Groote Opruiming Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ZETTn^TST- Laatstö Berichten. D. SAMSOM Telegrafisch Weerbericht - - - - Officieele Prijscourant dat dr. Fyan 35 jaar al» geneesheer te Haarlem werkzaam ia geweest. Als mod. student maakte hij den Fransch-Duitscher. oorlog moe en bood twee dagen na den slag bij Sedan zijn hulp aan de slachtoffer» van den oorlog. Dr. Fyan Was ip het jaar 1872 intern assistent in hét Binnengasthuis te Amsterdam op de afdeeling der hoogleeraren Van Oeunst en Cham- floury van IJsselstein, waar in die dagen een groot aantal pokkonlijders was opgenomen en wier behandeling hij moest leiden. Servië vrij van cholera. Bij het consulaat-generaal van Servië to Amsterdam is de volgende mededeeljng ingekomen van de zijde van don minister van buitenlandsche zaken van Servië. Daar sedert den 9*n November van hot afgeloopen jaar geen enkel nieuw geval van cholera in Servië is voor gekomen, en de laatste bacillendragers zijn- genezen, wordt overeenkomstig artt. 9 en 10 van de Parijsche over eenkomst, Servië vrij van cholera ver klaard. Een Rijkslandbouwwinterschool te Utrecht. Sedert geruimen tijd begint in de kringen van de ontwikkelde landbou wers van de provincie Utrecht het be sef door te dringen, dat do vooruit gang vnn den landbouw in dit gewest geen gelijkoft tred hoeft gehouden met die in andere goede landbouwstreken van ons land. Ook heeft de scherpe critiek, die dr. B. Sjollema in een al- gemeeno vergadering van 'tUtrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde daarop hoeft uitgeoefend, dit onderwerp onafwijsbaar aan de ordo gesteld. Over do vraag of die critiek nu of niet geheel verdiend is, twist men'nog wat na, maar dat er af gescheiden dan van een vergelijking met andere streken toch neel wat te noteeren valt, wordt vry algemeen erkend. Het hoofdbestuur van bovenge noemd genootschap, van oordeel, dat in de eerste plaats goed vakondorwijs kan helpen om betere toestanden in hot loven te roepon, heeft nu oen actie op touwgezet om in dit centrum dos lands oen llijksjandbouwwintor- achool gevestigd te krijgen. Hiertoe had hot op gistermiddag oen vorga- dering van belanghebbenden belegd, die ieder op hunne wyze konden hel pen tot dit doel te geraken. In groote Setaio hadden de uitgenoodigen q. w. e heor Van Hoogstraten, lid van de Tweedo Kamer, verder leden van do Gedeputeerde en Provinciale Staten, de Wethouder van Onderwijs en loden van den Raad, bostuurdors van Utrecht- scho vereenigingon en verdor vele be langstellenden aan de uitnoodiging ge hoor gogevon. terwyl ook het ontvan gend hoofdbestuur goed vertegenwoor digd was. De voorzitter van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, de heer C. G. Kneppelhout van Sterken- burg, bedankte m zijn openingsredo al deze personen voor hunne tegen woordigheid, inzonderheid hen, die deze zaak in hunne hoogo collegiën te sprake kunnen brengen. Spr. wees op het groote belang van deze inrich ting voor do streek en zellfs van ver der afgelegen plaatsen, van waaruit men naar Utrecht kan komen. Hij wees op de vruchteloozo pogingen, die van de zijde van het hoofdbestuur reeds long zijn aangewend bij de di rectie van den landbouw, om te Utrecht eon Wintorschool te krijgen. Wellicht zijn thans de omstandigheden daarvoor gunstiger gewordenwel licht ook bereiken vele belangstellen den wat het hoofdbestuur niet ver mocht. Staking geëindigd. Do arbeiders van Staatsmijn „Hen drik", dio Donderdag het werk staak ten, hebben hun arbeid horvat, nadat door do directie hun eischon waren ingewilligd. De loonen zijn voor alle arbeiders van de nachtploeg met 20 cent verhoogd. (L. K.) Een rare liefhebber^. -— Dinsdag heeft een 15-jarige knaap in de Haar lemmer Houttuinen en op de Korte Prinsengracht te Amsterdam, met een flobortpistool op verschillende plaatsen glasruiten stukgeschoten. Do politie heeft het jongemensch voor alle zeker heid in bowaring gesteld. Adolf de Vries, die 31 Aug. uit 't krankzinnigengesticht te Medemblik ontvluchtte en 22 September te Ant werpen is aangehouden, is heden weer in 't gesticht te Medemblik opgenomen. De koloniaal te Zutfen, die om te ontsnappen aan de politie een burger zjjn kleederen wist af te goochelen, is nu gepakt. Bij den commandant der koloniale reserve te Zutfen is nl. een soldaat aangebracht, die sedert oonige dagen vermist werd. De man bekende schuldig te zijn aan den diefstal van een paar schoenen uit den winkel van den heer P. in de Lievevrouwenstraat. Hij was tevens de koloniaal, die zich in de Hoven op slinkscho wijze van een jas en pet voorzag en daarmede naar Vorden vlochtte, toen men hom op de hielen zat. In