Groote Opruiming Buitenlandsch. Nieuws. ZBIrLxxerilsun-cS.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE GOUDA. Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht - - - - D. SAMSOM. Officieele Prijscourant - - - - - Van regeeringszijdo doet men al zijn best om de burgerlijke partijen te zamen tegen de sociaal-democraten op te jagen. Volgens verschillende Duit- scho bladen heeft de Rijkskanselier von Bethmann Hollweg zijn adjudant een conferentie laten houden met $en heer Von Heydobrand voor de con servatieven, Herold voor het centrum, Sohiffer, voor do Nationaal-Iiberalen, Wimer voor de Vrijzinnige volkspartij en enkele andere kopstukken. Laatst genoemde heer heeft echter voor de uitnoodiging bedankt en naar de „National Zoitung" meedeelt hebben ook de Nationaal-Iiberalen geen ver tegenwoordiger naar de conferentie gozonden. Van de Vrijzinnige volks partij was niet anders te verwachten. Deze partij heeft een manifest voor de herstemmingen uitgegeven, waarin don kiezers het volgendo ajlvies wordt gogoven „Ook bij de herstemmingen moot met kracht worden aangestuwd op vernietiging van het zwart-blauwe blok. De met ons verbonden nationaal- liberalo partij moet tegen eiken tegen stander ondersteund worden. Overi gens is de leus Niet stemmen voor eon lid van de Duitsche conservatieve partij, de Rijkspartij, de Wirtschaft- liehe Vereoniging of een andere anti semitische groep." De vrijzinnige volks partij heeft dus de tactiek govolgd, sedert lang door hef/ Berliner Tage- blatt aangewezen. De sociaal-demo- eraten vinden bij monde van de Vör- warts dat het uitgegèven parool van de vrijzinnige partij nog niet ver ge- ribeg gaat. Toch verwacht hot blad dat do vrijzinnige kiezers het advies zoo zullen begrijpen tegen al wat tot het blauw-zwarto blok behoort. Hot is te hopen dat de kiezers werkelijk op dezo wijze hun stem zullen uitbrengen, dan zal worden voorkomen, dat het blok zijn meerderheids positie, waarop het eigenlijk nu al geen recht meer heeft, weer inneemt. Immers sociaal-democraten, vrijzin nigen en nationaal liberalen hebben te zamen 61 '/2 pCt. van alle geldige sêemmen op zich vereonigd. Daar door hebben zij feitelijk hot recht gekregen op 246 van de 897 zetels in den Rijksdag. Zooals wo zien heeft dus de linkerzijde wat stemmencijfer van de verkiezingen betreft, reeds een meerderheid. Het volgendo staatje uit de Vörwarts geeft duidelijk de nederlaag weer zooais die door het blok is genomen. De sociaal-democraten hebben ge kregen 34.8 pöt. Sociaal-democraten, de mocraten en vrijzinnigen 47.78 pet. Sociaal-democraten, de mocraten, vrijzinnigen en nationale liberalen *61i6 pet. van alle geldige stommen. De sociaal-democraten hebben hun stemmen ver meerderd met 979,899. 30.06 pet. De vrijzinnigen met 322,614 26.14 pet. De nationale liberalen met 34,2492.09 pet. Deze drie partijen te zamen met 1,336,761 21.08 pet. Het centr. heeft gekregen 16.5 pet. Do conservatieven. 9.4 pet. Do vrije conservatieven. 3 pet. De Polen3.6 pet. van alle geldige stemmen. De conservatieven heb ben hun stemmen vermeer derd met 89,707 8.46 pet. De vrije conservatie ven verlóren 106,776 22.84 pet. Het centrum verloor 166,753 7.65 pet. De Polen verloren 15,051 3.52 pet. Heewel het aantal geldige stemmen met 925,562 of 8.2 pot. is toegenomen, heeft het zwart-blauwe blok een ver lies geledon van 198,873 stemmen of 4.77 pet. Sneeuwstormen en VEHl?. Berichten uit verschiJlen«<P|fraeol- ten van de wereltl spreken van hevige sneeuwstormen te land en stormen ter zee. Woensdag woedde een zware orkaan op de geheele Engelscho kust en berichten van verscheidene schip breuken werden ontvangen. In Enge land wisselen verder de sneeeuwstor- men, koude, regen, hagel en wind elkander af. In gedeelten van Schotland en aan de oostkust van Engeland woedde Dinsdagnacht een hevige orkaan. Bij zonder geteisterd door de sneeuw werden Midland, Gloucestershire, Wa les on Schotland. Op. sommige plaat sen ligt de sneeuw 3 a 4 voet hoog. Een teilgram uit Odessa spreekt van een honderd personen die zijn doodgevroren of door sneeuwstormen den dood vonden, in verschillende gedeelten van Rusland. Uit Philippopolis wordt bericht, dat het werk aan den spoorweg is gestaakt in verband met hevige sneeuwstormen en een telegram uit Faraway, St. Johns (N. F.) meldt dat stormen heb ben gewoed sinds Nieuwjaar. In de Ver. Staten is de koude nog steeds hevig en zware sneeuwstormen belemmeren vele werkzaamheden. ItaliëTurkije. Derna, 18 Jan. De Turken hebben gisteren een Italiaansche troep aan gevallen, welke tot bescherming van arbeiders