Nova Cacao. KINDERBAL GAREN EN BAND WOONHUIS, lej.deWeiE. Alter Gecostumeerd Openbare Verkooping is GROOT EN DORST en Co. -X. JBno-Item la.ri.cL. Brieven uit de Hofstad Buitenlandseh Nieuws. Binnenland. Gemengde Berichten. SFQBST. Advertendën. Ons Geuoegen". de& Heer B. STERNFELD. STtMUtMIAUS bij Gouda. Notaris J. KOEMAN Slolwijkcrsluls nabil Gouda, Fabrikanten KORPF en CoA dam L. .van deI' Beek Gemeentelijke Arbeidsbeurs, J.HaddÖrUS Oostingh, Westbaven 58, - GOUDA M. HAVEN8WAAYZONEN GonrnciiKM. 200* Gedempte Gracht 260" OEN HAAG, Heeren- en Dameskleeding. tgf" Mej. de Wed. E. ALTER 8|>ortmutseii Shawls flulseiiwol Sliawlwol Mn (se n pen ue ii Haak pennen. IN. V. vih. G. IJSSELSTIJiN. NV Vh- GY IS21 HET adres voor aldus, werkelijk rechtvaardig, te- regeeren, zonder bemoeilijking van welke geestesrichting ook, zonder zoowel in het publieke als in het particuliere leven kleingeestige be moeilijking of benadeeling van an dersdenkenden te dulden,, zq! men de socialistische propaganda liet vruchtbaarst dwars zitten en voor komen, dat deze partij, die slechts over een klein aantal werkelijke geestverwanten beschikt, een over- 'matigen invloed verkrijgt, doordat duizenden meeloopers,' wie ieder socialistisch beginsel koud laat en die dan ook in geen enkel opzicht socialist zijn, rood gaan stemmen, omdat men waant dan het eerst af te komen van waar men genoeg van heeft. Dat onder ons clericaal-conser- vatief Kabinet de roode barometer weer stijgt het spreekt vanzelf. Alleen de Tariefwet zou daarvoor reeds zorgen en er is pog zoo veel méér. Maar dit deert ons niet. En wat ons-zMf aangaat, wij, vrijzinnigen, hebben 't goeddeels in eigen macht om niet aan Rood te verspelen wat we aan Hechts hopen te winnen. Dat onze mannen dit algemeen beseffen, 'staat voor ons vast, al is er nog hier en daar eenig vooroordeel en misverstand te overwinnen. Maar waar wij zoo grooténdeels eigen lot in handen hebben, daar is er allerminst reden om bij de pakken te gaan neerzitten en te denken dat het niet anders kön. Het kan wél anders en dan heb ben wij er ons voor in te spannen. Hoe komt het dat ik ziek ben „Iloe komt hqt toch, dat ik ziek ben Hoevelen stellen zich niet doze vraag en hoe dikwijls niet mot oen gevoel van wanhoop. Ziek on nog eens ziok dag aan dag hoofd pijn, rugpijn, zenuwzwakte, urino- k walen, onophoudelijke vermoeidheid, rheömatische pijnen, zenuwhoofdpijn, gebrek aan eetlust, en klaarblijkelijk geon genezing. Doch juist gewone verschijnselen als deze dienden u er op te wijzen, dat do nieren dè bron zijn van uw ellende. Zoodra de kwaal in haar oorsprong aangotast wordt, kan zij gestuit wor den, doch alleon door toepassing van oen nierengeneesmiddel. Foster's Rug- pun Nieren Pillon zijn van onschado- fyko kruiden gemaakt, die rechts- streeks on alleen op do nieren en blaas inwerken. Zij genezen hen, ver sterken hen en hottaen hen krachtig on gezond. Velen lijden voortdurend, omdat zij de oorzaak van hun kwaal niet ken nen. Zoodoende gebruiken zij niet hot goede geneesmiddel en dit is hot geval mot vele nierlijders. Zij woten niet wat de nieren zyn en wat zij doenzy begrjjpen niet, dat wanneer deze or ganen niet in orde zyn, hot gehoelo lichaam daaronder noodzakelijkerwijze moet lijden. Druppel voor druppel, den gohoolon dog en iederén dag van uw leven Uitroeren de nieren de schadelijke onzuiverheden en hot overtollige water uit uw bloed. Druppel voor druppel worden deze onzuiverheden naar de blaas gevoerd on van daar uit het lichaam verwijderd. Wanneer uw nieren zwak of ziek zijn, en zoodoende niet in staat zijn om' hun work te volbrengen, raakt hot bloed overvuld mot onzuiverheden en wordt uw geheolo lichaam aange daan, daar hot met onzuiverboden be zwangerde bloed door het lichaam wordt gevoerd. Foster's Rugpijn Nie ren Pillon versterken en heden de nieren, zy maken hen volkomen ge schikt voor het tiltreeren van de on zuiverheden uit hot bloed. Wdrdfc oven wel aan de nieren geen hulp gebodelf' dan zullen gevaarlijke ziekten als waterzucht, martelende urinaire kwalen, rheumatiek, london- on heupjicht, enz. ongetwijfeld volgon. