VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 30Hste Staats-loterij. Recntzaken. Laatste Berichten. Groote Opruiming D. Sam&Om. Telegrafisch, Weerbericht Officieele Prijscourant «n m. Tariefwet, te richten tot de Tweede. Kamer, zijn reeds tienduizenden hand- toekeningen van Nederlandsche vrou wen verzameld. Hot adres zal einde Februari a.s. bij de Tweede' Kamer worden ingediend. Het Vrije Ruilverkeer. De Vereeniging Het Vrije Ruilver keer heeft in haar jongste vliegende blaadje oen woord over de Tariefwet gericht tot do Nederlandsche vrouwen. Men loost er de nadeelen en onge- wonschto consequenties van de pro tectionistische plannen der regooring in den vorm van eon leerzaam gesprok, dat eindigt met een opwekking om door mede te petitionoeren tegen de Tariefwet aan de welvaart van ons volk een on waardeerbaren dienst te bewijzen. Luitenant-generaal baron Sirtema van Grovestins. Gisteren vierde de gepons. luitenant- generaal J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, grootmeester van hot huis van II. M. de Koningin, zijn 70ston verjaardag. Baron Sirtema werd te zijnon huizo in opdracht van en namens H. M. de Koningin galukgowenscht door den Kamerheor en particulier secretaris, jhr. Van Geen. Ook van de zijde van de dames .en heeren van het Civiele en Militaire Huis ontving baron Sirtema vele blij ken van hartelijke belangstelling op zijn feestdag. De Staatscourant van gisteravond bevat do officieele bevestiging van het roods in ons jongsto blad opge nomen bericht betreffende den ge zondheidstoestand van Haro Majesteit do Koningin. Kamerverkiezing in Hilversum. Mr. Rutgers, de candidaat van de antirovolutionnairo en R.-Katholiokon, zal Donderdagavond optreden voor die partijen te Bussum, Vrijdagavond te Muiden en Zaterdagavond te Naar- den. Ook mr. Paul Roymer zal op dio vergaderingen voor ae kiezers hot woord voeren. Maandag of Dinsdag treedt mr. Rutgors op te Hilversum, waar dan vermoedelijk ook hot lid der Tweede Kamer mr. dr. Kooien een woord zal sproken. (Centrum.) VRIJDAG 19 JANUARI 1912. (Vervolg.) Do heer M u ij 1 w ij k M. de V. 1 Wat betreft de quaestio van de be drijfszekerheid, door den heer Bokho ven ter sprake gebracht, toon mij aan vankelijk gevraagd werd wat ik de grootst mogelijke bedrijfszekerheid achtte, was mijn antwoord Btoken met kolen. Na echter gehoord te heb ben het advies van de autoriteiten, waarmede wij voor den dag mogen komen, hebben wij gezegd: dan zul len wij voorstellen te stoken met olie. Dus gehoord het advies van de auto riteiten. Er blijkt dus uit dat wij voor ons zelve niet die absolute zekerheid hebben. Er is echter een motief dat zeker gewicht in de schaal mag loggen en zoo even door don heer Nederliorst is genoemd, het motief ontleend aan hot verspreiden van vonken. Wat wij daarvan te Gorinchom gezien hebben was geen gekheid. Er staan een massa meuschen in hot rond en de vonken vliegen er verschrikkelijk uit. Men zou bang worden dat or eon ongoluk van korat. Stel eens dat er een hooi berg in de nabijheid is. Natuurlijk hooft men dat niet in de stad, maar een spuit gaat ook naar den buiten kant; zoo licht zou er dan door hot uitspringen van vonken opnieuw brand ■kunnen komen. Dat bezwaar is niet weg te cjjferen. Hoewel ik veel gevoel voor het be toog van don heer Bokhoven, zal ik derhalve stommen voor het voorstel dor Commissie. De heer vanltersont Ik ver koor in hetzelfde geval als do vorige spreker. Te Gorinchem hobbon wij gezien wat het is met kolen een spuit te stoken een massa vonken vlogen er uit. Ook hot uitwerpen van hot vuur op do straat zootlra er gestopt moet worden is van beteekenis. Om opnieuw to kunnen spuiten moet dan dadelijk vuur aangemaakt worden, wat tijdverlies geeft. Te Schiedam heb ik gezien wat eigenlijk een spuit betoekent, die met olie gesmookt wordthet liet, iets te wonschen over, maar dat kan aan het toestel gelegen hebben. Wel heb ik gemerkt dat een spuit,'die met olie gestookt wordt, onmiddelijk aan den gang gemaakt kan worden en onmid dellijk kan gestopt worden. Ik doel volstrekt niet de vrees van den heer Dessirtg dat, wanneer zoo'n spuit in een jaar of in eenige jaren niet gebruikt wordt, zij zou weigeren te werken. Ik kan niet veronderstellen dat er geen toezicht op do spuit zou uitgeoefend worden. Het is toch te verwachten dat af en toe do spuit geprobeerd wordt en dat nagegaan wordt of alles in orde is. Dat moet toevertrouwd worden aan degenen die over de spirit hebben te wakerK Als er op gerekend kan worden dat dat ge schiedt dan doen wij goed met een spuit te nemen, die met olie gestookt wordt. Die wordt door iedereen aan geraden» ln de groote plaatsen heeft men niet anders. Ik kan mij dus best begrijpen dat de autoriteiten ons aan geraden "hebben over denkbeeldige bezwaren heen te stappen