„Gouda Vooruit". in ui ES Carel Kropman BET «MEISJE GOIJDuCnE GLAZEN, ZONDAGAVOND Prijsvermindering van Witte Ondergoederen. C. A. II. BANTZ1NGEK. Medelezers gevraagd BIOSCOOP-SALON ZEIoog'Stra.stt- lste Rang 20 ct. 2de Rang 10 ct. XTIts lio.it oxxd. 'I Nieuwste. 't„Beste. v_ Vrouwen Brieven uit de Hofstad oxvn. V .Biaitem lem.cS.-' Buitenlandse)! Nieuws. INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Advertentiën. hand- en vormwerkers. Nieuwe Rolterdamscbe Courant. .C. VAN LUUK, IMreel gevraagd Meubelmakers. Sloommeubelfahriek MCOLAAS DRöGK, Sociëteit „Ods Genoegen". Donderdag 25 Januari 1912, Rerste ee eenige Operette in dit Seizoen. Beschrijving* der beroemde geschilderde Kerkglazen GROOTK OF ST. JMSKERk TF.li GüUDt, de (icschleilenis der St. Jinskcrk, der (ilazen, der tartonleekenliigeii em. «ebroeders C R A B E 'I1 H, CHBISTIAAN KBAMU, V imiNKMAN (i ZN., Uitgevers, tail* Gemeentelijke Arbeidsbeurs, tegen verminderde prijzen. Markt ia-19. GOUDA. Kleiweg 3, Kleiweg 9, HEEBEN HOEDEN PETTEN PARAPLUIES DAMES MUfSEN BARETTEN PETTEN litie en dr. Kuyper dus absoluut oprecht h en e«?r in ons nadeel, dan in ons voordeel. Het jaar 1912 zal reeds door de chronische zaak-Kuyper interessant worden. Hoe zal het afloopen? Nie mand weet 't. Maar iedereen heeft er een zwaar hoofd in. En als er nog wat groot werk in dit jaar door zal komen, dan is het bijna zeker, dat dit werk ons lang niet bevredigen zal en niet alleen ons, rnaar evenmin hen voor wie dit werk heet te geschieden. De tot dusver gehoorde critiek laat op dit punt niet den geringsten twijfel. Innerlijk verdeeld en onder leiding van zulk een vriend der Itegeering gaat Rechts dit jaar in. Het moge baar wel bekomen Wij zullen al dat fraais, die „unio- myztica" in de practijk, blijven be wonderen, op een afstand natuurlijk, maar wij zullen er toch zóó veel van zien, dat wij nu reeds opge wektheid gevoelen om den zwaren strijd van het volgend jaar tot een goed einde te brengen. De politieke barometer staat goed en zal in 1912 nog wel hoogcr loopen behoeven niet altijd lijdende te zijn. Wan news gij stood» last hebt van pijn in uw rug, verschrikkelijke hoofd pijn, duizeligheid 011 schemeringen voor de oogon, rhoumntisehe pijnen, hartkloppingen, en gij u afgemat ge voelt, hoewol gy nauwelijks met uw bezigheden begonnen zijt, denkt gy er dan wel aan wat de oorzaak van uw kwaal i»? Vele vrouwen zijn ertoe'geneigd om dergelijke verschijnselen toe te schrijven oan hun vrouwoliik gestel, niet wetend welk oen gewichtig werk de nieren te vervullen hebben en niet wetend hoo vaak deze lielangrijke organen juist by de vrouw aangedaan worden. 4 Do nieren zyn de zuiveraars van het bloed on verschijnselen als d bovenstaande toonen aan, dat an hun werk niot behoorlyk verrichten. Velen verwaarloozen dozo eerste verschijn selen on zonder twijfel doen zich daarna ernstige ongesteldheden voor, die een totale verwoesting der nieren ton gevolge hebben. Vordraagt daarom de eerste ver schijnselen niet met gelatenheid, doch begint onmiddellijk met het genezen uwer nieren, de bron van uw zich ontwikkolende ziekte. Foster's Rugpijn Nieron Pillen dienon uitsluitend voor de nieren en blaas. Zy versterken do nieren en maken hen volkomen go- schikt voor hun belangrijk werk. Ze komen do blaas te hulp on voeren do nrikkolondo onzuiverheden af, die do Doyenataande verschijnselen veroor* aaakten en waaruit tevens waterzucht, rhoumatiek, lendenjicht, urinostoor- nissen enz. ontspruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam) zyn te Gouda verkrijgbaar bij do hoeren Wolff A Co., Wosthavon 11, en Ant. Coons, Wijdstraat 151). Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k t 1.75 voor één of f 10.