E. Alter risiaM I Dinsdag 6 Februari 1912. No. 117S4. 50e Jaargang. en S'CLïtexi land.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. 1 Werneóeróe drots. XsTienj.-ws- en Verschij nt dagelij ks Lwing! Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON, EF. d. E. ALTER icht 269A, IAG. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. •ea~teeaa.ti®Tol©-cL"V"©ox 0-o-o.cLa. ezx behalve Zon- Gracht 269* iAG, de stad aan huis ida bij H. P. 77, Coiffeur. (Wordt vervolgd). Brinkman Zn. A ortdurend schoi- is wettig gede- endermeel r voederkosten 40 en 5 kilo PRIJS VAN HET ABONNEMENT. Per kwartaal Idem franco per post Kanaries 13, en i/i liter ladruppels i a f 0.75. nerk moeders. flOUDSCHE (DURANT ienoegenu, open- A. P. Spreker lermethode. lederfaoriek [SIA. Enkhuizen. lar bij HH.: Wijdstraat. D, Veerstal. rij geregeld tijdig n ontvangen van 'ten, vorm akel ijk* se dan in onze irpakking onzer eelvuldig wordt iraeparaten van den man te f op, dat roode I)r. H. Nanning, t woord >Kina- NIET uit onze i. Men eiflche f 1.25 I 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Geh.-onth. Ver. ur. Chr. Voor- icitia“, openbare )fdroos. KI1IFI’ ge- mijner vrienden. Zaarom mij geheel ge- roos. Ik meende liddel tegen be- lik van een paar uat. Ik heb nu ze onaangename is glanzend en beer het -mapr de uitwerking rgoed. Jf en ADR ES: lenoegen” 8 uur, en. „Trouw aan ing. lenoegen” 8’/2 u. De districtsfederatie Hilversum der S. D. A. P. nam in een Zondag ge houden vergadering met algemeepe stemmen de volgende motie aan De districtsfederatie Hilversum der S. D. A. P., in gedelegeerden verga dering bijeen op Zondag 4 Februari 1912 te Watergraafsmeer, overwegende dat haar candidaat bij de verkiezing voor de Tweede Kamer bij eerste stemming is uitgevallen en herstemming moet plaats vinden tus- schen den Unie-liberaal W. de Jong Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal hedenmiddag te halftwee uur beginnen met de be handeling van een 15-tal wetsontwer pen van verschillenden aard. Voor de beraadslaging over de Staatsbegrooting 1912 is tot dusver De omwenteling in China. Peking, 5 Februari. Revolutionaire troepen landden bij de monding van de Jaloerivier en versloegen de kei zerlijken, die uit Moekden tegen hen waren uitgezonden.» Twintig revoluti onairen en tachtig keizerlijken werden gedood. Do revolutionairen versloegen ook het leger onder Sjangsah, vice-koning van Kwantoeng en Kwangsie, dat ver zwakt was door deserties. Er waren honderd dooden on gewonden. Engeland. Engeland schijnt nog meer van den winter te lijden te hebben dan wij, niet alleen heerscht over het geheele land hevige koude, maar ook komen wederom berichten uit de verschillende streken omtrent zwaren sneeuwval, zoodat het spoorwegverkeer op tal van plaatsen gestremd was, alle buitenwerk moest worden gestaakt, vele platte- landsscholen moesten worden gesloten. Honderden schapen zijnin North ilm- berland en Durban doodgevroren. Oostenrijk. Een radiummonopolie. Het „Neues Wiener Tagblatt” meldt, dat de Oostenrijksche Staat op'.het punt is voor ongeveer 1,250,000 gul den de uraniummijnen te koopen Van graafJSylvan Taronca, gelegen in de buurt van Joachimsthal. Deze aankoop zou den Staat het bijna volstrekte monopolie' van de radiumproductiö in Oostenrijk geven, zooal niet over de geheele wereld, want de radiumvoör- raad van de uraniummijnen in andere landen is onbeteekenend in vergelij king mot die van Joachimsthal, waar men hoopt in de toekomst tot 5 gram fadium jaarlijks te winnen. wat de schoone sekse betreft, zeer on gunstig uitviel, en den wensch bij hem levendig werd zich door een huwelijk te verbinden dat was zijn kwetsbare plek en stempelde hem in het oog der volkspartij tot een Lauw strijder, die men wantrouwde, vooral in een tijd, dat men door oproerademende rede voeringen en opruiende brochures de arbeidende klasse tot verzet opzweepte. Daarenboven vonden zijne redevoe ringen, die steeds op kalmte, bezadig- heid, lijdelijke hervorming aandrongen, weinig bijval, en bevond hij, dat het gemakkelijk is het spreekgestoelte