en een spuit, die met olie gestookt wordt, aan te schaffen. De heer Jongenburger; M. d. V.Het zij mij vorgund ertkele nadere inlichtingen to vragen omdat ik nog niet overtuigd ben van de noodzakelijkheid van aanschaffing van een stoombrandspuit. In 1906 zijn in dezen Raad breede discussiën gevoerd over de reorgani satie van de brandweer en na behan deling van verschillende voorstellen is toen besloten do oude spuiten te repareeren en brandkranen aan te brengen. Toen reeds is ook een voor- stol aan do orde geweest om over te gaan tot aanschaffing van stoombrand- spuiton maar men zeidewij gunnen de oude brandspuiten heel goed repa reeren en als wij-dan nog brandkranen hebben, zijn wij waar wij wezen moeton. Toer. ik het voorstei van B. en W., no. 129, ontving had het mijn volle sympathie omdat mij in den laatsten tijd gebleken was dat de persing van de waterleiding kbsoluut onvoldoende was. Zoo oven mocht ik echter uit don mond van den heer Nedorhorst vernemen dat do directeur van do waterleiding al het mogelijke doet om do buizen te vergrooten en te ver wijden ten einde voldoenden druk te vorkrijgen. Op grond daarvan vraag ik mij af of wij dan niet weder den zelfden toestand hebben van vroeger, toen de Raad zich tovreden verklaarde met de oude spuiten en do brand kranen. Toon het voorstel van B. en W. mij bereikte was ik van moening dat het daarom ging, dat de druk absoluut onvoldoondo was en niot vol doende vorbeterd kon worden tenge volge van het toenemend watergebruik in dozo gemoonte. Daarom juichto ik het voorstel toe, maar als de buizen verwijd wordon en er voldoende druk zal komen, is dan aanschaffing van oen stoomspuit noodig? Hot nood zakelijk gevolg zal toch wel zijn dat de oude spuiton opgeruimd worden maar dan ontstaat tevens de nood zakelijkheid reeds betoogd door den heer Vergeer dat wij 2 stoom- brandspuiton hebben. Dit wordt ook in het rapport van de heeren brand- meestors als hoog noodig aangegeven. Wij zullen toch niet gaan werken met brandkranen, een stoombrandspuit en die oude spuiten l)at kan toch niet het idee zijn van B. en W. of van den Raad. Zoor torecht heeft de heer Vergeer opgemerkt, dat, als er brand is in een hoog pand, het zeer nood zakelijk ÏB dat het blusschingswerk worde aangevat van 2 kanten, zoowel van voren als van achteren eny dan zijn 2 stoombrandspuiten noodig. In 1906 was tevens door B. en W. voorgesteld over te gaan tot aan schaffing van 2 stoombrandspuiten, elk met een capacitoit van 500 Liter per minuutthans echter wordt voor gesteld aanschaffing van een stoom brandspuit van oen capaciteit van 1000/1100 Liter por minuut. Het ligt voor do hand dat deze spuit meer water zal geven dan die, welke in 1906 voorgostold zyn ik ben ochtor oen leek op dit gebied en weet niet of dat verband houdt met de hoogte, welke bereikt wordt. De heer Muijlwijk ontkent dit. Als dat niet zoo is, dan vraag ik mij zelf af of het dan niet de voorkeur verdient om overeenkom stig het toenmalig voorstol van B. en W. ovor te gaan tot aanschaffing van 2 spuiten van 500 Liter por minuut de raming was toenmaals f 3000 voor olke spuit. Is het niet beter 2 van die spuiten ons aan te schaffen, die dus niet moor zullen kosten dan de spuit-, tot welker aanschaffing B. en W. thans voorstellen over te gaan? Op deze vragen zou ik gaarne eenig antwoord willen vornemen. De heer Neder horst: Wat aan gaat het denkbeeld van het aanschaf- fon van 2 stoombrandspuiten, in den beginne is reods door mij in het licht gesteld dat bij de Commissie voorzit het denkbeeld om in do toekomst nog een 2de stoombrandspuit aan te schaf fen. "Wij hebben echter toch de water leiding, welke wij vroeger niet konden gebruiken, in elk geval te onzer be schikking. De persing moge op enkele punten iets te wonschen overlaten, op de meeste punten is zij vrij goed. Ik zou moeten ontraden aanschaffing van 2 spuiton van geringe capaciteit. Wij,, moeten althans 1 spuit hebben die flirjik een ernstige brand aanpakt dat is verre te verkiezen boven 2 kleine spuiten. Later zal er nog een groote of kleine spuit bij kunnen ko- mi n, maar het is beter daarmede nog wat te wachteiv- Yerdor heefLde heer Jongenburger de quaestie ter sprake gebracht of aanschaffing van een stoombrandspuit al dan niet noodig is. De beoordoe- ling daarvan hangt van ieders persoon af. Do Commissie meent in haar ge heel dat het noodig is een stoombrand spuit te hebben. Wat is noodig en wat is niet noodig? Wij vinden het per se noodig. Met de waterleiding en mot de oude.spuiten knnnen wij veel doon maar voor oen ornstigen brand is het niet voldoendo en wij zouden ons niet verantwoord achten op de tegenwoordige wijze door te gaan. De heer D e s s i n g Uit deze be spreking is gebleken dat ik met mijn opinie niet alleen sta. De heer Bok hoven, tevens lid