I1A2EN, Woensdag 7 Februari 1919. 50e Jaargang. No. 11785. JASSKEKk JDE, behalve Zon en I ZB-CLïten leurxca.- Buitenlandsch Nieuws. t'ELILLETOA. 'Oforneteréa cTrots. araat. .lanskerk, der keningen eni. ABAMM, TTE” ÊTieuws- ezx -^.d^rextezi.txe'bls-d. voor 0-oixd.ee ezx OzxxjstxeJsezx. Verscliij nt dagel ij ks Telefoon Interc. 82. WAllEXHUIS, Spnislr. Den Haag. Amerikaansche Z(jde voor Balkostuums. luut niet voor de republikeinen wijkt. Iets dergelijks te vermoeden vindt deze correspondent eenvoudig belache lijk. Immers, in den laatsten tijd blijkt herhaaldelijk dat de republikeinen vol strekt niet tegen de regeeringstroepen zyn opgewassen. Volgens dezen cor respondent is er iets anders, dat het Keizerlijk Huis dwingt te wijken. Yoean-Sji-Kai is degene die het re- geerend vorstenhuis heeft weten te verdringen. Zijn streven is nu om een groote middenpartij te formeeren, die zuiver Chineesch zal zijn. Hij wil het Keizerlijk Huis alle politieke macht ontnemen en die aan het volk geven. Hij tracht thails een voor- loopig bestuur bijeen te brengen. De heilige waardigheid blijft aan den Keizer. Feestdagen. prijs der advertentiëN: Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. C''* Rcttefdim. (Wordt vervolgd.) rinkman Zn. ENT. (gevers, Gouda beroemde ‘rkg-lazen WATERVRIJ. sCTftiytya ndt ■iet! Tactisch kastje, jes 24 snij- NG, Coiffeur. 31. ICIIT DER A B E T H, nu het eerste zijn kinderen noagen” 8‘/2 u. ioegenu, open* A.. P. Spreker van Beeldende Ier, Architect en van Bouwkundi lang r) ftl. ’I geregeld ty'dig ontvangen van n, vermakelijk- dan in onze dlauwe Kruis u, erg. Nat. Chr. liging. t. Verg, van de oor Bouwbedr. Jeh.-onth. Ver. r. Chr. Voor- jitiauopenbare Uitvoering „St. Grego- ueel. n Woningtoez. Onderitands- nnenzorgu. aoegenu, open- P. Spreker de r. 8 uur. Feest* ezelschap „Ju- noegen” 8 uttr, „Trouw aan g. nieu, 8*/2 ttur, t.-kas „Draagt Frankrijk. Een zekere Blaise, te Moyenmontier kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat hij ten opzichte van zijn verhou ding tot den burgerlijken stand, in een zeer zonderlingen toestand bevond. Acht en twintig jaar geleden, was hij opgeroepen om zijn militaire plichten te vervullen. Hij had dit gedaan, waarna hij in het huwelijk trad en eenige kinderen kreeg. Sedert eenige jaren weduwnaar ge worden, wilde hij onlangs voor de tweede maal trouwen. Toen hij echter de daartoe noodige papieren aanvroeg op het gemeentehuis zijner geboorte plaats, deelde men hem mede, dat hij bij zijn geboorte acht en veertig jaar geleden op de registers van den burgerlijken stand als meisje was in geschreven. Dientengevolge was huwelijk ongeldig en onwettig, dit laatste omdat zij kinderen zijn van een vader, die altijd vol gens den burgerlijken stand niet bestaat. De man verkeert thans in een moei lijke positie en doet alle mogelijke moeite om den burgerlijken stand te overtuigen, dat hij wèl bestaat. Nieuw moordtuig. In Frankrijk worden proeven geno men met een nieuw wapen voor avia- teurs, dat bij handenvol naar beneden kan worden geworpen. Het is een stalen stift ter lengte van 12 centi meter; de schacht is kruisvormig in doorsnede en de stift heeft een scherpe conisch geslepen punt. Het ding is zoo gemaakt, dat het altijd met de punt naar beneden valt. Van bijv. 200 meter geworpen slaat het beter door dan de moderne geweren. Een te geestig Académicien. De abbé Duchesne, die veel geest