ssssssim Groote Opruiming 33ixxxieri.la.3n.<a.. Gemengde Berichten. TTIt de Pers Stadsnieuws. 398s,e Staats-loterij. SS SS MS ïïïïssa»»" SFOZZT. Laatste Herichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - - - - - Dat wilden beide partijen eruit gelaten hebben, maar na ingewonnen inlich tingen vreesde -men, dat het huwelijk gevaar zou loopen ongeldig te wordon verklaard. Dus, zeide Ife geestelijke, besloot men uit eerbied voor den koning, in wiens kapel men zich be vond, naar het heette zich aan het formulier te houden, en juffrouw Dugdale beloofde haar man te zullen gehoorzamen. De geestelyke drukte echter de hoop uit, dat spoedig de trouwplechtigheid zoo veranderd zou worden, zoodat Christenmenschen den zegen *van de kerk op hun huwelijk kunnen krijgen zonder dat hun gevoel gekwetst wordt, en in den waren geest van het Evangelie van Christus. tr Spanje. <»Het kabinet-Canalejas. Bijna do geheele Spaansche -pers spreekt h^ar voldoening uit over de gratie aan den laatsten veroordeelde in het Culleraproces verleend. Zelfs de conservative leider Maura heeft den Koning aangeraden het ministerie Canalejas te handhaven. De conser vatieve Epoca verklaarde„Canalejas *mag niet aftreden omdat zijn plicht het hem belet". Canalejas weigerde eerst de 'nieuwe vorming van een kabinet. Toen men hem echter aan het verstand bracht, dat den Koning' van allo kanten was aangeraden hem te behouden vroeg hij bedenktijd en verklaardo dat hij, wanneer hij bleef, wilde regeeren met hetzelfde kabinet, daar hij de verantwoordelijkheid met do leden daarvan deelde. Zooals een telegram reeds meldde is hetzelfde kabinet weer aan het bewind gekomen. Amkhika. De koqde in New-York houdt aan. Zaterdag is hot i 's nachts in de we reldstad aan de Hudson kouder ge weest dan in de laatste 8 jaar nog het geval was geweest. Er wordt veel ellende geloden in do stadden dakloozen wordt een onderkomen in do kerken verschaft. Alweer een brand in een New- Yorksch torenhuis maar ditmaal ge lukkig geen ramp van den omvang van den brarfd in hot gebouw van do Equitable^ Enkele dagen geloden werd een nieuw hotel geopend in Park Avenue. Het is een onderneming van Alfred Qwynn Vanderbilt. Heel in do hoogte op do 18e verdieping heeft deze heer Vanderbilt een reeks van 12 vertrokken voor zichzelf gere serveerd, welke hij met een aparte lift bereikt. In dat gebouw nu is dezer dagen brand uitgebroken op de derde verdieping, die geheel uitbrandde. Mon was echter betrekkelijk spoedig de vlammen meester. Natuurlijk hebben de benedenverdiepingen veel water schade. Het lijk van den officier van de brandweer Walsh, die was omgekomen bij' het blusschingswerk in het Equi- table-torenhuis, is gevonden. Er wor den voor de nabestaanden van dezen brandWèerman en *voor de gezinnen der overige bij die ramp omgekomen-, of gewonde brandweerlieden gelden ingezameld. De Equitable opende de lijst met een donatie van 50000 gulden. Nog andere inzamelingen wordon, naar aanleiding van den brand in'het Equitable-gebouw gehouden voor de politie- fen brandweermannen. Daar de firma's J. Pierpont Morgan Co. en Kuhn, Loeb Co. er achter zitten, zal er heel wat worden bijeengebracht. Herziening loonstandai.rd sigarenmakers. De werkliedenorganisaties in het sigaren-.en tabaksbedrijf, het district Eindhoven, hebben thans van de patroonsverooniging antwoord ontvan gen op hun kortelings gedaan verzoek, den loonstandaard te herzien. Door den patroonsbond wordt m'edegedeeld, dat de voorgestelde loonwijziging niet kan plaats hebben wegens de ongun stige omstandigheden waarin de indu strie verkeert. Als ongunstige factoren worden vermeldHet dreigend gevaar van debietreeht, de buitengewoon hoogo grondstofprijzen, do hooge invoorreeh- ten in vroemdo landen, waardoor de export bemoeilijkt wordt, en last not least, de tot ongekende hoogte geste gen concurrentie in ons land. Inwilliging van de gevraagde loons- verhooging zou tot vermindering van bedrijf, ergo tot groote werkloosheid leiden, terwijl nog wordt opgemerkt dat bij geregeld^n en vijftigen arbeid nog een voldoend loon kan worden gehaald. Ondanks de ongunstige toestanden zijn de georganiseerde werkgevers toch geneigd eene wijziging van loons-en arbeidsvoorwaarden in overweging te nemen, waartoe binnenkort eene ver gadering zal worden belegd, waarvan het resultaat, zoodra mogelijk, der arbjidersorganisaties zal worden med(* gedeeld. yrijz.