Groote Opruiming Sl3a.33-@3aJLa,3a.d. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. S^OXST. lEC-GTiLTSIT. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant an« *v, - ao7/,. droevigen uitslag der Rijksdagverkie- sangen voor de Polen. SlechtB èén district werd reeds bij eerste stemming veroverd, tegen 5 de vorige maal. In geheel Opper-Silezië zijn maar 85.000 Poolsche stemmen uitgebracht, d. i. 33.000 minder dan in 1907. „En het ergste is", schrijft de „Kurier War- schawski", dat wij deze stemmen niet aan de sociaal-democraten hebben ver loren, doch dat het Centrum ze ons ontnomen heeft, die huurling op onzen grond, wien wij in een strijd van vele jaren lang het Poolsche volk hebben moeten ontrukken. Doch het tegen woordig geslacht begint weer onder het commando van het Centrum terug te keeren, en dat is een reactie, een noodlottige en droevige prognose voor de Poolscn-natiojiale ontwikkeling van Siiezië". OoSTENBIJK-BoNGABIJE. De proef opVde som. Een niet alledaagsch voorval speelde zich onlangs te Praag af voor den strafrechter. Een hoog antbtenaar der staatsspoorwegen, Von Versbach stond terecht als verdacht van valschheid in geschrifte hij zou nl. om zijn adel lijke herkomst te bewijzen in geboorte registers hebben geknoeid. De verdediger beweerde dat bekl. onder sterken hypnotischen invloed had gehandeld en om dit te bewijzen had hij diens huisarts, den bekendon zenuw-specialiteit dr. Wiener, gedag vaard, die op de terechtzitting plot seling iedereen, deskundigen e. a. die deze stelling hadden betwijfeld, ver baasde, door Von Versbach te hypno- tiseeren. Er volgde een tooneel van verbazende opwinding en verwarring wat de schorsing van het geding ten gevolge had. Aan een afspraakje tusschen dokter en patiënt schijnt niet te mogen worden gedacht. ItaliëTurkije. Berlijn, 1 Februari. In de haven Suez is een schip van een Italiaansche maatschappij, dat van Genua naar Oost-Afrika onderweg was en 10 Ita liaansche militairen aan boord had, daar de Turken het als een kruiser beschouwen, aangezegd dat het binnen 24 uur de haven moet verlaten of anders onttakeld zal worden. Tobruck, 1 Febr. Hedenmorgen zijn van uit de vliegmachine van den vliegenier Rossi, met kapitein Montu aan boord, bommen geworpen in het groote Arabische kamp. De Arabieren vuurden terug, waarbij 4 projectielen de vliegmachine raakten. Kapitein Montu werd licht gewond. Op en aan de Roode Zee. Twee Italiaansche oorlogsschepen hebben volgens een Lloydstelegram d.d. gisteren uit Perim de haven Sjoich Saïd tegenover Perim gebom bardeerd en zijn vervolgens in Noor delijke richting weggestoomd. Het Engelsche stoomschip Wood cock, dat Zaterdag van uit Aden was J vertrokken met bestemming naar Hodeida, is daar Woensdag terugge keerd met het bericht, dat men het vaartuig den toegang tot de haven belet had. Een Italiaanseh kruiser had de Woodcock aangehouden en doen doorzoeken, waarop het bevel om terug te keeren was gevolgd. De Italianen moeten de blokkadè van het Zuidwestelijke gedeelte van de Arabische kust op strenge wijze uitoefenen, zoodat do handel van Aden op dat kustgebied geheel heeft opge houden. Ook het stoomschip Luna uit Bombay is door de Italianen aan gehouden, terwijl het stoomschip Meyoen, van de Perim Coal Cy., de Turksche vuurtorens niet meer van kolen voorziet. De Duitsche en Italiaansche con suls te Aden hebben schikkingen ge troffen, om een stoomschip naar Hodeida te zenden, ten einde er alle Europeanen vandaan to halen. Men vreest nl. voor een bombardement ook van die plaats, zooals bekend is. Het Motu Proprio. In de Memorie van Antwoord van den Minister van Justitie op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer om trent de Justitiebegrooting, schrijft de Minister Het motu propio „Quantavis dili- gentia" is slechts toepasselijk, waar het oude jurisdictie voorrecht van de Roomsch-Katholieke geestelijken nog bestaat. De regeering acht het niet twijfelachtig dat zulks in Nederland niet het geval is, evenmin als in de aangrenzende landen Duitschlahd en België. X Ware het anders, dan zouden het Motu propio en de andere voorschrif ten van den Paus, met dit onderwerp verband houdende, volgens die voor schriften zelf, toch niet op onze rech - terlijke ambtenaren van toepassing zijn. Kamerverkiezing in het district Hilversum. Door het Centraal Comité ter be strijding van invoerrechten op graan producten en eerste levensmiddelen is gister een telegram verzonden aan mr. Rutgers te Hilversum, waarin deze wordt uitgenoodigd, aangezien hij zich tot dusver niet omtrent meelrechten wildé uitlaten, tot een openbare ver gadering, alwaar het Comité