Groote Opruiming van Wintermantels, - Costumes, Blouson,.) upes, J upons, Robes en Japonstoffen No. 117' Telefoon S-CLite Laatste Berichten Stadsnieuws. FEUli .^Tiev ^erneóe Telegrafisch, Weerbericht van het Koninklijk Meteriologiseh- Instituut te DE BILDT. SZ=OZ2T. Officieels Prijscourant D. SAMSOM MARKT 26, GOUDA. (SO.— 83% 91 91 65 89'/, 93% 93'/. 89% 47% 47% 86% 59 59 210>/a 211 53% 52% 72% 86% 26% 66% 67 de 63 77 48% 144 143 459% 462 420 187'/, 187%. .Zee- 120 21% 21%. 114% 114 15 40 4% 4% 11% 11»/. der arbitrage-commissie 82% 13) 64% 64>%e 183'/, 98% 98% 31*/. 101% 102%, 152% 100% 89% 82% 94% Vorige Koers. 89% 87 161'/, 7% Koers van heden Per kwarta Idem franc Met Geïllus Idem franc Abon nemer Tiendeweg 570 48%. 30% 166% 7%. 219 305 187% Politieblad nog 3 dagen hechtenis moet ondergaan. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Tentoonstelling Gouda 1913. In aansluiting met ons H. Knuttel, P. de Boer, I. van Dantzig, J. G. C» Kamphuizen, Mr. van Veen, A. J. J. Vos, A. 152'A GELDKOERS. 104'/, 86'/, Wij ontvingen berichten dat in de nabijheid van Rotterdam en in de nabijheid der gemeente Lopik twee groote petroleumwagens door de glad heid van den weg te water zijn ge raakt; een dezer wagens behoort aan de firma Monchy te Schoonhoven. IJs. Heden werd reeds schaatsen gereden op de Gouwvliet. De tocht naar Stolwijk werd door sommigen reeds gedaan. Boskoop. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester, den heer J. Grootenhuis van Scheemda zal plaats hebben op Maandag 22 Jan. a.s. des voormiddags te 10 uur. Op Maandag 22 Januari a.s. des avonds te 8 uur zal de heer J. H. E. Rückert van Leiden een Lezing hou den voor den Volksbond tegen Drank misbruik afd. Boskoop in het hotel Klaassen. Onderwerp Het Woningvraagstuk. De heer L. Middelhof, onderwijzer aau de school v. g. 1. o. no. 4 is be noemd tot onderwijzer ta Haarlem. Door de politie is alhier aange houden een man die volgens het Alg. 83%. e. het onderdeel a van Artikel 4 van de le Afdee- ling van Hoofdstuk VII „Jaarwedden personeel her- halingsonderwijs” (Volgn. 142) Huisvlijt-Tentoonstelling. In het comité voor do hier ter stede door den Volksbond tegen Drankmis bruik afd. Gouda van 13—16 Mei a.s. te houden Huisvlijt-Tentoonstelling heeft mede zitting genomen de heer C. J. C. Hoogendijk, alhier. IJsongelukken. Gisterenmiddag is de los-werkman Nu eens ernst weer schertsend, nemend, immer hield ze voortdu boeid, kluisterd pen met die nu e< dan weer krachtig zoo goed verstol stem te leggen. Onwillekeurig te hulp de bosscl zinnig ruischen, ming, kleurschal stemmig concert zoo geschikt voc ze dreef tot de t „Willen wij no eten, Frans v; tegen hem aam daar we geen ar weddenschapjaai „Laat hooren.’ „Nu, zie je di< dat heuveltje me struiken Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adverten ties van de Bioscoop in „Ons Genoe gen” en die, in „Gouda T’ Hoogstraat, waar morgen geheel nieuw programma’s zullen vertoond worden. Op verzoek van den secretaris van den Ned. Voetbalbond deelen wij mede dat alle wedstrijden op morgen we gens ijsvermaak zijn af gelast. Den Haag. Jhr. van Wijck, oud legercommandant in Ned.-Indië had dezer dagen het ongeluk op straat door de gladheid te vallen en een arm te breken. In de kliniek van het Roo- den Kruis aan’Jde Jan van Nassau- straat werd hem heelkundige hulp verleend. De toestand van don patiënt in de omstandigheden in aanmerking ge nomen, zeer goed. Parijs, 19 Jan. Een delegatie van letterkundigen waaronder de heeren Henri Rochefort en Octavi Mirabeau gaat dezer dagen op bezoek bij Min. Poincaré om hem te verzoeken een wetsontwerp in te dienen van annes- tie voor alle personen die wegens pers delicten in hechtenis zijn, speciaal