—- voor zes doozen. Prof, von Gerhardt, dor ^enoes- kundige universiteits-kliniek in het -Charitó" ziekenhuis to Berlyn, be richt: Het natuurlijke Fran* Josef- laXMrvratet' werd veelvuldig en steeds i&efc zekor en voldoende gevolg aan gewend. Ik heb wol oens hooren beweren, dat, de Hofstad nu juist geen model stad op hot gebied van moraliteit was. Hot Noo-Malthuaianisrae heet hier vele vrienden to hebben en het aantal echt- aoheidingon noemt in die mate toe, dat de huwelijksband steeds losser schijnt te worden. Nu is er natnurlyk een dool waarheid in deze beweringen, maar ook hier beziet mqn, wat men bestrijdt, graag door een vergrootglas. Neem nu eens onze jongste bevol kingscijfers 7000 kinderen werden in 1911 in"* 's Gravenhage geboren (op den kop-af zeven duizend)een rea per tabol getal, dat te vèrblydender wordt, wanneer mon daarnaast stelt het sterftecijfer, dat slechts 8600 be liep. En het aantal hnwelykon nam in een jaar met oen 80-tal toeniet te veel, maar van achteruitgang is dan toch geen sprake. Do echtschei dingen haalden het eyfer 148, op 2210 huwelijken d. i. nog niet 1 op de 15. Dat schikt dns nog al, ook al moet men toegeven (lat dit verboudingscyfer beter kon zgn indien velen minder licht in het bootje stapten. Of hiermede nu vaststaat dat de zedelgkheid over 't algemeen in 's lands residentie op een voldoende peil staat? Allerminstmaar bier geldt, dat wat niet ziet, niet deert. Men weet heel goed, dat er hier veel, héél veel ge beurt, dat het daglicht niet verdragen kan hier mist men echter ieder mid del om een overzicht te verkrijgen, wat" allerminst noodig is om een totaal-indruk te kannen opdoen. Op dit punt valt van de nieawe wet tegen de zedeloosheid weinig te verwachten. Hier in de'stad doet men waarlijk alles ora die wet behoorlijk uit te voeren. Er is zelfs oen aparte afdeeling zedenpolitie gevormd, in een afzonderlijk gebouw gevestigd en mon zit daar niet stil. Do ambtenaren van die afdeeling mogen wel met byzondere zorg uitgekozen worden, want men begrijpt, hoo dozen bestand zullen moeten zijn tegen iedere ver leiding, waaraan zij zoo dagelijks zul len blootstaan. Ik zeg dit in 't alge meen, ken geen van de thans aange wezen hoeren, inaar het buitenland heeft meermalen geleerd, hoe men op dit gebied niet angstvallig genoeg kan te werk gaan, wil men niet tot veel erger toestanden komen dan die men bestrijden wil. Mot veel genoegen hoorde ik, dat men (evonals te Rotterdam ieeds bet geval is) aan deze politieafdoeling een vrouw zal verbinden. Weet men daar voor ook hier eon alleszins geschikte persoon te vinden, dan is hiervan groot voordnel te verwachten. Er komt hierbij zoo véól kijken, waar een man, behalve wanneer het om arrosteeren en straffen ga$t, weinig goeds kan doep en oen vrouw als aangewezen is. Vooral na het in wer king treden der Kinderwetten is hier een heerlijk terrein voor eon vrouw, die op do hoogte is van haar moei lijke, vaak ondankbare, maar toch ook soms zoo loonende taak. Vanzelf heeft de politie tot dusver met be trekking tot de bepalingen van de nieuwe wet, welke 1 Januari in wer king traden, nog niot veel andpr* dan voorbereidend werk kunnon Joon. Er i8 dan ook nog nergens in/egrepen, maar dat het hiertoe zal komen, dunkt ray niot twijfelachtig, want er mogen cvl verschillende huizen van verdacht allooi gosloton zün, vele verdachte eloraenten zyn slechts verhuisd on zullen zeker binnenkort trachten de affairo voort te zetten on denzelfden voet, d.i. met ontduiking der wettelyke bepalingen. Of dit echter gelukken aal? lïier past een groot vraag- teeken 1 Er is wederom een vacature in den Haagschen Gemeenteraad ontstaan, door het overlyden van jhr. mr. Snouck Hurgronje. Wo hebben nu in twee van de drio districten een verkiezing voor den boegde kiezers mooton er dus weer aan gelooven Liefhebbers zijn er anders genoeg. Eén hoeft zich zolfs in oen eigenhandig geschreven brief aan alle politieke voreenigingen voor oen raadszeteltjo aangeboden op grond van knapheid enz. I)e arme.... Wist deze brave man (want een brave man is het, dat wéét ik) niet, dat de methode, die hg toepaste, misschien in enkele Limburgsche gomeonten opgeld moge doen, maar dat dit h i e r precies de methode is om zichzelf onmogelyk te maken. Do betrokkene, oen man in den gemeentedienst ver- grysd, is wat oua om nu nog in de vroedschap te worden gebracht, maar anders oen man, waarop niets, abso luut niets te zeggen is. En deze man wordt nu plotseling onmogelijk voor iedere richting om moe uit te komen, al loon omdat hij er wat openlijk voor uitkwam vdat hij er gaarne hinw wou. Anderen, vele andoren wat zou ik U daarvan merkwaardige staaltjes kunnen vertollen -- wilden or oven graag in, hadden