met hem van gedachten wenscht te wisselen. Het Comité zal aantoonen dat ge noemde- rechten schadelijk zijn voor den middenstand en de arbeidersstand. De meelrechten passen niet in het tariefwetontwerp, geld van beteekenis kunnen zij in de schatkist niet bren gen, doch enkel voordeel opleverén voor 17 groot-industrieelen. Het Comité verzoekt op haar uit- noodiging telegrafisch antwoord van mr. Rutgers. Aan een correspondentie uit het district Hilversum aan de N. R. Crt. ontleenen wij het volgende Er is bij de pas gehouden Kamer verkiezing, een verkiezing eerste klasse zooals „De Standaard" het noemde, heel wat beweging in het district ge weest. Avond aan avond werd er ge sproken door de candidaten of hun partijgenooten, afzonderlijk of ge zamenlijk. Smeenge trad als paranimf met de Jong op, Roodhuyzen afzon derlijk Mendols met van der Waër- denReijmer (r. k.), Duijmaer van Twist en prof H. Visscher uit Utrecht met Rutgers, alleen voor coalitie-ge- nooten sprekend, en Dam (antir.) af zonderlijk optredend B. C. de Savor- nin Lohman, redacteur van „De Nederlander", neef van het Kamerlid, wienr boodschap hij kwam overbren gen, trad met s' Jacob op. En voorts kwamen nog eenige debaters vftn elders, vooral sociaal-democraten, slag leveren. Aan advertenties en strooi biljetten ook geen gebrek. In de ad vertenties voor s' Jacob, „de bovenste de beste", zooals het in een daarvan heette, viel het speculeeren van „eenige kiezers" op kleurlooze middenstof, die die dikwijls van de stembus wegblijft, het oog. En in de advertentie van net bestuur van het district Hilversum der Christelijk-Historische Unie trok zeer de aandacht het feit, dat, terwijl mr. 8' Jacob eerst slechts verklaard had uit een fiscaal oogpunt geen tegen stander van verhooging der invoer rechten te zijn, er nu de slag-om-den- arm-mededeeling aan werd toegevoegd dat hij zich evenwel over de inge diende Tariefwei in verband met al de ingekomen adressen zijn oordeel had voorbehouden, hetgeen in een met zijn portret versierd strooibiljet, hetwelk o.a. ook de verklaring bevatte, dat bij tegen dwangverzekering en voor vrijje verzekering was, met vette letters was gedrukt. Een heele verkiezingscourapt was aan de bevordering der candida- tuur-de-Jong gewijd, wiens portret daarin prijkte. Rutgers werd in de aanbevelingen overal verdedigd als een hechte steun voor de Christelijke re geering en de rechterzijde der Kamer. Het anti-tariefwet-comité heeft zich ook met groote advertenties geweerd, waarin don kiezers werd aangeraden op een der vry handelaren, de Jong, Van der Waerden of Wijnkoop te stemmen en niet op s' Jacob en Rut- fers, omdat die hun zouden bezorgen uurder brood, hooger huur, duurder kleeren en een aantal duurdere arti kelen van dagelijksch gebruik, die werden opgesomd. En in een bij de Gooi- en Eemlander ingesloten prent, werd minister Kolkman door het anti- tariefwet-comité voorgesteld als „de ongenoode gast, als de tariefwet wordt aangenomen", zich in een gezin, dat het niet breed heeft, van een gevul- den schotel volproppend, met het onderschrift„Stil kindersEerst moet minister Kolkman z'n genoegen eten." De uitslag der herstemming op 7 Februari e. k. zal wel niet twijfelachtig zyn. Al gaan de socialistische stemmen, wat wel waarschijnlijk is, op den libe ralen candidaat over, dan staat het, als men de stemmen voor mr s' Jacob bij de herstemming voor mr. Rutgers rekent, volgens den uitslag der eerste stemming5321 rechts, 2977 links. Die verhouding zal bij de herstemming wel niet zoodanig kunnen omslaan, dat de liberale candidaat de meerder heid krijgt. Vlootdominés. Aan boord van de oorlogsschepen in de directie van marine te Willemsoord is naar „Het Volk" meldt de volgende bekendmaking opgehangen. Bekendmaking, „dat het bestuur der Vereeniging Geestelijke Bijstand" den predikant *A. Buiskool voorloopig heeft aange steld als voorganger, die de beharti ging der geestelijke belangen onder de Marine te Helder zal ter hand nemen. Evenals aan andere predikanten is aan dezen vrijen toegang verleend tot de vloot en tot de inrichtingen van Hr. Ms. Zeemacht." Het matrozenblad „Het Anker" merkt hierbij op, dat dominee Buis kool een vrijzinnige predikant is, een konkurrent dus van ds. Warners. Nagedachtenis prof. Valeton. Naar wij vernemen heeft zich te Utrecht een commissie van oud-leer lingen an leerlingen gevormd tot stich ting van een huldeblijk aan de nage dachtenis van prof. J. J. P. Valeton Jr. De beëediging der politie-agenten. Naar aanleiding van de beëedigings- kwestie te Amsterdam, waar, zoo men weet, de kantonrechter bezwaar had gemaakt do politieagenten te beëedi- gen, heeft