-Democr. Bond. In de op 28 Januari a.s. te Utrecht te houden vergadering van het'hoofd- bestuur van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond, zal o. a. besproken worden de wijze van indiening van het adres in aake algemeén kiesrecht, waartoe de Bond en het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond het initiatief natteen. sloot kort in de nabijheid zijner woning het lijk gevonden van don heer Th. Weitjes, lid vap den Raad der gemeen te Herwen en Aerdt. Vermoedelijk ia hij' Vrijdagavond, door duisternis misleid, te water ge raakt en verdronken. Slapende te water. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een man naar het Binnengast huis te 'Amsterdam gebracht, die al slapende in de Keizersgracht aldaar was geloopen, waaruit hij zich zelf had gered. zwaafc, ijs bedekt. De dienst Amster damLemmerGroningen van de LemmerGroningen Stoombootmaak schappij is wegens het ijs gestaakt. Men meldt uit Amsterdam Gistermorgen werd voor het Von delpark op de Stadhouderskade een omstreeks 55-jarige man door een auto overreden, vermoedelijk door verkeerd uitwijken, De man werd door de auto gegrepen, die hem over het lichaam ging. J n zeer ernstigen toestand werd hij, rfadat de eerste hulp was verleend in het Ned. Herv. Weeshqjs in de Tesselschade naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. Schaatsenrijden. Te Groningen is gisteren druk schaatsengereden, zoowel op de ijs banen in de stad, als op de dezer dagen nieuw geopende te Helpman. Op aanstichting vjm de IJsvereeni- ging te Loppersum wendt men pogin gen aan tot wederoprichting van een ijsbond in de provincie Groningen, op dezelfde leost geschoeid als Holland's N oorderkwartier. üe ijsclub Winschoten heeft beslo ten heden ijs en weder dienende groote nationale rijderijen te hou den door amateurs op haar prachtige banen op het Sportterrein achter het hotel Wissemann. (N. Crt.) Door de politie te Rotterdam is Zaterdag aangehouden oen Duitscher afkomstig uit München üladbach. Met een hoogen hoed op trad hij burgerwoningen binnen. De buren dachten dat hij een dokter was en lieten hem passeeren. Zjjn doel was echter zijn slag te slaan en had hij zich dan ook uit woningen «waarvan de bewoners af wezig waren allerlei gouden en zilveren sieraden en andero zaken medege nomen. Te Hengelo speelden Zondagmiddag tweo jongens in Paul Krugerstraat met een geladen pistool. Het schot ging af en trof den jongen van don heer G. in den buik. Hij word naar het ziekenhuis gebracht, waar de kogel verwijderd werd. Zijn toestand is be vredigend. Hoog water. Men schrijft uit Wagöningen Het water van den Rijn is thans zoo hoog gestegen, dat ook de weg naar het Lexcesveer begint te over- stroomen. Weldra zal ook deze ver binding gestremd zifn. Te Renkum en Opheusden is do gierpont ingenomen, daar de aanlegplaatsen niet meer te bereiken zijn, Langs het Lexcesveer kan de overtocht naar de Betuwe ook met voertuigen ongehinderd plaats hebben. De peilschaal wijst 9.55 M. -j- A. A. P. was 19 M. De koude. In de laatste 48 uren is de koude te Berlijn en in de omgeving toege nomen. Vooral de nacht van Zaterdag op Zondag was zeer scherp op eenige plaatsen werden 16 a 17 gr. C. ooge nomen. Op de me^fc in, de omgeving van Berlijn lag het ijs zoo dik, dat de politie het water voor ijssportkon openstellen. Een uitzondering maakte de Müggelsee, waarop echter ondanks het politieverbod 20,000 personen schaatsenreden. Ook de rodelsport werd in de omgeving van Berlijn druk ge- huk%d, maar ongelukkig hadden daarbjj verscheide ongelukken plaats. Op de Müggelsee hadden ook bij het schaatsenrijden vele ongevallen plaats. De dakloozen lijden zeer onder de koude, De beide tehuizen in de Frö- belstrasse en Wiesenstrasse waren Zon dag zoo overvol, dat vele honderden moesten worden geweigerd. Verschei dene personen warden bijna bevroren van de straat opgenomen. Men heeft zeven-en-twintig lijken opgehaald van personen die verdron ken zijn ingevolge het breken van het ijs op de Eems, bij Emden. Ver scheidene lijken ontbreken nog. In de Vereenigde Staten. Een buitengewoon lage temperatuur heerscht over een groot deel van de Ver. Staten. Te Washington is den vorigen nacht de temperatuur gedaald tot 13 gr. beneden 0. In den nacht van Vrijdag op Zater dag daalde hij te New-Zork tot 20 gr. beneden 0. Sedert acht jaar was de koude niet zoo streng geweest. De koude, die nu reeds 10 dagen duurt gaat gepaard met hevige sneeuw stormen die hel treinen verkeer zeer belemmeren in de verschillende deelen van het land. In de haven van New-York begint het ijs de scheepvaart ernstig te be moeilijken. Do