te bestijgen maar minder gemakkelijk zijne denkbeelden ingang te doen vin den, Zeer natuurlijk, daar hij het volk niet kende, hen dus niet kon toe spreken in hun taal, naar hun bevat tingsvermogen. Opnieuw keerde hij het vaderland de rug toe om zijn studie voort te zetten, bepaalde zich nu meer tot het karakter der arbeidende klasse, toetste zijne ondervinding aan dat in het vaderland, en daar de gisting min der geworden was en het duidelijker was voor de volksklasse dat door de re- geering meer rekening werd gehouden met het recht der mingegoeden, op inmenging in het landbestuur, vond hij een gewilliger oor, en slaagde eenige jaren later, hoewel met geringe iverseelvoer) 13 en */2 kilo a“, Uitvoering lig. „St. Grego- oneel. ienoegenu, open- A. P. Spreker de >er. 8 uur. Feest- ■gezelschap „Ju- Critiek en tegen-critiek op het Engelsche Ministerie. Bonar |Law, de leider^ van de Unio nisten in Engeland heeft een groote week geleden een belangrijke politieke rede gehouden, waarbij hij oen scherpe critiek op het Engelsche ministerie uitoefende. Een rede vol feiten was het echter niet. Daarvoor gebruikte hij te veel dikke woorden. Hij sprak van de ministers als van neen stel dobbelaars, altijd gereedj den inzet te verdubbelen en zelfs gereed om met valsche dobbelsteerien te werken.” Zoo’n uitdrukking heeft natuurlijk enorm succes, maar niet de minste waarde. In hetjfbijzonder behandelde hij de kwestie van algemeen kiesrecht, scheiding van Kerk en Staat in Wales en de Home Rule-kwestie en wie er het minst goed afkwam, dat was de gehate minister van financiën'Lloyd George. Nu is dit in het algemeen geen man om beschuldigingenjop zich te laten zitten. Als men van hem zegt, dat hij niets anders gedaan heeft dan stembuspropaganda maken door het benoemen van ongeveer 4 ;i 5000 nieuwe ambtenaren, doch de financiën des rijks op schromelijke wijze ver- waarloozen, zoo iemand kan er van verzekerd zijn, dat te eeniger tijd Lloyd George hem op scherpe wijze antwoordt. En nu hij van zijn reis terug was heeft hij dan ook oogen- blikkelijk Bonar Law’s rede beant woord. In de eerste plaats sprak hij het bericht tegen, als zou er in het kabinet oneenigheid heerschen. Dit noemde de minister een beslist praatje. Toen begon hij met de eigenlijke rede, waarvan we in het bijzonder de be antwoording van het financiëele ge deelte aanhalen. Bonar Law had beweerd, dat de ouderdomspensioneering de nationale uitgaven met 40 millioen pond ver meerderd hadden. Lloyd George ant- woordde hierop, dat|*BonarJ|Law$had behooren te weten, dat er een geheel andere verhouding is gekomen tus- schen gemeente- en rijksfinanciën, dat het kabinet Asquith veel betaalde uit gewone uitgaven, waarvoor het unio nistische kabinet geld leende, dat de uitgaven voor de marine zijn gestegen met 7*/2 millioen pond, dat 5 millioen meer noodig was vooi’ de posterijen, dat onderwijs vqel meer geld vorderde. Kan iemand de regeering voor al deze ItaliëTurkije. Het incident te Hodeida. Rome, 5 Februari. Een officieuze nota bevat de mededeeling, dit de regeering het verzoek van hetFransche gezantschap heeft toegestaan om vrijen doortocht te verleenen aan het stoom schip van de Messageries Maritimes, dat zich op weg bevindt naar Hodeida om 26 Franschenjmn boord te nemen. Een andere iMt behelst, dat de kruiser Piemontd^fevel heeft gekregen om de Europeanen in schepen, opdat zij niet van de gevolgen van de blok kade te lijden zullen heben. Duitsohland. Ook Duitschland heeft zijn deel van de sneeuw en de koude gekregen. Op den Moezel is het verkeer wegens drjjfijs gestaakt. Te Keü'len wees de thermometer Zondag 15 graden Cel sius vorst, te Hann 20 graden. En van overal komen berichten van ge weldigen sneeuwvalbij Keulen lag de sneeuw een halve meter hoog. Het verkeer ondervond overal groote be- Overschoenen en Wiuterpantoffels. uitgaven eenig verwijt maken Over de zwerm liberale ambtenaren was de minister al heel slecht te spreken. Die ambtenaren waren absoluut noo dig en zijn lang niet allen liberaal. Daarna kwam hij tot de nieuwe land- belastingen. Bonar