Groote Opruiming VERGADER! VAN l)E\ GEMEENTERAAD öemengde Berichten. Stadsnieuws. 30Ss,B Staats-loterij. SIFOIEST. Laatste Berichten. Telegrafisch. Weerbericht D. SAMSOM. Officieele Prijscourant initiatief. Een comité, uit patiënten van prof. Treub bestaande, sloot zich daarbij aan en ook zijn tegenwoor dige leerlingen zullen zich, even min als zijn collega's, onbetuigd laten. Bij Couturier zal een feestmaaltijd aangeboden worden en des avonds volgt een fakkeloptocht van het Am- sterdamsche Studentencorps, gaande van het Universiteitsgebouw langs Kloveniersburgwal, Halve Maansteeg, Rembrandtploin, Thorbeckeplein, Hee- rengracht, Spiegelstraat, Keizersgracht naar den Huize Couturier, waar prof. Treub oen hulde gebracht wordt. In don optocht worden do vaandels mee gevoerd en zal de muziek van het lOo rog. inf. uit Haarlem zich doen hooren. Ongeveer te 10 uur zal de stoet bij Couturier aankomen. Laat op den avond volgt een „kroeg jool" op de Amsterdamsche Studen tensociëteit N. I. A., waarbij ook de jubilaris is uitgenoodigd. Ingenieurs bij den aanlog van s.s. in Nederl.-Indiö. In de Ingenieur schrijft de hoofd redacteur R. L. v. Sandick „Wij kunnen mededeelen, dat bij den Minister van koloniën het voor nemen bestaat, bij wijze van supple- toire begrooting, weldra een nieuwe traktementsregeling in te dienen voor ingenieurs bij den aanleg van staats spoorwegen in Nederlandsch-Indië, welke regeling reeds 1 Juli 1912 in werking zal komen. Daarbij wordt het aanvangs-traktoment met f 50 ver hoogd en dus gebracht van f 250 op f 300. Hqt wordt na twee jaar met f 100 vermeerderd en dus gebracht op f 400 's maands. Dan worden toege kend 4 driejaarlijkscho verhoogingen van f 100, zoodat na 20 jaar een traktement van f 1000 per maand wordt behaald. Bg de groote behoefte, die er be staat aan ingenieurs bij de opneming en den aanleg dor Staatsspoorwegen in Nederlandsch-Indië, niet het minst door de aanneming van de wet be- treffonde den aanleg van Staatsspoor wegen in Zuid-Sumatra, is dit voor nemen der regeering van groot belang. Hot wetsontwerp zal vermoedelijk in Februari worden ingediend." Lijnen Haarlemmermeer. Naar het Ilbld. verneemt, worden do nieuwe Haarlemraermeerlijnen HaarlemLeiden via Hoofddorp Leijmuidon en HoofddorpAalsmeer, ingaande 1 Juli e.k., in exploitatie genomen. VRIJDAG 19 JANUARI 1912. (Vervolg.) 4. Ingekomon een brief van B en W. betreffende het drukwerk voor deze gemeente en een brief van den firma J. van Bentum en Zn. houdende verzoek hot drukwerk te gunnen voor de ingeschreven sommen. De Voorzitter: Beide stukken zijn reeds gedrukt en rondgedeeld. De bedoeling van B. en W. met de toezending van dezen brief is geweest do mogelijkheid te openen dat de Raad zich over deze zaak zou uit spreken. Het is duB alleen voor den vorm dat ik namens B. en W. voor stel dit schrijven ter visie te leggen. De heer IJ s s o 1 s t ij n M. d. V. In hot stuk no. 4 van 1912 komen B. en W. tot do conclusie dat zij meenen in 's Reads geest te handelen door te doen wat zij daar aangeven Mij dunkt, B. en W. zullen na de bespreking, welke de Raad in. parti culieren kring met hen gehouden heeft, wel den indruk gekregen hebben dat zeer zeker niet gehandeld was in den nlgemeenen geest van den Raad. Met hot oog op don goeden gang van zaken zou ik B. en W. willen vragen of hunnerzijds nog niet een zekor be middelingsvoorstel is te wachten t<>n einde zoodoende deze onverkwikkelijke z i ik te beslechten. De Voorzitter: Mijne Hoeren 1 Ik heb naar aanleiding van hetgeen door den heer IJsselstijn is meegedeeld do eer mode te dvelen dat B. on \V. bereid zyn in zooverre aan 's Rands wonsch tegemoet te komen dat zij, wanneer de gezam mlijko drukkers patroons in deze gemeente zich richten tot. B. on W. met do bereidverklaring om zoowel gezamenlijk als afzonder lijk het drukwerk gedurende drie jaren, alzoo gedurende de jaren 1912-13-14 aan de gemeente te leveren tegen de prijzen zooals die waren vermeld door do laagste inschrijvers bij de eerste aanbesteding mot wijziging in zooverre dat, waar die prijzen door de arbitrage commissie te hoog werden geacht, daarvoor dan in de plaats zouden treden de prijzen dier commissie dat zij bereid zullen worden bevonden bij wijze van bestelling gedurende die drie jaren aan de laagste inschrijvers dat drukwerk op te dragen. De heer Knuttel-/ M. de V. Ik dank U zeer voor deze mededeeling, waarbij ik mij zeer goed kan neder- leggen. Hot zij mij echter vergund nog een enkele vraag te stellen. U legt den nadruk hieropwan neer de gezamenlijke drukkerspatroons hier ter stede zieh tot B. en W. wen den, dan zullen dezen bereid zijn hun