nog veel minder aanspraken dan deze brave ziel en..» kw&mon er in Alleon maar, zy leg den 'fc wat handiger aan, wat stie- kemer,- wat onoprechter. En h n gelukte wat dezen man niet meer ge lukken kan, omdat hij te oeriyk was. Het overlyden van oen man als Snouck Hurgronje geeft anders wel stof tot ovorpeinzing van de veran derde tyden. Snouck was er nog een uit den „goedeft ouden tijd", een braaf man,zeer gezien in de hoogere kringen, geen buitengewoon man, maar toch goed op de hoogte van de zakon waaraan hij zich gaf, zonder politieke eerzucht on vrees voor de kiezers. Typisch ook, dat men van iemand als snouck (en zoo waren er vroeger velen en nu uog enkelen) niet «ens weet, wat eigenlijk hnn richting is. Bij een of andore periodieke aftre ding kwam zulk» dan wel eens uit, maar het publiek wist 't niet| of ter nauwernood. Hoe anders tegenwoor dig, nu de eerste en de laatste vraag is van welke „kleur" men is, vóór waardig gekeurd te worden om den drempel van de raadszaal te over schrijden. Daar is vóór, daar is tegen te zeggen: een keuze laat ik den lezer over. fk wilde slechts ojp het ver schijnsel wijzen, dat zeker de aandacht waardig is. Deze brief schrijvend, hoor ik dat B. en W. den Raad een voorstel heb ben toegezonden, om onzen schouw burg nóg een jaar te bespelen na afloop van dit seizoen. Het klinkt ongelooflijk veor wie den loop van deze zaak volgde, of neen, ongeloof lijk is niets meer van onzen Raad. Reeds 10 jaar lang, eigenlijk langer, Bukkelen wo met het schouwburg- vraagstuk de stand van zaken was nu, dat de Raad, die reeds tot sluiting had besloten met het oog op het brandgevaar, nog één jaar uitstel ver leende de Haagscho Raad maakt er oen steldel vay, om eens-genomen besluiten weer in te trokken 31 Maart 1912 ging het gebouw dan dicht, potdicht, voorgoed, en dit word alleen nog toegestaan wanneer er voor dat óéne jaar vry aanzienlijke veranderin gen m heb gebouw werden aange bracht. Zulks geschiedde en dit sei- zoon wordt het theater nu als gewoon gebruikt. Maar wie had durven ge looven, dat B. en W. nu nóg eens met een jaar uitstel zouden ankomen Doodleuk schrijven B. en W. dat do directeur van den schouwburg met „vrij grooto zekerheid14 aanneemt, dat eind Maart niet alleen nog niet met hot afbrekon^kan worden begonnen, maar dat er dan ook nog geen defi nitieve plannen voor her bouw zullen zijn. Dat eerste is kosteljjkWaarom kan men 1 April niet gaan afbreken, wat afgebroken zal moeten worden En wat de herbouwingsplannen aan gaat, hier komt als vanzelf de vraag naar bovena qui la faute. Hebben wij niet altyd voorspeld, dat de me thode van de Schouwburgcommissie op niets zou uitloopen Dezo argu- raonteering dunkt ons dan ook al te vrymoedig. Dan in 's hemels naam maar oon jaartje zonder gemeente lijk theater, een gemis, waar wel overheen to korten is. Maar wij vree zen het ergste. Wij vreezon, dat onze vroedschap ook dit voorstel, waarmee hy zich voor den zooveolsten keer belachelijk zal maken voor heel het land, «af slikken en dat de levensge vaarlijke schouwburg wederom voor oen jaar voor met-levensgevaarlijk zal worden verklaard. Wat moet het publiek op die manier een vertrouwen krijgen in de zorg der Overheid voor de publieke veiligheid Dat de schouwburgdirectie 't probeerde soitZij heeft alleon naar haar eigen belang te zien. Maar een ge- moentelijk bestuur van oen stad als 's-Gravenhage had zich op ruimer standpunt moeten stellen. Wie is hot Raadslid, dat den durf heeft, om nu te komen met oon voor stel, dat aangezien het brandgevaar blykbaar niet erg isanders stelde men daaraan niet 2 jaar lang iedoren avond oen duizend menschen bloot do Schouwburg ook in de toekomst, zij 't na nog eenige verbeteringen, mag worden bespeeld Want dit is toch do eenige consequentie van hót B. en W.'sche optreden. En het afalu niet oens zoo gek zyn als aanngming van dit B. on W.'sche voorstal/"* Laten de heeren er nog eens over nadenken. En nu verwacht ge zeker van mij, als schrijver van Brieven uit de Hof- stad, dat ik zal schaven over "wat ons allen interesseert en wat voor onze dynastie van zoo groot gewicht is. Maar waarom? Ik weet er niets méér van, dan wat Gij allen in de couranten hebt kunnen lezen en