Law had beweerd, dat de uitgaven hiervoor hadden be dragen l/2 millioen pond, de inkomsten 20 duizend pond. In werkelijkheid bedroegen deze cijfers, zei de minister, de uitgaven 16 duizend pond, de in komsten 327 duizend pond. Dat zooveel geld moest worden uit gegeven voor het schatten der lande rijen, was geen argument tegen de wet, daar over eenige jaren die uitgaven niet meer noodig zijn. Juist dit liberale kabinet had de nationale schuld met 61 millioen pond weten te verminderen en bij dat alles waren handel en nijverheid vooruit gegaan. In het slot van zijn rede zei minister Lloyd George, dat hij ook wilde bezuinigen op de uitgaven, maar dan op die voor leger on vloot. Bij verstandig overleg tusschen de ver schillende volken was in die richting veel te bereiken. ÏÏRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone 1*egels met bewjjsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. lemmering. De sneltrein Cannes-Ber- lijn kwam men niet minder dan tien uur‘vertraging te München aan. Portugal. Ex-Koning Manuel is uit Dover vertrokken zonder dat het de repor ters gelukt is om ook maar de minste bijzonderheid te weten te komen om trent hetgeen tusschen hem en Dom Manuel is besproken. Dit belet natuurlijk niet, dat deze reporters hun phantasie laten werken en allerlei weten mede te deelen, wat tusschen' de beide bloedverwanten besproken zou zijn. Zoo verhaalt de man van de Daily Mail, dat bij de samenkomst werd overeengekomen,' dal Dom Manuel zou trouwen met een dochter van Dom Miquel. Mogelijk is het zeker, want Dom Miquel hoeft inderdaad jonge en schoone dochters. Maar de vraag is hoe die man van de Daily Mail van dat alles zoo op de hoogte kan zijn. J' Perzik. De approviandeering van Teheran wordt thans zeer bezwaarlijk, daar de toevoer van buiten geheel heeft opge houden. Wel is er in de stad een groote hoeveelheid graan opgehoopt, maar de eigenaars dezpr voorraden houden ze vast. De Russische consul belette de Per zische beambten van Sjoa-es-Saltaneh, magazijnen, die rijkelijk van graan zijn voorzien ten behoeve der bevolking verkoopbaar te stellen. Daaruit wordt de conclusie getrok ken dat Rusland, bij een mogelijken hongersnood als redder wil optreden óf, dat de geruchten van een spoedige bezetting van Teheran door de Russen waarheid bevatten in het laatste geval namelijk hebben de Russen het graan voor zichzelf noodig. China. De onderhandelingen zijn beëindigd o vee den verkoop van de „Imperial Chinese Merchant Marine Company” aan de „Nippon Ynsen Kaisha” en over de overdracht van de „Hanyang Works and the Tayeh Iron and Ping- huang Coal mines Cy.” aan een Chi- neesch-Japansche maatschappij. Han- delshuizen te Mitsu en Bassan schoten vijf millioen voor, waarvan een ge deelte zal worden geleend aan de Re publiek als waarborg voor de bescher ming der eigendommen. meerderheid, in zijne candidatuur voor de Provinciale Staten. Voorbands was het nog zoo ver niet, i en hoewel hij een man was met vasten wil, werkzaam, trouw aan zijn woord, i vroeg hij zich angstvallig af, of hij niet van vlag zou kunnen veranderen, - als Elisabeth hem leerde beminnen. Juist die vrees zijn woord te zullen breken, beangstigde hem bij de ont luikende liefde voor zijn verloofde en daarom besloot hij die met wortelen tak uit te roeien. Zijne verbintenis met freule Van Rensburg moest niets zijn dan eene overeenkomstdoor haar moest hij voeling houden met de tegenpartij, terwijl hij zelf aan de zijde des volks bleef. Flink, edel, iet wat belangzuch tig, ijverig, bekwaam, uitstekend rede naar en klemmend betooger, steeds strijdvaardig was George Delgers met zijn groote rijkdom, zijn kennis, zijn voorkomen en zijn met tact toege paste weldadigheid, nu de gemoederen wat kalmer waren en de weg van het geweld gebleken was niet de ware te zijn, juist de man om invloed te krij gen, opgang te maken, te stijgen. „Zie zoo, Paul, nu ben ik den ge- heelen dag tot jq beschikking”, sprak Elisabeth, zoodra Delgers vertrokken, was, „en ik laat jou ook niet los. TE WAAR- «•en neskleeding1. of gedeelten en den