1, Groots Opruiming ZBizixxenlan-ca. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 39B8te S taats-loterij Rechtzaken. SPORT. I^aatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht D. ÖA11iBOivi. Officieele Prijscourant - - - - V - - - - 7'' wordt, heeft de Bulgaarsche gezant, Sarasof, bij den Oecumenischen pa triarch een bezoek afgelegd, hetwelk veel opzien heeft gebaard. Noch tan» mag, naar verzekerd wordt, aan dit bezoek niet de beteekeni» worden ge hecht, gelijk algemeen geschiedt. Voor de beëindiging van het »chisma en het vinden van een vorm voor de vereeniging van de Bulgaarsche en de Grieksche kerk, onder den Oriek- schen patriarch, komen nog andere factoren in liet spel, al» de politieke vertegenwoordiger van het Koninkrijk Bulgarije. Het bezoek mag dan ook niet anders worden opgevat, dan als een toeken, dat ook in politieken zin ovor een toenadering »prakc i». Rusland. De weduwe van Tolstoj. Aan do weduwe van Leo Tolstoj is door den Tsaar een jaargeld van 10,000 roebel verleend. Staking van loodgieter» on zink bewerker» te Amsterdam. In de gistermiddag gehouden huis houdelijke vergadering van de lood- gieters vereen, is de volgende motie aangenomen Do vergadering, besprekende de door de patroonsvoreen. gepubliceerde en aan de stakers opgezonden motie, be sluit de patroons voroen. te kennen te geven, aat noch de starre houding van de patroons, noch het leugenach tig gedoe van de Christelyke orga nisatie» kan leiden tot een goede op lossing van het conflictgeeft daarom do patroons veroen. in ovorwoging hare houding to wijzigen, en de organisatio do gelegenheid te geven, hetzij op een patroonsvorgadoring of in eon confe rentie van besturen haro actie te ar gumentoeren,meent vordor de patroons er op attent te moeten mAken dat hunne tot nog toe aangenomen hou ding do stakers meer en meer verbit ter, dat wat por slot van rekening ten nadeele zou komen van do wer kende patroons, de werkwilligen en de rust in hot algemeen, besluit deze motie aan de patroons vereeniging op te zenden en te publioeeron. In de Dinsdagavond te Rotterdam gehouden vergadering van do Vrij zinnige Studioclub aldaar hoeft do hoor T. Wylaoker eon inleiding ge houden over: Wottelyke regeling op het gehjed van levensverzekering. In do daarop govolgdo huishoudelijke vergadering is tot bostuurslid gekozen de hoor TWylacker. Het bostuur is thans definitief samongestold uit do hoerenJ. N. de Jong, voorzitter Jao. S. Hollander, T. wijlackar, L. v. Zwanenburg on A. P. Ottervangor Jzn., secretaris. Zuid-Niouw-Genua begint zich te kloedon. Een triomf der beschaving noemt pater van der Kolk dit feit, in do laatste Annalen van het Missiehuis te Tilburg. Men was in de buurt van Ükaba sterk gokant togen do kleed ing vooral de mannen wilden geen vroom- delingon worden zooal» zij hot noem den. Toon hebben, op een goeden dag, do zendelingen de kinderen aange kleed met de broekjes en jasjes uit den voorraad die voor dit doel uit Nederland gezonden wa». Heel netjes aangedaan werden zo naar huis ge stuurd. De monschon van Miwi sloegen de handen in elkaar toen ze die mooi opgesmukte kleinen in prooessie, zin- gendo en dansendo zagen aankomen op hot vlakke strand. „Mijn hart po pelde bij 't zien van dit beeld dor tookomf&t" schryft pator van der Kolk; „tot dfe ouderB zqido ik, dat ook zy - zich moosten kloodom omdat zij men- schen znh, en niet raotóon rondloopen als oen hond, eon varkW of een kan goeroe, en dat ze hun ^versierselen mochten blflvon dragon." Al spoedig kwamen oen paar vrouwen oen kleed vragen don volgenden dag een paar mannen, die olkander uitlachten om hun broek, maar innerlijk bly waren als kinderen. Zij geneerden zich nog wol wat om goklced in het dorp te verschijnen, ma-»r het dorp gewonde oraan. Do een na den ander kwam in het geheim oen kleetlingstuk'vragon on zoo ging 't voort. Delichry vor noemt deze verandoring „iets van het grootste belang, den grondslag van beschaving en bokoering van dit oervolk." Blijkens is hem onbekend hoe nadeelig Weeding is voor menschen die daaraan niet ge wend zijnen weet hjj niet, dat dit opdringen van Weeding een der oor zaken is waardoor elders landen ont volkt zijn, omdat de bewoners ziek (werden en stierven. Laat ook in dit opzicht de regeering aan de zending de vrije hand om met deze oorspron kelijko bevolking om te springen naar goeddunken N. R. Ct. Arbeidswet en tabakstrippen Men schrijft aan het N. v. d. D Herhaaldelijk is er reeds vroeger op gewezen, hoe het strippen van tabak aan huis voor vele ouders een welkome aanleiding was om hun nog jonge kinderen, tot schade van geest