dienst deed, doch werden afgeslagen. De Turken hadden 100 dooiden aan Italipansche zijde zijn 3 man gedood en 7 gewond. Tobruck, 18 Jan. Gisterenmorgen zijn talrijke geweerschoten togen het nieuwe fort gelost, door Turken, die op een vrij grooten afstand zich ver dekt opgesteld hadden. Een artillerie batterij joeg de aanvallors uiteen. Een tweetal andere aanvallen word even eens afgeslagen. De Italianen leden geen enkel verlies. Rusland. Roofmoord. Uit Warschau wordt gemeld, - dat, een dorp, 20 K.M. van Warsphau, het huis van een rent- mboster door roovers overvallen is. Acht personen werden op afschuwe lijke manier met bijlslagen om het leven gebracht. De dieven stalen al het geld en kostbaarheden. Oostenrijk-Hongarije. De politieke toestand., De oppositie in het Hongaarsche Parlement had, zooals men weet, haar obstructie gestaakt, ten einde een da delijke behandeling der bogrooting mogelijk te maken. Eerstdaags nu zal men met de be handeling der begrooting gereed zijn. Alsdan komt aan de orde de voort zetting van de behandeling der mili- tiewet, en daarvoor hoeft de oppositie zich de vrijheid voorbehouden om voort te gaan met de obstructie, die zij reeds bij den aanvang der behan deling had gevoerd. De oppositie bestaat uit twee frac ties, welker leiders Justh on Kossuth zijn. Tot dusver hebben echter de béide fracties nog niet tot samenwerking besloten. De regeering is besloten om de obstructie, voor zoover dit zonder wijziging van het reglement van orde mogelijk is, krachtig te bestrijden. Justh heeft het opgeven der ob structie afhankelijk gemaakt van kies- rochtuittbreiding en wil anders de obstructie in alle consequentie door voeren Kossuth echter schijnt geneigd om mede te werken tot het tot stand komen van de noodzakelijkste wetten en wetswijzigingen. Engeland. Uit Aberdeen wordt geseind Gis termorgen is de stoomboot Wiston Hall bij Bullers op Buckan (N.O.-kust van Schotland, ten N. van Aberdeen), vergaan. De bemanning van 37 kop pen, hoofdzakelijk bestaande uit Lasca- ren (Britsch-Ind. matrozen) verdronk. Belgie. De toestand in Borinage. De toestand in de Borinage, waar een algemeene miinwerkersstaking is uitgebroken, zooals men weet, blijft vrijwel onveranderd. De minister-president heeft aange boden om een scheidsgerecht te be noemen ter beslechting van de bestaan de geschillen. De mijneigenaars echter hebben verklaard, zich niet bij de uit spraak van dat lichaam te zullen neer leggen, zoodat voorloopig alle hoop op oen beëindiging van de staking moet worden opgegeven. Ruim dertigduizend arbeiders heb ben het werk neergelegd. Bij de in- gotreden koude begint grooto nood onder hen te heerschen. In de omge ving van Bergen beginnen de fabrie ken duchtig gebrek te krijgen aan kolen. In verschillende bodrijven is de arbeid half, in andere geheel stopgezet. De syndicaten, schrijft het Handels blad van Antwerpen, zijn begonnen met de uitdeeling van het reservefonds van 50.000 fr. aan de stakers. Die uitdeeling wordt zeer regelmatig gedaan. Sommige stakers van Hornu trekken tot 20 fr. por week De Duit- scho en Fransche steenkolen komen in overvloed aan in de streek van Charleroi. Die kolen zijn ook meestal bestemd voor de cokosovens, dh^edert eenige dagen stil liggen bij gebrek aan steenkolen. Maandag was de staking weer al gemeen. De enkele werklieden, die hier en daar den arbeid hernomen hadden, zijn weder in staking gegaan. De. weigering der werkgevers om het geschil aan een scheidsgerecht te on derwerpen, heeft de werklieden zeer verbitterd. Zij zijn nu vast besloten de staking tot hei uiterste vol te houden. De patroons hebben vreemde werk lieden aangeworven vdor het laden der wagons. Te Hornu hebben do stakers nog voor twee weken geld in kas. Niettemin bly vqn de werklieden nog op een overeenkomst hopen en is alles buitengewoon kalm. H. M.. de Koningin. Omtrent den gezondheidstoestand van II. M. de Koningin kunnen nog geen nadere mededeelingen worden* gegeven. Do positieve berichten,*in andere bladen gegeven, zijn onjuist. „Vad. De veld arbeiders en de Tariefwet. De veldarbeidorsverceniging „Broe dertrouw" te St. Jacobieparochie heeft een motie aangenomen, Vaar in zij protestoert tegen het ontwerp-Tarief- wet, da^r de door de arbeiders te dra gen lasten steeds drukkender zullen worden. Kamerverkiezingen Hilversum. Gisteren had de candidaatstolling. plaats in de vacature-Heemstra. Gestold werden do heeren mr. II. Th.'s Jakob (Chr.-Hist.)] W. de Jong (U.-lib.), mr. V. II. Rutgers (A.-R.) gesteund door do R.