de Molenstraat te Helmond werd een meisje met een sneeuwbal een gedeelte vnn haar oor afgegooid. In den sneeuwbui bevond zich een steen. Vad. Dinsdagmorgen zou do sluiswachter J. van Eyle, te Veenhuizën, do sluis in orde brongen tot Het doorlaten van de schuit dor Drentsche Stoomboot maatschappij. Door do gladheid strui kelde hij en viel in de diepe sluiskolk, waar een schipper zijn lijk eenigen tijd daarna drijvende vond. De ongelukkige bediende sinds 30 jaar deze sluis. Te Voorhout is gistermorgen in de woning van den alleonwonenden rente nier,^, de heer L., crtens half verkoold lyk gevonden. Waarschijnlijk tengevolge van het omvallen van oen petroleumlampje is in de woning brand ontstaan, die ech ter tot het slaapvertrek beperkt bleef. In dit vertrek zijn verschillende meubelon verbrand. De aannemer B. £e Blesdijke (Fr.), dio als zynde verdacht van het plegen van onzedelijko handelingen met een minderjarig meisje, aangehouden was heeft zieh bij den officier van justitie beklaagd en eischt eerherstel. De arres tatie moot berusten op een misver stand van de politie, die afgegaan was op aanduidingen in een ongetoekonde brief. Hoog water. Men meldt aan de N.R.Crt. uit Gra ve Het water in de rivier do Maas alhier was eon paar dagen geleden weor zoo veel gevallen, dat de overtocht naar Gelderland woer por giorpont kon on derhouden worden, thans is do rivier echter andermaal zoodanig gewassen, dat de Voorstraat te Neder-Asselt op nieuw is ondergoloopen en de overtocht voor voetgangers por roeiboot en voor voertuigen per aak naar de zoogonaam- do brouwery moet plaats hebben. Het water is nog steods wassende, zoodat de Beerache Maas reeds over een aanmerkelijke lengte werkt. Men vreest, dat weldra de Boerscho Maas de toegangswegen naar Grave zal ovorstroomd hebben, zoodat dan de stad geheel afgesloten is. Een de- tachoment artillerie-soldaten uit 's Her togenbosch is reeds hier aangekomen om de waarschuwingsschoten met de kanonnen te lossen, wanneer zdlks de waterstaat noodig mocht ach ton. Aangeteekende brieven. Een onzer lezers deelt ons eene ervaring mede die anderen tot waar schuwing kan strekken. Hij verzond oen aangeteekenden brief en onder streepte op het met de schrijfmachine geschreven adres hot bedragde lijn daarbij op de onvoloppe gevormd werd door het toch vrij sterke papier heen- gedrukt, zoodat in het couvert een opening ontstond, waardoor men zeer goed een bankbiljet had kunnen halen. Men zij dus voorzichtig. (Hbld.) Acht werklieden der lederfabriek van gebroeders Postel te Lochem zijn oergisteron ontslagen wegens contract breuk, daar zij zonder opzeggings termijn het werk neerlegden. Den 73-jarigen touwslager Albert Ebbers te Ahaus werd door den her bergier Jozef Orthaus aldaar de toe gang tot de herberg ontzegd. De oude man ontstak daardoor zoo in woede, dat hij een mes griep en daarmede don kastelein in het onderlyf stak. De dader is in hechtenis. De toestand van den verwonde is levensgevaarlijk. Diefstal van tabak. By de politie te Wageningen kwa men herhaalde malen klachten in van tabakhandelaren over diefstal van *abak. IZoer moeilijk is deze diefstal te constateeren. De tabakhandelaren geven n.l. de tabak droog uit om ze in verschillende gezinnen te doen strippen. De strippers en stripsiers moeten deze tabak echter vochtig maken, zoodat de handelaar aan ge wicht meer terug ontvangt dan hy uitgeeft. Maar hoeveel meer is nooit precies uit te maken en ziedaar de gelegenheid voor den diefstal. Nu is het evenwel de politie gelukt de hand te leggen op een Rhenen- schen sigarenmaker en zijn vrouw, in wier woning een hoeveelheid tabak en sigaren in beslag werd genomen. Voor den commissaris van politie ge bracht, bekenden zij, nadat hiervoor verschillende aanwijzingen waren bij gebracht, deze tabak bij eenige strip- sters te Wageningen te hebben ge kocht, wetende dat deze menschen niet hei recht hadden de tabak te verkoopen. De stripsters op haar beurt in verhoor genomen, eindigden al spoedig met do verklaring, dat zij de tabak hadden verduisterd. De Rhenensche opkooper en zijn vrouw zijn ter beschikking der justitio gesteld. Do villa „De Viersprong" te Naar- don, toebehoorende aan den heer A. E. Dudok van Heel, gelegen op den hoek van den Huizer straatweg en den z.g. Zwarten weg naar de bos- schen «-van Bredius, is gisterochtend te half twaalf .uur geheel afgebrand. Zoo goed als.'niets is uit do vlammen gered geworden, binnen een uur was het genoele van hout gebouwde en uit Noorwegen ingevoerde huis ver dwenen. Schipbreuk. Schipper S. de Boer van Dronrijp, die Vrijdag op de Zuiderzee tusschen Lemmer en Kuinre zijn schip heeft