gevaarlijke rit. Men schrijft uit Best aan „De Tijd" In uw blad van Vrijdagavond las ik het verhaal van het avontuur, dat een bakker in de bufirt van Oister- wijk dezer dagen is overkomen, die een als dame verkleeden kerel in zijn broodkar een gastvrije plaafs aanbood en dit minder gewenscht gezelschap door een handige manoeuvre tijdig wist te loodsen. Het is ongetwijfeld een bakker geweest, die op de baan nog niet geroutineerd is. Immers, de Noord-Brabantsche voerlui, vooral zij, die des nachts hun route moeten afleggen, zijn voorbereid op ontmoe tingen van dezen aard, en nem^ri over het algemeen de noodlge voorzorgs maatregelen, die hen voor verrassingen vrijwaren. Velen hunner toch zijn ge wapend; en zij, die dit niet zijn, borgen dat zij de noodige prachtische gereed schappen in hun wagen en onder hun onmiddelijk bereik hebben, om even- tueele „vriendelijke verzoekers" van allerlei slag zoo vlug mogelijk den aftocht te doen blazen. Men zal dan ook heel vaak zien, dat voerlui, die in den nacht een zeker traject hebben af te leggen, in de eerste plaats zor gen, dat hun paard den kop geheel vrij heeft, dat wil zeggen, dat het hoofdstel met leidsels enz. eenvoudig wordt opgeborgen in de kar. Dit wordt hierom gedaan, dat eventueel© aan vallers geen vat hebben op het paard en het niet tot staan kunnen brengen. Nu zal men zeggen, dat deze maat regel nog al eens gevaarlijk kan wor den, met het oog op het richtig be sturen van het paard. Deze voerlui echter gaan van dit beginsel uit, dat hun paard toch wel den weg weet, en, zooals ze dat noemen, niet in honderd slooten tegelijk zal loop/1. Veiligheid tegen ongure gasten is voor hen de hoofdzaak. Een poosje geleden had een voerman, die 's nachts van fBest op Eindhoven reed, even eens een minder aangename ontmoe ting. Een eindje op den eenzamen weg zijnde en rustig in zijn kar lig gend, kreeg hij op een gegeven oogen- blik in den nacht bezoek van eoivman die hem verzocht om wat tabak. De voerman,"die als beschermer het hou weel naast zich .had liggen, beduidde hem, op behoorlijken afstand, teblij/ven. Middelerwijl kwamen uit het kreupel hout naast den weg nog een paar kerels op de kar toe. Een dezer trachtte het paard bij den kop te vatten, om zoo de kar tot staan te brengen. Daar de voerman het hoofdstel van het paard had\ verwijderd, gelukte den kerel dit niet. De voerman legde de zweep over het beest, dat nu in flinken draf begon aan te zetten. De kerels waagden nog een poging, doch het kordate optreden van den wagenbe stuurder, die te kennen gaf van zijn revolver gebruik <te zullen maken, deed hun den aftocht blazen. Deze voerman was wel niet in 't bezit van eenig schietwapen, doch de truc redde hem wellicht van een berooving. Veel voerlui echter, die gewoon zijn 's nachts hun routes te maken, zijn wel gewapend en zorgen ervoor, dat niemand, wie ook, hun voertuig nabij komt. Wanneer de individuen, die minder goede bedoelingen koesteren, merkten, dat de voerman hen niet vreest, wagen ze geen verdere pogin gen en trekken af. Tot daden van gewéld' gaan ze niet licht over, want ze begrijpen, dat de zaak dan gevol gen heeft, die hun niet goed jzouden bekomen, wijl ze dan kans hebben in handen te vallen van de justitie. Moenen ze echter, dat alles veilig is en- dat er geen haan naar kraaien zou, dan zien zij tegen een plundering niet op. De bewijzen daarvoor herin nert men zich nog wel uit het ge beurde te Liempde door de Schijn- delsche bende, uit nachtelijke over vallen en inbraken, waarvan het vaak zeer moeilijk is de feiten te bewijzen, als is men dan ook overtuigd dat men de juiste daders gevangen heeft ge nomen. En vooral thans, nu een deel der Schijndelsche bende weer op vrije voeten loopt, zijn de menschen, mis schiet wel ten onrechte, toch~ meer op 'hun hoede, vooral de voerlui, die genoodzaakt zijn 's nachts op de been te wezen. Te 's Gravenhage is tijdens de af wezigheid der bewoners ingebroken ten huize van dr. de Dompierre de Chauffepié, Javastraat 76. Een groote hoeveelheid zilver werd medegenomen, terwijl het meubilair beschadigd werd. De dieven zijn vermoedelijk door de keukendeur aan de achterzijde binnen gekomen. De bestolene was verzekerd by de Maatschappij „Mercurius." Ziekte-wet. Door het Hoofdbestuur der Maat schappij van Nijverheid is het volgend adres gezonden aan de Tweede Kamert waarin het o. a. van het -gewijzigde ontwerp-Ziektewet, betreurt dat bij de wijziging van het oorspronkelijk ontwerp geen rekening is ge^uden met de conclusiëp, welkovbij