HAZEN, LIS. I No. 11774. 50e Jaargang. jnSKÜHk JEB-CLitexi laxicS.- looping 3EMAN Buitenlandsch Nieuws. Eixxxiexxlaxxd.. De beste voor den prijs D^. EEUILLETOV. ^arnoóeróc (Trots. r beroemde erkglazen WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. Balans-Verkoop. JDt, Janskerk, der tkenlngen ent. A BETH, fi DE VOLKSDRANK bij uitnemendheid. Donderdag 25kJanuari 1913. KBAMM, iblj Gouda, iaren. bij Gouda, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. XT1®“cl"W-s- voor G-ouucLsu exx Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. lAU’S 4 S'-n-pn RMIEM. VAN HOUTEN'S Rona Cacao ppenningen 1 nu (Wordt vervolgd.) fc Zn., Gouda. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. HiNT. illtrvrrs, Gouda do in 1 Kg. /1.50pKgr. f0.421 */2 0.80[Vio., - 0.18 s WCIÏT DER eh.-onth. Ver. Chr. Voor- tiau, openbare en, van Water den voorzien KRING, TUIN f van Beeldende 'tier, Architect en van Bouw kunde imers, Keuken khuis, Graan- 8tailing met ie”, 8V> uur, ed. Bond van afd. Gouda, lecostumeerd BRUARI1912, hot Koffiehuis IRISTENSEN .n den te Haas- f 1.25 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Do Candidaat-Voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad. De Protestant schijnt in haar jong ste nummer Hot roomscho dagblad „Hot Huis gezin” kan er niet overheen dat het centraal bestuur van den Noderland- schon Tuinbouwraad in zijne te Utrecht gehouden vergadering besloten heeft Blijkens een gen telegram 1 (onderafdeeling liOHISIHE COIRANT. PRLJS DER ADVERT ENTIËN^ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer w 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel Groole letters en randen naar plaatsruimte. Réunie, 8 u., vcomité Chr. - en Woning- erjng Onder- 16) Ik herinner mij o.a., dat op zekeren morgen eene vrouw hevig schreiende bij mij kwam en mij een hartroerend verhaal opdischte van een varken, dat gestorven was. Het beest was ten ver koop en de opbrengst bestemd voor winterprovisie en eenige noodzakelijke behoeften, en nu was dat alles weg en zag ze de toekomst donker in. Wel, ik gaf haar f 50 schadevergoeding voor een nieuwen viervoeter en ze vertrok, ’s Middags vertelde ik het geval aan den directeur. De slimme, oude heer zeide niets, maar vroeg den naam mijner bezoekster en vertrok. De vol genden morgen het was Zondag vroeg hij mij hem te willen vergezel len en eens te zien of het verhaal der vrouw wel waar was. Zoo gezegd, zoo gedaan. En wat bleek? Dat het ge heele gezin, een paar broeders, bloed verwanten en gasten, kortom een ge heel gezelschap aan een vroolijke bras partij bezig was, waarbij bier en sterken drank niet vergeten waren; F- DE MINK, Telefoon 274. [eregeld tijdig ntvangenvu vermakeljk- ian in onxe is bestemd om te worden: Genoegen”, p. Dir. Jan- aeisje.u 1 Genoegen”, s-tooneelvoor- C. G. aakbord” 8*/j reen. „Volks- i 1912. 5 Februari van 4 uur en op n 9 tot 11 uur. geeft Notaris ItaliëTurkije. Het Fransch-Italiaansch incident. Parijs, 24 Jan. De minister van bui- tenlandsche zaken heeft hedenavond een telegram van den Franschen ge zant te Rome, Barrère, ontvangen, waarin verslag wordt gedaan van de besprekingen over het geval van de Manouba met de Italiaansche regee ring. Aan den Quai d’Orsay verklaart men, dat de besprekingen een goed verloop blijven hebben on de verwach ting bestaat, dat een oplossing en genoegdoening verkregen zal worden. In Tripoli. Gabes (Tunis), 24 Jan. Volgens nieu we berichten over het gevecht bij Gargaresj waren de Italianen vernie tigd geworden, indien niet een vlieg tuig de omtrekkende beweging der Turken had opgemorkt. De Italianen hadden 50 dooden en 30 gewonden. Op en aan de Roode Zee. Rome, 24 Jan. De minister van buitenlandsche zaken heeft den ver tegenwoordigers der vreemde mogend heden medegedeeld, dat