wat, dunkt ray, geen enkelen twijfel over laat. 4 Laten wij dan vol hoop en kalm afwachten totdat de officiëele beves tiging komt van hot heugelijke nieuws. En ons van iedere onbescheidenheid onthouden HAGENAAR. De Duitsche Rijksdagverkiezingeu. Terwijl we het overzicht voo? ons blad van Zaterdag schrijven, is men in Duitschland aan het stemmen tellen en misschien is onder de telegrammen al wel een gedeelte van den uitslag van deze zeer belangrijke verkiezingen vermeld. Belangrijk noemden we deze verkiezingen en dat zyn zij zeer zeker ,n hooge mate. De strijd die thans wordt gestreden zal beslissen over het toekomstig regeeringssysteem van Duitschland. Thans is de clericale jonkersbent met haar compagnon het centrum de macht, die in Dnitschland do lakens uitdeelt. Maar nog niet genoeg naar den zin van vonHeyde- brand kan het elericalisme hoogtij vieren. Schoon het nn reeds in deze 2!/j jaar voldoende getoond heeft, wat het wH, is het regeeringssysteem volgens hen zelf nog lang niet agra risch genoeg. Wat de heer von Hey- debrand wil is een wijziging van hot op het oogenblik geldende algemeen, direct en geheim kiesrecht. Wat von Heydebrand wil, het is de macht aan het conservatisme, de macht aan hen, die het star conservatieve gezag wen- schen te behouden. Wanneer dat be reikt wil worden, dan moet het door al wat conservatief is gehate algemeen kiesrecht, in de eerste plaats weg. Hun stryd is dus een strijd tegen de feheole vrijzinnige en de sociaal- emocratische partij. Het thans uitgegeven parool van den leider tegen al wat links is, zal hoopt hij, leiden tot een totale ver nietiging of althans groote verzwak king van de vrijzinnige partijen. Aan den anderen kant hoopt hij dat de sociaal-democraten vele zetels zullen winnen. Slechts als de rooden over meer dan 100 zetels zullen gaan be schikken, is er kans op, meent von Heijdonbrand, dat de regoering bang goworden voor het roode spook, het kiesstelsel zal veranderen. Voor een aanmerkelijke verzwakking van do rechterzijde ia hij niet benauwd. De conservatieven kunnen op don steun rekenen van het centrum, dat heeft uitgerekend, dat bij eerste stemming reeds een 200.000 Katholieken op de conservatieven zullen gaan stemmen. Niettegenstaande het in alles openlijk samengaan, beweren toch beide par tijen nog absoluut geen bloc te vormen. Na alles wat er de laatste tijden op kerkelijk gebied aan Rooïnsch-katho- lieke zyde is voorgevallen, zou het ook moeilijk gaan, de Evangelische volgelingen van von Heijdebrand tot een bondgenootschap te bewegen. Stemmen is nog wat anders dan open lijk zioh tot hulptroep van het Cen trum verklaren. Het zal dus gaan of beter gezegd, het is al gegaan voor of tegen de democratie. Wanneer de liberalen niet hun oude lakshoid op nieuw hebben getoond, dan kan de uitslag een overwinning voor al wat links is beteekenen. Proclamaties uit de lucht. De Italiaansohe bevelhebbers in Tripoli zyn op een eigenaardig denk beeld gekomen, om de Arabieren van het binnenland met een proclamatie van generaal Caneva in kennis te stellen. Men pakt vliegtuigen vol Arabische schrifturen, die de vlieger dan laat vallen. Men verwacht er goede uitkomsten van. In een pro clamatie herinnert Caneva de Arabie ren aan de verschrikkingen van het Turkschebewind, stelt hij hen aan gaande do bedoelingen der {Italianen gerust en vermaant hij hen, om de Turken alleen te laten vechten. Volgens oen bericht uit Uskub heeft een sterke revolutionnaire bende drie bommen geworpen onder een verga dering van inwoners van Tsilköwas, terwijl dezen een bétooging van trouw jegens de Turksche regeering hielden. Dortien personen werden gedood, twee en twintig gewond. Zes daders zijn in hechtenis nomen. Rome, 12 Jan. Een telegram uit Masssouah meldt, dat de Italiaanscho oorlogsschepen op 7 dezer 7 Turksche kanonoerbooten tot zinken brachten, on een gewapend jacht, na hevigen tegenstand vermeesterd hebben. Frankrijk. De mini8terieéle crisis in Frankrijk. Delcassó heeft de opdracht om een npinisterio te vormen niet aanvaard Poincaré is om 6 uur aan hetElysée geroepen eu heeft zyn antwoord tot heden uitgesteld. Turk lib. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat groote overstrobmingen zich heb ben voorgedaan in het vilajet Aleppo. Dertig dorpen zyn door de ramp getroffen. Hevig tooneel in do Turksche Kamer. De Turksche Kamer zette gisteren de besprekingen over art. 35 der grondwet voort. De hodzja (geestelyke) Sabri verklaarde, dat het Jong-Turk- sche comité bestond uit een bende Jong Turken, waarop Babanzade Sabri voof een schurk uitmaakte. Er volgde een geweldige opschudding, waarbij verschillende afgevaardigden elkaar scheldwoorden toeriepen. Met veel moeite herstelde de voorzitter eindelijk de ord«. Duitschland. De verdwenen advocaat. Tot nog toe is geen spoor van den verdwenen advocaat Haillant gevon den. Men vermoedt, dat de geheele vertooning met de kloedingstukken slechts een coraedie was, en dat de advocaat, die in zijn pels met den hoogen hoed op, uit het station Eich- kamp ging, enkele oogenblikken later in een eenvoudig costuum en met een et op, daarin terugkeerde en een aartje naar Breslau nam. De beschrij ving van een conducteur ten minste paste volkomen op den verdwenen advocaat. Tevens is het gebleken, dat de man in geldverlegenheid was en in den laatsten tijd groote bedragen ter leen vroeg. Ook heeft hij klaarblijke lijk gelden verduisterd tot een bedrag van 200.000 Mark. Op dien 'grond heeft de ambtenaar van het O. M. een bevel tot opsporing, aanhouding en bericht tegen dr. Napoleon Hail- liant uitgevaardigd. Berlijn, 12 Januari. Gekozen zijn 73 afgevaardigden en wel 1 conser vatief, 1 vrij-conservatief, 1 lid van de oeconomische vereeniging, 39 leden van het centrum, 1 ui tionaal-liberaal, 28 sociaal-democraten, 1 Elzassor en l Depn. De conservatieven verliezen 2 zetels de vrijconservatieven winnen er 1 en verliezen er 2, de oeconomische ver eeniging verliest er 1, het centrum verliest er 2, de nationaal-liberalen winnen er 1 en verliezen er 3, de vrij zinnigen verliezen er 5, de sociaalde mocraten winnen er 11 en verliezen er 2. De onafhankelijk liberalen en on- ofhankelijk conservatieven verliezen er ieder 1. België De staking in den Borinage. De stand der werkstaking in de steenkoolmijnen van den Borinage blijft onveranderd. Intusschen is ook in de omstreken van Luik de toestand niet pluis. In het Hand. v. Antw. lezen wij n.l. De mijnwerkers van hot Luikerland beginnen zich ook te roeren. Gistferen is er een werkstaking uitgebroken in den koolpot Faniw, te Ougrée-Mari- haye. Doch hier Ms de oorzaak heel anders dan in den Borinago. De mynwerkers, die 's nachts in de mijn dalen, werken van 6 ure 'a avonds tot'4 ure 's morgens en winnen 4.70 fr. Zij hadden gevraagd om ten 3 ure te mogen boven komen in plaats van om 4 ure. Dit werd hun gereedelijk toegestaan, maar mits eon aftrek op hun loon van 0.55 cent. Hiervan echter willen de mijnwerkeryniet weten en daar de ba zen ook niet willen toegeven Ms de werkstaking verklaard. Engeland. Woensdag is by Sheerness de lui- tenant-ter-zee Samson met een vlieg tuig opgevlogen van het dek van het oorlogsschip Africa. Op de voorplecht waren een paar sporen aangebracht, die een eind over den boeg uitstaken. De vlucht lukte uitstekend. Na om de masten van het linieschip gevlogen te hebben zette het vliegtuig koers naar den wal en landde te Eastchurch. Er zijn bij de Engelsche vloot ook proeven genomen met een vliegtuig, dat van het water oprees. Ook die zijn goed geslaagd, naov een blad meldt. Men acht de vliegtuigen voor oor logsschepen vooral van belang ter ontdekking van onderzeesche booten. In Frankrijk heeft een vlieger een onderzeesche boot waargenomen, die een 6 M. onder water was. Men kan van een hoogte dieper in het water zien. Spanje. De Ministerraad te Madrid besloot met algemoene qttemmen aan den Ko ning gratie te verzoeken voor de ver oordeelden van Cullera. De Koning heeft 6 ter dood ver oordeelden genade geschonken. Portugal. Wederom heeft de regeering een geestelyke verbannenthans den coadjutor van het diooeee van Coïm- bra, en wel wegens de publicatie van een schrijven, waarin hij opkomt tegen de vorming van geestelyke vereeni- gingen. Amerika. De brand te New-York. Donderdag is, volgens een particu lier telegram aan den n Berliner Lokal Anzeiger", uit de safe van de Equi table voor 4Vj millioen dollar aan papieren genomen, die onbeschadigd waren. Rusland en China. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat by de door Rusland ge stelde eischen er ook een is tot aan stelling van zes Russische consuls, in Mongoolsch-Toerkestan, buiten de 7 Russische consulaten die daar reeds bestaan. De plaatsen waar die zes con suls zouden moeten komen worden niet genoemd. In elk dier standplaat sen van consuls wil de Russische regeering een regiment Kozakken leggen. Joeansjikai weigert beslist, die eischen in te willigen. Hij voorspelt de ernstigste verwikkelingen, vooral wanneer andere mogendheden in an dere deelen van het Chineesche Rijk het voorbeeld van Rusland zouden mogen volgen. Uit Sjanghai verneemt de Daily Telegraph nog, dat ook het revolutio naire bewind het optreden van Rus land in Mongolië zeer ernstg acht. Woetingfang heeft in een interview verklaard, te willen aannemen, dat Rusland niet door laakbare politieko overwegingen geleid wordt, maar dat het uitsluitend handelsbelangen na streeft. Doch de meeste leiders der revolutionairen te Sjanghai weigeren geloof te slaan aan de belangeloos- heid" van Rusland. Het optreden van Rusland zal een betreurenswaardige vijandigheid bij het volk uitlokken tegen alle buitenlanders. In elk geval moeten do Russische eischen tot het uiterste bestreden worden. Oost-Indië. Vreesefijk lijden. De correspondent van de „Soer Crt.u te Endeh schrijft Binnenkort zullen de dagbladen een vanwege de regeering ontvangen bericht behelzen, dat een patrouille in Oost-Soemba tegen een versterkte kampong stuitte en dat bij die gele genheid een Europeesch sergeant zwaar en twee inlandsche fuseliers levensgevaarlijk gewond werden. Daar men in Indië aan dergelijke korte berichten is gewond geraakt, zal bet niet eens bijzonder de aandacht trokken. En toch die paar regels zullen een geschiedenis bevatten, zoo tragisch, zoo vol van naamloos lichamelijk lijden zoo vol van kalme berusting, dat bi. het kennis nemen daarvan een gevoe van innig medelijden met de'arme, afgetobde stumpers, die tochJ^Bn leven hebben gevraagd voor de eer van onze vlag, niet zal kunnen worden onder drukt. Den 9den November werd de ser- ^ygéartl Muller met 14 inlanders van het bivak Meloli uitgezonden om een bende van ongeveer 15 man, die zich volgens geruchten in de kampong Bodo Kodi zou ophouden, aan te tas ten. Bij de bewuste kampong aange komen, bleek de kampong zwaar ver sterkt, terwijl een paar honderd man de mees ten gewapend met pijl en lans, het kleine troepje opwachtten. Moet het verwondering baren, dat die paar Javanen, zonder de zoo gewenschte en noodzakelijk gebleken aansporing van hun blanke of amboineesche ka meraden, begonnen te weifelen en niet verder durfden? Toch trachtte ser- feant Mii|ler hen nog te bewegen tot en aanval over te gaan en vergezeld van een paar moedige soldaten, ging hij voorwaarts. Doch wat konden drie menschen uitvoeren tegen eenige honderden vijanden, verschanst, achter hoopen steenen? Teneinde raad besloot ser geant Muller terug te trekken en zich naar het bivak te begeven, om van het gebeurde te berichten. Doch nau welijks had hy zich omgedraaid of het regende pijlen en lansen. Muller werd door een werplans in den rug getroffen. De inlandsche soldaat San- moredjo, die zijn commandant niet m den steek |had willen laten, kreeg een werplans, waaraan scherpe vënij- nige weerhaken, in den hals. De lans drong door zyn kaak en kwam, door den mond, met de punt in het ver- hemelte.J'Een tweede fuselier bekwam een schot in de heup, waarin eenvoudig een gat werd geslagen. Het ellendigst echter was Sanmoredjo er aan toe. Het'was voor een leek op medisch gebied absoluut onmogelyk, de lans nit het lioh&am te krijgen. Terug trekken ging niot, dan zou het kake ment nit elkander gescheurd worden, en naar de andere zyde doordrukken ging ook niet, doordat de punt in het verhemelte was gedrongen. Met veel moeite werd het handvat der lans afgesneden en toog men naar het op een uur afstands gelegen bivak terug. Doch ook daar kon men de menschen niet '.helpen. De kunde van den een- voudigeü soldaat ziekenverpleger was nu eenmaal niet zoo groot. De ge wonden werden in 's hemelsnaam maar aangehouden en zoo goed mogelijk sorgd. Na