ISEL [TS, andel. .E. Alter I Vrijdag 26 Januari 1912. No. 11775. 50e Jaargang. en - -E-O-ïtezn laxxcS.. Buitenlandsch, Nieuws. FEL1LLETOA. ZD^, ^erneóaróe drots. n's InkT de BESTE. iCHADELIJK HLAND. WAKEN HUIS, Spuislr. Den Haag. Balms-Verkoop. Kracht 269‘ 1AG, TE WAAR- »en neskleeding. of gedeelten d. E.ALTER icht 269‘, LAG. i Heeren Gouda. wing EF. Telefoon Interc. 82. XTxs-cl-ws- ext voor Q-©-io.cL©. ezx OxrLstreZkcexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. ^Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. de stad aan huis da bij H. P. 77, Coiffeur. liberale I Zn., Gouda. jrtdurend schei- is wettig gede- idruppols a f 0.75. w- en Woning- dering Onder- jr geuit. De een paar leh.-onth. Ver. Chr. Voor- itiau, openbare rgoed. Jf en ADRES’. (Wordt vervolgd.) IT IN aie”, 8*/a uur, Ned. Bond van o, afd Gouda. Gecostumeerd •pakking onzer elvuldig wordt ■aeparaton van den man te op, dat roode r. II.N'auuiflg, woord >Kina~ MET uit onze Men eische van Japan, teneinde den opstand te bedwingen. De Keizerin-Weduwe was daarvoor en verzocht aan de drie geregeld tijdig ontvangen van a, vermakelijk- dan in onse Réunie, 8 u., iwcomité Chr. f 1.25 1.50 1.50 Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauL. mocht komen. Deze kwam toen tot de erkenning dat hot volk 1909 nog niet vergeten was en in de pers liet men niet af het schandelijke van zijn optreden uiteen te zetten. Wanneer de conservatieven meenden het libe rale ministerie tot heengaan te moe ten dwingen, was daartoe de aange wezen weg in de Kamer een crisis uit te lokken. Daarvan is echter niet het minste gebleken. Geen der con servatieve leiders had den wensch te kennengegeven de reg. over welke zaak ook te willen interpelleeren. De aan slag is dan ook niet gelukt. Canalojas verklaarde zooals we reeds boven schreven, dat er geen crisis was ge weest en dat het geheele kabinet om trent de eerstkomende politieke on derwerpen volkomen eensgezind was. Toch geeft dit geheele optreden een kijk op den nog zeer grooten invloed, dien de conservatieven aan het Spaan- sche Hof hebben. ofdroos. Kill El*” ge- mijner vrienden, daarom mij geheel ge- roos. Ik meende liddel tegen be- lik van oen paar tat. Ik heb nu se onaangename is glanzend en beer hot maar de uitwerking PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. fiOUDSCHE COURANT. P R IJ S VANHETABONNËÏÏÏÏNTÏ Per kwartaal j Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post.19» Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLanok Tiendeweg 84, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren is Genoegen”, ap. Dir. Jan meisje/ is Genoegen”, ds'tooneelvoor- .0. G. laakbord” 8^2 ereen. „Volks- socialisten hebben het kolossale getal van 110 zetels bereikt. Waar de rechterzijde heden de flauwste kans had geslagen te worden, werd zij geslagen. Van de 16 distric ten, waarin zij met leden dor linker zijde in herstemming kwam, gelukte het haar slechts 3 te veroveren. Do meest optimistische verwachtingen der linkerzijde zijn daardoor overtroffen. De conservatieven zagen zich, bij al hot verlies dat zij reeds geleden hadden, nog 5 zetels ontglippen. Slechts één enkele konden zij hand haven. Hun aantal, dat in don ouden Rijksdag 59 bedroeg, is dus tot 42 geslonken. Zij hebben don zetel van den vermaarden jonkor von Jonusehau van Oldenburg aan de vrijo conserva tieven verloren. Ook hoeft een van hun boste manpon, von Richthoven, in oen district in Silozië zijn zotel voor con socialist moeten inruimen. Het zelfde lot trof von Kröcher, den pas afgetreden voorzitter van het Prui sische Huis van Afgevaardigden, tegen over het door de conservatieven fel gehate lid van den liberalen boeren bond, dr. Böhme. De vrijo conservatieven zagen zich hedenavond ook nog 2 zetels ontglip pen, maar wonnen or 1 of 2 op an dere groepen der rechterzijde terug, en hebben aldus 13 of 14 van de 25 zetels gered, die zij in vorigen Rijks dag bezaten. liet centrum ondervond teleurstel lingen in hot industriegebied in het Westen en komt, na oen verlies van 10 zetels, met 93 leden terug. Botrokkelijk weinig hebben de Polen geleden, die van do 20 