I SEL ;en" l TS, mdel. I isiaw No. 11762. 50e Jaargang. Mé behalve Zon en J. oogstraat 4 E land. Buitenlandse!! biieuws. Binnenland. 4 MULUIOA. ^ernaósróe (Trots. Gouda. Hesren n 25 «voeders. I I Donderdag 11 Januari 1912. 'TE Telefoon Interc. 82. Uitgevers Feestdagen. FiüTs^Tiïk^T^ A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. •aat. E S i-f f XT5-®"ui-“ws- eix ttoox Gt-o-ulcL®- exx Oxxxstx e-kceaa- Verschynt Jageljjks 4 georing 4e G, Coiffeur. •t en hij (Wordt vervolgdt.) Zn-, Gouda. IN idenneel oederkosten 0 en 5 kilo rd”, 7 uur. ouw, leden welk stak, De groenenquaestie. Behalve een aantal studenten, onder wie ook do hoeren Groenewogon en Pijper, die indertijd als groenen de vertooning in Zomerzorg te Leiden niet behoefden bij te wonen, is dezer t- 50 irk 1 regeld tijdig vangen van armakelijk- a in» onze ■1 tanariea en */i Hter Dr. 8. Fyan. f To Zutphon is in den ouderdom van 64 jaar overleden dr. 8. Fyan, rus tend geneesheer. J)e „O. Haarl. Ct.“ herinnert er aan, methode. lerfacnok IA. inkhuizen. bij HH.: ijdstraat. Veerstal. uw- en Wo- ieringstraat vergadering Armenzorg. a u., Nat. m.. Groote Duitschland. Vliegtuigen voor het Duitsche leger. Het Duitsche legerbestuur heeft bo sloten tot uitbreiding van het aantal vliegtuigen. Er zijn er 30 besteld. Tegen 1 April zullen er 60 ter be schikking van het Duitsche officiers- korps staan. Dit korps van 50 officieren wordt verdubbeld. PRIJS VAN HÉT ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post 1 'Hl A* Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren groenonquaostie ook do drukker van het feestprogramma, de heer Eduard Ydo, door don rechter van instructie gehoord. (L. D.) Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0 55 Elke regel meer ,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames t 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. Frankrijk,! Ontslag van het ministerie. Uit Parijs wordt d.d. IQ Jan geseind: In een Havasnota doét do minister president in de volgende bewoordingen mededeoling van het aftreden van het kabinet„Tegenover de moeilijkheden, welke zich voordeden bjj de benoe ming van pen nieuwen minister van marine, terwijl toch de plaats onmid- dellijk moest bezet worden, heeft de heer Callanx gemeend met langer de verantwoordelijkheid te moeten dragen en stelde hij hedenavond den president der republiek in kennis met zijn be sluit. „Ik meen altijd, wat ik zeg, jonker Van SpankerenI” klonk het hoog terug. „Maar” ging ze vriéndelijker voort, „mag ik u verzoekende mazur ka vangt aan.” Na afloop van den dans geleidde de ctisch kastje. i 24 snij- gedaan. Slechts wanneer de openbare mëbning in Engeland zich zoo krachtig deed gelden, dat minister Grey genood zaakt was zijn vriendschappelijke hou ding tegenover al wat Rusland doet, te laten varen, dan alleen zou er sprake van kunnen zijn, dat Mongolië aan China bleef, want wel heeft de Russische minister van Buitenlandsche zaken nog onlangs verklaard, dat Rusland geen bezit in Mongolië ver langt, maar het optreden van ,thanf> loochenstraft dit gezegde voldoende. unie”, 8 uur, i Propagan- ’gadering. agen” 8 uur, R’damsch unie, 8 u., omité Chr. Ziektewet. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de Ziektewet heeft gisteren hare vergi deringen voortgezet en zal ook nog de volgende dagen van deze week bijeenblijven. nen worden uitgedrukt. Hij zweeg plotseling. „Nu,waarom voltooit u de schilderij niet „De huwelijkspoortde jacht op een echtgenoot.” „Wel, de echt is een van de lotsbe stemmingen der vrouw en dus ver geeflijk, dat zij hare roeping tracht te vervullen. „Dus m. a. w. zoekt u ook een man?” vroeg hij plompweg. „O, dat is werkelijk een onbescheiden vraag,” gaf ze met een helderen lach ten antwoord. „Doch ik bid u, breng me naar mamaonze langdurige sa menspraak mocht anders eens de aan dacht op ons vestigen. Hg besefte, dat ze gelijk had en vol deed aan haar verlangen, waarna hij na eenige beleefde woorden met me vrouw Van Rensburg en Elisabeth