vun 3o Fabricage- Commissio, vaart vrij wol in mijn schuitje. Het is daarom dat ik den Raad in overweging goóf nog eens goed te bedenken welk systeem zal aanvaard worden. Toen de heer Jongenburger begon te spreken dacht ik dat hij op den ouden toestand wildo terugkomen en de oude spuiton wildo repareeren, maar hij is gelukkig daarop niet doorge gaan. Ik ben de Fabricago-Commissio dankbaar dat zij begonnen is met der gelijk voorstel in te dienen. Jammer slechts dat het niet eerdof gebeurd is. Reeds in 1906 is de quaestie van aan schaffing van stoombrandspuiten hier aan do orde geweest. Had men er toen toe besloten dan had men des tijds niet dio kosten aan de oude spui ten gehad welke, om zoo te zeggen, voor nul aan den wagen staan. Ik hoop dat er een goed besluit gonomon worden omtrent do aan të schaffen stoombrandspuit. De hoor M u y 1 w ij k De heer Jon- gonburger vraagt waarom de oude spuiten niet meer gebruikt kunnen worden. Ik kan daarop antwoorden dat het in den regel aan voldoend personeel ontbreekt. Wat echter vooral den doorslag moet geven is dat wij in Gouda hoe langer hoe meer groote, hooge gebouwen krijgen, waar oen evontueole brand niet met handspuiten to blusschen zou zijn. Met hot oog daarop is liet nood zakelijk over te gaan tot aanschaffing van oen stoomspuit. Nu zegt de heer Dessing: wij had den er vroeger al tde moeten over gaan hetgeen wij besteed hebben voor de verandering der oude spuiten is weggeworpen geld geweost. Ik wijs er op dat het een bagatel heeft ge kost, en het heeft zijn rente ook wel opgebracht. De groote kosten zijn veroorzaakt door de brandkranen en de aanschaffing van nieuwe slangen, maar die slangen komen straks weder to pas. Het daarvoor uitgegeven geld is niet weggeworpen, evenmin als dat gene wat ten koste gelegd is aan de brandkranen. v Wat betreft de quaestie van aan schaffing van 1 dan wel van 2 stoom brandspuiten, ook ik had liever 2 stoombrandspuitenik geloof wol, de gehoele Commissie ook. Er is in de Commissie over gesproken om 2 spui ten aan te schaffen maar men vond het toch te gewaagd die 2 kleine spuiten te nemen wij zouden er ze kér 1 groote spuit bij moeten hebben maar dan was de uitgave voor het oogenblik te groot. Dit is het eenige motief waarom de Commissie advi seert vooralsnog slechts 1 spuit aan te schaffen. Het is volstrekt niet zoo als de heer Jongenburger het voor stelt, alsof wij voor hetzelfde geld 2 spuiten van een capaciteit van 500 Litor per minuut zouden kunnen heb ben. Twee spuiton van 500 Liter kosten aanmerkelijk meer dan 1 spuit van 1000/1100 Liter. Dén de qurfbstie van het voor en achter aanpakken van een brand. Daartoe zal in 99 van de 100 gevallen 1 spuit van 1000/1100 Liter voldoende zijn. Op die spuit kunnen 4 slangen aangezet worden zoodat men, als de slangen flink lang zijn, een aardig eind over het perceel reikt. Dat kan dus de brand van 2 kanten tegelijk aangepakt worden. De heer Jongen burger: Ik zeg den heeren Nederhórst en Muijl wijk dank voor de door hen verstrekte inlichtingen, welke mij grootendeels bevredigd hebben. Alleen wat betreft die oude spuiten maakt de heer Muijl wijk zich nog al handig van de zaak af. Er is echter één argument dat niet opgaat. De heer Muijlwijk zegt dat wij hier de laatste jaren zoo hoog aan hot bouwen zijn. Ik zie niet in dat eenige vorandering op dit stuk sedert 1906 is ingetreden. Wij hebben sedert alleen de bouwverordening gekregen, waarbij de verdiepinghoogte 65 c.M. hooger is voorgeschreven. Dat is het eenige. Ik zie hier niets anders ver rijzen dan gebouwen met ten hoogste 2 verdiepingen maar die bouwde men in 1906 ook reeds. Dat argument gaat dus niet op. Do beraadslaging wordt gesloten en het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (Slot volgd.) Hot lijk, dat j.l. Donderdagmiddag uit de Voorstraathavon nabij het Schef- forsplein te Dordrecht werd opgevischt is gisternamiddag door de familie her kend als dat van den 52-jarigen va rensgezel Arend Hoytman, geboren te Groningen, laatstelijk woonachtig te Rotterdam. Hot is thans op de alge- meono begraafplaats ter aarde besteld. (D. Ct.) Door de Haagsche politie is opge spoord oen man, dio iemand uit Loos duinen met oen mes in de borst en, de armen had gestoken. Bij zijn arres tatie werd ©on bebloed mes op hem gevonden Do verwonde, wiens toostand niet levensgevaarlijk is, werd in hot R.-K.