zijn request van 17 Juni, 1911 omsjer de aandacht van de Kamer zijn gebracht en verder te kennen geeft, dat, hoewel het gewijzigdeTontwerp plaatselijke en bijzondere ziekenkassen erkent, niet is uitgesproken, dat hiermede ook bedoeld zijn klassen, verbonden aan ondernemingen of aan een samenstel van ondernemingen dat echter, aannemende dat zulk^ wel hot geval is, de groote financieelo voordooien, die in deze kassen zijn gelegen, nl." een zeer zuinig beheer en eon scherpe controle, niet tot uiting kunnen komen, daar de premie door den Raad *van Arbeid zal worden vastgesteld en deze voor het geheele gebied van dien Raad gelijk moet zijn; dat in het ontwerp is gehandhaafd de oorspronkelijk voorgestelde samen voeging van ziekterisico en ongevallen risico, die, afgescheiden van de reeds in zijn request van 17 Juni 1911 ge noemde gronden, ongewenscht moet wordqn geacht, oiqclat zij het instituut van de Risico-overdracht, waaraan volgens de ervaring zulke groote voor dooien voor de nijverheid verbondon zijn, practisch onmogelijk maakt; redenen waarom het zich tot de Kamer wendt met het verzoek het wetsontwerp dusdanig te wijzigen dat: 1°. de samenvoeging met de onge vallen-verzekering vervalt; 2°. ondernemingskassen, aan bij de wet te stellen voorwaarden voldoende kunnen voort werken, zoodanig, dat zij mot geen noogere kosten belast worden dan die, welke voortvloeien uit het risico, dat zij loopen in ver band met de ziekteverzekering harer eigen werklieden. H. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hen drik hebben ieder een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de in September te Medemblik te houden Landbouwtentoonstelling vanwege do Hollandsche Maatschappij van Land bouw. Politie-beambten en het gezag. Naar De Politiebode meedeelt, is Zatqrdag 6 dezer te Leiden een ver gadering gehouden van het bestuur van den Bond van gomeentepolitiebe- ambten in Nederland met bestuurderen van bij den Bond aangesloten veree- nigingen en afdeelingen. Voornamelijk kwamen in deze vergadering ter spra ke de voorvallen te Amsterdam, Lei den en Rotterdam, alwaar voormannen der organisatie, door politie-autoritei- ton of werden bedreigd mot ontslag of huH|werd aangezegd, dat het schrij- Ven in hot bondsorgaan De Politiebode niet meer werd gedoogd en de bestuur deren hoofdelijk verantwoordelijk wer den gesteld voor de daarin voorkomen de artikelen ep tevens voor de uitvoe ring der besluiten van de vereenigin- gen. Als resultaat der besprekingen werd door het bondsbestuur toegezegd, dat het zal komen met een voorstel tot het aanstellen van een bezoldigd be stuurder en zulks vóór 1 Juli a. s. Begrafenisrijtuig te water. Omstreeks 12 u. gistermiddag reed een begrafenisrijtuig op den Zeebur- gerdijk te Amsterdam op weg naar het Israëlietisch kerkhof. Waarschijn lijk is het paard geschrokken, althans het reed in de sloot even voor de be graafplaats. De koetsier en de inzit tenden kwamon behouden op het droge Ook het paard werd weer op den wal gebracht. Sinck's toestel haalde het rijtuig uit de sloot. Zaterdagmorgen is te Herwen in een Redders beloond. In een kleine'n kring van genoódig- den reikte de Engelsche vice-consul te IJmuiden aan de bemanning van den stoomtrawler Eveline te IJmuiden de belooning uit, welke de Yeederij Thomas Wilson Sons te Huil toe kende voor de redding van 7 man van haar stoomschip Envoy dat schipbreuk geleden had. Na een toepasselijk woord van hulde ontving de schipper f 100, de redders *C. Kramer, J. Plug en B. Groen, ieder f 120 en de ove rigen 6 van de Eveline ieder f 30, alles was in gouden tientjes en ver pakt in een linnên zakje, met de En gelsche vlag en den naam van het gezonken stoomschip er op geteokend. De drie bovengenoemde redders krijgen bovendien uit het Berlinfonds nog ?^25 met een getuigschrift. Zaterdagmorgen, circa 10 uur, ont stond eeh binnenbrand in het perceel Elleboog 5, te Nijmegen, terwijl 2 jonge kinderen alleen in huis waren. Door het vlam vatten der gordijnen werden de voorbijgangers er op attent gemaakt. De kinderen werden spoedig gered door 3 werklieden. Den brand was men weldra meester. Zaterdagnacht is in de Spoorweg haven te Fijenoord lok gesprongen en gezonken de vrachtboot Nijverheid IV van ide Nijmeogsche stoomboot-maat schappij, kapitein A. De Groot. Do equipage wist zich te roddon. De dek lading ging te water en drijven. Op 'n drijvende kist bemerkte n^en den scheepshond, die zich daarop gered had. Het dier werd toen in veilig heid gebracht, De Haagsche Schouwburg. De Haagsche Raad verwierp giste ren met 24 tegen 13 stemmen - het voorstel van B. en W. om den Schouw burg tot 30 April 1913 opon te hou den, waardoor gehandhaafd is het be sluit van 19 Dec. 1910 om na 31 Maart 1912 den Schouwburg te sluiten. Diefstal van 'lettorspecie. Zaterdagmiddag is op de drukkerij der Gebr. Binger in de Warmoesstr. te Amsterdam een jongmensch De L. gearresteerd die in den loop van de laatste maanden een groote hoeveel heid letterspecie ontvreemd heeft. Hij werd op heeterdaad betrapt. 