KONA •a Cacao en gij tuit versteld zijn over de uitstekende^ kwaliteit in verhouding tot den prijs. Roha j F eld- ggBSa Goede Waar weinia q 2 irt Oosten rij k-Honour ije No. 11771. Maandag 33 Januari 1913. 50e Jaargang. mrant msterdam Sbiten laxxd- Buitenlandsch, Nieuws. EïxxxxexxleuxxcS.. 1 FEUILLETON. ^ernsóeróe (Trots. WARENHUIS, Spuistr. Den Haag. Balans-Verkoop. «bericht V erschij iï t lagelij ks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Probeert U eens een busje VAN HOUTEN’S HOUTENS g XTieuws- en voor Gt-o-clcL©. ©zx OzxxstxeUsiezx. behalve Zon- en Feestdagen. PRIJS DER ADVERÏENTIÊjF Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Telefoon Interc. 82. e f 1.25 83'/, 91 91 65 007. 897. 89'/. 937. 93'/» 89'/» «7. 477, 867, 59'/, 59 211 10>/a 53'/, 527. 72’/. 867, 26'7, 267. toegewezen verdediger, 66'/. 67 63 77 487, 143 14 597. 462 daar de amunitie te depo- 20 37'/, 1877.. 20 217. 17.. 1147, 14 15 O 4'/» 11'/. 117 82'/. 13) 82'/, 347. 647» 4‘/„ 98’/. 387» 317, 1027.. 1527, (Wordt vervolgd.) 19 05 37% 89«/4 87 161% 7% verwijderde splinters. De zieke verkeerde bij haar ontwaken 52'/, 1. eteriologiseh- JILDT. and 777.9 te 1 te Valentia. dgenden dag: kostelijke tot edeeltelijk be droog weer, i het Noorden riespunt. Mo 70 87.. voor/ P. Gobdköop‘Lz.'t Zaterdagochtend is te Haarlem in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer P. Goedkoop Lz., directeur Zijn oud-leerlingen namen daartoe het '4'/,. 86'/, 31'/. PRIJS VAN~HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post.1.507 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1-50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen-aanons Bureau: Lange j TiEndeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 'orige Koers van oers heden 65'/. 83»/, /i Kilo bus f 1.50 050 0.42/4 0.18 Duitschland. De jongste Duitsche Prins. De Duitsche kroonprins heeft in een zeer vriendelijk schrijven den Oosten- rijkschen troonopvolger aartshertog Frans Ferdinand uitgenoodigd, peet te willen zijn over ’s prinsen jongst- geborehen. De aartshertog nam de uitnoodiging bij eigenhandig schrijven aan, en zal diensvolgens op 28 Januari te Berlijn komen, om over het jongste Duitsche prinsje als peet te staan. Mede-peten zijn de groothertog van Mecklenburg-Schwerin, de koning van „O, die zullen wol bijtijds terugge keerd zijn en ik wilde, dat we dat voorbeeld gevolgd hadden.” „Ondankbarelispelde Elisabeth, hem een zacht wijtenden blik toewer pend. Inmiddels barstte de bpi in al hare hevigheid los de bliksem schoot hare flitsen en kleurde den hemel met rossen gloed de donder deed zijne indrukwekkende stem hoorende regen begon in stroomen te vallen, do wind stak op om den kamp met de bui aan te vangen eu haar te verjagen, doch het bleok oen hardnekkige strijd tot ten laatste hem de overwinning bleef en de onweersbui afdeinsde, nog steeds hare pijlen afschietend en hare stem op hare vlucht latende dreunen als een daverende uittartende oorlogs kreet. De jonker had zwijgend den strijd der elementen gadegeslagen, onwille keurig aangegropen door dat gevoel van verpletterende kleinheid, dat elk mensch bevangt bij het aanschouwen van het grooteche natuurverschijnsel. 337., >4.-1 807. 