en lichaam, daarmede eenig geld te laten verdienen, al was het dan ook nog zoo weinig. Onder de werking der vorige Ar beidswet werd meermalen, maar te vergeef», beproefd ouders, die hunne kinderen beneden do 12 jaar lieten strippen, te bekeuren. Bij de nieuwe Arbeidswet echter is alle huisarbeid verboden beneden 13- jarigen leeftijd. En daarboven zullen zij ook strafbaar worden gesteld, die den arbeid laten verrichten, of voor wier rekening die arbeid verricht wordtin hot hier bedoelde geval de tabaksfabrikanten zeiven die vroe ger vrij nitgingen. Vanwege de Inspectiën van den Arbeid zal streng toezicht worden ge houden op de naleving, van art. 4 der nieuwe wetdo verschillendo politie beambten zijn hierin' de in kennis gesteld. Vrijz.-democraten en do oudordoms- verzekering. I)e vraagpunten betreffende ouder- doras-verzorging, welke behandeld zullen worden op de algomeone ver gadering van den Vrijz. democratische Bond alhier, zijn door het hoofdbe stuur eenigszina gewijzigd. Zij zullen dezer dagen worden gopubliceerd, zooals zij definitief zijn vastgesteld. De Vos weer ontsnapt. De Petit Parisien geeft een heel relaas van do ontvluchting van De Vos. Er boven plaatst het blad: „Een gevangenis waar men door gaat. Een schoone ontsnappingEen ge vangene klimt een hek met punten ovor, doet een sprong van zes meter, klimt oen ladder van staaldraad op en men ziet hem niet terug." Aan hot verhaal van de Petit Pa rision ontleonen wij het volgende Hot was ochtend. Do gevangenen van oen bepaalde afdeeling waren op do wandelplaat», die aan do eene zijdo door oen ry cellen bogrensd wordt en aan de andere zijde door eon hek mot schorpo punten. Totdus ver had men het onmogelijk geacht, dat iemand over dat hek zou kunnen komon. De bewaking van de gevangenen was Maandagochtend toevertrouwd aan oon bewaker. Toon do wandeling voor de gezondheid gedaan was, zette hij al do col-deuren open en nauwelijks was hij op eon gogoven oogenblik in een der oellon verdwenen om er te zien of alles in -t>rc|p was, of De Vos vloog op het hek af Met verbazing wekkende handighoid en kracht klom hij togen het hok op en op gevaar af zich aan de snijdona, scherpe punten té verminken wist hy er tot stomme verbazing z(jner medegevangenen overheen te komon. Aan do andere zyde van hot hek kwam De Vos, door oen sprong in de diepte van 0 motor, op oen aan alle zijden door hooge muren ingesloten binnenplaats terocht. Inmiddels had do bowaker ook getracht over hot hok hoon te komon, maar hy kon tegen de hoogo ijzOTon spijlen niet opkomen. En zoo kon hij net met do overige gevangenen aanzien hoe er uit eon venster, ze* meter boven de binnen plaats waar De Vos zich bevond, aan dezen een laddor van staaldraad word toegeworpen, waartogen De Vos zoo handig als een kat snel opklom. De mannen, die do ladder uit net venster gelaten hadden, trokken tevens niet kracht'Do Vos naar boven en in een oogwenk waren de drie mannen ver dwenen. Alles was zóó gauw in ayn werk gegaan, dat het inmiddels door den bewaker gewaarschuwde gevan genis-personeel geen tyd meor had iets to doen. De directeur dor gevangenis liet onmiddellijk een-onderzoek instellen. Het venster, waardoor De Vos met zijn helpers verdwenen was, behoorde tot het paleis van justitie, dat in de eerste plaats door het personeel der gevangenis doorsnuffeld werd. Maar in het ganscho gebouw was geen spoor van den vluchteling te ontdekken. De Vos was ontsnapt! Wijvenklok. Uit een I Amsterdam- schen brief in de „Leeuw. Ct." Een deftige meneer staat o» het aoh- terbalcon van on»o tram. 't Is zoo tus- schen half vijf en vijf uur. Tal van da mes maken van het populaire vervoer middel gebruik en de meneer, die in- tusschen op dat uur weinig op straat is, verbaast zich. „Wat een drukte", zegt hij tot den conducteur. „Is dat nu alle dag zóó „Och ja", antwoordt deze onverschil lig. „'tis de wnvenklok". De meneer kijkt eerst den conducteur ei\ daarna eenige van zijn medepassa giers aan. Niemand zegt of doet iets. Zijn verbazing stijgt ten top j en maakt het hem onmogelijk nog verder een woord te uiten, maar in zijn diepst binnenste denkt hij „De wijvenklok komt 't te pas, dat een conducteur met zulk een term spreekt over de schoone Bekse Hij vindt het geval zoo ernstig, dat hij iemand van de directie van do tram zijn beklag gaat doen. „Mijn vrouw maakt ook wel eens gebruik van de tram, meneerzegt hij verontwaar digd. „Ja, de „wijvenklok", antwoordt de ambtenaar, „ook mij komt dat woord wel ietwat cru voor Ik zal er mijn aandacht aan wijden." De betrokken conducteur wordt bewijs van ons voortreffelijk beheer- stelsol