Groote Opruiming Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 39B»te Staats-loterij. SPOET. Rechtzaken. MARKTBERICHTEN. ALLERLEI. Laatste Berichten. D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ion - - - - - - de onderstaande volgorde aangeno men Algemeene beschouwingen de hoofdstukken Hooge Staatscollegiën Marine en Justitie. De Kamer zal vermoedelijk eerst half Februari met de begrootingen gereed zijn, zoodat 't met het oog hierop waarschijnlijk wordt geacht, dat de Tweede Kamer niet vóór 20 Februari zou worden bijeengeroepen. De leden van do Eerste Kamer der Staten-Generaal zullen a.s. Donderdag den voorzitter van hun college, baron Schimmelpenninck van der Oyo, een gastmaal in het Hotel des Indes aan bieden. Naar uit Heerenveen aan Het Volk wordt gemeld, heeft de heer Van Kol bedankt voor een eventueele Kamer- candidatuur voor Schoterland. Aansporing tot afscheiding. De heer Rattó, oud-kapelaan te Noordscharwoude, heeft, naar de „N. R. Ct." meedeelt, te Langend ijk een lezing gehouden, waarin de katho lieken werden aangespoord zich af te scheiden van de aan den Langendijk bestaande tuinbouwvereenigingen, om dat de liberale geest daarin al te lang heeft geheerscht. De Solo. De Solo ligt niet meer evenwijdig met de kust. Dirkzwagor's Berging maatschappij heeft den laatstflfn tijd vooral, nu dó wind eindelyk etlips gun stig was voor het doel, hard gewerkt aan de bevrijding van het gestrande schip. Do kop is wel vijftig meters omgetrokken, en het schip is eenige meters vooruit gekomen. Donderdag was de wind zoo gunstig, dat men alle hoop had, het den volgenden dag een heel eind te zullen brongen maar ja wel. Omstreeks twee uur, toen het hoog water was, stond er oen stuk water minder dan den dag tevoren. De wind Was omgeloopen, joeg het water, het zoo hoog noodige water, terug en maakte dat er niets gebeuren kon. Aan boord komen ging niet meer. Daar zaten, hoog en droog, de gasten Van den heer Dirkzwager, die gehoopt haddon, tot een uur of zes veilig op geborgen. Voordat er van aftrekkon van het schip iets komen kan, moet het nog een dertig meter om. Inbraken. Op brutale wijze is er te Amsterdam ingebroken in ae kantoren van do Allgemeine Elektricife&fes Gesellschaft" Keizersgracht 121. waar een belang rijk bedrag aan geld, ongeveer f 2100 werd gestolen. Het huis, waarin de kantoren van de A. E. G. gevestigd zijn, is 's avonds en 's nachts onbewoond. Zaterdagmid dag was het kantoorpersoneel vertrok ken en toen Zondagmorgen de schoon maakster het administratie-kantoor in het achtergedeelte van het gebouw binnentrad, bemerkte zij, dat inbrekers een bezoek aan het kantoor hadden gebracht. Een der groote brandkasten lag op den grond, terwijl er in den achterwand een gat van tamelijk groo te afmetingen was gemaakt. Ook een andero brandkast droeg sporen, dat er inbrekerswerktuigen op beproefd waren. De schoonmaakster waarschuwde don directeur, terwijl do politie dadelijk een onderzoek instelde. Het bleek, dat er uit de brandkast en uit de, zich daarin bevindende geldtrommols een bedrag van ongeveer f2100 aan bankpapier en speci gesto len was. Behalve geld was niets ver mist. Men kon zien, dat de dieven oen kaars gebruikt hadden, doch overigens waren er weinig aanwijzingen. Vermoedelijk hebben zij zich toe gang verschaft tot de kantoren, door middel van opensluiting van do kel derdeur. Sporen van braak waren niet aan de buitendeuren zichtbaar. "Werkstaking te Middelburg. Men schrijft uit Middelburg Zaterdagavond hebben een tiental werklieden der ijzergieterij van de firma Boddaert en Co. medegedeeld, dat zy, aangezien de firma niet is in- Segaan op den eisch van den Ned. tetaalbewerkersbond om drie ontsla gen werklieden weer in dienst te nemen, a.s. Maandag niet terug zullen komen. Een van hen, een jongeman kwam echter later namens zijn vader zeggen, dat deze van geen staken wenscht te weten, en zijn zoon dus wel zal komen. Daar al de stakende werklieden vormers zyn, bestaat er groote moge lijkheid, dat de fabriek stop gezet moet worden, omdat er ook voor de anderen geen werk zal zyn. IJs op de rivieren. De Lek te Kuilenburg ging gister morgen overdekt met zware schollen drijfijsde scheepvaart alsmede de dagelyksche stoombootdienst op Rot terdam is daardoor geheel gestremd. De post van Vianën gaat over Kui lenburg. Overtocht per roeiboot en spoorbrug. In den Rijn bij Rhenen gaat veel drijfijs. De pont is opgebroken, zoo dat de overtocht naar de Betuwe is gestremd. Bij aanhouden van de vorst zal de