het drukwerk te gunnen. Wanneer nu echter wat ik wel betwijfel 1 of 2 patroons zich daarmede niet kunnen vereenigen, zal dan de bereid verklaring van de patroons, die zich daarmede wel vereénigen kunnen, tocli effect hebben De Voorzitter: Ik kan mij niet voorstellen dat een van de druk kers niet op die voorwaarden zon willen ingaan, maar in dat geval zal ik gaarne in het college van B. en W. overleggen om dan het aandeel van dien drukker over de anderen te verdoelen. De heer Knuttel: Ik dank U, M. de V. De heer Jongenburger: M. do V. Ik wil vragen of ik hot goed inzie, dat deze zaak afgedaan is of afgedaan wordt door B. en W. De Voorzitter: Zeer zeker. Do heer Jongenburger: Het geen hier in het midden gebracht is heeft bij mij den indruk gewekt dat de Rand hier absoluut buiten staat. Ik weet wel dat besprekingen zijn gehouden tusschen de hoeren maal ais in een openbare vergadering over 'dergelijke zaak gesprokon wordt dan meen ik dat de raad daarin toch wel mag gekend worden. Deze zaak is geheel vreemd aan de orde van dagsfij staat niet op den oproepingsbrief vermeld. Wij kunnen ons op dit oogenblik slecht in de zaak indenken ik althans kan het oogen- blikkelijk niet zoo verwerken, aange zien het een ingewikkelde zaak is en ook het rapport der arbitrage-com missie mij niet geheel bevredigd heeft. Ik zou het dus beter achten de be slissing in deze tot een volgende ver gadering uit te stellen. De Voorzitter: Ik herhaal dat B. on W. door hun schrijven aan den Raad do gelegenheid hebben wil len openen om zich uit te spreken. Als zoodanig is natuurlijk ook op te vatten de mededeeling, welke ik zoo oven namens B. en W. gedaan heb. Wanneer geen tegenvoorstel uit den boezem van den Raad wordt gedaan dan zullen B. en W. het er natuurlijk voor houden dat do Raad het stand- frnnt, hetwelk zij nu volgens mijne aatste mededeeling innemen, goed keuren. Blijkt dat dit standpunt bij den Raad bezwaar ontmoet, welnu, dan staat het dunkt mij aan de leden van don Raad, die daartegen beden king hebben, om oen voorstel te doen. De heer Jongenburger: M. de V.Ik aeht mij niet competent mij in deze zaak uit te spreken en daarom stel ik voor de beslissing in deze zaak uit te stellen tot een volgende ver gadering. Het voorstel van den jieer Jongen burger wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraadslaging uit. De heer Knuttel: M. de VI Het spijt mij dat de heer Jongenburger met dit voorstel is gekomen. Ik kan mij niet indenken dat oenig lid van den Raad deze zaak niet van alle kanten bekeken hoeft. Er is in de vorige Raadsvergadering heel wat ge sproken over die z.g. drukkersquaestie, de plaatselijke bladen bebben hun opinio er over te kennen gegeven, en do heer Jongenburger kan dus een oordeel vellen. Ik kan mij er dan ook onmogelijk inede vereenigen om de beslissing over doze aangologenhoid tot een volgende vergadering uit te stollen waar de loden toch zoo geheel' op de lnogtê zijn I)e qeor Van dalen: M. de V. Ik moon dat do heer Knuttel de zaak onjuist voorstelt. Wat de zaak zelf betreft, geef ik don heer Knuttel toe dat do heeren wel op de hoogte zijn maar wat is het geval Hot heeft mij wel eenigs- zins verbaasd den heer IJsselstijn te hooren zeggen dat do Raad zich in dier voege had uitgesproken, al was fiet in particulieren kring, in een onder onsje, dat do aanschrijving van B. en W. den Raa 1 niet bevrodig 1 had. Ik wil dit reduceeren tot het eenvoudige feit dat do hoeren Knuttel en IJssel stijn vooraf met den Voorzitter deze zaak besproken hebben. Het is dus geheel oniuist om te zeggen dat de Raad dat gedaan heeft. Nu is juist het bezwaar van den heer Jongenbur ger dat hij daarvan niets heeft^ afge weten. en op grond daarvan wil hij nu do beslissing uitstellen. De heer IJ s s e 1 s t y n M. de V Onwillekeurig moet ik weder een stap terugdoen De Voorzitter: Mag ik den heer IJsselstijn even in herinnering brengen dat hem het woord alleen verleend is over het voorstel van den heer Jongenburger. Dit is uitsluitend aan de orde. De heer IJ s s e 1 s ij n M. de V Ik zal trachten mij naar» uw wenk te gedragen. Ik ben tegen het voorstel van den heer Jongenburger omdat de zaak feitelijk geheel en al beslecht is door de arbitrage-commissie. Deze heeft uitgemaakt dat er geen aanslag op de Gemeentekas is gepleegd. Ergo, wan neer de levering aan de drukkers ge gund wordt voor 3 of 6 jaren zal de Gemeentekas er geen schade onder lijden. Ik heb de zaak genöemd oen on verkwikkelijke zaak. Nü' had ik ver- waoht dot de hre-r Jongenburger een warmer hart zou hebben voor een eventueole bemiddeling uit zijn voor stel blijkt dat dit niet het geval is. Dit heeft