Groote Opruiming Biaa-Xibxilecrid.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Telegrafisch Weerbericht I-.aat.ste Herichten. D. SAMSOM. Officiecle Prijscourant I hebben hetgeen echter door Caillaux ontkend .werd. De Selves verklaarde, dat hij na het plaats gehad hebbend incident niet langer aan de zijde van Caillaux in het ministerie zitting kon hebben en diende zijn ontslag in. v Auoentinie. De spoorwegstaking. Onder voorzitterschap van president Saenz Pena is ministerraad gehouden, waarin over de spoorwegstaking is beraadslaagd. Besloten werd om de maatschappijen tijdelyk van haar ver plichtingen te ontslaan en haar te machtigen andere beambten aan te stellen, zelfs wanneer deze niet aan de anders gestelde voorwaarde vol doden. Het garnizoen van Buenos Aires zal versterkt worden. De spoorwegmaatschappijen hebben den stakers een termijn van drie dagen toegestaan om den arbeid te hervatten. De beambten, die zich dan niet aan gemeld hebben, worden ontslagen. Enoeland. Do dreigende crisis in do industrie. De regeling in de katoennijverheid, waarop men hoopte, is Woonsdag nog niet bereikt. Beide partijen houden krachtig vast aan hun standpunt, maar do onderhandelingen zijn nog niet afgebroken. In de kolenmijnen in Wales begint heden do stemming over de staking. De mijneigenaars moeten zich bereid hpbbon verklaard nog met do mannen to onderhandelen, maar raoeton vast besloten zijn van geen enkele zijde 'bemiddeling aan te nemen. Zij komen op voor het beginsel van do vastheid van ovoreenkomsten van beide zyden aangegaan. By de vloot zijn reeds maatregelen genomen om grooto voorraden kolen op to doen voor hot einde van Fe bruari, mot het oog op een mogelijke staking. Do derde dreigende crisis nl. bij de rooderijen is voorkomen of uitgesteld. Een bespreking van werkgevors en arbeiders heeft Maandag te Carlisle plaats gehad. Hot gaat over do aan kondiging van ontslag en bosloton werd do zaak do volgonde woek ver- dor te behandelen. Voorloopig gingen do mannen, die den arbeid hadden noorgelogd, weer aan het werk en blyft do zaak hangende. China. Do rogoering te Washington, hoeft f>00 man troopon gezonden tot bijstand in don bewakingsdienst van don spoor weg van Poking naar zoo. Algomoen Kiesrecht. Als vlugschrift no. 3 over „Alge meen Kiesrecht", uitgegeven door de 'Liberale Unie is, onder den titel „Grondwetsherziening en Algemeen Kiesrecht" do rode verschenen, op Woonsdag 15 November 1911 in de Twoedo Kamer gehouden door rar. H. Gooman Borgesius. Do Ziekteverzekering. Gisloron had in het gebouw dor Twoode Kamer de eerste byeenkomst in het. nieuw ingetreden jaar plaats van do commissie van voorbereiding uit de Kamor voor het .ziekteverzo- keringsontworp. In dezek byeenkomst van de goheel voltallige commissio, on waaraan dus ook do bijzittende joden deelnamen, werden do bespre kingen ovor tal van principieolo punton gevoerd in tegonwoordignoid van en in overleg mot den Min. van Land bouw, Nijverheid en Handel, den heer Tal ma. J. Idsinga. f Te Apeldoorn is in den ouderdom van 70 jaar overleden do heer J. Idsinga, artsr oud-inspocteur van don burgerlijk gonooskundigon dienst op Java on Madoera, ridder in de Militairo Willemsorde. (N. Ct.) Kamerverkiezing Hilversum. De hoor W. do Jong te Soheve ilingen hoeft voor do voorloopigo can- didatuur voor do Tweede Kamer be dankt. De hoor P. Nolting hooft medego- doeld overleg te willen plegen met het Iloofdbosluur van den V. D. Bond. Lozing ten Hove. By do voor H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins gistermiddag ton Paleizo door den luit. ter zee 2e kl. Kayser gehouden lezing over de weten schappelijke oxpoditie in Suriname had do spreker ook onder zyn gehoor H. M. de Koningin-Moeder, zoomode de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Marino en van Koloniën. Luitenant-ter-zee Andreae. f Bij zijn vader, directeur der hoogere burgerschool te Leiden, is van het ministerie van Marine bericht ont vangen, dat de luit. ter zee 2e klasse J. L. Andreae op tweeden Kerstdag op een exploratietocht op Nieuw- Guinea bij hot oversteken van de Vriendschapsrivier is verdronken. Thans wijlen luitenant ter zee J. L. Andreae was ingedeeld hij het explo ratie-detachement van Zuid-Nieuw Guinea. Wij brengen in herinnering dat einde Maart 1911 de exploratie van dat go- west moest worden afgebroken wegens ziekte van drie der Europeesche aeel- nemors. Dé assistent-resident van Zuid-Nieuw-Güinoa heeft toen voorge steld de exploratie van zijn gewest te staken. Hierop heeft echter de Indische re geering als hare zienswijze medege deeld, dat weliswaar do tot dusver op het program geplaatste doorsteek naar de Humboldtbafti (voorloopig) kan ver vallen, maar de nadere verkenning van het thans bereikte gedeelte van het hooggebergte moest worden doorgezet ten eindo het onderlinge verband te lee- ren kennen van de brongobieden der reeds in kaart gebrachte rivieren en evenzoo een zoo groot mogelijk aantal punten moest worden vastgelegd, die belangrijk zijn voor do karteering. Mo de achtte do G.