ZEsrcriNrsT'. Groote Opruiming Bixi.n©rxlö,ri.d. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. GOB81® Staats-loterrj. kerkieüws. Laatste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecttin handel te A sister dim - - - «o 7, - - j de stootbalken van het perron, dat een wagon geheel in elkaar werd ge schoven. Zestien passagiers werden moer of minder ernstig gewondeen vrouw moest naar het hospitaal wor den vervoerd. Omtrent de ramp met de onderzee boot A 3 wordt thans het volgende gemeld De vreesdij ke ramp met de onder- zeescheboot A 3 is Vrijdagmiddag om trent 12 uur gebeurd, op ongeveer 10 K.M. ten O. van Bonchurch op Wight, bij het vuurschip de Nab. De boot was met andere onderzeeërs en de kanon neerboot Hazard aan het oefenen Terwijl de A 3 half onder waterwas voer de Hazard haar aan. Er kwam een gat in den onderzeeër, zoodat^die zich snel met water vulde. Toen hij gezonken was, kwam er lucht en gas boven water. Men mag dus aannemen, dat de rampzalige bemanning vrij spoedig uit haar lijden is geweest. Er waren 13 man, w. o. tweo officieren aan boord. In 1904 is bij de Nab de A 1 ge zonken met 11 man in 1905 zonk de A 8 met 15 man; in 1909 de C 11 met 13 man. In 1905 was er nog een ontploffing aan boord van de A 5, waarbij 6 man werden gedood en 8 gewond. Dergelijke ontploffingen, schoon met minder verliezen, zijn er al meer geweest. Poktüoal. Het Congres te Lissabon besloot met 90 tegen 62 stemmen de parle mentaire werkzaamheden niet voort te zetten. Pest op Java. Blijkens een regeeringstelegram d.d, 2 Februari betreffende pestgevallen op Java van 24 tot en met 30 Janduri zijn in de afdeeling Malang vijf nhiwe pestgevallen voorgekomen met zes doodente Toeloengagoong éón doo- delijk gevalte Kediri twee gevallen. Telefonische gesprekken met Engeland. In den laatsten tijd zijn te Amster dam door hoofdabtenaren van den telegraafdienst proeven genomen met het voeren van telefonische gesprekken mei Engeland. Hioromtrent deelt het „Hbl." het volgende mede Vroeger werden dergelijke proeven ook reeds genomendie gesprekken werden dan over Frankrijk gevoerd, daar oen rechtstreeksche telefonische verbinding tusschen Nederland en En geland ontbreekt. Nu sedert kort ook België met een telefoonkabel van Ostende uit met Engeland verbonden is, heeft men thans gepoogd langs dezen weg telefonische vorbinding met Engeland te verkrijgen. Verschillende particulieren werden bij deze proef nemingen in de gelegenheid gesteld, met hun Londensche correspondenten te spreken. Het resultaat der proef nemingen was niet onverdeeld gunstig. In elk geval heeft men hier slechts te maken met zoer voorloopige proe ven. Er is zelfs nog geenerlei overleg gepleegd tusschen de administraties van Nederland, België, en Engeland om eventueel op deze wijze een tele fonische verbinding tusschen Neder land en Engeland tot stand te brengen. Coöperatieve woningbouw. Bij kon. besluit is aan de gemeente Rotterdam verleend, eens voorschot uit 's Rijks kas tot een bhdrag van ten hoogste f 262.000, ten ojnda ge noemde gemeente in staat tè stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Coöperatieve Wo- ningvereeniging voor gemeenteperso- neel te Rotterdam, ten behoeve van den bouw van een 112-tal arbeiders woningen op terreinen aan de Zuid zijde der Maashaven en in den Bosch polder. V.-D. Adres Algemeen Kiesrecht. Op de jongste hoofdbestuursverga dering van den Vrijz.-Dem. Bond deelde de bondssecretaris mede, dat de telling van de tot dusver ingeko men adreslijsten is voltooid. Het aantal handteekeningen onder 't adres van den V.-D. B. en het A- N. W. V. bedraagt thans 36.619, waar onder 9322 namen van vrouwen. (Wereld.) Een ernstige waarschuwing. Onder bovenstaanden titel lezen wij in De Visscherij Courant het volgende: De Friesche edelman Galema wan delde door zijne landerijen en vond een klein zeevischje. Hij verkocht dadelijk zijn land en kort daarop werd het Zuiderzee. Op het sportterrein aan het water- ververschingskanaal te Scheveningen, een half uur van het strand, boorde men in 1910 een put welke zout wa ter gaf. De waterleiding van Den Haag heeft een onrustbarende hoeveel heid zout in haar water; te Oudewa ter, 7 uren van het strand, pompt men garnalen op. Is dat alles niet een waarschuwing Door het schelpenvisschon wordt de zee onder de kust dieper, de banken verdwijnen, de zee ondermijnt de zee weringstukken en zoutwater en zee dieren komen het land binnen. Waarom neemt men toch niet eens een proef mot het staken der