Kona Cacao ft No. 11783. 50e Jaargang. ourant behalve Zon- Verschijnt dagelijks en SvLitexxlaxxd.. Buitenlandsch, Nieuws. 1 FEUILLETON. 'tferneóeróe d'rots. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. Amerikaansche Zijde voor Balkostuums. Kilo erbericht msterdam Maandag 5 Februari 1913. ZbTieix"ws- exi. -Z^.dTrextexL'tie’bls-d. vooi G-oi^uda. exx OzxxstxeUsezx. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. us fl,50 Kilo bus fOAW/s. ....0,80 1/io y.,0.18 VAN HOUTEN'S Züll/ER OPLOSBAAR 1 t f 1 25 88 39%. 93'/, 47'/, zal 104'/8 59% 59'%. »0% 50% 50%, 3*%. 26% 60% G1 212'% 187 78 77'/, 44% 145% 50 404% 20 86 184 20 10»/,. 20%, 13 112% 15 40 4% ii1/, n%. 82'% 82% 24) 94'/, 96 64% 64'/, 99 0%. 30V, u 01% 83'/, )4.-f 95 58 89'/, 87 op van 111'/, 198 87'/, leteriologisch- 5ILDT. and 762.3 to ind 736.3 to 162 7% 498 53'/, 2. horige K koers- 62 7%. 104% 36%, 601USCH E COURANT. i1S/,6 ilgenden dag: veranderlijk olking, waar- oorloopig nog 5i y2 - Ot. nd, Petrole vast, Cultu- iets minder, Buitenl. on- >eter, Tram- 693/8 ex div. 26‘/2 PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post w 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij oypze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ring heeft te Constantinopel inlich- x:--4 ~*ke het incident ies zijn gegeven, de Messageries 33%, 91%, een telegram uit Tientsin, waarin wordt gemeld, dat de spoorwegbrug bij Chentzoelen hedenmorgen is op geblazen. De trein werd verwoester zijn talrijke dooden. Peking, 4 Feljr. Ook te Yuan- stiskai is een manifest uitgevaardigd om de republiek uit te roepen met behulp van de Zuidelijke republikeinen. Er worden geen ongeregeldheden ge vreesd. Naar verzekerd wordt heeft men de middelste pilaar van de spoorbrug, die Vrijdagnacht instortte, met dyna miet laten springen. Negen Chineezen zijn gedood en een-en-twintig gewond. Engeland. Spoorwegongeluk. Naar luit Londen gemeld wordt, liep Zaterdag een trein, komende van Westcliffe aan Fenchur- street Station met zooveel kracht tegen pleogdeen referendum in iedoren staat zou moeten beslissen. Daar, waar de meerderheid der vrouwen haar wensch kiesrecht te hebben zou te kennen geven, moest dit haar zonder dat er verder over werd gesproken, worden toegestaan. Dit stelsel zou de voorstanders er. tegenstanders van vrouwenkiesrecht voldoen. Roosevelt constateert, dat in de vijf staten, waar de vrouwen kies recht hebben de politieke en sociale toestanden weinig zijn veranderd. Het optreden van de vrouw doet over het algemeen goed en het is overdreven de gevolgen te vreezen van deze uit breiding van het kiesrecht. Om nuttig te zijn moet het vrouwen kiesrecht tot gevolg hebben verster king van de wetten, die de moeder, het kind en het gezin beschermen. China. Parijs, 3 Febr. De bladen publiceeren 47%. Italië en Turkije. Tripoli, 3 Febr. Naar uit Homs ge meld wordt, hebben de Turken in den nacht van 1 op 2 Februari het front der Zuidelijke Italiaansche stellingen aangevallen. De aanval werd afgesla- gen. Aan Italiaansche zijde werden 2 man gewond. De Turksche verliezen zijn onbekend. Parijs, 3 Febr. De „Libertó” meldt^ dat in de Roode Zee gestationeerde Italiaansche oorlogsschepen, de gebou wen van de Fransche spoorwegmaat schappij, Hodei-dah-Sanca, gebombar deerd hebben, omdat de maatschappij niet binnen den vastgestelden termijn van 5 dagen haar inrichtingen aan de kust had doen ontruimen. De door het bombardement aangerichte schade wordt op 12 millioen