rivier spoedig vastzitten. Sedert gistermorgen is de scheep vaart door de Weesper vaart gestremd Het ijs is echter door de vele schotsen niet te berijden. Vau het z.g. Nieuwe Diep over de Ringvaart van Water graafsmeer naar de Ilartaveldsche brug is een goed berijdbaro baan. Van Diemerbrug naar Muiden is het ijs op do Muidervaart ook good, ovenals op do Diem. De rivier voor Rotterdam is, naar de „N. R. Ct."' meldt, over de gelieele breedte met dryfijs bedekt. Sedert Zondag zoeken de Rijnschepen, zoowel van boven als van beneden de Wil lemsbrug, oen toevlucht in de Waal haven, die daarvoor door den haven dienst is aangewezen. En na de strenge vorst van gisternacht worden nu ook op de stroom, langs zijde van de zee booten liggende lichters, verhaald. Op do boeion wordt niet moer gelost. Van Rotterdam uit is de geheele binnenvaart, wegens ijsgang, gesloten. Het ijs in de Waal is sterk toege nomen. Aan de voren langs don Rijn te Eckonwiel, Ingen en Bonsichem is» het verkeer voor voertuigen gestremd. Men schrijft uit Dordrecht De rivier voor de stad. is halver breedte bedpkt mot drijfijs, dat de diensten van stoom- en sleepboot en reeds bemoeilijkte. De veerdiensten zijn nog niet gestaaktde stoomboot- roederij Fop Smit en Co. werkt met beporkton dienst. Tal van booten en schepen zochten in, do havens der stad een veilige ligplaats. Het schip Nolly, dat de Voorstraatshaven in wilde, bleef in de doorvaart der loopbrug over den havenmond vast zitten, door dat het schip circa 27 c.M. breeder was drtn de doorgang. Hoeveel moeite ook werd aangewend, het vaartuig vlot te trekken, het bleef onwrikbaar vast zitten, terwijl bovendien het ach terschip met den vloed vol water liep. De toegang i ot de haven is alzoo ge stremd tot ongerief zoowel van vele schippers als van de voetgangers, daar de loopbrug niet kon dichtgedraaid worden. Men meldt uit Enkhuizen: De Zuiderzee is een groote ijsvlakte. Zoo ver het oog reikt, is nergens meer open water te bespeuren. Men schrijft uit Nijmegen van 5 Februari In en om do stad een en al winter de rivieren vol ijs, de schepen zoeken do haven op. De Ooy óón reusachtig groot wit lakon; de ólectrische tram, die te midden van en na den sneeuw storm onafgebroken den zwaren dienst wist, te onderhouden, vervoerde gis teren en heden duizenden naar het Wijlermeer, waar de schaatsenrijders met eiken dag al beter terecht kunnen. Kreeg de stoomtram naar Hees en Neorbosch het nu en dan te kwaad, onze eloctrische tram door de stad en naar buiten bracht het er gelukkig goed af en verschafte aan Übbergen en Beek heel wat vertier. Al had de strenge vorst in een paar dagen ook te Rotterdam de wateren met een vrij sterke ijskorst bedekt, de ontzaglijke massa sneeuw Zaterdag gevallen, hoeft toch alle ijsvermaak bedorven. De IJsclub had natuurlijk hare vlakte voor do ledon opengesteld, omdat zij moeilijk anders kon doen, doch voor het trekken van bohoorlijke banen was geen gelegenheid geweest. Toch was de stroom van bezoekers zoo groot dat al heel spoedig het water op het ijs stond, zoo zelfs dat men er tot aan de enkels moest door wadon. Reeds ton 3 uur des middags zag hot bestuur zich dan ook genood zaakt het terrein weder te sluiten. Dat intussohen een prachtige recette aan introductie en dameskaarten is gemaakt is zeker. Op de plassen waren wel wat wan delaars die door de sneeuw waadden doch van schaatsenrijden was geen sprake. De rivier voor Rotterdam is over de geheele breedte met drijfijs bedekt, wat voor de binnenvaart natuurlijk een groote belemmering is zoodat dan ook een groot aantal stoombootdien sten de vaart reeds gestaakt hebben. De zeevaart beneden de brug onder vindt daarvan echter nog weinig of geen stoornis, alleen eenige vertraging in de aankomst der booten vpor de vaste lijnen. Door het ijs gezakt. Gisterenmiddag kwamen een viertal jongelui in ietwat vroolijke stemming te Amsterdam. In hun lutffruchitgheid wilden zij het vermaak op het ijs voortzetten, dat evenwel hun vracht nog niet kon dragen. Zij zakten er door heen. Drie kwamen met een nat pak en den schrik vrij, de vierde mej Koens uit de Borgorstraat werd in bewusteloozen toestand naar het Wil- helminagasthuis vervoerd, waar zij werd bijgemaakt en enkele dagen in verpleging zal blijven. In de Duivelskamf-r van de fabriek der firma Spanjaard te Borne ontstond gisteren brand. De pogingen om de vlammen met zelfblusschers te doo- ven, mislukten, zoodat de brandweer der fabriek met de groote spuit moest aanrukken. Na eenigen tijd gelukte het den brand te blusschen.. Do schade is nog ai aanzienlijk. 