ffl THEE MERK te letten UN VAN LAZEN, nsmi No. 11763. Vrijdag 12 Januari 1912. 50e Jaargang. behalve Zon KENNISGEVING. S'VLiten land. Buitenlandsch Nieuws. Dn, CïUM tui ILLuio». ^erneóeróe cfrots. XTïe-ufws- en, j^.d’vertexi.tïe'lolsud. voor O-o-vlcLsl en OrrxstxelcesrL. Verschijnt Jagelijks ÏAMK, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. A Y ZONFA l!)l. Ha Feestdagen. Telefoon Interc. 82. en T) Héléne naar (Wordt vervolgd.) Zn., Gouda. NT. eversGouda beroemde •kglazen tegen” 8 uur, R’damsch )rd”, 7 uur. >ouw, leden- IWCHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. de Een volstrekt had geen BIJL, IA ART Lz. anskerk, der soingen eni. HT DER BE I H, GOIIMIIE COURANT. van Beeldend^ Architect en n Bouwkunde regeld tijdig tvangen van vermakelijk- m in onze f 1.25 )uw- on Wo- pieringstraat vergadering Armenzorg, alksalon, 8’/i h- en Veld- eerbaarheid. /j u., Nat. en.. Groote PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post„1-90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Turkije. Aan de Roode Zee. Uit Turksche bron wordt bekend, dat twee Italiaansche oorlogsschepen op 2 dezer het fort Lahieh aan Roode Zee beschoten hebben. Turksch soldaat sneuvelde en drie Turksche prauwen werden vernield. Den 5den werd de beschieting her haald, zonder uitwerking. y» Te Sjefiph aan de kust van Assir hebben Italiaanache oorlogsschepen een afdeeling met vier kanonnen geland. Duitschland. In de buurt van het station Eich- IEKÊN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. ons ding van Nom- js, voorzien van id Merk, vol- )t gedeponeerd. de uitvoering de orders aan- junie, 8 u., somité Chr. prest in het keurslijf der étiquette alles nog frisch, rein, echtgloed, leven, gevoel. Het verschaft mij een boosaardig vermaak te bedenken, hoe hare onge kunstelde vrijmoedigheid de oude man en hare mooie ingebeelde zuster zal geërgerd hebbenze hebben er be paald de nachtmerrie van gekregen. „Frans I Frans I” ging hij na eenige ©ogenblikken voort, de kronkelende, blauwe wolkjes van zijn sigaar na- oogende, „ik geloof, dat je mooi op weg zijt om verliefd te worden Waar om ook niet 1 De bacil der liefde zit in het bloed van ieder stervelingje behoeft geen professor Koch of zoo iets te zijn om dat te ontdekken. In de fuik gevlogen Zeker niet 1 mijn hart zal niet weggaloppeeren, met ver stand zat ik het bedaard, rustig aan leggen, trachten haar nader te leeren kennen, voor ik besluit haar tot me vrouw van Spankeren te maken, ten minste, als zij er niets tegen heeft. Eerst zal ik mijn lieve, oude moeder in den arm nemen en haar raadplegen. Ik ben voor geen klein geruchtje vervaard, maar in liefdeszaken zoo schroomvallig als een kind. Flauwe kerelEen retós, die steun gaat zoeken bij een klein tenger vrouwtje I Kinder achtig, laf I Ik zal zelfneen, eerst Deze raadde hem echter Poincaré aan te zoeken. Deze bedankte echter. Ten slotte wilde Delcassé wel, maar onder deze voorwanrde dat hij ver schillende eischen kon stellen omtrent den opvolger aan marine. Ook hier voor kon echter niemand gevonden worden. Eerst bedankte admiraal Ger- minet, vervolgens Baudin en waar schijnlijk tengevolge van de eischen van Delcassé was ge »n opvolger te vinden. Delcassé had de volgende eischen gesteld Hij wild op geenerlei wijze gebonden zijn aan de politiek tot nog toe door het kabinet gevolgd en ten tweede had hij deze voor waar de aan den president der republiek gesteld, dat hij zou gehandhaafd blij ven als minister van buitenlansche zaken in mogelijke volgende minis- terieele combinaties. Verder merkte Delcassé in den ministerraad op, dat het vertrouwen, dat het, kabinet bij het volk bezat zeer zeker aanzienlijk geschokt was, waarschijnlijk zoo erg, dat het beter was heen te gaan. Na langdurige beraadslaging kwam het kabinet in zijn geheel tot dezelfde conclusie. Daarop is de ontslagaan vrage gevolgd. Waarschijnlijk zal Delcassé tot hen