-G. een onderzoek noo- dig van de landstreken tussehen de N.W. rivier en de Etnabaai. Toen zijn de zieken vervangen door de kapiteins van het Ned.-Ind. leger J. H. I. Ie Cocq d' Armandville en H. Hejb en de luit. tor zee 2e klasse J. L. Andreae, dio 29 Mei 1911 te Merauke zijn aangokomen, om reeds den 2en Juni naar de Eilandenrivier te stoomen en don Gen d.a.v. het Zwaluwbivak te bereiken. Landverhuizersverkeer door Pruisen. Do grensautoriteiten to Bentheim hebben Maandagnamiddag onder poli- tiegeleido naar Oldenzaal teruggezon den tweo Oostenrijkschelandverhuizers die wel voldoende gold, doch slechts oen reisbiljet naar Berlijn bezaten. Bei don zijn naar Rotterdam teruggereisd. Later word oen Russische man te ruggezonden, die, uit Londen geko men, aan zijn vader, te Berlijn wo nende, een bezoek van ruim oen week wensehte to brengen. Hij had geen pas, wel oen reisbiljet tot Berlijn on ongeveer 270 mark bij zich. Een marechaussóo hooft hem vvan Olden zaal naar Rotterdam teruggebracht- DE LAND- EN TUINBOUW ONGEV ALLEN-VERZEK ERING. III. Wat. goeds hebben de Landbouw- Onderlinge en de Tuinbouw- Onderlingo nu reeds gedaan In November 1901 is den land- en tuinarbéiders in de Tweede Kamer toegezogd, dat spoedig voor hen óók een Ongevallenverzekering zou tot stand komen. Wy schrijven nu tien jaar later en nog steeds hebben de opeenvolgende rogeeringon niets gedaan voor de land- en tuinarbeiders. De statistiek wijst aan, dat in den land- on tuinbouw per jaar heel wat d o o d o n vallen in de afgeloopen tien jaar minstens eenigo honderden. En voor de weduwen en weezen van deze honderden dooden wordt van rogeeringswego niets gedaan. Waren dezo dooden, arbeiders in de industrie geweest, dan was er voor hun nabestaanden wel gezorgd. Men ziet hieruit van hoe groot belang het voor de land- en tuinarbeiders is, dut voor hen eon Ongevallenverzekering wordt in hot leven goroepon. En nu spreken wij nog niet eëns over de duizenden en duizenden ongevallen, die niot met den dood eindigen, doch voor de botrokkenen zeer onaange name gevolgen hadden. Wat de opoonvolgende rogooringen tot heden nebben verzuimd, is door de Land- en Tuinbouw-Onderlinge ter hand genomon en nu is het wel inte ressant eens na te gaan, wat goeds dezo organisaties reeds hebben gedaan in don Korten tijd van haar bestaan. Wij herinneren er nog even aan, dat afgescheiden van enkele kleine verschillen, die van geen beteekenis zijn do Land-en Tuinbouw-Onder linge aan de getroffen arbeiders de zelfde uitkeeringon doen als de On gevallenwet. De knechts van de land- en tuin bouwers, die bij de Land- en Tuin bouw-Onderlinge zijn aangesloten; zijn dus bijna even goed verzorgd alsof de Regeering voor hen een wet had ge maakt. Wat de regeering naliet, daarvoor hebben de patroqns, die bij de Land en Tuinbouw-Onderlinge zijn aange sloten, zelf gezorgd, op hun eigen kosten. Reeds is dit een daad van groote sociale en moreele beteekenis. Qe 10689 land- en tuinbouwers, die bij de Land- en Tuinbouw-Onderlinge zijn aangesloten, worden in hun be drijf bijgestaan door ongeveer 45000 arbeiders voor deze arbeii^ey is dus gezorgd. jR» En dat dit wat beteekent blijkt uit het staatje van ongevallen, die plaats hadden in den korten tijd van het be staan der Land- en Tuinbouw-Onder linge. Er werden: 24 arbeiders gedood door een ongeval 16 arbeiders werden levenslang in valide, dus ongeschikt om ver der hun brood te verdienen; 722 ongevallen duurden korter dan 10 dagen 1373 ongevallen duurden langer dan 10 dagen en korter dan 2 mtanden; 108 ongevallen dunrden langer dan 2 maanden. Totaal 2344 ongevallen. De gestorven arbeiders lieten 11 weduwen en 16 kinderen beneden 16 jaar na. Deze weduwen hobben nu levenslang een pensioen gekre gen, terwijl de kinderen worden ge steund tot zij 16 jaar zijn. Do 16 arbeiders die levenslang in valide werden, hobben eveneens een pensioen gekregen. Bij elkaar zijn er dus door