Groote Opruiming Binnenland TJIt <3.© Pers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. „t9C»t (Joppanmeisje." Rechtzaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht D. SAMSOM. Officieele Prijscourant m H De groepen van de linkerzijde zijn er beter afgekomen dan de belang- ri|ko partijen van het zwart-blauwe De vrijzinnigen komen met onge veer 42 man, met een verlies dus van 7, terug. Een groot verlies leden de nationaal- liberalen, die 44 zetols behouden heb ben, tegenover do 61, die zij bezaten. Daarbij zijn de wilde liberalen oen 4 of 6-tal vooruitgegaan, zoodat het verlies van de liberalo groepen in hun geheel niet te vergelijken is met het verlies, dat door de rechterzijde ge leden is. In den slag van heden zijn nog eenige vryzinnigo aanvoerders ge vallen. In Nordhauson hoeft dr. Wio- mer het onderspit moeten delven tegen een socialist dr. Cohn. Het is een van do vormakelijkste voorvallen in dezen verkiezingsstrijd, dat dr. Cohn slechts met actieve en passieve hulp van de anti-semieten gekozen is kunnen wor den. Ook een andere, op den voor grond tredende vrijzinnige, Eickhoff, hooft voor een sociaal-democraat moe ten wijken. De sociaal-democraten wonnen heden dan ook nog 8 nieuwe zetels, terwijl zij 3 van hun oude verloren. Beloie. De staking in de Borinage. De werkstaking dor mijnwerkers in do Borinage duurt nog steeds voort, zonder dat zij leidt tot rustverstorin gen. De mijneigenaars weigeren het oschil aan eon vorzoeningsraipl te on- enwerpen. Thans zijn aan de workgo- vers nieuwe voorstellen gedaan. Deze bostaan in horstel in dienst van alle arbeiders, verhooging van loon van een categorie van de arbeiders, wekolijk- scho uitkeering van loon en afhouding van de pensioenbijdrage de oersto week van elke maand. Bkazilië. Na oonige dagen van kalmte is de politieke strijd te Bahia opnieuw uit gebroken. Botsingen kwamen in do straten voor. Gedurende den nacht on den dag van giBteron worden de gebouwen van de aan do candidatuur minister Scabra vijandige bladen in brand gestoken en geplundord. De toestand is eveneenB ernstig te Fortaleza (Coara). Griekenland. Hot eiland Zanto, aldus wordt hedón uit Atheno geseind aan de „Vossische Zoitung", is gisteren geteisterd door eon hevige on langdurige aardbeving. Vele huizen in do steden en dorpen zijn in puin govallon. Do gevangenis on do vesting worden gedeeltelijk be schadigd. Hot aantal slachtoffers sch\jnt, de hevigheid van de aardbe ving in aanmorking genomen, betrek kelijk gering te zijn. De bewoners Imm- peoren onder den blooten hemel. Uit andere eilanden in de Ionische Zee en van de kuststreken kwamen eveneons berichten van aardbevingen. Tariefwot. De Kamor van Koophandel en Fa brieken in do gemeente Velsen, ver zoekt in oon adres aan do Tweede Kamer hot ontworp-Tariofwet niet aan te nemen. Óngewensoht komt het der Kamor o. a. voor, dat verschillende benoo- digdheden voor de uitoefening der zoovisschery worden belast. Met belangstelling hoeft do Kamor kennis genomen van het voorstel om trent de posten 21 en 22, welke be troffen versoho ongezouten visch. Ernstig goeft zy in overweging, omtrent aeze artikelen by amondemont geen wyziging in de bestaande vrij stelling aan te brengen. Door nago- noog vryhandel in dit artikel als be ginsel te behouden, wordt, zoo zegt de Kamer, aan hot buitenland oen motief ontnomen om repressaille- maatregelen te nomen en den invoer van Nederlandscho visch voordebui- tonlandsche markt te belasten. Dit zou voor den Hollandsehen vischhan- del, met den belangrijken uitvoer, van zóó groot nadeel zijn, dat daartegen op verre na niet zou opwegen het voordoel dat op de grensplaatsen min der concurrentie door Duitsche en Belgische visch zou worden onder vonden. Landvorhuizorsverkeer door Pruisen. Gistemamiddag hebben de grens- autoriteiten te Bentheim onder politie- geleide naar Oldenzaal teruggezonden een Russische emigrante, die zich te Rotterdam voor Amerika had willen doen inschepen, doch wegens dragoma (besmettelijke oogziekte) was afge keurd. Zij had geen geld, ook geen paspoort, slechts- een reisbiljet tot Osnabrück. Voor rekening van de Uranium Steamship Coy. is zij naar Rotterdam teruggereisd. Aardbeving geregistreerd. Mededceling van het Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bilt In den namiddag van 24 Januari 1912 werd een vrij sterke aardbeving geregistreerd op een afstand van 2000 K.M., vermoedelijk in zuidwestelijke richting. De eerste voorloopers ver