behooren, die het eerst door den pre sident der repubiek zullen worden gehoord en zullen ook worden ont boden, Bourgeois, de voorzitter van den Senaat en Clemenceau. Algemeen vermoed men dat de opdracht zal worden gegeven aan Delcassé maar het zal nog wel eenige dagen duren, omdat Fallières zeker eerst de verkie zing van den Senaatsvoorzitter zal afwachten. naar mama, riaar mijn beste, aange beden moeder 1” En zoo gebeurde het, dat Van Span keren den volgenden dag plotseling verdween, zonder dat iemand wist, waar hij gestoven of gevlogen was. Trouwens men was aan de eigenaar digheden van dien heer te zeer gewoon dan dat men zich over zijne overhaast vertrek zou verbazen van zijne af wezigheid maakte men gebruik om hem duchtig over den hekel te halen als hij in de buurt was, moest men zich dat genoegen ontzeggen en wachtte men zich daar wel voor. Nie mand gaf zich de moeite hem te ver dedigen, want eigenlijke vrienden had hij niet. Hij was volstrekt niet be mind zijne aan onbeschoftheid gren zende openhartigheid, zijn ruwheid maakten, dat hij nergens een welkome gast was, al ontving men hem ter wille van zijn naam en ook omdat hij een gewenschte huwelijkscandidaat was. Men beweerde, dat hij rijk was, hoewel niemand het met zekerheid wist te zeggen. Hij had elegante kamers op het voornaamste gedeelte der stad, ging eenvoudig, doch goed gekleed, hield er een volbloed en een rijknecht in livrei op na, dineerde in het grootste - hotel, sloeg geen enkele publieke blanke hand, waarmede ze lichend van 5 weg no No. 2029 Gouda, den 12 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Il L. MARTE NS. De Secretaris, BROUWER BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verkend aan J J. II. Suverijn Co. en hunne recht verkrijgenden tot het oprichten van eer.e bioscope, gedreven door een electromotor - P.K in het perceel aan den Klei 43, kadastraal bekend Sectie B de onstuimige liefkozingen van haar forschen breedgeschouderden zoon trachtte af te weren en het netge vormde voetje, dat even *nder het zwarte kleed te voorschijn kwam, haar aristocratische afkomst verrieden. /„Wel, FransDat is een verrassing; ilfvorwachtte je volstrekt niet. Waarom hub je geen bericht gezonden, dan had ik hot rijtuig aan het station gestuurd,” „Ik had geen tijd voor een brief de zaak, waarom ik hier kom, is te dringend. Waar is papa?” „Naar Berg-en-Dal on Héléne naar do stad.” „Dat treft bizonder goedwant moesje I” vervolgde hij, bij haar neder knielende, „ik moet u eene bekentenis doen.” „Wat is het en een angstige blik blonk in haar oogen „iets ernstig» toch niet iets, wat papa niet mag hooren. Je weet, dat ik nooit iets voor hem verberg.” „0, neen 1 maak u niefcongerust. Het is een eenvoudige enA toch ernstige zaak. Ik ben verliefd of ten minste op het punt het te worden daar nu is het er uit.” vermakelijkheid over, was niet gierig of zuinig on schulden, in een woord hij leefde op royalen voet. Zelfs zijne grootste be- nijders of vijanden konden niet het geringste afdingen op zijn uiterst soliden, onberispolijken levenswandel. Met de moesten der talrijke officieren stond hij op gespannen voet, want Van Spankeren had een hart^rondigen afkeer van militairen of hover van hun stand en hij stak dien volgens zijne gewoonte niet onder stoelen of banken. Zeer verwonderd zag mevrouw Van Spankeren op, toen haar zoon 'den morgen, waarop hij zijne woonplaats verlaten had, op zijne gewone onstui mige wijze de kamer binnentrad en haar zonder een woord te zeggen, hartelijk in zijne armen sloot. Ze was een klein, tenger vrouwtje, met een fijn besneden gelaat en hel dere, schrandere oogenen niettegen staande ze meer dan 50 jaar oud was, ontsierde nog geen enkele rimpel het gezicht, was nog geen enkel grijs haartje in de zwarte lokken te ont- dekken, ontbrak geen enkele tand aan het fraaie gebit. Innemend, lief, elegant herkende men onmiddelliik iu haar de