1 Tl 1 1 J0'0" «uneuo Uil aiK.il I/O aui/WOiucu iiiAommiiionnair in rawer, diamant. Als^eioovig Israëliet, werkte hij niet op Za/erdag. Doch j.l. Zaterdag kwam een tot dusver onbekend gebleven persoon bij hem, die hem meedeelde, dat hij te Morstel, nabij Antwerpen, wat voor hem te verdienen wist. Da vidson ging dus naar zijn safe en haalde daar al zijne partijen ruw uit. Voorts ging hij nog naar verschillende handelaren, die hem partijen in com missie toevertrouwden. Per trein begaf hij zich naar Mortsel. De weg van de halteplaats naar de fabriekjes is zeer stil en eenzaam. Terwijl de ongelukkige zich van de halteplaats verwijderde, schijnt hij op dien eenzamen weg plotseling van achteren aangevallen te zijn Men schijnt hem in den rug te hebben be sprongen, en hem daarna met een scheermes den hals te hebben afge sneden. De ongelukkige bloedde dood. Hij werd badend in zijn bloed door voor bijgangers gevonden. Op eenige passen afstands bevond zich het scheermes, waarvan het heft gebroken was. De tasch met diamanten was natuurlijk verdwenen. Voor welk bedrag ont vreemd is, k.on nog niet worden vast gesteld, daar mon niet weet hoeveel D. in commissie had en welke partijen zijn eigendom waren. Als zeker wordt aangenomen, dat er verband bestaat tusschen don man, die I). kwam waar schuwen en den dader van dezen roofmoord. Het lijk van den ongelukkige is in een naburig klooster binnengebracht. De politie doet ijverig onderzoek. De overledene staat ook to Amster dam zeer gunstig bekend. Hij was een ijverig, oppassend huisvader en kundig vakman. Hij laat een weduwe en twee kindoren achter. De politie te Middelburg heeft Zater dag ongeveer 100 processen-verbaal opgemaakt wegens het niet strooien van asch of zand voor do woningen. Gistermorgen is te Tilburg een ge bouw der gloeilampenfabriek „Volt" afgebrand. Oorzaak van den brand was het onvoorzichtig ontdooien eener bevroren waterleiding. Assurantie dekt de schade. (Tel.) Gestikt door brikettondamp. Aan boord van het logementschip voor adspirant-machinisten „Bonaire" te Hellevoetsluis verrichten enkele vrouwen de bezigheid om aldaar da gelijks aardappelen te schillen ten behoeve* der tafels dier adspiranten, waartoe een klein verblijfje aan boord wordt beschikbaar gesteld. Zaterdag morgen had de óngeveer 40-jarigo vrouw van den stoker der marine P. Boon met haar 13-jarig dochtertjo die taak aangevangen en een stoof met briketten medegenomen. Bezorgd ge worden door het lang wegblijven der menschen, werd een onderzoek inge steld, waarbij zij beiden bewusteloos werden gevonden tengevolge van bri- kettendamp. Onmiddellijk naar het marine-hospitaal gebracht, werden po gingen aangewend de levensgeesten op to wokken, hetgeen bij het meisje gelukte, doch bij de moedor vruchte loos bleken, daar de dood reeds was ingetreden. Verdronken. Van de stoomtrawler „Johanna", welke gisteren te IJmuiden binnen kwam, werd op zee de stuurman Leendert Groen vermist. Hij schijnt dus ongemerkt over boord gevullen en verdronken te zijn. De ongelukkige was pas onlangs gehuwd. Een tentoonstelling. Naar wij vernomen, bestaat bij de Middenstandsvereeniging het plan, in 1813 het eeuwfeest van Neerlands on afhankelijkheid in Bamenwerking van tuinbouw- en fruitvereenigingen te vieren met een provinciale tentoon stelling te Tiel te houden. De koude. Een ontzettende koude heerscht in Scandinavië. Te Drontheim wees de thermometer den vorigen nacht 45° benoden 0, te Oestersund in Zweden 43 en te Fitheborg in Denemarken 49l/2. In Denemarken had men sedert 50 jaren zulk een lage temperatuur niet geconstateerd. BÈtoofmoord. Te Amsterdam is bericht ontvangen dat een makelaar in diamanten, de heer M. Davidson, Amsterdammer van geboorte, thans woonachtig te Ant werpen, op afschuwelijke wijze van het leven werd beroofd. De heer werd Zaterdagmiddag ontboden bij eenige kooplieden-eigen werkmakers. Hij had al de hem in commissie gegeven diamanten uit de safe gehaald om een goeden voorraad te kunnen aanbieden. In den avond vond het meisje het Irk van den makelaar met afgesneden hals op straat liggen. Het geld en de diamanten waren verdwenen. Zooals men zich herinnert, werd enkele maanden geleden een makelaar in diamanten op gelijke wyze ver moord. Omtrent de op den Hollandschen diamanthandelaar M. D. te Antwer pen gepleegden moord, deelt de Tel. nog mede Wij hadden een onderhoud met een hier ter stede (Amsterdam) woonachtig familielid van den overledene, ,-die