567, 77.. de grauw geworden lucht, loodkleurig getint in hot Zuiden. „Te duivel 1” riep hij uit „dat wordt ernstig ik vrees, freule, dat we door nat thuis zullen komen wij krijgen een donderbui, zie, ze komt uit het Zuiden opzetten en zal spoedig hier zijn.” „O 1” riep Elisabeth verschrikt uit, „ook dat nog en nergens oen schuil plaats, geen huis geen schuur om de woede der elementen te trotseeren, wat moeten we doen geef dan toch raad. Ik ben zoo bang,” eindigde ze, klappertandende van vrees, en zich onwillekeurig als een hulpeloos kind tegen hem aandringend. „Och, wat bang 1 er bestaat geen reden om u zoo overstuur te maken,” gaf hij ruw ten antwoord, „hoogstens zult u nat worden, ik ben geen para- pluie. Wacht ik zie wat.” En zijn gezellin bij de hand nemen de, bracht hij haar aan den voet van een zandheuvel, welks kruin een wei nig overhing, zoodat daaronder althans eenige beschutting te vinden was’. „Ga nu hier rustig zitten wij zijn ten minste eenigermate beschermd.” Ze gehoorzaamde werktuigelijk. „Waar zouden George on Hóléne zijn vroeg ze ten laatste de onaan gename stilte afbrekend. een groot aantal been- Prof. Dr. H. Treub. 26 Januari a.s. viert prof. dr. H. Treub zijn vijf-en-twintig-jarig jubi leum als hoogleeraar. Des namiddags van dien dag, te drie uur, zal in de Aula van de Univ, te A’dam een huldi ging van den jubilaris plaats hebben. Saksen en nog eenige andere vorste lijke personen. Naar het gerucht wil, zou ook de hertogin van Hohenberg, haar gemaal naar Berlijn vergezellen, in bevredigenden toestand. Maar in Berlijnsche officieele kringen is daarover, naar verzekerd wordt, niets bekend. Drama. Een 25-jarige echtgenoote van een Berlijnsch beeldhouwer, heeft Zaterdag gepoogd haar kind te ver giftigen. Toen de moeder echter het knaapje, waarmede zij gemeenschap pelijk uit het leven scheiden wilde, onder de uitwerking van het vergif, aan een vreeselijk lijden ten prooi zag, werd zij krankzinnig. Zij wierp zich op het lichaam van hot kind en stootte luide kreten uit. Hierop af gaande, drong men de^woning binnen, en kon slechts onder groote moeite aan de krankzinnige aotjkind ontrukt worden. Er bestaat hoop dat het knaap in het leven blijftde moeder is naar een gesticht overgebracht. Amerika. Uit Lawrence (Massachusetts), wordt dd. 20 Januari geseinp Na een driedaagsch onderzoek heeft de politie gearresteerd drie mannen en twee vrouwen, allen Syriërs, be schuldigd van te behooren tot een anarchistisch complot,-fiat de bedoeling heeft een aanslag te plegen op het leven en den eigendom van personen met betrekking tot de werkstaking in de toxtiel-industrie. Een hoeveelheid dynamiet is in beslag genomen. Zuid-Amerika. De spoorwegstaking in Argentiö. De stakers te Buenos Ayres weiger den den arbeid te hervatten, zoo zij niet allen weder werden aangesteld. De algemeene ontevredenheid neemt toe, ten gevolge van de vertraging in den spoorwegdienst. Aan het station te Constitusion hielden 2000 reizigers een betooging, dip in ongeregeldheden uitliep. De bureatix werden beschadigd Eenige personen zijn gearresteerd. Een aartshertogin gewond. Uit Zywiec in Gallicië wordt bericht, dat de aartshertogin Maria Theresia, gemalin van aartshertog Stephan, bij een ongeval met de sledo op het voor hoofd is gevallen en ernstig gewand. Prof. Elselsberg opereerde haar, na haar ge chloroformeerd te hebben en Nu eens ernstig en gevoelvol, dan weer schertsend, steeds geestig en in nemend, immer grillig als Aprilweer, hield zo voortdurend haar cavalier ge boeid, kluisterde hem aan hare lip pen met die nu eens zachte, smeltende, dan weer krachtige vibreeringen, die ze zoo goed verstond in den toon harer stem te leggen. Onwillekeurig kwam de natuur haar te hulp de bosschen met hun geheim zinnig ruischen, hunne vredige stem ming, kleurschakeeringen en het veel stemmig concert in de takken, waren zoo geschikt voor „flirten”welk spel ze dreef tot de uiterste grens. „Willen wij nog eens eene philippine eten, Frans vroeg ze vleiend, zich tegen hem aandringend„of liever, daar we geen amandelen hebben, een weddenschapjaangaan „Laat hooren.” r „Nu, zie je dien zilver beried aar bij