een paar dagen van verschrikkelijk lijden*kon een prauw worden gereqnireerd en zou getracht worden Endeh te bereiken, omdat te Waingapoe geen geneesheer gevestigd is. De zieken werden naar het zeestrand vervoerd en in de prauw, die slechts even voldoende ruimte aanbood, neer gezet, waarna deze vertrok. Na 4 dagen zwalken op zee kwam de prauw te Waingapoe terecht Endeh was niet te bereiken. Maar toen konden de zieken het niet langer verdragen zij verzochten te Wainga poe te mogen blyven, onverschillig voor hetgeen verder met hem zou gebeuren. De menschen waren op Besloten werd, dat de prauw zoü doorgaan naar Endeh, om geneeskun dige hulp te halende gewonden zouden dan te Waingapoe achterblijven samen met den geneesheer den 23en met het stoomschip „Mossel" naar Endoh vertrekken. Doch hpt noodlot scheen de menschen te achter volgen. De prauw, die met een beetje goede wind binnen 24 uur te Endeh had kunnen aankomen, deed er dagen over en arriveerde eerst den 21en. Wel aarzelde de militaire com mandant alhier eerst om den dokter te zenden, omdat)het zeer wel mogelijk was, dat hij ae boot te Waingapoe zou misloopen, doch de dringende wijze, waarop het verzoek om hulp was gesteld, gaf den doorslag Eenige urpn later begaf dr. De la Parra, vergezeld van een ziekenop passer en goed voorzien van medicijnen en ververschingen, zich op weg. Maar ook hier liep alles tegen. Na slechts een paar uur zeilen, ging de wind liggen en kon de prauw niet vooruit, zoodat de dokter eerst 2 etmalen na vertrek te Waingapoe aankwam hier moest hij vernemen, dat de Paketboot reeds naar Endeh was vertrokken met de gewonden aan boord. Den 23en kwam jfr „Mossol" hier aan. De sergeant Muller lag in zyn hut hy had dus nog wat comfort, doch Sanmoredje, nog steeds met de lans. ih zijn hals, en zijn kameraad, wiens naam ik niet weet, hadden een plaatsje aan dek gekregen, precies als gezondi menschen, met dit verschil dat Zij heel veel, té veel bekijks hadden. Toen zy vernamen, dat do dokter naar Wain gapoe was en zij daarom moesten .doorreizen naar Timor-Koepang, kwam er even een mismoedige trek op hun gezicht, meer niet. Aan boord had men erg met hem te doen en, hoewel er voor hun geen ziekenkost was voorgeschre ven (te Wangapoo Was men bevreesd dat daarop bemerkingen zouden vallen, omdat verstrekking van ziekenkost voor een inlandsch soldaat f0.75 per dagextra kost) werden hun toch verver schingen toegediend. Yan een der stuurlieden vernam ik, dat de civiel en militair resident van Timor en Ouderhoorigheden, kolonel Van Rietschoten, die van een inspec tiereis te terugkeerde, zoo met de men schen te doen had, dat hij een ge deelte van den nachè aan dek verbleef om uit to kijken naar de van Endeh uitgezonden prauw. Den 25en Novem ber arriveerde de „Mossel" te Timor- Koepang en toen pas konden de ge wonden geholpen worden. Zestien dagen moesten 3 landsdie naren, ernstig gewond in de uitoefe ning van hun dienst, verstoken blijven van geneeskundige hulp. Tot zoover de correspondent De „Javabode" kan hier nog aan toe voegen, dat de bewuste kampong latei- door den kapitein Van Krieken met 60 man is genomen. De vijand kreeg 8 dooden, wij 2 ge wonden. Overdekte Zwem- en Badinrichting. Commissarissen van de R'damsche Overdekte Zwem- en Badinrichting, Tuinderstraat aldaar deelen naar aan leiding van een vroeger bericht mede dat hun, alhoewel geheel nauw keurige gegevens door hen niet meer konden worden verkregen gebleken ia, dat er in de inrichting leidingen aanwezig waren, waardoor de moge lijkheid niet was uitgesloten, dat water uit de Zwem-Inrichting ook in het naastgelegen pand kon worden ge bruikt. Een en ander heeft tot besprekingen tusschen commissarissen en directie aanleiding gegeven. Het dienstmeisje, dat zich te Osdorp fsoo deerlijk verwondde door het vkun vatten harer kleederen, is in het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam over leden. den afgeloopen nacht is, terwyl bewoners afwezig waren, brand hi het pand Singel 54, te waar een klein snoepzaakie >rdt gedreven. Het huisje brandde >heel uit. De inboedel was verzekerd. De uitvinder van de reviver. Gisteren was het vyftigjarig jubi leum van de uitvinding van de revol ver. De Amerikaansche