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op do juiste spelling ton don naam Foster's) zijn te Gouda verkrijgbaar bij do hoeren Wolff Go. Wosthavem li, en Ant. Coops, Wydstraat 159. Toezonding geschiedt franco na ont vangst van postwissel it f 1.75 voor é^n of f 10.— voor zes doozen. Kinderen die dikwijls aan storingen in de spijsvertering lijden geeft men gedurende eenige dagen achtereen ongeveer 3 eetlepels „echt F ram Josef'A&xoovwater, waarmede, door zijn natuurlijke maag-, darm- en bloed zuiverende werking, do beste resultaten verkregen worden Aanbevolen door wijlen prof. Stokvis. Do Duitsche Rijksdagverkiezingen. "In ainsluiting met ons bericht in ons blad van gisteren willen we thans meer in bijzondorheden don afloop van de Rijksdag verkiezingen nagaan. Ook al is niet dat resultaat bereikt, waarop men had gehoopt, n.l. dat de linker zijde de meerderheid in den Rijksdag zou behalen, waarvoor zij 199 zetels zou hebben moeten bezetten,toch heeft men dit resultaat bereikt, dat in het vervolg onmogelijk is geworden, dat ultra-roactionairo besluiten door het blauw-zwarto blok worden door gedreven. De nntionaal-liberalen, de vrijzinnigen en de sociaal-democraten beschikken thans over 196 stemmen, maar in vele gevallen kan de linker- zijdo rekenen op den steun van enkele wildon en afgevaardigden van kleinere partijen. In dat opzicht is dus bereikt, wat men bereiken wilde, oen neder laag toe to brengen aan do rechter zijde en behalve aan de rechterzijde ook aan do rogeering, die steeds steunde op 'do reactionaire meerderheid. Thans is Jiot 'ook uit met de heerschappij van hot jonkerdom. De regeering zal voortaan hebbon rekening te houden mot do wenschen, die aan do linker zijde worden gekoesterd. In do eerste plaats zal dit zijn invloed uitoefenen bij de middelen tot verbetering van de rijksfinanciën.' Waarschijnlijk zal er nu goen meerderheid te vinden zijn, die op de alloroorsto levensbe hoeften een drukkende belasting legt en de bezitters van groote kapitalen spaart. Ook bij do herziening van hot straf wetboek en de strafprocedure is er thans kans op. dat deze een meer liberalen geest zal ademen. Een ander belangrijk punt zal zijn hot onderwijs vraagstuk. Jammer blijft, dat do link- scho moerdorheid nog te veel blijft gobondon aan de nntionaal-liberalen, waarvan verschillende ledep zeer rechtscho neigingen vertoonen. Er is slechts hoop dat nieuwe tusschen- tijdsche verkiezingen de meerderheid nog meer naar links zullen verplaatsen, want dit is by de laatste verkiezingen ,nu duidelijk gebleken, de kiezers zijn zeer sterk opgedrongen naar linkB. Zij laten zien door wat voor reacti onaire bladen of blaadjes niet meer bewegen om de conservatiovon door dik en dun te volgen. Hot is nog weer duidelijk in Potsdam gebleken. Ondanks allen tegenstand is do sociaal democraat Liebknecht gekozen met zelfs een vrij groote meerderheid. Do ergste klappen hebben de con servatieven on vrij-conservatiovon ge had. Hun aantat zotels gaan van res pectievelijk 60 on '23 terug op 43 en 14. Maar zelfs het het centrum dat over meerendeols vaste zetels heette te be schikken, is teruggegaan van 106 op 93 zetels. Do sterkste party is op het oogenblik de sociaal-democratische partij. Tot goed overzciht laten we net onderstaande staatje volgen 1907 1912 Nationale liberalen 56 44 Duitsche Boerenb. 2 Vrijzinnigen 47 42 Soaiaal-democraton 43 110 Centrum 106 93 Conservatieven 60 43 Vrije oonserv. 23 14 Oecon. vereoniging 20 10 Anti-semieten 6 3 Elzassers 5 Polen '20 18 Welf en 5 Denen 1 1 Boierseho Boerenb. 8 2 Lotharingers 3 2 Onafhankelijkon 4 3 CXIX. Tempora mutantur Wanneer een groote dosis jeugd mij ni,et er van weerhield om in oud-aph- tige beschouwingen te vervallen, dan Daar is een kantoor als dat van de bankiersfirma Lissa Kann, sinds meer dan oen eeuw in de Wagenstraat, gevestigd. Dat stuk Wagenstraat, waar Lissa Kann het eenige heerenhuis was, kon men zich niet voorstellon zónder dat kantoor, dat ieder Hage naar kende. Voor enkele jaren vierde de firma haar eeuwfeest en toen bleek eerst voor de buitenwereld, in welke algeraeene sympathie zich de oude zaak mocht verheugenuit een aardig gedenkschrift., te dezer gelegenheid verschenen, bleek dat de zaak niet was blijven stilstaan. Het oude kas- sierszaakjo was een bankierszaak