districten die zij bezoton hebben, er 18 of 19 hebben kunnen handhaven. China. Ontploffing. Koeldsja (W. Mongolië), 25 Jan. Uit Oud-Soeidan wordt gemeld, dat do kruitkelder, wolke in de lucht sprong, door Tsjintai, den bevelhebber, der keizerlijke troepen op de revolution- nairen was buitgemaakt. Naar verluidt is Tsjintai bij de ontploffing omgeko men. Te Koeldsja is het rustigop de gebouwen dèr nieuwe regeering waait de revolutionnaire vlag. De opstand in China. Londen, 25 Januari. De New York Herald verneemt uit Peking, dat de ex-Regent en de prinsen Tsjaitsjoen en Tsaotao er bij de Keizerin-Weduwe op aandrongen, de hulp in te roepen reclame-plaat van maken voor zijn bureel. Reeds zeer vroeg op den daaropvol- genden dag keerde mevrouw Van Rensberg, die eenige dagen bij een vriendin in de stad had doorgebracht, op villa Johanna” terug; doch het is onmogelijk hare verbazing, hare» teleur stelling te schetsen, hare woede bijna, toen de heer Van Spankeren in optima forma aanzoek deed om de hand harer jongste dochter voor zijn eenigen zood. Al die gewaarwordingen hielden hare tong geboeid en ze zat daar eenige oogenblikken als de steenen gast in „don Juan” aan het feestmaal in het paleis van den gouverneur. Zoodra ze eenigermate van hare ontsteltenis bekomen was, begon ze met tegenwerpingen te maken. Ze was - hoogst gevoelig voor de eer, zeer ge- deerde de kieschheid, waarmee hij troffen, maar Gertrude was nog zoo 1 jong, hare opvoeding nog niet vol tooid Maar de oude jonker, die niet ver wacht had op hinderpalen te stuiten en wien de hem opgedragen bood schap toch al niet welgevallig was, begon zijn geduld te verliezen en wierp op zijne korte, aangebonden manier alle hinderpalen omver. „Dat doet er allemaal niets toe, waarde mevrouw, ze u een lieve, goede Spanje. De ministeneele crisis in Spanje is al lang weer achter den rug. De minister-president Canalejas heeft ech ter in de Kamer aan den leider der republikeinsche partij Azcarate ver klaard dat en geen sprake van een crisis is geweest. Hoe dan het ge rucht in de wereld is gekomen is achteraf uit berichten uit Spaansche bladen op te maken. Het geheele geval is terug të brengen tot een conservatieve paleis-intrige. Maura, de leider der conservatieven heeft opge merkt dat men aan dé linkerzijde over het algemeen niet tevreden is over de weinige voortgang die er gemaakt wordt met de afwerking van het liberale programma. Toen daar bij kwam de bekende afloop van het Cullera-proces, die, hoewel slechts oogenschijnlijk, beteekende een ingaan tegen de meening van het kabinet- Canalejas, achtte hij den tijd gekomen om den Koning voor te houden, dat hij zich thans van het liberale kabinet moest ontslaan. Ook den weinigen voortgang in de Fransch-Spaansche Marokko-onderhandelingen achtte hij een uitstekend middel om het liberale kabinet bij den Koning verdacht te maken. Vooral de gebeurtenissen in en om Barcelona vond hij ernstig genoeg om Canalejas ten val te bren gen. De conservatieve leider achtte zich zoo zeker van zijn zaak, dat hij voor de nieuwe combinatie van mi nisters zelfs noemde Lacierva, de man van het Ferrer-proces. In een onderhoud van twee volle uren trachtte hij den Koning aan het verstand te brengen, dat thans het oogenblik was gekomen, waarop de conservatieven de leiding weer in handen moesten hebben. Koning Alfonso liet zich werkelijk overhalen, om de kwestie met Cana lejas te bespreken. Deze belegde oogenblikkelijk een ministerraad. In- tusschen werd het bericht van den conservatieven staatszet alom bekend en de liberalen en socialisten sloegen de handen uit om te keeren wat te keeren was. In de groote pers regende het afkeurende artikelen tegen Maura en in Catalonië werden op alle plaat sen betoogingen voorbereid, terwijl men in Barcelona zelfs dreigde tot algemeene staking over te gaan, wan- .neer Maura weer aan het bewind hartelijke meid en dat is ons genoeg. Zooals u gemerkt zult hebben, leven wij zeer eenvoudig, wel op goeden voet, doch en familie, de jongelui zyn van gelijken stand, ze nouden van elkaar, in één woord alle gegevens voor een gelukkig huwelyk zijn aan wezig. Over