schelp visssnerij, welke bovendien daar de schelpen het voedsel voor de platvis schen inhouden, mede een der redenen is, dat deze visch van onze kusten verdwenen is. Dat menschenwerk wel degelijk invloed uitoefent vertelt dr. Redeko toch duidelijk in zijn maand blad. Kleine oorzaken hebben soms groote gevolgen, het schelpenvisschen kan een zeer, zeer groot en ernstig gevaar voor ons land blijken. Kamerverkiezing Hilversum. In verband met de herstemming op a.B. Woensdag, zijn van vryzinnige zijde nog een 16-tal meetings belegd waarin behalve de candidaat, de heer De Jong, o. a. de heeren prof. mr. Van Hamel, mr. Patijn, Roodhuyzen, De Klerk als sprekers zullen optreden De Chr.-Hi8t. kiesvereeniging in het district Hilversum heeft besloten om ifeij de herstemming de candidatuur- Rutgers te steunen in het belang van de Rechtsche meerderheid in de Kamer. Op het tweede telegram aan mr. Rutgers ontving het comité het vol gend antwoord: Ik erken ODtvangst 2e telegram openbare Debatsverg. acht ik voor mij niet de plaats om de vraag te bestudeeren, of voorgesteld meel- recht don broodprijs verhoogt. Ik blijf bij mijn telegram van gisteren. Rutgers. Tariefwët. Men meldt uit Groningen aan De Avondpost De vereeniging van handelaren al hier, schonk f 500.aan de anti- Tariefwet-commissie. Anti-Tariefwet-comité. Tot het Anti-Tarief wet-comité zijn alsnog toegetreden de heeren J. Schwartz, mede-directeur der N. V. Bierbrouwerij en Azijnmakery De Ge kroonde Valk v/h. van Vollenhoven en Co., te Amsterdam, Hilversum W. Pont Jr., directeur van de N. V. Hout handel v/h. William Pont, te Zaan dam, Hilversum S. Stheeman, direc teur van de Kon. Pharmaceutische Fabriek v/h. Brocades en Stheeman, MeppelJ. Themans, lid- der firma J. Themans Jzn., ZwolleJhr. F. Teding van Berkhout, directeur der N. V. Manufactunr-Industrie van M. J. v. d. Waal en Co., en G. H. Klatte's Groothandel in manufacturen Am sterdam F. Feltmann, directeur van de Bierbrouwerij en Ijsfabriek 't Spaarne, HaarlemC. Boudewijnse, directeur van „The Nitrite Works, MiddelburgJ. H. A. Nuyken, direc teur der Machinale Nettenfabriek en Weverij voorheen von Zeppelin en Co., Apeldoorn J. P. A. Wij vers, Dor drecht J. L. Pierson, lid der firma Ad. Boissevain en Co., Amsterdam. Het eeuwfeest van Waterloo. In het Hand. v. Antw. lezen wy In 1915 zal het eeuwfeest van den slag bij Waterloo worden gevierd. Men weet dat een bijzonder komiteit hier toe word benoemd, dat rechts en links inlichtingon nam nopens de meening der verschillende volkeren bij die ver eering betrokken. Het voorstel der Engelsche kolonie te Brussel zal den kelijk de voorkeur krijgen, daar het van aard is om iedereen te bevredigen. Dit voorstel besluit in zich het op richten in do nabijheid van den Leeuwenheuvel van een uitgestrekt denkmaal, ter eere der vijf volkeren, die aan den slag hebben deelgenomen, namelijk van Engelschen, Franschen, Pruisen, Nederlanders en Belgen. Aan de regeeringen dezer vyf landen zou een toelage tot oprichten worden aangevraagd elke natie zou den beeld houwer aanduiden, beiast met de boet- seering van het nationaal zinnebeeld, en een wereldprijskamp zou uitge schreven worden voor het ontwerpen van het voetstuk. Het bovengedeelte van het denk maal zou bekroond worden met de beelden van Wellington, Napoleon, Blücher en den Prins van Oranje. Het beplakte boetekleed. Er blyft allengskens niet meer over van KuyperV boetekleed, want zijn getrouwen beijveren zich naarstig het „man.sierend kleed" met kakelbonte hulde-moties te beplakken. Wij lezen nu weer van een motie, door het pro vinciaal comité van anti-revolution- naire kiesvereenigingen in Friesland den leider gezonden. Daarin word: Dr. K. hartelijk dank betuigd voor diens „optreden voor onze beginselen, inzonderheid bij de jongste begroo- tingsdebatten". Ditmaal komt er de verzekering bij „dat onze partij in Friesland U even hartelijk als altijd als haren van God gegeven leider volgt". Voor genoemd comité is het boete kleed blijkbaar altijd niet meor dan een zekere vertooning geweest. Wat volgt De h^ven te Bruinisse. Door den Minister van Waterstaat is aan den Raad van Btuinisse mede gedeeld, dat de Regeering f 20.780 be schikbaar stelt tot herstel der haven, onder voorwaarde, dat de Staten van Zeeland een gelijk bedrag toestaan. In een Woensdagavond gehouden spoedeischende Raadsvergadering werd besloten aan den Minister apn dank betuiging te zenden en aafrae Staten een verzoek om het toegezegde bedrag tot f 20."tQO te verhoogen. Gistermiddag werd het zoontje van den arbeider B. te Doetinchem door zijn vriendje O.