go- worden en kwam al ruimte tekort in het toch niet kleine perceel. En nu, kort geleden, kwam het bericht, dat Lissa Kann gaan verhuizen, naar de deftige (zy' het door eenige winkel huizen niet meer zóó deftig als vroe ger) Parkstraat; waar nu een tweede bankpaleis zal verrijzen. Toen ik het bericht vernam, dacht ik aan een tekort aan piëteit, maar nood breekt wettenhet kón niet langer en dus soit! Tempora mutanturOns def tigste en over heel de wereld bekende hotel „I)e onde Dóelen" gaat tegen den grond. Men is er nog een beetje geheimzinnig moe, maar er is geen quaestio van, het Doelenhotel zal rJnder de slagen van den moker vallen. De Dooien had natuurlek wel con currentie, 's winters door Hotel dos Inde» en Do Twee Steden eir's zo mers door de Sclieveningsche hotel paleizen, maar De Oude Doelen bleef hot ouderwetech degelijke hotel van de „upper ten*. De jaarlijksche Casino- bals, waar het Hof placht te verschij nen, werden èteeds daar gogeven en vele gezanten en andero hoogwaar digheidsbekleders logeerden er. Het zaakje ging dan ook best Toch gaat het nu tegen den grond. De veran derde tyd wil hetAlles moet mo derner, grandiosor worden do recla- mezucht wil het en zoo zal dan ook dit echt-Haagsch gebouw vallen. Er kend moet worden, dat het front niet mooi was er werden in den loop der jaren huizon bijgetrokken, wat hot geheel niet verfraaide. En zoo zal men nu eon majestueus gebouw krijgen, dat haast de geheele breedte van het Tournooiveld inneemt, zooals het nieuwe Central-Hotel, dat al aardig uit de kluiten begint te schieten, haast de geheele Lange Poten zal in beslag nomen. Jammer alleen, dat de „Nieuwe Dooien" niet vóór 1913 gereed zal zijn, het jaar, dat hier een groot vreemdelingenverkeer verwacht wordt. Mon heeft en m.i. niet ten onrechte daarvan .groote verwachtingen. Hot bezoek van vreemdelingen aan ons land en vooral aan den HaagSche- voningon is -de laatsto jaren reeds enorm toegenomen. Het oonige wat tegenwerkt, is.ons klimaat, dat in het buitenland niet al te gunstig staat aangeschreven, om nq maar te zwijgen van de nieuwe zedelijkheidsbepalingen, die al zijn zij daarmee niet veroor deeld velen, die in het geld zwom men, liever naar andero oorden zullen doen gaan, waar minder bozwaar ge maakt wordt tegen min of moer ge heime vermaken, die men kan najagen, dan wol nogoeren, naar eigen verkie zing. Maar hoe dit zij, het streven om hier duizenden vreemdelingen hoen te lokken, verdient alle aanmoediging en niemand zal ontkennen, dat daarvoor allereerst noodig zijn goede hotels en goede amusementon. De hotels moeten een vergelijking met wat het buiton land geeft, kunnen doorstaan en be houdens oon onkel „palaco-hotel" niet te hoogo prijzen rekenen. Ik vrees nu, dat 1913 niet genoog behoorlijke logeorruimto zal opleveren en dit kan de vroemdelingen ontstemmen. Zeker, ook Parijs kent in tentoonstellings jaren zijn hotel-misère, maar wat Parijs waar men tóch heengaat, zich kan veroorloven, neemt men'een Neder- landsche betrekkelijk kleine stad, die haar reputatie pas aan het verkrijgen is, niet af? Voor do amusementen ben ik min ded bang. Nu reeds, in stille jaren, krijgen we hier kunstgenoegens, die ons tot in het buitenland bekend ma- kon. Impresario's durven tegenwoordig wat vroeger gekkenwerk leek, enkelo liefhebbers jiassen duizenden jaarlijks bij, zonder oenig mopperen, alleen omdat z$ er iets goeds voör krijgen en er een goed werk mee doen. Waarom zou dan een -voor ons land zoo bui tengewoon jaar als 1913 niet iets heel byzonders kunnen opleveren? En de Scheveningsche ondernemers zijn er óók nogl Die zullen waarlijk wel hun beate beentje vóór zetten. Dat onze Schouwburg dat jaar zoo onmisbaar zou zijn, kan ik niet inzien. Dat jaar 1913 is al wat geëxploiteerd om het „brandgevaarlijke" theater open te houden! Wat wil men toch? 