voorname dame, terwijl de kleine, Zijn lijk is voor gerechtolijk onder zoek in beslag genomen. Bij do haven van Dantzig is een goederenloods van don spoorwegdienst volkomen afgebrand. Hij was van den kelder tot het dak gevuld met allerlei goederen, o.a. 120 wagens suiker, sal peter on een groot aantal landbouw machines. Niets kon gered worden. De schade wordt geraamd op één tot anderhalf millioen mark. De ontslagaanvrage van het kabinet Caillaux. I De* heer Caillaux heeft gemeend zijn ontslag of beter gezegd net ont slag van het geheele ministerie den president van Frankrijk te J moeten aanbieden. We hebben onqe lezers geregeld van de strubbelingen bij het Fransch-Duitsch Marokkoverdrag op de hoogte gehouden. We hebben daarbij gelegenheid gehad te wijzen op de dubbelzinnige houding, die de minister-president Caillaux tijdens en waarschijnlijk ook voor de onderhan- delingen had aangenomen. Deze eigen aardige inmenging in het beleid aan buitenlandsche zaken heeft Caillaux zijn ministerschap gekost. In den Senaat had hij de verklaring afgelegd dat hij zich nooit anders dan langs den officieelen weg met Duitschland had onderhouden. Doodleuk vroeg daarop de heer Clemenceau of de mi nister van buitenlandsche zaken de heer de Selvès die verklaring kon be vestigen. Na veel talmen gaf deze een antwoord, dat hierop neerkwam, dat de minister-president onwaarheid had gesproken. Dat was voor den heer Clemenceau voldoende en na nog een onderhoud met Caillaux en de Selvès trad de laatste af. Caillaux heeft nog getracht zijn kabinet te reconstrueeren en ten slotte bij ge bleken onmogelijkheid is hij heenge gaan. Allereerst heeft hij geprobeerd Delcassé te bewegen minister van buitenlandsche zaken te t worden. China. Het „Pet. Tel. Agentsch.” verneemt, dat do Mandsjoeregoering nog hoopt, Mongolië te houden. Hij heeft Goeibin als Mandsjoeresidont naar Oerga ge zonden. Do Mongoolscho rogooring gaf echter bevel, Goeibin niet toe to laten. Het „Tel. Ag.” bevat voorts een uitvoerige verklaring van Ruslands houding ten opzichte van Mongolië. Het zogt dat Rusland aan China geon eischen gesteld hoeft over Mongolië en niet de onafhankelijkheid erkent. Rusland steunt de autoriteiten in hun pogen het eens te worden met de Chineesche regeeringhot gelukte don Russischen consul te Oerga, te verhin deren, dat de telegraaflijn Kiachta- Oorga werd vernield en het filiaal der Chineesche bank geplunderd. De Chineesche regeering heeft nu aan Rusland verzocht, te Oerga vriend schappelijk te bemiddelen. Rusland is van oordeel dat een over- oonstemmming tusschon China on Mongolië alleen mogelijk is wanneer de Mongoolscho eigenaardigheden wor den geëerbiedigd. Ton slotte doet dezo officieuze mededeeling uitkomen, dat Rusland niet van plan is, zich in de Chineesche gebeurtenissen te mengen geen agressieve plannen in Mongolië heeft, maar wel genoodzaakt is, zijn zorg to wijden aan het herstel der orde. Wanneer de Mongolen dan met China verschil krijgen zal de Russische re geering juist veeleer trachten te be middelen. Hot is voor Rusland noodig mot Mongolië in zakelijke betrekkin gen to treden. Naar de opgewekte uitdrukking van zlJn gelaat te oordeelön, ware zijne overpeinzingen van hoogst aange- namen aard en evenals het meeren- deel der menschen, die veel alleen zijn, moest hij in zijn min of meer opge wonden toestand aan de gedachten uiting geven, die hem door het hoofd ■peelden, door hardop in zich zelve te praten. „Drommels, Rollo 1” begon hij den kop van zijn grooten Russischen jacht hond streelende, „dat is nu de eerste maal, dat ik mij op die verwenschte glijdbaan geamuseerd hebja, oude heer, je baas heeft een prachtige vondst gedaanEen stukje onvervalschte natuurboter bij zooveel margarine een allerliefst brokje natuur bij zooveel kunst, een stukje werkelijkheid bij zoo veel schijn, een juweeltje in een mest hoop Een aardig, vroolnk, opgewekt meisje, die kleine