de Land- en Tuinbouw- Onderlinge 27 mannin en vrouwen gepensionneerd. De 722 arbeiders wier ongeval kor ter duurde dan 10 dagen hobben, voor zoover zy daaraan behoefte had den, gratis geneeskundige hulp ver kregen. Hierdoor is wellicht erger voorkomen, want bij kleine kwetsuren gaat een arbeider niet spoedig naar een geneesheer. Aan de 1373 getroffenen, wier on geval langer dan 10 dagen en korter dan 2 maanden duurde, en aan de 108 arbeiders, wier ongeval langer duurde dan 2 maanden, werd, behalve gratis geneeskundige hulp, ook gedu rende al dien tijd, vanaf den eersten dag, een geldelijke uitkeering gegeven. Drie arbeiders ontvingen een som in eens voor oen ongeval met minder dan 10% arbeidsongeschiktheid, terwijl óón blijvende rente, hooger dan 10%, word afgekocht. En hoeveel geld is voor al deze ongevallen besteed Men zie het volgende: f 10.863.22 is uitgekeerd aan geneeskundige hulp f 24.589.56 was noodig voortijdelijke uitkeeringen voor de eerste 2 maan den f 6.356.60 is gebruikt voor tijde lijke uitkooringen na 2 maanden en f 42.000.— is gereserveérd voor de uitkeeringen aan de weduwen, weezen en blijvende invaliden. Totaal een bedrag van f 86.809.38. Dit bedrag is door de land- en tuin bouwers v r ij w i 11 i g gestort, om daarmede hun knechts te steunen als zy een ongeval in het bedrijf krijgon. En waren de Land- en Tuinbouw- Onderlinge en niet opgericht, dan waren de weduwen, weezen en getrof fenen geheel aan hun lot overgelaten. Door do Land- en Tuinbouw-Onder linge is dus heel wat ellende g e 1 e n i g d. De Land- en Tuinbouw-Onderlinge hebben dus reeds heel wat goeds ge daan door het^verleenen van hulpen steun aan de knechts en hun nage laten betrokkingen. Maar zy zijn op andere wijze ook indirect nuttig geweest. In de eerste plaats hebben zy aan getoond, hoe hoog noodig het is, dat vóór de land- en tuinarbeiders een ongevallen-verzekering in 't leven wordt geroepen. Als bij de 10689 land- en tuinbouwers, die bij de Land en Tuinbouw-Onderlinge zijn aange sloten, in ruim anderhalf jaar 2344 ongevallen plaats hadden, dan kan men eens nagaan hoeveel ongevallen er in ons geheele land in den land en tuinbouw geschieden, als wij weten dat er in 't geheel iets meer dan 200.000 land- on tuinbouwers zijn. Volgens een matige berekening zou dit minstens worden een 17 18000 ongevallen per jaar. Verder is aan de Regeering getoond hoe op practi8che wijze een doelma tige land- en tuinbouw-ongevallen- verzekering moet worden ingericht. En ten slotte hebben de Land- en Tuinbouw-Ouderlinge bij de land- én tuinbouwers de overtuiging gewekt, dat door onderlinge samenwerking inderdaad grootsche dingen kunnen tot stand komen. Nog nimmer namen de werkgevers, in welk bedrijf ook, zulk een onder neming op hun schoudersen dit werk is schitterend bekroond. De arbeiders tot zegen, de land- en tuinbouwers tot vooideel ea de Re geering tot voorbeeld dat zijn de gelukkige gevolgen van de doelmatige werking van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge. Maandagnamiddag is in de omge ving van het hoofdpostkantoor te Rotterdam den heer I. M-, koopman in tricotgoederen, kantoor houdende in de Wijnstraat, een verlakt leeren portefeuille uit een binnenzak van zijn overjas gestolen. De portefeuille hield f 13.610 aan bankpapier in. (N. R. Ct.) De typhus blijft zich te Drachten uitbreiden. De geneesheer, dr. Bleeker is nu ook door de ziekte aangetast. Er is nu medische hulp uit Amster dam gekomen. De moord te Beek. De justitie te Maastricht meent de hand te hebben gelegd op den moor denaar van den landbouwer G., die omstreeks Kerstmis te Beek verrader lijk word vermoord. Aangehouden is nl. een zwerver, S. geheeten. In ver band met dezen iïioord is te Maasniel nog gearresteerd zekere E. Voorts werd Maandag naar Maastricht over gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld een dertig man sterke zigounerstroep, als verdacht van mede plichtigheid. Een dure eik. Bij een houtver- kooping te Warmond bracht oen eiken boom f 250 op. Roekeloos. Vrijdagnamiddag za ten eenige personen in de keuken van den herbergier S. te Eygelshoven aan tafelze zongen het hoogste lied. Eensklaps werd hun gezelligheid ver stoord door een Duitschen mijnwerker, J. M. genaamd. Deze sloeg met een mijnbijl do gesloten keukendeur in en vervolgens kreeg zekere H. B. eenige slagen met de bijl in het hoofd, zoo dat een paar groote bloedende wonden ontstonden. H. B. werd door de „Eerste hulp bij ongevallen" verbon den de