heeft, is daar de laatste jaren te kwis tig mede geweest en heeft zich her haaldelijk in kleine en groote rede voeringen ondeugendheden tegen den Paus en de hooge geestelijkheid ver oorloofd, welke niet onopgemerkt bleven. De Jezuïten hebben de ge legenheid gevonden om hem te doen boeten en zijn drie jaar geleden een campagne begonnen om zijn Histoire ancienne de l’Eglise te doen veroor- deelen, waarin de schrijver een aantal dwalingen had in het licht gesteld van beroemde schrijvers der annalen van het eerste katholicisme. Hoewel een honderdtal bisschoppen het boek hadden goedgekeurd en den schrijver gelukgewenscnt met diens werk, werd dit op den index geplaatst, niet om den inhoud, maar om den vorm, die te geestig is en te weinig eerbiedig tegenover de erkende dwalingen. Thans heeft de abbé gelijk men ons uit Parijs seint, als getrouwe zoon van de Kerk zich onderworpen en een schrijven gericht tot den prefect van de index-congregatie, waarin hij ver klaart, dat hij zich eerbiedig onder werpt aan het decreet van de Heilige index-congregatie over zijn boek. Düitchland. Het in het begin van de vorige eeuw in Detmold gebouwde Hof-theater is Dinsdagavond volkomen afgebrand. De brand ontstond tgdens de voor stelling van Sudermann’s „Der Bottler von Syrakus”. Onder de voorstelling klonk plotseling de alarmkreetbrand bra-nd I De bezoekers van de hoogge legen rangen renden naar beneden. Aan het blusschen van den toen nog onbeteekenende brand dacht niemand. Zoo duurde het .niet lang, of het vuur greep om zich heen, waarop een paniek ontstond. Binnen 10 minuten stond de zaal in vlammen. De bezoekers, die niet talrijk waren, hadden zich reeds in veiligheid weten te brengen. Binnen een paar minuten was de geheele tot Hamburg doorstöömen. In den afgeloopen nacht konden deze groote schepen zelfs Hamburg niet meer bereiken, omdat alle vuurschepen bin nengehaald moesten worden. Het drijf ijs strekt zich tot bij Helgoland uit. Op de beneden-Elbe zijn alle lan dingsplaatsen vernield, zijn dukdalven en zware palen stukgebroken. Dage lijks lijdt de scheepvaart duizenden marken schade door deze ijsramp. In Triest is zooveel sneeuw gevallen, dat het geheele verkeer stil ligt. In de haven kan niet geladen of gelost worden. In Belgrado zijn de straten zoo glad, dat de scholen voor den tijd van drie dagen gesloten moesten worden, omdat zonder levensgevaar in de straten niet geloopen kan worden. China. Berlijn, 6 Februari. Uit St. Peters burg wordt aan het Berliner Tageblatt geseindin Moekden vindt op het oogenblik de' verkoop van jv.v eelen uit de Chineesche keizerlijke s batten plaats, die buitengewoon zeldzaam heden bevatten. Veel buitenlandsche antiquairs en verzamelaars zijn aan gekomen, die voor betrekkelijk lage prijzen inkoopen doen. Londen, 6 Februari. Herald venreemt uitN itrin T De vorst. Het drijfijs dat de geheele breedte van de beneden-Elbe bedekt, is zoo enorm geworden, dat van een geregeld scheepvaartverkeer geen sprake meer kan zijn, dat de loodsdienst en de quarantainedienst in Cuxhaven stillig gen, omdat zelfs de grootste schepen, voor dezen dienst bestbmd, de reede van Cuxhaven niet meer kunnen be reiken. De uit zee komende quaran- taine-plichtige stoomschepen moeten GOUDSCHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 1-50 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1-50 Idem franco per post 1 -90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren China. Als de berichten thans waarheid bevatten, dan is het met het keizerlijk gezag in China gedaan. Er is sprake van een keizerlijk edict waarbij aan Joean-Sji-Kai wordt opgedragen met medewerking der republikeinen uit het zuiden een republiek te vormen. Yoean zal thans trachten om voor- loopig het centrale gezag aan zich te trekken tot de Nationale conventie een definitieve oplossing heeft gegeven. Natuurlijk is hiertegen van de zijde der republikeinen een aanmerkelijke tegenstand te wachten. Heel belang rijk is in verband met deze berichten wat de over het algemeen zeer goed ingelichte correspondent van de Daily Telegraph aan zijn blad bericht. Deze beweert, dat het Keizerlijk Huis abso- le New-York iking, dat het republikeinsche parlement langdurig heeft beraadslaagd over het plan van afstand van den Keizer. Het schijnt te zijn overeengekomen, dat de Keizer een jaarlijkscho toelage zal ontvangen van 4.000.000 taëls s’jaars. Hij zal zijn gansche leven den keizerstitel blijven voeren. Ook de adellijke titels blijven erfelijkmaar er zal geen nieuwe adel worden gecreëerd. De Times verneemt uit Peking, dat Joeansjikai een telegram heeft ont vangen van de leiders der rebellen te Nanking, waarin werd voorgesteld een einde te maken aan de vijandelijkheden. Joeansjikai zal hierop gaarne ingaan. Uit Tokio wordt aan de Lo®den- sche Times gemeld, dat de Japanners den stand van zaken in Marokko als zorgwekkend beschouwen. De Japan- sche pers dringt aan op het onver wijld zenden van troepen. Naar de Daily Telegraph uit Peking verneemt, schijnt bet vast te staan, dat Rusland zijn eischen betreffende Mongolië zal laten varen, doch enkel vast zal houden aan den annexatie- BURGERPLICHT. Meermalen is op te merken, dat in onzen tijd vele meer-ontwikkelde bur gers zich afwenden van de publieke zaak, zich onverschillig betoonen bij verkiezingen en zich terugtrekken uit de vertegenwoordigende lichamen, om dat hun niet altijd onverklaarbaar de lust vergaat om er hun tijden krachten aan te geven. Niet onverklaarbaar. Maar toch niet goed. En dit te 'minder, naarmate er meer aanleiding voor bestaat. Een ernstig woord daarover, dat wel algerpeen behartigd mag worden, sprak onlangs prof. Franz Liszt, hoog- leeraar in het staatsrecht te Berlijn. Nadat hij als candidaat van de vrij zinnige partij tot lid van den Rijksdag was gekozen, brachten zijn leerlingen hem in de collegezaal een warme ovatie. Prof. Von Liszt bedankte in een klein toespraakje. Hij zei, dat hij reeds tot de overtuiging gekomen was, dat ’t voor het politieke leven van een volk een ernstige fout is, als al dege nen, die zich intellectueelen noemen, ter zijde van het politieke leven blijven staan. Politieke werkzaamheid schenkt wel niet altijd een zuivere vreugde maar de ontwikkelde moet er zich niet aan onttrekken, als hij zijn plicht als staatsburger ten volle en trouw wil vervullen. Daarom had de hoog- leeraar, als voorbeeld voor anderen, de candidatuur aangenomen. (H. Crt.) De Pekingsche pers heeft reeds en kele namen genoemd" Yoean-Sji-Kai president, Li-Yoean-Hoeng vice-pre sident, Toean-Tsji-Joei minister van oorlog, Woe-Ting-Fang minister van justitie en Hoeang-Hsin chef van den generalen staf. Intusschen is de toe stand absoluut nog niet geregeld. In Japan maakt men zich over den gang van zaken vrij ongerust. Men is er niet van overtuigd, dat, hoe