ons de volgend^ bijzonderheden mede deelde De heer M. D., oud 40 jaar, was vroeger klover alhier, vóór een tiental jaren vestigde hij zich te Antwerpen Afstand van een legaat. Aan De Tijd ^rordt gemeld, dat de pators Trappisten te Lilborch, gemeente Echt, aan wie dó Oud-rijksontvanger Pijls te Sittard een legaat had ver maakt, ten voordeole van de familie waaronder minder bemiddelde leden zijn, van do rechten op het legaat afstand hebben gedaan. De Rotterdamsche marktmeester heeft aan de N. R. Crt., als iets bui tengewoons meegedeeld, dat nog zelden of nooit is voorgekomen en waaraan de koude zeker niet vreemd za' zijn, dat toen hij gisteren op de groenten- markt op het Noordplein alhier kwam, er totaal niets aangevoerd en niet één koopman' herschenen bleek te zijn. Een auto op het ijs. Gistermorgen tegen halftien reed een auto in snelle vaart langs den Coolsingel te Rotter dam, den waterkant houdende. Plot seling glipten de wielen en de auto reéd het ijs op. De bestuurder bracht hem tot stilstand nog vóór de toege- vroren vaargeul en het volgende oo- genblik waren hij en de tweede persoon in de auto er uit gesprongen. Tot verbazing van de angstige toeschou wers hield het ijs de vracht uit en was de auto w,eer op den wal Dat komt er van Een nieuwe villa in Laren werd*gedoopt „Sweet home". De Laarder bevolking noemt het echter zweetoome.' Neerlandia. Het bericht dat de Mpij. tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan een maand extra salaris aan alle leden van het personeel zou uitkeeren, wordt aan de N. Ct. van de zijde der directie tegengesproken. Het sinds een week te Lissabon aanhoudende noodweer bereikte gis ternacht zyn hoogtepunt. Zware regens hagelslag en storm zijn uit het gansche land gemeld. De Taag overstroomde Villafranca, overal zijn telegraaflijnen en spoorlijnen beschadigd. Veel lichters zijn in den Taag vergaan de oogsten worden grootendeels verloren gea In de rustig iacht. hoofdstad is het overigens -c. - GOUDA, 6 Februari 1912. Schoonrijden met paard en arre- sleden. De dag van gisteren liet zich zoo goed aanzien, dat het Comité, dat het concours met arresleden voor Maandag had georganiseerd, tegelijk had be paald dat op heden Dinsdag een tweede concours zou plaats hebben, waarvoor dan de mededinging ook van buiten Gouda zou worden opengesteld. Men dacht er niet aan, althans men rekende er niet op, dat wat gisteren goed was, heden slecht kon zijn. En zoo werd de aankondiging gepubli ceerd „Schoonrijden met paarden en arresleden op Dinsdag 6 Febr., des middags 2 uur", zonder vermelding van „sneeuw en weder dienende." De verwachting was groot. Naar tal van gemeenten buiten Gouda waren publicaties verzonden en zeker zouden een groot aantal buitenmenschen opf heden naar Gouda zijn gekomen, wanneer he|t weer maar niet was ver anderd. De koude vrieswind van gisteren heeft plaats gemaakt voor een zoel zuidenwindje, dat menigeen in de ver beelding zou brengen uit het barre jaargetijde ineens in de lente te zijn overgestapt. Het begon gisterenavond tegen tienen, er vielen druppels, die wel is waar toen nog onmiddellijk ijs waren, maar die druppol blevens aanhouden met het gevolg dat het hedenmorgen geworden was een zacht regentje, dat van de prachtige sneeuwmassa in de straten en op de Markt, waar al eenig verkeer wasj had gemaakt een bruinachtige pap. De dakgoten sproei den later toen het zonnetje ging schijnen en de sneeuw ep de daken ontdooide, met stralen het water over de straat, zoodat op vele plaatsen de sneeuw niet kenbaar meer was. Hot Comité, dat zich zoo beijverd had voor heden een arretocht to hou den, waaraan oen groot aantal arre sleden zouden deelnemen, moest nood gedwongen, hedenmorgen, zeer tot haar spijt verkondigenhet concours gaat niet door. Jammer Ned. Schaakbond. In de Zondag in Café Hollandais gehouden eondaagsche Schaabwed- strijd, uitgeschreven door den Neder- landschen Schaakbond word in do eerste klasse, groep A de l,t0 prijs behaald door den heer A. J. Schilt alhier met 2 */2 punt, in de derde kl. (groep van 6 deelnemers) de l8t0 prijs door den heer J. M. Zuydam alhier met 27a punt en in diezelfde klasse de 3dö prijs door den heer J. Vermeij alhier met 2 punten. De prijzen bestonden uit medailles en kunstvoorwerpen. In de bovenzaal van het gebouw „Het Blauwe Kruis" zal voor de Nat. Chr. Geh. Ont. Ver. afd. Gouda op 6 Febr. als spreker optreden de heer J. van der Linden van Breda met het onderwerp„Een scheidsrechter lijke uitspraak." Men meldt ons De ingenieur