toonden zich om 4 uur 27.5 minuut (Greenwichtijd)het einde ^an de registreering valt te ongeveer 5, uur. Vaccine-dwang. Naar de Tel. verneemt, zal binnen kort van de hand van mr. A. F. de Savornin Lohman oen brochure ver schijnen, waarin deze zijn standpunt uiteenzet in zake den vaccine-dwang. Mij. tot Nut van 't Algemeen. Tot leden van het hoofdbestuur van do Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zijn gi. kozen, resp. met 348 en 358 van 364 (door 94 departementen) uitgebrachte stemmen, de heeron dr. A. Verschuur, te Amsterdam, en D. M. Kruisinga, te Zuidhorn, die hun benoeming hebben aangenomen. De algomeene vergadering van het Nut zal worden gehouden op Woens dag 29 Mei, en zoo noodig, ook op Donderdag 30 Mei, te Amsterdam. Kranig werk. Men meldt ons uit Breda Door een comp. met een sectie mi- j trailleurs 'van het 6o reg. inf. te Breda* en door een comp. van het 3e reg. inf.* te Bergen-op-Zoom, beiden bestaando uit miliciens der najaarsploeg 1911, werd 22 en 23 dezer een oefening ge houden, die weder het bewijs leverde, dat mot goeden wil en onder dege lijke leiding onze miliciens niettegen staande hun korten oofeningstijd toch voel goeds kunnen pracsteeren. Op 22 Januari vertrokken resp. uit Borgon-op-Zoom en Breda de beide compagnieën, die met oen tactische onderstelling tot grondslag tegen el kaar oprukten en elkander nabij de halte Seppe aan de spoorbaan Breda Roosendaal ontmoetten. Na afloop der oefening werd door do comp. van hot 6e reg. en de sectie mitrailleurs over Roosendaal naar Ber- gon-op-Zoom, en door de comp. van net 3o reg. over Etten naar Breda gemarcheerd, waar mon des avonds om ongeveer 8 uur aankomende, in do kazerne nachtkwartier hield. Den volgenden morgen werd om 8,30 door de beide compagnieën en do mitrailleurs weder afgemarcheerd, in do nabijheid van Hoeven een veld dienstoefening tegen elkander gehou den, en nadat het eten op 'het terrein was bereid en genuttigd, naar de gar nizoenen teruggekeerd. Do troep kwam opgewekt in de kazerne aanmen had geen achter- èl ij vors gehad, alleen hadden zeer enlcelo manschappen hun ransels ge durende het laatste gedeelte van den marsch op den mitrailleur-wagen ge legd. In de beide dagen werd door de compagnieën en de mitrailleurs met volle uitrusting ongeveer 78 K.M. afgelegd. Hot byzonder onderwijs en de schatkist. De Nederlander blijft waarschuwen tegen den aandrang van Kuyperiaan- scho zijde op steeds meer geld uit de schatkist voor hot bijzondor lager on derwijs. Na de onderwijswet van Kuy- por van 1905 ziin wy schrijft het Christ.-hist. blad tot een stilstand gekomen Niet omdat hetzij mr. Heemskerk, hetzy andoren, minder „gevoelen wat leeft in hot hart onzea volks", maar omdat het onmogelyk is tot een be tere regeling te komen, zonder grond wetsherziening, zonder grondige her ziening der wet op het Lager Onder- wys en zonder een nieuwe regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemoenten. Het loopt nu niet moer over tonnen gouds, maar over miliioenen, en indien men de rijksfinan ciën niet tootaal wil in de war sturen, zal veel staatsmanswysheid noodig zyn, om in do behoeften van het Lager Onderwys voor al het volk behoorlijk te voorzien. Dit te doen in deze wetgevende periode is eenvoudig onmogelijk. Wilde men de sociale wetgeving op den voor grond stellen, dan moest de school wetgeving blyven rusten. Alleen kan een goede wetgeving worden voorbe reid door het bekende Grond we*sartikel te verruimen. Welnu, juist daarvoor spant het huidige Kabinet zich in. Het heeft zich niet, zooals sommigen wilden, bepaald tot voorbereiding eener wijzi ging van art. 80 der Grondwet, maar een algemeene herziening ter hand genomen. Dit schijnt ons de beste weg, om op den duur het nog op school gebied liggende struikelblok op te rui men. Op de tram geschoten. Eergiste- ronmiddag werd op een tramwagen van de Ned. Tramwegmaatschappij van de tram die om 1.43 van Sneek naar Joure vertrokken was, op een kwartier afstand van Joure met een jachtgeweer geschoten. Gelukkig werd geen der passagiers verwond. De politie doet onderzoek. Beëediging van politieagenten. Per dagorder is aan het politieper soneel bekend gemaakt, dat alle Am- sterdamsche politieagenten opnieuw zullen worden beëedigd. Men zal zich herinneren, dat de kantonrechter mr. Ilöffelt, indertijd geweigerd heeft een agent van politie te beeëdigen, omdat niet hij, doch de burgemeester van Amsterdam daar voor de aangewezen persoon was. De Hooge