mtj telourgcsteld. Aan de hand van de geschiedenis dezer zaak kan ik onmogelijk mede gaan met het voorstel van den heer Jongenburger. De zaak is genoegzaam hekend en wij behoeven haar niet op nieuw aan de orde te stellen. De heer Jongen burger: Ik moet mijn verwondering uitspreken over het gesprokene door den heer IJsselstijn. Deze heeft het voorgesteld alsof ik de man zou zijn die in deze quaestie niet met een bemiddelings voorstel zou willen medegaan. Daarvan heb ik geen woord gezegd. Ik heb alleen de opmerking gemaakt dat het niet aangaat te handelen als nu het geval is. Do heer IJsselstijn heeft zich meermalen hier in den Raad tegen onder-onsjes verklaard maar heden avond doet hij niets anders dan onder onsjes houden. Hij en de heer Knuttel zijn het geweest die met B. on W. geconfereerd gebben hij spreekt hier namens den Raad terwijl ik er niets van af weet. Zoo wensch'ik het lid maatschap van den Raad niet op te vatten. Ik wil do zaak eerst overden ken. Ik weet niet welke bespreking heeft plaats gehad. Ik wensch niet mijn stem te geven aan zaken waar over ik niet kan oordeelen. Ik heb volstrekt niet beweord dat ik togen het voorstel van B. en W. benik geloof zelfs zeker dat ik er voor zal stommen. Er ia bier echter oen prin- cipioele quaestie in het spelwanneer men de zaak inleen onder-onsje be handelt, dan gaat het niet aan te spre- •ken namens den Raad en voorstellen te doen waarvan de Raad niets afweet. De Voorzitter: Tot rocht ver-' stand van de zaak breng ik in her innering dat ik geen voorstel heb gedaan namens B. en W. maar dat ik namens hen heb medegedeeld waar toe zij beteid zijn. De heer Jongenburger: Naar aanleiding van e<?n conferentie met de heeren IJsselstijn en Knuttel. De heor IJ s s e 1 s t ij n M. d. V. Het gaat niet aan de zaak zoo voor te stellen als de heer Jongenburger heeft gedaan. Wanneer) ik vóór den aanvang der vergadering met den Burgemeester een kleine bespreking heb dan wordt dat door den heer Jon genburger een onderonsje genoemd. De zaak was gewoon doze. Ik meende de drukkersquaestie aan de orde te stellen volgens mijn wijze van zien, de Burgemeester had zijn standpunt, en wij zijn eenigszins tot elkander gekomen. Ik ben diensvolgens op mijn denkbeeld teruggekomen en daarvan ben ik verantwoording schuldig noch aan den heer Jongenburger, noch aan iemand f anders. Ik kan mij dus niet voorstellen dat de heer Jongenburger daarover valt. Ik heb het een onverkwikkelijke zaak genoemd en hoe langer zij blijft hangen hoe meer kwaad bloed zij zet. Daarom had ik gedacht dat de heer Jongenburger aan mijne zijde zou staan ten einde zoo spoedig mogelijk weder vrede te krijgen in de gemoe deren, welke het hoog noodig hebben. De heer Jongenburger: Het ié ctoidelijk gebleken dat de heer IJs- selsejn en B. en W4 er naar streven deze quaestie op te lossen. Ik heb zoo even gewezen op den principieelen kant der quaestie. Nu ik de nadere verklaringen heb vernomen zoowel van den heer IJsselstijn als van U, M. d. V., verklaar ik mijn voorstel in te trekken. De Voorzitter: Wanneer nu geen nader voorstel gedaan wordt, mag ik het er voor houden dat de Raad zich met het standpunt van B. en W. kan vereenigen. Dat is dan bij deze geconstateerd. (Wordt vervolgd.) Slachtoffers van het ijsvermaak. Zaterdagmiddag zijn op den Witte Singel te Leiden ook nog vijf personen door het ijs gezakt. Een hunner, de wachtmeester Swart, is verdronken. Moordaanslag. Zaterdagavond te 9 uur werd te Gr'onirigén een moordaanslag gepleegd door den 19 jarigen meubelmaker- knecht op de 18 jarige dienstbode A. S., van den puddingfabrikant Polak aan het Viaduct. De dader, die na gebeld te hebben, in de woning toe gelaten werd, loste dadelijk een revol verschot op het meisje en vervolgens op de heeren gebroeders Polak, die dadelijk waren toegesneld. De drie ge wonden werden in hot ziekenhuis op genomen. De dader werd gearresteerd; hij legde een volledige bekentenis af. De drijfveer tot de daad is onbe kend. Het meisje beweert den dader niet te kennen. Op hem werden gevonden 2 revol vers met scherpe patronen, een zakje met vergif en ander moordtuig. Te West-Knollendam, gemeente Wormerveer, is de Jiouten woning van Bunschoten, staande nabij do openbare lagere school, geheel afge brand. Van den inboedel werd weinig of niets gered. Alleen een schuurtje bleef gespaard. Oorzaak onbekend. II bid.) Brand. Te Reek is afgebrand de boerderij van Chr. do Bruyn. Het vee is gered. Alles verbrandde vorder. Verzekering dekt de schade. In de vlammen omgekomen. Tijdens afwezigheid der ouders heb ben kinderen te Schulitz, bij N. Schans, het huis in brand gestoken, waarbij