verspeeld, deelde aan een berichtgever van het „Hbld." over deze schipbreuk het volgende mede Wij (mijn loods of knecht en ik) hadden Donderdagmorgen 10 uur met N. W. wind do Lommerhaven verlaten, met bestemming naar Brookerhaven met oen lading most. Er was toen niet veel wind, en hoe later het werd hoe stiller. Wy konden dus niet ver komen dien dag. Toen dan ook tegen don avond de lucht dik word en wij geen haven of knstvuren meer konden ontdekken, wierpen wij, niet met juist heid wetende waar wij ons bevonden, het anker uit om don volgenden mor gen af te wachten. Om 2 uur 's nachts werd hot stormweer, tegen 3 uur heschen wij het zeil, na het anker gelicht He hebben, om te trachten, daar de storm steeds heviger werd, hier of daar een haven binnen te ko- mon. Tegen 4 uur dreigde ons schip, ten gevolge der hooge zee en hevig slingeren, te vergaan, doordat het naar bakboordzijde overhelde en water schepte wij snelden toen zoo spoedig mogelijk in onze sloep en verlieten ons schip. Het bleek ons toen dat wij ons op omstreeks 2000 M. van de kust tus schen Ijemmer en Kuinre bevonden. Wij hebben toen tot omstreeks 8 uur in den morgen doornat en verkleumd in onze Bloep op zee rondgedreven, menigmaal mot den dood voor oogen daar de sloep telkens vol water sloeg en dreigde te zinken. Omstreeks 8 uur naderden wij de steonen dam van het Lemsterhop, die omstreeks 400 M. van den aepdijk in zee ligt, en oenige oogenblikken later sloeg de sloep tegen dezen dam te pletter. Wij zwommen toen naar den dam en het gelukte ons dien te bereiken. Door de hooge zee die telkens ove» den dam heen sloog, liepen wij gevaar er weer af in zee te spoelen het ge lukte ons echter van de planken en luiken die van ons schip naar dezen dam dreven, een vlot te maken, waar op wy na veel inspanning den zeedijk konden bereiken. De aan dezen dijk wonende jager D. Zeilstra heeft ons toen in zijn woning opgenomen en liefderijk verpleegd en gevoed daar wij doornat en hongerig waren. Schipper en loods hebben geen tijd gehad, iets viin hun geld of kleeding te kunnen redden. De schipper had nog een som van f 240 aan boord. Het avontuur van het s.s. „Zeebrugge". Uit Brussel wordt geseind: Omtrent het avontuur met het stoom schip „Zeebrugge" door de revolution- nairen van Paraguay uitgerust, geeft de „Gazette" de volgende byzonder- heden, die het blad vernam van Bel gische zeelieden, die aan boord waren. Toen de „Zeebrugge" binnen de grenzen van Paraguay was gekomen, werden de kanonnen gedemaskeerd. De president Gora kwam aan boord om de expeditie te leiden. De Bel gische equipage kreeg haar paspoort, en werd door Argentijnen vervangen. Den eersten dag werd een kanon schot gelost op de stad Pilor, die zich overgaf. In de twee volgende dagen werden vier dorpen op dezelfde wijze ingenomen, terwijl Vileta, dicht by de hoofdstad gelegen, zich na een bom bardement van een half uur overgaf. Hier kwamen weer eenige leiders der revolutionnairen en ©en 200 sol daten aan boord. De aanval op de hoofdstad werd op den volgenden dag vastgesteld. Na dit te hebben besloten ontscheepten de Paraguayanen de Bel gische matrozen, die nog aan boord waren gebleven. De „Gazette" voegt hieraan toe, dat er 2£|kanonnen aan boord waren, 16 mitrailleuses, 5500 geweren, 5500 uitrustingen en 250 ton kruit. Een formeele aanklacht zal over deze aangelegenheid worden ingediend. Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie te Roermond, op een daartoe ingediende aanklacht, geen termen kunnen vinden om een ver volging in te stellen tegen Directeur en Zangers van Helmond's Mannen koor, die door niet geoorloofde uit voeringen te Oss en Asten van het werk „Naar den Wedstrijd", inbreuk maakten op het auteursrecht van den componist Albert Roothaan te Nijmegen Bij den commissaris van politie te Gorinchem heeft mej. Th. M. Akkor- kerman, uit Rumpt, aangifte gedaan, dat haar gisterochtend in don trein tusschen Beesd en Gorcum een bruine reticule is ontvreemd. Dat zakje hing met een zijdon koordje aan haar arm. Het bevatte o.m. een spaarbankboekje, waarin een bedrag van ongeveer f 418 genoteerd stond, erl dat te Geldermal- sen,wa8 uitgegeven. Naar het huis van bowaring te Mid delburg is overgebracht de 26-jarige H. v. R., handelsreiziger, geboren te Vlissingen, wonende te Rotterdam, wiens uitlevering van de Belgische regoering was verzocht als zijnde ver dacht van het plegen van verschillende rijwieldiefstallen in de provincie Zee land in het najaar van 1910. Bij do spoorbrug te Gennep (Limb.) is Dinsdagavond een scheepvaarton geluk gebeurd. Een sleepboot uit Venlo kwam tegen kwart over vijf mot 4 schepen van, 300 a 400 ton, twee aan