-K., Th. Van der Waerden (S.I).A. P.), J. D. Wijnkoop (S. D. P.). Invaliditeitswot-Talma. Het hoofdbestuur der Mij. van Nij verheid h eft de departementen in overweging gegeven het ontwerp-in- validiteitswet in een zijner vergade ringen in behandeling te nemen. Het hoofdbestuur zal gaarne de op merkingen waartoe do behandeling in de departementen aanleiding mocht geven, vóór den eersten Maart a.s. ontvangen, inzonderheid betreffende deze vragen. I. Is een wettelijke regeling der invaliditeits- on ouderdomsverzekering gowenscht? Zoo ja: II. Verdient dan een samenvoeging van beide vormen van verzekering in een wet. de voorkeur boven een rege ling in twee afzonderlijke wetten? III. Moet de regeling uitgaan van het beginsel der verplichte verzoke- ring of van vrijwillige verzekering met steun van Staatswege a. voor invaliditeitsverzekering. b. voor ouderdomsverzekering. IV. Indien de regeling moet uitgaan van het beginsel der verplichte ver zekering, moeten dan als draagster van het risico mede worden toogela- ten particuliere- en ondernemingsfond- son, mits deze voldoen aan zekere bij de wet te stellen eischen. Jonge Liberalen. 4 In een algemeene vergadering van de vereeniging „De jonge Liberalen" te Rotterdam is het voorstel van het böstuur behandeld om zich af te schei den van den Bond van Vrijzinnige Propagandavereenigingen, omdat deze zich op vooruitstrevend-vrijzinnig standpunt had gesteld. j.. Met 12 tegen 10 stemmen besloot echter de vergadering zich niet af te scheiden. Ü8. H. Pierson. Zondag a.s. zal het 35 jaar gfele-" den zijn, dat ds. H. Pierson door Nic. Beets werd ingezegend als directeur van de Heldring-gestichten. Ds. Pier son wil, naar de „Ned." meldt, dit feit alleen in intiemen kring gedenken. Op verzoek van het Bestuur van het Tehuis Annettenemen we onder staand feuilleton van Jan Feith, dat in het „Handelsblad" versoheen, gaarne op. VAÜERLOOZEJV. Voor moederen ook voor vaders. (Vervolg). Bij zulk een bezoek aan déze alge meene Kinderkamer ga je aldus van wieg tot wieg. De Directrice, die je de zuigelingen stuk voor stuk voorstelt en met welk oen trots, en overtuiging, en hartelijkheidvertelt je bij elke wieg de geschiedenis van zoo'n baby Hoe kan een mensch nog zóó jong van levensdagen zijn, en reeds zulk een tragedietje belichamen Van elk hunner verklaart do Direc trice de geboorte op weer een heel afzonderlijke wijze. Hier ligt een kindje, van wie de moeder 'n zeventienjarig atelier-meisje is, dat, kind als ze zelf nog is, met haar baby als met 'n pop speelt een ander is het kind vap een moeder van ruim veertig jaar, huishoudster van een ouden commensaaldit is het kindje van een onderwijzeresje, dat liefde had opgevat voor een stu dent;... en het volgende is een kind, waarvan de moeder niet eens den voornaam van den vader zou kunnen zeggen, nadat ze één avond samen aan het kermis-vioren zijn geweest en dit is een kindje, welks jonge moeder haar eigen vader beschuldigt den vader van haar kind te zijn en hier is een kind, van wie do moe der idioot is, ontoerekenbaar slacht offer van werkvolk, «lat bij haar ouders in huis heeft gewerkt. Terwijl we bij ieder wiegje stil staan, haalt de Directrice bfj elk der kinder tjes zijn eigen verhaal op... En dezo kindertjes liggen intusscben dommelig te dutten, of ze verpruttelen met belletjes-blazen den tijd, of ze liggen wat te drenzen en soms too- vert zich een rond behagentjo om de wangetjes, kuilt zich het kinnetje, plooit het mondje zich tot een lach. En om zoo'n lachend kindje zou je dan kunnen schreien. Do jonge moeders, die tegelijk met haar pas-geborenen in het Tehuis Annettewerden opgenomen, blijven daar ongeveer drie maanden, opdat zij zeiven haar zuigelingen zullen voe den zij genieten daar een rustig leven, helpen mee in huishcfuding, keuken, wasch- en linnenkameren tegelijk kijken zij, met behulp van hot Bestuur, naar een betrekking uitzoodat zij na het verlaten van het Tehuis in staat zullen zijn, niet slechts voor zich zeiven to zorgen, doch ook voor haar kinderen, die in den regel gedurende hoogstens één jaar in het Tehuis ver- pleegd worden. Zoo zag ik er dus, op mijn wande ling door het gebouw, behalve de zuigeling-verpleegdën, ook wel de jonge mooders. En indien ik deze meelij-wekkende vrouwen kon ontloopon wat mij eigenlijk liever was dan was het, omdat de Directrice mij wel voldoende omtrent deze moeders wist te ver tellen. Zij vertelde mij van het idiote meisje en hoe deze geestelijk minderwaardige vrouw met teerste moederliefde met haar kind kwam spelen, telkens wan neer het reglementaire uur daar was, dat de moeders haar kinderen mogen komen zien. Dit