| Ziekenhuis verbonden en kon deze inrichting weder verlaten (Vad.) In de sectiokamer van het zieken huis te Rotterdanj, heeft gisteren op last van de justitie do schouwing plaats gehad van het lijk van kan- toorlooper F. Trion- der firma Hudig en Pieters, die sedort 30 Doe. vermist werd en dezer dagen uit de Leuve- haven ernstig gekwetst werd opge haald. De schouwing hacl plaats in ver band met het vermoeden dat do kwet suren aan sporen van geweld waren toe te schrijven. Na de schouwing is last tot begraven gegoven. Aan boord van het ss. Bengualen liggende ter reparatie aan de werf van Wilton te Dolfshaven, struikeldo gis teren de timmerman T. De J. ovor een kist en viel in het 20 meter diepe ruim. Met eon schedelbreuk en gebro ken been werd hij hij opgenomen en naar hot diaconessenhuis overgebracht. Zyn toestand is levensgevaarlijk. Het stoomschip Natalie is door een duiker in de haven van Vlissingen onderzocht en onbeschadigd bevonden. Ammoniak vergiftiging. Een los werkman aan de Gemeente- gasfabriek te Brielle was gisteren in een bijgebouw van deze fabriek, waarin zich verschillende flosschen, gevuld mot ammoniak water bevonden, aan het werk. Vermoedelijk door het in ademen vanammoniak-dampen, stortte hij plotseling bewusteloos neer. De ontboden geneesheeren achtte zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Brielle noodzakelijk. Gisteravond was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Gisteren heeft te Souburg (Zeeland) de onthulling plaats gehad van het monument van den overleden kinder schrijver P. Louwerse. I)s. Vermeer uit 's Gravenhage, voorzitter van het Haagsche Comité hield een gedenkrede, waarna de burgemeester van Souburg de onthul ling verrichtte. H. Smit. f Tc Kinderdijk ontsliep gisteren in den ouderdam van 63 jaar de heer Hendrik Smit, hoofd der firma J. K. Smit, scheepsbouwmeesters aldaar. De overledene stond sedert korten tijd aan hot hoofd van deze bekende scheepswerf aldaar, waarop veel bag ger materiaal en riviervaartuigen ge bouwd zijn, en van de scheepswerf te Krimpen aan de Lek, waar de groot ste zeezeilschepen van Holland ge bouwd zijn. („D. Ct.") Zondagavond ontstond door onbe kende oorzaak brand ten huize van den winkelier A. Goelen te Konings bosch onder Echt (L). De vlak aan het huis gelegen stal werd geheel een prooi van het vuur. Een varken, een geit en een hondje kwamen in de vlammen om. Door de spoedige hulp der buren slaagde men er in het huis te vrijwaren, hoewel dit nogal water schade heeft bekomen. Verzekering dekt de schade. K.") GOUDA, 24 Januari 1912. De Directie der Gemeente Licht fabrieken afd. Electriciteit verzoekt ons opname van de volgende lijst van straten waar electrische kabels voor aansluiting van stroomverbruikers liggen. Toestand op 1 Januari 1912. Turfsingel, Buurtje, Bleekerskade (tot Hoofdkantoor Kaarsenfabriek), Jaagpad (van N. Coupure tot pand Bokhoven), Wachtelstraat (tot pand Nettenfabriek Ivortenoever), Katten- singol, van Strijenstraat, Piersonstraat, van Beverninghlaan (van Piersonstr. tot pand Dercksen No. 6), Crabeth- straat, Spoorstraat, Bleekerssingel, Boolokado (van Bleoke®Bsingol tot J. v. d. Heijdenstraat), B^elekade (van Ons Genoegen tot pand Sohrave), Kar- nemelksloot N. Z. (tot pand Mogen- dorf), Karnemeksloot N. Z. (van pand Hoogenelst tot Henlmelder), Karno- molksloot Z. (tot Pompstation Wil lens), Steijnkade (vanaf Willens tot pand Baas), Fluweelensingel, Goojan- verwelle dijk (van Fluweelensingol tot Ziekenhuis), Stol wij korsli® (tot brug wachter Schouten, van Vliet en'v. d. Wolf), Vijverstraat, Minderbroeder- steeg, Veerstal, Bogen, Vept (tusschon Raam en Bogen), Houtenstraat, Vest (tot Ijsfabriek), Raam (van Houten straat tot Drapiersteeg), Drapiersteeg (tot werkplaats Verdries), Peperstraat, Vest (van Zuiverhuis Gasfabriek tot Lazarussteeg), Laz^russteeg, Rotter- damsch Veer, Gouwo W. Z., Gouwe Gouwe O. Z., Keizerstraat. Kuiper straat (van Peperstraat tot pand Mel- kert), Wosthaven, Oosthaven (tot Punt) de Punt (tot pand Schuttelaar), Mo len werf, Spioringstraat (tot Weeshuis vanaf Molen werf) Wijdstraat, Markt (langs alle drie zijden), Korte Groo- nendaal, Lange Groenendaal, Hoog straat, Blauwstraat, Naaierstraat (van Hoogstraat tot pand Bos), Turfmarkt Z. Z. (van Blauwstraat tot Synagoge), Turfmarkt N. Z. Nieuwe Haven Z. Z. (van Gouwe tot Vrouwesteeg), Vrou- westoeg (tot pand Verdouw), Vrouwe- veststeeg, Regentesseplantsoen (van Vrouwevestesteeg tot Kleiweg), Klei- wog, Kleiwegstraat (van Kleiweg tot pand Cabout), Nieuwstraat (van Klei weg tot pand Bellaert), St. Anthonie- straat, Zeugostraat, Lombardswatertjo (van Zeugestraat tot pand van Vliet), Korte Tiendewog, Lange Tiendewog en Dubbele Buurt. In gevallen van stroomaanvragen van personen buiten het kabelnet wonende, wordt veelal toch aanslui ting gegeven, wanneer de betreffende aanvrager, een bepaald aantal stroom- eenheden garandeert te zullen gebrui ken, gedurende een zeker aantal jaren. Bijzondere kosten ontstaan den aan vrager dan niet, slechts wordt de normale f 1.tot 15.voor eene gewone aansluiting gevorderd. Bij de Geref. kerk te Gameren is beroepen Ds. Langen, alhier. Kunstaardewerk. Gisterenavond hield de heer C, J. Lanooy, alhier voor