twee achter .zich, en een andere sleep boot, die averij had gekregen, op zij, de rivier af en voer bij Gennep in plaats van door de vaargeul, die links van den stroompijler van de brug ligt, rechts van dezen. Door zijdelingsclien stroom afgezet, konden de achterste twee schepen deze opening niet be reiken en stieten met volle kracht op den brugpijler, waardoor de trossen stuk sprongen, en de schepen, die zware averij hadden opgeloopen los sloegen en dwars op den stroom af draaiden, elk langs een kant van den pijler. Een ervan, de Celestine, uit Jambes, prov. Namen, dreof naar den linker oever en raakte daar aan den grond. Het bleek een groote deuk bij den voorsteven te hebben gekregen en kreeg veel water binnen. Het was ge laden met gietijzer en op reis van Charleroi naar Duisburg. Het andere schip, de Parana, van Rumpst (België) kwam aan den rech teroever terecht en zonk onmiddellijk. Het had een groot gat gekrogon. De opvarenden van beide schepen konden zich nog juist intijds redden. De Pa rana was geladen met steen, kwam van de Maas boven Luik en was be stemd voor Ruhrort. De Noordbrabant, eigenaar J. Peters, te Rotterdam, kreeg slechts weinig averij dit schip was voor en raakte het eerst den pijler. (N. R. Crt.) Majesteitsschennis. Een der politieagenten, die by het Koninklyk Paleis in het Noordeinde in Den Haag dienst doen, heeft Dins dag een zonderlinge ontmoeting gehad. Hy werd aangesproken door een man, die zich tegenover hem vragenderwijze op minachtende toon uitliet over de reden, waarom hy daar geposteerd stond, onder aansporing liever een helsche daad te verrichten in het ge bouw, dat hy moest bewaken. De agent nam de hman mee naar het centraal bureau van politie, waar hij werd ge houden. Gisteren is hij naar het huis van bewaring overgebracht, aange klaagd wegens majesteitsschennis, 't Is een gewezen korporaal-stoker van de marine. Voor de ramp te Bruinisse. Uit Bandoeng is thans in 't geheel (de opbrengst van het weldadigheids concert medegerekend) ruim f 2200 naar Holland gezonden. En er is nog f 95.40 in de fondskas, meldt de „Preanger Bode". De godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. kerk te Oudoschans worden doorgaans slecht bezocht. Maar Zondag was 't bezoek al ongewoon klein 6 personen en wel2 dames, één ouder ling, één diaken, de klokluider en de koster (voorzanger). De predikants plaats is vacant. De predikant van Musselkanaal trad er dien dag op en had zich daarvoor oen reis van 6 uren getroost GOUDA, 11 Januari 1912. Aan de Raadsleden zijn de vol gende ingekomen stukken toegezon den Gouda, 9 Januari 1912. Verschillende hieronder nader aan geduide buitengewone werken, tot wel ker uitvoering in 1911 besloten werd, kwamen in dat jaar niet geheel in gereedheid. Dit had tengevolge, dat de bij de Gemeente-Begrooting voor genoemd dienstjaar ten behoeve van die werken geraamde bedragen, waarin reeds werd voorzien door op den dienst van 1911 verantwoorde geld- leeningen, in meergenoemd jaar slechtp voor een gedeelte zijn besteed. - Waar de uitvoering gedeeltelijk plaats heeft in eigen beheer, zal het om redenon van administratieven aard noodig zijn, dat de niet bestede bedra gen worden overgebracht op den dienst van 1912. Als middel tot dekking kan worden aangewezen het vermoedelijk batig slot der buitengewone inkom sten en uitgaven van het dienstjaar 1911. Gelyk wij reeds opmerkten werd de aangegane leening in haar geheel ten voordeele van laatstgenoemd dienstjaar gebracht, zoodat dit dienst jaar natuurlijk een overschot geeft. Wij hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering voor te stellen in de Gemeente-Begrooting voor het dienst jaar 1912 de volgende wyzigingen te brongen 1°. het onderdeel a van Artikel 10 van Hoofdstuk XV der buitengewone uitgaven „Stichting van oen verbran dingsoven voor afgekeurd vee, vleesch enz." (Volgnummer 219), uitgetrokken voor memoriewordt nader geraamd opf 2464.205 2°. aan voormeld Hoofd stuk en Artikel worden toegevoegd a. een nieuw onderdeel e „Stichting en inrichting van eene afzonderlijke bemaling voor de Korte Akkeren" (Volgn. 219) - 11583.836 b. een nieuw onderdeel .„Bestrating van wegen enz. in de Korte Akkeren" (Volgn. 219)- 4572.20® Totaal f 18620.245 3°. Tot dekking van deze, meerdere uitgaven Artikel 1 van Hoofdstuk VII der buitengewone ont vangsten „Batig saldo (of gedeelte daarvan) van de buitengewone ontvangsten en uitgaven van het dienst jaar 1911" (Volgn. 53) uit getrokken voor memorie nader te ramen op. f 18620.246 Aan den Raad der gemeente Gouda. Gouda, 9 Januari 1912. De Commissie van Toezicht op de Bank van Leening deelt ons mede, dat door de recente uitbreiding, welke de omzet der Bank door de opheffing eener particuliere beleenbank mocht ondergaan, het bedrijfskapitaal, thans nominaal groot f20.000.