's Zomers is ons theater altijd gesloten, van eind Maart tot September/October. Dacht men in deze maanden de vreemdelin gen in den afgekeurden stadsschouw burg te tracteeren vWat oen mallig heid Ten eerste geschiedde dit nooit in het zomerseizoeri oft dan wat wil men de vreemden voorzetten ?Neder- landsche stukken, Ned. Tooneel, Too- neelvereeniging of Het Tooneel Daar zou geen vreemdeling hoen gaan. En onze Fransche opera. Ik ben er Zon dagavond nog eeris geweest, heb de oude Ilugenooten nog eens genoten en alles nog eens goed bekeken en beluisterd. Welnu, er zijn natuurlijk ■goede krachten bij zooals altijd. Maar, zonder nu in details te treden, het ensemble (de „Fransche" koren bijv.) is toch heuBch niet van dien aard, dat men daarop een internatio naal gezelschap kan onthalen. En het gebouw Het zaaltje is alleraardigst, „snoezig" om een Haagsch woord te gebruiken de acoustiek is er buiten gewoon goed men weet dat dit goed deels toeVal is), maar wat een gebouw wat een entrée, wat een corridors Dat alleS heeft meer van een kermis tent, dan van een Residentie-theater. Ziet eens, ik ben niet zoo bang aan gelegd voor het oordeel der buiten landers. Dat valt in den regel nogal mee. Over het algemeen is hot oordeel in den vreemde vriendelijke^ dan in eigeh 'land, maar er zijn toch grenzen, die men niet straffeloos mag over schrijden. Indien de verwende Ame rikanen. Engelschon en andere be reisden van het mooie Voorhout met haar schilderachtige omgeving ons stadstheater betreden,"dan moetën zij heusch wel denkon - - het is niot over dreven dat de portier van hun hotel hen misleid heeft en dat zij in oen of ander zesde rangshuis zijn terecht gekomen. Het is ongelooflijk en armoedig. i» Hot is een bekend verschijnsel, dat onze landgonooten, die 't non bootje doen kunnen, het buitonland bereizen, maar hun eigen land vaak slecht kennen. Veel wat men in den vreemde mooi vindt, vindt mnn hior to lande evenzeer, als men maar zoektMis schien houdt hiormoe wel verband het op zichzelf vreemd klinkende feit, dat hier een Engelschman, een heer uit Nottingham, over ons land oen lezing komt houden, waarvan de opbrengst zal ten goede komen aan Oranje Nas sau's Oord. Die Engelschman is oen groot fotograaf er bij, zal ops dns werkelijk laten zien w.it hij de moeite van het kiekqn waard vond. Ik voorzie van die lezing een om wenteling in de gedachten van „onze kringen 'De Koningin-Moedor heeft (behoudens onverhoopto verhindering) haar aanwezigheid toegezegd. liet is dus een geijkte avond en het zou mij niets verwonderen, als mon het nu ging g e 1 o o v e n dat ook ons kleine landje yeel moois herbergt, dat der bezichtiging waard is. Als een vreemdeling 't toch gezegd heeftLet eens op, wat ik voor spel Een bekend Hagenaar gaat ons ver laten jhr. mr. Victor de Stoers, de bekende kunstkenner en verzamelaar. Men zegt, dat de Stuers Den Haag den rug toekeert, omdat men hem te hoog in de Inkomstenbelasting heeft aangeslagen, maar dit g 'loof ik zoo gauw niet. Daarvoor is De Stuers een man van te ruime opvattingen, al is hij nukkig en ongemakkelijk te knee- den. Of hij ook als Kamerlid (hij zit voor Weert) zal bedanken, is niot bekend. De Stuers wil zich daarover nog niet uitlaten en dat dient natuur lijk geëerbiedigd te worden. Maar my dunkt het niet dubieus, ook omdat de heer De Stuers zeer slecht ter been is, dat wij hem niet lang meer in de Kamer zullen zien. En dat zou jam mer, zijnde Stuers is een figuur, onafhankelijk als weinigen, die zijn meening precies eender zegt wie, er ook achter de regeeringstafel zit. Zulke mannen hebben we niet veel en zou den we dan ook ongaarne missen. HAGENAAR. Italië—Turkyo. Parys, 26 Jan. Hedonavond hebben do ministers na afloop van den mi nisterraad medegedeeld, dat 't Fransch Itaüaansch incident tot voldoening van beide landen geregeld is. Parys, 26 Jan. De Fransche gezant te Rome is met minister di San Giu- liano tot overeenstemming gekomen over do bewoordingen van de nota, die door de Italiaansche regoering bekend gemaakt zal wordeq en die door de Fransche regeering bevredi gend is geacht. De Turksche onder danen zullen aan den Franschen con sul te Cagliari overgeleverd en daarna naar Frioul gebracht worden, waar hun hoedanigheid zal worden vast gesteld. Alle andere kwesties zullen aan het Haagsche Hof voorgelegd woeden. Marseille, 26 Jan. De Compagnie Mixte heeft van haat agent te Tunis een telegram ontvangen, dat het stoom schip Tavignan, dat den postdienst vervult langs de Tunesische kust, gis teren op de hoogte van Ras Zira aan gehouden en met beslag belegd