twoe hunner 6 en 2 jaar oud, in de vlammen zijn omgekomen. Iets nieuws tegen de zeeziekte. Tit Bits vertelt van een jonge dame, die tot verbazing harer zeezieke me dereizigers saevis tranquilla in undis bleef, en dit bereikte door bij ruw weer watten in haar ooren te stoppen. Zij had dit goleerd van haar vader," een kapitein, die eens een gezelschap van vijftig doofstommen over den Oceaan had te vervoeren, en had $p- gemorkt dat zij allen vrij bleven van zeeziekte. Sedert dien tijd heeft hij al zijn minder zeewaardige passagiers met goed gevolg aanbevolen, zich voor zoover mogelijk doof te maken. Misschien is het verhaal, dat Odysseus door een soortelijk middel voorkwam, dat zijn Jantjes zich overboord lieten glijden, naar de Sirenen, slechts oen allegorie, die er op wijst, dat de veel ervarene den kapitein van Tit Bits reeds is vóór geweest. (T. v. O.) Vergiftiging. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Crt. Do familie J. Brouwer, wonende Blankenstraat'^93^ I' hoog, gevoelde zich Donderdagavond, na het eten van groentensoep, onwel worden. Om 6 uur was er gemiddagmaald en te half- acht moest het driejarig dochtertje Marie overgeven. Dit verschijnsel open baarde, zich ook bij het 2-jarigeJzoontje Coendert en het 11-jarige meisje Fem- metje. Tegen 9 uur gevoelde juffrouw Brouwer zich ook niet goed wel en moest zij eveneens overgeven. Brou wer zelf, die schuitenvoerder is en tegen 7 uur was vertrokken om nacht dienst te verrichten, werd ijlings ont boden en met het vreemde verschijn sel in kennis gesteld. Ook hij had zich niet lekker gevoeld, toch tot bra ken was het niet gekomen. Een dok ter werd aanstonds ontboden die de kinderen onderzocht, doch den toe stand niet ernstig vond. Evenwel raadde hij aan, de politie met het ge val in kennis te stellen. De toen ver schenen politie nam een gedeelte van het braaksel in beslag om het schei kundig te doen onderzoeken. De toe stand van moeder en kinderenris be vredigend. Het braken hield des nachts te 12 uur op. Het gevaar is geweken. Een nauwkeurig onderzoek^wordt door de politie ingesteld. Een antiek schilderij' zoek. Den 19en October 1911 werd te Eindhoven per expeditie Van Oend Loos verzonden naar Tilburg een kistje, o. m. inhoudende een geschil derd portret, visitebuste (miniatuur), voorstellende een jongen man, zwart haar, zwarte bakkebaarden, witte das met opstaanden kraag, in een smal lijstje van massief goud, hoog pl. m. 8, breed pl. m. 6 cM. Bij aankomst op de plaats van be stemming bleèk, dat het portret met lijstje uit het kistje ontvreemd was. Het portret dateert uit het laatst der 18e eeuw. De commissaris van politie te Tilburg verzoekt nauwkeurige re cherche daarnaar, vooral bij handela ren in dergelijke zaken en bij ont dekking inbeslagaame en bericht. Te Rucphen (N.-Br.) is Zaterdag middag de smid C. Ros door het uit elkander springen van eon earbid-toe- stel gedood. Uit de Leuvehaven te Rotterdam is opgevischt het lijk van den kan- toorlooper Trion,. in dienst der carga doorsfirma Hudig en Pieters. De man was in den avond van 30 December' uitgegaan om de hulpbrievenbus der firma aan de hoek van het Beursplein te lichten en sedert niet meer gezien, zoodat hij toen le water geraakt moet zijn en verdronken. Aan het lijk ontbrak de rechterarm terwijl het hoofd ernstigo kwetsuren vertoonde, welke waarschijnlijk ver oorzaakt zijn door den schroef van oen motorboot. GOUDA, 22 Januari 1912. Hedenmiddag kwart over vier ge raakte een melkwagen van de B. Groenoweg alhier met den jongen voer der en al te water inde Karnemelksioot. De juist ptJsseerende onderwijzer de heer E. v. D. sprong direct te water en mocht het genoegen hebben don jóngen te redden. De bioscoop-salon „Gouda Vooruit" mag zich Zondags nog steeds verheu gen in een druk bezoek. Begon an dere dagen de voorstolling om 7 uur, gisteren ving ze reeds om 6 uur aan en duurde tot ongeveer 11 uur. Deri geheelon avond was het zaaltje stamp vol en geen wonder, het programma was steeds goed. Van de komische blonken wel uitMen wacht mij om koffie te drinkenDe eenbeenige, Een verkeerd aangewend purgeermiddel, terwijl van de meer dramatische wel het geweerschot en de weduwe van den zeeman, het mooist waren. Ook de gekleurde films„de kus van de heks" en „in Venetië" werden goed geprojecteerd. Iedere week wordt een nieuw programma vertoond. Hot pu- bljek vermaakto zich uitstekend. Er was veel applaus. Een bezoek aan „Gouda Vooruit" kunnen wij wel aan raden. De prijzen zijn zeer gering. In Sociëteit „Ons Genoegen" was het ditmaal niet zoo vol. Het pro gramma werd ook nu weer, zooals gewoonlijk, goed afgewerkt. Men amu seerde zich uitstekend. Het gerucht van het overlijden vrfn de jongste der beide jongens v. d. T., die door het ijs waren gezakt, waarvan wij Zaterdag melding maakten, blijkt gelukkig onjuist te zijn. Hoewel de toestand hoogst ernstig was, is het leven behouden en zal de knaap, naar wij hopen, herstellen. Het voorzitterschap van den Ned. Tuinbouwraad. Men schrijft uit Westland aan het „Vad." Zoo men weet, stelt het Centraal Bestuur van den Ned. Tuinbouwraad als voorzitter van dat bestuur voor jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, te s Oravenhage. Van R.