stem, „g dat heuveltje met die bloeien» brem- recht als struiken?” nVae A en hij wilde opnieuw zijn triomf vieren, toen ze zich met een nik uit zijn armen losmaakte en met hoog opgerichte ge stalte, van toorn fonkelende oogen zich tegenover hem plaatste. „Houd opriep ze met van toorn sidderende stem, „raak me niet meer aan ge behandelt me als een stal knecht zijn melkmeid, jonker Frans van Spankeren.” „Vergeef mij, freuleantwoordde hij, onwillekeurig terugtredende, u heeft gelijk.” „Ik verzoek u, ik eisch van u,” sprak zij, „dat u mij zoo spoedig mogelijk naar huis brengtdat zwijgende bosch jaagt mij angst aan na uwe onwelleven de bejegening.” Hij boog en zwijgend gingen ze eenige oogenblikken naast elkaar voort.'Geen geluid werd gehoord, al leen het ritselen van de afgevallen bladeren, het kraken van een dorren tak, het fladderen der vogels, die schuw en angstig hun nest trachten te be reiken verbrak de stilte, somber, be knellend, onheilspelend. Een licht op dwarrelen der droge bladeren, een gierend gefluit door de toppen der boomenbladstilte een flikkerende bliksemstraal, het rommelen van den donder in de verte do jonker stond stil en wierp een vorschenden blik op 60UDSCHE COURANT Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte der naamlooze vennootschap „Werf Conrad”, die hij sedert 1887 bestuurde en tot bloei bracht. Met groote zaken kennis, ongekenden ijver en onver moeide zorg leefde hij voor de werf en vooral ook voor het personeel, dat zeer veel aan hem heeft te danken. De heer Goedkoop studeerde te Luik, was daarna werkzaam als mijn ingenieur, vervolgens ingenieur bij de firma Gebr. Goedkoop te Amsterdam om vandaar zich te stellen aan het hoofd^der „Werf Conrad”. Te Amsterdam was de heer Goed koop zeer gezien en bij herhaling werd hem een zetel in den gemeenteraad aangeboden waarvoor hij steeds be dankte om zich te beter aan zijn zaak te kunnen wijden. Toch onttrok hij zich nimmer waar zijn financieele steun werd ingeroepen. Hij was lid van den raai van beheer der Industrie Bank, voorzitter der commissie der Nederl. Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken en der Ver- eeniging gemeenschappelijk bezit van aandeelen in de Aktiën Gesellschaft für bergbiiuliche Atbeiten. akken geen r, Culturen iets vaster, u, Nationale ramwaarden Niet bestellen Zondag. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt in de Staatsct. het volgende bekend Waai’ afzenders van stukken door een aanwijzing op het adres, den wensch te kennen gaven, dat die stuk ken op Zondag niet zouden worden besteld, word, indieh die aanwijzing in hot oog viel, daaraan gevolg ge geven. Om van' dit verlangen op beter in het oog vallende wijze te kunnen doen blijken, zijn aan de postkantoren, tegen den prijs van 1 cent per vel van 50 stuks, strooken verkrijgbaar gestel^’ dragende de aandrfiding„Niet be stellen op Zondag” en bestemd om naast de postzegels te worden geplaatst. Het bovenstaande geldt ook voor postpakketten, mits het verlangen van niet-bcstolling op Zondag is uitgedrukt zoowel op de adreszijde van het pakket als op de daarbij behoorendo kaart. Storm en regen. Na de sneeuw en sneeuwstormen geniet het Britsche Rijk van stort regens. Vooral uit het zuiden en de Midland komen berichten van een waren zondvloed, die alle sneeuw heeft weggespoeld. Door krachtige maatregelen van de maatschappijen is het spoorwegverkeer bijna niet on derbroken. Telegraaf en telefoon leden daarentegen ernstig. Zware koude heerscht nog te Liver pool, maar overal elders is te tempe ratuur gestegen. Een hevige stoim heeft voel schade te land aangericht, maar nog meer onheil veroorzaakt op zee. Van allo plaatsen komen