Raad was het met deze ziens- wije van den kantonrechter eens, wes halve door den burgemeester of een door dezeu aan te wijzen ambtenaar de beëediging dient te geschieden. De burgemeester heeft thans den hoofd commissaris voor deze beëediging aan gewezen. Treurig. Door de justitie werd Woensdagmorgen aan de echtgenoote van v. G., v. G. wordt in een krank zinnigengesticht verpleegd haar zeven kinderen ontnomen. Do vrouw, welke de kinderen geheel aan hun lot overliet, voorzag in haar eigen onder houd door bedelon. *s Nachts werd bui ten of in de een of andere schuur gebivakeerd, daar haar reeds eenige weken do woning ontzegd was. De kinderen zullen in het gesticht St. Jo seph nabij Venlo opgenomen worden. Naar „Haarl. Dagbl." verneemt, hebben er in hot duingebied van de Haarlemsche Waterleiding, in de z.g. batterij 13, weder diepboringen plaats Op een diepte van 150 meter is over vloedig water gevonden. Dreigende staking van metaalbewerkers. De afdeeling Leiden van de Lan delijke Federatie van Metaalbewerkers, die reeds herhaaldelijk, doch te ver geefs bij de directie der Kon. Ned. Grofsmederij op verhooging van loon aandrong, heeft thans een definitief antwoord verlangd voor of op 31 Januari, teneinde, mocht dat antwoord uitblijven of onbevredigend zijn, tot andere maatregelen over te gaan. Brand. Vermoedelijk door het om vallen van een brandende lamp op de „deel", ontstond er brand in de woning van do wed. De Bruin en inwonende familio te Ermelo. De brandweer was spoedig aanwezig, doch kon niet ver hinderen, dat huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Een en ander is verzekerd. Een groontenhandolaar te Amster dam die alleen de kelderwoning Wil lemstraat 2 bewoont, kroeg gistermor gen oen toeval en stortte neer op een pot met vuur. De man werd mot ernstige brandwonden op het djjbeen opgenomen en in het zittingslokaal van den Geneeskundigen dienst, in de Willemstraat, voorloopig verbonden en vervolgens naar het Wilhelmina- Ziekenhuis aldaar vervoerd. Hbld. Brand. In den afgeloopen nacht zijn te Hui zon by Arnhem arie woningen totaal afgebrand, toebehoorende aan de we duwe B. Alleen de inboedel van de wed. B. is verzekerd. De beide an dere bewoners hebben alles verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Valsche quitanties. Te Schoten is een man aangehou den, die zonder daartoe gerechtigd te zyn, bij den heer Bredius een quitan- tie van f 10 presenteerde voor de stichting van verwaarloosden en ge val lpnen te Heiloo. De quitantie ver meldde, dat H. M. de Koningin be schermvrouw dezer instelling is en was valschelijk geteekend met den naam Van Tienhoven als penning meester. Op een persoon, die blijk baar bij den aanbieder der quitantie behoorde, werden nog meer valsche quitanties bevonden, gesteld op naam van personen wonende in Haarlem en omstreken. De rechtbank te Haarlem heeft gis teren J. v. S., te Velsen, wegens moed willige brandstichting veroordeeld tot 5 jaar. De eis eb was 6 jaar. Bij een in aanbouw zijnde villa te Veenendaal had gisteren een ernstig ongeluk plaats. Een 40-jarige gehuwde metselaar viel van een hoogen steiger en bekwam daarbij zeer ernstige kwet suren. Nadat hem voorloopig genees kundige hulp was verleend, werd hij per brancard naar zijn woonplaats, Bennekom, oyergebracht. Dinsdag is te Amsterdam een Duit- sche vrouw gearresteerd, wier uitle vering door de regeoring van dat land was verzocht, ter zake verdacht van medeplichtigheid aan fraudeleus ban kroet. De Scheveningsche uitbreker. De Scheveningsche uitbreker Vos is te»Parijs gearresteerd. Zijn uitlevering is naar wij vernomen aangevraagd en hij wordt roods over enkele dagep hier verwacht. In de stoomhoutzagerij van de firma J. P. Helmer aan het Weenaplein te Rotterdam is gistermiddag de 32 jarige werkman L. A. v. W. door een drijfas gegrepen en rondgezwaaid. Beide voeten werden hem afgeslagen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. De 16-jarige Jan de Vuis is gisteren te Leeuwarden onder een met cokes geladen wagen geraakt, met het go- volg, dat hij van| de bekomen ver wondingen is overleden. Het ijs in de Zuiderzee. De stoomboot HoornAmsterdam heeft getracht den dienst te hervatton, maar ze moest spoedig van uit zee terugkoeron, daar het onmogelijk was door het ijs te broken. Gistermorgen vertrokken uit Am sterdam naar de Zuiderzee de Zwol- scho boot en twee Friesche booten. Deze booten alsmede de motorboot van Amersfoort blo ven in het ijs steken. De beide