fis. geraamd. Parijs, 4 Febr. De Fransche regee- PRIJS DER ADVERT ENTIËN: Van 1—5 gewone regels niet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 etsReclames 1 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. afkomst, mijn ras. De adel moge schijn baar toegeven, vleien, kruipen soms maar vergeten doet hij nooit.” En wederom keerden zijne gedachten terug naar het tooneel in de huiskamer, zag hij zijne verloofde in haar ver rukkelijke, jonkvrouwelijke schoonheid en toornig, onmachtig balde hij de vuist; hij wilde haar niet liefhebben en toch zou hij op dat oogenblik alles gegeven hebben om door Elisabeth bemind te worden om zichzelfs wille. Zonderlinge tegenstrijdigheidMaar de kwestie lag geheel ergens anders en wel hierin dat George Delgerr-zich zelf niet kende. Zijn moeder was hem zeer vroeg ontvallen en zijn vader, een onderne mend en gelukkig industrieel, had geen tijd om zich veel met zijn zoon bezig te houden. Kosten noch moeiten werden gespaard om die eene uit stekende opvoeding te geven en George met uitnemende geestvermo gens begaafd, vol ambitie en geest kracht, genoot met vrucht van het onderwijs. Toen hij op de Hooge School was, stierf zijn vader en liet hem, behalve de kolenmijn in Rolduc, een aanzienlijk fortuin na. (Wordt vervolgd.) tingen gevraagd in z te Hodeidah. Infctruc dat de vrachtboot vi o Maritimes, thans in de Roode Zee de Franschen te Hodeidah kan oppikken. Mexico. De onlu^en. Volgens een telegram uit Mexico heeft een macht van 400 man de straf gevangenis te Chihuahua aangevallen teneinde te beproeven Antonio Rojas en andere aanhangers van generaal Gomez, die zich onlangs heeft onder worpen, te bevrijden. Over het algemeen gelooft men in de hoofdstad, dat de rogeering van president Madero een ernstige crisis doormaakt. De president en het kabinet geven toe dat de opstand van Zabata zulke afmetingen heeft aangenomen, dat hij het grootste gevaar is, dat de nieuwe rogeering tot nu toe had Jo doorstaan. Generaal Zapato’s leger bevind zich thans in de staten Morelos, Mexico en Guerrero en zelfs in het regeerings- district. Volgens een telegraip uit El Paso hebben de opstandelingen te Ciudad Juarez een proclamatie uitgevaardigd, waarbij zij Senor Emilio Vasquez Go mez tot voorloopig* president van Mexico uitgeroepen,* Perzik. Reuter verneemt dat Perzië nood zakelijk ondersteuning noodig heeft en dat in verband daarmee bespre kingen geopend zij n.o ver een leen in g. Hoewel de bijzonderheden geheimge houden worden, verluidt dat 400.000 zal gegeven worden, door Engeland en Rusland, elk voor de helft. De leening van Mei 1911 van l1/* millioen is geheel gebruikt tot bestrijding van den oud-Sjah. Deze eischt de voort durende aandacht van Rusland en Engeland. De bewering dat hij door Rusland ondersteund wordt spreekt Reutertegen. Amerika. Roosevelt over Vrouwenkiesrecht. Roosevelt publiceert in de Outlook een lang stuk, waarin hij zich in be ginsel uitspreekt voor gelijk kiesrecht voor man en vrouw. Maar de voor malige president zou willen, dat dit recht alleen werd toegestaan nadat uitsluitend de vrouwen waren geraad- oer» v»n heden. 