oen BLOOKER’ CACAO SEL o •cis TB, DAALDERS No. 11769. Vrijdag IO Januari 1913. 50e Jaargang. t behalve Zon en I5EXXISGFAIXG. sen JB-ditexs laixd.. i;exxis(,e vi\<;. Ï6S A AG. Gouda. was niet alleen de baanbreek- ster voor cacao sa maar FEUILLETON. 'üfcrneóeróe d'rots. tot lagen prijs, maar zij staat tevens ’t hoogst in kwaliteit. ran rijs Lllo 1.50 Heeren bh. lijkste ind el, ISTie'VL’WS- en ^^c9_'rrex±exL‘tïe'lolsu<d. voor O-ou-d.su exx Ono.s'txoZfcezo.. Verschij nt .lagel ij ks Telefoon Interc. 82. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. WA HEN HUIS, Spuislr. Den Haag. i f 1.25 7 der HIN - I >lks”, 8 uur. Voordr. Club 12) Jecostumeerd (Wordt vervolgd.) t Zn., Gouda. P IN M/a u., Nat. •een.. Groote 8 uur. Nuts- Voordracht- 5,'< s Genoegen”, p. Dir. Jan- ieisje,“ Genoegen”. Tooneelvoor- O.G. takbord” 8J/a •een. „Volks- Lóunie” 8 uur. ij verheid dep. van den heer ?ottebakkere- ■De Aanbesteding van het Gemeente-Drakwerk. GOUDSCHE COURANT. De herstemmingen voor den Duitschen Rijksdag. Nog altoos is, niet bekend, hoe de verschillende partijen voor de aan staande herstemmingen die tusschen 20 en 25 Januari zullen plaats hebben, hun volgelingen zullen adviseeren te stemmen. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet<op art 6 der Hinderwet: Brengen ter algeineene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een kennis geving met bijlagen van het Departement van Oorlog, voor de oprichting van eene patronenbergplaats in een bestaand gebouw, zich bevindende op het Zuidwestejijk ge deelte van het plein der Kazernq, gelegen aan de Varkenmarkt, kadastraal bekend sectie C No. 2864 Gouda, den 19 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. takbord” Slj2 asvereeniging lering. - en Woning- lering Onder- iéunie, 8 u,, zcomité Ohr. geregeld tijdig ntvangenvan vermakelijk- lan in onze PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post.„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks «aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. te danken hebben aan een ergerlijk drij ven tot concurrentie om toch vooral maar den huidigen leverancier de posten afhandig te maken, zooals dit zoovele malen is geschied, ook door niet naleving der voorwaarden met betrekking tot de vastgestelde papier soort, welnu, waar het ook in het be lang der gemeente is," dat de bloei van het drukkersbedrijf worde bevor derd, daar zullen B. en W. toch zeker willen medewerken om alleen aan die Goudsche firma’s te gunnen, die tot scherp gestelde, doch behoorlijke prij zen inschrijven. Op deze wijze dunkt ons een op lossing gewenscht in het belang der gemeente en hare leveranciers. De Commissie van Arbitrage inzake de inschrijvingsprijzen voor de aanbe steding van het drukwerk dezer ge meente gedurende de jaren 1912 1917, bestaande uit drie bekwame deskundigen in het drukkersvak heeft bij haar rapport van 5 dezer een staat overgelegd, bevattende de cijfers voor de verschillende perceelen der aan besteding van het drukwerk, waartoe zij na zeer nauwkeurige berekening kwamen. Deze Arbitrage-commissie wijst in haar rapport op enkele puntén der inschrijvingsvoorwaarden, welke ten deele h. i. niet billijk zijn. Zoo schrijft die Commissie dat met het oog op de voortdurende stijging zoowel van de arbeidsloonen als van de grondstoffen aan een termijq van drie jaar de voor keur wordt gegeven boven een van zes jaar, zooals die thans bestaat. ‘Voorts dat, waar vroegere leveranciers zich niet gehouden hebben aan art. 3, „voor alles wat later met schrift moet worden ingevuld” Normaalpapier 3 B te gebruiken, door haar beter wordt geacht dit artikel te doen vervallen, daar dit aanleiding ka» geven, dat een inschrijver, die dit artikel serieus opvat, alleen door het te bezigen papier te hoog in prijs wordt. Na meerdere opmerkingen welke in het rapport in ons blad van 12 dezer zijn afgedrukt, komt de Commissie tot de conclusie, op grond van de resultaten hunner berekeningen en in aanmerking genomen dat de inschrij vers zich verbonden voor de levering gedurende oen tijdsbestek van zes jaar, waarin een aanzienlijke stijging der arbeidsloonen kan worden ver wacht, dat, al moge een enkele in consequentie in de inschrijvingsprijzen zijn aan te toonen, de prijzen uiterst billijk zijn en blijven beneden het normale, en adviseeren de arbiters het cojlege van B. en W. tegen de inge schreven prijzen te gunnen. Nu over deze zaak, die al met den naam „Drukkersquaestie” is bestem peld, in het publiek is geschreven willen wij eens wijzen op de groote inconsequentie die uit de conclusie