kind aardig ge zond, vroolijk jongske - zat er nu in z'n baby-box met blokjes te spelen en terwijl de Directrice over zijn on gelukkige moeder vertelde, kraaide dat kereltje van leut om de hooge blokjes-stapels, die ik voor hem op bouwde, en hij dan, met óón mep van z'n stevige knuisjes, onderste-boven graaide. De Directrice vertelde over hope- looze meisjes, die in wanhoop en met de zwartste gedachten hier in het Tehuis ^aren binnengekomen en als zij dan haar kindje ter wereld hadden gebracht, hoe dan een ander gevoel plotseling bij haar, ontwaakt was hoe zij dan ineens haar zorgen hadden teruggedrongen, en slechts schenen te leven in het geluk van het moeder- 8iin- Een kindje lag daar in zijn rieten wiegje bij het raam zoo'n mager ge raamte scharminkeltje had ik nog nooit gezien Maar de Directrice en de pleegzusters lachten over mijn griezel om het levend skeletje, terwijl zij vertelden, hoe dit kindje van het atelier naaistertje toch zoo met den dag vooruit ging, en hoe van al de moeders in het Tehuis er geen tweede was, die zóó moedertrotsch was op haar kind als zij. Bij een ander wiegje waarin een kindje van melk en bloed, behagolijk mummelend op z'n eigen knuisjes, en met speelsch getrappel van de stevige beentjes onder het dekentje ver telde weer de Directrice, hoe hier zoo juist de moeder haar kindje had be zocht, en hoe die jonge moeder in gezelschap waB geweest van den jon- i gen vader, den student, en waarom die slechts zijn laatste examen af wachtte, om te trouwen, en dan het eigen tehuis in te richten èn voor de moeder «n voor het kind. Maar daarnaast, in de groote linnen kamer, boog zich een stugge jonge vrouw over haar werken toen mijn geleidster haar toch aan het spreken had weten te brengen, over haar toe komst-plannen, toen. klonk dit als een uitroep van moeilijk bedwongen haat: „De vader van m'n kind Ik wil nietf.eens meer weten wie 't isHij hééft zich niet zóóveel aan mij gelegen laten liggen, toen ik dien tijd van doodsangst doormaakte Nu zal ik er veraer ook alléén voor weten te zorgen, voor mijn kind 1" En omdat alle moeders eender zijn prees ik bescheiden „Ik heb zoo juist in de kinder kamer je kindje gezien... Dat meisje met de blonde krulletjes immers, en met die groote blauwe oogen 't Is een pracht-kindjezoo dankbaar en trotsch als die ongehuwde moeder toen uit haar stugheid opkeek Het bestuur van het Tehuis Annette bewaart een dossier. Dit zijn geen processen-verbalen over de droeve ellenden van de jonge ongehuwde vrouwen, die in deze in richting moe der worden. Neen, het is een dossier van brieven, die door de vroegere moeder-ver pleegden geschreven werden, na het verlaten van de inrichting. Het zijn brieven, die in al hun sterken eenvoud en soms aandoenlijke onbeholpenheid even zoqyele hoofdstukken vormen van dit Moeder-boek. Eenig voorbeelden mogen het be wijzen. Dit is uit den brief van oen En- gelsche, die na het verblijf van eenige maanden in het Tehuis naar haar vaderland vertrok, en dadelijk na aan komst aldaar aan het Bestuur schreef Ik ben blij zoo, dat baby op reis en aan boord voortdurend bleef slapen. Ik heb het bij mij gehouden en ik ben zoo gelukkig u te kunnen schrijven, dat het zich uitstekend bevind-. „Ik kan geen woorden vinden/ mijn diepe erkentelijkheid uit te drukken voor al uw grooto vrien delijkheid, en u waart zulk een steun voor mij." Een landelijke kind-moedor schrijft uit haar dorpje „Uw Tehuis is door haar Direc trice en Zuster F. eon inrichting waar dergelijke meisjès weer moed en levenslust krijgen en zo in hun later dagen met liofde kunnen te rugdenken, ondanks al hun ellen den." Een andere moeder, door haar ouders weer liefderijk opgenomen, schrijft in óón doorloopende verrukking over haar kindje „Zusje groeit best en hoeft nog niet één dag wat gemankeerd, zij is gelukkig oen gezond l^ind, en loopt overal heen, maar is zoo lastig te genwoordig, doordat ze overal aanzit en naar alles grijpt. Ze begint nu al van alles na te praten, ik wou dat u haar eens kon zien ze is zoo erg lief, en mijn ouders houden ook zooveel van haar. Ze heeft gelukkig een goed tehuis." Weer een ander kan naar haar vroegere „Tehuis Annette" eindelijk het bericht schrijven van haar huwelijk: maar dadelijk daarna spreekt zich toch weer de moeder uit „Nu wil ik u ook nog mededeelen dat de geheele geschiedenis van mijn leven in orde is gekomen en X nu mijn man is. Even over mijn schatje. Gaarne zou ik u willen laten zien, wat dat voor kind is geworden, die dauwwurm was maar voor 4 weken aanwezig. Als a hem nu ziet, gelooft u onmogelijk dat het