-K. zijde komt „De Tijd" tegen deze benoeming in verzet. O.a. komt in dat artikeltje de zinsnede voor „Wanneer vernamen wij van de groote belangstelling van den heer v. Doorn in tuinbouwaangelegenheden". In het Westland zal deze zinsnede zeker verontwaardiging opwekken. De heer v. Doorn, destijds burgemeester van Naaldwijk, is een der oprichters van de vereeniging „Westland", die den tuinbouw in 't Westland op zoo'n hoogen trap bracht. Als advocaat is de heer v. Doorn altijd belang blij ven stollen in het Westland, getuige nog dat hij lid der commissie van toezicht is op de tuinbouwwinterschool te Naaldwijk, eerelid der ver. „Westland" en een zeer uitgebreide praktijk daar heeft. Dat de heer v. Doorn antipathiek tegenover de Katholieken staat, is hier in 't Westland nog nooit verno men. De heer v. Doorn was destijds burgemeester van Naaldwijk, meteen groote Katholieke minderheid en bij allen zeer gezien. Of men moest het stellingnemen tegen hetpolitiek-Katho- lieke standpunt daarmede vereenzel vigen. Maar dan zijn het toch hier de Katholieken, die een uiterst be kwaam man als mr. v. Doorn om zijn overtuiging niet willen als voorzitter van den Tuinbonwraad. De minister van financiën brengt in de St.-ct. ter algemeene kennis, dat als kantoren waar de Nederland- sche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren on tien gulden voor de nikkelen en bronzen kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve gul dens, zijn aangewezen o. a.in de pro vincie Zuidholland0 Alphen, Boskoop, Gouda, Gouda (bui tengemeenten), Lekkerkerk, Schoon hoven, Woerden. Die inwisseling kan geschieden, den tweeden werkdag van elke week. of, indien hij op den eersten dag der maand valt, den derden wörkdag, en indien hij op den laatsten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kantooruren. Capeble a.d. IJsel. De arbeider T deed Donderdagmorgen aangifte bij den gemeente-veldwachter Laman, dat van hem 9 kippen en één haan waren gestolen. Laman begaf zich naar zijn collega De Knegt, die onmiddelijk met zijn politiehond aanwezig was. De beide veldwachters togen aan het werk. De hond kon maar geen spoor krijgen van de dieven. De veldwachters gaven het niet op, en vonden de kippen en den haan dicht bij elkaar onder struikge was. T. had vergeten zijn kippen des avonds in het hok te doen f Door de gladheid van den weg gleed Zaterdagmorgen de zwaar beladen broodwagon van den broedfabrikant C. Schouten, alhier, van den Schielands Hoogen Zeedijk af en kwam met paard en koetsier in een slootje terecht. De koetsier kwam er met den schrik af gelukkig dat de sloot met ijs bedekt was. Het brood bleef droog, en de koetsier vervolgde zijn rit. Reeuwijk. Woensdag had de proef herhaling plaats van den nieuw ge plaatsten Dieselmotor in den polder Middelburg, alhier. De proofbemaling geschiedde in tegenwoordigheid van den ingenieur, den heer M. Bongaerds, uit Dordrecfit, den ingenieur der Ne- derlandsche fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal, den heer En- ders, te Amsterdam, het bestuur van voornoemde polder, het bestuur van den vereenigden polder Randenburg, alhier en de aannemers van het werk, de heeren C. Bontenbal en S. Heems kerk, beiden alhier. Volgens contract moest de motor 60 M3 water per mi nuut verplaatsen met een verbruik aan petroleum van 13.9 K.ö. per nur. Bq de proefbemaling waren de uit komsten als volgtwaterverplaatsing 69 M3. per minuut, met een verbruik van petroleum van 13.3 K.G. per uur, zoodat de uitkomsten overvloedig slaagden met een meer waterverplaat sing van 9 M3. por minuut en met een minder verbruik aan petroleum van 0.6 K.G. per uur. De fabriek der Nederlandsehe fa briek van Werktuigen en Spoorweg materiaal leverde dezen motor. De bovenstoommachine van dezen polder kan nu het toegevoerde water van den motor niet voormalen, waarom de mo tor om de twee uur één uur moet stop pen. Boskoop. Vergadering van den Ge meenteraad op 22 Jan. 1912 des voo middags 10 ure. Voorzitter de oudste wethouder, c heer C. B. Lünnemann. Installatie van den burgemeester, den