de minister van Binnenland- scho Zaken zich, naar wij vernemen, bij schrijven tot de commissarissen der onderscheidene provincies gewend, daarin de wenschelijkheid uitspreken de van een algemeene regeling gelden de voor het geheele rijk, in dien zin, dat de beëediging dan dient te geschie den in handen van hoofdcommissaris sen en commissarissen indien deze er zijn en anders in handen van den bur- STAÏEN-GEN ER A AL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 1 Feb. Militie w'e t. De minister van Oorlog betoogt dat het advies van den Raad van Defensie naar het oordeel der Regee ring niet in openbaar debat mag komen. De herziening van deze Militiewet is nooit anders bedoeld geweest, dan als een praktische herziening van de wet van 1901, met behoud van de in die wet aanvaarde hoofdbeginselen. De minister verdedigt de vrijstelling van de kostwinners als een maatregel om den invloed van de loting te be perken. De nummerruiling voor dienst bij het blijvend gedeelte heeft nooit tot bezwaren aanleiding gegeven. Het tweeploegenstelsel moest behouden blijven, wilde men niet noodwendig terugkeeren tot het blijvend gedeelte. De nadeelen, welke dit ploegenstelsel bleken aan te tyeveq, zijn in dit ont werp weggenomen. Het blijvend gedeelte achtte de minister, afgescheiden van alle politiek, welke er aan moge vastzitten, in onze legerorganisatie absoluut onmisbaar in verband met de mobilisatie. Wat de herhalingsoefeningen be treft, met afschaffing van de dorde herhalingsoefening is de uiterste grens van mogelijkheid bereikt. Tegenover den>heer 't Hooft ver dedigt de minister izfch, dat zijn hou ding ten aanzien oemadministratie troepen zwak en slap\;ou zijn geweest. De minister is voor niemand ge retireerd. Ook 's ministers houding betreffende het ten-slotte opnemen in de wet van de eischen van het examen nopens voorgeoefendheid is niet zwak en slap geweest en als hij op dat punt heeft toegegeven, geschiedde, dit niet om spreker's ministerieel leven .te redden, maar uit ernstige begeerte om deze wet tot stand te kunnen brengen. De minister verdedigt ten-slotte de kortere eerste-oefeningstijd. De minister van Binnenlandsche Zaken bestreed de meening van den heer Staal, dat contingentsverhooging het noodzakelijk gevolg van het twee ploegenstelsel moest zijn. Het omge keerde is eerder waar. Tegenover den heer 't Hooft ver dedigt de minister het beleid van het Kabinet ten aanzien der kwestie van den duur van den eersten oefenings- tijd. De heer 't Hooft repliceert. Nadat de ministers van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken hadden gedupliceerd, werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ook de Vestingbegrooting wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. In behandeling komen de wetsont werpen tot toekenning van een bijslag op het traktement aan Rijksambte naren en beambten wegens de duurte. De heer van Wassenaer van Rosande verklaart er zich tegen, deheerHaff- mans eveneens. Ook de heer Hovy verdedigt den De heer van Weideren Rengers be strijdt het voorstel. Vrijdag 11 uur voortzetting. Gisterennacht is te Delft ingebro ken in de machinefabriek Reineveld. Do inbrekers forceerden de brandkast, maar konden niets stelen. De nacht ronde joeg hen op de vlucht. Slim foxje. Do gebr. Wieringa, voorlieden te Winschoten, hadden voor een firma te Winschoten een wagon ter verzending naar Duitschland geladen, waarbij Ook hun hondje, een fox-terrier tegen woordig was geweest. Nadat de wagon behoorlijk verzegeld en verzonden was, bleek onze fox verdwenen te zijn. Aan vankelijk had men daarover weinig zorg Fox, maakte wel eens moor kleine uitstapjes, een weelde die allle goed geaarde hondjes zich wel wel veroor loven. En wie zou ook denken, dat fox het in zijn brein had gekregen om eens een buitenlandsch uitstapje te maken En toch was dit het geval. Fox had zich in den wagon laten op sluiten en ging zoo mee de grens over. Te Weenen kwamen de gestrenge harren der douane den den wagon in- specteeren. De zegels werden verbro ken, de deur geopend en kwis pelstaartend trad fox de heeren tege moet. Gevolggroote consternatie. Hoe kwam die hond daar Een an der antwoord dan ^smokkelarij" viel er voor de heeren niet te geven. Een lange dreigende dienstbrief werd ver zonden naar do afzenders van den wagon. Opheldering werd gevraagd in den bekenden gestrengen toon van de gestrenge douanen. En de arme fox werd „eingesperrt" en was zijn gouden vrijheid kwijt. Werd aan een bandje gelegd. Dat schijnt de fox minder goed te zijn bevallen vernuftig als hij was maakte hij van zijn scherpe tanden een goed gebruik en knabbelde