voor Gustave Hervé die reeds twee jaren in hechtenis zit. a bericht van de vorige week heeft de tentoonstel- lings-commissie zich gesplitst in de volgende subcommissiën. Centrale Commissie: R. L. Martens, dr. A. C. Geitel, J. L. van Eijk, H. Knuttel, I. IJssel de Schepper, J. van Kranenburg. Gebouwen- en Terrein Commissie R. L. Martens, L. Koole, A. Steens- ma, F. J. Swartwout de Hoog, H. N. Valckenier de Greeve. Inzenders Commissie Dr. A. C. Geitel, M. A. J. Korten oever, J. Vergeer, P. C. de Vooijs, A. D. van Vreumingen. Versierings Commissie 81 Nog herinnert barende proces i Ferrer. Deze w te hebben beho< nairen, die betr onlusten in Bare zich de allertrer over hem „tech Zijn verdediger ons niet, anderl een dossier van zijden door te w men bijeen te 1 dediging van F maken of altham Immers, het cle lijkheid in Spanj wat ook. den dii moderne onschs resultaat kent krachtige verdec toegewezen verd uit het leger, on verontwaardiging en daarbuiten c berechting, ondf verzoekschriften is Ferrer veroo: gracht van Mout En nu juist n Spaansche Hoog nis gewezen, dat testamentair vai schen afgevaardi gemaakt en waar geconstateerd, di vermogen van hebbenden moet óp de volgende 1°. dat Ferr wijze bij de or betrokken was, 2°. dat geen sohen onder zij staan, 3°. dat in ge die na de onlust hadden, eenig wat aanleiding ning dat Ferrer Daarmee is Ferrer volledig Nu kan men yan het proces t is maar jamme dien het vonnis BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN18 Jan. Gerardus, ouders G. van Heiningen en A. J. van Pelt. Johannes Wilhelmus, ouders G. M. F. Scholten en E. M. Prinsenberg. Simon Laureutius, ouders M. Boegheim en C. H. van Werkhoven. 19. Petronella, ouders A. J. van Werkhoven en M. C. A. Taminiau. Pieter Johannes, ouders J. J. van Wijngaarden en C. Reinders. ONDERTROUWD 18 Jan. P. Stamps en A. G. Vei hart. J. G. van Wingerden en L. Kruit. J. G. de Vroom en W. A. Hofsteden. Tweo^„jQngems__waren gisteren op de watering achtërB^^ocieteit „Ons Genoegen” aan het „kraajk-ijsje” loo- pen, toen plotseling het'ijs bezweek en beiden in de diepte verdwenen. De in de Boelekade wonende v. d. H. schoot op het hulpgeroep toe en mocht er met veel moeite en gevaar voor eigen leven in slagen beide knapen te redden. Een van hen de zevenjarig v. d. Toorn was echter reeds in zoodanig treurigen toestand, dat de jongen thans is overleden. GOUDA, 20 Januari 1912. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad wijdde de Voorzitter eenige waardeerende woorden aan het afwezige oudste raadslid, den heer F. Herman Fzn., die gisteren zijn 70en jaardag vierde en deze in huiselijken kring wenschte door te brengen. Ook bracht de voorzitter dank aan den heer dr. F. H. G. van Iterson, naar aanleiding van diens kennisgeving van ontslag als curator van het Gym nasium, voor de zeer gewaardeerde diensten in het curatorium bewezen. Onder meerdere stukken die waren ingekomen was ook een schrjjven van B. en W. ter geleide van het rapport der arbitrage-commissie, benoemd in zake de inschrijvingen voor de eerst gehouden aanbesteding van het ge meente drukwerk, efi een adres van 9 drukkers hier ter stede houdende verzoek de aanbesteding te doen gun nen aan de laagste inschrijvers zooals het rapport der arbitrage-commissie aangeeft. De voorzitter stelde voor deze brieven ter visie te leggen doch deed dit meer voor den vorm, dan wel om den raad gelegenheid te geven zich over deze zaak uit te spreken. De heer IJsselstijn begon daarop met te verklaren dat het den voor zitter na de onderlinge gesprekken wel zal zijn gebleken dat de bedoeling van B. en W. niet algemeen ’s Raads goedkeuring draagt. Daarom vroeg spr. of B. en W. niet een bemidde lingsvoorstel kunnen doen