den bruidschat behoeft ge n niet te bekommeren. Si a mij toe,” ging hij met een beleefde buiging voort, „u mijne oprechte bewondering te betuigen en myne eerbiedige hulde te brengen over uwe meer dan ach- tenwaartdige houding bij den dood 'van mijnheer uw echtgenoot. En nu, waarde mevrouw, mag ik uwe beslis sing vernemen Mevrouw Van Rensburg vond wel, dat de oude heer een beetje burgerlyk de kwestie behandelde doch ze waar- ItaliöTurkije. London, 25 Jan. De oorlogscorres pondent van de „Daily Express14 in Tripolis meldt, dat do Italianen ge tracht hebben Zanzoer, dat z.ij onlangs moesten ontruimen weer te bezetten na ernstige verliezen te hebben ge leden werden zij na een hardnekkige strijd teruggeslagen en door de Ara bieren vervolgd tot vlak voorGarga- resj. In de loopgraven werden 60 ge vallen Italianen gevonden. De Arabieren hebben ook veel mannen verloren. Zanzoer, zoo voegt de corr. er bij, ligt 12 K.M. Z.W. van Tripolis. Engeland. De crisis in de kolennijverheid. De machinisten en stokers in de mijnen van Z.-Wales hebben meteen meerderheid van 12 tegen 1 tot staking besloten om een loonsverhooging te kunnen doorzetten, die de mijneige naars hebben geweigerd. Den len Februari a.s. zullen zij hun verbinte nissen tegen 1 Maart opzeggen. Dit zou een stilstand beteekenen van alle kolenmijnen in Z.-Wales, zelfs wanneer de groote mijnwerkersstaking nog wordt voorkomen. over den bruidschat heongleed, al roer de hij die zaak wel een beetje onom wonden aan. Doch kortheid, ruwheid bijna, scheen nu eenmaal oen eigen schap der Van Spankerons te zijn en er was geen aannemelijke roden om een weigerend antwoord te geven. Ten slotte was Gertrude evengoed haar kind als Elisabeth en verheugde ze zich als moeder over het geluk, dat haar ten deel Viel, al had ze dat liever aan hare oudste dochter gegund. Naar men weet moeten de machines nacht en dag doorwerken, willen de mijnen niet onder water komen te staan; zelfs bij de ernstige stakingen, prinsen dat plan ten uitvoer te brengen, een paar jaar geleden, bleven altijd Echter was het ministerie'sterk tegon een paar man bij de machines aan het werk, om te voorkomen, dat door het onderloopen van de mijn het be drijf voor eenige maanden zou moeten worden gestaakt. Wanneer dit bericht dus waar blijkt te zyn, zou dit besluit de uitwerking hebben van oen daad van sabotage, bedreven niet door vak- vereenigingsleden, maar door onver antwoordelijke wilden, die een toe stand van wanorde veroorzaken. Amerika* Een ondorgrondsöh kanaal. De ingenieurswereld vanNow-York houdt zich druk bezig met een kanaal dat Brooklyn’s voorstad Jamaica on de Jamaicabay met Flushingbay aan de Eastriver moet verbinden. Daar men voor zulk een waterweg, dien vrachtschuiten tot 1000 ton toe moe ten kunnen gebruiken,; te veql brug gen enz. zou moeten aanleggen, het geen schatten zou kosten, heeft men bedacht er oen tunnel-kanaal van te maken, althans het op verschillende punten onder den gropd door te laten gaan. De tunnels zullen È0 voet broed moeten zijn, zoodat twfcu vrachtschui ten elkaar zullen kunnen voorby varen. De gewelven zullen boven de hoog- waterlijn 45 voet hoog moeten wezen. Be kosten worden op 28,800,000 gul den geraamd. Dit is ook geen klei nigheid, maar het plan van een open kanaal zou nog voel duurder zijn ge weest. Tot hare blijde verrassing en ook eenigszins tot hare verwondering nam Elisabeth de tyding zeer kalm op. Ze trok haar fijn neusje even op, gaf als hare meening te kennen, dat de Van Spankerens wol van ouden adel waren, doch er tooh een burger lijk tintje door liep dat zo niet zoo rijk waren, als ze gedacht had, anders zouden ze wel meer partijen en fees ten geven kortom, zij opperde alles, wat teleurstelling en afgunst haar ingaven en verlangde zoo spoedig mogelijk te vertrekken er was al te lang van de gastvryheid misbruik ge maakt en bovendien wenschte ze door hare tegenwoordigheid de triomf van het „boerinnetje” niet op te luisteren. Om de waarheid te zeggen, werd het vertrek der beide dames niet erg betreurd. Het dienstpersoneel had at zeer spoedig beslist, dat ’t bij de Rens- burgen een „kale boel,” mevrouw