hij zoolang aan hot touw, dat hem aan den Duitschen bodem gekluisterd hield tot het stuk was. Toen had fox de maling aan al de gestrengheid der gestrenge heeren en mogelijk wel met een vroolijk gekef maakte hij zich uit de voeten. Aan wie fox de weg ge vraagd is niet bekend, maar doet ook minder terzake. Hij kwam te Winscho ten terug. Veel pleizier heeft fox van zijn buitenlansch uitstapje niet beleefd. Men meldt uit Breda Van B. werd gisteren door de recht bank alhier wegens moord te Geer- truidenberg op V. veroordeeld tot 6 jaar. De eisch was 5 jaar. Men meldt uit Arnhem F. K., arbeider te Arnhem, werd gisteren door de rechtbank alhier ver oordeeld tot 1 jaar wegens poging tot doodslag. Een politie-agent werd door het hof veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden wegens poging tot zware mishandeling. Twee Katholieke kiesvereenigingen in het Westland, die te Naaldwijk en Loosduinen, zijn en dóbacle. Zoowel hier als daar weigerde het bestuur pertinent de zaken meer te leiden. Commissies trachten thans orde in de zaken te brengen en de kiesvereeni gingen op de been te houden. De Haagsche rechtbank sprak gis teren vrij M. V. voorzitter van het Kerkbestuur der Ned. Israëlitische Gemeente, aldaar, die terecht stond wegens het aan Mr. D. S. van Embden, opzettelijk weigeren van den toegang tot de N. I. begraafplaats te 's Gra- venhage. De moord te Hoofddorp. De volgende bijzonderheden omtrent den te Hoofddorp gepleegden moord ontleenen wij aan het Haarl. Dagbl. Oude Wiering is 64 jaar, boert voor zichzelf en woont aan de Hoofdvaart hij heeft eenige koeien en een paard, 't Gezin telde 13 kinderen de vrouw is een jaar geleden gestorven. Thans had Wiering nog zes kinderen in huis, en een pleegkind van twee jaar. Het gedrag van het gezin wordt zeer geroemd. De moordenaar kwam nooit in de kroeg. Alle dochters heb ben gediend, alleen de vermoordde niet, daar zij in de huishouding was. De jongen was zeer lastig van ka rakter, erg humeurig door zijn doof heid, en had dikwyls quaesties met zijn vader en zuster. Zaterdagavond hebben zij ruzie ge had. De moordenaar was naar Haarlem geweest, waar hij door een zijner broers gezien werd. Het is wel moge lijk, dat hij daar zijn revolver gekocht heeft, maar zeker is het niet. Dinsdagavond te 9 uur lag de oude man in de huiskamer te bed, waar ook het vermoordde meisje, dat bezig was iets op te bergen, en nog een ander zusje vqn 18 jaar waren. De broers waren uit op één na, 2 kleine meisjes waren reeds naar bed. Den geheelen dag was er geen ruzie geweest. De jongen (de moordenaar) kwam uit zijn aangrenzende slaapka mer en loste plotseling een revolver schot op het meisje, dat in het hart getroffen dood neerviel. De 18-jarige zuster stond er bij. De moordenaar schoot zichzelf in den rechterslaap en bleef spartelend op de myt liggen. Op de revolver zaten 5 kogels. De oude man is uit bed gekomen en hield hem vast. waarop door huis- genooten de burgemeester én de chef veldwachter werden gehaald. De moordaanslag te Groningen. De dader van den moordaanslag bij de familie Polak te Groningen, M. K. is Dinsdagmorgen uit het ziekenhuis ontslagen en per rijtuig naar het par ket overgebracht. De dienstbode G. Sap, maakt het heel goed. Zij is weer op de been. Een der. heeren Polak is weer in zijn zaak. De andere is nog in het Diaconessenhuis en gaat goed vooruit. N. G. Ct. Aan den Groenen Weg te Utrecht is gisteravond in een jn aanbouw zijnd kruideniers-pakhuis een felle uitslaande brand uitgebroken, welke spoedig door de brandweer gebluscht was. Het bovenste deel van het pak huis is uitgebrand. De Spaansche schatgraver. Een ne ringdoende te Doetichem heeft van den Spaanschen schatgraver to Valen cia een brief ontvangen om hem een som gelds te zenden ten einde de in beslagname zijner goederen op te hef fen, daar hij zelf in de gevangenis zit. Als belooning wordt lJd van de ver borgen 120.000 francs toegezegd. Door den rijksveldwachter te Hans- weert zijn gisteren op telegraphisch verzoek van de politie te Feyenoord aangehouden de machinist v. Z. en de stoker S., beiden thuisbehoorende op een Rijnstoomboot, liggende te Rot terdam. Zij hadden n.l. van de lading 18 rollen chroomleder gestolen en dit aan een schoenmaker te Hillesluis voor plm. f25 verkocht. Beiden zijn naar Rotterdam teruggebracht en ook de schoenmaker is Wegens heling gearres teerd. Wijlen de hoer J. H. Th. W. van den Ham te Lunteren, heeft zijn prach tig plantsoen op den Berg aldaar ver maakt aan de Stichting HetLuntersche Buurtbosch, zoodat deze bekende wan delparken voor dege plaats behouden blijven. Een kleine zwerveling.