-spelenderwijze op het ijs gegooid met het gevolg, dat d* kleine bewusteloos bleef liggen en naar later bleek, een hersenschudding had bekomen. De jeugdige O., de gevolgen van zijn daad ziende, wist niet beter te doen, dan pardoes in het water te springen, waaruit hij slechts met groote moeite werd gered. Het zoontje van B. maakt het thans redelijk wel. De gestolen parel. De eisch van de baronesse M. van Pallandt aan de „Gresham Fire and Accident Insurance Company" tot uit betaling van 3000, voor de bij deze maatschappij verzekerde en verloren geraakte zwarte' parel werd in der minne geschikt. Aan de rechtbank werd niet medegedeeld welke de voor waarden dezer schikking waren. Een eigenaardige vergissing. Een vermakelijk voorval b\ zich Vrijdag te Le Mans af. Een deur waarder wilde in een villa verkooping houden. Door een toeval kwam hij in een naburig huis, waarvan de bewoners afwezig waren en daar niemand er tegen protesteerde verkocht hij het geheële meubilair, rijtuigen en paarden en wilde reeds het huis aan den meest biedende vericoopen, toen de eigenaars verschenen. Zij vonden nog slechts leege kamers, daar de koopers reeds alles hadden weggezonden en weiger den het gekochte terug te geven. De benadeelden zijn tegen den deurwaar der een procesr begonnen. Smokkelarij. Uit Keulen wordt aan de N. Crt. geseind De Belgische regeering stelt een onderzoek in naar belastingontduikin gen op groote schaal. Een expeditie firma te Herbestal, aan de grens, wordt beschuldigd in de laatste twintig jaren 200 kisten met sieraden en staalwaren onder valsche verklaringen België binnengesmokkeld te hebben. Het douanebestuur eischt voor ieder afzonderlijk geval 4 maanden gevan genisstraf, voldoening der te weinig getaalde rechten en een boete van 100.000 frB. De expeditiefirma ver klaart daartegenover, dat zij zich op vrij gebied bevond en derhalve niet verplicht geweest was, de door het douanebestuur verlangde documenten over te leggen. In naam der zedelijkheid. De boekhandelaar Elberg te Wage- ningen exposeerde op verzoek der directie van „Het Leven" het nommer, waarin zijn afgebeeld de bij den heer Elberg in beslag genomen beeldprent briefkaarten, hoewel hem dit door de ïolitie was vörboden. In overleg met iet parket te Arnhem heeft de com missaris van politie Zaterdagmiddag de exemplaren van „Het Leven" in beslag genomen en proceB-verbaal tegen den heer Elberg opgemaakt. En het Hbl. vermeldt nog een geval Tegen den boekhandelaar Fröüch te Haarlem is door twee rechercheurs proces-verbaal opgemaakt wegens het uitstallen van een prent, een naakten jongeling voorstellend. De afbeelding is in beslag genomen. De heer Fröüch deelde onzen cor respondent mede, dat de plaat afkom stig is uit „Das Museum, eine Anlei- tung zum Genusz der Werke Bilden der Kunst von Wilhelm Spemann." Volgens bekendmaking op den omslag werken bekende Dintsche kunstenaars en kunstkenners aan dife tijdschrift mede, o. a. Bode, Friedliinder, Kam- meren, Stettiner, Von Tscheidi en an deren. De bedoelde plaat. Statu eines Jün- glings, is een afbeelding van Grieksche kunst van 500 jaar voor Christus, aanwezig in het Akropolis Museum. Zenuwachtig of erger. Uit een Brabantsche stad schrijft men aan de „N. R. Crt.", dat dezer dagen een Nutsavond mislukte, door dat Je spreker, die van buiten kwam, uit zenuwachtigheid of erger niet ii staat was behoorlijk het woord te doen, zoodat de voorzitter hem ver zocht er mee op te houden. Het is zeker gewenscht, dat het hoofdbestuur, in het belang van den goeden naam van het Nut, op het gehalte van de sprekers toeziet. „Gods geliefde kinderen". Iemand te Alkmaar, wonende boven een familie van orthodoxen huiie, vernam, een der dagen vóór de ker kelijke verkiezing aldaar, in het mid dernachtelijk uur herhaaldelijk gerucht in de benedenwoning. Opstaande, ten einde te onderzoeken wat dit onge wone gedruisch had te beduiden, kwam hij tot de ontdekking dat de beneden- bewoners zich niet ter ruste hadden begeven, maar zich met bidden onledig hielden. Er werd om overwinning gesmeekt^in eon gebed, dat, met het oog op de nadere verkiezing, eindigde met de woorden „Maar als deze niet aan onze zijde is, dan weten wy, Heere, dat Gij het eerst Uw geliefde kinderen kastijdt." De „Westfriesche kerkbode" zegt met bovenstaande mededeeling nie mand te willen kwetsen. Het blad be doelt veel meer een bewijs te geven van de spannende vrees ter