K BLOOKER’S CACAO DAALDERS Bekendmaking. f No. 11773. Dinsdag 33 Januari 1913. 50e Jaargang. en Buitenlandsch, Nieuws, y was niet alleen de baanbreek- ster cacao voor ■B-o-ïtexu laixd- FEUILLETON. ^erneóaróe cfrois. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. Balans-Verkoop. BKDAM. tot lagen prijs, maar zij staat tevéns ’t hoogst in kwaliteit. lïTieu.-ws- ezx voor G-o-cuda. en Oxxxstr eZteexx. Verschijnt .lagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A, BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. KEVMSGEV1MJ ■A Ï08ua, f3.25 nu t (Wordt vervolgd.) De Vaderland- edenis vanaf het den 80-jarigen ot werk met vele 25 nu 98 ct. Im, Ons Voorge- t historisch werk 'laten f 5.25, nu Handboek voor en Practijk dei\ 2 dln., m. ui tel. 10 nu 86 ct. Poll. Handl, tot en Schilderk., ken voorraden. •rkw. Het Ne- Kluchtspel in 2 dln. f 5.25 a.u.de p. ajlltigS Mnig nu to ec ho spulprijaen. JO Jaren. Gedenk- ladz. uit onze s, 2 bund, f 4.50 De Toekenkunst derricht. Groot indboek, vol m. en fraaie afbeel- i stempelband Een Woord, ct. Geschiedenis n van de baby- ingschap tot op d. Heere Jezus, ct. Iroote Atlas der Kerkelijke Ge- >4 Kaarten in netbeschrijven- iO nu 64 ct. Van Dichters s. Studiën en 1 Nederlandsche 2 deelen f 4, Stadboek dtr Wa- nu 42 cent. Grondbeginselen e Bouwkunst. roor zelf onder- L50 afb. f 2.25 nie”, 8l/a uur, Ned. Bond van o, afd. Gouda. Geoostumeerd Nederland en ?rs. Prachtw. vol stempelb. f 11.45 Het Fransch-Italiaansche incident. In de laatste dagen is de verhou ding tusschen Italië en Frankrijk plot seling aanmerkelijk verkoeld. Italië heeft twee Fransche mailbooten op- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelrjk- dan in on» lohtirarktn. Keur- .meld door Dr. 28 ct. Groot Nederl.- ^uitsch-Nederl. 2 groote dln. nd f 8.50 nu Italië—-Turkije. Rome, 21 Januari. Een officieuze nota zegt, dat het ministerie van Buitonlandsche Zaken" heden aan allo gezantschappen te Rome kennis gaf van de blokkade van de Ottomaansche kust van de Roode van Ras Isa ten noorden van Hodeida tot Ras Goelaifac ten zuiden daarvan, te be ginnen 22 Januari. Onzijdige schepen zal om vrij te vertrekken een termijn worden toegestaan, die zal worden bepaald door den commandant van de vloot. Op de geblokkeerde kust zal worden opgetreden tegen alle schepen die beproeven de blokkade te verbre ken, volgens de regelen van het vol kenrecht en de met de onzijdige mogendheden bestaande verdragen. China. De omwenteling. De „Daily Telegraph” beweert dat de Pekingsche regeering op den 18en Februari a.s., den Chineeschen Nieuw jaarsdag, officieel het bankroet van het Chineescho Rijk zal aankondigen. Onder de vreemdelingen te Peking zou een paniek zijn ontstaanzij zouden hun toevlucht tot de gezant schappen hebben genomen. Ongeveer 32 officieren van de eerste garde-divisie weigerden de troonaf stand van de dynastie te erkennen bn dreigen hun soldaten op de stad te e beste boeken wacht niet tot eken, Hang 98, enInventaris. en de revolutionairen willen dus geen tusschenregeering’. De Mandsjoe Tiëhlang, het hoofd van de tegenstanders van Joean in 1908, is te Peking teruggekeerd. Amerika. Uit Centralia (Illinois) wordt ge seind De sneltrein van do Illinois Central Cy kwam hier Zondag, terwijl hij met volle snelheid reed, in botsing met het achterste gedeelte van een perso nentrein, die water innam. Tot de gedooden behooren J. T. Harahan, oud-voórzitter der Illinois Central Cy en F. 0. Melcher, tweede ondor-voor- zitter dier maatschappij, F. B. Pierce algemeen beheerder der Rock Islands, en E. E. Wright, zoon van den oud- minister van oorlog. Er zijn twintig gewonden. De personen die gedood werden, sliepen op hot oogenblik der botsing in oen particuliere salon-wagon van Melcher, welke achter aan den personentrein was gehaakt. Buloarwb. Onlusten in Boeoharest. Bij het uiteengaan van een openbare bijeenkomst der oppositie had een be- ds-tooneelvoor- i. C. G. haakbord” 8*/3 ereen. „Volks- Réunie, 8 u., iwcomité Chr. Leerboek voor >r om door eigen berekenen van leeren, 3 groote pelbi pr. f 25. 