^Te St. Maar tensdijk is komen aanzwerven een kleine jongen, die volgens zijn zeggen 13 jaar is. Overigens weet hij van zijn afkomst niets, naar hij zegt. Zoo weet hij b.v. niet zijn naam, noch die van zijn ouders, noch waar hij gebo ren is. Naar zijn uitspraak te oor- deelen, moet hij uit België afkomstig zijn. Volgens zijne medédeelingen zou zijn vader de familie verlaten hebben, en zouden hij en zijn moeder op zoek naar zijn vader zijn gegaan zou hij daarbij ook zijn moeder kwijtgeraakt zijn. Oorspronkelijk huisde de familfe in een woonwagen en reisde daarmee. Door de zorg van den burgemeester is den jongen te St. Maartensdijk on derdak verstrekt en heeft hij eergis teren zijn intrede in de school gedaan. Hij verklaarde nooit onderwijs te heb ben genoten. (Zierikz. Nwsbl,) In den vroegen ochtend van 31 Januari ontdekten de enkele reeds in het stationsgebouw te Orleans (aan wezige wachters, dat er inbrekers aan het werk waren en bezetten de uit gangen. Toen de dieven zich ontdekt zagen trachtten zij met geweld buiten het gebouw te komen, kwetsten daarbij twee spoorwegbeambten door revol verschoten en wisten toen te ontkomen. Naar verschillende richtingen werd toen het signalement van de dieven getelegrapheerdwaarbg tevens het vermoeden te kennen werd gegeven, dat deze met den sneltrein naar Toulouse waren vertrokken. Toen korten tijd daarna de gendar merie in het station Etampes een coupé van den gereedstaande trein binnen trad, vond zij daar een elegante heer, die in een hoek zat te slapen. Men verzocht hem mede te gaan naar den chef. Nauwelijks echter was hij in diens bureau gekomen, of hij haalde een revolver voor den dag en schoot zich dood. Men dacht eerst met een der dieven te doen te hebben, dit schijnt echter niet het geval te zyn (G.) is door onbekende oorzaak afge brand de stoommaalderij van den mo lenaar G.'Wissink. Een groote partij graan ging hierbij tevens in de vlam men op. Een en ander was tegen brand schade verzekerd. Zutph. Crt. Van een reizigster vernam de politie nu, dat zij even voor Angerville twee mannen uit den trein hid zien sprin- gen. Nu werd wederom naar links en rechts getelegrapheerd en de geheele politiemacht kwam op de been. Twee ageaten, die van Angerville uitge zonden waren, haalden twee vluch- tende personen in. Toen deze unifor men zagen, begonnen zij op de agenten te schieten en doodden een der agenten. Het gelukte den anderen echter, met behulp van toegesnelde soldaten, ein delijk de beide kerels een moeras in te jagen. Toen riep de eene uh „Schiet maar, levend krijg jullie me toch niet in handen. Leve de anarchie". En toen schoot hij zich dood met zijn revolver! De andere*had blijkbaar nog hoop om te ontkomen die hoop bleek echter ijdel, na een urenlange jacht viel hij in handen der politie, die toen de grootste moeite had om hem te beschermen tegen de woede vaq het publiek. Op de vraag of misschien ook betrokken was geweet| in den onlangs gepleegden aanslag op een kassiers- looper in de rue Ardenen te Parijs, weigerde hij te antwoorden, daarbij verklarende/? dat hij verder slechts in bijzijn van zijn advocaat zou spreken. De identiteit van den anarchisti- schen zelfmoordenaar kon nog niet vastgesteld worden, uit de eigenaar dige tatoueering op zijn linkerarm meent de politie echter te mogen af leiden, dat hij behoorde tot de bende „der vijf punten", een der gevaarlijkste misdadigersbenden, die Parijs en om- stroken onveilig maken. te Iet Museum van Kunstnijverheid Haarlem werd gedurende de maand Januari bezocht door 424 belangstel lenden; uit de aan het Museum ver bonden Boekerij werden 292 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen in ons land in bruikleen verzon den, terwijl de lessen der aan het Museum verbonden School voor Kunst nijverheid door 187 vrouwelijke en mannelijke leerlingen werden bijge woond. Knijpertjes yoor Dr. Kuyper Toen de vorige week mej. Kuyper dochter van dr. A. Kuyper, te Mej een lezing had gehouden, meldde zich 's avonds ten huize waar genoemde dame logeerde een oud moedertje aan, die verzocht mej. Kuyper te mogen spreken. Toen deze bij h^ar kwam, over handigde het oudje*, haar een trom meltje met z.g.n. knijpertjes, die zij zelf had gebakken en verzocht mej K. deze aan haar vader te willen geven, omdat zij dien zeer hoog achtte, Bereidwillig werd hieraan voldaan, en onder dankzegging voor de attentie, beloofd dat zij de koekjes zoude mede-' nemen. Het vrouwtje heeft een schrijven ontvangen van dr. Kuyper, waarin Z.Exc. haar dank zegt voor dit har telijk bewijs van waardeering. „Onze Ct.! Branden. Te Utrecht is gisteravond aan den Groeneweg in een in aanbouw zijnd