Krieger to Amersfoort heeft aan de bij de tot standkoming van een buurtspoorweg (tramweg) GoudaUtrecht belanghebbende ge meentebesturen vertrouwelijk een uit treksel van het ontwerp en de be grooting dier lijn van Gouda tot den Hommel bij Utrecht doen toekomen met mededeeling zijner zienswijze hoe die buurtspoorweg tot stand zal kun nen komen. Het gedeelte den Hommel Utrecht valt samen met de aan hangig gemaakte doortrekking der lijn GoudaSchoonhoven naar Utrecht en is voor verschillende oplossingen vat baar, die nog een punt van bespreking met de betrokken autoriteiten uit maken. Gisterenavond hield de Kleermakers- vereeniging „Onderling Hulpbetoon" haar 538te Jaarvergadering in Café „Het Schaakbord." De voorzitter opende de vergade ring met den wensch dat het jaar 1912 voor de leden een in alle opzichten gelukkig jaar moge zijn. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat het jaar 1911 veel voordeeliger is geweest dan zijn voorganger, en dat het aantal leden thans 62 bedraagt. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Daaruit bleek dat er een voordeelig saldo is van f 109.80 en de bezittingen der vereeniging op 31 December bedroegen f 755.80. Door de heeren J. Brnistens,. S. Prinsenberg en J. Baumont werden de bescheiden nagezien en in orde be vonden, waarna door den heer Prin senberg den penningmeester dank werd gebracht voor diens accuraat beheer. De aan de beurt van aftreding zijnde secretaris, de heer W. L. van der Steen werd met op een na algemeene stemmen herkozen. Onder dankzeg ging voor het hernieuwd vertrouwen aanvaardde de heer van der Steen opnieuw zijn functie en zeide de belan gen der vereeniging te zullen blijven behartigen. De Voorzitter nam het woord, en zeide vernomen te hebben, dat hier ter stede nog een vereeniging van kleermakers is opgericht. Daar hij niet wist of deze vereeni ging op haar program heeft uitkee- ring bij ziekte, zoo maakte hij den leden attent op Art. 2 van het regle ment dat zegt, dat men geen lid mag zijn van twee vereenigingen welke uitkeering bij ziekte verstrekken, zoo dat men dus maar van een zoo'n ver eeniging lid mag zijn. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voor zitter de vergadering. Ongelooflijk. Boskoop in sneeuw en ys. Nu, na een aantal open winters, de vorst weer eens ouderwetsch streng is ingevallen, gevoelen we in Boskoop weer eens hoe middeleeuwsch onze ver binding met de buitenwereld is. De bewoners van Texel of van een der andere Noord-Hollandsche of Frie- sche eilanden zijn in nauwelijks on gunstiger omstandigheden dan wij, die 't hartje der meest dichtbevolkte en rijkste provincie van het Koninkrijk der Nederlanden de provincie Zuid- Holland bewonen. Ongeveer 5 uren van den Haag, 4 uren van Rotterdam, 8 uren van Am sterdam en 8 uren van Utrecht, mid den tusschen al die groote steden in een der vruchtbaarste gedeelten van Nederland ligt eene gemeente van 6300 zielen met een nijvere bevolking, die hare producten over de heele wereld uitzendt, wier bewoners geheel Europa door reizen een groot gedeelte van Amörika bezoeken en die zelfs reeds tot in Japan hun tochten uitstrekken, nu afgesloten van de beschaafde we reld, als lag het midden in de Sahara. In de vorige week voeren de booten der „Volharding" en „Vooruitgang" nog. Wie echter 't ongeluk had na 9 uur n. m. in Gouda aan te komen en naar Boskoop moest doorreizen, moest die reis per rijtuig doen. Wie na 7 uur n. m. nog in Boskoop werd opgehouden en Boskoop verlaten wilde, moest zulks doen per rijtuig. Ter illustratie hoe zoo'n reis per rijtuig plaats had het volgende Donderdagavond komt een reiziger, die uit 't buitenland per telegraaf was opgeroepen wegens familieomstan digheden, na 9 uur te Gouda aan. De reis naar Boskoop moest toen na tuurlijk per rijtuig geschieden. De reiziger stapt in en de tocht naar Boskoop vangt aan. Intussohen is een der sneeuwbuien opgekomen, waaraan onze laatste dagen zoo rijk zijn en spoedig kon men den weg van de sloot niet moer onderscheiden. De koetsier stapt van den bok neemt 't paard bij den teugel, de reiziger stapt uit en volgt 't rijtuig. De koffer bleef alleen in 'trytuig achter en zoo suk kelde men naar Boskoop. Om ruim half twaalf kwam men na een uiterst gevaarlijke tocht, die als door een wonder zonder ongelukken is afgé- loopen, fee Boskoop aan. Zoo zouden we nog heel wat meer kunnen vertellen, doch ter kenschet sing van den onhoudbaren toestand genoeg. Het zou echter nog erger worden Zondag morgen 9 uur klonk in onze