Groots Opruiming »MM\G VAN DEN GEMEENTEHUI) Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3ÖBst0 8taats-loterij. Laatste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch. Weerbericht Officieele Prijscourant Ef l'eetenhan del te A instflrdain - - - mm als opvolger van den heer mr. J. de Marez Oijens aan de algemeene ver gadering voor te stellen jhr. mr. W. Th. C. Van Doorn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gra- venhage. Verbeeld u, aan het hoofd van den goorganiseerden Nederlandschen Tuin bouw, waartoe ook zoovele roomscho bloembollenkweekers behooren, zal dus iemand gesteld worden, die een geprononceerd standpunt inneemt, die herhaaldelijk aan zijn antipathie tegen do roomschen lucht gaf. Is 't niet verschrikkelijk? Wat heeft dat cen traal bestuur in Utrecht toch geman keerd om zoo iets te doen Al had de heer Van Doorn nooit bijzondere belangstelling in tuinbouw- aangelegenheden aan don dag gelegd, al miste hij den noodigen practischen kijk op de zaken wel, over zulke bezwaren zou het Huisgezin heen stappen, als tegen den persoon van don candidaat niet zooveel was in te brengen. Want is hjj niet de man van de interpellatie over de Borromaeus- encycliek en is de heer Van Doorn niet (maar dat durfde het Huisgezin niet aanvoeren om zijn eigen klein geestigheid niet nog des te moer te uitkomen) is de heer Van Doorn niet lid van het hoofdbestuur der Evan gelische Maatschappij Dat is genoeg voor een blad als het Huisgezin en consorten om te decreteoron zoo'n man is als voor zitter in den tuinbouwraad niet op zijn plaats 1 Vrijzinnige Concentratie. In do gisteren te 's Gravonhage ge houden vergadoring van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvorooniging 's Graven- hage is behandeld de motie om te ko men tot samonwerking by de drie linkaohe partijen bij de a.s. Kamer verkiezing. Uit de discussies hierover bleek dat samenwerking wel wordt gewenscht echter, niet met opoffering van eigen boginselon. Door don heer Roodhuijzen werd er op gewezen dat het beter zou zijn ge weest indion deze motie was ingezon den bij de hoofdbesturen der drie liberale partijen, dan by die van drie kiesvoroonigingen te 's Gravenhage. Genoemde heer oordeelde het ge wenscht het daarheen te leiden dat de drie vrijzinnige partijen door onderling overleg der hoofdbesturen er toe ko men om in 1913 elkander niet te be strijden, d.w.z. geen candidaten tegen over elkaar stellen in districten, die op den vijand veroverd moeten wor den, overigens iedor te laten houden wat hij heeft. Hij geeft den voorstel lers in overweging hun motie in dien zin te wijzigen, nl. zoo, dat do Haag- sche hoofdbesturen stappen in do be- v doelde riohting zullen doen bij de partijbesturen. In dien geest word do motie onder gejuich met algemeene stemmen aan genomen verklaard. Z. K. H. Prins Hendrik hoeft gis- tornamiddag, vergezeld van zijn ad judant baron van Pallandt, por auto Honselordijk bezooht, en daar den tuin van den heer A. Vreugdonhil Jz. en de druivenkweekerij Niouw Honsel bezichtigd. Z. K. II. nam met groote belangstelling konnis van do inrich ting van de - kassen, de verwarming en de electrischo watervoorziening, en voorts van de vervroogde cultuur on der staand en liggend glas. De Prins werd rondgeleid en ingelicht door den hoer Vreugdonhil en diens vader, die de hooge gasten tot Loosduinen vor- gozoldon, waar de inrichtingen van de firma H. v. Spronsen en Steijn werden bezichtigd. Eerste Kamer. De leden van de Eersto Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadoring bijeengeroepen tegen Dinsdag, 30 de zer, des avonds te half 9 uur. (Stct.) Jhr. mr. A. F. do Savornin Lobman. Jhr. mr. A. F. do Savornin Lohman hooft verklaard, dat hij, wogons zijn leeftijd, zich in 1913 niet weer voor een Kamerzetel beschikbaar zal stellen. Kamerverkiezing Hilversum. De heer H. Th. s'Jacob, burgemeester van Bussum, candidaat gesteld door de christelijk-historischen voor de Twoedo Kamer, deelt in het „Hbl." mede, dat hij uit een fiscaal oogpunt geen tegenstander is van een wijziging onzer tarieven van inkomende rechten, waar 's Rijks middelen versterking behoeven. Naai* de „Nod." verneemt, is door B. en W. een verlof van 10 dagen verleendaan den openbaren onderwijzer W. de Jong, candidaat der Vrijzinni gen voor de Kamerverkiezing in Hil versum, teneinde in dien tijd in het district voor de candidatuur te kun nen optreden. Zooals wij hebben gemeld, is de onderwijzer Wanink, werkzaam aan de school-Nieuwe Havondwarsstraat te 's Gravenhage, voor een maand ge schorst. De redenen die tot het nemen van dit besluit geleid hebben, zijn in 't kort zoo de N. R. Ct. meldt, de vol gende De heer G. H. Wanink, op 1 Sep tember 1907 aangesteld bij genoemde