ge wisseld te hebben, afscheid nam en het bal verliet. Mevrouw Van Rensburg had even wel zeer goed Gertrude’s blozen opge merkt en evengoed de levendige ge baren, waarmede Van Spankeren zijne uitdrukkingen kracht had bijgezet, en wat meer is ook de aandacht van an deren was het niet ontgaan. Dit er gerde haar in geen geringe mate en nanwelgks was ze thuis of ze begon Volgons Turksche berichten hohbcn twee Italiaansche oorlogsschepen 2 Januari de verschansing Lahie aan de Roode Zee gebombardeerd. Eén Turk- sche soldaat werd gewond, drie Turk- sche barken werden vernield. Vijf Januari hervatten dj Italianen het bombardement., doch zonder succes. In Schefie aan de kust van Asir heb ben de Italiaansche oorlogsschepen een afdeeling met vier kanonnen ont scheept. jrseelvoer) en ’/2 kilp Amerika. De brand te New-York. De berichten over don grqpton brand in New-York blijven aanhouden en geven een schokkend beeld van de verwoesting. Een New-Yorksch tele gram van Dinsdagmiddag drie uur behelsde dat hel vuur toen nog niet was gebluscht. Dertig spuiten, zes wagons met ladders, twee verplaats bare watertorens en nOg een dozijn andere groote stukken blfischmatorieel waren ter plaatse. Het politiecordon werd zoover uitgezet, dat tientallen groote financieele instituten hun kan toren moesten ontruimen. Daaronder waren de Chase National Bank, de American Exchange Bank, da Bel mont Cy., de National Bank of Com merce, het Clearing House, de Read Cy. Kountze Bros., de diroctio-buroau’s van 10 groote spoorwegmaatschap pijen, enz. Ook de kantoren van vele bekende handels-advocaten moesten worden gesloten. Trots het bar koude weer was het in Beneden-Broadway een reusachtig gedrang. Zeer bange oogenblikken brachten de president van de Mercantile Trust Cy., Giblin, en twee wakers door. Dezen waren kort na het ontstaan van den brand de stalen kluis binnen gegaan om voor een waarde van 6’/2 millioen dollar aan geldswaardig papier uit de kluis te halen. Maar nauwelijks waren zij binnen of door een verzuim lieten zij de zware deur achter zich in het slot vallen. Door geroep en getik vestigden zij de aandacht op hun gevaarlijke positie, en de brand weer kwam hen te hulp. Daar de sleutel niet te vinden was, moesten de stalen tralies worden stukgezaagd. Dit gelukte, trots hitte en rook. Doch zoozeer had men aan het slagen der gevers van tie bladen zijn mot ijs overdekt, omdat do wind voortdurend water tegen hen aanwerpt, dat dan terstond bevriest. In het gohoelo financieele district liggen de zaken stil. Do brandweer zelf hooft velo gë-, wondon, maar naar hot schijnt geen dooden. Monschen met fotografio- toestollen en cinematographen omrin gen het gebouw. Ondanks de ondra golijke koude staan duizenden mon- schon achter hot cordon viui do poli tie, dat het terrein van don brand afgozet houdt. China. In ons buitenlandsch overzicht van gisteravond hebben wij uiteengezet gevaar er voor de Chineezen in in oneenigheid te leven zooals thans. In (roebel water is het goed visschen, dat spreekwoord hebben de beschaafde Europeesche mogendheden zeer tot hun oneer herhaaldelijk te pas gebracht. Ook thans heeft één van de verdedigers van den interna tionalen vrede, één van de brengers van beschaving en vooruitgang zich dit spreekwoord weer tijdig herinnerd. Rusland is begonnen aan de verdee- ling van China. Het heeft een nota aan de regeering gezonden waarbij het onder allerlei bedekte termen niets minder vraagt dan een protectoraat over Mongolië. Het formuleert zijn eischen ongeveer op de volgende wijze: „China mag geen troepen in Mongo lië zenden. Het mag emigratie naar Noord-Mongolië toestaan. Rusland zal het uitsluitend recht hebben in Mon golië spoorwegen aan te leggen en te bezitten. Het bqjtuur van de Mon- goolsche zaken zal uitsluitend in han den van Mongoolsche onderdanen worden gelaten, met een fictief toe zicht van China, doch onder de uit drukkelijke voorwaarde dat geen wij ziging in den bestuursvorm zal worden aangebracht dan met toestemming