Rensburg. Nog niet bedorven door vleierij, ge- PH IJS DER A~DvTrTËN T I Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. kamp in het Grünewald bij Berlijn heeft men de kleeren en papieren ge vonden van oen advqkaat dr. Napo leon Ilailliant. Eenige menschen heb ben verklaard, dat zij uit de verte hebben gezien, dat een heer zich uit gekleed heeft en spiernaakt het dik onder do sneeuw liggende bosch is ingeloopen. Men wist dat do advokaat een groot voorstander van luchtbaden en naaktlooperij was, maar denkt toch, dat hij ditmaal in een aanval van ver standsverbijstering gehandeld heeft. Hij is nu al een paar dagen zoek en hot kan wel niet anders, of hij is in het bosch van koude en gebrek om gekomen. Ilailliant had zich in don laatsten tijd bij de behandeling van oen pro ces sterk ingespannen., (Volgens oen bericht van andere zijde, zou er tegen Haitian t oen aan klacht wegens verduistering van oen groote som geld zijn ingediend en brengt men zijne vordwyning mot die zaak in verband.) De Rijksdagverkiezingen. In de Duitsche bladen vinden wij uitgerekend, dat hot Centrum de an dere rochtsche partijen reeds bij de eerste stemming met 200.000 stemmen steunen zal. De conservatieven krijgen in 40 districten dadelijk al de Centrum stem men de Bund der Landwirtein 7 do verkapte anti-semitische candi- daten van de Economische Voreeni- ging, worden in 17 districten dadelijk gesteunddo Deutsch Socialen, d. w. z. de openlijke anti-somieten in 10 distric ten de Rijkspartij kan eveneens in 10 districten den 12n Jan. reeds op den Centrum-steun rekenen. In niet minder dan 92 districten zal dus het Centrum zijn conserva tieve vrienden reeds bij eerste stem ming helpen. En dan zijn er nog in de rechtsche gelederen, die beweren willen, dat er geen blok ishoont een vrijzinnig blad. Te Berlijn schijnt eergisteren weer een man aan methyl-alcohol- vergiftiging gestorven te zijn. Een 26-jarig arbeider kwam ’s middags om 1 uur dronken thuis. Tegen 4 uur klaagde hij over hevige pijnen in het onderlijf en de borst. Kort daarop overleed hij. Vóór zijn dood kon hij nog mededeelen, dat hij voor zijn terugkeer naar huis in een kroegje voor 25 pf. jenever had gedronken. Amerika. Richeson, ,do predikant te Boston, die bekend heeft zijn vroegere ver loofde juffr. Avis 'Linnell door vergif van het leven te hebben be roofd, is ter dood veroordeeld. Het vonnis werd geveld wegens „moord met voorbedachten rade”. Richeson, die de daad had gepleegd teneinde zich van jhff. Linnell te ont slaan en met oen andere, moer ge fortuneerde jongedame te kunnen trou wen, zal worden terechtgesteld in de week, aanvangende 19 Mei. De brand te New-York. Do beambten van do bankierstrust die de Mercantile trust cy. controleert, hebben zich toegang verschaft tot do gewelven van het verbrande gebouw van do equitable. Voor 20 millioen aan geldswaardige papieren is mede genomen. Do beambten van do Equitable as surance cy. zijn nog niet in staat ge weest tot do eigen gewelven door te dringen, welke echter onbeschadigd schijnen te zijn gebleven. Engeland. De dreigende mijnworkorsstaking. Do tot dusver bekend geworden uitslagen van do stemming onder do mijnwerkers in de steenkolennijverheid over do vraag van een algemeone staking luiden onheilspellend. Verplet terende meerderheden hebben zich in o.a. in do volgende graafschappen voor de algemeone staking verklaard Nort humberland, Durham, Lancashire, Yorkshire, Derbyshire, alsook in Zuid- Wales en Schotland. In werkmanskringen hoerscht de overtuiging, dat do stakende mijnwer kers zullen trachten den aan voer van kolon uit het buitenland te beletten door middel van samenwerking van den bond van mijnwerkers in do steen kolenmijnen met den bond van trans portarbeiders. Pebzie.^ Uit Petersburg wordt aan do „Nat. Zeitung“ geseind„Volgens mede- deelingen uit Bakoe d^ijn twee rogi-

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1