dezelfde jongen is, zoo forsch, een ieder denkt van ruim een jaar, oen schat is het als u hem zag en daarbij u was het, ik weet het zeker, uw lieveling, en voorspoedig is hij met alles, tata, papa, baba, zoo leuk, gerust u kan het niet gelooven. Een volgende wil slechts haar dank baar hart uitstorten. „Ik bedank u dan ook recht har telijk voor al de zorg, welke u aan mijn kleine lieveling besteedt, en ik kan .het nooit genoeg waardeeren, want ze was misschien nooit ge worden wat ze ia, indien u niet gekomen was, en o, geachte Direc trice, ik kan u niet zeggen, hoe blij ik was, te vernemen dat er toch tenminste óón behalve mijaelve is, die zich bijzonder aan haar gehecht gevoelt." En dit is uit een brief van een moeder, die naar Amerika ging, om daar vlug geld te verdienen voor haar kind, dat dan ook langer dan de ge wone termijn in het „Tehuis" mocht blijven „O, Directrice, wat heeft mijn zuster mij verrast met die portretten en wat is de kleine daar kaarsrecht op, en wat kijkt ze lief, en wat dik is zij geworden haar haartje is ook alweer gegroeid, sinds dat u schreef, dat 't afgeknipt was, wat ziet ze er lief uit en wat heeft ze lieve schoen tjes en kousjes aan, en een lief hoedje op. Kon ik die kleine schat maar even pakken, maar ik zal mij nog wel and *>rhalf jaar tevreden moeten stellen met haar portreten uw schrijven, maar ik beii blij, dat 't haar goed gaat, en dat ik nu zooveel voor haar betalen kan, en als ik terug kom, zal ik wel niet zoo onbemiddeld zijn, dan toen ik wegging. Wat heerlijk dat 't kind nu zoo dikwijls uitgaat, en dat ze zoo gaat kruipen; ze gaat ook al zoo babbelen schreef u, wat aardig, heeft ze een iief stemmetje, kan ze ook al Moeder zeggen, Directrice Zoo laat zich het dossier van het Tehuis Annette" lezen, op welke pagina men het slechts wil openslaan. Ik vrees echter, dat deze brieven hier niet depzelfden indruk zullen ma ken nu ze in de krant afgedrukt ko- mon te staan, dus niet meer m hun eigen handschrift prijken, en vooral ook, omdat ze nu gelezen zullen wor den buiten de rustige atmosfeer zelve van dit toevluchtshuis. Wat daar schijnen ze te klinken als woorden van diepste dankbaarheid, bij de herinnering aan den tijd van rade- looze ellende, die do aanstaande moe- zoo ongelukkig, zoo teleurge steld, vooral zoo eenzaamvóór de geboorte van haar kind doorwor stelden. En die diepe klank wordt dan ook daar, in het „Tehuis", het bost ver staan Het rTéhuis Annettestaat helaas *felk jaar voor een tekort. Wie als lid wil toetreden (minimum-contributie f 1.—) melde dit aan de Penningmees teres Mevr. Wed. Mr. E. v. Lier-Wifcz, 7 le C. Huygensstraat te Amsterdam. Veerboot in nood. De veerboot StavorenEnkhuizen, die Dinsdag ten gevolge van het lage water bij het Vrouwenzand voor Sta voren aan dep grond geraakt is en aan boord waarvan zich 20 personen, o. w. 4 passagiers, bevinden, gaf gis teren noodseinen. Een stoompont en twee vletten ver trokken uit Stavoren ter assistentie, doch moesten onverricliterzake terug- keeren. Later trachtte een minder diepgaande boot de veerboot te naderen. Echter tevergeefs. Op het oogenblik is er geen gevaar. De boot zit rondom in het ijs. Er is voldoende voedsel aan boord. Nader meldt men ons De stoompont, die tot op 1000 meter afstand van de veerboot gona- derd was, is op den terugweg in don havenmond van Stavoren aan den grond geraakt. (N. R. Ct.) Begrafenis Prof. Valeton. Gistermiddag had te Utrecht onder groote belangstelling de begrafenis plaats van prof. dr. J. J. P. Valeton. In het sterfhuis werd een woord van nagedachtenis gesproken door prof. Van Dijk uit Groningen. Achter de lijkwagen volgde een landauer met bloemstukken en daarna tal van volg- rijtuigen. Aan de groeve merkten we o.a. op den Commissaris der Koningin graaf Schimmelpenninck, burgemees ter baron Van Lynden en jhr. Hooft Graafland als curatoren der Universi teit, de wethouders mr. Van Zijst en Van Dieren Bijvoet en mr. De Beaufort oud-wethouder, voorts tal van hoog leeraren, alsmede een groot aantal pre dikanten van hier en elders. Eveneens waren vertegenwoordigd de Senaat van het Studentenkorps, vele studen ten-vereenigingen, theologische en an dere. Voorts afgevaardigden van vele kerkelijke instellingen alsmede eenige leden van Gedeputeerde Staten der prov. Utrecht, eenige Raadsleden en tal van personen in een of andere hoedanigheid. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, word achtereenvolgens het woord gevoerd door ds. Voorhoeve uit Amsterdam, als zwager van den over ledene, prof. Van Veen namens den Sepaat van de Utrechtsche Universiteit de faculteit der Godgeleerdheid en het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. Baron Röell voerde het woord na mens het college van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, ds. Jonker, predikant te Utrecht herdacht den overledene namens vele instellingen en tevens als ouderling. De zendingsdirecteur Gunning uit Rotterdam, herdacht Valenton namens de verschillende zendingsgenootschap pen. Pfarrer Merck uit Barmen, hul digde den overledene nameils het Stipendium Bernardinum, terwijl de candidaat Wehr uit Viersen, dit even eens deed namens de Duitsche en Hongaarsche studenten te Utrecht. Namens het Utrechtsch Studenten korps voerde ^de heer Verloop het woord, de heer Offringa namens den Studentenbond Unitas en verschillende andere theologische gezelschappen, de heer Barger bracht ten slotte kulde namens het theologengezelschap4Elias Annes Borger". Alle sprekers herdach ten den overledene in zeer waardee- rende woorden als leermeester, voor ganger en vriend, zij schetsen in ge voelvolle woorden het groote verlies dat zijn familieleden, de wetenschap enz. lijden door het afsterven van Vale ton. Dg oudste zoon van den overlede ne dankte namens de familie voor de eer aan zijp vader bewezen. Vad. Lijkverbranding. Blijkens de] berichten en mededee lingen der Vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding, is de bouw van het crematorium op Westervold te Haarlem den I2en Jan, 1.1. door het hoofdbestuur gegund aan de firma Gebr. Koolhaas, te Amsterdam. De bosch- en heidebrand bij Baarle-Nassau. Naar aanleiding van den grooten bosch- en heidebrand, die in den af- geloopen zomer in de nabijheid van het grensstation Baarle-Nassau woedde en waarbij ruim 2000 ÏI.A. in vlam men opgingen, meldt do N. Tilb. Crt. dat do betrokken eigenaars een eisch tot schadevergoeding hebben ingesteld tegen den Bolgischen Staat, omdat de brand veroorzaakt zou zijn door vonken uit een voorbijrijdendon trein. Deze eisch is thans bij rechterlijke uitspraak gegiond verklaard, zoodat de staat verantwoordelijk is gesteld voor do geleden schade. Er zullen nu deskundigen worden benoemd, om de schade te schatten. De N. Crt. verneemt dat de Rotter- damsche Lloyd voornemens is haar vloot weder uit to breiden mot eon dub- bolschroefpassugiers-ptoomschip waar voor de plannen reeds in bewerking zijn. GOUDA, 19 Januari 1912. IJs. De vorst der laatste dagen heeft aan de liefhebbers van schaatsenrijden ook hier reeds gelegenheid geboden van die ijssport te proBteeren. De slooten achter de Krugerlann waren heden goed berijdbaar en velen maakten daarvan gebruik. Door onvoorziehtigheid reed van morgen de zoon van den heer V. in een door takken afgezet open wak van een der slooten (laar. De heer S., die juist zijn schaatsen onder deed, snelde op zijn hulpgeroep toe en haalde don onvoorzichtigen knaap uit het koude bad. Nutsavond. Gistorónavond had het Dep irtemont Gouda der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een Voordracht-avond ge organiseerd van den Heer en Mevrouw HausTetenburg. Het programma was zeer eenvoudig samengesteld en bevatte buiten oen drietal gedichten van Potgieter en Pol de Monfc, eenige luchtige vroolijke schetsjes van Samuel Falkland, den Ilandelsblad-feuilletonnist, die zijn schetsen bij reeksen telt, een aardig en typeerend stukje van Ina Boudier—- Bakker, de bekende Studenten-mas kerade van Dr. E. Laurillard en het flauwe doch door zijn ongewild-gees- tigheidje toch nog inslaand „Het moe dige Hondje" van een niet genoemd auteur. Van de nummers welke door Mevr. HausTetenburg werden voorgedra gen, had het aardige schoolstukje „Inkt" van Ina BoudierBakker het meeste succes. De declamatrice wist daarin op zeer goede wijze de typen weer te geven. De heer Haus is een leuke voor drager. Zoo kalm weg deed hij met de daarbij noodige volksdialecten het Falkland schetsje, Weerzien in Lau- rillard's, Bij een Studenten-maskerade hooren, terwijl in Falkland's andere schets „GaSkraantje" door hem op goede wijze het beeld van een zenuw- achtig-gejaagde vrouw en een zich bedwingende duftige man werden ver tolkt. Na de pauze gaven beiden een blij spelletje in één bedrijf „Een huwelijk uit liefde" dat vlot door hem werd gespeeld. Het was een eenvoudig aardig stukje daarin verschillende malen leuke zet ten in voorkwamen die de aanwezigen meermalen deden lachen. Het was eeu aangename ontspan ningsavond, die nog aangenamer zou zijn geweest, indien de pauze niet zoo verbazend lang had geduurd. Voor den Christ. Nat. Werkmans bond sprak gisteravond de ex-anar chist E. Kloosterman overDe leugen der sociaal-democratie, kan een chris ten socialist zijn. De voorzitter, dhr. J. G. van Hof wegen, opende de vergadering met de mededeeling dat er geen debat zou zijn. Dit lokte bij de aanwezige soc.