—, ontoerei kend is geworden. De Commissie doet mitsdien het verzoek aan de Bank van Leening nog een bedrag van f 2000. als bedrijfskapitaal te willen verstrek ken. Ons College heeft tegen de inwil liging van dit verzoek niet het minste bezwaar, zoodat wij de eer hebben uwe Vergadering in overweging te geven, te bepalen, dat het by de Bank van Leening in gebruik zijnde kapitaal der Gemeente, thans nominaal groot f 20.000, met f 2000.— zal worden verhoogd en derhalve gebracht op ndminaal f 22000.met bepaling tevens, dat van dit kapitaal door de Bank aan de Gemeente als rente zal worden uitgekeerd een vaste som van f 880.— per jaar. Het voormelde bedrag van f 2000.— kan gevonden worden door gedeeltelijk te beschikken over de dezer dagen ontvangen koopsom van bouwterrein in het tweede gedeelte van het Van Bergen LJaendoornpark, in totaal be dragende f 5595.50. Het overblijvende zouden wij wenschen te bestemmen tot buitengewone aflossing van schulden wel in ronde sommen van f 1000. Indien Uwe Vergadering overeen komstig het voorgaande besluit doen wy verder het voorstel in de Gemeente- Begrooting voor het dienstjaar 1912 de de volgende wijzigingen .te brengen Artikel 2 van Hoofdstuk VII der buitengewone ontvangsten „Op brengst van den verkoop van gemeen te-eigendommen", (Volgn. 54), thans voor memorie uitgetrokken, wordt na der geraamd op f 5000. 2°. Artikel 2 van Hoofd stuk XV der buitengewone uitgaven "„Buitengewone aflossing van geldleenin- gen" (Volgnummer 211) wordt verhoogd met f 3000. 3°. Aan laatstgenoemd Hoofdstuk wordt toege voegd een nieuwe post „Verstrekking van bedrijfs kapitaal aan de Bank van Leening" Artikel 7a, (Volgn. 216a) f 2000.— Aan den Raad der gemeente Gouda. Gouda, 9 Januari 1912. Daar in het afgeloopen jaar ter Secretarie werd voortgegaan met het in den band doen zetten van verschil lende stukken is op den post „Druk- en bindwerk" ongeveer f 175.boven de raming verschuldigd. De kosten van zegels van bevel schriften van betaling .vorderden even eens een hooger bedrag. Aan dezen post behoort f 50.— te worden toege voegd. Het aan den Waagmeester en de Marktmeesters toekomend perceptie- loon wegens het innen van de waag- en marktgolden blijkt de geraamde som met circa f 250.— te overtreffen, als gevolg van de hoogere ontvangst aan bedoelde waag- en marktgolden. Verder veroorzaakte hoofdzakelijk de bijplaatsing van eenige nieuwe straatlantaarns eene meerdere uitgaaf voor de straatverlichting van ongevoer f 575.—. Ten slotte behoort de post „Jaar wedden herhalingsonderwijs" met f 60.— verhoogd te worden, aange zien het toegenomen aantal leerlingen op de Herhalingsschool voor njeisjes de aanstelling van nog een (tijdelijke) onderwijzeres noodig maakte. De hierboven bedoelde meerdere uitgaaf, in totaal bedragende f 1110.— kan gevonden worden door afschrij ving van een gelijk bedrag van den post waaruit de jaarweddon van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken worden gekwe ten, op welken post een overschot is verkregen. Resumeerende hebben wij de eer uwe Vergadering voor te stellen in de Gemeente-Begrooting voor het dienst jaar 1911 de volgende veranderingen aan te brengen 1°. Over te schrijven in uitgaaf op Artikel 9 van Afdeeling I van Hoofdstuk „Druk- en bindwerk" (Volgnummer 74) f 175. Artikel 17 van voor melde Afdeeiingen Hoofd stuk „Kosten van zegels van „registers, rekeningen, enz." (Volgn. 82) - 50.- c. het onderdeel b van Artikel 1 van Hoofdstuk II „Veranderlijke belooningen" (Volgn. 94)- 250. d. Artikel 4 van de 2e Afdeeling van Hoofdstuk III „Onderhoud der lan taarns „en verdere kosten der verlichting" (Volgnum- mer 111)- 575. e. het onderdeel a van Artikel 4 van de le Afdee ling van Hoofdstuk VII „Jaarwedden personeel her halingsonderwijs" (Volgn. 142)60.- Totaal f 1110. 2°. Tot dekking van deze meerdere uitgaaf af te schrijven in uitgaaf van Artikel 1 van Hoofdstuk V „Jaarwedden van het per soneel ten dienste van het beheer der openbare wer ken, voor zoover niet „on der de volgende artikelen begrepen" (Volgn. 119)f 1110. Aan den Raad der gemeente Gouda. Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub. Gisterenavond hield de Vry zinnige Studie- en Propagandaclub in de J Sociëteit „de Róunie" een vergade ring, waarop mede tegenwoordig was Gonda's afgevaardigde ter Tweede de heer Jhr. Mr. W. Th. C. n Doorn. Nadat de Voorzitter, de heer I. van Want eenige mededeelingen had gedaan, die verband hielden met de snelle ontwikkeling der vereeniging, richtte hij een hartelijk woord van welkom tot den heer Mr. van Doorn, die reeds door een schrijven, maar meer nog door zijn tegenwoordigheid zijn sympathie heeft doen blijken mot do tot stand gekomen vereeniging. In een kqrte geïmproviseerde rede dankte de heer Mr. van Doorn den Voorzitter voor diens vriendelijke woorden en verklaarde het op hoogen prijs te stellen dat hier een vrijzinnige studie- en propagandaclub was opge richt. De klacht was immers alge meen dat er in de tijden die liggen tusschen de verkiezingen, zoo weinig wordt gedaan. Van een vereeniging als deze kan daarom groot nut worden verwacht. 1 Achtereenvolgens wees do heer Mr. van Doorn op tal van vraagstukken, die ter behandeling in een studieclub zijn aangewezen, en waarvan het lands belang eischt dat deze worden gekend. De theoriën dor verschillende politieke partijen moeten worden bestudeerd, opdat daardoor het eigen standpunt tegenover dat van den tegenstander met overtuiging kan worden verdedigd. De jongeren van heden, die de ouderen zijn van morgen kunnen door studie hier zich dat eigen maken. Die jongeren hebben het lot in handen. Boven het partijbelang staat toch altijd hot landsbelang dat moet worden gediend. Het ligt in hunne hand Nederland te brengen tot eere. Een' warm applaus volgde op het gesprokene. Nadat, de voorzitter den heer Mr. van Doorn voor diens sym pathieke woorden dank had gebracht wees de heer Mr. M. M. Schim van der Loeff, dio door ongesteldheid ver hinderd was geweest een vroegere vergadering te bezoeken na een sym- patieke begroeting aan de vereoniging op het groote werk der propaganda dat deze vereeniging mede booogt. Spr. hoopte dat deze propaganda krach tig zon worden gevoerd tot vorster- king der vrijzinnige idee. De voorzitter bracht ook don heer Mr. Schim van der Loeff dank. Van de huishoudelijke zaken zij ver meld dat uit het jaarverslag b^oek dat de vereeniging in groeienden toestand verkeert en voel steun ondervindt, Gisterenavond is door do politie alhier een minderjarige jongen uit den Haag aangehouden, naar die ge- meent© overgebracht en onder hot ouderlijk gezag gesteld. H. M. de Koningin heeft bij de bekende bloemkweekorsflrma C. IV van Nes Zonen (J, H. van Nes) te Boskoop bestellingen gedaan van voorjaarsplanten en bolgewassen, naar het schijnt voor II. M's familieleden in Duitschland. Ook do firma's H. Hon novel d te Baarn en E. J. van Tuborgen te Haarlem ontvingen bestellingen. Do nieuwe burgemeester van Boskoop. Zooals reeds gisteren nog onder Laatstq Berichten" is kunnen worden gemeld is bij kon. besluit van 10 Januari 1912 do heer J. (Irootenhuis met ingang van 22 Jan. a.s. benoemd tot burgemeester van Boskoop. Omtrent den loopbaan van het nieuwe hoofd dier gemeente wordt ons thans het vqlgende gemeld De nieuwbenoemde burgemeester werd geboren op 5 Jan. 1856 te Sluis in Zeeland, is dus een man van 55 jaar. Oorspronkelijk was hij officier bij de genie. Op den 28on Juni 1877 werd hij 2° luitenant, 20 Aug. 1880 1° luitenant, 1 Mei 1895 kapitein. In dezen laatsteu rang was hij gestation- neerd te Zutphen. In 1905 verliet hi' den dienst met pensioen en werd h£ benoemd tot gemeente-bouwmeester te Zierikzee, vanwaar op 29 Juni 1906 zijn benoeming volgde tot bur gemeester van Scheemda, een gemeente van ruim 6000 inwoners in Groningen. In zijn gemeente is burgemeester Grootenhuis zeer gezien om zijn be minnelijkheid en om zijp breedheid van opvatting. Zijn vroegere werk kring stelde hem in staat nieu*we plannen voor gemeentewerken zelf te ontwerpen, breed op te zetten en in teekening te brengen. Zoo is door hem o.a. voor zijn omvangrijke gemeente een volledig rioleeringsplan ontworpen en is het vooral aan zijn initiatief te danken dat Scheemda weldra electri- sche verlichting hebben zal. Van karakter is de heer Grootenhuis een gemoedelyk man, als burgemeester een consciëntieus regent. Allerminst is hy een drijver. Zyn politieke over tuiging laat zich het best aldus om schrijven: een zachtaardige middenman met christelyk-historische neigingen. Een krachtige figuur is lty stellig niet. Voor een plaats in opkomst als Boskoop had de keuze gelukkiger kunnen zijn. Waddingsaeen. Tweetal Remonstr. Kerk de hoer lindeman, prop, to Amsterdam on ds. M. J. A. Moltzcr te Nieuwkoop. Geweigerde doop Men meldt uit Bodegraven, dat bij do Doopsbedieni«|g in de Ned. Herv. Kerk aldaar een dér vaders weigerdo te antwoorden op de hem gestelde vragen volgens het for mulier. De moedor antwoordde beves tigend. Do predikant ds. S. v. Dorp, wilde daarop het kind niet doopen. Rott. Louis Schnitzler zal do beroemde zangeres Edith Walker op haar lieder avonden, te Brussel den 18den, to Rotterdam den 20ston en te 's Hage don 22sten Januari te houden bege leiden. Edith Walker, door de Strauss-fees- ten by zeer vele bezoekers bekend en beroemd om hare prachtvolle ver tolking van Salomo en Elektra, zal het, hopen wo, aan belangstelling wol niet ontbreken. MARKT BERICHTEN- Gouda, 11 Januari 1912. GRANEN Vast gestemd. Tarwe: Zeeuwsche 9.75 4 10.