tot beslech ting dezer onverkwikkelijke zaak. De voorzitter antwoordde daarop Ik heb naar aanleiding van hetgeen door den heer IJsselstijn is meegedeeld de eer mede te deelen dat B. en W. bereid zijn in zooverre aan ’s Raads wensch tegemoet te komen dat zij, wanneer de gezamenlijke drukkers patroons in deze gemeente zich richten tot B. en W. met de bereidverklaring om zoowel gezamenlijk als afzonder lijk het drukwerk gedurende drie jaren, alzoo gedurende de jaren 1912-13-14 aan de gemeente te leveren tegen de prijzen zooals die waren vermeld door laagste inschrijvers bij de eerste R. L. Martens, A. Goedewaagen Jr., W. A. Hoyng, P. A. Schroot, W. J. van Zanen. Financieele Commissie J. L. van Eijk, G. Bouters, R. U. Jongenburger, C. J. M. Kroon, I. IJssel de Schepper. Pers Commissie H. Knuttel, P. de Boer, I. Dantzig, J. G. C» 7V“' F. H. Kranenburg. Feest Commissie I. IJssel de Schepper, J. L. Eijk, C. van J. IJsselstijn Azn. Transport Commissie J. van Kranenburg, J. A. Donker, L. C. W. G. van der Garden, P. van der Pol. Binnenkort zal een prijsvraag wor den uitgeschreven voor een ontwerp Reclame-biljet niet Sluitzegel. dito dito Act. de Jouiss. f 104.f Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeninceii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOE Prolongatie 3l/2 pCt. Amerikanen vast, Tabakken geen verschil, Petroleum vaster, Culturen prijshoudend, Rubbers iets vaster, Mijnen vast, Staatsfonden, Nationale vaster, Buitenl. kalm, Tramwaarden flauwer. Hoogste barometerstand 777.9 te Riga, laagste stand 75r4.1 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind. Gedeeltelijk be wolkt. Waarschijnlijk droog weer, lichte tot matige vorst in het Noorden in het Zuiden om het vriespunt. Schaatsenrijden. Afstandsrit op schaatsen in Zuid- Holland. Van de vele regelingen, die in ver band met deze afstandsrit zijn getrof fen, vermelden wij die van het par cours. Het parcours vangt aan te ’s Graven- hage aan de samenkomst van Molen- sloot en Schenk bij den Mplen, alwaar de eerste controle-post is. Vandaar volgt men Schenk en Machinesloot tot Voorburg. Afbinden en door Voorburg wandelen (2 K.M.), opbinden aan de Spoorsloot en deze volgen tot Pijnacker (8 K.M.), Overgauwsche vaart links af naar Berkel (3 K.M.), over Bergschen hoek do Rotte, de Huismanstocht naar Nieuwerkerk (16 K.M.) Ringvaart, Moordrecht, Gouda, (10 K.M.). Af binden en door Gouda wandalen, den spoorweg over naar het land van Naber; opbinden en door het land van Naber naar de Goudsche Trekvaart via de Reeuwijksche brug naar Bodegraven. Van hier den Ouden Rijn volgen langs Zwammerdam, Alphen, Kouderkerken, en Leiderdorp °»nde te maken aan een zaak, die door (13 K.M.), links af Meerburgerwete- J ring tot Bakkersloot (7 K.M.), Vliet (3. K.M.), Duivenoodschevaart, links af naar de Schenk (2 K.M.), de Molen (beginpunt) (5 K.M.), zijnde totaal 83 K.M. Indien slooten of vaarten minder goed berijdbaar zijn, kunnen door con- trole-posten andere wateren worden aangewezen, waardoor in het parcours enkele kleine wijzingen kunnen wor den gebracht. J. Luytjes, wonende Nieuwe Haven alhier, gaan visschen in het Beiersche onder de gemeente Stolwijk. Toen hij niet terugkeerde is een onderzoek ingesteld en bleek de man in een bijt in het ijs te zijn geraakt en verdronken. Het lijk is opgehaald en door de politie alhier pey raderbrancard naar de woning ove/gebracht. 