berichtenover scheeps rampen. Ook uit hot zuiden van Frankrijk komt bericht over hevige stormen. Te Perpignan hebben de zware regens op verscheidene plaatsen grondaf- schuivingon veroorzaakt en alle stroo men zijn zeer gewassen. De+ wind was zoo sterk, dat voetgangers zich nauwelijks op de been konden houden. ItaliëTurkije. Sfax, 21 Jan. Do stoomboot Odessa die de Russische vlag voert en met ammunitie bestemd voor Tripolis ge laden is, die echter niet gelost kon worden, is te Sfax aangekomen met een valsche cargalijst. Onder de steen kolenlading werden 350 tonnen met verschillendo soorten ammunitie ge vonden. De boot is aangehouden. Twee torpedobooten brachten haar naar Bi- zerta, om daar de amunitie te depo- neeren. ”lk wed, dat die ongeveer 300 pas van hier staat en en jij Geen 200. Voor ik echter de wedden schap aanga, moet ik weten, wat de prijs is van den winnende.” „O, niet iets, wat kostbaar iseen kleinigheid. Als jij het verliest laat ik de bepaling van den prijs aan u over en ben ik de ongelukkige, dan een kus 1” eindigde ze lachend in een goed gespeelde vlaag van uitgelaten dartelheid. „Aangenomen.” Het behoeft niet gezegd te worden, dat Elisabeth hare weddenschap ver loor en evenmin, dat Frans den prijs eischte. „O, zeker!” antwoordde ze hem lachend, zal hem eerlijk geven, maar straWin het volle gezelschap.” „Dat is niet volgens afspraak de kus is eerlijk verdiend en zal u niet deeren.” Lachendwilde hij haar omvatten schertsend weerde ze hem af en zoo duurde het eenigen tijd, tot Elisabeth veinsde den strijd moede te worden en alle tegenstand opgaf. „„O, Frans!” lispelde zemetweeke ,ge maakt misbruik van uw overwinnaar.” Vae Victis 1” (wee de overwonnene) Spanje. Nog herinnert zich elk het opzien barende proces tegen den vrijdenker Ferrer. Deze werd beschuldigd van te hebben behoord tot de revolutio nairen, die betrokken waren bij de onlusten in Barcelona. Men herinnert zich de allertreurigste wijze, waarop over hem „recht” werd gesproken. Zijn verdediger kreeg, vergissen we ons niet, anderhalf uur den tijd om een dossier van ongeveer 1200 blad zijden door te werken. Alles trachtte men bijeen te brengen om een ver dediging van Ferrer onmogelijk te maken of althans zeer te bemoeilijken. Immers, het clericalisme, de geeste lijkheid in Spanje wilde ten koste van wat ook. den directeur van de Ecole moderne onschadelijk maken. Het resultaat kent men. Ondanks de krachtige verdediging van zijn hem toegewezon verdediger, een kapitein uit het leger, ondanks den storm van verontwaardiging, die er in Spanje en daarbuiten opstak tegen Ferrer’s berechting, ondanks den regen van verzoekschriften aan koning Alfonso is Ferrer veroordeeld en in de slot gracht van Montjuicht doodgeschoten. En nu juist na.21/» jaar heeft het Spaansche Hooggerechtshof een von nis gewezen, dat door den executeur- testamentair van Ferrer, den Belgi schen afgevaardigde Lorand is publiek gemaakt en waarin uitdrukkelijk wordt geconstateerd, dat de bezitting en het vermogen van Ferrer aan de recht hebbenden moet worden teruggegeven op de volgende gronden 1°. dat Ferrer nooit, op eenige wijze bij de onlusten te' Barcelona betrokken was, 2°. dat geen der veroordeelde per sonen onder zijn bevelen heeft ge staan, 3°. dat in geen der 2000 processen, die na de onlusten te Barcelona plaats hadden, eenig bewijs gevonden is, wat aanleiding kan geven tot de mee- ning dat Ferrer daarbij betrokken is. Daarmee is dus de onschuld van Ferrer volledig bewezen. Nu kan men ook een herziening van het proces aanvangen. Eén ding is maar jammer, dat het dengeno, dien het vonnis betrof, niet veel geeft.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1