van de arbitrage-commissie spreekt. Deze deskundigen toCTi hoewel „1 overtuigd dat de termijn van thans den, daar achten wij zes jaar te lang is met het oog op mogelijke stijging van grondstoffen en arbeidskracht, overtuigd, dat de inschrijvingsprijzen zijn uiterst billijk en beneden het normale, overtuigd daardoor dat die prqzen in den loop van zes jaar wellicht komen ver be lieden het normale, deze deskundigen adviseeren toch tot gunning tot die inschrijvingsprijzen gedurende 6 jaren. Spreekt uit die cor^lusie niet een inconsequentie, die leiden moet tot philantropié jegens de gemeente, en die bekostigd moet worden door de inschrijvers bij de gehouden eerste aanbesteding Waar een aantal drukkers te dezer stede die conclusie mede tot de hunne hebben gemaakt door het zenden van een adres aan den Raad, waarvan de inhoud gisteren door ons is vermeld, daar hebben deze drukkers van de juiste opmerkingen der arbiters om trent de voorwaarden van aanbeste ding blijkbaar geen nota genomen, is in hun adres althans daarvan niet gerept. Juist die voorwaarden zijn zeer voorname factoren. In dé tegenwoordige omstandighe den kan een verband van zes jaar voor de aanbesteding oorzaak zijn van na deel, of althans van gpen voordeel voor de leveranciers, evengoed als dit het geval is geweest met meerdere posten onder het verband 1907—1912, de vergissingen dan daarbij niet mede- gerekend. De drukkers van Gouda weten allen dat aan de gemeente leverantiën van drukwerken zijn gedaan, dank zij den onderliggen grooten concurrentiegeest, tot prijzen, waarvan alleen de gemeente heeft geprofiteerd. Zulks behoeft niet en is ook zeker niet de wensch van het gemeentebe stuur. Verbetering daarvan is dringend noodig. Waar thans door B. en W. naar aanleiding van het door de arbitrage commissie uitgebrachte rapport en naar aanleiding van de daarbij ge maakte opmerkingen betreffende de aanbestedingsvoorwaarden in haar schrijven van 5 Jan. jl. aan den Raad wordt kennis gegeven dat het college van B. en W. er de voorkeur aan geeft de verouderde voorwaarden te doen vervallen en op nieuw samen te stel len voorwaarden de levering voor mors geen antwoord of u moest naar een complimentje visschen. O, vergeef me, ik word onbeleefd,” viel ze zich zelf blozend in de reden. „Ik kan me alleen voor mijn gebrek aan tact ver ontschuldigen, dat ik op een dorp ben opgevoed en mij,^ waardige leermees ters, mogelijk me al te veel hébben in gescherpt steeds te zeggen, wat ik denk. Ik ben ook nog te kort in de wereld gepresenteerd om den hoffe- lijken conversatietoon te vatton en..” „En „Ik kan niet veinzen. Als u me nu onaardig vindt, moet u mij maar flink beknorren, lieve mevrouw?” „Integendeel, kind het is verruk kelijk een jong meisje tegenwoordig zoo frisch, zoo waar uit dien draaikolk, te zien komen, welke men het leven in de groote wereld noemt. Ik zal trachten mij op uw standpunt te plaat sen. Frans heeft mij inderdaad niet te veel gezegd.” „O zeide Gertrude lachend, „dat is eerst een compliment, want mijn heer uw zoon is bij het beoordeelen van dames lang niet zacht of toe- geefliik.” Ze verhaalde nu de glim- achend toeluisterende oude dame haar gesprek met den jonker op het bal in Casino. „Ik geloof, dat ge het beiden met uwe denkbeelden nog al goed Inrichtingfn welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de lartt. 6 en DERWET Brengen ter rlgemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: i°. W. Bokhoven, Aannemer, te Gouda om vetirunning tot oprichting van eene Smederij in het perceel gelegeri aan d<* Vest No. in kadastraal bekend Sectie I) No. 2471 20. vdn F. Dortland, te Gouda om ver gunning tot oprichting eener Smederij, tevens herstelplaats voor rijwielen in het perceel gelegen aan de Turfmarkt No 96 kadastraal bekend Sectie B No 338 Dat op Vrijdag den 2n Februari 1912, des namiddags ten i*/s ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zu, dieniet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichteu. Gouda, den 19 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER vinden kunt.” „O, ja eerst was ik een beetje bang voor hem hij heeft iets barsch, iets stuursch, doch nu ik hem beter heb leeren kennen....” Mevrouw Van Spankeren barstte in een zilveren lach uit. „Bang vbor FransO, Gertrude, ’t is omie gillen. Als hij op dat groote, zware paard van hem door het dorp rijdt met zijn wild uitzienden Rus- sischen hond achter zich, dan is er geen kind, dat er aan denkt voor dat reusachtige trio uit den weg te gaan. Ze weten wel, dat het lammeren zijn in een leeuwenhuid. Ik