school, heeft in de 4 jaren, die hij thans in gemeentedienst is, herhaal delijk reden gegeven tot klachten ook wegens andere oorzaken dan die, welke thans schorsing tengevolge hadden, en het zijn deze klachten, die aanloiding waren, dat hij onlangs een brief ont- vifig, waarin hem meegedeeld werd, dat hem zijn periodieke verhooging met 1 Juli 1911, voor éón jaar te rekenen van dien datum af, ingehou den werd. Verband tusschen de schor sing on het inhouden van de verhoo ging bestaat er dus niet. Op 13 dezer ontstond in do klas van den heer Wanink een woorden wisseling tusschen hem en het hoofd, den heer Dewald, over het te laat komen van oen meisje en hierbij trad de heer Wanink zoo kommandeerend tegen het hoofd op, in tegenwoordig heid van de kinderen, dat de heer Dewald onmiddellijk hierover een klacht indiende. De zaak werd met spoed onderzocht en op 17 dozer kroeg de heer Wanink de medodeeling dat hij voor een maand geschorst was. VRIJDAG 19 JANUARI 1912. (Slot.) Aan do orde: Het voorstel tot bestrating van den weg „Onder de Boompjes". Do beraadslaging wordt geopend. De heer Vergeer: M. do V.Ik wensch te vragen, of het de bedoeling is die straat over hare geheele breedte te bestraten en of de grond vóór de aan dien weg staande huizen reeds aan de gemeente ovorgodragen is. Ik meen dat ongeveer 2 Meter van do straat, buiten do boomon, feitelijk het eigendom van de bewoners daar is die waren ook van plan don grond aan do gemeente over te dragen. Ik zou dus willen vragen of dit reeds geschied is en zoo ja, of do geheele straat dan bestraat zal worden. Do heer Nedorhorst: Ik ant woord dat het niet in do bedoeling ligt dio 2 k 3 M. buiten de boomen te bestraten. Het voorstel strekt om slechts te bestraten hetgeen gemeente- eigendom is. Er is wel oen adres van de bewoners aldaar ingekomen, ik meen bij B. en W., maar dat is nog niet afgehandeld. Voorloopig zal al leen bestraat worden hetgeen gemeente- eigendom is, n.l. de tegenwoordige rijweg. De Voorzitter: Mag ik hieraan toevoegen dat dus uit de mededeeling van don heer Nederhórst volgt dat, zoodra de. grond is overgodragen wat niet kan zonder dat vooraf een Raadsbosluit daaromtrent genomen is van B. en W. een voorstel te wach ten is om ook do ontbrekende 2 4 8 M. van bestrating te voorzion, dus oen nader voorstel om dezen post to verhoogen. De heer Vergeer: M. de V.Ik dank U en den hoor Nederhórst voor de vorstrokto inlichtingen. Ik wil alsnog vragen of dan do bedoeling is met de bestrating zoolang te wachten tot die ontbrekende grond aan de ge meente ovorgodragen is De Voorzitter: Dat behoeft volstrekt niet. De rijweg kan best bestraat wordon en naderhand het trot toir er naast. De heer Vergeer: Het is met hot oog op de meerdere kosten dat ik myno vraag doe. Ik onderstel dat men beter en goedkooper het geheel in eens kan bestraten aan nu een ge deelte en later het overige. De hoer Dossing: M. d. VDe bedoeling is dus de nieuwe bestrating te doen aansluiten aan de bestaande bestrating, het z.g. trottoir, tusschen de boomon in. Het zou dan wel ge wenscht zijn daar de boomen, die een onding voor den weg zijn, te ver wijderen. Zij zijn een groot bezwaar voor don grindweg, die or nu is, maar het zal hetzelfde geval zijn wanneer de nieuwe bestrating er is. Wanneer daartoe de mogelijkheid bestaat zou ik gaarne zien dat B. en W. eens nagingen of die boomen niet weg konden. De Voorzitter Ik wil gaarne de verzekering geven dat B. en W., die vorig jaar reeds moeite hebben gedaan de boomen daar eenigermate te beperken, gaarne hun pogingen zullen herhalen en zullen trachten te doen wat in dit opzicht mogelijk is. De heer IJ s s e 1 s t ij n M. d. V. Bijaldien de eigenaren die grond over doen aan de gomeente en deze dus die boomen in eigendom krijgt, is zeer zeker toch noodig een Raadsbesluit om de boomen te rooien. Hiertegen zal ik mij echter steeds verzetten. De Voorzitter: Over eenige weken zal waarschijnlijk den Raad bereiken een voorstel om een beslis sing te nemen omtrent de overneming van het gedeelte weg naast den rijweg. Het komt mij voor dat tl an beter deze zaak ter sprake gebracht zal kunnen worden. De beraadslaging wordt gesloten en hot voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde Het voorstel 'tot rooiing van boo men langs de Use!dijken. De beraadslaging wordt geopend. De heer K nut Jol: lk zie altijd met leede oogen een voorstel verschij nen tot rooiing van boomen. Boomen geven het aanzien aan de stad zij vormen natuurschoon, waarmede Gou da overigens zoo karig bedeeld is. Wordt dit voqrstel aangenomen dan zullen helans vele boomen het loodje rnooten loggen. De mooie Goejanver- wellendijk, een van de mooie wande lingen voor do inwoners van Gouda, zal wordon "blootgelegd en beplant met jonge boompjes. Dat zou mij verbazend spijten. Natuurlijk zal ik er mij bij moeten nederleggen wanneer doskundigen zeggen dat de boomon allen in dusdanigon toestand zijn dat zij bepaald moeten verdwijnen. Nu lees ik echter in de toelichting van B. en W. dat ook de boomen langs den IJseldijk tusschen de Hanepraaisluis en de Haastrechtsche brug in een slechten toestand verkoeren, maar zij achton dien toestand nog niet zoo slecht dat do boomen daar- dadelijk gerooid zouden moeten worden, want het polderbestuur geeft geen toestem ming om op dien dijk wederom nieuwe boomen te planten. Ik zou nu willen vragen of het niet mogelijk zou zijn dat op den Goejan- vorwellendijk slochts die boomen ge rooid werden, welker verdwijning op hot oogenblik dringend noodzakelijk is, de boomen, die er nog half mede door kunnen, te laten staan on het rooien van de boomen, b.v. te doen plaats hebben over een tijdsverloop van 10 jaren en dio boomen succes sievelijk te vorvangen door jonge boo men. Wanneor dit do bedoeling van B. on W. is zal ik mij gaarne met hun voorstel kunnen vereenigen. Do Voorzitter: Dat is de be doeling van B. en W. In hun voor stel staat uitdrukkelijk dat zij mach- tiging vragen tot het op stam ter rooiing verkoopen van de daarvoor aan te wijzen boomon beoosten de Haastrechtsche brug en tot het planten van nieuwe. De te rpoien boomon zijn die, waarvan het noodzakelijk is dat zij verwijderd worden. B. en W. deelen geheel de liefde van den heer Knuttel voor onze schoone boomen on het is mot groot leedwezen dat zij dit voorstel nebben moeten* doen. Ik kan de verzokering geven dat zy mot evenveel piëteit zullen trachten te redden wat te redden is. De heer Knuttel: M. d. V.Ik dank U zeer voor Uw antwoord. Ik heb doze zaak alleon ter sprake ge bracht omdat ik meende uit den mond van een dor Wethouders vernomen te hebben dat alle boomen daar zou den gerooid worden. Ik ben door Uwe toezegging gerustgosteld. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen.' Aan de orde: Het voorstel tot wijziging dor ge meente-begrooting voor 1912. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aart de orde: Het voorstel tot vermeerdering van het bedrijfskapitaal der Bank van Leening. De beraadslaging wordt geopend. De heel' van 11 e r s o.nM. a. V. Ik heb geen bezwaar tegen het voor stel om het bedrijfskapitaal van de Bank van Leening tot f 22000.te verhoogen, maar wel tegen hetgeen voorkomt in de 3de alinea van de toe lichting van B. en W. Daar lees ik namelyk „Het voormelde bedrag van f 2000. kan gevonden worden door gedeelte lijk te beschikken over de dezer dagen ontvangen koopsom van bouwterrein in het tweede gedeelte van het Van Bergen IJzendoornpark, in totaal be dragende f5595.50. Het overblijvende zouden ,"wij wenschen te bestemmen tot buitengewone aflossing van schuld en wel in ronde sommen van f 1000. Ik heb bemerkt in den loop van de laatste jaren dat de leden van den Raad er voor zijn om zooveel moge lijk tegen tp gaan verkoop van ge meente-eigendom, aangezien daardoor de Gemeente verarmt. Evenzeer juich ik het zeer toe dat al het mogelijke gedaan wordt om schuld te delgen aangezien daardoor de gemeente eigen lijk rijker wordt. Met het oog daarop heb ik de eer voor te stellen de woor den „Het overblijvende zouden Wij wenschen te bestemmen tot buitenge wone aflossing van schuld en wel in ronde sommen van f 1000.te ver vangen door„Het overblijvende zouden wij wenschen te bestemmen tot tegemoetkoming in de aanschaffing van een stoombrandspuit". Dan wordt al het vrijkomend geld besteed en vloeien er niet onnoodig bijna f 600. in de Gemeentekas, die natuurlijk dan verbruikt zonden worden. De Voorzitter: Mag ik den heer van Itorson doen opmerken, dat hij zich vergist wanneer hij meent dat de overblijvende f 595.50 in de Ge meentekas zouden vloeien en opga- maakt zouden worden. Tegenwoordig is de inrichting van de begrooting door Gedeputeerde Staten zoodanig voorgescheven dat uitdrukkelijk de buitengewone ontvangsten van de gewone ontvangsten zijn afgescheiden. De opbrengst van verkoop van ge meente-eigendommen wordt geboekt onder het hoofdstuk „buitengewone ontvangsten" en dat kan nooit ver mengd worden met het gewone jaar- lijkseho budget. Wanneer het verschil tusschen buitengewone uitgaven en buitengewone ontvangsten een voor- deelig saldo aanwijst dan wordt dit overgebracht op den dienst van het volgend jaar, ook wederom onder de buitengewone ontvangsten, die straks weder moeten dienen ter betaling van buitengewone uitgaven. Bovendien is het voorstel van dr. van Iterson overbodig, aangezien wij hier voorloopig hebben een maatregel om te boeken do ontvangsten tor zake van don verkoop van eigendommen, welke aan don heer Bokhoven zijn verkocht. Er zullen in den loop van het jaar ^ongetwijfold nog meer buitengewone ontvangsten zijn al is niet het wegens verkoop van gemeente-eigendom. Eerst aan het eind van het jaar worden daarvan opgemaakt de balans en het bedrag dat moet worden geleend, zoodat hot niet alleon niet onmogelijk maar ook zelfs zeer waarschijnlijk is dat, aap het eind van het jaar, wan- j neer wij moeten overwegen of wij een leening zullen sluiten, B. en W. zullen komen met een voorstel deze f 3000. niet to bestemmon voor buitengewone aflosssing van loening maar dat bedrag -f- de resteorende f 595.50 te bestem men zooveel kleiner te doen zijn. 