het Departement Gouda der Mij. van Nijverheid een causerie over kunstaardewerk, toege licht met tal van teekeningen, model len en pottendraaierij in werking, waarvoor zoowel een draaischijf als thans algemeen wordt gebruikt, als een van zeer primitief maaksel werd- ge toond. De Voorzitter, de heer Dr. A. C. Geitel opende deze buitengewone ver gadering, bracht den aanwezigen dank voor hun talrijkeopkomst en gaf daarop het woord aan den heer Lanooy, voor zijn lezing over zij« handwerk de fabricage van artistiek pottenwerk, dat in binnen- en buitenland bekend'is. De heer Lanooy ving aan mot te zeggen dat de póttenbakkerskunst ge baseerd is op drie groote elementen nl. de architectonische, de picturale en do chemische elementen. Wanneer deze elementen tot volkomen ontwik keling komen tot één harmonisch ge heel dan is er sprake van pottenbak kerskunst. Volmaakt is deze wel niet, want alle werk heeft zijn zwakko zijdo, doch juist in het trachten die zwakke zijde te overwinnen, wordt voortdurend strijd en activiteit ver- eischt, waarvan de resultaten belang stelling wekken in hun ontstaan en hun ontwikkeling. Het architectonische element vor dert een systeem, waarvan uit de onderdeelen, cirkel, kubus en driehoek de meeste eenvöudige, doch ook de meest samengestelde vormen kunnen worden vervaardigd, zonder dat aan het geheel ,een slapheid in uitbeelding wordt gegeven. Juist die verslapping komt in het gewone galanterie-artikel zoo menigvuldig voor. Het picturale element is datgene wat spreekt van tintelend leven in vrije onbegrensd heid. Uitgaande van het feit dat niets volmaakt leelijk of niets volmaakt schoon is, kan zelfs het leelijke in zekere omstandigheden, wanneer het mot liefde wordt aanschouwd, picturaal BCÜbon zijn. Die schoonheid kan be staan zoowel bij de edelste steen als bij de geringste schelp. Om die picturale schoonheid in het kunstaardewerk tot uiting te brengen is noodig de chemische wetenschap. De chemie is de factor waardoor de activiteit wordt geboren; door haar kan datgene wat wordt gedacht te verwezenlijken of te doen verdwijnen, werkelijkheid worden of vervluchtigt het. Na deze inleiding gaf de heer La nooy door een aantal teekeningen een veraanschouwelijking van de verkon digde theorie van de architectonische en picturale elementen, welke bij kleur-uitbeelding beter tot hun recht zouden zijn gekomen, dan thans mojii - gelijk was. De pfactische werking van de ge wone draaischijf, waarop de heer Lanooy vaardig eenige voorwerpen draaide, zoomede het draaiwerk op de meest primitieve schijf, (het was niet anders dan een machine-onder deel, een vliegwiel, waarop een plankje was bevestigd, welk wiel door een stok in draaiende beweging werd ge bracht), wekte zeer de belangstelling der aanwezigen. Na de pauze gaf spr. een overzicht van den toestand waarin de kunst- aardewerkfabrieken na den bloeityd van het „Delftsch" aardewerk ver keerden. De buifcenlandsehe concur rentie bracht de fabrieken ten val. Later echter brachten Joost Hooft, Labouehère, do Friezen en Makkumers het werk weer omhoog en zij hielden zich daarbij aan het oude gevolgde systeem, om het vooral bruikbaar te maken. De Duitsche techniker Frei ben Wolff van Gutenberg trachtte later het idee van het oude Delftsch weer ingang te doen vinden, waarmede hij tojlourstollingen ondervond. 1 gen tijd daarna richtte hij met den sierkunstenaar Colenbrander de thans nog bestaande fabriek „Rozenburg'' op, die nog de eerste is in het land. Door later daaraan verbonden krach ten, diej op zich qelf weder gingen werken, kwamen meerdere fabriekon, die iets Rozenburg-kehtigs producoer- den. Van de beste krachten van Ro zenburg noemde spri. met waardeering voor hunne geniale i gaven de heeren Ilartgring en Harkink, die thans bij de „Zuid-Holland" hier met de artis tieke leijding zijn belast. Na de „Zuid-Holland" kwam de fa briek van den heer Brouwer te Lei derdorp en daarna kwam spr. tot zijn eigen arbeid. De moeilijkheid om te beginnen was hoofdzakelijk de wéinige kennis van het pottenvak, maar alle bezwaren werden overwonnen en zoo werd de pottenbakker Lanooy, die eigenlijk schilder was, geboren. Spr. gewaagde vajn de aanhoudende miskenning door zjjn collega's, dat hem zeeir leed deed. IDoor dezen avond was hun zijn streven weder doen ge voelen en spr. hoopte dat hun ge meenschappelijk strijden voor de kunst hen eerlijker en oprechter zou doen worden. De heer Lanooy liet ten slotte nog vele voorwerpen van pottenbakkers kunst zjen, verklaarde deze en wees daarbij pp de verschillende tijdperken, die zijnl eigen werk blijkens de aan wezige ijnodellen had doorgemaakt. De voorzitter dankte daarop den heor Lainooy voor (de wijze waarop door hem verklaard is hoe pottenbak- kerswerk wordt gemaakt en hoe daarbij er op is gewezen hoe dit