heer J. Grootenhuis. Nadat voorlezing was gedaan van het kon. besluit, waarbij de heer J. Grootenhuis, burgemeester van Scheemda, met ingang van 22 Jan. 1912 is benoemd tot burgemeester van Boskoop, deelde de voorzitter mede dat de Dij de wet gevorderde eed door den heer J. Grootenhuis in handen van den Commissaris der Koningin Hierop verzocht de voorzitter de heeren J. van Gelderen en Dr. H. van der Tak den nieuw benoemden burge meester in de raadszaal te leiden. De voorzitter verwelkomde daarop den burgemeester met de volgende rede: Manheer de Voorzitter, Het heeft Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin behaagd U te benoemen tot Burgemeester dezer gemeente en is het voor mg als oudste Wethouder een aangename taak U in uw nieuwe ambt te mogen installeeren. Het zij mg vergund U mgne geluk- wenschen aan te bieden met deze uw benoeming en hoop van harte, datU voor BOSKOOP moge zijn, dó rechte man op de rechte plaats. Nu ik dit uitspreek, meen ik ert>p te moeten wijzen, dat noch de ge meenteraad, noch de ingezetenen, iets onmoge'ijks eischen van een Burge meester. Zij verlangen alleen, dat de Burge meester zich geheel zal geven voor zijn taak, en zal staan boven partijen. Een snel opbloeiende en nijvere plaats toch als onze gemeente vraagt veel en velerlei en daarom is het noodig, dat aan het hoofd van den Raad sta?:t, iemand die bestuurt met vaste hand. Ik hond er mij van overtuigd, dat bij een ernstige opvatting van uw ambt, gij kunt rekenen op een aange name samenwerking met de Wethou ders en leden van den Gemeenteraad. Ook de gemeentesecretaris en de ambtenaren der gemeente zullen U voorzeker steunpn bij uwen omvang rijken arbeid. Een ruim arbeidsveld ligt voor U open. Onder andere vragen onze volle aandacht: de spoorwegplannen Gouda- Boskoop-Alfen, stichting dor steen- kolengasfabriek en wat daarmede ver band houdt, bestratingen, onderwijs, enz. enz. Mijnheer Grootenhuis, ik overhandig U hierbij het waardigheidsteeken van uw ambt en spreek den wensch uit, dat gij onder Gods zegen vele jaren moge werkzaam zijn tot den bloei en welvaart 'onzer gemeente. De Burgemeester antwoordde daarop: Mgne Heeren. Naar aanleiding van de zoo even gesproken woorden, zij het mij vergund vooraf een woord van dank te spreken aan het adres van Hare Majesteit, die mij benoemde tot Burgemeester dezer belangrijke en krachtig opbloeiende gemeente in het hart der dichtst be volkte provincie en aan Iï.M.'s Com missaris, die mij daartoe voordroeg. Ik sta als vreemdeling tegenover U mijn verleden moge U een waar borg zijn voor mijn goeden wil. Of mijq werken alhier gezegend zullen worden en of ik hier ton zegen zal zijn, zal naast Gods hulp, in hooge mate afhangen van de medewerking van U. Mijne Heeren Wethouders en Leden van den Raad, van U Mijnheer de Secretaris, van het Secretarieper- soneel, van het Onderwijzend personeel en van de overige ambtenaren en beambten der gemeente. Mijne Heeren, het is op die mede werking, dat ik hier een beroep doe. En hiermede verklaar ik het Bur gemeestersambt in deze gemeente te aanvaarden. Na deze rede sprak nog de heer F. J. Grootendorst ongeveer het vol gende Ook ik wensch U geluk met Uwe benoeming tot burgemeester van Bos koop, en ik hoop dat U lange jaren als hoofd dezer gemeente zult mee leven met haar en hare belangen znlt bevorderen. De gemeente heeft be hoefte aan een man, die niet alleen is eerste-ambtenaar en vertegenwoor diger der gemeente maar die tevens moet zijn burgervader. Ik ontveins mij niet de groote bezwaren die aan Uw hooge taak en moeilijk ambt ver bonden zijn. Maar ik vertrouw datU voldoende medewerking zal worden geboden tot het brengen van zed<"J" en maatschappelijken bloei aan de ge meente Boskoop. Ik hoop dat U aan genaam en nuttig moge werkzaem zijn en dat er gezegende samenwer king moge wezen. Het komt mij voor dat U onder geen ongunstige omstandigheden Uw ambt aanvaardt. Wat het behartigen der belangen dezer gemeente betreft zijn wij door Uwen voorganger niet verwend. Moge Gods zegen U sterken in Uwe gewichtige taak. Burgemeester Grootenhuis ant woordde daarop zich bewust te zijn van de groote moeilijkheid, aan de aanvaarding van zijn ambt verbonden. Wat de zaak van zijn ambtsvoorgan ger betreft, daarvan zei Spr. had hij slechts uit de couranten iets vernomen. Met Gods hulp echter en met aller medewerking hoopte Spr. gezegend te kunnen arbeiden in de vervulling van zyn taak. De openbare vergadering, die door vele belangstellenden op de publieke tribune werd bijgewoond, werd daarop gesloten. De stQomboot F. M. Carsjens van de maatschappij Carsjens, die Zaterdagmorgen van Boskoop naar Rotterdam vertrok is in de Wijnhaven te Rotterdam, terwijl het personeel dier boot aan 't lieren was, omge slagen. De menschen die zich aan boord bevonden konden zich allen redden. 