'Ik kan dr. van Iterson de verzoke ring geven dat hij te dien aanzien volkomen gerust kan zijn. De heer van Iterson: M. de V. Ik .dank U voor Uwe mededeeling. Ik wil zoggen dat, ik voor het besluit, dat Gedeputeerde Staten genomen heb ben, zeer dankbaar ben. Ik meen dat dit bepaald een besluit is geweest dat eigenlijk reeds vroeger had moeten genomen worden. De Voorzitter: Ik kan den heer van Iterson mededeelen dat ik' in deze geheel zijne meening deel en j dat ook ik het besluit van Gedepu teerde Staten zeer goed acht en dat gelukkigerwijs ten aanzien van deze Gomeente dat besluit niet zoo drin gend noodig was geweest. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge- meente-begrooting voor 1911. De Voorzitter: Ik heb de eer namens B. en W. mede te deelen dat ook volgnummer 171, „verpleegkosten voor krankzinnigen*' te laag blijkt geraamd te zijn, dit jaar gelukkig slechts f 105.B. en W. wijzigen derhalve hun voorstel zoodanig dat ook nog wordt voorgesteld bedoeld volgnummer met f 105.te verhoo gen en van volgnummer 119 f 105. meer af te schrijven. Het gewijzigd voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aaiv de orde De bezwaarschriften tegen aansla gen van het Kohier 1911/12 van Schoolgelden op de Burgerscholen. Worden in besloten vergadering behandeld. I Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Zware brand te Amsterdam. Een geweldige vuurgloed aan den Oostenlijken hemel, die zich met groote snelheid uitbreidde en in felheid toe nam, kondigde gisteravond omstreeks 7 uur een zvraren brand aan, welke door heel Amsterdam en in wijden omtrek kon worden waargenomen. De brand woedde op de uitgestrekte em placementen van de Kon. Ned. Fabriek van Stoomwerktuigen en Spoorweg- materieel, die zich uitstrekken langs de Conradstraat, tusschen de Oosten burgergracht en de Werf Conrad van de Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij. Uit de geheele stad stroomden groote menschenmassa's aangetrokken door den rossen vuurgloed, waardoor men soms op grooten afstand de vlam men zag spelen, naar de Eilanden. Daar echter de brandende gebouwen geheel op afgesloten terrein lagen, viel het gemakkelijk het nieuwsgierige publiek op een afstand te houden, zoodat verreweg de meeste menschen niet veel meer van den brand zagen dan den f el-rood gekleurden hemel. Op het aohterste gedeelte van het terrein stond de zg. timmerwerkplaats d. i. een groote houten loods, onge veer 100 M. lang en 30 M. breed, bestaande uit twee verdiepingen. De benedenverdiepi ïg was een grootedial, waarin de spoorwaggons op de chas sis worden gebouwd, en die tevens als hout-opslagplaats diende. De boven ste verdieping bestond uit verschil lende vertrekken en bevatte o. a. toeken-ateliers en een leerschool voor de fabrieksjongens. Vermoedelijk is in een der school lokalen de brand ontstaan, door welke oorzaak- valt moeilijk uit te maken, daar dit geheele gedeelte van het ge bouw in enkele oogenblikken in zulk een dichte rook^stond, dat er niet meer in door te dringen was. Gedacht wordt aan kortsluiting als de waar schijnlijkste oorzaak. Het duurde slechts zeer kort, of de geheele loods met het daarin omge slagen hout en de in bewerking zijnde waggons (tweede-klasse-rijtuigen voor de Staatsspoor) stond in lichte laaie. Toon het dak was doorgebrand, stegen er geweldige vlammenzuilen huizen hoog ten hemel, en veroorzaakten den feilen gloed, die over de heele stad waarneembaar was. Nog voordat de brandweer met vol doende materieel aanwezig was, om den reusachtigon vuurpoel met kracht aan te tasten, hadden de vlammen zich reeds medegedeeld aan het dak van de achter de loods gelegen eigen electrischo centrale der fabriek, waar van deze licht zoowol als beweegkracht betrekt. En ook de lakkerij, naast de timmerwerkplaats, werd aangetast, zoodat de brand teen een ruimte be sloeg van ongeveer 150 bij 45 meter. Geweldig was de hitte, die door deze woedende vuurzee werd uitgestraald, zoo zelfs, dat driven van de electrische goloidingen op sommige plaatsen door- smolten, zonder direct met de vlam men in