4.NUAEI No. 11761. 50e Jaargang. behalve Zon en •Buiten land. Buitenlandsch Nieuws. feuilleton. ^ornsóeróe (Trots. frisia iveevoeders. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Woensdag |ÏO Januari 1912. l^Tle-ix-ws- ezx ^.cL-v-ertexxtieTolsud. voor Gto-cucLsl exx Oxxxstrellsezx. "Verschij nt Jagelij ks Telefoon Interc. 82. 6) (Wordt vervolgd.) Gouda. f 1.25 1-50 r Kanarie» 13, en i/i liter hiverseelvoer) 13 en l/a kilo [oendermeel ter voederkosten lo 40 en 5 kilo merk een vraag willen mij die wilt ver- edermefhode. Zoodor fabriek EUSIA. - Ênkhoizen. baar bij HH. Wydstraat. LD, Voetstal. 5e Rétihió”'8 uur, ïfe- enPföjfiighn- lenVdrgadériÈg. Genoegen” 8 unr, Goorst. R’damsch ap. laakbord”, 7 uur. Landbotfw, lèden- H. ZoMNoadk PRIJS OER A D V E rTtÊNTI ËN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. G01D8ÈHECOlJRANT. P RIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren China. Dit een vroeger overzicht hebben onze lezers begrepen, dat de opstan delingen even goed als de regeerings- partij in China verlangde naar het einde van den gespannen toestand. Onderhandel) ngen werden aango- knoopt, maar, vermeldden wij er toen bij, deze zouden met Nieuwjaar af- loopen. Echter de omstandigheden dwongen het bestand te verlengen. De eerste omstandigheid was het ge brek aa,n geld van beide zijden. Een andere niet minder ernstige factor was evenwel het bewustzijn bij beide partijen, dat de vreemde mogend heden niet ongaarne zouden zien, dat de toestand zoo ernstig werd, dat tusschenkomst gewettigd zou schijnen. Op de conferentie die toen werd ge houden, kwam in bespreking het voor stol tot hot samenroepen van een Nationale conventie, samengesteld uit vertegenwoordigers uit elke provincie. Deze vertegenwoordigers zouden dan moeten uitmaken of China voortaan een republiek of een monarchie zou wezen. Joean-sji-kai vertrouwde er op, dat de samens telling van de con ventie zoo zou zijn, dat de meerder heid .zich tegen de republiek zou ver klaren. Met name de afgevaardigden uit Tibet en Mongolië zouden zich vrijwel zeker voor het behoud der monarchie uitspreken. Beide pro vincies toch hebben met hun hiërar chische en feodale instellingen nooit den minsten lust getoond voor de republikeinsche regeeringsvormen. Joean-sji-kai acht verder het behoud van de monarchie verplichtend om op den duur zicji met vrucht tegen de buitenlanders te kunnen verzetten. Immers, waar de republikeinsche regeeringsvorm zooveel tegenkanting ondervindt, zou dit oorzaak zijn, dat tegenover het buitenland niet met de gewenschte kracht kon worden opge treden. Echter het gewenschte resul taat heeft de samenkomst niet gehad. De republikeinen hadden als eisch gesteld dat de 3 gedelegeerden uit elke provincie door het militaire be stuur zouden worden aangewezen. Joean-sji-kai kon met deze samenstel ling geen vrede nemen. Hij stelde van zijn kant voor, dat in elk pro vinciaal district 1 afgevaardigde zou worden gekozen, zoodat de conventie „Ik zoude u wol doen, freule, als u oorlooven „O, waarom niet,” sprak Gertrude lachend, „vooreert zal die vraag wel niet onbescheiden zijn on ten andere kan ik altijd hot antwoord schuldig blijven.” „Voorzichtig geantwoord is u op een dorp opgevoed, moen ik „Ja, te Balkum. Daar logeerde ik bij een bejaard echtpaar, aan wie ik veel verplichting heb. Ik bon hun oneindig dankbaarheid verschuldigd.” „Dankbaarheiddat woord in de balzaal Beste freule, wat zouden die schilderachtige ruïnen wel zoggen, welke de wanden versieren,” gaf hij lachend ten antwoord, terwijl hij met een vluchtiger! blik do moer bejaarde dames aanduidde, die langs de zijden der zaal gezeten waren. „Dat weet ik niet; maar wel, dat ik nooit mijne gevoelens zal verloo chenen of verbergen.” Haar cavalier stond een oogenblik stil en staarde haar verbaasd aan. „Mijne waarde freule!” zeide hij, het hoofd schuddende, „dat kunt u niet meenen.,’ een 300-tal leden zou tellen. Hier tegen hadden de republikeinen over wegend bezwaar en dus zijn de on- derhandelingen