- domocraten nogal eenig rumoer uit wat den geheelen avond voortduurde. Kloosterman begon zijn rede met te zeggen dat hij de socialisten tegen de socialisten in het vuur zou bren gen. ïn verband hiermede haalde hij verschillende stukken vaji bekende socialisten aan. Zijn slotconclusie was, dat het evangelio van den Christen do liefde predikt, dat van de sociaal democratie don haat. Een en ander lokte nogal rumoer en tegenspraak uit, waardoor ver scheidene personen moesten verwijderd worden of zelf de zaal verlieten. Aan het einde van den avond liet Kloosterman nog proces-verbaal op maken tegen een juftrouw, die hem beschuldigde van bigamie. Het muisje kan dus nog een staartjo hebben. Akte-examens lager onderwijs. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden. lo. dat in 1912 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggon van het examen tot verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 77 onder a, der wet tot regoling van het lager onderwijs en dat dit oxamon zal aanvangen op 4 April 2o. dat in 1912 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen vai\ het examen ter verkrijging van do akte van .bekwaamheid, bedoeld in art. 87 dor voorschreven wot, voor huis- en schoolonderwijs in het vak, vermeld onder j in art. 2 der wet (do vrije- en ordooefeningen der gymna stiek) en dat dit examen zal aanvan gen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop en do autoriteit bij wie zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daar toe zullen beliooren aan te molden, zullen nader, overeenkomstig do voor deze oxamons bestaande voorschriften worden bekend gomaakt. (St.-Ct.) Zitting van 17 Januari 1912. Visschen zonder vergunning, F. K. to Moordrecht f 1 subs. 1 d, met ver beurd verklaring van den inbeslag- gonomon hengel. Uit den trein stap- pon wanneer deze nog niet stils taai O. v. L. te Gouda, f 2 subs. 2 d. Een hondenkar doen gebruiken, zonder deze is voorzien van een drinkbak en zonder dat de naam der gemeente en het nummer van inschryving daarop voorkomt, J. A. v. d. H. te Gouda, 2 X f 0.50 subs. 2XH Zijn kind niet geregeld de school laten bezoe ken, M. 8. te Gouderak, f 20 subs. 10 d., G. v. D. to Gouderak en J. M. S., echtgenoot van D. J. H., te Gouda, ieder f 6 subs. 4 d. 's Nachts fietsen zonder licht, D. F. K. te.Nieuwer- kerk a. d. IJssel f 0.50 subs. 1 week tuchtschool, T. V., J. J. v. II. allen te Gouda en G. II. te Rijsoord, ieder f 1 subs. 1 d., J. J. v. H. te Gouda f 1.50 subs. 2 d., A. E. te Gouda en S. B. te Ridderkerk, ieder f 2 subs. 2 d. 's Nachts rijden met een voer tuig zonder licht, G. v. L. en A. C. B. te Boskoop, ieder f 1 subs. 1 d. Te Gouda op den openbaren weg met en om geld spelen gepleegd bij her haling J. B. te Gouda, 2 maanden tuchtschool, P. N. te Gouda, 1 maand tuchtschool. Te Gouda op den open baren weg met een voetbal spelen. A. v. d. W. en 0. J. v. d. W. te Gouda, ieder f 0.50 subs. 1 week tuchtschool, J. v. D. te Gouda, f 1 subs. 2 weken tuchtschool. Te Gouda vuil in het water werpen, F. W. G. huisvrouw van G. J. K., te Gouda, f 2 subs. 2 d. Te Gouda een kist ver voeren die buiten de stuurkruk zich hevindt, L. H. E. te Gouda, f 1 subs. 1 d. Te Gouda wateren buiten de bakken, P. J. d. H. te Gouda, f 1.50 subs. 1 d., A. d. G. en D. P. B. te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d. Openbare dronkenschap J. S. te Gouda, f 1 subs. 1 week tuchtschool, J. J. Z. en Z. R. te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d. G. P. B. te Gouda en A. M. woon plaats onbekend, ieder f 3 subs. 2 d. bij 11° herhaling, G. C. H, te Gouda, 3 dagen hechtenis en plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. INGEZONDEN, Buiten verantivoordelijkheid der Red. Gevaarlijke toestand te Boskoop. Boskoop 17 Jan. 1912. M. de Redacteur. Gaarne wilde ik door middel van uw blad de autoriteiten te Boskoop wijzen op een gevaarlijke toestand. Aan de Zuidkade, ter plaatso waar de nieuwe gasfabriek wordt gebouwd, is de Gouwedijk flink opgehoogd, ter wijl een paar rails in dwarsche rich ting den]? weg kruisen. Overdag zal men hier met eenige oplettendheid niet spoedig een ongeval krijgen, maar 's avonds is de toestand hier werkelijk gevaarlijk te noemen. Vooral voor wielrijders is de helling mot de uit stekende rails oen gevaarvolle plek. Gelukkig zijn nog geen ongelukken voorgekomen, maar