van Rusland. Verder bevat de nota deze mede- deeling dat Rusland troepen naar Mongolië zendt om daar de orde te handhaven. Daarmee heeft Rusland dus de eerste schrede gezet op den weg van de deeling van China. Het is feitelijk het vervolg van het optreden van onge veer een jaar geleden. Rusland ver groot daarmee zijn gebied met onge veer 2*/a millioen vierkante K.M. De vraag is nu', wat de andere der in China steeds op den voorgrond tredende mogendheden in deze zullen doen. Zullen Engeland en Japan de handelwijze van Rusland goedkeuren of zullen zij overeenkomstig het tus- schen hen gesloten verdrag een zoo danig optreden niet willen goedkeuren. Van Japan is het laatste misschien nog te verwachten, maar op Engeland behoeven de Chineezen niet veel te rekenen. Zij zouden waarschijnlijk even tevergeefs op tusschenkomst wachten ais de Perzen tot nog toe hebben China. De omwenteling in China. Rusland eischt van China de ver zekering, dat de Mongoolsche afge vaardigden die onlangs in St. Peters burg waren niet zullen worden gestraft. De Russische zaakgelastigde drong aan op een spoedig antwoord op de Russische nota. Uit Kiachta wordt bericht: een de tachement Mongolen nadert de grens om die te zuiveren van zwervende Chineezen. Die zullen naar Mand- sjoerije overgebracht worden. Daardoor heorscht onrust onder de in Mongolië geïmmigreerden. Te Maitmatsjen hebben Chineezen het Mongoolsche bestuursgebouw over rompeld en de politie ontwapend. De Mongolen riepen de Russen te hulp. G0UD8CHE COURANT jonker haar terug naar hare plaats, waarna hij zonder een woord te zeg gen met eene diepe buiging afscheid nam. Geertrude vreesde hem beleedigd te hebben, al begreep ze niet waardoor en ze zag op tegen den laatsten dans vóór de pauze, dien ze hem eveneens had toegezegd. Hij haalde haar even vóór den aan vang af, maar sprak ge durende den dans geen woord, en maakte zich gereed haar na’t eindigen terug te brengen, toen ze hem even staande hield. „Mijnheer Van Spankeren, is u B boos vroeg ze glimlachend, „als ik s soms gegriefd mocht hebben, dan heb ik onwetend gezondigd en vraag ik u verschooning. Ik verzoek u het alsdan aan mijne onervarenheid te wil len toeschrijvenaan mijne weinige ondervinding. Mogelijk is openhartig heid op dergelijke partijen contra bande ik zal mij die les ton nutte maken.” „Als het u belieft niet, freule gaf hij driftig ten antwoord. „BoosIk ben alleen verbaasd, ontsteld, verstomd. Nog eens, op gevaar af, onwellevend te schijnen, vraag ik u of ge ernstig meent wat u daar straks zeide „Ik heb u mijn antwoord gegeven, dat moest een gentleman voldoende zjjn,” antwoordde ze iet of wat ge krenkt. „Dan freule Van Rensburg,” trok haar arm verder door den zijne” „is u hier een uitzondering. Weet u, wat wij allen zijn, zooals we hier trei len en zeilen? Een troep huichelaars, die achter het schoonschijnend masker van vleierij beleefdheidsvormen en étiquette onze veinzerij, zucht naar ge not en behoefte om den tijd te dooden, verbergen.” „Dat is geen zeer vleiend oordeel ik zal het maar op rekening schrijven van de eigenaardigheden van jonker Van Spankeren.” „Zeer verplicht. Evenwel is mijn oor deel maar al te waar, alleen zou het wat minder onomwonden, zachter kun- Begrafenis jhr. mr. Snouok Hurgonje. Op „Oud Eik en Duinen” te ’s Gra- venhage is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. mr. W. J. Snouck Hurgonje, in tegen woordigheid van vertegenwoordigers van tal van corporation en van vele be langhebbenden, onder wie van de Re- georing de Ministers van Buitenland sche Zaken en Financiën, de Burge- moester en do Wethouders mot den Secretaria en den bijna voltalligen Gemeenraraad. Hot aantal belang stellenden bedroeg wel vijfhonderd. Vele kransen van instellingen, waarvan de ontslapene bestuurder was, waren voor de Komst van don lijkstoet bij tie groeve neergelegd. Gertrude over haar gedrag te kapit telen. „Uwe geheele houding droeg den stempel van gebrek aan tact, van in getogenheid, Gertrude; en ik