uitgevischt uit de massa zij ner collega's. „Hoe noem jjj de tram van zoo tus- schen halfvijf en vijf?" Pardoes zegt de man „O, de wijvenklok, bedoelt u?" Het kostte eenigen tijd en de assi stentie van een paar collega's, voordat men begreep, dat des conducteurs wijvonklpk nauw verwant was aan „fi ve o'clock" in meer linguistischen mond. Een ietwat omzichtiger gebriiik van bastaardwoorden wérd den schuldige aanbevolen. De politie te 's Gravenhage heeft gearresteerd oen 26-jarigen bakkers knecht, uit Loosduinen, die zich gis teravond in het Haagsche Bosch heeft huldig gemaakt aan een zedenmis drijf tegenover oen 14-jarigen knaap. Hij is ter beschikking van do justitie gesteld. Bij een vechtpartij hoeft v. G. uit de Beurzenstraat te 's Bosch zekeren D. mot een ijzeren staaf het been stuk geslagen, zoodat deze in het ziokenhuis moest worden opgenomen. Van G. is gearresteerd. Maandagavond zou het kinderkoor uit Neerbosch een uitvooring geven te Beesd. Ingezetenen dier gemeente haalden de kinderen por rijtuig te Geldermalsen af. Te Tricht raakte een voor een rytuig gespannen paard op hol met het gevolg, dat tal van inzittenden ernstige kwetsuren bekwa men. Het rijtuig werd geheel vernield. De oude Ryksmunt. De oudo Ryksmunt te Utrecht, een instelling dateerende van omstreeks 1500 zal naar wij vernemen spoedig onder sloopers handen vallen." De expert Herman A. de Vries, te Watergraafsmeer, zal morgen den in ventaris van het gebouw m publieke veiling verkoopen, waarna het gebouw zal volgen. Een fraai stuk historie gaat hier mede verloren. Een 15-jarige zoon van. den heer P. de Vries te Berkmeer (N.-H.) is gisteravond in een wak géreden en verdronken. Men meldt uit Amsterdam De reizigers van den sneltroin der Staatsspoor no. 109, vertrokken van het Centraalstation te Amsterdam Maandagavond te 6.10 werden ter hoogte van de Muiderpoort opgeschrikt door een harden knal. De trein stond oogenblikkelijk. De knal is vermoede lijk veroorzaakt door een dooaie klap- parties dat kwajongens op de rails nadoen gelegd. N. Crt. Ter zake van de Zondagsheiliging heeft de raad der gemeente Stellendam het havenreglement gewijzigd in dien zin, dat van schepen, die op Zondag van de Stellendamsche haven gebruik maken, voor dien dag geen havengeld zal geheven worden. Een brutale gast. Aan den Groenen Hilledyk, het voormalig Charlois, zag een voorbijganger zware rook komen uit een schuur, waarin g&eedschappen, aardappelen, groenten, enz. geborgen waren, toobehoorende aan den tuinier Verhoef. Meenende dat er brand was, opende hij de scheur en vond daar toen een persoon. Deze bleek een Duit- sche zeeman te zjjn, thn&behoorende op het ss. Siegen. Hy was verdwaald geraakt en had toen een onderkomen gezocht in deze schuur. Midden in de schuur, had hij toen van alles wat hij daar vond een vaar aangelegd om zich te warmen en een paar ruiten stuk geslagen om den rook te laten ont snappen. Daar hij nog in het bezit van geld was,"1 heeft de politie, welke gewaar schuwd was hem de aangerichte schade laten' betalen. Doodslag te Palve. Omtrent den doodslag in het mili tair kampement te Palve op Celebes deelt de „Mak. Cour." het volgende mede: Daar de commandant van het kam pement, luitenant Buno Heslinga, op patrouille was, trad tijdelijk ais zoo danig op de sergeant de Bok, dd. sergeant-majoor. Wat et precies aan de hand geweest is, blijkt uit een van daar ontvangen mededeeling niet. Er is echter een vrouw in het spel. Ser geant de Bok zag zich genoodzaakt den fuselier Froon te bestraffen, om dat hij herhaaldelijk met zijn huis houdster twistte. Deze laatste werd bovendien uit het kampement verwij derd. Froon berustte en wenschte de terugkomst van den luitenant af te wachten. Den volgenden dag was deze weer thuis en alsnu meldde Froon zich des morgens om half elf op het rapport, waarna hem in tegenwoordigheid van zijn huishondster gelegenheid werd gegeven zijn grieven uiteen te zetten. Froon schijnt een beschuldiging tegen den sergeant de Bok geuit te hebben, welke wel daarin zal hebben bestaan, dat deze betrekkingen met zijn huis houdster zou hebben onderhouden. l)e huishoudster daarna ondervraagd, ontkende; ochtor na eerst lang te heb ben geaajrzeld. De commandant wenschte hierop aan alles een einde te maken en gaf het bevel om in te rukken. Froon voldeed hieraan echter niet en mop perde tegen, waarop het bevel nog eenige kjeeren werd herhaald. Toen hij nog fiiet ging, kreeg sergeant de Bok last hem in voorloopig arrest te stellen. Eerst volgde Froon den sergeant in de richting van het arrestantenlo kaal, maar daarna richtte hij zich ir\ het Maleisch met eenige woorden tot zijn huishoudster: „Denk er om meid, je gaat dood" en vervolgens tot den commandant„Luitenant, dat kost vier mon8chonlevens". Zonder langer te dralen, haalde hij toen een scherp en puntig mes te voorschijn en wierp zich daarmede gewapend op den ser geant. Deze wilde nog de vlucht nemen maar hij struikelde helaas, waarop Froon van de gelegenheid ge bruik maakte, zich naast hem liet neervallen en hem een steek in de borst toebracht, waardoor het hart ge troffen werd, benevens ,ëbn steek in den rechterarm. De Bok lichtte zijn hoofd nog even een weinig op en blies dadelijk daarop den laatsten adem uit. Nog niet tevreden richtte de moordenaar zich nu tot den comman dant, die daar alles zeer snel in zijn werk was gegaan, blijkbaar niet te hulp had kunnen schieten. Met het bebloede mos in de vuist liep Froon op den luitenant Heslinga -toe. Deze geraakte eveneens van de been, maar ondertusschen maakte hij een afwe rende beweging, zoodat hij slechts aan zijn been getroffen werd. Onmiddelijk daarop kon de woesteling worden overmand en in de boeien geklonken. Per eerste scheepsgelegenheid is Froon naar Makassar ovorgebracht om later zeker terecht te staan. Hij moet altijd een oppassend soldaat geweest zyn. Overigens wordt ook niets dan goeds gesproken van den vermoorden de Bok. Te Zaandam is tijdens de afwezig heid der bewoners ingebroken bij mejuffrouw J. Roskam, Zuider-Kerk- straat. Een bedrag van f 60 en eenig goud en zilver werden vermist. De politie is de daders op het spoor. Gistermiddag heeft ten huize van den heer Lagerwey, aan de IJsselkade te Zutphen, een hevige gasontploffing plaats gehad, waardoor de heer La- gerwey en de timmermansknecht Boers vry ernstige brandwonden hebben ge kregen. Boers is in het ziekenhuis opgenomen. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. Er is veel m&terieele schade. (N. R. Crt.) Volgens een telegrafisch bericht uit Noorwegen, is de Middelharnische vischsloep, bevaren door schipper Den Braber, met man en muis vergaan. Een oude gediende. Op' den huize Rhijnauwen (Utrecht) overleed in den ouderdom van 84 jaar de tuinbaas G. Fijth, die 72 jaren onafgebroken daar in betrekking was, de laatste 62 als tuinbaas. Een fle8schentrekker. Op last van den officier van justitie is te Breda aangehouden J. H. Nyssen, oud 31 jaar, geboren te Roermond, thans Woonachtig aldaar, wegens op lichting en verduistering. N. liet zich goederen toezenden, die hij verkocht zonder ze zelf te betalen. Zijne laatste verduistering is te Nijmegen gepleegd, waar hy in 't bezit van 2 violen ter waarde van f 40 wist te komen, die hij voor f 10 van de hand deed. Bij zijne arrestatie verklaarde hij verleden jaar voor ruim f6000 te hebben opgelicht. Nijssen had een postbus tePrincen- hage bij Breda. MoordVnslag. Maandagavond werd te Heerlen J. W., een oppassend vredelievond werk man, plotseling, zonder ruzie of woor den gehad te hebben, door een ander met een steen een paar maal tegen het hoofd geslagen. J. W., die den aanvaller trachtte te weren, word daarop door hem met een mes in den schouder gestoken, en daarna in het onderlijf. J. W. werd naar het hospitaal ge- bracht. Na onderzoek verklaarde dr. De Wever, dat de steek in het onderlijf levensgevaarlijk is.-> Als verdacht van deze mishandeling is een bewoner, van Ubachsberg ge arresteerd. (L. K.). GOUDA, 31 Januari 1912. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een meisje uit Boskoop, dat vroeger hier dienst baar was, en in die dienstbetrekking een gouden ring met brillant had ont vreemd. De ring is in beslag genomen in de Bank van Leening. Gedurende de maand Januari zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen Rente over 1911 aan de Inleggers verschul digd als Kapitaal bij geschreven f 15256.22 Inleg in Jan. 544posten f 23ö39.32'/2 f 38795.54 «/2 Terugbet. in 165 posten - 19242.57 Meer ingelegd dan terugbetaald f 19552.97 Aan het einde van Dec. was ten name der inlegg. ingeschreven - 569811.49 '/2 Zoodat hun tegoed uit. Januari bedroeg f 589364.46 '/2 Vin den loop der maand Januari zijn 27 nieuwe boekjes afgegeven, 11 afgeloopen boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 33 boekjes geheel afbe taald, zoodat aan het einde der maand Jan. 2480 boekjqs in omloop waren. De Harmonie-vereeniging „Juliana" der Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda" heeft op haar jl. gehouden vergadering besloten een feestavond te geven op 17 Februari, in de zaal ,Concordia". Gisterenavond had in de groote zaal der Sociëteit „de Réunie een uit voering plaats van het Mandoline-Ge