werf, C. J. Zeeman en J. M. Zuidam. De tentoonstelling zal worden ge houden op 13, 14, 16 en 16 Mei Nadere bijzonderheden zullen wor den vermeld in een speciaal daarvoor uit te geven „Huisvlijt-Courant", Gisteravond was door da Goudsche Bestuurdersbond een vergadering be legd voor arbeiders in do Kleeding-in dustrie met als spreker den heer E. Kupers van Amsterdam, met het on derwerp: Waarom en Hoe moetende kleermakers zich organiseeren. Na de rede gaven zich 14 personen op die bereid waren een afdeeling van den bond te vormen. Een voorloopig bestuur werd ge kozen dat de propaganda zal regelen. Naar de Nieuwe Courant verneemt zal de Goudsche Zwemclub vermoe delijk binnenkort een bezoek gaan brengen aan de Haagsche Zwem- en Poloclub te 'sGravenhage. Bij onderzoek hier ter plaatse bleek ons dat een besluit dienaangaande nog niet was genomen. Valsch geld. Bii de politie alhier is een valsche gulden gedeponeerd, dragende de beeltenis van Koningin Wilhelmina en het jaartal 1906. De Bioscoop Cinéma Pathé, Directie Suverijn Co. annonceert in dit num mer een uitgelezen programma voor Woensdag- en Donderdagavond, waar op wij de aandacht vestigen. Door Janmarts' Operette-Ensemble een strijd om persoonlijke feiten zij stelden hun persoonlijke eer hooger dan die van hun Uitzender, en daarom zond de Heere twee moderne leeraren de gemeente, die de Goddelijke |-waarheid niet kunnen verklaren. Spr. waarschuwde voorts tegen den leeraar aan den Vriezeweg (de Vrije Evangelische Gemeente), die de men sohen met een ingebeelden hemel naaf de hel preekt, en hoopte, dat zijne collega's geen bemoeienissen met dien leeraar zullen houden. Hij kwam op tegen de bewering, dat hij thuis zou behooren in de afgescheiden kerk hij behoort daar niet, hij zou die kerk onmiddellijk leegprediken. Overgaande tot de bevestiging der ouderlingen en diakenen, las ds. Keiler het desbetreffende formulier voor en richtte tot hen de drie bekende vra gen, waarop hoofd voor hoofd door de heeren J. Meijers, W. Dooren, A. Mom en J. van Wel met een een voudig „ja", maar door de heeren E. Bachman. A. Vleezenbeck en II. P. Kramer met: „ja, volgens mijne opvatting" werd geantwoord. Tot zijn spijt zeide ds. Keiler te moeten verklaren, dat hij geen genoe gen mocht nemen mot do antwoorden door de heeren Bachmay, Vloezenbeek en Kramer gegeven, die dus niet be vestigd zijn. Wat nu na dit incident geschieden zal, is nog niet met zekerheid te zeg gen. In elk geval zijn de niet-beves- tigde ouderlingen en diakenen wettig gekozen, en zal dus dê bevestiging alleen uitstel kunnen bndervinden. (Hbld.) 35, 2e kw. 30 en 3e kw. 27 cent per half kilo. Handel in vet Vee en Stieren prijs- I houdend. Vette Kalveren duur. Beste Melkkoeien en Vanrkoeien duur, min dere soorten traag en moeilijk ver krijgbaar. In jong Vee was weinig handel, prijzen onveranderd. Twee circusapen op avontuur uit. Max en Moritz, de in Berlijn over bekende beide menschapen uit het cir cus Busch, die op verbluffend natuur getrouwe wijze den echten mensch naftpen, werden eergisteren plotseling geprikkeld door de begeerte Berlijn eens wat nauwkeurig te bekijken. De twee schrandere dieren, van on schatbare waarde voor hun africhter en eigenaar, hadden de laatste week wegens ongesteldheid niet kunnen op treden en moesten hun kamer houden, waartoe de dames-garderobe was aan gewezen. Toen de gezondhoid echter terug keerde, deed tevens de zucht naar de gulden vrijheid haar intrede in den boezem dor beide apen. Zij openden het venster van hun ziekenkamer en kozen het hazenpad. Voor Moritz, den phlegmaticus, duurde het snoepreisje echter zeer kort, want na enkel minutou hadden circusbodionden hom alweer beet, maar Max de tempera mentvolle humorist en grappenmaker wandelde doodkalm en peinzend do Burgstrasse af, regelrecht op de Beurs aan. Onderweg liet hij zich echter aflei- hy zich ec den door een schuit mqt a[_ het Spreebollwerk, die door Max met een bezoek werd begunstigd. Onder- tusschen had zich het geheel personeel op den wal verzameld. Op hun minzame toespraak reaj Max in hot geheel niet en pogingen tot persoonlijke toenadering beantwoordde hij door niet te misvatten gebaren, waaronder het werpen met appelen naar de hoofden zijner vervolgers nog het vriendschappelijkst was. Er ontstond een reusachtige oploop. Max echter onttrok zieh aan verdere onaangenaamheden, door van do schuit weer op den wal te springen en zijn weg naar de Beurs te vervolgen. Boven aan do trap van den Mor- curius tempel trof zijn oppasser, die doodsangst over het kostbaro dier verkeerde, hom ten slotte aan, en deze overrede ',ten*slotte den deserteur, naar zijn gemoedelijk tehuis terug te koeren Een ingenieur te Fulda heeft oen nieuw procédé ontdekt waardoor het mogVijk is door Ilertz-golven mijnen onder water te doen ontploffen. Dit procédé bestaat