ontboden geneesheer ver klaarde den toestand van B. ernstig, echter niet gevaarlijk. J. M. woonde boven het cafó en schijnt dronken te zijn geweest. Maandagavond kreeg de knecht van den landbouwer C. Sweere te Stan daardbuiten een klap van een paard tegen het bovenlijf. Zwaar inwendig gekneusd en met gebroken ribben werd de man naar huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Het vierjarig dochtertje van den heer W. F. Gratama te Hoogeveon, had in 't laatst der vorige week het ongeluk over een emmer met kokend water te vallen, waardoor de kleine zulke ern stige brandwonden bekwam, dat ze gisterenmorgen is overleden. Men meldt ons uit OuddorpDoor de rijkspolitie is proces-verbaal opge maakt tegen het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier wegens gehou den verloting van zitplaatsen zonder vergunning van B. en W. Te Woudrichem werd zekere B. door zijn vrouw beschuldigd, hun kind van 10 maanden oud, mishandeld te hebben, en dat het aan de gevolgen daarvan was bezweken. Op last van de justitie is het lijkje opgegraven en door de gemeentelyke geneesheeren van Woudrichem en Gorinchem onderzocht, waar by echter feen sporen van een geweldadigen ood waren te vinden. Oplichting. De firma Vlaer Kol te Utrecht heeft den 6den dezer op een circulaire credietbrief, genummerd 179, groot 100, uitgegeven door de firma J. B. Moors Co. te Boston en getee- kend op naam van William H. Scott, een bedrag van £5 uitbetaald, aan een manspersoon, die daarvoor een chèque met dén naam William H. Scott onderteekende en afgaf. By onderzoek ten kantore van de firma Chaplin Milne te Londen, ver tegenwoordigende de firma Moors Co., is gebleken, dat aldaar geen cre dietbrief groot 100 no. 179 afgegeven door Moors Co. staat ingeschreven zoodat hier hoogstwaarschijnlijk be drog in 't spel is. Boven en behalve vorenbedoelde 5 zyn oogenschynlyk te Londen be reids bedragen van 15 en 10 op den credietbrief afgeschreven en uit betaald, zoodat nog f 70 invorder baar is. De politie te Utrecht tracht den bedoelden persoon op te sporen en den credietbrief in beslag te nemen. Tijdens afwezigheid van de bewo ners in den avond van Zondag, heeft, zoo meldt de D. Ct., een dief zich5 toegang verschaft aan de achterzijde van het hnis door het uitsnijden van een ruit tot de woning van mevr. Vande V., aan den Haagweg, onder Rijswijk. Om kwart over 10 kwam mevrouw met hare dochter thuis en vond den dief in een der kamers. Dadelijk nam dé inbreker do vlucht door de achterdeur, met zich mede nemende tal van gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde. De veldwachter van Rijswijk werd onmiddellijk hiermede in kennis go- steld. Het is echter nog niet gelukt den dief te vinden. Mevr. v. d. V. was tegen inbraak verzekerd. De politie te Baarn heeft te Am sterdam opgespoord en aangehouden zekeren De B., woonachtig te Amster dam, die zich heeft schuldig gemaakt aan inbraak en diefstal van f 160 bij de weduwe De Bree te Baarn. Eeu sleopkaan van een opvarend groot sleepconvooi is gisternamiddag op de bazaltsteenen langs pijler 10 van de spoorbrug over de Waal bij Zaltbommel gestooten. Het schip, ge laden met ijzergrond, kreeg zoo'n lek, dat het, nauwelijks buiten het vaat water gebracht, op 300 meter boven de brug gezonken is. De opvarenden konden zich met de roeiboot in veilig heid brengen. N. R. Ct. Een oud beeldje gevonden. Uit Oostermeer (Fr.) schrijft mon aan de L. Ct. Een merkwaardige vondst deed schipper Jan Dijkstra alhier. In de vracht kleiaarde, geladen aan de terp te Wijnaldum en toevallig zeer diep daaruit afkomstig, vond hij een be trekkelijk gaaf metalon, waarschijnlijk bronzen beeld, zeer zeker een Ro- meinsche godin voorstellende. Het heeft op het hoofd een hoogen helm, om den hals een krans, die een borst plaat waarop eenig gelaat is afgebeeld, omstrikt. De handen zijn uitgestrekt als van eon spreker, die deftig oreert. Een kleed omhult bevallig de gestalte en hangt in breede plooien af. Hoog water. Voor de tweede maal zijn de Nieuwe Kade en Veerdam te Tiel overstroomd, zoodat de gierpont moest worden op geborgen. De veerdienst wordt onder houden door stoomboot en kleine pont. Men meldt uit Maastricht dd. 9 dezer: De Maas begint weer te vallen. De peilschaal teekende hedenmiddag 12 uur 3.05 M. boven N. A. P. België seint langzamen val. Een ontrouwe huishoudster. Op verzoek van de Culemborgsche politie is Vrijdag te Roermond aan gehouden G. v. d. P., die daarop ge vankelijk naar Culemborg