90. Volled. hand- aliaansch boek- ursussen in por- 28. raote igborden van Winkels enz. efeuille f 1.88. Zijn Doorluch- Reliquieën, 2 zwoegen en slaven zonder bijna eenig stoffelijk genot, daar hunne verdien sten zulks niet veroorloven terwijl ik, de eigenaar, die er geen hand voor vuil maak, mij, bij hen vergeleken, in weelde baad en de vruchten van hun arbeid mij in den schoot vallen. Nu zal men mij tegenwerpen, dat mijn grootvader en ook mijn grootvader en ook mijn vader zich door hard ar beiden met hoofd en hand, door noeste werkzaamheid hunne welvaart ver wierven, hunne positie vaststelden en zulks dus ook in de macht der mijn* werkers ligt. Dit is echter slechts ten deele waar. Mijne voorgangers vonden de gelegenheid en grepen die aan met vasten wil en kloek verstand, doch juist die gelegenheid ontbreekt den mijners, menschel ij ke amphibieën, ge deeltelijk boven, gedeeltelijk onder den grond levende ze kunnen zich niet opheffen, niet opwerkenze zijn ge ketend in den tredmolen van hun vreugdeloos bestaan, gekluisterd aan hun lot.” „Waarom verbetert u dat lot dan niet, mijnheer Delgors vroeg Ger trude stoutweg. (lOUMHE COURANT. ,‘Wi k PRIJS DER AD VERTE NTÏÊN~ f 1.25 y Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 1 50, Elke regel meer«0.10 1.50* j By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. 1 90 'j i) Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit- dagelyks aangenomen aan ons BureauLange jw betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Groote letters en randen naar plaatsruimte. gebracht. De eerste was de Carthage; deze vervoerde een aeroplane van den Franschen vlieger Duval, die vlieg- vertooningen zou houden in Tunis, alwaar hij reeds was aangekomen. Woensdag echter belette een Italiaan - sche kanonneerboot de Fransche mail boot haar weg te vervolgen en eischto overgave van de aeroplane. De fout die hier door Italië is gemaakt is doze Het heeft zich het recht toegeëigend een boot die van de eene neutrale haven naar de andere vaart en die geen oorlogscontrabande aan boord had, immers volgens de door Italië zelf in het begin van den oorlog ge publiceerde lijst zijn aeroplanes geen oorlogscontrabande, op te brengen en zelfs de mail te verzegelen en vast te houden, wat uitdrukkelijk verboden is in de Haagsche Conventie van 1907. Echter dit geval zou waarschijnlijk geen ernstig karakter hebben verkre gen, daar de boot 3 dagen later is losgelaten en haar reis met het vlieg tuig aan boord heeft kunnen vervol gen. Veel ernstiger is echter het tweede geval. Vrijdag is de Manoeba aangehouden en de Fransche kapitein werd gesommeerd 29 Turken die zich aan boord bevonden uit te leveren De kapitein weigerde dit echter, om dat de Turken behoorden tot de z.g. roode Halve Maan. Weer werd het schip opgebracht. De Fransche regee ring seinde oogenblikkelijk aan het gezantschap te Rome, dat de kapitein onder geen voorwaarde de Turken moest uitleveren. Toen echter de Fransche kapitein aan den consul van Frankrijk te Cagliari op Sardinië in lichtingen wilde gaan vragen, gaf deze hem de boodschap mee dat hij in op dracht van het Fransche gezantschap te Rome de onmiddellijke uitlevering der Turken beval. De Fransche kapitein gaf hieraan natuurlijk gehoor. Nu is er slechts i één mogelijkheid. Er is geknoeid, maar wie heeft daaraan schuld. Schuilt de fout bij het Fransche gezantschap te Rome, of heeft de Italiaansche