groot de talenten van Voean-Sji-Kai ook zijn, hij over de noodige neerscherseigen- schappen kan beschikken. Intusschen trachten en de republikeinen en de regeering te Peking zich uit de geld zorgen los te maken. Dit blijkt aan beiden gelukt en schijnt er op te wijzen dat men naar buiten vrijwel twee regeeringen erkent, totdat de Nationale Conventie een besliste uit spraak heeft gedaan. eisch nopens Noord-Mongolië met Oerga als hoofdplaats. Engeland. Men begint waarlijk weer te vreezen voor nieuwe staking of uitsluiting in het katoenbedrijf van Lancashire. Wij hebben geiden hoe slechts de arbeiders zich hebben gehouden aan de verbin tenis, door al hun vertegenwoordigers aangegaan. Zij zouden een half, of eigenlijk een heel jaar over de kwestie van het werken met niet-aangeslotenen geen strijd beginnen. En den eersten dag den besten werd met staking en bedreiging op menige fabriek aan niet- aangeslotenen het blijven moeilijk of onmogelijk gemaakt. Laatstelijk zijn het de leden van de nieuwe Katho lieke vakvereeniging die het moeten ontgelden, dat zij zich van de algemee ns vakvereeniging hebben afgeschei den. En nu heeft het patroonsverbond op den eisch van 5 pet. loonsverhoo- ging geantwoord, dat het eerst de over eenkomst trouw nagekomen wenscht te zien voor het ’t verzoek in overweging neemt. En nu voorziet men verderen strijd. is zonder genot, zonder verstrooiing, umguug, uuuvciooviD mot uoutjil stand denk je, dat ik dat niet o_ 7"“ ™j*t^eblingen niet één ziel, één levofi^ één harteklop Dus •arpingen meer. Ik ben de rust de plicht voor tezorgen,” zei ze lachend, „en nog kan ik net, nog ben ik jong. Nu moet ik het doen, eer mijn jeugd vervliegt. Ieder onze taak, jij houdt on zen naam in stand, en ik breng het geld in de familie, waardoor het ver bleekt ridderblazoen wordt verguld. Je zult mij toestemmen, dat zulk een han deling geheel strookt met den moder nen tijdgeest.” Paul gaf geen antwoord. Hoewel uiterlijk op zijne zuster gelijkendé als twee droppelen waters, kwam zijne inborst minder met de hare overeen. Hij had noch haar doortastenden aard, noch haar ingewortelden familietrots, hoewel ook hij zich daarop veel liet voorstaan. Men dient daarbij echter in het het oog te houden, dat hij jong ten huize van zijn neef was gekomen, ’n streng, eenzelvig man, die geen hoo- geeischen aan het leven stelde geen de minste moeite deed om zijn neef voor zich in te nemen, hem eenvoudig goed behandelde en daarvoor alleen van hem Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ten op het kantoor waarnam. Paul was bang voor hem, daar hij eenigszins beschroomd van aard was, en die vrees of dat ontzag prikkelde hem tot wer ken, terwijl hij zijn vrijen tijd besteedde met lezen of studeeren, en daardoor zijn geest ontwikkelde. Genoegens, uit spanning kende hij slechts bij name en de eenige verstrooiing was de kort stondige bezoeken aan moeder en zus ter aan welke laatste hij met harts tochtelijke liefde gehecht was. Dat eentonige, vervelende leven had slechts één goede zijde, dat hij zich met hart en ziel aan zijne vrij dorre bezigheden wijdde en zoo daarin doorkneed was, dat het zijn neef geen moeite kostte om hem in zijne plaats benoemd te krijgen, toen hij bij het klimmen zij ner zjaren ontslag nam. Nog meer dan hij, leed Elisabeth on zijnentwille ze wilde hem een betere toekomst scheppen, hem in de gelegenheid stellen een schitterend