kan me dat best begrijpen en denkt ge ook niet, dat hij wel de man is om een vrouw ge lukkig te maken Een diepe blos kleurde Gertrude’s hals en wangen. „Ja, dat geloof ik in vollen ernst, mits de vrouw, die het geluk heeft zijn liefde te winnen, hem begrijpe, met hem voele en denke. Ze zal niet alleen zijn vrouw, maar ook zijn be minde en vriendin moeten zijn.” rakter,” sprak Elisabeth, die naast hem zat„ik zou haar ten minste niet graag als medeminnares hebben.” „Goede hemel, Elisabeth viel Ger trude in^ „je denkt toch niet aan een vendetta in ons kalme Neder land Hetzij nu Frans begon te merken, dat hij op gevaarlijk terrein kwam, hetzij, dat zijn heerlijke aard geen ver wachtingen wilde opwekken, welke hij niet kon verwezenlijken, althans hij gaf geen antwoord, zette de paar den aan en daar het geraas der wielen op den straatweg een gesprek be lette, bepaalde ieder zich de schoone natuurtafereelen te bewonderen en werd slechts nu en dan een vraag ge daan en een kort ophelderend ant woord gegeven. Zoodra evenwel Elisabeth zich met hare moeder alleen bevond, kuste ze haar in eene opwelling van teederheid, terwijl ze glimlachend zeide „Ik geloof, mama, dat u eerstdaags een gewichtige vraag door jonker Van Spankeren zal worden gedaange lukkig zal het antwoord niet zwaar vallen.” Maar er verliepen een paar dagen en de vurig verbeidde vraag kwam niet, hoewel de vonk der hoop bleef gloren. Frans toch schertste met Eli- korter termijn opnieuw aan te beste- j een drijven tot het doen gunnen volgens de eerst- jehoüden aanbesteding, zooals dat in iet Dagblad van Gouda en de N. Zuid- Hollander is uitgesproken niet alleen verkeerden ongewenscht, doch in strijd met de belangen der drukkers in het algemeen. Niettemin de drukkers hebben recht op rehabilitatie. Het College van B. en W. zal overtuigd zijn, daaraan twijfelen wij niet, door het deskundig rapport, dat de prijzen der aanbesteding 1907 1912 en yroegere niet mogen worden aangemerkt als maatstaf tot bereke ning der inschrijvingen van thans. Van het bestuur eener gemeente mag worden verwacht dat leverantiën vooreene gemeente moeten geschieden lot behoorlijke prijzen. Welnuj het rapport der deskundigen is thans de aangewezen handleiding voor de nieuwe inschrijvingsprijzen. Wanneer nu een nieuwe aanbeste ding zal plaats hebben en door in schrijvers worden prijzen genoteerd, die in sterke mate afwijken van de volgens de handleiding aangegeven prijzen, prijzen die alleen hun ontstaan PRIJS DER ADVERTENTIE N~ Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Balans-Verkoop. sabetb, at een philippine met haar, verloor -plichtmatig en betaalde zijn verlies met een prachtigen armband, doch verder kwam hij niet, zoodat Elisabeth meende, dat een zekere be- schroomheid hem weérhield Wt be slissende woord te spreken en naar eene gelegenheid zocht om hem dat gemakkelijk te maken door hem hal verwege tegemoet te komen zonder hare vrouwelijke waardigheid te veel prijs te geven. Zoo zeker was ze van hare zaak. Had ze evenwel het gesprek kunnen hooren, dat mevrouw Van Spankeren op zekeren morgen met Gertrude voerde, dan zou dit haar zeker veel stof tot denken hebben gegeven. De overigen waren naar Meerwijk ge wandeld en Gertrude was thuis ge bleven, daar ze een weinig hoofdpijn had. „Zie zoo, Gertrude sprak de oude dame, terwijl ze met haar in de serre ging zitten, „nu zijn'wij eindelijk eens alleen, en dat verheugt mij want ik heb u veel te vragen. Frans heeft mij gezegd, dat ge een zeer rondborstig meisje zijt en ik hoop, dat ge dus mijne vragen openhartig zult beant woorden. Vooreersthoe bevalt het u bij ons?” „O, mevrouwdie vraag behoeft im- Freule Van Reuth bleef tot den dood harer moeder te Florence; ze was toen 11 of 12 jaar en werd door haar Ranggehuwden oom medege nomen naar Holland. De koudere lucht streek heeft haar temperament wel een beetje afgekoeld, maar zoo nu en dan komt toch het warme bloed te voor schijn, of zooals Frans het noemt hare Vesuvius-natuur.” „Vandaar zeker ook haar donkere tint, haar groote, fonkelende oogen, gitzwart haar en lenige gestalte,” zeide mevrouw Van Rensburg. „Vermoedelijk wel overigens is ze een lief, hartelijk meisje en bovendien i mooi, beschaafd en rijk.” „Hm I” bromde Van Spankeren, ter- wijl hij de paarden in stap bracht om ze eefis te laten uitblazen, daar de 1 weg nog al steil oploopt en het rijtuig thans dan top van den heuvel bereikt, - had. f „Hóléne heeft waarschijnlijk als Itali- i aansche een zeer hartstochtelijk ka-

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1