telegraafdienst opzettelijk het telegram gewijzigd Dit incident toch heeft de Franschen pijnlijk getroffen. De Turken toch bevonden zich op een Fransch schip, onder Fransche bescher ming en zijn toch ondanks die be scherming in de handen de» Italianen weêr op te slaanlangzaam keerde het bewustzijn terugzacht wikkelde zij zich los uit den arm die haar omvat hield en stond op. „Laat ons gaan sprak ze op vas ten toon en de jonker liet zich dit geen tweemaal zeggen. Met haastigen tred schreden beiden voort zonder een woord te wisselen, tot het lichter werd in het bosch. De boomen stonden Jminder dicht op elkaar, werden ijler 'en men kon dus aannemen, dat men ‘den bosch’rand naderde. Toen stond Elisabeth even stil. I Ze boog het hoofd en zwijgend ver volgden ze weer hun weg naar Berg- !en-Dal, van waar ze zich met een rij tuig huiswaarts lieten voeren. Delgers jen Héléne waren reeds lang aange- 'komeh en ze moesten zich niet weinig 'spotternijen over hun avontuurlijken 'tocht laten welgevallen, die ze zoo igoed mogelijk op dezelfde wijze be antwoordden, hoewel het niemand jontging, dat tusschen Frans en Elisa- jbeth iets was /voorgevallen, dat een izekere stijfheid ken gewrongenheid in ïiet leven had geroepen. Freule Van Rensburg, die zeer ver- knoeid scheen, vroeg al spoedig ver gunning zich naar hare kamer te mo gen begeven onder voorwendsel, dat de schrik haar dien morgen zoozeer 14) Doch toen het zwerk lichter werd en de regen langzamerhand ophield, schudde hij de beklemming af en be gon er aan te denken zoo gauw moge lijk den terugtocht te aanvaarden. Hij keerde zich dus om, teneinde de freule te verzoeken met hem mede te gaan, toen hij tot zijne ontzetting bemerk te, dat deze, waarschijnlijk tenge volge van den schrik, flauw was ge vallen. „Mooi!” mompelde hij, „dat ont breekt er nog net aan, dat ze in zwijm ligt. Verduiveld, waarom heb ik niet eer naar haar gekeken. Wat nu Wacht 1” Hij knielde bij haar nedër en haalde uit den zak van haar japon een flacon met eau-de-cologne te voorschijn. Hij wreef hare slapen, hare polsen en liet haar ruiken. Dat hielp. Elisabeth loosde een die pen zucht, opende de oogen en sloeg een vagen blik in het rond. Toen sloot ze del oogen om'ze onmidddlijk had aangegrepen, dat die haar nog in de leden zat. Na haar vertrek werd de stemming iets vroolijker, doch Frans die anders nog al luidruchtig was, bleef opvallend stil en verstrooid. Zijne moeder, die hem nauwkeurig kende, vroeg of hem wat scheelde, doch hij stelde haar gerust met de verzekering, dat hij in een sombere bui was, zonder dat hij eigenlijk wist waarom. Over het algemeen was het geen aan gename dag en de oude fleer, die aan tafel gewoonlijk nogal een stevig glas wijn dronk en veel hield van een opge wekt, levendig gesprek, merkte wei, dat er hier of daar aan het raderwerk wat haperde, werd wrevelig omdat hij niet kon vinden waar. Daar de stroef heid, het horten van het gesprek hem begon te vervelen en geduld niet tot zijne deugden behoorde, besloot hij er een eind aan te maken. „Je kijkt zoo zwart als die donder bui van vanmorgen, Frans!” begon hij, „wat is er, wat heb je, voor den dag er mee „Och, niets bizonders papa. Ik ben doornat geworden en dat schijnt aanstekelijk te werken op mijn hu meur.” „Machtig prettig voor ons, vindt je ook niet. George Maar ja, dat is waar ALPHABETISCHE LIJST van de in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente GOUDA brengen ter algemeene kennis, dat do inge volge art. 17 van het Koninklijk be sluit van 16 December 1902 (Staats blad 222) opgemaakte Alphabstische Lijst, bevattende de namen der in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bied dn paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder op de Secretarie