antirevolutionnair mr. V. H. Rutgers, dat in de huidige politieke omstan digheden de houding der candidaten ten opzichte van het algemeen kies recht den doorslag moet geven, dat de heer Rutgers zich in open bare vergadering verklaard heeft tegen het algemeen kiesrecht, dat het bestuur der Federatie den heer De Jong gevraagd heeft te willen verklaren of hij is voor algemeen direct enkelvoudig kiesrecht voor meerder jarige mannen en vrouwen, gepaard met zoodanige veranderingen in onze staatsinrichting, dat de werking van dat algemeen kiesrecht niet wordt vervalscht of verzwakt, dat daarop van den heer De Jong telegrafisch antwoord ingekomen is luidende: „Ik ben voor algemeen, direct enkelvoudig kiesrecht voot meerderjarige mannen en vrouwen en tegen alle verzwakking er van door toekenning amendements recht Eerste Kamer of dergelijke be palingen,” besluit in overeenstemming met het advies van het Dagelijksch Bestuur der B. D. A. P. op dien grond de candidatuur van den heer W. De Jong te steunen, en beveelt den kiezers aan hunne stem op hem uit te brengen. 25) Dé oude Delgers was in weerwil van zijn stoffelijken vooruitgang een een voudig man l gebleven, een flink en goed patroon voor zijn volk, aan wien hij zich verwant gevoelde. Nimmer liet hij na zijn zoon de ar beiders aan te bevelen en liet hpm nog aan zijn sterfbed beloven nooit hunne belangen uit het oog te zullen verliezen, daarvoor binnen gepaste grenzen te zullen waken en zijn in vloed en zijne kennis ten hunnen be hoeve te zullen aanwenden. „Je bent op de Universiteit gewéést of nog, George, omdat ik het me met het oog op ons fortuin mijn plicht achtte je meer en beter te laten leeren dan mij gegund was. Ik had geen tijd tot studeeren. Gebruik nti je kennis tén nutte van het volk. Jij zelf be hoort er toe, sluit je nooit aan bij den hoogeren stand, mijn jongenals ze vriendschap met je sluiten, azen ze op je geld en achter je rug lachen ze je uit; ze vergeten nooit, dat je de kleinzoon van een smid zijt.” In de opwelling der eerste droefheid gaf George de gevraagde belofte, en sloeg dadelijk na den dood zijns vaders de‘hand aan den ploeg, maar, zooals wij weten, zoo onoordeelkundig, dat hijer spoedig genoeg van had. Op zijne veelvuldige reizen had hij overal den toestand der arbeidende klasse nagegaan, doch juist dit bracht hem op s een dwaalweg. Door de uitgebreid heid dier studie in een gegeven tijd, kreeg hij wel eenige oppervlakkige kennis van de nooden des volks, maar het onderwerp miste aan diepte, m. a. w. ihet volk zelf kende hij nietvan zijne behoeften had hij eenig, van zijne wehschen en inzichten geen flauw be sef.) Zijn studie miste dus de basis om er 'met vrucht op voort te bouwen. Voeg hierbij, dat de kennismaking m:IJ de Van Spankerens, den voet van gelijkheid, waarop dezen hem bejegen den’ en het aangename dier vriend schap zijne meening omtrent den adel aanjmerkelijk had gewijzigd, dan valt het gemakkelijk na te gaan, dat hij een paralel trok tusschen de burgers, waar mede zijn vader omging en de aanzien lijken, die hij in de wereld ontmoette. Gereedelijk valt hieruit af te leiden, dat naar dien maatstaf gemeten, de vergelijking voor den eersten, vooral wat zullen wij na het diner prettig keuvelen, we zijn geheel alleen. Want mama gaat naar buiten, een paar dagen logeeren bij één van hare ken nissen.” „Heerlijk 1” - Bijna onmiddelijk na het middag maal kwam een rijtuig voor de deur om de oude dame naar hare tijdelijke bestemming te voeren. „Zie zoo, zusje en Paul legde zijn sigaar weg, „nu kunnen wij eens recht vertrouwelijk pratenik heb daar zoolang naar gehunkerd. Elisabeth waarom trouw je eigenlijk dien man, dien Delgers. Liefde kan de reden niet zijn.” „Liefde en ze liet een schrillen lach hooren, „liefde Ik houd even veel van mijn patrijshond, als van hem, misschien nog iets meer.” „O, beste meid, laat me niet meer dien lach hooren, hij snijdt me door merg en been. Kom eens bij mij zit ten,” en hij trok haar op de sopha en nam hare hand in de zijne„nu eens eerlijk

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1