5do KI. Trekking van Maandag 22 J an. No. 8988 f 1000. 700, 4435, 6674, 9171 en 18624 ieder f 200. 792, 2577, 2870, 2934, 3098, 3430, 3487, 7136,10264,16259, 16963 en 17280 ieder f 100. Prijzen van f 70. 10 051167 210 10 817 92 489 518 724 827 50 51 007 1054 58 06 1116 39 1256 1800 83 1464 1526 40 1610 1758 9 9860 9556 2680 2903 38 2008 26 50 76 3004 8 33 81 8137 8234 44 06 85 8871 75 3454 8578 8718 87 92 BÖ50 53 4258 4329 44lo 32 50 4683 63 74 84 4716128 4824 88 55 66 5010 1 5130 81 5297 6844 81 5470 78 5604 8 19 51 62 60 5620 6706 08 5896 6044 6150 6203 0618 6785 82 97 6819 62 03 81 7281 7361 97 7427 06 08 7706 75 76 7801 12 05 7900 08 82 «8 8284 8356 86 8480 70J76 79 8660 78 80 8770 85 8869 8950 »1 17 9127 9216 57 0071 9422 9558 72 73 9616 9746 68 1087 65" 10118 54 10228 87 41 10869 10585 10088 10768 11121 11256 90 11817 76 11540 11820 40 61 11919 12001 12284 12426 74 12547 80 12614 48 60 12762 12800 12924 1106 13207 50 18328 83 13487 94 18542 18666 76 187^8 14065 11180 59 68 14221 14802 57 14748 78 14870 14903 15010 15175 15298 15424 81 15554 16872 15948 74 l 78 88 10115 16219 16843 16401 10764 77 16806 97 t 17603 91 17701 l 18206 18402 18524 18607 04 18714 18850 18919 20 19111 19888 49 19402 17 19560 19614 24 19762 19806 07 20099 20107 20276 20660 20408 73 83 90545 2 5 20700 F INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Red. HET ROODE KRUIS afdeeling Gouda. Aan de leden en belangstellenden van het Hulp-Vrouwen-Comité v/h Ned. Roode Kruis, alhier geeft het Bestuur gaarne het verslag van de werkzaamheden, loopende over het 38st0 dienstjaar. Vroeger dan gewoon lijk bieden wij u ons verslag [aan. Dit hangt samen samen met wijziging van het boekjaar door^het Hoofd-Comitó, en dientengevolge ook door de Hulp- Comité's. Doordat het Hoofdbestuur aan do afdeelingon zwaardere eischen moot stellen dan voorheen is het voor ons Vr.-H.-Com. niet mogelijk op do oude wijze voort te gaan met hulp ver schaffen aan hulpbehoovende zieken in onze gemeente, tenzij dan dat het aantal contribuanten "aanzienlijk too- neme. Hiertoe mede te willen werken wek ken wij dan ook met vrijmoedigheid onze stadgenooten op wilde ieder lid ons slechts één nieuw lid k f 1. per jaar aanbrengen dan ware &o toestand go- red en zouden wij niet behoeven over te gaan tot den eenig overgebleven anderen^maatregelinkrimping van te verleenen hulp. In Mei 1911 was de inhoud der tien alhier geplaatste busjes te samen f 8.62. Op 19 Oct.$1911®werd uit Gouda de zeer belangrijke gift van f200. ont vangen. Door Ds.^t. B. ontvangen wij van |N. N.ff 1.van belangstellende Dames alhier 10 Soeplijsten. Voor dit alles brengen wij gaarne onzen dank, zoo mede aan H.H. Uitgevers der Goudsche dagbladen voor de welwil lende opname van het Verslag. Op aanvragen van Geneeskundigen werden 135 Zieken 'voorzien van ver sterkend voedsel. Aan hun werd uit gereikt 3643 liters melk ^en 3.8 kilo vleesch. Door bestuurderessen werden zooveel mogelijk de belangen de Zie ken in achtgenomen. De rekening is nagezien en goedge keurd door den Wel. Ed. Heer D. Hoo- gendijk en Mevrouw C. van Reedt Dortlandvan Veen. Het gewone bedrag, verschuldigd aan het Hoofd-Comité werd in Maart overgemaakt, de staat van het jaar verslag is in Mei verzonden. Op verzoek van het Hoofdbestuur (Voorzitter Z. K. H. de Prins der Nederlanden) deelen wij u mede dat, van af 1 Januari 1912 een geïllustreerd! tijdschrift wordt uitgegeven als orgaak van het Nederl. Roode Kruis ea' het Oranje-Kruishet heet Redding wezen in Vredes- en Oorlogstijd, staat onder redactie van Dr. J. M. van het Hoff te Zeist en kost f 3 per jaar- gang. Gaarne voegen wij hier aan een woord van aanbeveling toe. Wie gaar ne iets meer wil weten van wat op 't gebied der beide Vereenigingen ge daan wordt in 't belang van door rampen getroffenen of op andere wijze, vindt hier zijn gading. Het Roode Kruis, inzonderheid onze afdeeling opniew met vertrouwen! in uwe hulp aanbevelend Het Bestuur: M. J. ten Bosch—Scholtens, Voorz.enne. N. J. Schelling Penniiigmeesteresse. C. Saltzer Secretaresse. J. M. Saltzer Bestuurslid. E. C. de Backer. P. W. v. Amerom. r M. v. d. StraatenSprayt Januari 1912. Schaatsenrijden. De kampioenschappen van Neder land werden gister te Leeuwarden ver reden. De uitslag luidde op de 500 M. 1., Koning (Arnhem), 2. Tatopis, 3. Geertsema. De uitslag op 50Q0 M. was1. De Koning (Arnhem), 2. Taconis, 3. De Koning (Edam), 4. Geertsema. Voetbal. f De op gister vastgestelde wedstrij den werden wegens ijsvermaak allen uitgesteld, terwijl voor den wedstrijd Olympia IG.V.B.