—, mindere dito ƒ9,25 A ƒ9 50. Afwijkende 8.50 A 9.-. Polder 7.50 ,1/8.50. Rogge Zeeuwsche -.— 1/ 7.50. Polder 7.— 1 7.25. Buitenland8che per 70 kilo 6.60 a 6.75 GerstWinter 6 50 675. Zomer -.1 -.—Che valier 7.25 l 7.50, Buitenl. voergerst per 65 kilo 5 85 1 6.—, Haver per lï.L. 475 A 5Per 100 kilo 9.25 x 975. Hennepzaad: Buitenlandsche .er 50 Kilo 8.50 1 8 75. Kanarie- aad 12.50 1 13 50. Kar wij zaad per 50 Kilo JA - Koolzaad 14.-4/ 15.per Hectoliter Erwten: Kookerwten 171 18 50. buiten landsche voererwten per 80 Kilo# 7 50 1 8.— Boonen bruine boonen'/ 19.— a 20.witte boonen ƒ25.- a 27, Paarden boonen 8.50 a ƒ9Duiven boonen 10 25 1 11 Mais per 100 KiloAmurikaansche Mixed 8 50 1 f 8.75. Kleine ronde 8.75 1 9.—L Veemarkt Melkvee, goede aanvoer, handel minder, prijzen lager. Vette varkens, goede aanvoer, handel vlug, 25 1 28ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel traag, 19 1 20 ct. per half K.G Magere Biggen, goede aanvoer, handel ,tug, f 1.25 A 1.55 per week. Vette Schapen, goede aanvoer, liamlej traag, 14*— A f 20.—. Lammerenaanvoer, handel -> Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug 11.— a 15.—. Graskalverenaanvoer, handel - f A f Kokkalveren 12 a 22 Kaas, aangevoerd 77 partijen, handel stug ie kwal. 37.— 4 40.-. ade Jtwal f 33 A 36 Zwaardere 38.— i ƒ,40. Noordtiollandsche a Boter 1326 stukken van.'/9 KG Handel ,tug. Goebotfer 1.50 4 r.6o. Weiboter 1.40 4 I 45, LAND- EN TUINBOUW Stijging uitgaven veeziekten. I)e minister van Landbouw, Nijven heid en Handel heeft aan de commis sarissen der Koningin medegedeeld dat het in verband met de voortdu rende stijging dor uitgaven ten belioevö van do wering van veeziekte van be lang te achten is in het vervolg eenl zoodanig overzicht van^die uitgaven te krygon, dat hij steeds nauwkeurig kan nagaan, waaraan diq stijging is toe te schrijven. In verband daarmede heeft de Mi nister bepaald, dat te beginnen met^ 1912 de burgemeesters de uitgaven moeten specificeeren in uitgavon, be treffende ontsmetting, verbranding on begraving, kenteekenen, vergoeding voor de huid, en diversen (telegram men, schrijf- en taxatieloon bij ont eigening, enz.). Op de declaratie moe ten zy dan nog afzonderlijk vermel den de schadeloosstellingen voor ont eigend vee en voorwerpen. (N. R. Ct.) In Frankrijk wordt de landbouw mot een nieuw gevaar bedreigd. Te Borms, een dorpje in Var, heeft men namelijk een zeer schadelijke aardappelparasiet, de phthorimaea solanella, ontdekt. Hot rupsje vreet de knollen uiteen knol, die eenmaal aangetast is, is onherroe pelijk verloren. Zelfs het vee weigert de aldus aangestoken aardappelen te eten, omdat de rups saprophieten af scheidt, die den smaak van de knollen bederven. Na zijne gedaanteverwisse ling tot vlinder te hebben ondorgaan, legt het insect ongeveer 75 eieren ojp de plant, die het kwaad in de aard appelen snel helpen verspreiden. In de Fransche akademie van ge neeskunde heeft prof. Bouvier aange drongen op ontsmetting van aardap pelkelders in do besmette streek mot zwavelkoolstof. Hij herinnerde eraan, dat de wijnbouw in Frankrijk indortijd ten gronde is gericht, doordat men do eerste haarden van de phylloxera niet uitgeroeid heeft. Besloten is om de aandacht van de regeering op het ge vaar te vestigen. "i Storm en overstroomingon. Parijs, 10 Jan. De storm die in Frankrijk woedde heeft talryke ram pen veroorzaakt. Uit Roebelle wordt gemeld de vernietiging van vele vaar tuigen in de havens Loriont, Groix, Les Gables d'Olonnes. Allerlei brok stukken spoelen aan. J)e Seine, de Yonne en do Vienne stijgen voortdurend en doen het ergsto vreozen. Peking 9 Jan. Yoean Ski Knï gaat voort te eischon, dat de Constituante zich zal samenstellen uit alle arron dissementen van iedere provincie en zich vereonigon to Peking. De revolutionnairen van hun kant gaan voort te wei^eron. De hervatting uor vijandelijkheden schijnt nabij te zijn. Hoek van Holland. Terwijl hot Duit- scho .s.s. Commorzienrath Bueckel hedenmorgen binnenkwam, is de ka pitein plotseling overleden. Het schip is ton ankor gokomen. Het aankomende stoomschip „L'atella" is aan den grond geloopen De Steel trust. Washington^ 10 «lan. I)o cotnmissio uit den Senaat tot onderzoek van don Stooltrust hoeft oen bevelschrift uitge vaardigd tot overlegging der boeken 011 bescheiden der Stoel-corporation, opdat deze zullen kunnen worden on der zocht. ALLE LI LEL van Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, .1 üpons, Rolrtss en Japonstofïen alsmede PHI, Tli II IJ KI van do goedkoopste tot de boste soorten en scherp concurroerende prijzen. Aanbevelend, MAKKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Motoriologiseh- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.5 te Koponhage, laagste stand 734.