gemeente de treurmare, datdestoom- booten der „Volharding" en „Voor uitgang", den dienst hadden gestaakt. De „Volharding" had nog geprobeerd naar Gouda te varen, doch had de tocht moeten opgeven. De „Voor uitgang" die al een daagje ouder wordt, had zich maar kalm gehouden en zich niet verroerd. Nu was Boskoop geheel geïsoleerd. Eenige vreemdelingen, die Boskoop wenschten te verlaten, voor 't nog erger werd, werden na veel smeeken door een der stalhouders, per rijtuig, met twee paarden bespannen, naar Gouda gebracht. s Kranten kregen we nietj dan over de post, welke zich nog goedhield. De Nieuwe Rotterdamsche Ct. van Zondagmorgen was Maandagavond half negen nog niet bezorgd. Vele leerlingen der Goudsche M. U. L.- en Middelbare scholen moesten Maandag verzuimen. Scfonmigen, die met 't oog op ex- am^ of door andere omstandigheden naar school moesten, werden voor veel geld en goede woorden per rijtuig met twee paarden bespannen naar Gouda gebracht. Hoe lang zullen de eersten nu hun school verzuimen moeten en de tweeden op dergelijke kostbare wijze genood zaakt worden heen en weer te reizen Natuurlijk tot de vaart weer open is. Het toppunt van ellende is echter nog niet bereikt. Dat komt eerst als de dooi intreedt en de wegen in 't geheel niet meer te gebruiken zijn. Aan de werf der Carsjensbooten kan men de stapels kisten met plan ten ter verzending naar Amerika via Rottordam dagelijksch zien aangroeien. Aan de pakloodsen van verschillende firma's kan men de voorraden ter verzending eveneens gereed zien lig gen. Dat alles wacht op de open vaart. Hoe lang nog Is een dergelijke middeleeuwsehe toestand in 't hartje der rijke provin cie Zuid-Holland niet ongelooflijk. Gelukkig, lezer daagt 't in 't oosten. Nog klinken ons in de ooren de woorden van Z. E. den Minister van Waterstaat, de heer Regout, uitgespro ken bij zijn bezoek aan de Tentoon stelling in April 1911: „Bij de vol gende tentoonstelling, over 5 jaren, kom ik por spoortrein tot station Boskoop." Weldra is er een jaar om dus nog vier jarendat is in 't jaar 1916. We hopen dan eindelyk uit ons isole ment verlost te worden. Als de winters van 13, 14 en 15 dan maar niet te streng zijn of lang duren. De schade, vooral voor den Ame- rikaansche handel zou bij langen duur van een winter niet te overzien zijn. 5do Kl. Trekking van Dinsdag 6 Febr. No. 7659 f 1500. 4366, 4724, 10451, 15186 en 17702 ieder f 1000. 11900, 13768, 16770, 20097 en 20677 ieder f 400. 9195 en 12377 ieder f 200. 905, 5202, 7543, 7600, 9360, 10206, 102S8, 12150, 12617, 13612, 15176, 15216, 15746, 16020, 16844, 17018, 17196, 19240 en 20629 ieder f 100. Prijzen van f 70. 105 81 215'SS 886 400 508 85 078,840 1041 47 75 01 1120 71 1284 1880 87 1034 1772 1878 1943 2053 2341 88 00 2442 2500 51 2054 70 2891 '2959 8175 76 88 02 8277 8409 8500 3680 8707 50 82 11845 3904 4058 69 4115 83 4339 4471 4503 13 51 70 4089 4722 27 357 8801 8 8904 80 9090 9186 9201 80 9004 9408 9606 9624 0801 80 9911 48 10084 68 70 78 10124 43 45 70 10215 10904 10411 40 75 10588 55 10773 11004 48 80 '1153 U560 69 11770 11823 12061 71 88 12153 12286 12310 28 40 12421 12507 38 19815 47 93 12969 18004 20 18228 55 84 13898 13521 18042 13828 13928 01 69 14012 14148 14256 84 14829 44 82 14478 14610 14788 14969 15029 80 15174 15294 15586 77 15706 16810 27 16000 10184 16324 18435 16538 63 68 16704 10927 17008 17985 01 17572 17620 17741 98 17067 18075 77 18108 18220 18390 18440 18612 18610 55 19002 19106 23 50 19200 19810 83 19471 89 98 19514 81 19000 19758 08 10824 82 96 19054 07 20010 70 72 20258 73 20086 20411 28 20631 03 20645 20808 5e Klasse 13e Lijst No, 9691 m. z. met f 70. Slachtoffer van zijn vinding. Zondagmorgen zou Reicheit, die een nieuw soort valscherm voor aviateurs heeft uitgevonden, een proef nemen met zijn toestel. In tegenwoordigheid van vele nieuwsgierigen sprong hij van de eerste verdieping van den Eiffel- toren te Parijs. Ongelukkigerwijze echter weigerde de parachute te wer ken en de stoutmoedige uitvinder viel te pletter. Men snelde hem te hulp doch de ongelukkige overleed bijna onmiddellijk. Reicheit was 32 jaar. De Elfstedentocht. Nu de vorst weer zoo streng is in getreden, beginnen wij weer hoop te krijgen, dat de elfstedentocht door zal kunnen gaan. Maar dan zal er heel wat werk moeten worden gedaan om het ijs berijdbaar fee maken. Uifc ver schillende „kriten" van den Frieschen Ijsbond komen nl* berichten in, dat de op het ijs vastgevroren sneeuw het rijden op sommige plaatsen bijna on mogelijk heeft gemaakt. Uit de krite Hindeloopen kwam bijv. aan de „Leeuw. Ct." Zaterdag nog het bericht„IJswegen door sneeuw be dorven en zijn niet anders dan met vele kosten* weer eenigszins berijdbaar te maken." Ook was er Zaterdag nog veel open water, bijv. bij Harlingen, waarvan gemeld werd op 3 Febr.