verder af gesprongen. Van de zijde van Joean-sji-kai ging' men daartoe te eerder over, omdat de keizerin-weduwe hem 3 */j millioen taels had gegeven tot dekking van de onkosten. Do monarchisten zijn dus nu in staat zich beter tegen de republikeinen te verdedigen. Aan den anderen kant heeft deze gift dit be zwaar, dat men vindt dat Joean-sji-kai door hot aan nemen van deze gift, al te zeer gebonden is aan deze Mantsjoe- dynastie. De regoeringstroepen zijn nu ook als gevolg van muiterij onder de soldaten uit Hankou teruggetrok ken en de republikeinon'hebben voor- loopig de republiek uitgeroepen. Ech ter hebben zij de overige provincies kennis gegeven, dat later over den definitie ven regeeringsvorm zal wor den beslist. De uitroeping van den republikeinschen regeeringsvorm en de stichting van oen lepubliek is daar voor ook noodig, dat do opstandelingen daardoor de rechten van. oorlogvoe rende partij krijgen. Mochten zij later den strijd moeten opgeven, dan heb ben mogelijke schuldeischers het recht de schuld te verhalen op de rogeering. met het onderzoek der Eransch-Duit- sche overeenkomst, heeft de Franscho minister-president Caillaux een uiteen zetting gegeven van de onderbande- lingon betreffende de Marokkaansche spoorwegen, en de daarmede parallel loopende onderhandelingen in zake don spoorweg Congo-Kameroen. Cail laux verklaarde op zijn woord van eer, dat hij nimmer de ondorhando- lingon buiten den Minister van bui- tenlandsche zaken om, noch zonder medewerken van den Franschon gd^ zant te Berlijn gevoerd had. Clemen ceau stelde aan do Selves do vraag of hij deze verklaring van den voorzitter van den Ministerraad kon bevestigen. Do Selves antwoordde niet. Bourgeois stelde daarop dezelfde vraag, waarop De Selves aarzelend ten antwoord gaf „ik kan op deze vraag geen antwoord geven, daar ik mij door oen dubbelen plicht die tegenover den eerbied voor do waarheid en het belang van mijn land gebonden voel.” Clomonceau ant woordde „het is mogolijk, dat djt antwoord door allo lodon dezer com missie als correct wordt beschouwd, doch door mij wordt dan daarop een uitzondering gemaakt, omdat gij’ mij het tegendeel van wat ge nu verklaart, gezegd hebt.” Dadelijk daarop verlieten Caillaux on Do Selves de zitting in gezelschap van Clemenceau, met wion zij eon half uur conforoorden. In do samenkomst tusschon Clemen ceau, Caillaux on Do Selves, verweet Clemenceau don Ministor-presidont in in heftige bewoordingen in het ge heim ondorhandelingen gevoerd te moor met haar. Alleen Van Spankeren scheen een uitzondering te maken, het geen niet onopgemerkt bleef. „Van Spankeren schijnt van batterij veranderd,” zeide Bloemors tot Van Rheeden, terwijl zo den jonker on en Gertrude naoogden, die na een wals te hebben medegemaakt, don tour door de balzaal maakten. „Dat schijnt zoo misschien vindt hij dat freule Elisabeth wat „aftands” begint te worden,” antwoordde een jong officier de? Veld-Artillerie, die door gezegde uitdrukking zijne paar denkennis wilde luchten. „Ik wonschte, dat er een boete op gesteld was om hier over dienstzaken te spreken, of militaire uitdrukkingen to bezigen,” sprak Van Rheeden „ze zijn hier bepaald ongenietbaar. Doch dit daargelaten ik zal wel laten mij ooit over Van Spankerens inclination uit te laten. Ik wikkel me niet gaarne in onaangenaamheden.” „Hercules en Omphalo”, wierp dokter Cohen er tusschen in, „zou freule Ger trude 'onzen Titan (reus) geketend hebben „De tijd zal het leeren”, was de repliek van Bloemers, terwijl hij zijne handschoenen aantrok om zijne dame voor den volgendeh dans af te halen. Au revoir, heeren I” De toestand in Turkije. Saloniki, 9 Januari. De staat van beleg is afgekondigd te Istip en Kü- prülü. Te Istip is ook oen krijgsraad inge- steld om de personen te vonnissen, die betrokken zijn bij de laatste ge beurtenissen. Amerika. Gister is door brand hot reusachtige hoofdkantoor der Equitable Life As surance Cy. in Broadway te New-York vernield. Volgens^fde [eerste opgave zijn vijf personen gedood. De schade wordt op 3 millioen dollars geraamd. Het uitgebreidejgebouw bevond zich in het centrumjvan do financieele wijk. Behalve van de Life Assurance Cy. waren er ook de kantoren gevestigd der Harriman-spoorwegen, alsmede de bureaux van August Belmont en van verscheidene safe-deposito- en trust- maatschappijen, waarvan de kluizen voor verscheidene millioenen dollars aan waarden bevatten. Er moet aan- an BoW-enWo- i de Spieringstraat uur vergadering ie vanAtmenzörg. 