pakhuis voor kruidenierswaren een felle uitslaande brand uitgebroken, de brand werd spoedig door de brand weer gebluscht, doch het bovenste deel van het pakhuis brandde uit. Gisteravond ontstond door nog on bekende oorzaak brand in den winkel van den uitdrager en antiekhandelaar Crab in de Schachgelstraat te Haarlem De vlammen sloegen reeds dadelijk zeer fel uit, het geheele huis stond dra in lichtelaaie. Ver over de stad was de vuurgloed te zien. De brandweer is thans ter plaatse en werkt met slangen op de water leiding. Het blusschingswerk wordt wel eenigszins bemoeilijkt door de dikke sneeuwlaag, die op de straten ligt, terwijl het nog door sneeuwt. Er is gevaar voor de omliggende perceeren. Een later bericht meldt dat het huis is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Brand. Te Dunsborg onder Hengelo GOUDA, 2 Februari 1912. Wintervermaak. De zeldzame gelegenheid, dat stra ten en wegen) bedekt zijn met een vrijj vaste sneeuwlaag werd heden door velen te baat genomen om de arre- slede die zoovele winters achtereen moest blijven opgeborgen, dienst te laten doen. Zoowel in de stad als op de buiten wegen kon men de lichte voertuigen met de met rinkelende bellen getuigde paarden bespannen, in vluggen gang zien voorbijsnellen. Het Haagsche Gerechtshof heeft in >r beroep uitspraak gedaan in de zaak van J. V., vloerwerker te Rot terdam, door d^p^Rtban^ aldaar ver oordeeld tot (Wnaanden gevangenis straf wegens diefstal van een rijwiel te Gouda. Het vonnis werd bevestigd. TOONEEL- De heer Nico de Jong als Tom War der was eveneens in uitstekende con ditie. Zoowel in'^het meer kalme spel als in de heftige slotscène van he^ tweede bedriiï was'hij prachtig. Ook de heer Mornè'n voldeed ons zeer goed als Fred. Linden. Mevrouw Coelingh- Vorderman en de heer Henri (Poolman hadden als Mevr. Crespigny ep Roland verbazend succes. Trouwens hjet zijn'een paar dankbare rollen en voor hen als geknipt. Mej. Hetty Beck als Laura Fraser, hoewel zij haar rolletje niet onverdienstelijk speelde, maakte op ons den indruk, alsof zij zich nog niet genoeg weet aan te passen aan het vlotte samen spel der Rotterdammers. De rol van Jenks, bediende bij Warder, was bij den heerHans Brüning in goede handen. Door ongesteldheid was Mevr. Joh. de Jong-Wertwijn verhinderd de rol van Eva Linden te spelen. Zij werd vervangen dpor Mevr. Van Eijs- den-Vink, die zich zooals men begrij pen kan, verdienstelijk van haar taak kweet. 't Was de laatste maal in dit sei zoen,rdat „Het Rotterdamsch Tooneel- lelschap" in onze Abonnements voorstellingen optrad. Het heeft ons dezen winter meermalen een zeer ge notvollen avond verschaft. Van harte roepen wij het een „tot weerziens" toe in het seizoen 1912—1913. De Waarheid, Oomedie in 4 bedrijven van Clyde Fitch, het Rotterdamsch Tooneelge- Het Rotterdamsch Tooneelgezel- BCÜap, dir. Van Eijsden, heeft het Goudsche^publiek ditmaal vergast op een noviteit, een stuk, waarvan de première j.l. Maandag in Rotterdam werd gegeven. „De Waarheid" heet het, ofschoon het ons zeker niet zou hebben wonderd, als het tot titel had gevoerd „De Leugen". Want, verba zingwekkend in de hoogste mate was het voorzeker te zien, hoe de hoofd persoon uit dit stuk, Mevr. Becky Warder, zich verstrikt, hoe langer hoe meer, in een warnet van leugens, waaruit het welhaast niet mogelijk is te ontkomen. Het liegen is haar zoo danig tot een gewoonte geworden, dat zij telkens en telkens weer haar toevlucht moet nemen tot een leugen, om een vorige te bedekken. Wat een geluk dat zij tot echtgenoot heeft een man als Tom Warder, die goeden Tom, die zoo zielsveel van zijn vrouwtje houdt, die niet kan, niet wil begrijpen, dat zij zelfs hem bedriegt door een flirt met Fred. Linden, den gescheiden echtgenoot van Eva Linden Op de meest brutale wijze loochent zij alles, wat zelfs klaar en duidelijk te bewijzen is, n.l. dat zij schier dagelijks met Fred, uitgaat. Natuurlijk bedriegt zij ook khaar man op het stuk van geldzaken. Onbegrijpelijk wordt voor ons dit karakter, tot wij in kennis worden gebracht met haar vader, den ouden] heer Roland, en als'wij dezen leeren kunnen, begrijpen wij, dat het voorbeeld van zulk een vader op de dochter zijn treurigen ifivloed heeft doen gelden. Als eindelijk de bom losbarst en Tom' in een heftige scène zijn vrouw verstoot en de echtelijke woning verlaat, dan komt de onge lukkige Becky tot het besef, hoe ver regaand dwaas zij heeft gehandeld, maar ook, dat haar liefde voor haar Tom niet is verflauwd, zoodat per slot van rekening haar gewaande liefde naar Fred. Linden niets is geweest daneen leugen. VS>1 wanhoop vlucht zij uit