rechter zijde van den afloop dier Alkmaar- sche verkiezing en tevens van de eigengerechtigheid der orthodoxe op vatting, welke Gods „geliefde kinde ren" plaatst aan de zijde van haar oud-testamentiscL geloof. De moord te Hoofddorp. Men meldt uit Leiden, dat door prof. Korteweg de kogel uit het hoofd van Hendrik Wiering is verwijderd. Er is nog wel kans. dat de jonge man in leven blijft, doch vermoedelijk zal hij dan wel zijn geheele leven abnor maal blijven. (Tel.) Zaterdagnacht hebben dieven een bezoek gebracht aan de openbare la gere school en de Christelijke school te Schaarsbergen (gem. Arnhem); ver schillende kasten werden opengebro ken. Voor zoover bekend, wordt aan de openbare school niets vermist, ter wijl uit de Christelijke school f 60. ontvreemd is. Dynamietontploffing. Zaterdagochtend is in de Staatsmijn Emma te Heerlen een dynamietlading ontploft. Een mijnwerker werd ge dood en drie werden zwaar gewond. Een hunner verkeert in levensgevaar. De mijnautoriteiten zijn ter plaatse. Het ongeluk geschiedde omstreeks halfdrie, terwijl de arbeiders met hun werk in een steengang bezig waren. Zij'stootten bij het boren op een niet ontplofte patroon, die daardoor afging, waardoor een arbeider werd gedood, een zwaar en twee licht gewond. De twee licht gewonden konden nog huis waarts loopen, terwijl de zwaarge wonde naar het Ziekenhuis werd over gebracht. Men hoopt den zwaarge- troffene in het leven te behouden. Ijstoestand. De Hollandsche kust der Zuiderzee is Zaterdag door den feilen Oosten wind met ijs bezet. Het vormde vooral op het Pampus hooge ijsheuvels. Wijl de scheepvaart daardoor opnieuw ge stremd is,'(werd |dien nacht het vuur torenlicht aan den IJ-hoek niet ont stoken. De rivier de Eem is opnieuw dicht- i gevroren. De stoombootdienst Baarn Eemnes op Amsterdam is gestaakt. Uit Deventer meldt men: In den IJssel alhier vertoonde zich hedenmorgen veel licht drijfijs. By aanhoudende vorst is de scheepvaart spoedig gestremd. Uit Ameide a'd. Lek Hedenmorgen was de rivier tusschen de kribben dicht gevrorendoor de vloed drijft het ijs af. De pont aan het veer te Tienhoven ligt nog aan de reepbij doorgaande vorst wordt de overtocht met de pont voor rij en voertuigen hedenavond gestaakt. Zondag heeft de stoombootdienst Amsterdam yia de Zaan naar Alkmaar den dienst moeten staken. De geregelde stoomvaartdienst Zaan dam—Haarlem heeft Zondag den dienst gestaake. De Zaan zit vol ijs. Toch hebben de stoombooten den dienst nog kun nen onderhouden. De Oostzaners ko men met bevrachte sleeën over het ijs naar Zaandam. De directie is voornemens, den dienst pas in het alleruiterste geval te staken. Er zullen heden maatrege'en genomen worden, om door de stoomboten te verzwaren, haar stuwkracht te ver- grooten en mitsdien ook het vermo gen om ijs te breken. Men schryft uit Purmerend Door de verbazende vorst der laatste dagen is de vaart op het Noord-Hol- landsch Kanaal thans geheel gestremd. Zaterdagavond passeerden nog de vrachtboot „Anna Cornelia", reederij Goedkoop, komende van Amsterdam met bestemming naar Nieuwediep. Aan de boot was een ijsbreker be vestigd. Of zij haar bestemming nog heeft bereikt is twijfelachtig. Zondag liep men reeds over de door haar gemaakte geul. De stoombootmaatschappij „Eensge zindheid". Purmerend—Amsterdam moest den dienst Zondag staken. Sneeuw. Uit 's Gravenhage meldt men ons. Den ganschen Zondag heeft men hier zeer overlast ondervonden van den enormen sneeuwval die tot Zater dagavond 12 uur duurde in het cen trum der stad lag de sneeuw nog 3 voet hoog. 't Tramverkeer stond bij kans stil. Alleen op de lijnen. 1 en 3 werd de dienst zoo goed en zoo kwaad als ging in stand gehouden. Er wordt hard gewerkt om de lijnen te houden. De stoomtram-diensten naar het West- land en Voorburg stonden stil. De treinen kwamen met enorme vertra ging binnen. In het zuiden van ons land moet het ook bar gesneeuwd hebben. Ons bereikten van verschillende plaatsen berichten, dat door den sneeuwval het verkeer verbazen belemmerd werd en alle treinen en trams met groote ver tragingen liepen. Op verschillende ipoorlijnen raakten ae wissels door den vorst en de sneeuw defect. Voor z'n plezier uit. Zaterdag maakten te Zaandam velen een tocht per arresle^e. Een dezer feestelingen, die met z'n vrienden uit arren was geweest en onderweg ver scheidene malen had aangelegd, miste thuiskomende twee bankbiljetten van f 10. Hij deed aangifte bij de politie, die nu een onderzoek instelt./ De N. R. Ct. van Zondagmorgen