„Door het stroomen hier, open water, in den om trek hoogst gevaarlijk ijs geen baan vegers. Ook uit Franeker luidden de berich ten Zaterdag ongunstig. „Over 't al gemeen ijsbanen niet best, en de vele open of halfdicht gevroren vlekken, maken 't. rijden onveilig. Bij sterke vorst en bij niet stroomen zou 't ijs- verkeer spoedig hersteld kunnen zijn. Baanvegers worden heden geplaatst." Na deze medecleelingen heeft het echter weer meer dan 24 uur hard ge vroren en het zal daarom overal in Friesland wel juist zijn als hierdat alles ferm is dichtgevroren. En als er nu maar hard aan gewerkt wordt, zijn de banen wel spoedig in orde te maken en bestaat de gegronde hoop, dat bin nenkort do Elfstedentocht zal kunnen doorgaan. Het Centraal Bestuur van de Elf- stedenvereeniging heeft besloten den Elfstedentocht met wedstrijd nu op Woensdag aanstaande te doen houden. Het ijs blijkt over het algemeen zeer vertrouwd en goed berijdbaar. Voor den wedstrijd zijn ingeschreven 85 voor den tocht 80 deelnemers, onder wie twee dames. De afrit heeft precies om 5 uur 's morgens voor Hotel Weidoma plaats. De deelnemers moeten om halfvijf daar tegenwoordig zijn. Lotisico. De Hooge Raad deed gisteren uit spraak in de za.ik van J. G. H. en W. H. P., te 's Gra ven hage, uitmakende de directie van „Lotisico", door de Haagsche Recht bank veroordeeld tot f 100 boete of 10 dagen hechtenis wegens overtreding der Loterij wet (het afleveren aan een der hoofdagenten der Maatschappij van 157 zoogenaamde „premiecoupons"). De Hooge Raad overwoog ten aan zien van het eassatiemiddel volgens hetwelk de dagvaarding nietig zou zijn, omdat zij niet inhield de nummers der afgolevorde premie-coupons, dat de dagvaarding inhoudt een bopaalden verkoop en aflevering op een bepaald tijdstip van een bepaalde hoeveelheid nauwkeurig omschreven premiecou pons, zoodat de dagvaarding in het algemeen voldoet aan het vereischte van art. 143 Strafverordening, en even zeer in dit speciaal geval, daar do beklaagden in staat waren hun ver dediging daartegen voor te bereiden, ook in verband mot verkregen rechten Ook de beide andere cassatiemidde len in deze zaak ongegrond oordeelend, verwierp de Hooge Raad het beroep Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw 41, 2e 37 en 3e 32 cent per half kilo Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren redel. aanvoer, lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Stieren redelijke aanvoer, le kw. 33, 2e 29 en 3e .26 cent per half kilo. Handel in vet vee stil doch prijs houdend, vette kalveren duur, stieren prijshoudend. De handel was onder den invloed van het slechte vervoer door sneeuw en korte aanvoer. Op de magere markt was de handel in le kwaliteit prijshoudend, mindere soor ten traag en moeilijk verkoopbaar. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Het Leven, no. 6 van deze week be vat als eerste artikelde gratis-onge- lukkenverzekering bij hare abonné's bij „The Gresham" en verder: „De Vreemdeling" van het Nederlandsche Tooneel, de inbeslagname der prent briefkaarten te Wageningen, de ont vluchting van.de Vos, de winter met 10 foto's, de Amsterdam8che gezond heidsdienst, oaricaturen, het vervolg van de roman van een aviateur, enz. Ontsmetting van bankbiljetten. Paris Módical deelt mede, dat men in Amerika met goed gevolg de bank biljetten, die soms geweldige hoeveel heden bacteriën herbergen (men spreekt van 580.000) ontsmet, door ze in een gesloten metalen korfje eerst te dom pelen in een oplossing van zeep en soda, die door een straal saamgeperste lucht in beweging wordt gehouden, dan in een stijfseloplossing, om ze weer stevig te maken, en ze eindelijk te drogen in een centrifuge. Verplichte pasteurisatie. Sedert 1 Januari moeten al de melk en room, die te New-York ten verkoop worden aangeboden, tenzij zij bestemd zijn voor verdere bewerking of voor. bereiding van gekookte spyzen, ge. pasteuriseerd zijn op de wijze, voor geschreven door den Gezondheidsraad, nl. 20 minuten op een temperatuur van 66 tot 71 gr. C. Behalve deze „inspected" melk. komt ook „certified" melk in den handel. Deze is afkomstig van koeien, die de tuberculine-proef hebben ondergaan. Verkiezingen in Beieren. München, 5 Febr. De definitieve