aanraking te zijn geweest. In de stad dacht men niet anders, of de geheele Nederlandsche fabriek ging in de vlammen op. Alle beschik baar brandweermaterieel, behalve na tuurlijk de reserve, die steeds achter- blijft, rukte uit; ook de beide drijvende stoomspuiten, de Gason en de Jan van der Heyden, en toen deze mot vijf andere stoomspuiten begonnen een waren zondvloed over de helwitte vuurkolken te worpen, was hot alsof plotseling oen doove^d scherm erover uitgespreid word, zoo werden de hoog oplaaiende vlammen neergedwongen en als verstikt in rossige wolken van damp en. rook. Een uur na het uitbreken vari den brand was hij bedwongen, hoewel do brandweer natuurlijk den ganschen nacht de handen vol werk had. De schade is moeilijk te schatten. Een der directeuren van de fabriek deelde ons mede, dat in de timmer werkplaats vrij veel, grootendeols af gewerkte, waggons stonden, waarvan, zoo goed als niets meer over is, want het gansche gebouw is schoon uitge brand. Hoe kranig werk de brandweer-ge leverd heeft, en hoe krachtig zij den strijd heeft aangebonden met de ge weldige vuurzee, blijkt hieruit, dat slechts het achterste gedeelte van de loods geheel met den grond is gelijk gebrand. Voor het grootste gedeelte zijn de muren van het houten gebouw blijven staan. Van de electrische cen trale daarachter is het dak wegge brand. Daar de fabriek door twee eigen centrales bediend wordt, behoeft zij niet geheel stopgezet, maar toch wel voor een groot gedeelte, nl. al de werkplaatsen, die van deze centrale den stroom betrokken. Hier staat voor ten minste f 75,000 aan'machinerieën. Een eerste en oppervalkkig onder zoek doet hopen, dat deze niet ernstig beschadigd zijn. Doch in ieder geval zullen een 700 werklieden de eerste dagen niet aan hun gewonen arbeid kunnen gaan. Ook in de lakkerij is veel schade aangericht. Het daarnaast gelegen ge bouw voor machinale houtbewerking is, dank zij het krachtige optreden van de brandweer, geheel gespaard Het blusschingswerk stond onder persoonlijke leiding van den comman dant der brandweer, den heer Meier. (N. R. Ct.) De moordaanslag te Groningen. Het politieonderzoek betreffende don driedubbolen moordaanslag, Zatei dag avond ten huize van den heer Polak te Groningen gepleegd, is thans ge ëindigd. Omtrent den jeugdigen mis dadiger deelt de „N. Gron. Ct." het volgende mede Kleij zal, zoodra hij van de bekomen verwondingen genezen is, ter beschik king van de justitie gesteld worden. Hij maakt een vreemden indruk. Want hoewel zijn handelingen algemeen op ontoerekenbaarheid wijzen is toch zijn persoonlijkheid die van een normaal mensch. Alleen is hij wat bijzonder stil en neerslachtig. Hij is de zoon van een oppassend werkman, den timmerman W. K. Dezen is het totaal onbegrijpelijk dat zijn zoon deze misdaad heeft kunnen begaan. Hij heeft nooit anders te klagen gehad over zijn zoon, dan dat hij in den laatsten tijd gedurende zeven weken zonder werk was. Hij leefde altijd zeer ingetogen, gebruikte-geen sterken drank, kwam nooit in een kroeg, had geen omgang met meisjes, had zelfs geen kameraden. Zijn eenige uitgaan was de bioscoop, maar daarvan maakte hij dan ook een druk gebruik, soms meer dan tweemaal per week. De bioscoop had voor hem groote aantrekkingskracht. Bij zijn laatsten patroon, den heer Helder, meubelmaker aan de Kruitlaan, gaf hij daarvan herhaaldelijk blijk. Roo- vers- en'Indianengevechten, de detec tive-nummers hadden zijn grootste bewondering en daarover mocht hij gaarne praten. Zijn ouders on ook zijn patroon hadden wel eens gezien dat hij een revolver had. Op de vraag wat hij daarmee moest doen had hij zijn moeder geantwoord dat daarmee honderden menschen in do stad waren- gewapend en aan zijn patroon ver klaarde hij dat het wapen hom dien sten zou kunnen bewijzen als hij wan del- of fietstochten bij avond maakte, want hij liep altijd alleen, omdat hij zich bij niemand aansloot. Zijn laatste patroon is overigens uitstekend over hem te spreken en prees hem als een flink, ijverig werkman, die altijd be leefd was en voorkomend tegen ieder een. Hij zou, zoodra er weer werk was, weer terugkomen. Zijn kist jihet gereedschap was daarvoor bij zijn patroon blijven staan. Uitgaan deed hij nooit later dan tot hoogstens half elf 's avonds, ging dan dadelijk te bed, maar vertelde wel eens dat - hij uren had wakker gelegen en had liggen denken over Amerika. Dat was in den laatsten tijd zijn ideaal. Gedurende de laatste dagen hebben zijn oudefs niets bijzonders aan hem gemerkt. Hij was tegen 8 uur, in zijn Zondagsche pak, nieuwe demi aan en een pet op, uitgegaan. Zijn ouders hebben niet gezien dat hij de wapens en andere zaken die op hem gevonden werden, bij zich heeft gestoken. Een half uur er na