eersten bij den Durgerdammer vuurtoren, zoodat deze om 2 uur terug keerden, terwijl de Amerfoortsche boot het fort Pampus bereikte, doch om 4 uur eveneens moest terugkeeren. Het vuurtorenlicht van Burgerdam werd gisteravond niet ontstoken. Weer een nieuw reclame-middel. De Morehouse-Martens Co. te Co lumbus, Ohio zoo lezen we in „Handelsbelangen" heeft een ma nier van reclamemaken uitgedacht, die om haar eigenaardigheid interes sant is. In de advertentie dier firma heet het: „Gedurende deze maand zal onze fotograaf twaalf maal daags een op name maken van den ingang onzer zaak. Het kan dus gebeuren, dat u juist in- of uitgaat en dan op het beeld wordt opgenomen. Een der vol gende dagen wordt de opname, dus ook uw beeld, met elf anderen, in onze uitstalling tentoongesteld. Wanneer ge nu u zelf op de fotografie herkent en aan ons het kasbriefje vertoont van hetgeen u op den dag der opname bij ons gekocht hebt, dan wordt u het volle bedrag van den koop terug betaald. Alles wat u noodig heeft te doen, is, uw beeltenis op de fotografie te herkennen en uw kasbriefje den vol genden dag vertoonen." Er is geen tijd bepaald, waarop de fotograaf de opnamen doet en het is even mogelijk dat hij 's morgens als 's middags verschijnt. Deze reclame is zeer zeker goed. Wel beliep het eerste verkoopsbriefje, dat der firma getoond werd 17,50 dollar, doch het gemiddelde bedrag dat terugbetaald werd bedroeg niet meer dan ongeveer 2 dollar. De moordaanslag te Groningen. Annechien Sap, die by den moord aanslag van Zaterdagavond j.l. het ernstigst getroffen werd, maakt het zeer goed. Er bestaat geen gevaar, dat zij van de verwonding niet zal herstellen. Ook de beide hoeren Polak maken het goed. Uit een gehouden onderzoek op het terrein van de Ned. Fabric^ van Werk tuigen en Spoorwegmaterieel te Am sterdam, waar eergisteren een zware brand heeft gewoed, is gebleken, dat de machinerieën der electrische cen trale, waarvan bet dak is afgehrand door de neervallende kap en door het water wel ernstig, maar niet onher stelbaar beschadigd zijn. Gisteravond hoopte de directie, dat weer één dy namo, zij het dan ook onder den blooten hemel, zou kunnen draaien en de emplacementen en werkplaatsen van licht en energie voorzien. Bovendien zyn er voldoende reserve- machines beschikbaar om te voorko men, dat het bedrijf ernstige stoornis ondervindt. Slechts een vijftigtal werk lieden zal vermoedelijk de eerste dagen niet aan den arbeid kunnen gaan. N. R. Ct. Te Finsterwolde (Gr.) is een dwerg zager of ijsduiker, een in noordelijk Europa thuis behoorende zwemtogel, gevangen. Verdacht van het misdrijf, bedoeld in art. 245 W. v. S. is de arbeider N. B. te Rhoon gisteren aangehouden en ter beschikking van een officier van justitie gesteld. De beklaagde heeft bekend. Herbonw St. Jacobskerk te Vlissingen. Het comité, dat ziqh te Vlissingen gevormd had voor het inzamelen van gelden ter bevordering van den weder opbouw van de St. Jacobskerk, is thans ontbonden. Aan de kerkvoog den werd een som van f 33,129 over gedragen. Aanranding en berooving. De koopman K. Swier te Hoorn, die gisteravond naar buiten ging om kalveren te koopen, is op den dijk door twee onbekende mannen aange vallen. Zijn portefeuille, inhoudende f300, is hem ontrold. De politie stelt met behulp van politiehonden een ijverig onderzoek in. De koude Eva. Woensdagavond in den Haagschen Schouwburg een wel goede opvoering van „Die moderne Eva" maar do voornaamste artisten waren uit hun humeur. Dit was bij het eerste bedrijf al te bemerken in de tweede kwamen er dames op met doekjes om en man tels aan, heeren in overjassen, één zelfs met 'n hoogen hoed in een salon en, na het tweede bedrijf, jawel hoor kwam ook de regisseur. Hij vroeg verontschuldiging voor zijn artisten in jas en mantel. Het was zoo ver schrikkelijk tochtig op het tooneel, dab zij zioh tegen kouvatten moesten vrijwaren. We kregen den indruk dat de dames en heeren al wat verkouden waren toen zy optraden. N. Ct. Het Leidsch Dbld. schrijft: Werd ons dezer dagen gemeld, dat huurders van een villa te voorschoten, al kon den zij hun inboedel niet in het huis gebracht krijgen, dit niet wilden ver laten alvorens „uitgekocht" te zijn door den verhuurder, thans komt ons ter oore, dat het bewuste paar P. zich nu in Leiden metterwoon neeft willen vestigen. Gisterenmorgen evenwel werd aan een huis op het Rapenburg de dame, die daar met haar echtgenoot als huur ders kamers hadden betrokken, en een boodschap