werk niet moet zijn en hoe vlan dat werk kan worden genoten. Melt den wensch dat hot don heer Lanooy gegeven moge zijn zijd idealen te verwezenlijken, oindigde de voorzitter en sloot daarna vroolijk, meest in walsvórm. De historie is grappig. Wat bezit dit gezolschap van den heer Janmart kostelijke krachten voor de operette". Het oordeel van tal van andere bladen was evenzoo vol lof. n de aanwezigen" gstelling de ver met dankzegging aa voor de groote belar gadering Het Poppejimeisje. Zooals reeds eerder medegedeeld zal morgen in de Sqcieteit „Ons Ge noegen" de operette „Het Poppen- meisje" worden gegeven door het ge zelschap Janmart. I Dat (We operette wel in den smaak valt blijkt wel uit Onderstaande be- oordeelinjg in de Oprechte Haarlemsche Courant van 9 October 1911. „Dit „Poppenmeisje" mager zijn. Men moet ze zien en hooren en dan is men zeker met een prettige herinnering naar huis te keeren. De muziek Van Leo Fall is welluidend Oudewateb. In de laatst gehouden vergadering van do Spaar- en Voor- orgskas alhier werd goedgekeurd het verslag van den penningmeester, waar uit bleek dat over 1911 was ontvangen f 2458,72, uitgegeven f 1057,72 te goed op 30 "November 1911 f1401,06, toe- behoorende aan 35 inleggers. Aangekocht was 101 H.L. cokes f55,55, 70 H.L. anthraciet f87,50. 16.200 K.G. steenkolen f 161,19. Zevenhuizen. Burgemeester en wet houders dezer gemeente hebben Zater dag in de vacature van hoofd der open bare lagere school alhier tijdelijk voor zien door den heer R. Bakker te ver zoeken alsnog zijn functie te blijven waarnomen tot 1 April, waartoe deze zich bereid heeft verklaard. De watermolenaar G. van Vliet, van molen no. 1, kreeg Woensdag, bij het opwinden van zijn hooiberg met oen keldorwind, het ijzer tegen zijn hoofd, met het gevolg dat twee gapen de wondon ontstonden en geneeskun dige hulp moest wordon ingeroopon, die Dr. do W. verleende. Waddinxveen. Gistermorgen onge veer half negen had do houtzagor J. Hofman, werkzaam bij den heer O. J. Alblas alhier, het ongeluk terwijl hij achter do lintzaag zijn werkzaamheden verrichtte door een stuk hout, van de cirkelzaag dat achteruit vloog, te wor den getroffen. Hoewel de man veel pijn had kon hij zich nog direct naar doktor Blan ken begeven, die hem na onderzoek terstond per brancard van Ziekenzorg naar zijn woning liet overbrongen. Later hebben de beide doktoren Blanken en Bruinslot te zamen don getroffene bezocht, doch diens toe stand werd zoo ernstig dat Hofman nog in den namiddag aan do bokomen inwendige kwetsuren is ovorleden. De ovorledeno, dio als oen zeer op passend man en huisvader bekend staat, laat oen vrouw on twee jeug dige kindoren achter. De deernis is algemeen. Ter voorziening in de vacature is, na het bodanken van don lieer N. Blokker, door stomgerechtigden tot predikant der Romonstrantscho Ge meente alhier beroepon do heer C M. A. A. Lindeman, proponent der Broederschap. Schooxhoven. De afd. „Schoon hoven" van de Zuid-Hollandsche ver eeniging tot bevordering van Kunst nijverheid en Volkskunst wenscht de Schoonhovensche industrie in de ge legenheid te stellen om op de in Mei 1912 te Dordrecht te houden tentoon stelling, uitgaande van de vereeniging „Voor Vak en Kunst" aldaar, verte genwoordigd te zijn. Het exposeeren zal kosteloos ge schieden, terwijl voor assurantie en bewaking wordt zorg gedragen. Voor dit doel zal binnenkort een vergadering plaats hebben. Reeuwijk. In de afgoloopen week, met de streng ingevallen vorst, hebben de Sluipwijkers weer heel wat water wild geschoten. Bij duizenden zochten de van elders komende eenden en meerkoeten in den Sluipwijkschen plas een heenkomen om in de opengebleven gedeelten, de zoogenaamde „wakken", nog eenig voedsel te vinden. Maar tegelijkertijd zijn ook de bout schieters gekomen, de strengste kou trotseerende, en hebben plaats geno men in hun hutten op de eilandjes in den plas, waaruit de schoten knallen en aan de eenden de moeite bespaard wordt om verder voor voedsel te zor gen. Ouderkerk a/d I Jsru. De Zaterdag gehouden raadsvergadering word ge opend met een toespraak van den Burgemeester, waarin deze, na den terugblik te hebben geworpen op het jaar, dat voorbijging, de beste wen- schen uitsprak voor gemeente en in gezetenen en hun vertegenwoordigers. Na mededeeling van tal van ingeko men stukken kwam in behandeling een adres van 31 bewoners van den Lageweg, om op den hoogen Lage- weg 1°. verlichting aan te brengen voor rekening der gemeente2°. om subsidie te verleenen tot instandhou ding daarvan. Na een uitvoerig debat werd het verzoek lo. verworpen en 2o. aange- genomen, met dien verstande dat de gemeente f 7.50 subsidie wenscht te geven per lantaarn, tot een maximum van 3 lantaarns on de plaatsing dei- lantaarns en de verlichting geschiedde ten genoege van Burg. en Weth. Een adres van den gemeentebodo en aan plakker, om verhooging van zijn in komsten met f 20 werd aangenomen. Na wijziging der begrooting over 1911 werd in besloten vorgadering overge gaan tot behandeling van het kohier ij an don hoofdelijken omslag dienst 1212, waarna do vergadering gesloten werd. 5do KI. Trekking v. Woensdag 24 Jan. No. 13405 f 1500? 