schreef over de sneeuw te Rotterdam het volgende Evenals hij begon, eindigde de dag van gisterenmet sneeuw. Gisterenavond na 7 uur was het met het verkeer per as zoo goed als gedaan heel weinig wagens en een enkele vigelante, met dubbel span, be wogen zich moeizaam. Aan alle stations kwamen de treinen met vertraging binnen, 'felde men, voor de kolossale bui van zeven uur, nog met minuten, na dien werden het half uren en nog later sprak men van een uur vertraging. Zoo luidden de berichten aan de stations Maas, Hof plein en Delftsche Poort. De tramdienst was gisterenavond totaal in de war, wel reden de negen pekelwagens af en aan, maar ook het werken van deze wagens bleek niet tegen een dergelijken sneeuwval be- ikend. Niettemin reed de tram. Het vaste personeel van de gemeen tereiniging bleef tot halftien gisteren avond in diensttoen zijn achttien sneeuwploegen gaan ruimen en zijn tot 3 uur in den afgeloopen nacht in functie gebleven. Een uur later toog al het het personeel der reiniging weer aan het werk tot heden morgen 9 uur. Groote vooraden zand om te strooien zijn gisteren door gemeentewerken naar de verschillende opslagterreinen van de reiniging gebracht. Door de koude bevangen. Gisterochtend werd in de Gerard Doustraat te Amsterdam een jonge vrouw E. T. genaamd doorde koude bevangen. In bewusteloozen teostand moest zij naar het Wilhelminagast- vervoerd worden. Na behandeld te zyn, werd zij weder naar haar woning overgebracht. GOUDA, 5 Februari 1912. Sneeuw en ijs. De geweldige sneeuwstorm, die Za terdagavond over het geheele land woedde" heeft ook Gouda niet. over geslagen. Reeds waren straten en wegen met een vrij dikke laag bedekt, waardoor het jverkeer met rij - en voer tuigen zeer werd bemoeilijkt, maar Zaterdagavond zette de sneeuwvorst de kroon op^'zijn werk,door een sneeuwjacht zoo dicht, dat weldra overal de bodem met een sneeuwlaag van 30 tot 40 c.M. was bedekt. Het vlakke land leek éón wit sneeuwveld. De ijskoude wind zweepte hier en daar de sneeuw op tot massa's die de ingangen van huizen en tuinen ver sperden, en waardoor het moeilijk werd zich er"door heen te werken. Het verkeer ondervond op Zaterdag avond belangrijke vertraging, niet alleen hier ter stede, doch ook de spoordienst was geheel in de war. Vele treinen kwamen veel te laat aan. Anderen bleven onderweg staan. Een dergelijke sneeuwmassa als zich thans op de straten en wegen bevindt is in jaren niet voorgekomen en ondanks het ongerief dat het veroorzaakt heeft het toch ook weer zijn goede zijde een imposant schouwspel en ontwaking van een vergeten wintersport, het ge bruik van de arreslede, waarover met betrekking tot het concours heden op de Markt een en ander in dit nummer voorkomt. Heden werd ook reeds druk schaat sen gereden op de Singels. Concours voor arresleden, eenspannen. In een Zondag in Hotel de Zalm gehouden bijeenkomst van eenige heeren heeft zich een commissie ge vormd, die op hedenmiddag een con cours heeft georganiseerd voor arre sleden met één paard bespannen. Het was vanmiddag van af 2 uur drukte op de Markt. Arresleden reden af en aan, de paarden fraai getuigd en met klin kende bellen voorzien De Markt was één groot wit veld, dik besneeuwd, zelfs wat te dik, het geen op sommige plaatsen het gaan der paarden bemoeilijkte. Te half drie waren 16 deelnemers ingeschreven. Aan het Concours, dat bestond in het fraai in het tuig gaan en de sier lijkste bespanning, werd deelgenomen door de heeren H. J. Nederhorst Jr., J. Schouten, L. Becking, J. Horneman, K. W. Slingerland, A. Groos-Nichting, Th. de Graaf, Dr. Bakker Niemeiji L. de Vries, L. Jaspers Gzn., J. C. van der Torren, B. Kool en A. Visser en de dames Mevrouw IJssel de Schep per en Mevrouw Steensma. Deze laat ste slede, bespannen met den bekenden prijswinner „Grand Vulcana" eige naar de heer J. L. van Eijk, deed mede buiten mededinging. Nadat de arren op nummer waren gesteld, werden voor de keuringscom missie eenige ronden gereden, waarna een tocht werd gemaakt door de stad. Hiervoor werd de volgende route genomen Van de Markt door Hoogstraat, Kleiweg, Spoorstraat, Crabethstraat, Kattensingel, Hooge Gouwe, West haven, Oosthaven, Markt, Tiendeweg, Bleekerssingel, Kleiweg en ter us; naar de Markt. Na terugkomst had in Hotel „De Zalm" de prysuitdeeling plaats. De Jury had de volgende prijzen toegekend 1° prijs, (met kenteeken een oranje-lint) Mevrouw IJssel de Schepper2e prijs, (met kenteeken rood-lint) de heer J. Jaspers Gzn. 3e prns, (met kenteeken