is vervoerd. De gearresteerde is jaren lang buis- houdster in het R. K. Aartsbisschopi pelijk klein seminarie te Culemborg geweest en wordt verdacht, zich aan diefstal en verduistering op groote schaal te hebben schuldig gemaakt. Gisterenmorgen is het parket uit Tiel te Culemborg geweest om een onderzoek in loco in te stellen. Gisterennacht is uit de gevangenis te Bocholt uitgebroken de Neder- landscï(e boerenknecht L. uit Beesd, welke aaai^-sedn^t eenige weken in arrest zat wegens liét plegen van een moordaanslag op dek jachtopziener Kappers uit Aalten gepleegd. Een bakkersknecht van de firma Ebling Peters te Rotterdam had gistermorgen een man aangenomen, om een bakkerswagen voort te helpen trekken. Aan de Rijnhaven O.Z. is die man, vermoedelijk J. V. genaamd, door de gladheid uitgegleden. Hij sloeg met zyn hoofd tegen een keisteen, werd bewusteloos opgenomen en in een pakhuis binnengedragen, waar men slechts den dood kon constatee- ren. N. R. Ct. Onder de gemeente Oegstgeest, aan de Haarlemmertrekvaart by Leiden, is Maandagavond E. K. van Warmond te water geraakt en gistermorgen dood opgehaald. Hij was alleenwonend we duwnaar en byna 70 jaar oud. Drank misbruik is vermoedelyk aan dit on geval niet vreemd. Eergisterennacht is uit de gevan genis in de grensplaats Bocholt uit gebroken de boerenknecht L. uit Beesd (Geld.), welke aldaar wegens hot voor eenige weken plegen van een moord aanslag op den jachtopziener Kappers, uit Amten, gevangen zat. (N. R. Ct.) gelostde niet bevestigde ouderlingen, de hoeren E. Bachman, A. Vleezen- beek en H. P. Kramer, zullen bedan ken. Het kiescollege zal hen zeer waarschijnlijk herbenoemen, en dan zal de bevestiging kunnen worden verricht door een vrijzinnig predikant. (N. R. Ct.) De brief van den heorServaas van Royen. In de laatstgehouden bestuursver gadering der Vrijzinnige Propaganda- clnb te 's-Gravenhage kwam het feit ter sprake dat de secretaris een schrij ven van den heer A. J. Servaas van Royen, waarin (loze zich voor een raadszetel beschikbaar stelde, in de pers had gepubliceerd, zonder dat de andere bestuursleden (die zelfs van het inkomen van den brief niets wisten) daarin gekend waren. Het bestuur sprak hierover een stemmig (de secretaris bleef buiten stemming) zijn bevreemding en leed wezen uit en besloot dit oordeel te publiceeren, onder bijvoeging dat het nieuwsblad, dat den brief afdrukte, geen enkel verwijt kan treffen. Het bestuur meende, het bij het uitspreken va^ zijn meening over het gebeurde te kunnen laten, in verband met de omstandigheid dat de secre taris reeds vóór eenige weken zijn ontslagaanvrage had ingediend. In de maand October is uit het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden een verpleegde ontvlucht.. Tot dusver is nSèn er nog niet in geslaagd het jong- mensch op te sporen, zoodat vermoed wordt, dat de knaap naar het buiten land is uitgeweken. Re baldadigheid dor jeugd heeft vaak ernstige gevolgen. Op den Dier gaardesingel te Rotterdam gooide 'n straatjongen in een onbewaakt oogon- blik de handrem om van een stilstaande auto van de Acetylena-Maatshappij. De auto zette zich in beweging en reed in den singel. Met takels is het ontredderde voertuig met veel moeite weer opgehaald. Te Haarlem is door het raadslid, den heer J. II. Begronje, aan den ge meenteraad een voorstel verzonden tot afschaffing der kermis. Dat kon wel eens weer een kermis minder worden. De belangrijke aanhouding. Omtrent de aanhouding van den 29-jarigen J. H. T. die verdacht wordt in den laatsten tijd veelvuldig voor komende inbraken in het Willems parkkwartier te hebben gepleegd ver neemt de N. Ort. nog het volgende Bij fouilleering werd op hem een beitel gevonden, die in ae groeven paste van een in de woning van den heer Van Eeghen geforceerd schrijf bureau. De recherche heeft aan deze vondst zeer veel waarde en meent hierdoor oen niet onbelangrijke aanwijzing in de schuld van den verdachte te hebben gevonden. Het onderzoek in deze zaak wordt met ijver voortgezet. be- Hoog water. De rivier de Vecht heeft de zeldzame hoogte van 54 boven A P bereikt. Het water stroomt óp de lage plaatsen over de dijken. Eenige huizen daar ter plaatse staan blank. GOUDA, 10 Januari 1912. Bij de o$ 9 Januari 1912 door Ileeren Burgemeester en Wethou ders gehouden Verpachting voor ker- misstandplaatson waren inschrijvers voor Luchtscjiommel. G. Klisselkoorder Amsterdam onbekond f 425. A. S. Theunisz, Zaandam - 356. D. J. v. Dam, Amsterdam - 310.10 