7'/, u.. Nat. Vereen.. Groote ering. wij geregeld tijdig jen ontvahgei}VMi erten, vermakelijk- eze dan in onze m. Hoog water. De Seine wast op onrustbarende wijze door do onophoudelijke regens. Reeds zijn onkelo gedeelten dor kaden ondergeloopen. Do Soiho-bOotjos heb ben don dienst gestaakt. Do Seine begint tengevolge van don sterken regenval dor laatste dagen opnieuw op gevaarlijke wijze te wassen. Van den 6don op den 7den is zij, volgons de aanwijzingen van de peil schaal aan de Pont Royal to Parijs, 1.13 meter, van den 7on op den 8en 0.72 meter gewassen tot eon stand van 4.70 meter. Hoewel deze stand nog ver is van dien tijdens de laatste groote overstrooming in Januari 1910, toen de peilschaal van den Pont Royal 9,29 meter aanwees, zijn de door don hydrometrischon dienst geopende voor uitzichten niet bepaald geruststellend. De berichten uit Koblenz luiden, dat de Rijn van Maandag op Dinsdag weer gewassen was de Moezel blijft eveneens wassen, terwijl veel sneeuw was gevallen. Ook het waterpeil van do Main is hoog. Sneeuw wordt van verschillende plaatsen in Duitschland gemeld. De Fransch-Duitsche overeenkomst. In den loop der gisteren gehouden zitting der Senaatscommissie, belast Het kostte haar een zwaren strijd om ook het laatste anker, haar trots, hare eigenliefde prijs te geven, maar ze zag geen andere uitkomst. Haar lot was geworpen. „Paul 1” fluisterde ze ten laatstein dit eene woord lag eene uitdrukking van innige liefde, van onbegrensde toewijding, die be wees, dat niet alle gevoel in haar hart was gestorven. Zeker, als op dit oogen blik een liefderijke hand de hare had gegrepen, Elisabeth was nog te redden geweest en niet de Elisabeth .gewor den die ze later worden zoude. Arme dochter, maar ook arme moeder. Ze had haar kind den wrangen beker willen besparen, dien haar zelf aan de lippen gezet was maar onze beste vrienden of vriendinnen doen ons dik werf meer kwaad dan onze bitterste panden. Beiden roerden het onderwei mer meer aaneendeels, omdat ubrmu schuwden er op terug te komen en ten «tedere, omdat andere zaken al haar zienlijke schade geleden zijn aan papieren van waarde en andere docu menten. Tal van personen zijn omge komen door uit het brandende gebouw te springen. De laatste schattingen spreken van steeds grooter schade on verlies aan menschenlevens. Volgens het laatste politierapport zijn drie personen gedood, werden twee personen vermist-en zijn zeven personen gewond. De schade bedraagt 5 a 6 millioen doll. Naar bekend is, was do Equitable Cy. voornemens eon nieuw gebouw op te richten op het zelfde terrein. De waarde van het thans verbrande gebouw kwam daarom niet onder de activa der maatschappij voor. DuitschlanS). Gozondbidden tegeii betaling. Het Landgericht III te Berlijn heeft oen uitspraak gedaan,die, zegt het T. v. G., in staat zou zijn aan oen groote ep gevaarlijke verkeerdheid een einde temaken, als do rechters overal de eenvoudige redcnoejping van het Landgericht wenschen te volgen.