83% 83% 91 64 en eerder dan zijn voornemen was, stond hij op om afscheid te nemen. Elisabeth vergezelde hem buiten de kamers en wenkte hem in een zijver trek. „George I sprak ze vleiend, de ge vouwen handen op zijn schouder leg gend, nik ben niet veeleischend, wel „Maar lieve, wat ean vraag en waar toe dient ze?” „Als inleiding tot een verzoek, een gunst.” „Bij voorbaat toegestaan.” „Nu dan, Paul gaat, zooals je ge hoord hebt, morgenochtend weer vroeg weg, we zien elkaar dan niet weer voor Gertrude’s huwelijk. Mag ik hem vandaag voor mij alléén hebben, of liever mogen wij het overige van den dag te zamen doorbrengen Met andere woorden, in goed Hol- landschje wenscht, dat ik je vandaag geen bezoek meer breng. Het zij zoo, je hebt immers mijn belofte,” „Ik dank u." De heer Delgers ging niet onmid- delijk naar zijne kamerspeinzend wandelde hij den singel om, de stad uit en voor hij eigenlijk goed besefte, waar hij was, bevond hij zich in de bosschen, die het dorp Vegt aan de westzijde begrenzen. Hij was alleen en toegevende aan dat onbeschrijfelijk de werkgevers de werklieden op hun kosten te verzekeren bij de op te richten Zwitsersche ongevallen verze keringsbank te Luzern. De arbeiders kunnen zich zelf bovendien nog ver zekeren voor ongevallen buiten het bedrijf. Waar de vroegere verzeke ringswet een uitkeering van het ge- heele loon vroeg, daar verzekert de ihans geldende wet den arbeider ge neeskundige behandeling en verder van den derden dag van ongeschikt heid af een uitkeering van 80 pCt. van het loon. Blijkt de invaliditeit levenslang te zullen zijn of treedt tengevolge van het ongeluk de dood in, dan wordt een jaarlijksche rente uitgekeerd. Bij levenslange invalidi teit krijgt de verzekerde 70 pCt. van zijn jaarlijksch inkomen. Sterft de verzekerde, dan krijgt zijn vrouw 30 pCt. en ieder onmondig kind 15 pCt. van het jaarlijksch inkomen tot een maximum bedrag van 60 pCt. De arbeiders uit niét-verzekeringsplich- tige beroepen kunnen zich toch bij particulieren of bij de staatsinstelling verzekeren. Gezien de goede ontvangst die het ontwerp in de pers bij de lei dende politieke personen heeft ont vangen is het vrij zeker dat het ont werp zal worden aangenomen. danks zichzelf getroffen, „wat ik u bidden mag; ik zou dat oogenblik voor geen geld hebben willen missen. Het was een groep, het penceel van Rafaël of den beitel van Canova waardig. Hij drukte hem de hand en snelde naar Elisabeth om haar bij het uit trekken van haar reismantel behulp zaam te zijn, doch lachend weerde ze hem af „Neen, neen I” sprak ze opgewon den, „ik dank u als Paul er is, mag niemand anders mij die kleine diensten bewijzen. Och, vergeef me George toen deze met een lichten blos terug trad, „ik heb zoolang niemand anders gehad dan hem, mijn tweelingbroeder we zijn zoo vroeg moeten scheiden en zien elkaar zoo zelden. Als hij hier is, behoort hij mij, mij alléén en ik hem „Geen aangenaam vooruitzicht voor je aanstaanden man, Elisabeth. Als je gehuwd zijt, zal die toch de eerste plaats moeten innemen,” sprak Paul glimlachend. „Dan, ja dan I” en een lichte wolk trok als een doorschijnenden nevel over haar van vreugde stralend gelaat. Die peinzende trek gaf George veel te denken, stemde hem onaangenaam gevoel van welbehagen, dat ons be vangt, als wij ons alleen bevinden te midden der natuur, vlijde hij zich op het mos neder. „Zou ik mij vergist hebben!” mom pelde hij, „zou een vulkaan liggen onder de ijskorst van dat hartdit was althans geen komediespel, dat was waarheid, gloed, leven Zal het mij ooit gelukken dat ijs te ontdooien, leven, gevoelsleven te doen stralen uit die oogendien boezem te doen trillen van liefde Wat was ze schoon, nu ze zich vertoonde als beminnende vrouw, dat kille marmer bezield werd „God zij mij genadigriep hij na even zwijgens bijna wild