had gedaan, niet meer tot de woning toegelaten, ook al om fi nancieele overwegingen. Het vrouwtje maakte nogal drukte over het onrecht, haar aangedaan, zoodat er een op stootje ontstond, en de politie zich met het geval bemoeide. Twee agenten begaven zich in de woning, en wisten het ten slotte zoo ver te brengen, dat mynheer zich eindelijk uit het huis verwijderde, evenwel niet dan nadat hij ook hier „uitgekocht" was. Het bovenstaande beschouwe men niet enkel als nieuwsbericht, maar tevens als waarschuwing. Dat vooral verhuurders van huizen deze niet in den wind slaan! Sedert Maandagnacht zyn de kor poraals v. d. E. en W., en de milicien W. uit hun garnizoen te Assen veï- dwenen. Een deel van hun militaire uitrusting is in de buurt van Emmen gevonden. Waarschijnlijk zyn de vluch telingen naar het buitenland gegaan. Op den Breeden Hilledijk te Rot terdam heeft gisternamiddag de 8- jarige J. G., uit baldadigheid een handvatsel van een wissel omgegooid, waardoor van een juist passeerenden goederentrein een wagen is ontspoord. Aan dien wagen en aan den weg werd schade toegebracht. (N. R. Ot) Om in de gevaugenis te komen heeft zich gisternamiddag by de po litie teCulemborgeen man aangemeld, die zeidei op 8 dezer kleedingstukken te hebbqn ontvreemd uit een loge ment te Meppel. Nadat de juistheid van deze. mededeeling gebleken was is de man gevankelijk naar Meppel vervoerd; ming in de kosten van oprichting van een tentje voor hare zieke kinderen. Voor de volledige oefeningen zul len van de lichting 1912 uit deze ge meente worden ingelijfd 11 iotelingen, waarvan 6 in Maart en 5 in September. De voorjaarsaflevering zal plaats hebben op Vrijdag 15 Maart a.s. in de Infanterie kazerne te Gouda. GOjUDA, 26 Januari 1912. Op Maandag 29 Januari wordt door de afd. Gouda van den Ned. Bond van manjnelrjke en vrouwelyke arbei ders in de kleedingindustme en aan verwante! vakken, voor de tweede maal in deze maand een openbare vergade ring belpgd, met den heer Kupers (bondssecretaris) als spreker. Ofschojon sinds de vorige vergade ring het aantal leden is gestegen tot 19 hoopt zij dat door deze vergade- ridg het I ledental nog aanmerkelijk zal worden opgevoerd. Festival op Hemelvaartsdag. De Mannen Zangvereeniging „Door Oefening Kunst" heeft op de j.l. ge houden vergadering besloten, om op 16 Mei k.s. (Hemelvaartsdag) deel te nemen ajan het Muziek en Zangfeest, uitgeschoven door de Gemengde Zang- vereenigijng „Gouda" te Gouda en tevens aan het Festival, uitgeschre ven doof de Muziekvereeniging „De Kleine Trompetter" te Zevenhuizen. Gisterénavond werd in een feestelijke bijeenkoipst van de Nat. Chr. Geheel onthouders-Vereeniging „Het Blauwe Kruis" pet gebouw geopend aan de Westhaven, waar de vereeniging haar zetel heejft gevestigd. De emi.-predikant Ds. Wartenavan Scheveningen, vroeger predikant al hier, hiela de openingsrede. Nadat daarop dè Voorzitter der Chr. Onder- officieremvereeniging het woord had gevoerd, 'sprak de heer L. C. Lafeber, de voorzitter van „Het Blaüwe Kruis" een woojrd van dank aan de beide vorige sprekers. Laat op den avond kwam ook Ds. Bijl nog van zijn belangstelling blijk geven eb werd door dezen aan het eind van den avond het slotwoord ge sproken. i Op dezen feestavond waren verte genwoordigd de Chr. Jongelingsver- eeniging, de Chr. Onderofficieren-ver- eeniging en de Nat. Chr. Werkmans bond. Algemeen Ned. Verbond. In de gisterenavond gehouden ver gadering van het Algemeen Neder- landsch Verbond afd. Gouda, welke werd geleid door den Voorzitter, den heer J. H. van der Voort, werd na lezing der notulen, welke werden goedgekeurd het verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek dat het ledental dalende was, waarvan als oorzaak mocht wor den Aangenomen het vertrek van ver schillende leden van het Verbond uit deze gemeente. Ook werd in het ver slag gememoreerd de voor de afdeeling gehouden feestavond, waar Mevrouw ouwes DekkerPost van Leggeloo een voordracht hield over „Het Ita- liaansch Volk in zijn liedjes geschetst". Mededeeling werd gedaan dat de heer Dr. A. C. A. Hoffman ontslag heeft genomen als bestuurslid. In de daar door ontstane vacature zal later wor den voorzien. De penningmeester bracht rekening en verantwoording uit van zijn gevoerd finaifbieel beheer. Deze rekening, die sloof met een nadeelig saldo van f 36.werd nagezien en goedgekeurd. Teneinde te trachten het ledental weder op te voeren werd besloten in het najaar een feestavond te houden, waaromtrent