-elftal, als zijnde plaatselijk, het terrein werd afgekeurd. Felle brand. Den Haag. Gisteravond omstreeks elf uur brak een felle brand uit in een benedenhuis op den hoek van de Delftsche Laan en de Van der Neer straat, waarin oen sigarenwinkel ge vestigd is. Snel grepen de vlammen om zich hoen. De brandweor was spoedig ter fdaatse. In anderhalf uur tijd was deze iet vuur meester. De winkel, de daar achter gelegen kamer, de gang met kasten en de keuken brandden geheol uit. Slechts één kamor bleef gespaard. De bewoners waren uit, evenals de bewoners van de bovenverdieping, waai- spoedig oen verstikkende rook hing. Alles is verzekerd. Oorzaak onbe kend. Een groot en eigenaardig eerbewijs is een toonkunstenaar te beurt goval- len. Een groote stoomboot varende onder Nederlandsehe Vlag, draagt den naam van Jan Blockx, den beroemden Vlaamsche componist. Said Pacha. Konstantinopel. Said Paf ha is on gesteld. Vermoedelijk hooft hij rood vonk. Duitsohland en Italië. Berlijn, 21 Jan. De Kroonprins hoeft aan do Koningin van Italië ver zocht peettante over zijn jongste doch ter te zijn. De Koningin heeft ge accepteerd. Tri polio. Tripolie, 20 Jan. De verdedigings werken zijn gereed. De Italianen heeft de oase van Gargareadh bezet. Dynamiet ontploffing. Siegen, 21 Jan. Hedenmiddag 5 uur heeft op eon in aaleg zijnde nieuw traject van den spoorweg Weidenau Dillenburg bij den bouw van een tunnel een dynamiet ontploffing plaats gqhad waardoor 4 arbeiders werden gedood, van wie 3 vreemdelingen. De ontploffing werd veroorzaakt door dat een patroon,- die bij vergis sing was achtergebleven door een ar beider met zijn hak werd aangeraakt. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en 7fooien redelijke aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren redelijko aanvoer, lste kw. 30 2e 28 3e 25 cent per half kilo. Vette Varkens, goede aanvoer lste kw. .2872 2e 27 3e 24 cent per half Sohapen en Lammeren goed aan- aangevoerd. Handel in vet vee redelijk de prijzen .ondergingen een kleine verlaging door invoer vair Zweedsch vleesch. Varkens met redelijke vlugge han del geen hoogere prijzen. Vette kal veren met redelijke omzet, in schapen en lammeren was de handel traag. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.7 te München, laagste stand 753.6 te Ooruna Verwachting tot den volgenden dag: Verwachting zwakke .tot matige, zuidelijke tot oostejtjke wind, nevelig later wellicht opklarend, weinig of geen neerslag, 's nachts eenige vorst, over- lichte dooi. van Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, Jupons, Robes en Japonstoffen alsmede PGLTIill I4KH van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurroerendo prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. VAN DEN EI fee len lia 11 tl e I te A m ster dam 22 JAN. 1912. Stautsleeuinccn ïo"g° Ned. Cert. Werkolijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrijo Krononrento 4 pefc. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.my.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Vonezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. liaiik- en Creület-Instel lingen. Ned. Bankaandoelen Industr. Ondernemingen American Cor Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet lnsteil. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij. C.v.A Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-OBdern- Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mj'.totRxpl. v. Petr. Bronu. C.v.A „Shell" Thb Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Nyeu. Ned.-Ain. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land"'Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgoot. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjoy Tabak Mij. A. Nieuwe Asahau Tabak Mij. Aand. „Silau" Aaahftn Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation I Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Iloll. IJzeren Spoor- wegmg. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmg. Aand. 18372 dito dito Act. de Joniss. f 104. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 98: Erie Spoorweg-Mg. Gew. Aand. 311 Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 161 Wabash Gew. Aand. 7 Premieieeningen Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-R,e- gulirungs-Ges. 4pet. GELDKOERS. Prolongatie 3i/k pCt. Amerik. prijshoudendPetroleum lusteloos Tabakken lager Culturen zwakkerRubbers vastNat. Staats fondsen prijshoudend Buitenl. weinig omzetMfijnen flauw Tramwaarden lager.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2