J. Dirks, Edam f 300.en 400. J. Duif, Monnikendam -251. W. Kleyzen -251. A. Huygens, Bergen op Zoom - 165. L Vallentgoed, Edam A. Klemkerk, [Middelburg Tobogan. J. Kunkols, Roermond A. Berendse, Arnhem Bioscope. H. Ilommerson et fils, Ilil- To Zaandam is Dinsdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den brigadier-titulair der rijks- veldwacht, den heer H. Menger, die Vrijdagavond met zijn rijwiel te water reed en verdronk. Gemeentelyke en rijkspolitie wezen den overledene de laatste eer en legden drie kransen op de baar. De heer mr. J. N. van der Le'j, kan tonrechter, wijdde eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Peetvader. Een aardige bepaling werd dezer dagen gemaakt door den ambachtsheer van een Nederlandsch dorp, wiens naam we hier niet kunnen noemen. Hij maakte namelijk aan de dorpsge- nooten bekend, dat hy als peet wil staan over eiken vyfden zoon, die een gezin uit zijn ambacht geboren wordt. Bij de geboorte van het kind wordt dadelijk 100 gulden op de post spaarbank gedeponeerd en dit aardige spaarpotje blyft rente op rente staan tot de jonkman 20 jaar is. Hij krjjgt dan natuurlijk een genoeglijk duitje in handeii. (Rott.) KERKNIEUWS. De kerkelijke quaestie te Dordrecht nl op de volgende wijze worden op- -160.— f 75. f 360. - 45.- f 280. Circus. Pierre Semaij, Nijmegen Danstent. F. de Smet, Sittard F. Schulto, Roermond 2 Beignetskramen D. Uiterwijk. Dordrecht f 200.50 voor beidon Wed. P. Koppen, Amsterdam P. Tegelaar, Rotterdam C. de Haan, Utrecht Betooverd Slot. C. M. Vermolon, Rotterdam Zweefmolen. A. Wegkamp, Apeldoorn II. Bruinsma, Amsterdam N. J. v Dam, Herm. Roels, Bergen op Zoom L. Vallentgoed. Edam Draaimolen. J. J. v. d. Leeuw, den Haag f 220. Herm. Roels, Bergen op Zoom H. Bruinsma, Amsterdam Voor draai- en zweefmolen te zamen H. Bruinsma, Amsterdam - 360. Herm. Roels, Bergen op Zoom - 350. J. M. Vermolon, Amsterdam - 326. wikkelingsclub, een voordracht in do Remonstrantsche kerk alhier, over het onderwerp „Eersto hulp bij ongeluk ken". Door middel van lichtbeelden zette spreker op duidelijke, pakkende wijze uiteen, hoe gehandeld moet wor den bij hot zich voordoon van ver schillende ongelukken. Ten slotte gaf preker nog een uiteenzetting van de behandeling van Drenkelingen. De hoer van der Tak kon, dóórdat eon der aanwezigen zich hiervoor wel willend beschikbaar stelde, aanschou- elijk voorstellen, hoe de verschillende bewegingen daarbij moeten geschieden. Vooral het laatste onderwerp is zeer zeker van groot praktisch belang voor een plaats als Boskoop. De voorzitter .sprak zeker uit naam van al do aanwezigen toen hij den heer van der Tak dank zeide voor zijn boeiende en leei'rijke voordracht. Door de politie alhier is een man aangehouden die gosignaleerd stond in het Alg. Politieblad om nog 4 dagen hechtenis to ondergaan. De aange houdene is naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam overgebracht. Zevenhuizen. De voordracht ter benoeming van een hoofd der open bare lagoro school n°. I alhier bestaat uit de heeronn°. 1 G. van Driel te Barendrecht, n°. 2 A. Miedema te Erichem (gemeente Buren, n°. 3 P. Zondervan te Oosthuizen, allen hoof den van scholen. f 203.- f 125.- - 90.- 301.50 en f 510, 150, 140. 100.— f 90.50 f 260, - 200. - 175.75 116, 42.10 185. - 160. tentie doen opnemen, in welke o. m. voqjjkwam, dat de logementhouder op zekeren avond in konnelyken staat door twee agenten was thuis gebracht. Hij verklaarde, dat het hem niet er om te doen was geweest, K. te beleodigen, maar hij mot deze ver molding beoogde, do aandacht er op vestigen dat K. dien avond een Mietje had veroorzaakt, in verband aarmede voor zoover uit de ter terechtzitting afgelegde verklaringen kon worden opgemaakt bokl.'s kin doren gestraft waren. Ter zake van smaadschrift, requi- lerde het O. M. f 10 boete subs. 15 dagen hechtenis. De rechtbank veroordeelde W. v. 8., 23 j., molenaar te Krim pen a. d. 1 Jssol, wegens mishandeling, tot f 10 boete subs. 15 d. hechtenis. Men meldt ons Dinsdag, 30 Januari organiseert het Bouwcomité der Chr. Jong. Verg. „Daniël", alhier, een muziekavond in het gebouw de Róunie, Oost-Haven. Uitgenoodigd hiervoor zal worden het bekende Mandolinogozelschap „Re- sidentia" uit den Haag en een bekend zanger eveneens uit den Haag. De Haagsche'Ct. schrijft: Bij den grooten najaarsstorm op den 30nlSeptember,*zijn tej Loosduinen en verder in 't Westland, honderdduizen den groote broeiramon stukgeslagen. Zeer veel tuinders waren