de blokkade Uit verschillende provincies komen berichten van absolute onmacht van de bevolking om nog meer belasting op te brengen. En het verouderde spreekwoord is ook thans nog waar „Zonder geld geen Zwitsers.” Al mag men in den tegenwoordigen tijd over de noodige soldaten kunnen beschik ken, het oorlogvoeren zelf kost schat ten geld. Een tweede vraag voor de regeering zeer moeilijk op te lossen is, hoe staat het met het voornemen van Yoen-Sji-Kai om af te treden Blijft hij bij zijn uitgesproken voor nemen, dan is het vrij zeker, dat de regeering een groot deel van de troe pen waarover zij thans kan beschikken, zal missen. De reden waarom Yoean wil aftreden, is hierin gelegen, dat vo'l diplomaten hom financieolen steun hadden toegezegd, die echter geregeld is uitgebleven. Hoe do uitslag in China zal zijn, is nog niet te voorzien. ■MMxUr in de hoogorgenoemde onderafdeeling door een zevental Troemonscho roovers aangevallen, van wie twee werden ne- dergelegd, terwijl aan onze zijde een officier niet levensgevaarlijk, oen in- landsch militair beneden den rang van officier zwaar en twee inlandsche mili tairen beneden dien rang licht gewond werden. bekend, toen de vertegenwoordi ger van Argentinië te Asuncion uit voering gaf aan de opdracht om te protesteoren tegen de op Argentijnsche schepen en ondernemingen gerichte aanvallen, do regeering der republiek Paraguay op onheuscho wijze alle uitlegging geweigerd had. De verte genwoordiger van Argentinië heeft bevel ontvangen om binnen 24 uur genoegdoening te eischen, indien deze niet gegeven wordt, zal hij onmid dellijk vertrekken. Frankrijk. De staking der danseressen aan de groote opera is geëindigd. De staaksters die door de directie ontslagen waren, zijn berouwvol om vergiffenis komen vragen, en toen weer in genade aangenomen. De direc tie hooft dus de overwinning behaald. Rusland. De herdenking van den „bloedigen Zondag” toen, gelijk men zich her inneren zal, de militaire macht plotse ling vuur gaf op een menigte monschon dio oen smeekschrift aan den Czaar wildon brengen heeft eergisteren in verschillende steden plaats gehad met botoogingon on bijeenkomsten, welke de politie poogde te verhinderen. In Nicolajef staakten 2000 bootwerkers, in Jekaterinoslaf de arbeiders van de werven. In Riga hielden de arbeiders een optocht met roode vaandels onder het zingen van revolutionnaire liede ren. Verscheidene arrestaties on huis zoekingen hadden plaats. In St. Petersburg trokken arbeiders in groote troepen naar het Proobras- jonsko kerkhof, waarde offers van don „bloedigen Zondag” zijn begraven, om er kransen neer te leggen. De politie sneed er de roode linten af. Chin*. Eonigen tijd geleden wist de „Daily Mail” mee te doelen, dat het Keizerlijk Huis in China zou aftreden. Dit be richt blijkt echter onjuist te zijn ge weest. De Keizerin-weduwe hoeft, na goruimon tijd met de ministers te hebben geconfereerd, beslist geweigerd een besluit tot aftreding goed tp keuren. Dan wilde zij liever den strijd tot het uiterste voeren. Na het bekend wor den van deze “beslissing is het dus waarschijnlijk, dat de onderhandelin- gen met de opstandelingen niet verder zullen worden gevoerd. De wapen stilstand, die tot Zondag a. s. loopt, zou dus in geen geval worden ver lengd. Aan de Keizerin-weduwe is waarschijnlijk niet vreemd het gerucht, als zou er in het kamp der revolu tionairen tweedracht hcerschen. Zoo moet de afgevaardigde der opstande lingen tijdens de onderhandelingen Woe-Ting-Fang zijn ontslag als ver tegenwoordiger hebben gevraagd om dat hij en met hem dr. Sun-Yat-Sen van verraad werd beschuldigd. Vele van hun vroegere partijgenooten zien in het sluiten van een wapenstilstand een tegemoetkoming aan de Mantsjoe- dynastie. Verder heeft men als grief tegen dr. Sun-Yat-Sen, dat