2Ïiterdagavonfl werd nog een jong- mensch gearresteerd, die aanvankelijk ajs medeplichtige van den hoofddader optrad. Men deelt nader mede, dat de vrou welijke Heilsoldaat, die te 's Graven hage is gearresteerd, als verdacht van oplichting, geen officier is van het Leger des Hoils, doch lid van een dor plaatselijke afdeelingen. Hoog water. Men meldt uit Grave Het water in de rivier do Maas is zoodanig gevallen, dat de Beorsche Maas thans niet meer werkt en dien tengevolge de toegangswegen naar Grave weer droog zijp.. De Veorstraat te Neder-Assel staat nog onder water, zoodat de overtocht naar Gelderland nog plaats heeft naar de zoogenaamde brouwerij. De peilschaal te Grave teekent 10 M. -f- A. P. Te Wijchen is Zondagmorgen Jan Van der Meijden, algemeen aldaar be kend onder den naam van Jantje, aan de Beuningsche steeg verdronken gevonden. Hij was bedelaar van be roep. ('s H. Ct.) Te Haarlem is aangehouden een man, die, door haar lekkers te belo ven, twee meisjes had meegelokt en trachtte onzedelijke handelingen met een van haar te plegen, wat hem door het verzet en het geschreeuw van het kind mislukte. De Zuiderzee was gistermorgen zoover het oog reikte, met tamelijk Tijdens het ebgetij is een strook drijfijs tegen den zeedijk te Texel vastgeraakt. De haven is nog vrij van ijs. Scheepvaart gestremd. In de Friesché meren is veel grondijs. De scheeevafirt is grootendeels ge stremd. De stoombooten van Heerenveen konden wegens het ijs gister niet naar de Sneeker weekmarkt vertrekken. Ged. Staten van Friesland hebben gisteren de vaart op de kanalen, in onderhoud en beheer brj de provincie met uitzondering van de Harlinger trekvaart van Harlingen tot de Prins Hendrikbrug te Leeuwarden, in het belang van het behoud der ijsbanen gesloten. Echtelijk drama. Juffrouw J. D. H. werd Zaterdag avond omstreeks half zovon niet ver van haar woning in de -Gaffelstraat, nabij de St. Mariastrant te Rotterdam, aangesproken door haar man J. R., van ,wien zij gescheiden leeft. Toen 'haai* bleek, dat hij blijkbaar geen goede bedoelingen had, zocht zij zich uit de voeten te maken. Hij volgde en bracht haar met een monsterboor een paar steken in den rug toe, waar door de juffrouw ernstig, maar niet direct levensgevaarlijk, verwond werd. Zij is tpr verpleging in he| Zieken huis opgenomen. Haar man is ge vlucht. De monsterboor, waarmee de verwondingen zijn toegebracht, is in beslag genomen. (N. R. Crt.) Bij de Gebroeders Hoogenes aan den Uitweg onder Sloten is Zondag morgen tussehen halftwaalf uur inge broken, terwijl men naar de kerk was en de thuiszijnde broeder in het hooi was gaan slapen. Een raam der wo ning was opgeschoven en van de bed- deplank is een kistje inhoudende meer dan f 425 ontvreemd overigens was in de woniüg niets doorzocht. Bij het geppende raam lagen een paar loopers'; een politiehond van den veldwachter Lokerse le Halfweg, ■sten spoedigste in het werk gesteld, kon geen spoor vindonvermoedelijk waren do dieven per rijwiel gekomon en weer vertrokken. Ïeindiefstal. j is te Kestoren een brutale diefstal van een ijzeren geld kist met f 7000 uit den trein gepleegd. Na lang zoeken vond men de* kist ongeopend bij het station begraven, De hengstenassociatie De Berkel- streek heeft een hengst van* Belgisch ras op keur aangekocht voor f 5000. Een vet varken. Een landbouwer uit de buurtschap Rekken onder Eibergen verkocht de vorige week een varken voor f 130, dat 516 pond woog. Door de^ Belgische douanen is bij de grensMuj Aardenburg zekere v. d. A. gevangen genomen en naar Bruggo overgebracht, v. d. A. trachtte met een kar 5 varkens in te voeren en slechts door het doodschieten van het paard gelukte het den douanen den man aan te houden, daar hij op her haalde aanmaningen niet stil stond. Zondagmiddag werd aan de Brink laan te BusBum zekere Z. te Amsterdam aangereden door een voertuig van H. uit Weesperkarspel, tengevolge waar van Z. viel en zijn enkel brak. Door den gemeente-geneesheer dr. De Jong werd