m. i. mag dit geen reden zijn de toestand zoo gevaarlijk te laten. Door het plaatsen van een flinke lichtgevende lantaarn aldaar zou zeker veel verbeterd zijn. Wij willen hopen dat deze daar dan ook nog binnen niet te langen tijd zal verschijnen. U dankend voor de opname, Hoogachtend, Uw abonné, H. Voetbal. Het programma voor Zondag is als volgt vastgosteld R. V. C.Voorwaarts to 's Hago, HermesV. F. C. te Schiedam 1). O. _S.Zeist te Utrecht. G. V. B. Bij goed weer spoelt het Bondselftal op het Sportterrein togen Olympia I. Hot Bondselftal is als volgt samengesteld Hen nu in (Alfen), doelKettler en Ilekkert (Alfen), achterA. Verkaaik, H. Cornets de Groot (R'dam) en L. Spaas, midden W. Kerkhof, P. A. Begeer, A. Schilling, F. W. Cornets de Groot '(R'dam) en G. Lykleinan (Scholonhoven), voor. Veéder spelen nog Moordrecht T. O. P. II, W. do Ruyter. K. F. C. IIVolksweorb. Gouda te Woorden, W. Sanders. Voorwaarts IIExcelsior II op het terrein te Schoonhoven, A. Huybregtse. Spaanscho Gezanten. Madrid, 17 Jan. De avondbladen berichten van negen in den slag bij do Kert-rivier van don 27n December gevangen genomen Spaansche sol daten. Een tegelijkertijd gevangen genomen officier pleegde zelfmoord. Do gevangenen worden voortreffelijk behandeld, waaruit men besluit dat de Mooren vredelievend gezind zijn. Zij eischen ook de uitlevering van hun gevangen stamgenoten. Vrede. Shanghai, 18 Jan. Een tèlegram uit Peking meldt, dat de vredesonderhan delingen haar boslag spoedig zullen krijgen. Do Mandsjoeprinsen zijn be reid, de voo; waarden der republikeinen te aanvaarden. Do Seine. Nogent sur Seine, 18 Jan. Do laatste stijging is thans voorbij. Hot niveau van de Seine dat gisteren 2 M. 92 was is gedaald tot 2 M. 75. Het water trekt zich van de landerijen terug. Saloniki, 18 Jan. In een gevecht tusschen Bulgaarsche bendon en Turk- sche soldaten in het district Kastoria hadden de Bulgaren 2 dooden, en 1 soldaat werd gewond. Parijs, 19 Jan. De Italianen hebben beslag gelegd op het Fransche stoom schip „Manuba" van Marseille naar Tunis met 28 Fransche'verplegers aan boord. Berlijn, 19 Jan. De' ontbinding dor Turksche kamer verliep zonder schan daal. Alleen op de banken' der oppo sitie werd door enknlo»->^,Leve het volk" geroepen. vai Wintermantels, - (Costumes, Blousen, J «pes, Jujmns, Robes en Japonstofien alsmede PILTUIME de goedkoopste tot de\beste van het Koninklijk Meteriologiseh- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 786.3 te Riga, laagste stand 754.6 te Valencia. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige, zuidoostelijke tot oos telijke wind. Gedeeltelijk bewolkt, Waarschijnlijk droog weer, lichte tot matige vorst. Vorige Koers. Koers van heden 83 CC w 60 Va 91 65 100'/» 89% 93% S9'/,o 87 89", 47% HM",» 86 59 210'/: 53 72 26,5/,fi 665/| 219 307 lÖG3/% van soorten prijzen. Aanbevelend, en scherp concurreert MARKT 26, GOUDA. Effectenhandel (e A msUrdaui 19 JAN 1912. StftutsleeuuiKCii I Ned. Cort. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 pet. Id. Obl. (Gr. Russische 'Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pefc. Brazilië. Funding Lee ning tf pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. littiik- en Crediet-lnstel- Itiiffen. Ned. Bankaandeolen Industr. Ouder ïiemiiiiteii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kul. Credlet lustell. en Cultuur Oudernemiiiffeii Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-MLj. C.V.A Wijnbouw Mij en. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn-1 bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oudeni. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Tramp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart flü«n- Ned.-Am Stoomvnart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Ubak-Oiidernemingrii. Bindjey Tabak M\j. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Iloll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serio A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. i Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeniugeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS, dongatie 3 '/24 pCt. Amb^ikanen prijshoudend, petrole ums kalm, Tabakken stil, Culturen iets beter, Rubbers flauw, Mijnen lager, Nat. Staatsfondsen zeer stil, Buiten- l andsche kalm, Tramwaarden vast. 75 77 570 47"/,, 48'/,» 143'/, 144 464% 459';» 420 187'7, 187', 120 21% 21%,, 114'/, 114 15 40 4'/,,i 4% 11%, .11% 82'/» 94% 94% 64% 94"/,» 183'/, £104.— f 98"/,» 98% 60'/,, 30% 166'/» 7% 166'/, 7%« 101'/ 152'/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2