hij te veel gehoor geeft aan zijn Japansche raads lieden. Vooral de meer gematigden onder de Chineesche hervormers be ginnen er aan te twijfelen of dr. Sun- Yat-Sen wel de geschikte man is, om een groot land als China te kunnen besturen. Zijn kennis van land en volk moet daartoe ten eenenmale on toereikend zijn. Een andere factor die zeker mede heeft bijgedragen tot het verwerpen van den voorgestelden afstand is de houding van generaal Tsjang-Hoe- Soen, de bevelhebber van het keizer lijke leger ten noorden van Nanking. Deze hééft verklaard zich ook al deed de kroon afstand, in geen geval onder Sun-Yat-Sen’s bevelen te zullen stellen. Mocht de kroon toch tot die laatste maatregel overgaan, dan zou hij weten, wat hem te doen stond. Hij meende de 18000 man, die hij thans onder zijn bevelen had, gemak kelijk tot een 100.000 man té kunnen uitbreiden. De kwestie is nu maar, waar het geld van daan te halen, noodig voor het verder voeren van den oorlog. van de Arabische kust tusschen Ras Isa en Ras Goelaifak den 24sten en niet don 22sten dezer zal beginnen. Vijf dagen worden aan schepen van onzijdige volken toegestaan om het geblokkeerde gebied vrij te verlaten. Uit Perim, wordt gemeld Do Italianen hebben .gisterochtend het Oostonrijksche stoomschip „Bre* gens” aangehouden. DuitsohlaM. De 200e geboortedag van Frederik den Grooten. Geheel Pruisen heeft gisteren den 200sten geboortedag van Frederik den Grooten feestelijk gevierd. De Keizer heeft ’s morgens aan het gedenkteoken voor zijn voorvader, aan Unter den Linden, een lauwerkrans neergelegd. Daarop had in do garnizoenskerk van Potsdam een militaire godsdienstplech tigheid plaats. Hier heeft de keizer ook het graf van Frederik den Groo ten bezocht, om daarna de parade in oogenschouw te nemen, waarbij de keizer do troepen heeft toegesproken. In den middag heeft de Academie van Wetenschappen een feestelijke bijeenkomst in het Berlijnscho paleis gehouden, waarin de keizer oen rede voering hield. Do keizer wees op do verdiensten van den grooten koning voor do academie en gaf zijn wil te kennen, het werk {van zijn voorgan ger voort te zetten. De feestrede heeft de levensbeschrij ver van Frederik den Grooten, prof. Koser, gehouden. Inzake den moord op de juweliers* familie in de Alte Jacobstrasso te Berlijn heeft do politie bij oen pand jeshuis gisteren 115 personen gearres teerd. Het verhoor leverde niets op. Spanje. Het ministorie-Canalejas. In de Kamer heeft minister-pfesi- dent Canalejas oen formeele logen straffing gegeven van het bestaan van een crisis. Het ministerie was geen oogonblik zopder het vertrouwen van de kroon en de meerderheid in het parlement geweest. De meest volstrekte eensgezindheid heorschte in den schoot van het kabinet met betrekking tot allo vraagstukken. Amerika. Argentinië en Paraguay. De bladen te Buenos Ayres, maken waarop het beslissende woord zou wor den gesproken en hoewel zij een krach tige ziel bezat, popelde toch haar klein hartje van ontroering en blijde verwachtinghet was, of ze in een toovertuin voortschreed in een soort van kalmen, zaligen roes, waaruit ze vreesde te ontwaken on toch zoo gaarne zou worden gewekt door den prins aan hare zijde. Plotseling bleef hij staan en greep hare beide handen. „Gertrude!” sprak hij gejaagd en zeer rad sprekend, „ik ben geen man van veel of mooie woorden maar de vraag die ik u doen zal, is oprecht ge meend komt uit het hart.. Van uw antwoord zal mijn geheele toekomst afhangen. Ik heb u lief, wilt ge mijn vrouw worden?” Zij was niet onthalst, ze veinsde, ze draalde niet, speelde niet de verbaasde, groote blauwe oogen blikken vast de zijne en zacht, doch ferm klonk het van hare lippen „Ja, en in dat ja, Frans, ligt mijne belofte, dat ik trachten zal voor u een trouwe hulpe, een