‘Een man had zijn vrouw enmn dochtertje in behandeling gegeven bij de „Chris tian Science”, en daarvoor 60 mark betaald. Ziende, dat de zieken niet veel baat erbij hadden gevonden, eischto hij zijn geld gereehtelijk terug. De lagere rechter had dien eisch af gewezen, maar het Landgericht was van oordeel, „dat het met gezonde maatschappelijke toestanden geheel onvereenigbaar zou zijn, als de rech ter de geldigheid zou erkennen van een overeenkomst, waarbij de partijen het oogmerk hebben, dat de eene partij tegen betaling gebruik zal maken van haar beweerde nadere betrekking tot God, om daardoor te bereiken dat bo venzinnelijke krachten ingrijpen in het leven van de andere partij”. Het go zondbidden tegen betaling is „in strijd met het zedelijk volksbewustzijn en het belang dat de gemeenschap heeft bij een regelmatige verzorging der volksgezondheid.” Italië. Aan do „Vossische Zeitungu wordt uit Bozen in Tirol geseind, dat Oos- tenrijksche reizigers melding maken van anti-Oostenrijksche ongeregeld heden in eenige grenssteden in de buurt van Venetië. Daar werden Oos tenrijkers openlijk aangevallen en mis-, handeld en enkelen hunner gewond. De doktoren weigerden, de gewonden te behandelen, en hun opneming in wereld gepresenteerd werd ze moot ook hare kans hebben in den wedloop. Van het slagen evenwel van haar „boe rinnetje” zooals ze haar schertsend noemde, wanneer ze haar nu en dan eens bezocht, koesterde ze weinig ver wachting, te minder nu haar schoone zuster tot nog toe zoo deerlijk fiasco had gemaakt. Gertrudes verschijning maakte dan ook volstrekt geen indruk. Ze was gewoon een frisch, gezond meisje met een blozende, wel ietwat te hooge kleur en vroolijke blauwe oogen haar eenige schoonheid bestond uit een overvloed van blonde lokken, een fraaien, blanken hals en prachtige tanden, die als ivoor tusschen de koraal roode lippen Ie voorschijn kwamen, als ze lachte en dat deed ze nog al eens. Ze legde zich volstrekt geen dwang op, praatte ongekunsteld met ieder een, die met haar danste of haar zijne aandacht waardig keurde doch zon der ooit iets onvoegzaams te doen, be kommerde zich weinig om de eischen der étiquette. Het oordeel der heeren was spoedig geveldeen aardig dorps meisje, die tweede uitgaaf der familie Rensburg, maar niet bijzonder pikant het was vermoeiend met haar een ge sprek gaande te houden, want ze had volstrekt geen conversatietoon. Ze be moeiden zich dan ook spoedig niet veel denken in beslag namen. Gertrude zou thuis komen, daar ze thans den leeftijd had bereikt, waarop ook zij in de wereld zoude worden ge lanceerd. Om de waarheid niet te kort te doen, hield mevrouw Van Rensburg niet veel van hare jongste dochter, vooreerst was zij geboren in een tijd perk, toen hare liefde voor haar bemin- nenswaardigen gemaal aanmerkelijk was bekoeld ten tweede was ze blond, eene kleur waarvan mevrouw een af keer had en ten derde geleek ze veel op haar vader wiens nagedachtenis ze nu juist niet in dankbare herinnering hield. Eindelijk was ze als kind niet mooi en zoodoende had hare moeder weinig genegenheid voor haar. Ze had h*are opvoeding wel niet verwaasloosd, doch zich veel minder met haar be- moed, dan met hare oudste kinderen haar veel meer aan zichzelve overge laten, niet zoo nauwlettend toegezien met wie ze omging, en toen Gertrude ouder werd, had ze in zekeren zin thuis de rol vervuld van Asschepoetster daar alle huiselijke bezigheden op haar neerkwamen. Ze was, zoo wij weten, bij het vertrek der familie achterge- srpnim- bleven, doch nu ze den gevorderden t beiden leeftijd had bereikt, zou hare moeder het eene onbillijkheid geacht hebben jegens haar, als ze niet eveneens in de de ziekenhuizen werd eveneens ge weigerd. Andere Oostenrijkers werden aan de stationa geslagen, met steenen geworpen on van hun bagage beroofd. De Venetiaanscho pers zou op bevel van de autoriteiten over deze gebeur tenissen het stilzwijgen bezwaren. De kosten dor aardbeving. Men hooft te Rome de rekening op gemaakt van de kosten der aardbeving op Sicilië van 28 December 1908. Daarbij is gebleken, dat do Staat aan onderstand en andere kosten 200,000,000 fr. heeft) uitgegeven en voor 400,000,(XX) fr. aan werken heeft doen uitvoeren. De gemeente- en pro vinciebesturen alsmede particulieren stortten 300,000,000 frc. Men komt dus tot een totaal van een milliard. Frankrijk. Ramp in een fabriek. Bij het maken van eon kanon in een gieterij te Angloulëmo, had een ontploffing plaats van het gietsel. Er zijn acht doodon on elf ernstig ge wonden. 'i

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1