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgendon dag: Zwakko tot matige oostelijko tot zuidoostelijke wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte tot matige vorst. Do schulden van oen millionairszoon. Te Berlijn hebben schuldeischors van August Thysson, den zoon van don groot-industrieel Thysson, uit West-Falen, een vergadering gehou den. Er wrfren or oen zeventig met vorderingen tot eon bedrag van na genoeg 7'/k millioen mark. Do schuld- oischers zijn ontevreden, mnko'n zich bezorgd over, don gang van zaken. Hot gaat hun met de behandeling vin het faillissement te langzaam. Zij vreezen. dat do zaak te hunne nadeele slepende wordt gehouden. Men zei, dat de oude heor Thyssen wiens vermogen tusschen haakjes op een duizend millioen mark met eon jaar- lijksch inkomen van veertig millioen wordt geschat do vordering van een Nederlandscho bank, groot 8 millioen mark, overgenomen en hij zich zoo de meerderheid verworven had en was beducht, dat hij nu do andere schuldeischers zou uithongeren* Men richtte ton slotte oen vereeniging op tor verdediging van de belangen der schuldeischers. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN8 Jan. Maarten, ouders G. van Leeuwen on A. E. Binnendijk. 9. Siegfried, ouders J. Mogendorff en M. Meijer. GEHUWD10 Jan. G. H. Gorrissen en A. M. de Bruin. J. B. van den Berg en W. Brons. M. J. Verzijl en J. M. van Yliet. A. G. Scholten en A. Verkleij. OVERLEDEN 9 Jan. L. M. Brou wer, 49 j., gehuwd met J. B. Snel. J. van der Wolf, 17 mnd. J. de Jong. 90 j., wedr, van P. M. van der Spelt. S. Rapis, 3 w. Vorige Koers- koer* vao heilen 83 897. 91'/. 91s/, 64 100'6/,6 89s/. 90'/. '937, 89s/, s 87 88»/.. 477. 1047. 86»/, 597 VAN DEN Elfeetenhandel te A nis tenlitin 11 JAN. 1912. Staatsleeniiigeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906' 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pcL ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis- sie<£4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Itauk en Crediet-instel lingen Nod. Bankaandeelen '210l/2 IndustiOndernemingen American Car Foun Iry Comp. O. v. A. 517i M'l» Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 867/,6 73 Anglo American Tolo- graph Cy. Cert. v. A. 2Ö1/» 26 U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Ö71/? 68\ Kol. C'rediet Insteli. en Cultuur Ondernemingen Han dols ver. „Amster dam" Aand. '220 219'/a Jav. Cultuur Mij. Aand. 292 29G3/% w Ned. Handel-Mij. C.v.A 180'/a <J O ij ui) min Mflen. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. 58 57 RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aancf. 575 v 561 Groat Cobar Aand. 481/8 49 l'etruleuinOudern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. 163 141 Kon. Nod. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A 448 453 „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 420 .Sclieepviurl dijen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 1763/% 186% Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 116 118 Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Prof. A. 21 5/j8 21 rabak-üudernemlngeii. Bindjey Tabak Mij. A116 llö'/j Nieuwe A«ahan Tabak Mij. Aand. 15 Silau1' Asahan Tabak Mij. Aand. 40 Diversen. Max wol Land Gpant Cert. v. Aand. 4% Peptivian Corporation Lim. Cert. v. Aand. ll'/u 111 Spoorwegen. JEloll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 86 82 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 94% 95 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 6^% 65' Warschau-Weonen Spoorwegmij. Aand. 183 dito dito Act. de Jouiss. f 104.jf Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 9898% Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. 30 /2 30 /tfi Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 169% 170 Wabash Gew. Aand. 7% 7 rreiuieleeuingen. Amsterdam A and-. 3 pet 102 101% Hongarye. TheL»-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. 152'/d 152% GELDKOERS. v Prolongatie 3% pCt. Amerikanen tamelijk vast, Petro leum vast, Tabakken verdeeld, Cul turen zwakker Rubbers flauwer, Mijnen flauw, Nat. Staatf. vaster, Buitenl. kalm.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2