heeft hij het feit bedre ven, en is dus waarschijnlijk linea recta naar het huis van den heer Polak ge- rn, waar hij eens met den heer Hel- eenige stoelen heeft gebracht. In den tuin, waardoor hij een uitweg heeft gezocht en gevonden, is hij evenwel niet geweest. Even voordat hij het ouderlijk huis verliet, om de misdaad te plegen, legde zijn moeder een rijksdaalder voor de huur op tafel. Tot zijn moeder zei hij toen, dat ze geen huurde behoefde te betalen. We kunnen zelf wel een huis krijgen", zei hij. „Ja, had zijn vader gezegd, we kunnen het wel timmeren en schilderen, maar we hebben geen geld om den grond te koopen". „'tGeld komt er wel, vader", heeft hij toen gezegd, en met deze woorden ging hij heen. Hij was door zijn vele lezen, vrijwel goed ontwikkeld, had beschaafde ma nieren en was zeer werkzaam. Het meisje is Maandagmiddag ge opereerd, de kogel is uit haar linker borst verwijderd en haar toestand was Maandagavond vrij goed. De heer Maurits Polak is weer naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij wel geopereerd zal moeten worden. Zijn toestand en die van den heer Edu- ard Polak, Maandagmorgen geopereerd is goed. Verleden week werd bij Andijk de landbouwer L. B. dood aan den kant van een sloot gevonden. Men dacht, dat de ongelukkige, na' in de sloot geraakt te zijn, met veel moeite erin geslaagd was, weer op het droge te komen en daarna, uitgeput zijnde, was doodgevroren. Het gerucht gaat nu echter, dat hier een misdaad in het spel is. Het slachtoffer toch bleek van zijn geld beroofd te zijn. Thans heeft men het lijk ter schouwing weer op gegraven. Tengevolge van een lek in de gas leiding in de woning van v. d. Veen te Hoorn, ontwaakten de bewoners gistermorgen met hevige hoofdpijnen en neiging tot brakingen. Spoedig aangewende hulp deed erger voorkomen. Te Zesgehuchten is het 10-jarig dochtertje van den landbouwer Enge len door het ijs gezakt en verdronken. In de eendenkooi bij Balk zijn in één dag 1100 wilde eenden gevangen. De kooiker herinnert zich niet, dat dit ooit eerder gebeurde. Behalve te Barnevold, hebben zich ook in het naburige Lunteron eenige gevallen van miltvuur onder do kooien voorgedaan. GOUDA, 25 Januari 1912. Kinderbal. De prijzen welke voor het op 3 Febr. a. s. te houden gècostumeerd Kinderbal in de Sociëteit „Ons Ge noegen" worden uitgoloofd, zullen worden goötaleord bij do firma C. G. van der Post, Sigarenmagazijn, Hoog straat. Door hot Departement van Justitie is aanbesteed de lovering van ver schillende bonoodigdheden voor den arbeid in gevangenissen, Rijkswerkin richtingen en Rijksopvoedingsgestich ten voor het dienstjaar 1912. Voor perceel 17 was hot laagst in geschreven door do N. V. Goudsche Machine Garenspinnorij alhier voor f 562.50. In de gisteren geplaatste mededee ling betreffende aansluiting aan het kabelnet der Electrischo Oentralo van personen buiten het net wonende, is een fout ingeslopen. De Directie deelt ons thans mede dat bij garantie van een bepaald aan tal stroomoenheden gedurende een zeker aantal jaren veelal toch aan sluiting wordt gegeven en dat dan slechts de normale kosten f 15. worden gevorderd. Uitvoering Arbeidswet. De uitvoering der Arbeidswet heeft, wat de daarin opgenomen nieuwe be palingen betreffende de afgifte der arbeidskaarten van vróuwen en jeug dige personen aangaat, door onwetend heid of misverstand van sommige werkgevers, bij enkeleii reeds tot moei lijkheden geleid. Moesten deze kaarten vroeger, na afloop van de arbeidsovereenkomst, ten stadhuize worden ingeleverd, thans, na 1 Januari, moeten ze onmiddellijk aan de betrokkenen worden afgegeven. Wanneer een werkgever in gebreke blijft aan deze bepaling te voldoen kan daarvan een geldboete of zelfs gevangenisstraf het gevolg zijn. Men zij dus op zijn hoede. Ook een slachtoffer van het ijs. Maandagnacht vermiste J. van Dam, wonende aan den Boschweg, een varken. Aanvankelijk werd gedacht dat dit beest gestolen was. De politie kwam er aan te pas. Deze zocht eerBt, ging daarna aan het dreggen en heden middag 12 uur werd de viervoeter op gehaald uit het water, de Mallemolen- sche wei. Blijkbaar is het varken van het land aan den wandel gegaan, is het ijs over gestoken en is bij die gelegenheid er door gezakt en verdronken. Op hol. Even na twaalf uur hedenmiddag sloeg op de Gouwe vlak voor de Electrische Centrale een paard op hol, gespannen voor een wagen, waarin een landbouwer, diens vrouw en dochter waren gezeten. Waarschijnlijk door het geraas in de Centrale m het paard geschrokken, steigerde het eb ging aan den haal. Met de grootste moeite en krachts inspanning kon de boer het paard houden en bjj de Roode Brug tot staan brengen, waardoor ongelukken werden voorkomen. De inzittenden en de vele op dat uur daar aanwezige menschen maak ten benauwde oogenblikkon door. Bioscoop Gouda Vooruit. De Directie van de Bioscoop Gouda Vooruit, heeft het sympathieke idee gehad gisteren een klasse schoolkin deren van de school v. g. 1. o. no. 1, hoofd do heer A. van Kersen, uit to noodigen een gratis bioscoop-kinder voorstelling bij te wonen, tencindo die kjnderen, dio het niet betalen kunnen óók eens een genoegelijke middag to Alle kleinen waren present en be tuigden levendig hun dankbaarheid voor hot hun geboden genot. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van do Directie om ook de arme kinderen van andere scholen, zonder onderscheid van religie, in do gelegenheid te stellen eens voor nie mendal te profiteeren. Speciale films wordon. door de Di rectie voor dit doel verwacht. Oudewater. Als oen bijzondorheid kan wordon gemeld, dat een pomp van den heer N., alhier die haar water uit den Hollandschen IJsol krijgt, don laatsten tijd in grooten getalo garnalen oppomt. Woerden. Te Utrocht is onver wacht overleden jhr. mr. J. B. Coonen van 's Gravensloot, griffier bij het kantongerecht. Waddtnxveen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hoden be sloten op te heffen do gesloten-ver klaring voor allo motorrijtuigen op meer dan 2 wielen van don Kerkweg van af het dorp Oostwaarts tot de Gouwe en verder do Jan Dorrekons- kade tusschen de Ringdijk van don Zuidplaspolder en de Zuid- of Gouwe Kade. 5do KI. Trokking v. Donderdag 24 Jan. No. 7585 f 50.000. 1605, 14219 en 15223 ieder f 1000. 17661 en 19551 ieder f 400. 3291, 6511, 10537,11979,13214 en 18415 ieder f 200. 243, 415, 853,1138, 34313725, 6558, 7652,10226, 12921, 13787 on 13960 iedor f 100. Prijzen van f 70. 83 217 313 01 500 00 004 833 05 074 2005 00 2198 2234 2327 31 00 2518 58 2724 55 57 2817 87 S 43 00 43IO 14 4780 4800 5080 5414 5505 12 71 82 5070 5785 (15 5823 71 505, 0000 72 4145 73 0223 30 8452 00 0505 0027 0780 081 7208 7371 7401 80 7538 50 7004 80 7706 17 61 7853 73 88 8001 5 05 8200 8154 00 8582 43 70 00 8088 8700 8804 0164 00 0232 50 76 05 0420 57 90 07 1»71 82 10117 33 88 10234 10180 48 10515 10025 10723 10850 60 11070 11340 02 81 11510 11014 11700 77 11800 11020 120«5 35 12158 04 12277 87 12387 56 00 12508 44 12880 2 71 1 1 78 1 14001 14136 14303 67 14455 80 14008 14701 70 80 14001 15040 15230 15801 15050 05 15710 47 15007 10200 13303 30 62 04 10410 10014 17007 80 08 17125 01 17202 98 17100 02 17532 17771 18083*118184° 18200 18308 18410 11 53 18511 52 18008 18788 00 18802 18044 00 10210 81 10301 17 10452 10598 10708 35 10854 70 20011 71 20307 20410 22 20583 20002 Be Klasse 7e Lijst No. 18974 f 70 m. z. niet. MARKT BERIC HTEk GOUda, 25 Januari 1912. GRANEN Rij weinig aanbod en weinig handol, onveranderd vast. Tarwe: Zeeuwsche 9-75 I0* mindere dito ƒ9,25 k 9-5°- Afwijkende 8.50 A 9.-. Polder 7.75 A 8.50. Rogge Zeeuwsche 7 25 7-50- Polder 6.75 k 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 6.50 6.75 GerstWinter 675 a 7.—. Zomer fk f Che valier 7.50 k 7.75, Buitenl. voergerst per 65 kilo 6 25 k 6.50. Haver per H.L. 4 75 4 5-—Per 100 .k,1° 9-5° 10.-—. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8.25 k 50. Kanarie zaad 12.50 k 13.50. Karwijzaad per 50 Kilo k Koolzaad 14.— A 15.— per Hectoliter. Erwten Kookerwten 16 k 18.—. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 50 A ƒ8.-- Boonen: bruine boonen 19.— k 20.—. witte boonen 25.— k 26,— Paarden boonen 8.75 a 9—- Duiven boonen 10.k 10 50. Mais per 100 KiloAmorikaansche Mixed 8.50 k 8.75. Kleine ronde 8.75. A 9.— Veemarkt. Melkvee, weinig aanvoer, handel zeer flauw, echter prijzen blijven hoog. Vette varkens, matige aanvoer, handel vrijwel, 26 A 28,/s ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel matig, 19 k 21 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig, f 1.35 A 1.50 Per week- Vette Schapen, matige aanvoer, handel flauw, x4.-— A 18. Lammeren aanvoer, handel A Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han- el vlug, 10.—- A 14- Graskalverenaanvoer/ handel f A f Fokkalveren 10 k 20.—. Kaas, aangevoerd 50 partijen, handel vlug - ie kwal. 38.A 40.—. ade kwal. 34— k 37 3 Zwaardere 39.