1186,14740,14990,15411,15419 en 20366 ieder f 1000. 8388, 10675, 12902, 16819, 18869, 19369 en 19626 ieder f 400. 8297, 13431 en 18451 ieder f 200. 1358, 9639,11322,11730,13394, 13973, 14603, 16539 on 20635 ieder f 100. Prijzen van f 70. 2131 03 2219 53 2308 2107 10 14 2527 70 3313 33 3401 ai 28 3502 70 3078 3758 77 38 1122 1423 1559 1730 70 71 4828 4907 53 03 5310JVI 77 5405 r«M)2 5825 5930 90 0 7253 70 7570 87 9 8411 8712 10 71 7 9112 9220 9397 1 5013 0000 7070 7 8059 8 9037 9 10181 >0331 10103 11017 11111 1126 99 11903 12020 12121 87 12652 12005 13051 13151 52 1!E 11071 11155 9059 9717 9837 71 9919 08 kou 10720 88 10808 101119 08 11311 51 11572 90 11003 94 11701 52 KlOl 2 12 23 00 06 12192 12503 18 87 ne 2 81 fi 15019 15290 15352 70 95 15420 15019 42 15820 09 15979 10019 80 18109 80 10283 10128 11 68 16535 10803 17145 17379 90 17410 53 88 17592 17058 99 17762 93 17812 17900 72 80 18078 18170 18250 73 18310 58 70 88 18111 18002 80 81 1HWK 71 05 18971 87 19125 19217 19187 97 1959(1 197H0 10078 90 2(058 20555 85 20000 00 20788 82 20822 99 20921 44 71 5e Klasse 6e Lijst No. 7744 f 70 m. z. 7764 f 70, No. 15049 f70 m. z. 15Ö19 f 70 on No. 15600 f 70 m. z. 15609 f 70. Rechtbank te Rotterdam. Do 59-jarige koopman zonder vaste woonplaats W. R., gedetineerd, was op 15 Dec. te Gouda oen kaaswinkel binnengegaan om iets te koopen. Toen echter niemand verscheen, werd de verleiding hem to machtig, schoof hij de toonbanklade uit en nam uit een goldbakjo ongeveer f 1.60 aan klein gelei Eisch wegens diefstal zes maanden gevangenisstraf. Mr. W. J. L. v. Es sloot zich bij het oordeel dor rechtbank aan en verzocht in aanmerking ie nomen, dat bokl ten onrechte een zwerver is genoemd; de man kan goed zijn eigen kost ver dienen, al vergreep hij zich hier in een zwak oogenblik. Veroordeeld werd W. L., 19 jaar, scheepmaker te Stol wijkersluis, wegens diefstal van oen portomonnaie inhoudende ruim elf gul den, tot f 15 boete, subs. 12 dagen hechtenis. C. K., 'wegens diefstal te Gouda, van een beurs ifihoudjendo f 450, be- rooving tot drie maandon gevan genisstraf. Vrijgesproken werd P. B., 83 jaar landbouwer en vee houder to Nieuwerkerk a./d. IJssel, be klaagd geweest van meineed. In de zitting van 19 Doe., stond in hooger beroep"terecht, de 33-jarige boomkweeker Pw J. H. V. te Boskoop, bij vonnis van 25 Oct. door den kan tonrechter" te Gouda veroordeeld tot f2.boete subs. 2 dagen hechtenis', ter zake van ovortredingfvanfdo vis- scherijwet. Bekl. had op 30 Aug. gevischt in een dwarstocht van den Achteraf polder te Waddingsveen. Hij was in het bozit van een schriftelijke ver gunning van den huurder der lande rijen aan weerskanten van dien tocht en meende uit het reglement van de polder 'aan te kunnen toonen, dat de tocht niet het eigendom van den polder was. De voorzitter van den polder, de landbouwer C. Oudijk, weersprak deze meening en verklaarde dat alle tochten den polder behooren. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis, dcféh de rechtbank gelastte den 28en Dec. hervatting van het onderzoek op heden, tën opzichte van de vraag, wie eigenaar van het visch- water is. De heer A. Kreupeling, secretaris van de gemeente Waddingsveen, ver klaarde dat do landerijen aan weers kanten van den tocht, in welken bekl. heeft gevischt, eigendom zijn van dr. B. G. E. W. van Dugteren, die dit jand verhuurd heeft aan den heer Tuinman. Uit het officieele kadaster toonde getuige aan, dat de tocht niet behoort aan dr. v. Dugteren. Een dor artikelen van het reglement van den polder verbiedt het visschen in den duikertocht en de machinetochten get. was van oordeel dat dit niet be- teekont, dat het visschon in do andore tochten geoorloofd is. Dit is alleen aan de eigenaars van de landerijen toegestaan. Dr. v. Dugtoron meendo dat in do koopakte niets vormold staat omtrent de tuschen do landerijen gelegon \va- teron. Ook uit deze akto bleek echter dat liet water -niet aan get. behoort. Het O. M. bleef bij het reods op 19 Doe. genomen requisitor. INDISCH NIEUWS. De Hagespelors in Batavia. Uit vroogero berichten weet mon al dat Verkade en de zijnen in Batavia gelukkig dobutoerden. Do hoor Fabrl- cius noemt in het „Bat. Hbld." do op voering van „Een huwelijk ondor Lo- dewijk XV" een evenement.,.Aan Edu- ard Vorkado" schrijft hij „komt do oer toe Indiö iots te hebben gebracht wat mon tot op den dag van gistoren in Indiö nog niot had aanschouwd". Do „Jnva-Bodo" spreekt van oon vlok- koiooze voorstelling. Carlo, in ft N. v. d. I)., hoewel bedenking hebbende te gen hot opvoeren van oon zoo specifiek Fransch stuk doorioon Hollandsch ge zelschap, noemt de opvoering zoo goed als zij kon wezen. Do gouverneur-generaal en mevr. tdenburg hobbon do voorstolling bij gewoond, een feit, dat nognl do aan dacht schijnt to hobbon getrokken. „Zogsman" in do „Suin.