zelschap „Residential directeur de heer A. P. Murkens, waarvoor de hee- ren Piet Helder, (bae-bariton), A. H. Winkelman, (piano) en A. P. Murkens, (viool) hunne welwillende medewer king hebben verleend. De heer P. J. Kolijn opende de bij eenkomst met gebed. Set mandoline-gezelschap gaf een goede vertolking der verschillende muzieknummers, terwijl ook de zan ger en de violist een goed aandeel had den in het welslagen van den avond. In de pauze te halftien Werden brief kaarten van de kerkglazen te koop aan geboden, waarvan de opbrengst, even als die' van de geheele uitvoering komt ten bate van het bouwfonds derChr. Jongel. Vereeniging „Daniël". Bebüwijz. De heer A. Goudswaard, alhier, stelt pogingen in het werk om te dezer plaatse, te komen tot de op richting van een afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van de Zoetwatervisscherjj, uitgaand^ van de Heide-Maatachappij Reedt hebben eenige ingezetenen, waaronder ook de burgemeester dezer gemeente, toezegging gedaan als lid dier vereeniging toe te treden. Er zal op een later te bepalen datum een spre ker het doel en de wijze van werken der vereeniging nader komen toelich ten. We twijfelen niet of in een streek met zooveel vischwater en zooveel belanghebbenden zal een dergelijke vereeniging wel tot stand komen. Bodbo&avkn. Vergadering van de Gezondheidscommissie. De voorzitter doet mededeeling van de verrichtingen van het dagelijksch bestuur ter uitvoering van de in de vorige vergadering genomen besluiten. Ingekomen zijn o.a. besluit tot be noeming van den heer P. W. Mari, arts te Moordrecht, tot lid van de Commissie; afschrift van 2 besluiten tot verbetering van woningen te Moor drecht; idem tot verbetering van de perceelen C 113 en A 63 te Zwam- merdam schrijven vin den inspecteur Den Hou ter over diphtheritis te Bos koop en Oudewateral deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Door den Inspecteur Jhr. De Graeff is verzocht een afschrift te mogen ontvangen van het aan Zwammerdam gezonden advies tot verbetering van 4 arbeiderswoningen in Oud-6odegra- venhieraan is reeds voldaan. De voorzitter deelt hieromtrent mede dat de eigenaar van deze perceelen, inge volge het door de Gezondheidscom missie opgemaakte proces-verbaal, is veroordeeld tot 4 boeten ad f5 of 4 maal 2 dagenafschrift van het von nis wordt overgelegd. Van Waddinxvoen is ingekomen een verzoek om advies inzake verbetering der perceelen A 37—42, voorzoo vor betreft de vervanging van een houten ton door een steenen beerputwórdt besloten te adviseeren tot het doen uitvoeren van dit werk zooals dit door Waddinxveen is gelast. Op voorstel van de subcommissie voor het woningonderzoek wordt ge adviseerd tot onbewoonbaarvorklaring van perceel Ham, nr. 1 te Boskoop. 'Inzake demping van een sloot bij perceel C nr. 2 te Nieuwkoop wordt besloten aan de Gezondheidscommissie van Loenen, onder wiens ressort een gedeelte van die sloot ligt, medewer king te vragen tot het doen dempen van het gedeelte behoorende bij per ceel Wilais, wijk 4, no. 28. Sedert de vorige vergadering zijn de navolgende gevallen van besmet telijke ziekte aangegeven, als te Woer den en Nieuwveen ieder 1 febris typh. te Boskoop 3, te Bodegraven 2 en te Zwammerdam 1 diphtheritis. Een verzoek om advies aangaande een nieuwe politie-verordening te Woerden zal in een volgende verga dering behandeld worden. Ten opzichte van ter Aar, Reeuwijk en Oudewater' Wordt besloten bij den Raad voorziening te vragen, omdat door het dagelijksch Bestuur niet bin nen den daarvoor gestelden termijn is voldaan aan het'voorschrift der wet, n.l. tot inzending van een afschrift van genomen besluiten tot verbetering van perceelen. Wordt besloten dat een onderzoek zal worden ingesteld naar den toestand van de privaten in de openbare school te Moordrecht. Na een bespreking van het verslag over 1911 wordt de vergadering ge sloten. Boskoop. Door onbekende oorzaak is Dinsdagavond jl. in den Vereenig- deh Polder alhier afgebrand een tuin- loods, toebehoorende aan Gebr. Hers alhier. In den nacht van 29 op 30 Jan, jl. hébben dieven zich toegang ver schaft' tot het kantoor der firma Eb- binge en van Groos alhier. Na veel overhoop te hebben gehaald, zijn zij niets van hun gading vindende, we der door het opgeschoven raam ver trokken. Voor de lichting 1913 der natio nale militie hebben zich in deze ge meente 62 jongelieden aangemeld, waarvan 12 hebben opgegeven broe- derdienst en 17 gebreken. Zevenhuizen. In den Zaidplaspol- der bij den heer J. H. van der Torren heeft een paard in één jaar twee veulens geworpen en wel één op f Januari en één op 16 