een „varken” en de oudste freule een „kat” was; de jongste kwam er een beetje genadiger af in de keuken en rees onmiddellijk met verbazende snelheid in de achting, nu ze de verloofde van jonker Frans was. hot plan en dreigde te zullen aftreden, indien getracht mocht worden het uit te voeren. Bovendien zou Japan thans niet van zins wezen, er op in te gaan, ofschoon naar beweerd wordt de Japan- scho regeering vroeger eenzelfde voor stel had gedaan aan China. Do Daily Telegraph vernoemt uit Peking, dat te Peking ettelijke juwe liers, o. w. vele Franschen, zijn aan gekomen, om de kunstschatten der keizerlijke familie op te koopen. Zij hebben reeds voor millioenen franken aan parels gekocht, echter geen zwarte. Ook kochten zij oud-Chineesch por selein, maar daar voor moesten zij enorme sommen betalen. Een Amerikaansch deskundige hoeft de kunstschatten onderzocht, die te Moekden aanwezig zijn. Hij rappor teerde, dat 40.000 stuks porceloin, die daar bewaard worden, nagenoeg waar deloos zijn. De kostbare stukken waren weggegeven of gestolen. Wat er echter is aan paarlen, bronzen en gouden voorwerpen is van buitenge wone waarde. Joeansjikai handhaaft zijn positie, ofschoon de geldmiddelen, waarover hij de beschikking heeft, nog slechts voor drie weken toereikend zijn. Wordt echter hot plan, om tot gedwongen belastingheffing over te gaan, ten uit voer gelegd, dan zouden do daarmee te verkrijgen 20 millioen taels nog voor twee maanden voldoende zijn. Do Mongoolsche prinsen hebben aan de Mantsjoes 30.000 man bereden hulptroepen aangeboden. De Mantsjoes hebben die aanbieding echter voor- loopig van do hand gewezen. Duitbohland. De herstemmingen voor den Rijksdag. Een part, telegram uit Berlijn d.d. 25 Jan. aan de „N. R. Ct.” meldt Hedenavond zijn de beslissingen bekend geworden van do laatste 33 herstemmingen, die nog moesten plaats vinden. Daarbij zijn aan het zwart blauwe blok nog zwaardere slagen toegebracht dan bij de tweede her stemming. De verrassende uitkomst is, dat de linkerzijde met de wilde liberalen op een meerderheid van on geveer 10 stemmen rekenen kan. De 17) k Geen woord^wênf mejy kleine gestalte werd dooi forsche armen omvat. „Mijn vrouwtje I” „Denzelfden avond nog deelde hij zijne ouders mede, dat hij het jawoord ontvangen had en beiden wenschten hem hartelijk met zijne keuze geluk want zij hadden Gertrude lief gekre gen. Ze had zich nimmer op den voor grond gesteld, was bedaard en be scheiden haar eigen weg gegaan, doch tevens open en ruiterlijk voor hare meening uitgekomen daar, waar haar dit’gepast voorkwam. „Goddanksprak de oude heer, toen hij zich ’s avonds met zijne vrouw alleen bevond, „ik was, niettegen staande hij ons vroeger over Gertrude gesproken heeft, al bang, dat de wind gedraaid was en hij die andere zou nemen met haar malle kuren. Ze heeft er moeite genoeg voor gedaan, of ik heb het mis. Wij krijgen nu ten min ste een schoondochter van melk en bloedze is geen goudvischje, een beetje klein van gestalte en ze mag dan niet zoo fijn beschouwd zoo’n vol maakte dame zyn als hare zuster ze is een vrouw en heeft hart, zeldzame dingen tegenwoordig. In onzen jongen tijd kon men nog wel eens een jonge dame vinden, die aan alle eischen vol deed, niet waar, vrouwtje?” „Ik weet het niet, Frits.” „Niet, ik welen wat meer zegt, ik was zoo gelukkig er een op te duikelen en de grijze jonker klemde de tengere, elegante gestalte zijner vrouw in de armen en kuste haar als in hunne bruidsdagen. Er ligt iets roerends in de liefdesbetuigingen van echtelieden op gevorderden leeftijd iets plechtigs bijna in die eenvoudige handeling van menschen die gedurende een hal- ven leeftijd lief en leed met elkaar hebben gedeeld, wier liefde de vuur proef glorierijk heeft doorstaanwier haren grijs werden, wier gestalte de lenigheid, de bevalligheid der jeugd verloor, doch wier hart jong Ik spreek hier alleen de gedachten uit der weldenkenden onderons. Het grootste gedeelte van de getuigen onzer materialistische eeuw zoti er spot tend de schouders over ophalen, een huwelijksmakelaar er een prachtige

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1