wit-lint) de heer Groos-Nichting; 4° prijs, de heer J. Schouten voor de mooiste ar. Eervolle Vermelding (met kenteeken zwart-geel lint) de heer J. C. van der Torren en idem de heer K. W. Slin gerland. De prijzen bestonden uit zilveren kunstvoorwerpen, ter keuze, terwijl ae 4° prijs was een fraaie plateel-vaas aangeboden door de Plateelbakkerij Zuid-Holland. Met een toepasselijk woord werden deze prijzen door den heer Dr. K. Büchli aan de winners overhandigd. Een groot aantal belangstellenden woonde deze echte nationale winter sport bij. Morgen zal, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, een schoonrijderij plaats hebben met paard en arresleden (eenspannen), waarvoor de deelneming uit Gouda en omgeving is opengesteld. Voor dit concours zijn een viertal kunstvoorwerpen of geldprijzen uit geloofd, benevens extra-prijzen en eervolle vermeldingen ter beoordee ling van de jury. De Zuid-Hollandsche IJsbond heeft heden een aanvang doen nemen met het maken van een baan naar Rotter dam, welke vermoedelijk morgen reeds klaar zal zijn, zoodat morgen een massa schaatsenrijders kaD verwacht worden. Met het oog op de groote kosten verbonden aan het in orde maken van zoo'n groot traject sou finantieelen steun zeer belkom zijn en gelieve men die te willen bezorgen bij den Penningmeester, den heer Eijs- sen, penningmeeste der afd. Gouda van den Zuid-Holl. Ijsbond. Heden middag zijn op den Singel een paar jongens door het ijs gezakt, en met veel moeite gered geworden, zoodat zij er met den schrik en een nat pak afkwamen. Van officieele zijde verneemt men dat vanwege de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen op Dinsdag 6 dezer te Gouda de aanwij zing zal plaats hebben voor bestek n°. 1270omleg en aanbouw van den spoorweg Gouda naar Schoonhoven, waarna op Dinsdag 27 dezer de aan besteding volgt. De begrooting be draagt f403.000. Het Kinderfeest in „Ons Genoegen". 't Was alleraardigst Zaterdagavond in „Ons Genoegen". Daar waren op het bal, dat door den dansleeraar, den heer B. Sternfeld, in combinatie met den heer Jager, pachter der sociëteit „Ons Genoegen", was georganiseerd, een groot aantal kinderen bijeen, alle gestoken in fraaie, kleurige komische, ja zelfs schitterende kostuums uit den pruikentijd, en daar was een jool en een opgewekte kinder vreugde waarvan het een lust was die aan te zien. Terwijl buiten de sneeuwstorm met geweld te keer ging, jagend met kracht de scherpe - vlokken op de van koude vuurroode gezichten van hen, dio zich op straat bewogen, en de bezoekers, op weg naar „Ons Genoegen" be- plekkend, tot zij als sneeuwpoppen in de garderobe aankwamen, was het daarbinnen een gezellige drukte van vroolijk kinderleven. Daar was het een vlug beweeg van talrijke in glanzende dansschoentjes gestoken kinder voeten, die trappelden van ongedyld om het feest te doen aanvangen. Daar was lach en vroolyk- heid, daar was een geroezemoes van kinderstemmen, tintelend van blijheid en genot in hun vrijheid en onge dwongenheid, daar was blijheid en geluk. Door de goede zorgen van den heer Sternfeld waren door eenige kinderen een vijftal bijzondere dansen ingestu deerd, en wel Pas des Fleurs, Roma- nesco, (Italiaansche nationale dans) Ti- rolienne, De Prince-Menuet, zooals die gedanst werd op het Hofbal op 14 Nov. 1678, ter gelegenheid van den jaardag van den Prins van Oranje, en Jalco di Xeres (Spaansche nationale dans) welke in de daarvoor passende kostuums op verdienstelijke wijze onder verschillende belichting op het tooneel werden uitgevoerd. Na elk nummer weerklonk er een uitbundig applaus voor de jeugdige dansers en danseressen. Maar dit ap plaus gold ook den leeraar, die met nauwgezetheid en geduld zijn leerlin gen deze dansen had ingestudeerd. Het was dan ook geen wonder dat de heer Sternfeld, na de laatste dezer dansen door zijn leerlingen met een lauwerkrans werd gehuldigd. Die hulde was ten volle verdiend. Het bal der kleinen werd daarop voortgezet en gaf hen allen een bij zondér vreugde vollen avond. Na afloop van het kinderbal werden door den voorzitter der Sociëteit Ons Genoegen, den heer H. Knuttel, met een toepasselijk woord de prijzen uit gereikt, zooals die waren toegekend volgens het oordeel der jury, bestaande uit Mevr. Knuttel, Mevr. Steensma en Mevr. van Veen. Hiervan bekwamen de uitvoerders der bijzondere dansen elk een groeps- prijs, daarna kregen prijzen, zoo als wij die reeds hebben vermeld, het mooiste meisjescostuum, voorstel lende de „Iris", het fraaiste jongens- costuum „de Indische Prins", het ko mische meisjescostuum „de Courant", het komische jongenscostuum „de Arabier", het aardigste paar „de Scheveningertjes", terwijl extra prijzen werden toegekend aan „Roodkapje", „Napoleon", de leuke „Clown" en de „Dandy". Nadat de heer Sternfeld dank had gebracht voor de ondervonden mede werking [was het kinderfeest, dat in alle opzichten schitterend is geslaagd, geëindigd. Een geanimeerd bal voor de be zoekers besloot dezen avond ep hield nog velen eenige uren gezellig byeen. Het goede welslagen van dit kin derfeest doet, naar wijtvernemen, thans reeds plannen koesteren om in den a.e. zomer een groot schitterend tuin feest te organiseeren. 5de KI. Trekking van Maandag 5 Febr. No. 3771 en 15913 ieder f 1000. 676, 1637, 2403, 2733, 4188, 7474, 7742, 14967 en 20993 ïfirloi* f 4/Y) 2048, 7247, 8547, 10935 en 12159 ieder f 2Q0. 991, 2525, 5248, 15043, 16719 en 19872 ieder f 100. Prijzen van f 70. 28 172 233 58 56 423 28 81 507 655 705 800 1292 1322 96 1106 90 4580 67 1672 89 1749 66 1818 1966 2016 24 28 74 76 2105 B9 2380 2448 2679 2604 2774 90 8001 62 3233 66 3397 3527 86 3704 0802 3913 83 51 96 4281 4815 4687 4818 88 4911 21 92 6047 88 6182 5404 86 5606 5638 5806 27 81 78 6106 28 6206 6618 46 6789 6800 7118 46 86 7500 7676 7810 48 7919 22 8102 8489 8501 8702 95 8884 9108 9 74 9324 38 43 79 96 9482 92 9666 84 9060 78 81 10002 51 10197 10275 10586 10081 10707 98 10853 10046 11015 26 11100 49 65 79 11212 11877 78 90 11623 72 99 11794 11967 12024 36 38 12406 10 15 23 60 00 19608 12719 12875 13061 18286 13391 18480 13667 1389B 57 82 14186 88 00 14286 14491 14500 12 40 50 59 14782 69 86 14884 53 86 14920 15045 62 15188 91 15211 80 88 87 15351 15632 15622 60 16700 63 15830 15914 60 16112 90 10214 16411 10 16506 10818 87 16990 17370 17664 17628 57 17776 17807 60 18133 72 96 18232 55 90 18681 18498 18505 83 18649 19062 58 19116 74 19266 88 84 19674 82 19442 19504 89 96 19718 24 46 19835 60 86 19966 20061 20277 91 20001 3 19 67 20618 32 76 04 20720 87 20890 20024 Be Klasse 12e Lijst No. 16282 m. z. met f 70. Synagoge en lijkverbranding. Het hoogste Israëlietische kerkelijk bestuur in Wurtemberg heeft het volgende bevolen „Dewijl oen verwonding van lijken overeenkomstig de godsdienstige be palingen der Israëlieten op grond van een bijbelsch bevel, bepaalde gevallen uitgezonderd, niet geoorloofd is, zoo is grondwettig de verbranding van een lijk op godsdienstige gronden, niet toelaatbaar en om dezelfde oorzaak de medewerking daaraan door een geestelijke verboden. Wanneer echter vóór de wegvoering vftn het volgens den ritus gereinigde en gekleede lichaam door de familie het doen van een gebed of het houden eener toe spraak gewenscht worden, dan wordt het al of niet verrichten dezer plech tigheid, welke door thr godsdienstwet noch verboden, noch aanbevolen wordt, overgelaten aan het vrije oordeel van den rabbijn, die in dezen dezelfde be hoedzaamheid in acht heeft te nemen als bij het houden eener Een onbekende cantate van Bach, De Duitsche muziekhistoricus Mar- tiensen moet in de kon. bibliotheek te Kopenhagen een tot dusver onbe kende cantate van Bach hebben ont dekt. Het is een eigen handschrift van Bach, een Cantate a voce sola (sopraan) met begeleiding van strijk kwartet, altviool en hobo, en bevat 10 bladzijden folioformaat. Naar blijkt, was dit manuscript vroeger het eigen dom van den Deenschen toonkunste naar Grönland, een vriend van den dichter Baggesen. Daarna kwam het handschrift in de Kon. Bibliotheek. Verdi's nalatenschap. Dezer dagen iB de nalatenschap in manuscript van Verdi geopend. Zij zal in het jaar van zijn honderdsten geboortedag (1813) worden gepubli ceerd. Naar de „Perseveranza" mede deelt, is de verzamelieg zeer belang rijk zij bevat o.m. voorstudies, ont werpen en schetsen van Verdi's opera's zijn correspondentie met den librettist Ghislanzoni, en met zijn uit gevers voorts een „Geschiedenis der Pausen", een ontwerp voor een opera „Koning Lear" en eindelijk het reeds lang verloren gewaande Verdi-portrêt van Morelli. De Brusselsche tentoonstellingslotoÉy Er zijn niet minder dan 3600 prij zen uit de Brusselsche tentoonstel- lings-loterij niet afgehaald. Daaronder is er één van 200,000 francs, één van 10,000 francs en een twaalftal van 5000 francs. Deze 3600 loten zullen bij opbod verkocht worden. De verkoop zal aan vangen 4 Maart a.s. en vermoedelijk wel heel de maand duren. Keizer Menelik. Londen, 2 Febr. Lord Cranforth, die zooeven uit Abessinië teruggekeerd is