uit, „ik ben mijn doel voorbij gestreefdik heb dat meisje lief, en die liefde zal mijn marteling, mijn verderf, mijn hel wor den, tenzy maar neen, nooit zal ze mij, haar echtgenoot! met die uit gestrekte armen te gamoet vliegen, nimmer met die verrukking aan den boezem klemmennooit, want, al mogen de omstandigheden ons ver- eenigen, ons huwelijk zal niet veel meer dan een contract zijn. Een eindweg kunnen wij samengaan, of juister onze wegen evenwijdig loopen, een gegeven oogenblik zullen zij elkaar afwijken, want ze haat mijn De ziekte- en ongevallenwet in Zwitserland. Gisteren is in de Zwitsersche kan tons een$ stemming gehouden over een nieuwe wet betreffende de ziekte en ongevallenverzekering. Deze wet zal in een lang gevoelde behoefte voorzien. De verzekering is echter noch een dwangverzekering, noch een staatsmonopolie. Ze wil de misstanden bij ziekte of ongevallen tegengaan door sterken financieelen steun aan de thans bestaande of nog op te richten vereenigingen. Het rijk be taalt aan dergelijke vereenigingen 3 l/2 franc voor iederen mannelijken inge schrevene bij de verzekering en 4 franc voor ieder vrouwelijk lid bij een zie kenfonds. De verzekering moet daarvoor de verplichting op zich nemen elk lid bij ziekte vrije geneeskundige behan deling 'en de geneesmiddelen te ver strekken. Ook kan de ziekteverze kering dagelijks 1 franc uitkeeren. Er zijn echter kantons waar met een dergelijke subsidie zich nog geen enkel fonds zou kunnen staande houden. In bergachtige kantons brengt de geneeskundige behandeling zooveel moeilijkheden mee, dat de staat aldaar de subsidie heeft verhoogd tot 7 franc, terwijl bovendien nog een bijzondere bijdrage wordt gegeven om in die streken de ziekenverpleging beter dan tot nog toe tn te’‘richten. In berg achtige kantons als Uri, Wallis en Graubünden waar zich tot nog toe door de groote kosten ‘geen enkel ziekenfonds kon staande houden, zal zulks thans ook wel mogelijk blijken. Het vrijwillige karakter dat de ziekte verzekering heeft is niet doorgevoerd bij de ongevallenwet. Volgens de thans geldende bepalin gen moet de werkgever bij ongelukken zijn werklieden financieel ondersteu nen. Echter niet {alle* patroons waren hiertoe verplicht. De verzekerings- plicht gold slechts voor spoorweg- en stoombootmaatschappijen en voor die ondernemingen, welke aan de fabrieks- wet warenjj onderworpen. De bepa lingen omtrent uitkeering waren in de thans geldende wet zoo vaag, dat meermalen conflicten tusschen arbei ders en werkgevers voorkwamen. Het nieuwe f wetsontwerp echter, dat ook meerdere categorieën van arbeiders bij de verzekerden opneemt, dwingt „Elisabeth, mijn lieve, trouwe zus- 'törT^en de jonge man hield haar vast omklemd en beantwoorde on stuimig hare liefkozingen. George staarde zwijgend op die be vallige groep en wendde zich daarna tot mevrouw Van Rensburg, die glim lachend toezag en hare kinderen over hun onachtzaamheid bij haren aan staanden schoonzoon verontschul digde. Eerst nu bemerkte jonker Van Rensburg, [de tegenwoordigheid van den minnaar zijner zuster of liever dacht hij daaraan en zacht hare ar men van zijn hals loswindende, trad hij naar||hem*ètoe£en reikte hem de hand. „Neem me niet kwalijk, George verontschuldigde hij zich met een blijden glimlach op zijn schoon gelaat, „wij vergaten in de vreugde van het weerzien, defeenvoudigste eischenlder beleefdheid!” „Geen excuus I” sprak Delgers, on-

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1