verzekerd bij de Goudsche Onderlinge Broei- glasverzekering. Tot nu toe heeft deze maatschappij echter nog geen schade vergoeding uitgekeerd, en wel omdat de aangeslotenen weigeren hun]*pro- portioneel aandeel in de schade te dragen. Te Halfweg-Loosduinen is nu met de commissarissen van bedoelde maat schappij een vergadering gehouden, die echter weinig resultaat opleverde. Wel bleek dat de leden zullen moeten betalen. Dat de maatschappij niet onwillig is, blijkt wel uit latere schado die beloopen is. Die is prompt uit betaald. Boskoop. Stand der bevolking op 31 Doe. 1911: Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1910 6123 inw.Vermeerdering go- durende het jaar door geboorte en vestiging 618 inw.Vermindering ge durende het jaar door overlijden en vertrek 416 inw.Een totale bevol king op 31 Dec. 1911 van 6325Ainw. Bij het gehouden examen Voorb. Militair Onderricht worden volledige bewijzen van voorgeoefendheid uitge reikt aan de volgende lotelingen uit deze gemeenteG. K. Klijn, M. P. Guldemond, H. W. F. Blaze, F. J. Hooftman. W. van den Toorn en G. B. Kamps. Maandagavond hield de heer H van der Tak arts alhier, daartoe uit genoodigd door de Vryzinnige Ont- Haastrecht, 9 Jan. Maandagavond hield de vereeniging „Ernst on Vrij heid", 1 afdeeling Haastrecht van den Noderlandschen Protestantenbond, oen openbare vergadering in haar gebouw. De voorzitter, Da. E. van don Broek, opende de vergadering en gaf het woord aan mevr. Flothuis van Dom melen van Rotterdam. Nu kregen de vele aanwezigen een prachtige voordracht te hooien naar aanleiding van verschillende onder werpen uit het Oude en Nieuwe Tes tament. Vervolgens werden eenige gedichten vaji Do Genestet on vau anderen, niet zonder grooto kunst vaardigheid, ten gehoore gebracht. Het auditorium was een en al aan dacht on toon Ds. Van don Broek sproekster dank zogde voor het go notene, sprak hij ongetwijfeld uit aller naam. Toon Zondagochtend eenige Spart; leden het clubhuisjo bpzochton, be merkten zo tot hun gfoote verbazing dat de deur was opengebroken. Nadere inspectio bracht aan het licht, dat er ontvreemd was, behalve eon voetbal, één paar schoenon en van andere paren óón exemplaar. Waarschijnlijk hoeft men hior met oen laffe wraakneming te doen van een anti-voetbalmonsch. Aan de politie is van een on and kennis gegeven. RECHTBANK TE ROTTERDAM Strafzitting. De 26-jarige paardonslagor B. L te Gouda"op 26 Nov. aldaar terzake van openbare dronkenschap aange houden, had zich tegen zijne over brenging verzet door te rukken en te trekken en om zich heen te slaan en te schoppen. Bokl. was, op verzoek, uit een cafó verwijderd, maar viel, buiten gekomen bedwelmdfneer. Voor/zijn veiligheid wilde de politie hom opbergen. Hij zelf kon zich niets herinneren. Eisch wegens woderspannigheid, een maand gevangenisstraf. Do hoofdagent J. F. L. Nogrijn te Goucla, verklaarde op 2 Dec. in do zaal*Kunstmin,'waar een 'voorstelling plaats vond en de niet verschenen bekl. J. D. E. het (den monschon lastig maakte, door E. te zijn belee- digd/fnadat [hij .dozenfgelast had, zich te verwijderen. Eisch'ter zake van beleedigingvan een ambtenaar, acht dagen gevan: genisstraf. De 1 rechtbank" heeft nog bevestigd een -vonnis dd. 10 Nov. van den kan tonrechter te Schoonhoven, waarbij J. L. S., 22 jaar, steenbakker te Zwam- merdam, ter zake van overtreding van de rijwiel- en motorwet, werd veroor deeld tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Evenals de kantonrechter, besliste de rechtbank, dat een twee wielig motorrijwiel met een aange koppeld tweewielig mandenwagentje, is te beschouwen als een vierwielig motorrijtuig. In de Schoonhovensche Courant van 11 Nov. had de 54-jarige koopmai G. H., te Schoonhoven, een adver- van het Koninklijk Meteriologiseh- Institnut te I)E BILDT. Hoogste barometerstand 765.2 to Christiansund, laagste stand 746.2 to V alentia. Verwachting tot don volgendon dag: Zwakke tot matige winden uit oos telijke richtingen, in het noorden ne velig tot lichtbewolkt. Droog weer, in hot zuiden betrokken mot kans op sneeuw, kouder. 