ie. Konstantinopel, 26 Jan De Italianen hebben de havens Liol en Boe Teiman gebombardeerd en te vergeefs een landing trachten te bewerkstelligen. Vliegtuigen voor de Turkon. Aan de Parijsche Excelsior wordt uit Madrid gemold, dat de Italiaansche regeering naar verschillende Spaansche havensteden agenten gezonden heeft, die naar men zegt het oog moeten houden op de voor de Turksche troepen in Tripoli aangekochte vliegtuigen, tea einde de Italiaansche overheden bijtijds van de verzending op do hoogte te stellen. Borffbardement. Berlijn, 26 Januari. Volgens offi- cieele mededeolingen, in Konstanti- dopel ontvangen, hebben de Italianen den 19den Januari van 5 oorlogs schepen meer dan duizend granaten geworpen op de stad Zoeara, die zwaar beschadigd werd. In deu nacht trokken de schepen terug. Verder bombardoorden.de Italianen do haven van Defoe bij Tobrook. Do tegenstand der Turken was zoo groot, dat do Italianen geen troepen aan wal kon den zotten. Een Italiaansch oorlogs schip zonk 30 mijlen van Tobroek. Italië. Do oorlogsrazornij van d'Annunzio. Onze correspondent te Berlijn seinde gisteren, dat men beslag gelegd had op een bundel gedichten van d'An nunzio. Do Frankf. Ztg. vertelt hier van, dat ze zoo heftig zijn en zoo gif spuwen togert Duitschland en Oosten rijk, "dat men ze alleen nog maar uit ziektekundig oogpunt belangwekkend kan vinden. Als voorbeeld neemt hot blad, dat d'Annunzio spreekt van „den walgelijken dubbelen adelaar, die op een gier gelijkt en het onverteerde vleesch der verslonden lijken weder uitspuwt." Van Duitschland heet het, dat hot „blauw ziet van de gal en over den Rijn heen grijnst waar het in 1870 grijsaards en kinderen met de kolf van het geweer heeft neer geslagen." Wat van keizer Frans Jozef gezegd wordt moot te erg zijn om weer te geven. Het blad teekent hierbij aan dat d'Annunzio in Italië zelf niet moer voor „vol" wordt aangezien, daar bla den van beteekenis weigeren zijn „krankzinnig gerijmel" op to nemen. Oostenrijk-IIongahije. Aehrenthal. Berlijn, 26 Januari De Weön- sche oorrespondent van de Lokal An- zeiger weet bijzonderheden te melden t over de ziekte van Aehrenthal. Graaf Aehrenthal lijdt zeer onder de gevolgen van een acute nierontsteking, die hij indertijd, toen hij gezant te Petersburg was, heeft opgedaan en die nooit volkomen genezen is. Langzamerhand heeft ze zich tot een chronisch nier lijden ontwikkeld, dat op de gezichts zenuwen heeft ingewerkt en een totale blindheid dreigt te -doen ontstaan. Helaas is de ziekte reeds zoover ge komen, dat de doktoren het gevaar voor araemie niot kunnen loochenen* De kwestie is op het oogenblik niet of en wanneer Aehrenthal naar het zuiden zal gaan, maar men ziet hem te bewegen den verantwoordelijken post neer te leggen. Engeland. Uit Londen wordt geseind De overstroomingen in het dal van de Theems zijn nog verergerd door de in den afgeloopen nacht gevallen regens. De breedte van de Theems bij Chertsey is thans drie mijlen. Vele huizen te Oxford zyn overstroomd. Het water rijst nog voortdurend te Maidenhead, Reading en Eton, waar de jongens de College slechts per boot bereiken kunnen. De schoolkinderen worden elders per schuit naar school gebracht. Belgie. De staking in Luxemburg.] S De stakers in de ijzergieterijen eischen verhooging van loon. In den loop van den avond is een werkman, die zich naar zijn Werk begaf, door een revolverschot door de stakers ge dood. Denemarken. Schipbreuk. De gisteren van Kopenhagen ver trokken stoompont naar Malmö liep niet ver van Malmö aan den grond, uit het vaarwater gedreven door de sterke strooming en een hevigen sneeuwstorm. Onder de vijftig passa giers brak een paniek uit. Het ge lukte de reddingboot na uren werken, bij de stoompont te komen en de bemanning en Je passagiers te redden. Griekenland. Volgens de officieele berichten wordt het aantal slachtoffers van dei aard beving op de Ionische eilanden! Zante Cephalonia geschat op 30. De schade op Zante alleen bedraagjt bijna 2 millioen gulden.) Onder de bevol king heerscht nog isteeds een paniek. De regeering heeft dadelijk levens middelen en militaire hulptroepen ge zonden. J Ook uit Korfoe komen belichten van aardbeving. Portugal. Uit Lissabon wordt