uitslag van de verkiezingen voor den Landdag is als volgt: Gekozen zijn: 87 leden van het Centrum, 35 libe ralen en leden van den Duitschen Boerenbond, 30 sociaal-democraten, 4 leden van den Beierschen Boerenbond, en 7 conservatieven en leden van den Bund der Landwirte. Hat Centrum wint 2 en verliest 18 zetels, de libe ralen winnen 13 en verliezen 2, de socialisten winnen 9, de Beierscbe Boerenbond wint 3 en verliest 2, de conservatieven en de Bund der Land wirte winnen 2 en verliezen 12 zetels. Verkiezingen in Griekenland. Athene, 5 Febr. De verkiezingen voor het parlement zullen plaats heb ben op 24 Maart a.s. Do Socialisten en de Vrij-Metselarij. Rijssel, 5 Febr. Met 266 stemmen tegen 129, heeft de socialistische fede ratie van het Noorden Zondag j.l. te Rome vergaderd, een motie aan genomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de socialisten geen steun meer zullen geven aan de vrij metselarij, zooals de organisaties van La Ligue des Droits de 1' Homme of andere dergelijke vereenigingen. Perzische leoningen. Konstantinopel, 5 Febr. Uit goede diplomatieke bron verneemt men, dat het tusschen Engeland en Rusland aanhangige leeningsplan voor Perzië zijn oplossing nadert. De leening zou 50 millioen francs bedragen. De vol gende voorwaarden worden de Per zische regeering opgelegdbestrijding en uitroeiing der Fidqjs, vermeerde ring dor gendarmerie en der Köz^k- kendetachementen, voortzetting van de Medschlis en instelling van een instituut dat senaat heet. Londen, 6 Febr. De Orangisten in Ierland zijn plotseling van houding veranderd. Tot aansporing is aan het Londensche hoofdkwartier der con servatieven de order gegeven geen Home-Rule vergadering te verstoren. Hevige sneeuwstormen in Rusland. Uit St. Petersburg wordt d.d. 6 Febr. geseind Uit verschillende dee- len van Rusland komen berichten van hevige sneeuwstormen. Op verscheidene spoorlijnen is het verkeer gestremd, de treinen blijven in de sneeuw steken. De wegen zijn onbegaanbaar. Een groot aantal menschen en vee is door de strenge koude omgekomen. Keulen, drijfijs. Lobith,drijfijs over 1/10 der rivierbreedte, Nijme gen, id. V» id. Arnhem id. Va id. Wester voort id. 3/g id. Deventer, id. Va id. Kampen, ijs vast. Venlo, eenig drijfijs. Grave, drijfijs over 1/5 der rivierbreedte. LaagwaterGorinchem, dpijfijs over Va der rivierbreedte. Dordrecht vol dryfijs,Vreeswijk, drijfijs over V2 der rivierbreedte. Schoonhoven, vol drijfijs. Krimpen, id. Heus- den, id. Moerdijk, drijfijs over 3,\ der rivierbreedte. Hellevoetsluis, id. Va id. (St. Ct.) van Wintermantels, - Costumes, Blousen.Jupes, Jupons,Robes en Japonstofïen alsmede PBLTfcll IJ Eli van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. GOUDA. GEBOREN: 3 Febr. Maria Cor nelia Elisabeth, ouders C. van Mourik en M. Heerkens. OVERLEDEN: 2 Febr. A. Schou ten, 72 j. echtg. van C. Loendersloot. N. Pot, 80 j. wed. vanL. G. Wol vers. 4. A. van der Vree, 79 j. wedn. van G. van den Arend. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut t§ DE BILDT. Hoogste barometerstand 760.2 te Riga, laagste stand 729.9 te Horta. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige zuidelijke tot zuid oostelijke vrind, zwaar tot half be wolkt, waarschijnlijk sneeuw of regen buien, temperatuur om het vriespunt. VAN DEN lif fee te 11 ha 11 del le uister dam 6 FEBR. 1912. Staatsleningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. 'Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Rank- en Credlet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mflnbouw NUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. Mij.totExpl, v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart H(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- giuirungs-Ges. 4 pet. GELDKOEllö. Prolongatie B1^ pCt. Amerikanen weinig omzet, Wabash vaster, Marinewaarden flauw, Petro leum lusteloos, Tabakken eveneens, Culturen stil, Rubbers iets beter, Nat. Staatsfondsen prijsh,, Buitenl. stil, Mijnen zwakker, Tram waarden vagt. Vorig* Koers. Koer* van beden. 83'/, 83'/, 913/.« 91'/,, 64 V, 64'/, 88'/, 88'/,, 93'/» 89'/, 87 47'/, 47'/, 104'/, 86'/,, 86'/, 59"/,, 58'/, •200'/, 211 50'/, 50'/, 86'/, 86'/, 20'/, 26'/,, 60% 60'/, 212'/, 298 187 300 186'/, 77 76'/, 485 52'/, 480 61»/, 146 144 457 466 420 436 184 184 120 20'/, 20'/, 112»/, 112'/, 15 40 4'/, 4 11 ca 00 96 96'/, 63'/, 63 183'/, f104.— f 99'/., 99'/,, 30'/, 29'/,, 161'/, 7'/,, 162'/,, 7'/,, 101'/, 101'/,. 152'/, 152»/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2