direct geneeskundige hulp ver leend, terwijl Z. per rijtuig door de politie naar Amsterdam is terugge bracht. Het gebeurde is sleohts aan een ongeluk te wijten. Gedurende laatste weken zijn er te Enschedé zeer Veel gevallen van maze- voorgekomen en deze nemen nog steeds toe. De vorige week werden 94 aan giften gedaan. Zeven kinderen zijn aan deze ziekte gestorven. Dr. Kuyper, het Kabinet en de Dokkumer-motie. „De Tijd" heeft in een drietal arti kelen de quaestie tussehen dr. Kuyper en het Kabinet uiteengezet en geeft als indruk van deze zaak weer, dat zij thans niet als geëindigd kan worden beschouwd. Dit wordt door het blad vooral gezegd in verband met de bekende motitie van de anti-revolutionaire kies- vereeniging te Dokkum. Neemt men deze m8tie, zooals zij daar ligt, dan wordt daarin alleen uitgesproken onbepaald» wantrouwen in den grooten leider der partij, wien ook in de toekomst dezelfde volg zaamheid als in.het verleden wordt toegezegd. In de gegeven omstandig heden echter kan dergelijke mwtie van volstrekte instemming aan het adres van dr. Kuyper moeilijk iets anders beteekenen dan een ontevredenheids betuiging en een bedreiging, of, wil men het zacht uitdrukken, oen waar- s c/h u w i n g, gericht tot het zitting- nemend Kabinet. Naar aanleiding vart die motie schrijft „De Tijd De zaak kan ons natuurlijk niet onverschillig laten - ook achten wij ons gerechtigd een openhartig oordeel daarover uit te spreken. Immers, de tegenwoordige regeering, zal haar be staan verzekerd wezen, heeft niet te steunen op één enkele partij, maar op drie christelijke partijen, welke te zamen als gel ij kberechtigdon ,'een coa litie of bondgenootschap hebben aan gegaan/ Tan die natuurlijk ieder voor zich min^of meer invloedrijke hoofden en' leidslieden in hun midden hebben, maar als vereenigde rechterzijde geen leider erkennen. Het kan dan ook geenszins ver wonderen, dat van d© zijde der chris- telijk-hi8torische partij, welke zoowel door haar karakter van geloovig-pro- testantsche partij, als door het verleden van vele tot haar behooronde politieke mannen, aan de anti-revoluionaire partij het naast staat, ook 't eerst stemmen zijn opgegaan, om op he% in zekeren zin niet onbodenkelijke karakter der bedoelde motie de aan dacht te vestigen en reeds nu haar eigen onafhankelijkheid tegenover elke poging, om daarop inbreuk te maken, welke in de toekomst mocht warden aangewend, volstrekt te vrijwaJen. Ten aanzien van de houdj/ng, dio de katholieken hebben aan tJ rmrfieiT in verband met de motie, schkjTt „Do Tijd": Bij antagtmisme tussehen dr. Kuyper on de tegenwoordige Regeering slaan wij, zoolang de laatste Ons geen redenen heeft gegeven, om het wantrouwen in. haar misplaatst te achten, onvoor waardelijk aan de zijde van het Kabi net, zonder ons van mogelijke twisten in den boezem der anti-revolutionaire partij meer dan noodig is aan te trekken. Het blad besluit Het is nu eenmaal hot eigenaardige van een politiek bondgenootschap, dat geen der verbondon partijen iets doen kan op politiek gebied, hetwelk zonder beteokenis blijft voor de medeverbon denen. En dit geeft ons het recht te zeggen, dat wij de jongste debatten tussehen dr. Kuyper en het Kabinet, alsook de motiën, welke daarvan het gevolg zijn of nog zullen zijn, betreuren. GOUDA, 16 Januari 191,2. Voor het Dept. Gouda der Maat schappij van Nijverheid zal de heer O. J. Lanooy, alhier op Dinsdag 23 Jan. des avonds 8 u. in de Sociëteit „de Rèunie" een voordracht houden over Pottebakkerskunst, op geluisterd met voorbeelden. Door de politie zijn alhier twee minderjarige jongens, te Rotterdam woonachtig aangehouden. Onder ge leide zijn beiden naar hun ouders te ruggebracht. Voor de Hollandsche Maatschappij van Landbouw afd. Gouda en Om streken zal op Dinsdag 23 Jan. a.s. des avonds te half zeven te Berken- woude in het Café van den heer Westbroek de heer Dr. H. C. Vermeulen Veearts te Utrecht een lezing houden over het onderwerp De sterfte onder de jonge kalveren en hare bestrijding. .Oapelle a.d. IJsel. 