—- A 40.50. Noordhollandsche a Boter 1385 stukken van '/2 K.G. Handel vlug. Goeboter 1.60 A 1.70. Weiboter 1.40 A 1 50, Potersburg, 24 Januari. Do Doema I hooft in do dorde lozing hot ontwerp I ziekteverzekeringswet voor arbeiders I aangenomen. De Duitsche kroonprins. Berlijn, 24 Januari. Do kroonprins I van Duitschland 011 zijn vrouw zullen I in Fobruari oen tijd in Zwitserland I vertoeven. Do militaire aviatiek. Parijs, 24 Januari. Do kianton be- I richten Millerand hoeft gisteren do I officioren-aviateurs die naar Marokko I gaan, ontvangen en aan hen vorklaard, I dat hij tot eiken prijs Frankrijk zal I weten te handhavon als eersto op hot I gebied van den luchtvaart. Frankrijk—Spanje. Parijs, 24 Jan. Do Matin doolt mede, I dat Poincaró gisteren oen langdurig I onderhoud gehad met Godfray. In I bevoegde kringen is men van oordeol, I dat do rogeoringon te Parijs en Ma- I drid woldra tot een compromis zullen komen, waardoor oen gelukkige op lossing aan de onderhandelingen zal gogeven worden. Gebrek aan geld. Shanghai, 24 Jan. De revolution- nairon sukkelen nog steeds mot gobrok aan gold. Thans heeft do republikein- sohe minister van oorlogjjovraagd aan do Stoom vaart-Maatschn^ij voor Chi- noescho koopvaardij tion iïiillioen taels to willen betalen, anders zullen de schepen wordon opgebracht on ver kocht. De directeuren hebben uitstol van dit bevpl gevraagd om mot do aandeelhouders te overleggen. Torenbrand te Vlissingon. Do Haagscho Rochtbank hooft hodon in hooger beroep veroordeeld A. .1. V. loodgieter te Vlissingon tot 14 dagen hechtenis wegens zijn roekeloosheid welko do brand van don Vlissingschen toren tengevolge had. Aanvaring. Borlijn 25 Jan. Do Amorikaanscho kruiser „Chovoland" is voor Ilomo- lulu in botsing gekomen met don kruisor „Colorado", dio zoor zwaar be schadigd werd. Dit ongeval werd voroorzaakt door dat do loods van do Cloveland op do commandobrug door een boroortego- troffen, in elkaar zakto. Spionnage. Berlijn, 25 Jan. To Warschau is een Duitsch kapitoin wegens spion nage veroordeeld tot 9 jaar arrestan- ten-compagnie. Berlijn 25 Jan. Op den militairen spoorwog to Jutorgo is eon spion go- pakt. Dozo had in do Pruisische uni form do brandkast opengebroken on daaruit de papioron, botrokking heb- bendo op dien spooryreg, gestolen. van Wintermantels, - Costumes, Blousenupes, J upons, Robes en Japon storten alsmede PELTIJt IJ JE N van do goedkoopste tot de bosto soorten en scherp eoncurreerendo prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 23 Jan. Sophia (Jatha- rina, ouders E. H. van den Eng en H. E. J. Serton. Elizabeth, ouders J. Swart, en M. A. Bakkor. 24. Neoltje Petronella, ouders P. D. C. Hertog en 3. Achter. Willem Adri- anus, ouders A. van den Heuvel en L. van Es. Pieternella, ouders J. Lafeber en M. van Tiggelen. GEHUWD 24 Jan. A. van den Wijngaard en H. Palsgraaf. OVERLEDEN: 22 Jan.C. van Duin 78 jaar. 23. W. Schilt 31 jaar. W. Zandijk 67 jaar geh. met G. de Graaf. 24. J. C. A. Prevo 4 w. van het Koninklijk Metoriologisch- Instituut te I)E BILDT. Hoogste barometerstand 767,2 to Seydisfjord, laagste stand 747.6 toller- nosand. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matigo zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk eenige regen, zelfde temperatuur. VAN DEN 25 JAN. 1912. Vorige Koers van Stuatsloeulnseii k„ot. Mo» Nod. Gort. Werkelijke Schuld 3 get. 837» «BV, Oostonr. Belastingvrije Krononrento 4 pet. 9 Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. 1 ld. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis- sio 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. IV i d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Blinken Cretliet-iiistcl- lliifCen. Nod. Bankaandoolen S liidustr Oiulcriiciniiiiteii I American Car Sc Foun- i I dry Comp. C. v. A. I Id.Smolting&Relining I Co. Cort. v. Aand. 8 I Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. I v. Gow. Aand. Kol. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen I Handelsvor. „Amster dam" Aand. I Jav. Cultuur Mij. Aand. I Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw MIJeii. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. RedjftiigLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ondern. Dortsehe Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A Int. Mercantile Marino j Cy. afgest. Pref. A. I'aüak-Oudernenilngen. I Bindjey Tabak Mij. A. I Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. I Iloll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. I Mij. t. Expl. v. Staats- I spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. I Warschau-Wennen I Spoorwegmij. Aand. I dito dito Act. de Jouiss. i I Amorika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 Dct. Erie Spoorweg-Mij. j Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Piemieleeningeu. A msterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. 1 GELDKOERS. Prolongatie 3 l/a pCt. I Amerikanen zwak, Petroleums flauw, Tabakken iets vaster, Culturen,terug- I loopend, Rubbers minder, Nat. Staats- I fondsen iets beter, Buitenl. stil, Mijnen I prijshoudend, Cobars iets vaster, Tram- I waarden iets beter. 4' 11'', 82'/, 82"/,, 95'/ 64'/, 04"/, 183 7j (104.— f - 98 31'/, 817,6 167'/, 7 7, 166 7'/, 102 1527/8

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2