huwelijk te doen, doch daartoe was in de eerste plaats een betere standplaats noodig, zoo moge lijk in de nabijheid eener groote stad. „Waar wil is, is weg”, redeneerde zij, en vastberaden schreed ze op haar doel afdit was de hoofdoorzaak, dat ze de hand van Delger» aannam. Hij moest de brug zijn, die den beminden broeder moest leiden naar het doel vallende, een steen uit. Ik ben het moede al die kleingeestige geldzorgen, die martelende speldeprikken van het gebrek voor onze moeder en mij, en wil er een eind aan maken, een zeer gepast eind. Honderden onzer doen hetzelfde. Je ziet dusje tocht zou nutteloos zijn, ik zou hem toch trouwen.” Moedeloos zonk Paul op de canapé terug. „’t Is verschrikkelijk voor u tot zoo iets te moeten komen, vooral voor u uwe trotsche ziel te moeten buigen, een handeling te plegen, die tegen al uwe beginselen aandruischt. Elisabeth, mijn lieve, lieve zuster, doe het niet Luister eens aandachtig”, eg. hij trok haar op zijn knieën, „als alles ten ongunstigste afliep, het pensioen op hield bij Mama’s dood, denkt ge dan niet aan mij. Ik heb immers eene po sitie, al is die nog zoo bescheidenze bewaart ons ten minste voor gebrek en wij bin ven althans jonker en freule Van. Rensburg.” Ze nam zijn hoofd tusschen de han den en kuste hem vurig. „Beste, lieve broeder I Gij een posi tie Ontvanger op een klein dorp. Denk je, dat ik je vastklinken wil aan zoo’n plantenleven; denk je, dat ik niet weet, hoe jammerhartig je leven! vergde, dat hij nauwgezet zijne plich- 26) „Ja,” en zij legde het rijkgelokte hoofd tegen zijn schouder, en lang zaam, eentonig, of ze een van buiten geleerde les opzegde, ontvouwde ze hem de redenen.” Ontsteld sprong hij overeind. „Elisabethben je waanzinnigik wil, ik mag dat offer niet aannemen zoo laag niet zijn. Ik zal het verhin deren, ik vlieg, ik ijl naar dien man om hem alles te zeggen. Als hij een sprankje gevoel heeft, zal hij u uwe belofte terug geven.” Met hoog gekleurde wangen en uit gestrekte armen ging ze voor hem staan. „Blijf gerust hier, Pauldie man is geslepen genoeg, om mij te doorzien en daarenboven heb ik hem het ge deeltelik doen bevroeden, behlave wat u zelf aangaat. Neem die laatste reden weg en er blijven nog twee over. Mama’s armoede en de myne. Ik heb lang den strjjd volgehouden, doch een druppel water holt op dezelfde plaats i ttr «TM, JhMMimA t de laddo^waarlangs hij moest op- klimmen^Dit alles en nog veel meer zeide ze hem, terwijl zij naast hem zat met zijne hand in de hare maar dat ze daarbij alles ten offer bracht, wat haar heiig was, waarvoor ze als af godenbeelden knielde dat ze daarby zelf haar leven verwoestte, het zonder vorm zonder inhoud maakte tot een hol, ledig bestaan, dat zeide ze niet daarvoor had ze haar broeder te lief,” Paul lachte het vooruitzicht wel toe, doch als hij geweten had, wat het offer Elisabeth kostte, dan had hij het zonder bedenken prijsgegeven. Toch had hij er een vaag besef van, en dit schemerde door in zyne’ woorden. „Er is iets vernederends in,” begon hij, doch zij liet hem niet uitspreken. „Och, waarom, wie in den meer ge- ringen stand zijne positie wil ver beteren, heeft een kruiwagen noodig, wij behoeven een gangmaker.” Wéér zwegen beiden eenige oogen- blikken. zonder omgang, conversatie met lieden uit uw S ti gevoel? Zijn w# geen tegenwt oudste, op r mama en u t

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1