verklaarde aan een verslaggever van het Reuter-bureauIn de hoofd- stad van het land en in de omgeving heerscht groote onrust tengevolge van het steeds sterker wordende vermoeden dat de keizer Menelik dood is. Onder de hovelingen bestaat een hevige strijd over de troonopvolging. De Europea nen beginnen voor hun veiligheid te vreezen. Menelik zou, zooals menigeen gelooft, in het paleis in het centrum van de stad leven, waar nu de jeug dige troonopvolger woont. De arts, die den zieken keizer bezocht, kreeg slechts een zorgvuldig in doeken ge wikkelde gestalte te zien, waarvan de gelaatstrekken bedekt waren, zoo dat ook hij de geheimzinnige omge ving van Menelik niet kon ophelderen. George Brandes. Kopenhagen. De Koning heeft aan den bekenden criticus Georges Bran des, bij gelegenheid van zijn 70en ver jaardag de gouden orde van verdienste met don kroon verleend. Het vredespaleis. Naar men verneemt, zijn maatrege len genomen, om de verdere afwer king van het vredespaleis met kracht o.a. door verlenging van werktijden, voort te zetten, ten einde zooveel mo gelijk te trachten het doelde opening nog in 1913 te bereiken. Berlijn, 5 Febr. Het keizerlijk edict waarbij Joeansjikai wordt bevolen met hulp der republikeinen te Nanking de republiek te vormen, bepaalt verder dat de Keizer zijn rang zal behouden, zonder wereldryke macht. Joeansjikai krijgt den titel van markies. Dr. Soen- jatsen trekt zich terug, omdat geble ken is, dat hij niet beschikt over de capaciteiten om te regeeren. Do F ooge Raad verwierp heden het beroep van Lotisico, waardoor de directeuren veroordeeld blijven tot f 100.geldboete, subs 10 dagen hech tenis. Vrijdag jl. heeft H. M. de Koningin de Militie wet bekrachtigd. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien redel. aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 41, 2e 37 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren kleine aanvoer, lste kw. 32, 2e 28, 3e 2B cent per half kilo. Varkens kleine aanvoer lste kw. 301/2, 2de 29, 3e 26 ct. per half kilo. Schapen en Lammeren redelijke aanvoer. Handel in vet vee stug doch prijs houdend door beperkte aanvoer, Vette kalveren duur. Vette varkens door kleine aanvoer duur, de varkenshandel was onregelmatig door sneeuw en slech te wegen.. Schapen en lammeren prijshoudend. van Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, Jupons, Robes en Japonstoffen alsmede PELTEnilEN van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BURGERLIJKE STAND. HAASTRECHT. 131 Jan. GEBOREN Sofia, ouders K. Ben schop en M. Goudkamp. Aafje, ouders B. den Hollander en N. Heij- koop. Nelis, ouders A. Buitelaar en G. Steehouwer. GEHUWD: M. de Lange, wedn. van H. van Baaren en J. van Schaik, wed. van C. van der Laan. P. M. Kuijf te Reeuwijk en M. van Zuilen. OVERLEDEN J. de Graaf, 6 j. A. den Hollander, 17 m. VLIST. GEBOREN: Nicolaas Willem, ouders W. N. Oskam en C. Schouten. Antoon, ouders P. van Dam en A. van der Wolf. OVERLEDEN: P. Schouten, 68j., echtg. van J. Rooken. «CHT -CtOHIAWj,,- van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 760.0 te Neufabraserd, laagste stand 734.2 te St. Mathieu. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige oostelijke tot zuid-oos telijke wind, toenemende bewolking, kans op sneeuw, vooral in het zuiden, afnemende vorst. VAN DEN Staatsieenineen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrij i Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 B pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- enCredlet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. O.v.A Mijnbouw Wflcn. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned.^Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. 1 Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheL s-Re- grüirungs-Ges. 4 pet. Prolongatie 33*/a pCt. Amerikanen prijshoudend, marine iets beter, petroleums prijshoudend, tabakken kalm, culturen iets beter, rubbers prijsh., nat. staatsf. vast, bui- tenlandsche onveranderd, mijnen iets minde.r, tramwaarden prijshoudend: Vorig* Koers. Koers ru beden. 83'/, 837, 915/u 91*/., 64'/, 88 100'/, 93'/, 88'/, 936/l6 89'/, 87 89'/, 47'/, 47'/, 104 '1, 86 3/,e 59 200'/, 50 50'/, 09'/, ex div. 26'/, 86'/, 61 212'/, 298 187 212'/, 298 77'/, '77' 498 53'/, 485 62'/, 146'/, 145 454'/, 457 420 184 120 20 20'/, 1127, U2'/, 15 40 4'/, 11'/, 11 82'/, 96 96 64'/, 637, 183'/, f104.— 99 99'/,, 30'/, 30'/, 162 7'/, 161'/, 7'/.. 101'/, 151'/, T3Q 152'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2