26'%. hemreeds onverkwikkelijk was genoemd omdat daardoor de gemoederen zeer roerig zijn geworden en onaangenaam heid is ontstaan, trok de heer Jon- ^enburger zijn piotie in, waarmede de lespreking was geëindigd. Door den voorzitter werd mededee- ling gedaan dat aan Mej. van Dam ontslag is verleend tegen 15 April als onderwijzeres aan de o. 1. school no. 1. Aan de orde was een voorstel tot aanschaffing van een stoombrandspuit met een capiciteit van 1000/1100 Liter per minuut on straallengte van 45 M. en 38 M., te stoken met olie en voort bewogen kunnende worden door hand- trekkracht, kostende c.a. f 6000. Hierover voerden verscheidene leden het woord. Do heer Vergeer betoogde dat één spuit niet voldoende was, waarop door den heer Muylwijk er op werd gewezen dat Vooralsnog één spuit zou worden aangeschaft De heer Nederhorst liahtte andere door den heer Vergeer geopperde be zwaren toe en verklaarde dat de per sing van de waterleiding wordt ver beterd. Over de vraag of stoken met olie dan wel met steenkool de voor keur verdiende werd door verschillende heeren uitgeweid en ten slotte zonder stemming aangenomen. Goedgekeurd werd ook het voorstel tot bestrating van den weg „Onder de Boompjes” (den grintweg alleen) en werd daarbij door den voorzitter toe zegging gedaan nader een voorstel in te dienen betreffende de bestrating van het smalle gedeelte van den weg, dat door de gemeente nog moet worden overgenomen. Eveneens mocht het voorstel tot rooiïng van boomen langs de IJsel- dijken dat zeer tot leedwezen moest worden ingediend met het oog op de veiligheid, de goedkeuring verwerven en werden de voorstellen tot ver meerdering van het bedrijfskapitaal der Bank van Leëning met f 2000. de wijzigingen in de gemeente-be- grooting van 1912 en in die van 1911 zonder stemming aangenomen. In besloten vergadering werden daarop de bezwaarschriften behandeld tegen aanslagen van het kohier 1911/12 van schoolgelden op de Burgerscholen. Bij schipper P. Vervalje, liggende aan het eind van den IJsel, werd dezer dagen des nachts, uit zijn broekzak, terwijl hij lag te slapen een sleuteltje uit zijn portemonnaie gehaald en werd daarmede een kastje geopend en een bedrag van f 140.ontvreemd. Ook uit de portemonnaie van den knecht werd een bedrag van f2.80 gestolen. Van den diefstal is aangifte gedaan bij de politie. aanbesteding met wijziging in zooverre dat, waar die prijzen door de arbitrage commissie te hoog werden geacht, daarvoor d^n in de plaats zouden treden de ptgzen dier commissie dat zij bereid zullen worden bevonden bij wijze van bestelling gedurende die drie jaren aan de laagste inschrijvers dat drukwerk op te dragen. Door den heer Knuttel werd hierop gevraagd of, waar door den Voor zitter gesproken is van gezamenlijke drukkerspatroons daaronder ook valt wanneer een enkele of wellicht meer deren zich daaraan zouden onttrekken, waarop door den voorzitter werd ge- antwo >rd Ik kan mij niet voorstel len dat een van de drukkers niet op die voorwaarden- zou willen ingaan, maar in dat geval zal ik gaarne in het college van B. en W. overleggen om dan het aandeel van dien drukker over de anderen te verdeden. De heer Jongenburger verklaarde zich met de behandeling niet te kun nen vereenigen. Waar deze zaak niet aan de orde was gesteld en niet zoo gemakkelijk kan worden verwerkt stelde spr. voor dat een schrijven dienaangaande door B. en W. aan den Raad zou worden gericht. De Voorzitter antwoordde den heer Jongenburger den Raad gelegenheid te hebben willen geven zich over deze zaak uit te spreken en dat wanneer geen tegenvoorstel uit den Raad wordt gedaan B. en W. het er voor houden dat allen instemmen met B. en W’s bedoeling. Door dejff heer Jongenburger, die zich met^dezo zienswijze niet kan vereenigen werd een motie ingediend tot behandeling in de volgende ver gadering. De heer van Galen ondersteunde die motie. Nadat de heeren Knuttel en IJs selstijn zich tegen die motie hadden verklaard, de eerste op grond dat de quaestie toch zeker genoeg bekend was, de andere om door aanvaarding van een bemiddelingsvoorstel direct een 65',% VAN DEN Et fee ten hm del te A m sterdam 20 JAN, 1912. SUfttsleeniucea Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pot. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Vooruit” ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- nirig 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pct. Bank - en Crediet-instei linden. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun-1 dry Comp. C. v. A. ld.Smelting Refining l Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele-1 graph Cy. Cert. v. AI U. S. Steel Corp. Cert. j v. Gew. Aand. Kol. f red iet lustell. en Cnltuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam” Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mi jen Ketahoen” Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij> totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell” The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land” Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau” Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 1 W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. Men schrijft ons In de laatst gehouden huishoudelijke vergadering vap de afd. Gouda van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken, brachten secretaris en penningmeester hun ver slag uit. Uit het verslag van de secretaris bleek dat de vêreeniging die een tijd lang door onderlinge kwesties haar werkkracht verlamd zag, dé laatste maanden weer krachtig vooruitgaat. Het onderling vertrouwen is weerge keerd waardoor een krachtige strijd naar buiten is ontstaan. Steeds voegen nieuwe strijders zich bij de oude. De afd. nam in het afgeloopen jaar deel ann de provinciale betooging te Dordrecht. Den lotelingen werd een circulaire gezonden met verzoek fich dien dag te onthouden van alle'alco holgebruik. Aan den vooravond van 31 Augustus werden op verschillende punten der stad propaganda-biljetten aangeplakt. In de maand November gaf zij een propagandablad uit de „Wegwijzer” in een oplaag van 7500 nummers. Van de almanak de „Goede Raadgever” werden verkocht 150 exemplaren. Van het orgaan de „Blauwe Vaan” die wekelijksch ver schijnt 7000 stuks, benevens een groot aantal brochures. Er werden gehouden 2 openbare vergaderingen, waarvan één in samenwerking met het Kruis- verbond en de Nationale Christen Ge heelonthouders Vereeniging, naar aan leiding van het verzoek der vergun ninghouders tot het weder openstellen der herbergen op de lotingsdagen. Hoewel dit eendrachtig samenwer ken niet het resultaat had. dat de Raad het verzoek der vergunning houders afwees, de vruchten van deze avond zijn niet uitgebleven. De beide openbare feestavonden, waarop de Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Streven naar Hooger” haar mede werking verleende, slaagden uitste kend. De aftredenden bestuursleden, de heeren van Duin en van Weelde wer den herkozen. De beschrijvingsbrief voor de jaar vergadering van de Zuid-Hollandsche Propaganda-commissie, welke gehou den wordt op 21 Januari te Rotter dam werd behandeld en als afgevaar digde benoemd de heer A. de Weger. Na de gebruikelijke rondvraag waar van door enkele leden werk gebruik gemaakt, sloot de voorzitter de goed bezochte vergadering. Totaal f 1110.— 2°. Tot dekking van deze meerdere uitgaaf af te whrijven in uitgaaf van Artikel 1 van Hoofdstuk V „Jaarwedden van het per soneel ten dienste van het beheer der openbare wer- ken. voor zoover niet „on- derf de volgende artikelen benepen” (Volgt/ 119). f 1110.— A\n den Raad/der gemeente Gouda. 3, i-'en. 5. .aijn gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. (Wordt vervolgd.) alsmede PELTERIJEN van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4