overste Samuel Colt bedacht dit repeteerende hand schietwapen. Zijn eerste onderneming, waarin hij zijn vermogen van 300.000 dollar gestoken had, mislukte, bij ge brek van afnemers van het nieuwe wapen. Doch oen tweede poging, om een wapenfabriek voor revolvers te stichten, gelukte en de fabriek van Hatford in Connecticut, werkend met een kapitaal van een millioen dollar, kreeg het zoo druk, dat men de be stellingen van over heel de wereld bijna niet afkon, zoodat de directeur Colt in Engoland en in Rusland soort gelijke fabneken stichtte. Gisteren is te Miliingen opgovischt het reeds in staat van ontbinding verkeerende lijk van een naar gissing 30 a 40-jarigen man, met kaal hoofd blonden snor. Het lijk was ge kleed in broek, Engelsch overhemd en schoenen. Aan een der vingors zat een gouden ring en in de broekzakkon bevonden zioh een paar sleutels en een zakmes, gemerkt Coblenz. Blijkbaar behoorde de drenkeling, waarschijnlijk een Duitscher, tot den gegoeden stand. Het lijk is op de algemeene begraaf plaats te Miliingen ter aarde besteld. Mond- en klauwzeer. Blijkens de opgave in de „St. Ct." bedroeg het aantal govallen van mond en klauwzeer in Decomber jl. in Noord- Brabant 14; Gelderland 30; Zuid- Holland 8 Zooiand 41Utrecht 4 Friesland 19 Overijsel 33 Groningen 37 Drente 100 on Limburg 2 in het gehoelo Rijk dus 302. Een nieuw conflict. Gisterochtend zijn de sloopers en sjouwerlieden bij do slooperij in hot het Amsterdamscho bouwvak in sta- king gegaan. Tot dusver werd aan de sjouwerlieden een uurloon van 20 ct., aan de sloopers een uurloon van 23 ct. betaald. De sloopersvereeniging „Sterk door Eendracht", aangesloten bij de land. Bouwvak federatie, die do staking heeft geproclameerd, stelt thans den eisch tot verhooging van het loon van 20 op 25 en van 23 op 28 ct. per uur. De patroonsvereeniging heeft dien oisch afgewezen, dooh bood daarbij aan het uurloon respectievelijk op 22 en 25 ot. te brengen. Dit aanbod is door de sloopers niet aanvaard. De staking, waarin vrijwel alle slooperiien betrokken zijn, omvat een honderdtal sloopers en sjouwers. Ten gevolge van deze staking ligt de slooperij voor de Dambebouwing nagenoeg stil. Bij de firma Gebr. A. en B. Sner, die de slooping dier per- ceolen heeft aangenomen, staken n.l., naar men ons meedeelt, een vijf-en- twintig sloopers. Op de andere sloo- pingswerken is het aantal arbeiders veel geringer. Hbl. Ondertrouwd: JET VAN ZWANENBURG EN HENRI POLAK. Ngmegen, w Janu&ri 1912 Gouda, Huwelijksvoltrekking 13 Februari 1912. Voor de vele blijken van deel neming ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Zustor en Tante Mejuffrouw PETRONELLA DEN HAAN betuigen ""to ij onzen hartelyken dank. Namens de Familie, Mevr. Wed. A. DORTLAND- dkn Haan. Gouda, Januari 1912. J. L, DE .TONG, Sigaren fabrikant, Tninatraat, GOUDA VRAAGT bekwame voor de Markt 174. voor vast verk: Schriftelijk aanmelden mot getuig schrift, loeftijd, laatste workkring er verlangd loon per uur. WINSCHOTEN. OPOEVOEBD ZAI. WOHDEN (Dat Puppeumiitlel). PRIJZEN I)ER PLAATSEN: Voor loden der Sociëteit „Ons Ge noegen" f t.95. Voor niet-leden der Sociëteit „Ons Genoegen" f f.7J. Aanvang f'/j uur precios. Plaatsbespreking bij loting op Woensdag 24 Januari, 's avonds 8 uur in de Sociëteit „Ons Genoegen". OK OF VAN DK TB EN KEN I.BVBNHBKKICIIT DEK DOOK Lid der KonAcademie van Beeldende Kunsten ent. Kunstschilder, Architect en Directeur der Academie van Bouwkunde te Utrecht. PRIJS 60 CENT. Aanvragen van werknemers op 12 Januari. Volwassenen. 1 kantoorbediende, 1 reiziger, 1 timmerman, I machinale houtbewerker, 5 opperlieden, 1 schilder, 2 stokers, 1 bankwerker, 1 plaatwerker, 1 schoenmaker, I waschvrouw, 1 bakker, 1 schipper, 10 grondwerkers, 5 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 6 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 kantoorbediende, 1 timmerman, 1 machinebankwerker, 1 pakhuisknecht. Leerlingen en jongens. 3 klerken, 1 tuinman, 1 loopjongen, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 1 meubelmaker. Halfwas of aankomende. 1 schilder. Leerlingen en jongens. 2 meubelmakers, 1 loodgieter, t 1 bakker, 2 bosjesmakers.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2