de plannen later zullen worden medegedeeld. De Voorzitter sloot daarop de vergadering, die door weinigea werd bijgewoond. Een buitenkansje. De by de Goudsche Melkinrichting alhier in dienst zijnde knechts L. de Jong en J. de Bruin werden gisteren door de Directie van de N. V. de Tijdgeest verblijd met de mededeeling dat op hun lft0 aandeel de f50,000 was gevallen in de Ned. Staatsloterij. De Directeur van de Tijdgeest, verge zeld van den vertegenwoordiger voor Gouda, den heer J. T. Swartsenburg, boekhandelaar alhier, kwam gisteren per auto de gelukkige winners de hun toekomende gelden overhandigen. Dat er geglunderd is laat zich begrijpen. Boskoop. Het gezin van Hevelingen heeft van H. M. de Koningin een gift van 126 ontvangen als tegemoetko- (DAS PÜPPENMADEL). Operette in 3 bedrijven van Leo Stein en Dr. A. Willner. Muziek van Leo Fall. We hebben in de laatste jaren meer malen de gelegenheid gehad kennis te maken met Operetten van het slag als bovenstaande. We herinneren slechts aan rHet Lustige Weeuwtje", Een Walsdroom", „de Kuische Su- zanna", „Lentelucht", „Dollarprinses" enz., die ons in staat stelden te ge nieten van de geestesproducten van Operette-componisten als Léhar, Fall a. Of „Het Poppenmeisje" in alle a richten bij vergelijking met de meeste der genoemde operetten de eerepalm zou wegdragen, betwijfelon wij sterk, en we kunnen ons dan ook niet ver eenigen met deze te betitelen als een der „geestigste" operetten van den laatsten tijd. We bedoelen hier na tuurlijk niet het muzikale gedeelte, daar we gaarne instemmen met de woorden van lof gebracht aan de lieve, opgewekte, vrooïijke muziek van de componist van „de Dollarprinses". Ook de vertolking was zeer goed, zooils we trouwens van het gezelschap onder directie van Alph. Janmart Jr., steeds gewoon zijn. Wanneer de hoofdrollen zijn toebedeeld o.a. aan de dames Corry Pinksen en Samohtini on heeren als Jan Grootveld en André van Dijk. namen, die voor het Goudsche pu- „bliek geen vreeraden klank meer heb ben, dan kan men verzekerd zijn iets goeds te zien te krijgen. Yvette, de dochter van de Wed. Prunier (eigenares van een klein si garenwinkeltje), is een aardig meisje dat, hoewel de kinderschoenen reeds ontwasschen, toch nog gaarne speelt met haar pop. Zij wordt bemind door Tiborius, een neef van Markies de la Tourelle. Dezo weet echter de trouw plannen van zyn schuchteren neef te verijdelen, door Yvette over te halen hem, den Markies, te volden naar Parijs om aldaar door een reizend théater- Directeur, Talmi, tot operettozangeres te worden opgeleid. De Markies, met zijn nog altijd jeugdig hart, wordt verliefd op Yvette, doch komt daar door in conflict met zijn vroegere beminde, de Spaansche danseres Rosa- lilla. De verwikkelingen, die daarvan het gevolg zijn, kan ieder zelf wel begrijpen, die in de gelegenheid is geweest, dergelijke operetten te zien Madame de Wed. Prunier en Tiborius komen natuurlijk ook naar Parijs en het slot van de geschiedenis is, dat Yvette zich verlooft met haar Tiborius, Rosalilla den ontrouwen Markies tracht te vergeten door den thóater-directeur Talmi als diens plaatsvervanger aan te nemen, terwijl de Markies zelve besluit met Madame Prunier in plaats van met Mademoiselle Prunier het huwelijksbootje in te stappen. Het Nederlandsche Operette-En semble heeft gisteren-avond „het Pop penmeisje" vlot gespeeld. Er is, be houdens enkele kleine uitzonderingen goed gezongen, en het orkest heeft zich op zeer verdienstelijke wijze van zijn taak gekweten. Dat Mei. Corry Pinksen in de titelrol succes had, be hoeft ons zeker niet te verwonderen, spel en zang waren als gewoonlijk zeer goed. De heer Jan Orootveld was als „komische oude" in de rol van Mar kies weer onverbeterlijk. Ook de heer André van Dijk was als Talmi niet onverdienstelijk. Mevr. Samehtini heeft door de wijze, waarop zij de lastige rol van Rosalilla vervulde, voorzeker een niet gering aandeel gehad in hét succes van het gezelschap. Met bij zonder genoegen hebben wij kennis gemaakt met den heer F. Meermans die zich in de rol van Tiborius èn als tooneelspeler èn als zanger van een zeer gunstige zijde heeft leeren ken nen. We herinneren bijv. alleen maar aan het duet met Yvette en zyn lied beide in de 3® acte, welke nummers aan het publiek een hartelijk applaus ontlokten. De overige rollen, hoewel van minder beteekenis dan de hier genoemde, werden mede naar behooren vervuld. Meermalen gaf het niet zeer talrijk gehoor door