aan den) „Ber liner Lokal Anzeiger" geseind, dat in 21 plaatsen thans reeds 50,000 land arbeiders staken. Ook in vele [fabrie ken zijn de machines stop gezet. In Evora kwam het tot ernstige) onge regeldheden tusschen de stakerp en de politie Een arbeider werd gjedood, aan beide zijden vielen gewonden. Men vreest voor een algemeene staking in Lissabon en andere groote [steden van het land. China. De opstand in China. Een telegram uit Sjanghai behelst, dat de vredesonderhandelingen een onverwachte wending ten goede geno men hebben. Dr. Soenjatsen heeft een in dé meest vriendelijke bewoordingen gesteld telegram aan Joeansjikai ge zonden, waarin hij het misverstand opheldert, dat zijn laatste, een ultima tum genoemde, mededeoling had ver wekt. Invoer van hooi en stroo. Naar wij vernemen is de Engelsche Regeering voornemens, het verbod van invoer van hooi en stroo uit Nederland en andere Staten van het vaste land in zooverre te wijzigen, dat eene beperkte hoeveelheid hooi, alleen voor paarden bestemd, in het Vereenigd Koninkrijk zal worden toe gelaten. Eene regeling, als hierboven bedoeld is nog niet definitief vastgesteld, maar kan spoedig worden tegemoet gezien Pest op Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 26 dezer, bo- treffende pestgevallon op Java gedu rende de weekperiode van 17 t/m 23 Januri j.l. „Afdeeling Malang.' acht nieuwe pestgevallen, zeven dooden. Toeloengagoeng vijf doodelijke ge vallen. Madioen twee nieuwe gevallen, drie dooden." De padvinderij en de katholieke jongens. Naar wij vernemen, heeft de plaat selijke (Haarlemsche) afdeeling van de Dioc. Ver. van Kath. Bijz. Onderwij zers na gezette discussie besloten de padvindersbeweging niet te steunen en de toetreding van onze roomscho knapen tot de padvindersorganisatie niet te bevorderen. („Kath. Schoolblad".) gevechtsvoorscliriften, welke rekening houden met des generaals ervaring en met de lessen van den laatsten groo- ten oorlog. „DeZeven Provinciën" vastgeloopen. Blijkens een bij het Dep. van Marine van den commandant der zeemacht Ned.-Indië ontvangen telegrafisch bericht is Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" den 24en dezer aan den grond geloopen op een plaats ge legen 0° 53' N.B. en 103° 15' O. L. in den Riouw-Lingga-Archipel, waar volgens de bestaande kaarten meer dan ruimschoots waterdiepte voor het schip zou moeten zijn. Hr.. Ms. pantBerschip „Hertog Hen drik" ter adsistentie daarheen gezon den, terwijl het gouvern. stoomschip ,,Glatik" naar het naburige Singapore vertrok om van daar zeelichters naar De Zeven Provinciën" te brengen. Nadere bijzonderheden zijn niet be kend. Met het oog op de plaats waar het schip is vastgeloopen, bestaat er voor de veiligheid der bemanning niet het minste gevaar. Aan boord van de stoomredding- boot President van Heel, op een proef- I tocht langs den Hinder stoomende, werd gisternamiddag het visschers- vaartuig S L 45 opgemerkt, dat op de Maasvlakte was gestrand. Na veel moeite gelukte het verbinding te krij gen met het vaartuig, dat toen uit zijn gevaarlijke positie werd gesleept. Zonder de hulp van de reddingboot was het vaartuig vermoedelijk ver loren geweest. De geconfisceerde prentbrief ka ai- Naar men aan het Vad. uit Wage- ningen meldt, heeft de Arnhetnscho justitie nog steeds geen defin gegeven omtrent de in beslag genomen boeldprentbriefkaarton. Nadat de voor- loopige beslissing was bekend gewor den, heeft de heer Elberg dadelijk een nieuwe serie soortgelijke kaarten geëtaleerd, die zeer druk gekocht worden. Vermeld moet nog, dat de inbe slagneming niet is geschied op last van den burgemeester. Deze was op den dag, waarop de man van St. Jozef op het politieburoau kwam klagen, zelfs niet in de stad. Do commissaris van politie heeft, geheel zelfstandig, gemeend in dezen te moeten optreden als uitvoerder van dq Rijkswet. Ontsporing. Te Winschoten ontspoorde oen gis terenavond ruim 10 uur, bij het ran geeren de locomotief van den laatsten locaaltrein naar Groningen. De lijn werd versperd en onmiddellijk hulp uit Groningen en Nieuweschans ont- ontboden. De inspecteur was weldra met het noodige personeel ter plaatse. De reizigers naar Groningen hadden ruim 2 uur vertraging. De firma Philips te Eindhoven heeft van het bestuur van den Algm. Ned. Metaalbewerkersbond een brief ont vangen, dat door het vertrek van de stakers, de staking als geëindigd kan worden beschouwd. Het hoofdbestuur van den Metaalbewerkersbond heeft in overleg met de stakers besloten, de stakende arbeiders uit Eindhoven te doen vertrekken. Van particuliere zijde meldt men aan het Hbld. r In tegenstelling met berichten in Indische bladen dat de legercomman dant in Ned.