haar.woonplaats, New- York, naar haar vader in Baltimore, waar deze'kamers bewoont (bij Mevr. Crespigny. Deze dame verlangt niets vuriger dan zich eenmaal Mevr. Roland te mogen noemen. Hoe listig'tracht zij den ouden Roland in haar netten te verstrikken Doch deze is een veel te geslepen vos om blindelings in de fuik te loopen. Dat hij het met de „waarheid" ook niet te nauw neemt, blijkt meermalen. Hij toch toont in het uitdenken van leugens zelfs de meer dere te zijn van zijn dochter, want de brutale leugen, waarmede hijJTom uit New-York naar Baltimore lokte, was zeker wel het toppunt'|van {be driegerij. De beide laatste bedrijven hebben niet gegeven, wat de beide eerste bedrijven deden verwachten. Op het laatst lag de leugen er wel wat te dik op. Dit neemt niet weg, dat wij heb ben genoten van het prachtige spel, phet keurig samenspel van hetRotter- damsche gezelschap. En dan denken wij in de eerste plaats aan Mej. Duymaer van Twist, die de rol van Beckv gewoonweg schitterend heeft gespeeld. Van de vele schoone momenten m baar voortref felijk spel noemen wij bijv. het slot van het 2° bedrijf, waar zij, nadat Tom is weggegaan, in een brief aan haar echtgenoot haar hart uitstort. 26een sigarenkoker bij C. de Jong, Heerenstraat 14S een palingfuik bij M« Hofstede, Boelekado 61een kin derschoentje bij "C. de Joede, Wach telstraat 13 een hamer bij D. v. d. ""Sloot, Baanstraat 9 een kanarievogel bij Bout, Nieuwehaven 330een por- temonnaie met inhoud bij G. v. d. Beijl, Stolwijk (Beicrsche)een zilveren oor belletje bij G. Wortman, Roozendaal 22 oen kinderhandschoentje bij C. v. Velzen, Gouwe 8 een ceintuur bij L. Boer, Vorstmanstraat 1een zilveren broche bij W. Grootendorst, Wijdstraat 22; een ceintuur,bij C. de Jong, Boc- kenbergstraat 8een bond bij D. N. Niermeijer, Vierde Kade 50. Gouda, 2 Februari 1912. De Commissaris van Politie, A. BERTHEUX. /POLITIE] GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, zijp. aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen Eenige sleutels, een oliespuitje, een schroefsleutel, een kinderhandschoen, een portemonnaie met inhond, een armband en een staart van een bont. ^Voorts zijn te bevragen Nikkelen armband bij C. Bakker, Boelekadè 86gouden ring bij M. Lunenburg, Markt 73; drie broodzakjes en twee zakdoeken bij wed. Luitjes, Nieuwe Haven 135 rozenkrans bij T. Nijkamp, Turfmarkt 36; dubbeltje bij C. de Koning, Boelekade 245porte monnaie met inhoud bij J. v. Loon, Vlamingstraat 33; zilveren broche bij G. v. Unen, Vierde Kade 46stuk touw bij Grendel, Walesteeg 19; doublé damesring bij H. W. V. Schoone veld Boelekade 51; een portemonnaie met inhoüd bij J. Licht, Eras musstraat 3een Zeeuwsche broche bij W. v. Elk, Fluweelensingel 6een portemonnaie met inhoud bij H. Simonis, Houtmansgracht 3een portemonnaie met inhoud bij J. Jan maat, Bleekorssingel 39 een broche bij G. Hageman, Scholtemastraat 7 een R. C. Kerkboekje hij J. de Jong, Vlamingstraat 40; een insigne bij K de Jong, Vlamingstraat 48een zil veren broche bij M. Alblas, Naaijer- straat 5een heeren handschoen bij C. v. Berkel, Spoorstraat 3Vier doe ken bij Kwinkelenberg, Prins Hendrik straat een R. C. Kerkboekje bij C. Plomp, Karnemelksloot.39een hondje bij de Bruin, Boelekade 93 een zil- broche bij C. H. de Wegen Prins Hendrikstraat 124twee zakdoeken bij J. Amesz, Raam 151 een nijptang bij G. Spijkerman, Boomgaardstraat 23 een zilveren ringetje bij Q. van Vreumingen, Wijdstraat 90een da bij J. Smits, Achter de Vischmarkt 1 een doublé horlogketting bij Verzellie, Gouwe 75een kinderhandschoen bij Ph. v. Dam, Zeugstraat 94 een das bij E. de Korte, Onder de Boompjes 9 een dasspeld bij G. Verkaaik, Spie ringstraat 6een R. K. Kerkboekj bij Wed. Jansen, Nobelstraateen witte haarstrik bij M. v. d. Horst, Oosthaven 22 een portemonnaie met inhoud bij v. Let, Groenendaal 82 een heeren handschoen bij de Jong. Prins Hendrikstraat 110 een R. C. Kerkboekje bij Hoogerwaard, Bocken- bergstraat 33 een koralen halsketting bij G. Doggenaar, IJssellaan 49 een zilveren rihg bij J. Breebaart, Regen- tesseplantsoen 11 een lorgnet bij B. Signer, Wilhelmiuastraat 14een por temonnaie met inhoud bij M. J. de Jong, Heerenstraat 34een paar hand schoenen, aan het pastkantooreen gouden oorbelletje bijv Tijbout, West haven 58; een rozenkrans bij J. den Fdel, Geertje de Bultsteeg 6een dames portemonnaie bij wed. Luitjes, Nieuwehaven 35; een rozenkrans bij Terloo, Boelekade 124een dames ring bij J. Vergeer, Raam 154; een zakmes bij W. G, Hem meier, Karnemelksloot 195; een zweep'by Wassing, Vrouwevestesteeg 13een rozenkrans bij H. Winkel, IJssellaan 105; een fietspomp bij P. C. Boot, Nieuwehaven 262een huissleutel bij W. Kok, Doelestraat 8een glacé handschoen bjj A. de Wilde, Oosthaven Voetbal. Het programma voor Zondag luidt Olympia IHermes, op het Sport terrein SportmanVoorwaarts te Leiden R. V. C.Zeist te 's-Hage V. F. C.