13 Januari is met zeer gunstig gevolg van de scheepsbouw werf No. 2 der firma A. Vuyk Zonen alhier te water gelaten het sehroefstoomschip „Luna" ge bouwd voor rekening van de Konink lijke Nederlandsche S toomboot Mij. te Amsterdam. Het schip is voorzien van 2 stalen dekken, van het Shelterdeck- type en met tonnage opening. Bij een lengte van 250' tussehen de loodlijnen heeft de boot een breedte van 36' en een dekhoogte van 26'3" terwijl bij beladen diepgang van 17'2" het land-<* vermogen zal bedragen p.m. 2000 ton. Van de machines van dit stoomschip frelke in Engeland worden vervaardigd hebben de cylinders de volgende af metingen UT/a" X 31" X 50" de slag is 36", 2 stoomketels van ll'lO" X 11'6" met een druk van 180 lbs. leveren den stroom voor de machines die on geveer 1000 P.K. ontwikkelen. De snel heid zal ongeveer IOV2 knoop zijn. De i boot is voorzien van electrisch licht, stoom verwarming etc. terwijl een zestal sterke stoomwinches voor vlug ge lading en lossing zijn opgesteld. Krimpen a. d. IJsel. Bij de aan besteding voor Gemeente-Gasfabrieken te Amsterdam was minste inschrijfst* de Mij. tot bereiding van Koolteor- producten alhier, voor perceel 32 voor 1375.— Waddinxveen. Zaterdagmiddag te gen drie uur waren eenige kinderen aan het spelen nabij de Rooms-Katho- lieke Kerk. Een van hen, do 3-jarige Th. Luiten viel oensklap in de AJpherwetering. Op het luid hulpgeroep van zijn speelmakkertjes snelde de vader van den knaap die daar vlak bij in de fabriek aan het werk was toe en mocht #de voldoening hebben zijn kind op het droge te brengen. Met een nat pak kwam de kloine er af' Zekeren van B. werkzaam op de N. V. der Waddinxveensche ma chinale stoelen- en meubelfabriek aan de Kerkweg alhier, had gisteren het ongeluk' om met een zijner handen bekneld te raken tussehen de w£fk- bank, waaraan hij werkzaam -was. Daar "het zich leeqjk liet aanzien is B. onmiddellijk naar den dokter ge bracht. Het is niet onmogelijk dat B. voor altijd een zijner vingers zal moe ten missen. Een tweede ongeluk dat ern stiger gevolgen had gebeurde Zondag avond omstreeks 5 uur. liet 10-jarig dochtertje van den aan Wilhelminakade nabij de spoorbrug oVer de Gouwe woonachtige Vellestein, ddt op do waterstoep een teil zou schoonmaken is blijkbaar voorover in e broedo sloot-gevallen. Toen zij wat lang uitbleef, gingen do oudors eens kijkon en vonden hun kind na eenig zoeken in de sloot liggen. Nadat het meisje er direct was uit gehaald, werd door een koloniaal die voor zijn genoegen daar over was, ge' tracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet gelukte. Direct werd daarop om den dokter gezonden. Deze, ter kerk zijnde, spoed de zich mede naar de woning van V., doch bij aankomst kon hij slechts den dood van het meisje constateoren. 5do KI. Trekking van Dinsdag 16 Jan. No. 16518 f 2000. 472, 7818 en 15487 ieder f 1000. 9560 en 11978 ieder f 400. 5776 f 200. 3339, 3914, 6274, 6936, 9899, 14459, 14529, 17706, 20808. Prijzen vnn-f 70. 71 198 821 459 600 708 910 1197 1812 44 45 54 55 1481 1505 1756 1950 2151 71 2278 2804 94 2415 2645 3832 34 41 8746 49 8878 8919 4012 60 64 96 4299 4170 4001 80 4734 4922 46 5089 51?0 95 5878 99 5440 6508 Ö0 90 o817 08 94 SS IAM SM «o «7 7H6 10062 10186 10338 90 96 10580 10741 50 10889 15005 15120 15224 15462 15534 15807 15954 10111 85 16269 16809 16494 16515 22 60 16604 16709 17480^17575 17605 12 17760 09 17847 98 18105 20 89 68 64 18214 89 188!» 18421 19178 97 19233 19439 19790 19942 2Ö001 43 77 20201 66 20683 49 97 20425 20577 20810 46 Men schrijft ons In de gisteravond hier ter stede gehouden voltallige bestuursvergade ring van den Goudschen Voetbal Bond werden de volgende besluiten aange nomen de wedstrijden Excelsior Olympiall en Olympia II—K.F.O. werden opnieuw vastgesteld. In zake ongeregeldheden te Schoonhoven bij den wedstrijd Voorwaarts IITOP II werjjl eenè commissie benoemd om een rapport dienaangaande aan het be stuur uit te brengen. Op 't verzoek van Excelsior om den wedstrijd Voorwaarts—Excelsior opnieuw vast te stellen, werd afwijzend beschikt. Benoemd werd tot tijdelijk consul te Woerden dhr. Hennuin. Waarschijnlijk zal de wedstrijd van het G. V. ÏB.-elftal tegen Olympia I Zondag a.s. hier ter stede worden ge houden. Besloten werd om verder een propagandalczing te doen honden over de techniek van het voetbalspel. Ook zullen pogingen in het werk worden Bnog dit seizoendn Bodegraven en andere plaatsen Qüpo propaganda- wedstrijd te doen spelë^. De Staatscommissie voor de schrijf wijze der Nederlandsche taal, ingesteld bij Kon. Besl. van 22 Juni 1909 zal binnenkort met haar rapport gereed zijn. Treinbotsing. New-York, 15 Jan. Do express-trein van Pittsburg naar Philadelphia heeft bij een overweg oen Omnibus-trein omvergereden, waarin personen zaten die naar een godsdienstige samenkomst gingen. Zes werden gedood, en velen gewond. De Seine zakt. Parijs, 15 Jan. De daling in do Seino gaat merkbaar worden. Gisteren was het 30 a 40 c.M. De Italiaansche