uit een speciaal poeder dat direct ontvlamt by raking door de Hertz (draadlooze) golven zonder behulp van het gebruikelijke lont. Roven 9 Jan. Zondagmiddag 3 V2 uur liep een reizigerstrein van Re- guigwy bij het binnenstoomen van het station Petit Quevilly op oen goederentrein die rangeerde. Zestien wagens van dezen trein derailleerden. Drie werden omvergeworpen. De per sonentrein leed weinig Bchade. Geen persoonlijke ongelukkeïi. Bondy 8 Jan. Hedenmorgen zijn weer twee slachtoffers bij de brug der Coquetiers gevnden, waardoor het ge tal tot negen is gestegen. De een is in een verbrijzelde wagon gevonden de andere overleed 's morgens in het hospitaal te Lariboisier. Er zijn nu 12 gewonden, waarvan 10 zeer ernstig. Londen, 9 Jan. Rusland heeft toen het de onafhankelijkheid van Mongolië eischte, te Peking verklaard, dat het de orde zou herstellen en een spoor weg naar Oerga zou aanleggen. Japan behoudt ziöh een zelfde actie in Mandsjoerye J>or. De Londensche ochtendbladen zien hierin een ver deeling van China en vreezen dat Duitschland een groot aandeel zal verlangen. Den Bosch. De ambtenaar van het O. M. der Rechtbank eischte heden tegen A. van Ruth 20 jaar gevangenis straf, wegens moord gepleegd op Adriana van Rosmalen te Vughfc. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pryzen waren voor lste kw. 43, 2e 39 en 3e 34 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren goede aanvoer, lste kw. 36, 2e 32 3e 28 cent per uit Amsterdam zal op Donderdag 25 I half kilo. Januari in 800. „Ons Genoegen d Stieren redelijke aanvoer, lste kw. Geruimen tijd zit reeds in het huis van bewaring te Haarlem 'opgesloten een persoon, dio aan [de justitie opgaf genaamd te zijn graaf C. W. v. P. Daar hij echter beweerde, dat geen geboorte-akte was opgemaakt, was het voor de justitie zeer moeilijk, te weten te komen met wien zij te doen had. Zaterdag jl. is even, naar het „Haarl. Dbl." meldt, het systeem-Bertillon op hem toegepast en gebleken, dat de justitie niet te doen had mot een graaf, doch mot een recidivist, die door dej| Haagsche Rechtbank tot 6 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Als verdacht van diefstal van een roeiboot zal hij voor deze Rechtbank terecht moeten staan. Wintermantels, - Costumes, van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 762.9 te Nice, laagste stand 738*1 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tijdelijke wellicht krachtige zuidwestelijke tot zuidoostelijke wind, betrokken en nevelig, waarschynlijk regen- of sneeuwbuien, zelfde tem peratuur. VAN DEN 9 JAN, 1912. StiutslecnliiKeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Ipw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. öpet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Itauk- en Crediet-Iustel- Ungen. Ned. Bankaandeelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tole- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Credlet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aana. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw lyen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MU«u- Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zeo- land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Vorig» Koer», Koer» ran beden 82'/» 83'/, 91'/» 84 100'/, 100"/,, 89'/, 89'/,, 93'/, 93'/» 89'/,, 87 47'/, 47% 104'/, 80'/, 104V, 86'/, 69 69'/» 210'/, 54 54'/,, 74 74'/, Blousen.jupes.jupons,Robes Maxwel Land Gpant en Japonstoffen Cert' v' Aand' alsmede PELTERIJEN van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende pryzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. GOUDA. GEBOREN5 Jan. Johannes, ouders J. Schenk en M. Furrer. 7. Jannetje, ouders L. Gorissen en N. van den Dool. Barendina, ouders "W. van Leeuwen en H. Rook. Marrigje, ouders T. A. van Eijk en G. Hunik. 8. Trijntje, 'ouders L. van Eijk en R. van Dasselaar. Johanna Cornelia, ouders W. L. van Asten en D. J. Burger. Rolfiena, ouders A. A. Weyman en J. Bakker. OVERLEDEN7 Jan. J. M. Verlaan 3 d. 8. H. G. den Blijker 4 mnd. J. H. van Mastrigt 27 j. V7 687/a 221 290 1861 58 583 50 l/i 1647/8 454 Vj 420 186'. 1137, ai'/, neJA 16 40 26,6/ie 687/lfi 220 2907a I867a 58 578 50 165 454 «/j 114 215/s 1167a 47» 11 v, U3/s Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. i Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 Dct. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. WaDash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 337% pCt. Amerikanen flauwer, mijnwaarden lager,-/petroleum vaster, tabakken vast en gevraagd, culturen beter, rubber iets vaster, mijnen vaster, nat. staats fondsen vast, buitenlandsche kalm, tramwaarden flauw. 81s/, 82 93'/, 94 64'/, 183'/, f104.— f - 98"/,, 31'/, 30'/, 178'/,, 7'/u 171'/, 7'/, 103 102'/, 162'/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2