dankbaar applaus te ken nen, dat men zich ook met deze on schuldige operette amuseerde. KERKNIEUWS. De quaestie te Roordahuizen. Het classicaal bestuur van Leeuwar den is plotseling ontheven van zijn taak, een ooi-deel uit te spreken en een beslissing te nemen over de bezwaren, door een aantal lidmaten der Herv. Gem. ingediend tegen de benoeming van den heer Burgy als ouderling te Roordahuizen, doordat deze hangende de beslissing voor zijn benoeming als nog bedankt en zijn lidmaatschap van de kerk opgezegd heeft. (Ned.) Te Leeuwarden is er een godsdienst oefening gehouden, waarin een ortho dox, een modern en een evangelisch predikant van verschillend kerkge nootschap hebben gosproken. T. B. schrijft daarover in Vrijzinnig Christen dom, dat de dienst volkomen aan do verwachting heeft beantwoord. Er waren naar schatting ongeveer 1400 menschen in de Groote Kerk aanwozig, die ongetwijfeld van het samenzijn een zeer verheffenden indruk hebben meegenomen. Na een inleidend woord van ds. Heesen behandelden de drie sprokers ieder een gedeelte van Ef. 41-7. De orthodoxe spreker deed uitko men, dat men het over den dogma- tischen grondslag wel nooit met elkander eens zou worden, maar dat men daarom elkaar wel kon waar deuren, en mot vertrouwen in olkan- ders eerlijke overtuiging in monig opzicht kon samengaan. De moderne legde er nadruk op, dat ook verdraagzaamheid een beginsel is, en dat hij noch, één der andere sprekers daar zou staan, als verdraag zaamheid beteekendo laksheid, een zekere onverschilligheid voor eigen beginselen. Do evangelische verklaardo zich ontroerd bij de gedachte, dat zulk eon samenkomst mogelijk was. Terwijl overal in den lande verdeeldheid heerscht, kwam men hier dan toch samen als kinderen van één Vader. Het zou er nu op aankomen, die oen heid te bewaren, en hij wees aan, wat daarvoor noodig was. Elke toespraak eindigde met een kort gebed. O. M. waarnemen en de verslagen, op deze twee zaken betrekking heb bende, uitbrengen. V o o t b a 1. Programma voor Zondag OlympiaR. V. C. (den Haag); V. F. C.Zeist te Vlaardingen D. O. 8.Voorwaarts te Utrecht. K.F.C. I -T.O.P. I, E. van Kasteel K.F.C. II—T.O.P. II, J. M. Hardeman Voorw. II—Haastrecht, A. Huibregtse; Volksw. G.Moordrecht, \V. Sanders Op het Sporttterrein wordt voor Gouda de belangrijkste wedstrijd ge speeld, nl. tegen de Residentie V. C. uit den Haag, onder leiding van den heer W. F. N. E. Drees. Voor den G.V.B. gaan T.O.P. I en II naar Woerden om te spelen tegen K.F.C. I en II, wat vrijwel een be slissing van het kampioenschap kan zijn. Aan den Rotterdamschen dijk ontvangt Volksweerbaarheid Goüaa Moordrecht. Vriendschappelijk zal U.D.I. III uit Rotterdam in de IJssellaan spelen tegen Excelsior IH. Korfbal, Het Boskoopsche Amicitia ontvangt Zondag O.S.C.R. uit Rotterdam. Zooals men weet, is er in onze stad ook een korfbalclub, genaamd Swift. Deze vereeniging zal Zondag een oefenwedstrijd spelen op het T.O.P. veld in den Winterdijk tegen Amicitia II uit Boskoop. De winkelsluiting voor den Hoogen Raad. Naar het N. v. d. D. mededeelt, zal de zaak van de Amsterdamsche win kelsluiting 6 Februari a.s. in hoogste instantie voor den Hoogen Raad behandeling komen. Te elf uur dien dag zullen behan deld worden de cassatiezaken van 1°. Joh. Wagner (filiaalhouder van den sigarenfabrikant A. Hillen), Raad huisstraat 23, en 2°. Israël Levisson, bakker, Bla- siu astraat 113, resp. requiranten van cassatie van de vonnissen van 19 December 1911 gewezen in hooger beroep voor de vijfde kamer der Amsterdamsche recht bank. Advocaat-generaal mr. R. B. Lede- boer zal by den Hoogen Raad het Middelburg. De Rechtbank alhier veroordeelde heden den 25-jarige klerk telegrafist der Staatspoor te Kruinin- gen, C. J. H. wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat go vaar ontstond voor het verkeer door stoom- vermogen over een spoorweg overeen komstig den eisch in het O. M. tot 40 gld. boeto subs. 14 dagen hechtenis. Een verkiezing in Transvaal. Georgetowm. Een parloments-ver- kiezing, noodig door het aftreden van Sir Georgo Tarrar, een bokend figuur in do mijn-wereld, heeft de zogo ge bracht aan den werkmans-candidaat Andrews, dio mot groote meerderheid werd gekozen. Muiterij van keizerlijke soldaten. Peking 24 Jan. Volgens Chineescho borichten zijn 2000 keizerlijko soldaten bij Hankoe aan 't muiten geslagen. De opstand in China. Tokio 25 Jan. Een afgovaardigde van don Chineesche Repuplikoinon to Nanking is hier aangekomen, mot