-D. O. S. te Vlaardingen. K. F. C.Excelsior te Woerden, E. van KasteelMoordrechtVoor waarts II (Schoonhoven), W. Sanders T. O. P.Olympia II. Het Concertbureau de Haan meldt ons, dat de tournee Dr. Wüllner en Coenraad Bos voorloopig als volgt is 1 Febr.Utrecht2 Febr.Leiden 5 Febr.Deventer 7 Febr.Amster dam 8 Febr.Don Haag 10 Febr. Rotterdam. Vervolgens komen nog aan de beurt Arnhem en vermoedelijk Groningen, Leeuwarden, Breda, Nijmegen, Haar lem, enz. I ^aatste Harichten van Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Ro bes en Japonstoffen alsmede PELTGnilEli v%n de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concnrreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.7 te Seydisfjord, laagste stand 738.7 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige noordelijk tot oostelijke wind meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk sneeuwbuien^ lichte tot matige vorst. VAN DEN Ef fee te ii ha n d el te A mst er dam Budapest 1 Febr. Minister-president Graaf Khuen-Hedervary bezócht he denmiddag den partijleider Kossuth en had met hem een onderhoud dat twee uur duurde, over de mogelijkhoid van een overeonkomst tusschen de partijen in zake de hervorming van het defensiewezen. Beirut 31 Jan. Naar de hier ver schijnende Arabische krant „Istihad" meldt, heeft de Turksche rogoering het voornemen, om, de Ottomanen die uit Tripolis en de Cyrenaika (Barka) uitwijkon, een nederzetting te bezorgen in Syrië, speejaal in Wilajet l )amaskus. Peking, 1 Febr. Yuansehikai zendt tot handhaving der orde nog meer ('liineesche troepen naar Peking. In Peking zijn nu 10.000 man keizerlijke troepen. l)e rest heult met de Repu blikeinen. Yuansehikai spreekt tegen dat hij 'dat in het geheim met Sungatoen hoeft onderhandeld of naar het pre sidentschap heelt gedongen. De titel „Markies" wil hij pas na afloop der wanordelijkheden accepteeren. Te Sjanghai is een bommeufabriek geëxplodeerd. Parijs, 2 Febr. Millerand heeft af schaffing toegezegd van de geheime verordening, dat de prefecten «lk jaar een rappor^ over de republikeinsche gezindheid van de officieren moeten indienen. Onderzeeboot gezonken. Bij het eiland Wight is een onder zeeër gezonken na aanvaring met het oorlogsschip Havard. Nadere bijzonderheden ontbreken. De toestand in Servië. Berlijn, 2 Febr. Het Servische ka binet heeft het verzoek tot ontslag ingediend daar het niet met de Skoep- tsina wil samenwerken. Koning Peter is nog in twijfel of hij de Skoeptsina zal ontbinden of wel het met de nieuwe coalitieregeo- ring zal beproeven. 2 FEBR. 1912. Vorig# Koers. Koers v«n beden- 83'/, 91 64 100,S/i6 89'/,. 935/ifl 89»/, 87 47 1043/, 86»/, 69 2001/, 503/8 87 267/t 60 V, 210 208 187 01 Vs Staatsleeniiigen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id ObligatieXfie Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning -5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venozuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank - en Crediet-Instcl- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting&Refming Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. Gew, Aand. Kol. Crediet lnsteii. en Cnltuur Ondernemingen Handolsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handei-Mij. C.v.A Mijnbouw Mflen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroieum-Ondern. Dorische Pel rol>umIn dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart Hijen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-MijZoe- iand" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A, Ta i»ak-<)uder ueni i ngen Bin ljey Tabak Mij. A. Nieuwe A=uhunTabaki Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschjLU-W eenen Spoorwegmij. ,Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert'. v. gew. A.. Wabash Gew. Aand. Premieieeningeu. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. TheL s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie B*/% pCt. Amerikanen vast, Petroleum onge animeerd, Tabakken kalm, Culturen vast, Rubbers prijshoudend Nat. Staats fondsen flauwer, Buitenl. kalm, Mijnen I vaster, Tramwaarden prijshoudend. 79 490 52 143 454'/, 420 186 120 113 15 40 ii1/, 47'/, 59 60 7, 70 26'/, 60'/, 211'/, 187'/, 78 495 53 144 450 20',,, 113 11'/, 82 Va 82'/, 94'/, 64'/, 64'/, 183'/, 104.— f - 98'/, 95"/,, 30'/, 161'/, 7'/, 162 *7,6 102 101'/, 151'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2