December 1911 Woensdag werd een jong paard, gespannen voor een sulky, waarin twee personen zaten, schichtig en ge raakte in het Kanaal. Met veel moeite werd het dier gered. t Stolwijk. Vry dag j.l. is de 4-jarige B. K. in een onbewaakt oogenblik m de Voorwetering alhier te water ger raakt. Door het schreien van een jon ger zusje werd men attent gemaakt op het gevaar, waarin het ventje ver keerde. Gelukkig kwam juist den rijksveld wachter v. N. er aan en deze, gehol- >en door den metselaar de V. had iet geluk den kleine van een zekeren dood te redden. Met een ladder moest eerst de drenkeling, die midden in de wetering dreef, naar den kant gewerkt Iwordendaarna eerst kon men hem in veiligheid brengen. 5d0 KI. Trekking v. Woensdag 31 Jan. No. 3410, 8132, 19134 en 20383 ieder f 1000. 6290, 8357 en 9041 ieder f 400. 1288, 18185 en 19661 ieder f 200. 5785, 7762, 8990, 16012,16794, 19234 en 20805 ieder f 100. Prijzen van f 70. II 79 132 «V 850 mi 57 80 790 817 953 lOtó 90 1127 75 1*47 1311 20 91 1447 1501 7 1604 l.«l 1033 9910 16 17 42 2198 2268 91 >2351 2542 2731 ©00 «5 3028 32 3127 34 3224 3388 «2 3127 3M 50 8041 02 8779 4000 4101 4248 4380 90 4414 40 40U3 13 63 00 4815 29 38 40 02 4973 6087 6125 5418 5548 67 00 6015 77 90 5727 53 5B4S 0550 0701 22 40 88 0074 7144 7244 86 74S6 95 7045 «5 71 7709 81 8130 48 BH 8302 8300 42 8079 0178 WB5 08 84 0884 9410 95© 86 9023 0064 10208 10682 1Ö130 84 10682 10824 20 10764 77 10010 87 11107 20 30 54 60 73 11208 30 GH 11331 88 11416 91 11658 11045 11816 54 88,87 94 11961 98 12046 64 12256 66 12379 12430 12540 12675 12791 1©06 77 18007 52 13127 13257 13330 72 13544 79 13636 98 13040 14216 14841 14572 70 14740 14879 14900 12 88 16070 15170 90 15498 15542 15758 15802 13 15918 78 87 18907 9 10122 18814 7» 18486 16836 109«2 70 17112 44 71 17255 78 17980 17416 42 75 17510 31 98 18049 18200 24 18653 00 18702 18823 180O2 190H5 19155 06 75 98 19886 1940S 27 81 19567 m 1U619 29 34 37 19715 97 19811 64 68 1019 57 98 20128 32 20450 96 20054 08 20400 38 20524 2U022 04 20832 5e Klasse 10e Lijst No. 13755 f 70 in. z. 13577 f 70. avond ,1 Februari in een huishoudelijke vergadering van leden der Nieuwe Vrijzinnige Kies vereeniging te '«-Gra venhage, in Maison Concordia, spreken over het motu proprio van den paus in zake, de geestelijken en den wereld lijken nèchter. Vrijdagavond zal prof. Eerdmans, ook in don Haag, over „de jongste besluiten van den paus" spreken in een openbare bijeenkomst in de Doops gezinde kerk, belegd door de afdeeling van de Evangelische Maatschappij. RECHTBANK TE ROTTERDA Strafzitting. De 28-jarige J. S. S., recidivist en de 36-jarige P. de MI., stokers zonder vaste woonplaats, gedetineerd, bevon den zich op 16 Dec. te'Gouda, op wog van Rotterdam naar Hamburg, waar zij wildon trachten te monsteren. Het schoeisel der beide mannen was ver sleten zonder succes hadden zij moeite gedaan, ander te krijgen, maar zei H. „het medelijden is de wereld uit". Toen zij nu een schoenwinkel pas seerden, hingen daar zoo verleidelijk de schoenen en pantoffels, dat zij geen weerstand kondon bieden. S. nam een paar pantoffels, de II een paar schoenon weg en do mannon deden het nieuwa schoeisel direkt aan de voeten. Zij waren niet in do gole- genhoid heel lang van het gestolene te profiteeren to Oudewater worden zij gearresteerd. Ter zake van diefstal, eischtte het O. M. tegen elk vier maanden govan genisstraf. Mr. J. Drost drong aan op het op leggen van een aanmerkelijk lichter straf en wees er op, dat beklaagden reeds zes weken in preventieve hech tenis hebben doorgebracht. Op 26 Dec. bevond de 23-jarige heiër F. H. L.. te Gouda zich aldaar in een café. Hij bad ruzie gehad met de dienstbode, een kolenbak door do zaal gegooid en eenige glazen stuk gesmeten. Dat *hij juffrouw H. had mishandeld, ontkende hij. De juffrouw vertelde, dat bekl eerst eenige glazen van de toonbank had vernield. Daarna greep hij de kachel, maar die was te warm en daarom nam hij de kolenbak. Get. had hem in zijn gezicht gegrepen, waarom wist zij niet, en hem bij die gelegenheid misschien gekrabbeld. Bekl. had haar toen tegen den grond en op het hoofd geslagen. De herbergier bevestigde •aezè verklaringbekl. had een borrel te veel gedronken en is dan steeds erg lastig. Eisch ter zake van mishandeling f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Beklaagde verzocht minder straf, omdat hij geen „leggende gelden" bezit. De rechtbank heeft gisteren veroor deeld W. R., 59 jaar, koopman zonder vaste woonplaats, wegens diefstal van ongeveer f 1.60 aan kleingeld uit een toonbanklade te Gouda, tot vier ipaan- den