dacht door den grond te zinken van schaamte, als ik uw lach hoorde, zoo luid als die yan een melkmeid. Ik zag, dat men zich er vroolijk over maakte. Wees toch voorzichtig kind ge zijt hier niet op oen kermis. Bewaar elk uwer be wegingen, want zo worden gehekeld woog elk - uwer woorden want zij worden op een goudschaaltje gewogen zich belachelijk maken is in onze we reld indentisch met zich onmogelijk te maken.” „Ik heb er ten minste al heel wat van mijne dansers over moeten hoo* ren,” mengde zich Elisaborh in het gesprok. „En vooral, zusje, zou ik je aanraden de attenties van dien onbe schofte» van Spankeren niet te ern stig op te nemen. Wij, die meer routine bezitten, weten wat die waard zgn.” Gertrude hoorde al die terechtwijzin gen en berispingen geduldig aan zon der er iets tegen aan te voeren. Doch evenmin was ze voornemens er zich aan té storen ze wilde zich geven, zooals ze washuichelen was haar vreemd, beschouwde ze als barer onwaardig. Mama en Elisabeth ken den haar niet, en toen ze zich ter rust had begeven, dacht ze nog eens ern stig na over het gebeurde, toetste dat aan de lessen van den waardigen man bij wien ze hare laatste levensjaren had gesleten en met het bewustzijn dat ze niets berispelijks had gedaan, waardoor ze do strenge strafpredikatie harer moeder verdiende, viel ze in een rustigen slaap, die noch door be nauwde droomon, noch door do ge dachte aan jonker Van Spankeren werd gestoord. Zooveel te meer echter hielden do gedachten van haar cavalier zich met Gertrude bezig. Geheel tegen zijn ge woonte had hy het bal verlaten, zoodra zijn laatste tour met haar was afgeloopen en zich huiswaarts be geven. Op zijne kamers gekomen, had hij jas en hoed neêrgeworpen, de lamp opgedraaid en zich in, een armstoel gevlijd om de gebeurtenissen van den avond op zijn gemak te over wegen. reddingspogingen gewanhoopt, dat reeds een priester was geha&ld om aan Giblin de sacramenten dor ster venden toe te dienen. Of de hier ver melde episode werkelijk precies zóó voorgevallen is, als wy haar in de Amorikaansche bladen vinden, blijve in het midden. Het schijnt echter wel vast te staan, dat Giblin en zijn begeleiders in zeer ernstig gevaar hebben verkeerd en zij hebben vreeselijke brandwonden opgeloopen. Deze brand is wel de sensationeelste en opwindendste geweest, welke nog ooit in oen torenhuis van de finan cieele wijk gewoed heeft. De brand weer spoot maar al water in de vuur zee, maar zij kon de hoogste gedeelten van het gebouw niet met haar stralen bereiken. Duizenden employé’» die op weg waren naar kantoor of zaak mochten niet door het politiecordon, tal van firma’s konden er dus niet aan denken haar gewone werkzaam heden te beginnen. Het ge va ar lijkste bij dezen brand was wel, dat telkens zware steen blokken vah het torenhuis naar bene den kwamen. Er zijn tal van griezelige verhalen in omloop, die evenwel niet goed kunnen worden gecontioleerd en wel licht geen geloof verdienen angstig gillende menschen, die, tusschen puin vastgeklemd, levend verbrandden lieden dié uit bovenverdiepingen op straat sprongen, en te plotter sloegen, enz. Het blusschingswerk word zoor be moeilijkt door het fel-koude woer, dat het water in de slangen deed bevriezen. Aan de Borlijnsohe bladen ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden over den brand in do Equitable te Now-York Twee van de voornaamste telefoon centrales in de buurt van het bran dende gebouw zijn zoodanig door wa ter en vuur beschadigd, dat in hot Wallstreetkwartier het telefoonverkeer dagen’ iT verband"miit'de' bekendo geheel stil ligt. - Het geheele blok is totaal verwoest. Alleen de buitenmuren staan nog en dreigen elk oogenblik in te storten. Het is helder vriesweer, oen ijskoude Noordwostewind jaagt door de stra ten. De lucht is met bruingele rook wolken bedekt. Do straten om hot gebouw zijn vol ijs. Muren, lanta renpalen, brandladders on spuiten, ja zelfs de politieagenten on de verslag-

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1