Zending. Peking, 14 Jan. Koeriers uit Ohan- Si berichten dat de Italiaansche zen ding, voor wier lot men vreesde, ge zond en wol is. De gratie. Madrid 14vJan. Het bericht van do gratieverleening van den laatste ver oordeelde van Cullera is hier algemeen zeer goed ontvangen. Cugneta was al in de kapel waarin de ter doodver- oordeelden de laatste vier en twintig uur van hun leven doorbrengen, toen het bericht van de gratie kwam. Opstand in China. Shangai, 16 Jan. De wapenstilstand is met 14 dagen verlengd. Berlijn, 16 Jan. Toen Jooansjikai heden uit het Paleis terugkeerde is een bomaanslag op hem geploegd. Hij bloof ongedeerd. Tweo politieagenten en twee solda ten worden gedood en twee agenten gewond. Hotelbrand te Bosi Boston, 16 Jan. Er is urapfl ont staan in de groote eetzaal van het Revere-House, een dor meest bekende hotels te Boston. Het vuur bereidde zich over het geheele gebouw uit. Vele gasten moesten langs brand ladders worden gered. Men vreest dat velen echter nog zijn omgekomen. MARKTBERICHTEN. Voomarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lsto kw 42, 2e 38 en 3e 34 cent per half kilo. Magore Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren goede aanvoer, lste kw. 33 2e 30 3e *26 cent per half kilo. Stieren, redel. aanvoer, 1ste kw. 33, 2e 29, 3e 25 cent per half kilo. De handel was in vet vee redelijk goed, mindere soorten lager in prijs en moeilijk verkoopbaar, vette kalveren iets lager in ^irijs, stieren lager, op de magere markt was alles iets lager. van Win lei-mantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Robes en Japenstoffen alsmede PGLTKIIIJEli goedkoopste tot de beste en scherp concurroerende van de soorten prijken. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BUUGEHLIJKË STAND. GOUDA. GÉBOREN: 13 Jan. Huibert Ni- colaas, ouders H. N. Korova^r en J. M. Dongelmans. 14. Hendrik, ouders J. Vos en L. C. Verschoor. Bar tholomew, ouders B. Nieveld en M. Boom. Magdalena, ouders H. de Vries en F. C. Broekhuizen. 15. Cornelia Johanna, ouders C. de Korte en H. Bakker. Sander Evert, ouders M. Dortland en R. A. Prins. 16. Hendrik, ouders J. Verwaal en M. G. ya« JEsseveldt. Willem Hendrik, ouoers W. H. Bos en E. Vos. OVERLEDEN13 Jan. A. van Sta vel, 71 j. wed. van A. de Gruijl. W. de Jong, 6.w. 14. C. F: W. van Soest, 12 w. C. S. G. de Rotte, 4 m. 16. H. Vos, 2 d. van het Koninklijk Meteriologiseh- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 782.7 te Haparanda laagste stand 736.5 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: Matige oostelijke tot zuidoostelijke wind, half tot lichtbewolkt, droog weer, matige tot stevige vorst. VAN DEN lil fee te ii ha ii del te A ui ster dam 16 JAN. 1912. Stiiatsleeiiiiigeu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronjtirente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 'ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bauk- cu Creüiet-Iustel- lingen. Ned. Bankaandeelen Imlustr. OuderuetuiiiKeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting &Rofining Co. Cert. v. Anglo American Tele- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. fiol. Crediet lusteit. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.i Mijnbouw Myeu. Ketahoen" Mijnbo Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Co bar Aand. Petroleuiu-Ouderii. DortschöPet roleum In dustrie Mij. Qew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A feclieepvuuit 11 yen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „SÜau" Asahan Tabak Mij. Aand. l>itert»en Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. f Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. ^V arschau- W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preiuieleeuiugeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulinings-Ges4 pet. 1527/8| 1 GELDKOERS. Prolongatie S'/a33/* pCt. Amerikanen kalm, Steels beter, Red- jangs iets beter, Rubbers vaster, Pe troleums flauwer en lusteloos, Culturen weder vaster, Nat. Staatsfondsen vast, Buitenlandsche kalm, Tabakken kalm, Tramwaaiden vast. Vorige Koers- Koers van beden- 82»/, e 83 91% 91% 65 65 100,5/1S 100'/» 89%8 93% 89% 87 89'/, 497» 47»/» 103 86'/,» 104% 86% 69% 59 210% 200 53 ex div #71% 53% 86% 26% 26 65"/,» 66»/» 219 300 18G% 219 306»/, 186»/, 62 84 570 '18% 47'/., 144% 143% 464 464% 420 187% 187»', 121% 21"/,» 21% 114 116% 15 40 4% 47', Us/l» 11% 82 82 95 64'/» 65 183 f 104.— f 987, 98% 30% 60'/, 165% 7'/» IOC'/,» 7 102»/, 102»/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2