88l/j| 83 De hoeren Jan de Boon Gzn., vis- scher en lid van don gemeenteraad te Hardingsveld, F. J. Miinlieff Wzn. te Krimpen aan do Lok, A. C. v. d. Heu vel to Rotterdam en W. Kalman Sr. to Krimpen aan de Lik hebben zich mot eon adres tot do Tweodo Kamer gewend, met verzoek hot daarheen te eiden, dat hun door den Staat der Nederlanden zal worden betaald als schadenvorgoeding, don som van f 18,110,80 met 5°/0 rente por jaar van af 13 October 1908. Dit verzoek is eon govolg van go- volg van govolg van gevoerde pro cessen over vernachting van visscho- rijen door den Staat. Cruppi ook V Parijs 9 Jan. Hot gerucht loopt dat ook de heer Cruppi, voorganger van de Sol vos en thans minister van Jus- titio, zal aftreden. I)o geruchten gaan tevens dat het ministerie in zijn ge- hoel don stoot, hot aftreden van do Selves, niet te boven zal komen on dus geheel zal aftreden. De Crisis aan Buitenlandsche Zaken opgelost. Parijs, 10 Jan. Delcassó hooft de portefeuille van Buitenlandsche Zaken (door het aftreden van de Solvos) aan- genomon. Do Belgische Koning. De influenza van den Belgischen Koning is bijna geheel genozon. Uis- toron maakto Z. H. oen wandeling in den paleistuin te Brussel. Een botsing. Oudjon 9 .Tan. Twoo luitenants en eon zouaaf, die in de omstreken van Debdou op de jaeht waren, werden door 5 Marokkanen aangovallen. Een luitenant word gedood, terwijl do andere on do zouaaf fgowond wer den. Van de Marokkanen werd er een gewond. De anderen namen de vlucht, toen er hulp kwam opdagen. Sneeuw en hoog'[water. Koblenz, 9 Jan. Do Rijn isj'hoden nog meer gestegen. Do peilschaal wees 's avonds 4.65 M. De gierpont bij An- dernach hoeft het werk moeten staken. Een motorboot neemt den dienst waar. De Moozol wast geweldig, en voert allerlei afval mede.'De Lahn is buiten de oevers getreden. Oorzaak van deze stijgingen is de snelle dooi die do sneeuw in een oogwenk dood smolten. Weder vergiftiging. Berlijn, 10 Jan. Er is weder een geval van vergiftiging door mothyl- alcohol voorgekomen. Een man m oen ziekenhuis, wiens maag werd leeggepomp, is daaraan bezweken. Een onderzoek is ingesteld door welke inrichting het vocht is geleverd. B ij Kon. Besluit is mot ingang van 22 Januari 1912 benoemd tot Burgemeester van Boskoop de heer J. Grootenhui 8, met g e 1 y k t ij- digo toekenning van eer vol ontslag als Burgemees ter van Boheomda. 9C/J oo/i« 100"/, 8 93'/, 89" H7 "r';« 104'/, HG3/, 591 '210'/» 91'/» 89'/, •210'/, van W interaiantels, Costumes, Blousen.J upes, Jupons, Robes en Japon stóffen alsmede PKLTIill «JKN van de goedkoopste tot de beste soorten en echerp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. M7 61V, 74'/, 867„, 26"/,,; 26'/, 68"/, 67'', 220 220 290'/, 292 186'/, 186'/, 58 57 8 50 VAN DEN ttif eet en (ia u il el te A ms tor dam 10 JAN 1912. I Vorige Koers van Stiwlslecnlliccil I Koers j h«leu Ned. Cert. Werkelijke, Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije i Kvonenrcnte 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet., ld. Obl. (NmolaiSpoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico All. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank en Creillet-liistel- lliijfen Nod. Bankaandoelen 1 iidustr OiHtcruriiiiiivcii American Car Foun-1 dry Comp. C. v. A. ld.Smelting A Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. (rediet liistell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam'1 Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handol-Mij.C.v.A Mijnbouw Myeii Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. RedjangLebong, Mijn- j bouw Mij. Aand. Great Cobav Aand. Petroleuin-Ondern. Dortseho Petroleum In dustrie Mij. Gow. A.1 Kon.Nod. Mij.tot Expl. j v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. j Trad Oy. C. v. G. A .Scheepvaart Myen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. lilts Mercantile Marine Cy. afgeat. Prof. A ralmk-Oiiderneiuiiigeii. j Bindjey Tabak Mij. A Nieuwe Asnhan Tabak j Mij. Aand, „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. j Diversen Maxwel Land Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand, Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 8 pet, W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. I Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Waoash Gew. Aand. Premieleeiiingfii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thoi s-Ro- gidirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3%—3l/a pCt. Amerikanen flauw steels met weinig omzet, Petroleum kalm, Tabakkon verdeeld, Culturen vast, Robbers le vendig, Nat. Stantfondsen flauw, Bui- tenl. kalm, Mijnen prijshoudend, Tram- waarden iets beter. 165 454'/a 420 186' 114 21% 116 15 40 4% 11%' 58 575 48'/ 163 448 176% 116 21% 116 4% H Vis 82 86 94 947, 04'/, 64'/» 183'/, f 104.— t 98% 98'/, 30s/» 30 V, 1717» 77» 109'/, 77» 102'/, 152'/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2