-Indië, de luitenant-gene raai G. C. E. van Daalen, Raar Ne derland zou terugkeeren wegens zijn slechte verstandhouding met den gouv. gen. kan worden bericht dat die ver standhouding uitmuntend is en de gouverneur-generaal den legercom mandant in alle opzichten ter wille is, door sjooveel in zijn vermogen is mee te werken om de voorstellen tot hervorming van het leger te doen sla gen bij den minister. De legercommandant wenscht dan ook zyn programma geheel af te wer ken, alvorens heen te gaan, n.l. eerst alle wapens en diensten bij gedeelten reorganiseeren, een militie voor de op Java aanwezige Nederlanders tot stand brengen en ten slotte het veldleger op Java reorganiseeren in rationeel verband, na ook de garni-1 bestellijsten ter invalling met zoenstroepen op de buitenbezittingen I tal van de verlangde artikelen, te hebben gereorganiseerd. Onder de hand is een geheel nieuw oefeningsstelsel door generaal Van Daalen uitgevaardigd en is het leger voorzien van moderne velddienst- en Droevig ongeluk. Ten huize van de familie G. Ger ritsen, te Meppel, greep meldt De Tel., gisteren een droevig ongoval plaats. Het twee-jarig zoontje stond bij een tobbe, waarin juist kokend water was gegotefi. In een onbewaakt oogenblik viel het knaapje daarin en verkreeg zulke hevige brandwonden, dat het gisteren aan de gevolgen overleed. Door een hondenkar overreden. Gisterenmi ddag m oest te Leeuwar den een zwaar beladen met honden I bespannen cokeswagen over een brug worden geholpen. Daartoe trok een 16-jarige knaap, sedert eenige maan den werkzaam bij een brandstoffen- handelaar, eigenaar van den wagen, I aan een touw den wagen voort, ter wijl de bestuurder duwde. Bij dat I werk geraakte de knaap onder den wagen, die over het midden van zijn lichaam reed. Kort daarna is hij in het Stadsziekenhuis overleden. Knoeierij met „goedkoope" artikelen. In De Middenstandsbond vinden wij het volgende staaltje van brutaliteit, waarmee sommige ondernemers van z.g. goedkoope winkels te werk gaan bij het aan aen man brengen van hun met zelden minderwaardige artikelen. Een maatschappij, welke ongeveer I 150 filialen bezit voor den "verkoop I van kruidenierswaren met cadeaux, I zendt aan de chefs dier verkoophuizen net s stellen de met gemerkte artikelen. Ook moet men daar niet voorradig hebben Zuidvruchten, als appels, peren etc. waar de mijt in zit. Hoewel dit direct niet schaadt, wordt zulks toch door de keuringsbureau! niet toege staan. Vooral moet men er in diè plaatsen ook op letten geen haver- mouth, pletgort, kopgort, griesmeel voorradig te hebben dat muf is. Dit laatste geldt natuurlijk ook voor I andere winkels. (Sio Het beste is hiervan zoo weinig mogelijk voorraad te houden. Bestellijst van..teverzonden den191 De met een gemerkte waren zijn kistjes margarineflesschen met kwastbessenwijnkersen wijn bessensap punchlikeurmadera. Gisteravond omstreeks 9 uur is op den Oostzeedijk te Rotterdam een man door een motorwagen van lijn 1 der electrische tram, buiten schuld van den bestuurder aangereden. In bewus- teloozen toestand en met een vrij ernstige hoofdwond is hij naar het ziekenhuis gebracht, na voorloopig in een apotheek te zijn verbonden. V o e tb al. In verband met het feit, dat bij vorige internationale wedstrijden velen moesten worden teleurgesteld met de tededeeling, dat de kaarten waren uitverkocht of anders in handen moes ten vallen van opkoopers, zoodat een ilaats duur moest worden betaald Et het Bestuur van den Neder- Voetbalbond besloten een te nemen met verkoop der toe- gangsbiljetton door middel der ver eenigingen. Evenwel vervalt nu de verkrijgbaarstolling van kaarten togen gereduceerde prijzen. Waar in de allereerste plaats leden in aangesloten vereenigingen recht