het doel do erkenning van de republiek door Japan to verkrijgen. In hot par lement is bij de behandeling van clezo quaostio oen groot vorachll van mee ning aan don dag getreden. Do do- batten worden verdaagd. De Okura-Company is met do Chi- noesche opstandelingen in onderhan deling getreden over het aangaan van een looning. H. M. do Koningin. Do Staatscourant van hedenavond bevat het volgonde bulletin Aangezien de toestand van II. M. do Koningin bevredigend is zal goon bullotin moor worden uitgegevon. GoteekendKouwer, Roessingh, Herman de Jong. Brand in do Equitable. New-York, 25 Jan. Do brandkast uit hot gebouw van do Equitable is geopend. Do d r i o milliard aan geldswaardige papieron, die zich daarin bevonden, bloken absoluut ongeschon den te zijn. Parijs, 25 Jan. Volgons do Echo do Paris hoeft Poincaró te Romo doen weten dat do Fransche regooring hot Italiaansche onderzoek, waaraan de 29 Turkscho gevangenen werden onderworpen niet erkent, maar de teruggave der Turkon onvoorwaardo- lijk wonscht. De langzaamheid der onderhande lingen wekt te Parijs veel ontstemming HOEK A AN KONDIGING. Bij do Ilollandia-drukkerij te Baarn verschoon Redelijke Godsdienst Serie II no. 5, Kunst en Zodolijkheid door J. J. Meijer, Prodikant te Wijnaldum. Den (gulden Winkel no. 1 van 15 Jan., heeft den volgenden inhoud In Memoriam Gustaaf van de Wall Porné, Zuid-Afrikaanscho Geschriften, het IIedendaag8ch Tooneol in Frankrijk, Openbare bibliotheken in Engoland, Boekenschouw, Lexicographische Me dedeel ingen, Letterkundig leven uit de Tijdschriften. van het Koninklyk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.3 to Vestmanoer, laagste stand 752.3 te Neufakrsvassor. Verwachting tot don volgenden dag: Toenemende tot matige wellicht krachtige noordelijke tot noordooste lijke wind, zwaarbewolkt of betrok ken, waarschijnlijk sneeuwbuien, daling van temporatuur. van Wintermantels, - Costumes, Blousen, 3 upes, J upons, Robes en. Japonstoffen alsmede PELTEIHIEH van de goedkoopste tot de boste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbovelend, MARKT 26, GOUDA. BURGERLIJKE SÏANI) REEUWIJK. GEBORENMaria Lena, ouders M. van der Wolf en C. Oostrum. Pietertje, ouders C. van der Kleij en W. Koster. GEHUWDH. de Hoog met A van Es. OVERLEDEN J. W. Vermey 13 maanden. Vorige koe ra- IC oer» ran beden. 83'/, 83*/.. 91'/. 91»/, 65'/, 65'/, 100'/, 100'/, 89»/, 89'/, 93 93'/, HG5/. 86 1 475/„ - 104'/,. 80 86'/, 39'/, 69'/., 200»/» 53 62'/, 86" 86"/,, 2ö'i, 26'/, 60 66'/, 218- 303 187 »/3 568 54 300 83 560 52 VAN DEN Ef fee ten ha ml el te Amsterdam 26 JAN. 1912. Mtutsleeuliigeii Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrijo Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serio Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl, 1906 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pot. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Ail. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUiik- en Credict-liifttel- llnfen. Ned. Bafikaandoelen ludustr Onderiifmiiireu American Car A Foun dry Comp. C. v. A. ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tolo- graph Cy. Cert. A. U. S. Stool Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en -4'ultnur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Nijnbouw Nfieli. Ketalioen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Ouderu. Dorische Pet roleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MOen. Nod .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Ta bak -Onder in* m 1 ngen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe A«ahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor-1 wegmij. Aand. i Mij. t. Expl. v. Staats- j spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serio A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmrj. Aand. f dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 Dct. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen Amsterdam Aand3 pet Hongarye. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet.1 GELDKOERS. Prolongatie 3»/a33/» pGt. Amerikanen lusteloos, Marinewaar den lager, Petroleum loom, Tabakken zeer kalm, Culturen terugloopend, Rubbers vast, Mijnen iets minder, Nat. Staatsfondsen vaster, Buitenlandsche kalm, Tramwaarden vast. 142 454'/» 420 186'/» 120 217.6 114 15 40 4»/i li1/. 82%, 967. 1837, f 104.]f 98»/4 317.6 166 77. 102 141'/, 452'/, 1H6 20'/, 113'/, Si 64"/.. 30»/, 166»/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2