gevangenisstraf. Bekrachtigd werd een vonnis dd. 25 Oct., van den kantonrechter te Gouda, waarbij P. J. H. V., 33 jaar, boomkweeker te Boskoop, werd ver oordeeld tot f2 boete, aubs. 2 dagen hechtenis, ter zake van overtreding van de Visscherywet. De straf were verminderd tot 50 cents boete, subs, een dag hechtenis. KERKNIEUWS. Prof. Eerdm»n« z*l Donderdag. \V a t e r p o 1 o. Den Haag—Gouda 53. De Goiudsche Zwemclub is naar den Haag geweost en heeft daar in de overdekte Zweminrichting aan do Mauritskade een polomatch gespeeld. Do zeventallen waren opgesteld als volgt Den Haag: Schiff (d.); v. Kappen, Mathon (a.)Pool (spil); Van Dijk, Hulswit, Ketjen (v.). Gouda Blom (d.)Schilt, Cats (a Smit (spil)Den Boer, IJsselstyn, Smit (v.). Den Haag begint met sterker to zijn en tal van verre schoten van Hulswit hadden beter lot verdiend. Spoedig echtor noemt Ueu Haag de leiding, wannoor een bal „ingoloopen" wordtjuist heeft Goudh daarop fraai door Don Boer gelijk gemaakt, wan neer er een ongolukje gebeurt mei het diepe doeldo gewichten laten los. Spoedig echter duikt Van Hasselt het eono, Don Boor het andere op, zoodat cr weer doorgespoeld kon worden. Nu is het Kot,jon, die Don Haag de leiding opnieuw bezorgt (2—1). En kort daarna maakt Hulswit met een ver en hard schok het derde punt (31), zoodat Den Haag bij do rust oon Hinken voorsprong hooft. Na do pauze laat Don Haag zich ook niet terugdringen, maar is ter stond sterkernit oon vrijen worp maakt Ketjen bedaard het vierde punt, en even later Wüördt het op zonder linge wijze 5—1. De Goudseho dool- man hoeft nl. do 4-meterlijn ovor- zwommon en moet daar blijven liggen terwijl zijn dool onbeschermd is tegen don vrijen worp. Hulswit hoeft dan weinig moeite. Daarna mankt Gouda een tweede tegenpunt, door een mooi schot van IJssel stijn. 1 Een lachsucces verkrijgt eon enorm schot van Hulswit, dat door Blom in stijl-Beeuwkes tegen den zolder ge stompt wordt. Gouda begint nu oohter op dreef te komen en scoort na keurig spel het 'derde punt door U»selstyn, zoodat de overwinning van Den Haag nog lang niet zeker was. Do Hagenaars houden echter stand en winnen dus welverdiend met 5 -3. De minderheid der G. Z. C. is hoofd zakelijk te wijten aan ongeoofondheid Voor do rust niet erg op' droef, ging het na de rust veel beter. Naamlooze Vennootschap Hot Toonecl bracht de president-commissaris, de heer Van Wijngaarden, den directeur van de onderneming, welker verrich tingen in alles Royaards bijzonderen stempel droeg, hulde voor zijn groote gaven en ijzeren wilskracht. Een zilveren lauwerkrans vergezelde dozo woorden. Verder spraken tal van kunstbroe ders woorden van hulde, brachten zij lauweren en bloemen aan, waarna Willem Royaards dankte en de hoop uitsprak te kunnen voortgaan zooals tot heden was geschied. Na afloop bood de jubilaris den loden van het comité een souper aan. Edyth Walker, die thans weer go- heel hersteld is, en te Miinchon weder om ook als' Liedjeszangeres met groot succes is opgetreden, zal thans haar concerten in Holland geven op: 16 Februari, den Haag; 17 Februari, Amsterdam en 20 Februari, Rotter dam. Hulde aan Willem Royaards. In de in empire-stijl feestelijk vor sierde schouwburgzaal te Amsterdam welke op allo rangen dicht bezet was, had gisteravond dn zoo InSg verbeide huldiging van den tooneelspolor, re gisseur en directeur Willem Royaards plaats. Nadat aan het einde van het laatste bedrijf het schorm wederom gerezen was, trad de Markies de la Soiglière aan den arm van de Barones de Vau- bert, te midden van een grooten en uitgelezen kring van zusters en broe ders in de kunsten, die Willem Ro yaards kwamen huldigen, het in een bloemhof herschapen tooneel binnon. Als eerste Bpreker trad Prof. Kalff naar voren om Royaards te huldigen voor al hetgeen hij gedurende de laat ste 25 jaar voor het vaderlandsch tooneel heeft gedaan, als voordracht kunstenaar en daarna vooral als ont dekker van zoo menige jonge kracht, die hij met zijn geest bezielde'. Namens het comité deelde prof. Kalff mede, dat dank zij den kranigen steun van het kunstlievend publiek, den jubelenden kunstenaar een nieuwe kamerbetimmering kon worden aan geboden. Namens de commissarissen van de Marokko. Parijs, 30 Jan. Do ministerraad kourde goed 0011 wetsontwerp, dat- voor het budget 1911 bij auppletoiro begrooting voor do militaire hando- lingen in Marokko met oen stijging van 58 millioon francs voorziet. Japan in Europh. Do minister van vork eer van Japan onderhandelt mot do administratie van de spoorwegen van Corea en van die in Canton mot het doel een nieuwe postverbinding zoo kort