liefhebbende vrouw te zijn en te blijven. daarvoor was dus mijne gift bestemd geweest. Ik was woedend, daar ik be greep, dat men zich over den kort- zichtigen, gulden patroon vroolijk had gemaakt, en bracht de vrouw in tame lijk krasse termen haar onbeschaamd gedrag onder het oog. Ze bleef onder dien stortvloed van verwijtingen ter gend bedaard en verzocht mij beleefd haar even in het achterhuis te wil len volgen. En jawel, daar hing een vet varken aan den ladder. Tableau „Ziet u nu wel, dat ik niet gejokt heb, mijnheerhet varken is immers gestorven,” sprak ze kalm. Commentaar overbodig. Niettegen staande mijne rechtmatige verontwaar diging barstte ik in lachen uit en ging haastig heen. De directeur nam het geval ernstiger op en wilde dep man onmiddellijk ont slaan, of ten minste het geld bij ge deelten op zijn loon korten, maar daar wilde ik niets van weten. Ik vond het antwoord der vrouw daarvoor veel te „leul^” om het platweg uit te drukken.” Allen lachten. „Schiet je soms met spek van dat varken?” vroeg de oude heer, wien het verhaal zeer vermaakte, hoewel hij de waarheid in twijfel trok. „Bepaald niethet geval is histo- lantropisch gebied was ik evenmin ge lukkig, en ik hing dan ook alles, wat daarop betrekking had aan don kap- stop. Ik gaf den directeur opnieuw het geheele bewind in handen en nam den polgrimsstraf weer op om mijne zwer vende levenswijs te hervatten.” „Je verhalen zijn zeer onderhoudend. George, en onverschillig, of ze al of niet valsch zouden worden bevonden op den toetssteen der waarheid, heb ben zo het voordeel, dat de gedrukte stemming van straks geweken is,” zeide Frans. „Wel, Gertrude,” wondde hij zich tot deze, „wat dunkt u van een kleine wandeling Het is zoo’n prachtige avond en ik wenschte u over iets te raadplegen.” Zonder eenige gemaaktheid, doch met een lichten blos stond Gertrude op om aan zijn verzoek gevolg te geven, terwijl mevrouw Van Spankeren haar echtgenoot een veelbeteokenenden blik toewierp, die evenwel voor hem ver loren ging, maar door Héléne werd opgevangen. Dat Frans een bizonder onderhou dend cavalier was, kon zijne dame juist niet zeggen. Peinzend liep hij naast haar voort en ook Gertrude be waarde het stilwijgen ze begreep zeer goed, dat het oogenblik naderde, risch evenals het volgende authen tiek is, als u het tenminste verlangt te hooren. „Zeer gaarneklonk het van alle kanten. „Nu dan, ik wandelde op oen mid dag door het dorp en toevallig viel mijn oog op een allerliefst meisje van acht jaar dat men eene onoogelijke pop speelde ik herinner mij niet ooit in mijn leven zoo’n leelijke nabootsing van een mensch te hebben gezien. Ik wilde echter eens zien, of het kind, wat op school had geleerd en deed haar eenige eenvoudige vragen, waarop ze evenwel het antwoord schuldig bleef. Waarschijnlijk begreep ze mij niet, of wat nog waarschrjnlijKer is, had ik den slag niet van examineeren. Ik praatte nog wat over koetjes en kalfjes, over hare ouders en gaf haar eindelijk f 1. Ze zette groote oogen op, maar vergat mij te bedanken. „Wat doe je daar nu mee In je spaarpot leggen?” Ze had geen spaarpot, nooit van zoo’n ding gehoord. Ten einde raad besloot ik het eens met de ouderliefde te beproeven. Toen liep ze hard weg en eenige ©ogenblikken later zag ik haar in een winkelsnoepgoed koopen. „Kortom,” ging hij voort, „op phi- Atjeh. uit Ned.-Indië ontvan- hobbon zich te Rondeng v Singkel, afdeeling Westkust van Atjeh, gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden) zeventien verzróslieden gemeld, terwijl twee hun ner jwg niet in onderwerping kwamen (zie de Neder). Staatscourant van 11 Jan. 11.) In den nacht van 20 Januari jl. is een patrouillebivak te Kroeëng Loea gelegen aan de Boven-Troemonrivier

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1