hebboé op oen plaats zal hun do ge- mtteid worden geboden, voor ko mende internationale ontmoet ingen vooruit kaarten aan het secretariaat der ivoreeniging te bekomen, terwijl zij tevens voor hunne familieleden en kenrtissen kaarten vooruit kunnen be spreken. Vooral mot het oog op den wedstrijd Nederland—Duitschland te Zwolle op 24 Maart e. k. is het gewenscht, dat ieder daarmede op do noogte is, op dat nu reeds plannen kunnen worden besproken om den wedstrijd bij te wonen. Hoewel nadere bijzonderheden nog niet bekend zijn, kan nu reeds worden gedeeld, dat de Staatspoor van alle oorden des lands, extra en zeer goedkoope treinen laat rijden naar en van Zwolle, zoodat de reiskosten in geen enkel opzicht een bezwaar be hoeven te zijn, zelfs niet voor hen, die het verst van Zwolle verwijderd zijn. Van plaatsen, vanwaar nog geen extra-terreinen georganiseerd zijn, kan dit onmiddelijk plaats hebben indien een voldoende aantal reislustigen zich aanmelden zoodat het ook daarom reeds aanbeveling dient, dat ieder daarmede tijdig voorloopig bekend is. De Heer en Mevrouw A. C. COSIJNv. Eijk betuigen hiermede hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. Gouda, 27 Januari 1912. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden by het over lijden van onze geliefde Zuster, Be huwdzuster en Tante Mej. J. F. W. CUHLMAN betuigen wij onzen harte lijken dank. R. S. VAN DER VEGT— CüHLMAN. H. VAN DER VEGT. S. VAN DER VEGT. F. VAN DER VEGT. Gouda, 27 Januari 1912. SOCIËTEIT Zaterdag- 3 Februari 1912, kinderen van Leden der Sociëteit, onder leiding van AANVANG f UUR. Entréekaarten vanaf heden verkrijgbaar TE op WOENSDAG 7 FEBRUARI 1912, s morgens 11 uren in hot Koffiehuis van den Heer F. CHRISTENSEN aldaar, ten overstaan van den te Haas trecht gevestigden van: Een goed onderhouden, van water leiding en vele gemakkon voorzien C 40verdore BETIMMERING, TUIN a ERVE te groot 11 Aren 43 Centiaren. Het pand bevat 3 Kamer», Keuken met Warande, Kaaspakhuis, Graan zolder, Bergplaats en Stalling met Kapberg. Betaaldag dor Kooppenningen Maart 1912. Te aanvaarden 1 Mei 1912. Te bezichtigen 5 en 6 Februari van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur en op den dag der veiling van 9 tot 11 uur. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. EN GROS. EN DETA1I Gegarandeerd mi ver. 1 K.G. bus f 1.410 1 R' bus - Olft 1 i/2 bus - 0.316 1 ons bus - ü.ll Heeren winkeliers de volle korting. Aanbevelend, Aanvragen van werknemers op I TlllldAFtSa Boven deze lijsten prijkt met kapitale I letters het volgende LET WEL 1 Op plaatsen waar keuringsdiensten op eet- en drinkwa ren gevestigd zijn, mag men niet be-1 Januari. Volwassenen. 1 kantoorbediende, 1 reiziger, 1 timmerman, 1 machinale houtbewerker, 4 opperlieden, 1 stoker, 1 bankwerker, 1 plaatwerker, 1 schoenmaker, 1 wasch vrouw, 1 bakker, 8 grondwerkers, 6 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 6 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 kantoorbediende, 1 timmerman, 1 machinebankwerker, Leerlingen en jongens. 2 klerken, 1 tuinman, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 1 meubelmaker. 1 kleermaker, Halfwas of aankomende. 1 schilder. Leerlingen en jongens. 2 meubelmakers, 1 loodgieter, 1 bakker, 1 loopjongen. 2 bosjesmakers. SpreekurenVoortaan alle werk- I dagen van f O3 unr. Depóts: GoudaDames VAN DANTZIG, Markt 43. OudewaterA. v. d. HOOGEN. SchoonhovenGez. v. ABS- HOVEN. HaastrechtG. v. DEEST. Beste uitvoering. Spoedige aflevering. Men wordt verzocht op 't MERK te lettel. uit het Magazijn van Deze THEEËN worden afgeleverd in verzegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nom- mer en Prijs, voorzien van nevenstaand Merk, vol gens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geeerde orders aan- HHBk bevelend j. c. bijl, voorheen J. BREEBAART Lz. geeft de HOOGSTE WAAR DE voor Gedrag-en Koopt geheele of gedeelten van Inboedels. Is ook naar buiten de stad aan huis te ontbieden. Brieven worden vergoed. Let s. v. p. op NAAM en ADBE8: 269* Ged. Gracht 269», DEN HAAG. Opgericht 1821. Maakt gebruik van onze Weegmachine voor Personen. - \N 5 ets. per uieglng. WIJDSTRAAT 22.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2