mogelijk tot tand te brengen tussohen Japan en Europa via Corea. Vliegmachines voor Tunis. Men seint, uit Marseille aan Excelsior: Zes vliegmachines werden hier in gescheept voor Tunis. De eorrevspon- lent meldt onder voorbehoud, dat deze toestellen door do Fran «cl ie rö- gooring zouden worden geëxpedieerd. Onlusten in Portugal. Uit Lissabon wordt dd. 30 Jan. geseindHonderd vijftien personen ijn gearresteerd en overgebracht aan boord van den Kruiser Adamactor. Bom ontploft. Berlijn 31 Jan. Te Salouiki is bij hot onderzoek van oen Bulgaarsche bom deze ontploft, waarbij 9 personen werden gedood. Moord 011 zelfmoord. Gisteravond hooft te Hoofddorp in do Haarlemmermeer de 21-jarige 11. Wiering zijn 24-jarige zuster Cornelia met oen rovolver doodgeschoten. Daarna richtte hij het wapen op zich zelf en verwondde zich levens gevaarlijk. Onraiqdollijk is do gewonde op lust der justit-io, die direct tor plaatse was, overgebracht naar het Academisch Ziokenhuis te Leiden. Do reilen tot dozo droeve daad is niot bekend wel loefden broer 011 zus ter in onmin mot elkander. „De Zeven Provinciën" vlot. Blijkens oen uü Nod. Oost-Indiü ontvangen telegram i» het pantser schip „Do Zeven Provinciën" vlot gekomen en gisteren te Singapore goarri voord. BOEKAANKONDIGING. Bij de Hollandia-Drukkery te Baarn verscheen hodon Pro on contra Droog making der Zuiderzee", Pro A. A. Beekman, oud-officier van do Genie te 'sGravenhage, Contra: B. J. Gelder, Redacteur van de Visschery-Courant. Het Leven van doze wook no. 6, opent metde fakkeloptocht als hulde aan p/of. Treub bevat verder foto's en artikels van Biliardwedstrijd Am sterdamHot Noorden, Willem Rood aards' jubileum, worken van don schil der J. J. Daeser, spoorwegongeluk te, Hardegarijp, Monument P. Isouwcrsi', De opening van het gesticht k„Voor- geest Amsterdam geïllustreerd, Her druk van de te Wageningen in boslag genomen prentbriefkaarten met kari-, katuren, enz., het vervolg van Jan Feith, „de Roman van een Aviatour", enz. enz. f-' •an het Koninklijk Meteriologischr Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.7 le Seydisfjord, laagste stand 739.9 te Stockholm. Verwachting tot een volgenden dag: Krachtige later 'afnemende noord westelijke tot noordoostelijke wind, veranderlijke bewolking aanvankelijk nog sneeuwbuien, kouder. van Wintermantels, - Costumes, Blousen,J upes, J upons, Robes en Japonstofïen alsmede PKLTIsll IJI1 van de goedkoopste tot de beste soorten en ncherp concurrerende prijzen. a Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. Koer» Koers ran heden VAN DUN Effectenhandel te Amsterdaui 31 JAN 1912. Vorig# Maatslofiuiiccii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. übl. 3do Serie Aiuort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. rd. Obl. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. 01)1. 1889 4 pet. Venezuela I)ipl. Schuld 1905 3 pet. lUnk-eiiC'rediet-Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Indurtr Onderurinbijten American Car Foun dry Comp. 0. v. A. LI..Smelting A Refining Co. Cert. v. A ana. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert v. Gew. A and. Kol. (redlel Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" A and. Jav. Cultuur Mij. Anntl. Ned. Ilaudol-My. C.v.A Mijnbouw MiJeii. Kot ah oen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuiu-OuUeru. Dortseho Petroleum In- I us trie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.tot Expl. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transn. A Trad Cy. C. v. A Scheepvaart Jtyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int Mercantile Marine Cy. afgoflt. Pref. A. Ia bak -Ouderuein Ingen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. 'Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Gert. v% Aand. Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss, Amerika. Atchison Alg Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Mjj. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Preinleieenlngen Amerikanen beter, Petroleums wei nig omzet, Tabakken kalm, Culturen hoogor, Rubbers prijshoudend, Nat. Staatsfondsen vaster, Buitenlandsche kalm, Mijnen vast, Tramwaarden flink. 83'/, J 83»/, 91 91 V„ 65'/j 66 )00'5/ls 819/., 93s/, 89 87 89", «5,,s 104»/, 30"/,» 69'/,» 59 200'/, 51'/, 62 86'/, 71 26"/,. 20'/, 63'/» 63"/» 212 1100 187 210 298 78 79 582 50'/, 490 54'/, 142 142 452 459»/, 420 186 120 20' 20";,, 112-7, 112'/, 15 40 4'/» f 11'/,» 11'/, 82'/, 82'/, 04s/, 04'/, 64" 1, 64'/, 183 f 104.- f 98% 957'. 30'/, 30'/, 163'/, 162»/, Tl, UW 102 151' ERS. pCt.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2