dezer Gemeente (benedenlocaliteit, afdeeling Militie) ter inzage is nedergelegd. Gouda, 23 Januari 1912. Burgem. en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. pis, f 3.25 nu zullen loslaten als er een ropublikein- sche regeering komt. De partij van de prinsen Tsing en Roekoen hooft de nederlaag geleden de troonafstand van den Keizer en het vertrek van het hof naar Jehol zijn verijdeld. De revolutionairen in de omgeving van Soengatsen wanhopen eraan de rqpubliek te kunnen doorzetten omdat er een koor in de volksstemming schijnt te komen. Naar aan de „Times” uit Peking wordt geseind is Soematsen op ver schillende verplichtingen die hij op zich genomen had, teruggekomen, omdat hij overtuigd zou zijn dat Joeantsikai streeft naar dictatoriale macht. Soenjatsen hoeft Joeantsikai een telegram gezonden waarin hij er op aandringt dat geen voorloopige regee ring moet worden ingesteld on dat Joean en de republikeinsche regee ring niet moeten optreden vóór de regeering was erkend doof de mogend heden verder dat de troon wanneer zij afstand mocht? doen, haar macht rechtstreeks op dé1 republikeinsche re geering moet overdragen. Soenjatsen ook, ik heb nog vergeten je te vragen, hoe het met je kolenmijn staat.” „Goed, zoover ik weet. Althans mijn directeur schrijft het en wat nog dui delijker spreekt, ik ontvang er de tast bare bewijzen van. Zooals u weet, kom ik er zoo weinig mogelijk.” „Iets wat zeer verkeerd is naar mijne zienswijze. Men moet steeds zelf zijne zaken beheeren.” „Ja, in het algemeen beschouwd, moet ik dat beamendoch het feit is, dat, als ik eenige dagen in Rolduc moet zijn, de werkelijkheid me zoo tegenstaat, dat ik zoo gauw mogelijk weer vertrek.” „Wat bedoel je metde werkelijk heid staat me zoo tegen?” vroeg Héléne. „Wel, als ik het leven zie van die arme kerels daar, de mijnwerkers be doel ik, die voor een sober loon hun geheele leven hard en zwaar, met levensgevaar soms, moeten werken, dan vind ik dat beschamend voor mijn gevoel als mensch. Een paard, een hond, die me bevalt, let wel, alléén, maar bevalt. behandel ik goed, ze worden uitstekend verzorgd en ge voed. Nu vind ik het eene stuitende vernederende gedachte, dat mensehen, redelijke, denkende wezens, het slech ter hebben dan mijn rijpaard. Zij Belasting- op de Honden. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA In overweging nemende, dat bij Art. 2 der Verordening op de invordering dor Belasting op de Honden, vastge steld door den Raad dier Gemeente den 1 Juni 1906, aan eigenaars of bezitters dezer dieren de verplichting is opgelegd om daarvan jaarlijks in de maand Januari aangifte en betaling der belasting te doen Herinneren den belanghebbenden aan die bepaling met uitnoodiging de gevorderde aangifte en betaling te doen ten einde beboeting te voor komen. Gouda, 23 Januari 1912. Burgem. en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. gevallen. Deze beweren dat de Tur ken geen dokters en «ekenverplegers zijn, doch verJjfcjede officieren, doch daar staat tegenover dat indien dit zelfs het geval was, dan was aan Frankrijk de taak geweest, de waar heid door een onderzoek aan het licht te brengetÈen de Turken zoo noodig terug te zenden. De Fransche bladen varen dan ook fel uit tegen het optreden der Italia nen. Zij eischen dat de regeering de uitlevering der Turkey aan Italië zal afdwiótein. De „Matifl” zoekt achter het genèfele geval het werken van Duitschland. Dit blad brengt het geheele incident in vqrband met hot bezoek van den Duitspflen staatssecre taris von Kiderlen Wachter aan Homo. Do Ital. bladen trachten hot geheele geval als onschuldig foor te stellen, maar waarschijnlijk *Vlndt Italië het onaangenaam genoog.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1