-Post" steekt er don draak moe „Kuyper, uw Indische kinderen zakken af naar paganistische diepton libortijnscho verlangens vorvullon hun harte, en hun oog hoeft lust aan wo- rohlsch vermaak. En wie er 't hoogste gezeten is in den lande, gaat erin dwaling vooraan, den volko tot verontruatond voorbeeld. Want het is geschied dat de Hage spelors gekomen zijn naar Batavia, Tollenaren on Filistijnen, brongors van zinnostreelendo geneugten en rjdel ver toon en do landvoogd zelf, texoron een dor dougzaamiston ondor de broe deren is opgegaan naar den tempol «lor ongerechtheid, hij mot zijn huisvrouw en zijn volgolingon on dienstknechten en zij allen hebben met blikken van welgovallon geschouwd naar eon voorstelling vol gruwel, wolko was geheoten „Een huwelijk onder Bode wijk den Vijftionde," waarin wuftheid en overspel hoogtij vierden." Een prins profosseur. Men seint uit Freiburg aan de Volks- zeitung van Keulen, dat Prins Max van Saksen een benoeming als pro fessor in de liturgie aan het bisschop pelijk seminarium te Keulen heeft aan- gonomon. Hij zal van dezen zomer als zoodanig optréden. Lynch. Hamilton (Georgia) 23 Jan. Een menigte volks is binnengedrongen in de gevangenis om zich meester te maken van vier neger-gevangonen, waaronder één vrouw, die beschuldigd zijn van moord op een pachter. Alle vier zijn gelyncht en hun lijken door boord mot kogels. Fransch-Italiaanseh incident. Parijs 24 Jan. De Matin deelt mede dat de Italiaansche rogoering hooft toegestemd in do uitlevering van de aangehouden 29 Turkscho passagiers. Von Ahrenthal. Weenon, 24 Jan. De gezondheids toestand van Von Ahrenthal is zeer ernstig. Behalve de gewone kwaal heeft hij nu ook influenza. Vrijgesproken. Ifb Amsterdamsche .Rechtbank hooft heden N. Agteribbe, togen wion 4 jaar was geëischt wegens brandsticht ing in het perceel Amstel 85 vrijgesproken. van Wintermantels, - Costumes, Blousen.Jupes, Jupons, Robes en Japonstoffen alsmede PKLTfell I4EN van de goedkoopste tot de hoste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.7 te Horta, laagste stand 746.7 to Portlands- bill. Verwachting tot den volgendon dag: Zwakko tot matige zuidelijko tot oostolijko wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkoto regenbuien, iets koudor. VAN DEN Kf lee leu haii del ie A msterdam 1912. Vorige Koers vnn beden 24 JAN MiMtslccniiigeii Ned. Cert. Werkelijke', Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronen rente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russiseho Obl. 1906 5 pet? Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico All. Binnenland Obl. 5 pet.. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ituiik- cii Creiliel-iiistcl- iiiiffcn. Nod. Banknandeolon fnilustr. OndcriiciiiiuRCii Amorican Car Foun dry Cornp. O. v. A. Id.Smolting Refining I Co. Cert,. v. Aand. Angfo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stool Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kid. Creriict Instcll. cii Cultuur Oiiricriicniiiiiccii Hand els vor. „Amster dam" Aand. Jav. 'ultuur Mij. Aand. i 305 Ned. Ilandol-Mij. C.v.A 187 '/2 Mijnbouw Mficil. Ketahoen" Mijnbouw' Mij. Gow. Aand. j 78 RodjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. fetroleum-Oudern. Dortsehe Potroloum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Nod. Mij.tot.Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Sekeeinam t )i(/eir Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tubuk-Ouderuewlugeu. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahnn Tabak Mij. Aand. Diversen- Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. IIoll. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Sptiorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. 1 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-M ij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Pieutieieeniiigeti. Amsterdam Aan d. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33V2 pCt. Amerikanen vast, Petroleum iets beter, Tabakken vaster, Culturen zwak ker, Rubbers iots beter, Nat. Staats fondsen flauw, Buitonlandsche onver anderd, Mijnen vast, Tram waarden vaster. 83'/, 65% löü7/ 893/% 93 86 47% 104% 86% 59"/, 209 53 867/, 26;7i 66 219 570 52 143 455 420 187 120 20". ll3'/: l."i 10 I' I 1" 82»/, 82"/, 95", 61",, 04"-, 183' (104.— f - 98"/, 98'/, 30", 31'/, 1661/, Vh 167'/, 7 Va 102'/s 102 152'/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2