Groots Opruiming Sl3n.rxen.la.rxd., Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. ö9Ba,e Staats-loterij. Laatste Berichten. D. SAMSOM. telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant A iii s t e r d ui - - - - - - - - - Bchouwburg afgebrand. Er zijn twee lozingen over de oorzaagDe eene zegt, dat de schoorsteen defect was, de andere, te vindon in het „Berliner Tageblatt", meldt, dat de schouwburg verwarmd werd door kachels in de zaal, en dat een der kachels zoo fel gestookt werd, dat het hout in de buurt vlam vatte. Het Motu Proprio, In eene, uitsluitend met het oog op deze aangelegenheid uitgeschreven, druk bezochto buitengewone vergade ring van de Nieuwe Vrijzinnige Kies- vereeniging „'s Gravenhage", die ge leid werd door den Voorzitter, mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, is de vol gende motie zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Do Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeni- ging „'s Gravenhage", overwegende, dat Paus Pins X to Rome den O'1*"1 October 1911 doorliet „Motu Proprio" „Quantavis Diligen- tia", waarin gehandeld wordt over het privilegium fori, heeft beschikt en bepaald, „dat ook ieder privaat-per soon, hij mogo tot don weroldlijken of tot den geestelijken stand behooren, van het mannelijk of het vrouwelijk geslacht zijn, die zonder toestemming der geestelijke oVerheid, wolken gees telijken persoon ook, hetzij in een strafzaak, voor het wereldlijk gerecht brengt of het er heen leidt, dat hij daar moot verschijnen, vervalt in de oxcommunicatio laalae sontentiae, welke (te ontbinden) bepaaldelijk don Paus is voorbehouden", en dat het geen hiermede verordend is, vollo geldigheid moet hebben, zondor dat beslissingen in tegengestelden zin, van i welken aard zij ook mogen zijn, in den weg staan dat dit „Motu Proprio" oen uit breiding is van do bepalingen dor Constitutio Apostolicao Sod is van 18(59, waarbij de wotgovevs en publieke por- sonen met dezelfde straf worden be dreigd dat door dozo Pausolijko aan schrijvingen, waarbij wordt uitgegaan van een bijzonder recht (privilogium fori) voor den Roomsch-Kathoiiokon geestelijke, do Roomsche Kerk zich plaatst buiten en boven do wetten van den Staat dat de bedenkelijke botookonis daarvan ook al tracht men ton onrechte de moonmg te doen ingang vinden, dat deze dftnsehrijvingen voor ons land niet golden niet kan worden ontkend dat immers do Roomsche Kerk in cbbu van haar leden, onder bodrei- ging mot straffen, die voor hen van don meeBt ernstigen aard en van de meest ernstige gevolgen zijn, eischt, dat zij, met terzijdestelling van het geen in het Koninkryk der Neder landen als wet en recht geldende is, gehoorzamon zullen aan bepalingen, door haar uit^nikkelijk gemaakt, in tegenstelling met en tegonovor die, welke voor ieder staatsburger in de wetten des Rijks zyn neergelogd dat gonoemd Kerkgenootschap zich derhalve niet houdt binnen de palen vaiï gehoorzaamheid aan de wetten van den Staat, zooals die uit drukkelijk in art. 17'i van de Grondwet voor hot Koninkrijk der Nederlanden wordt goöisoht; dat, van personen, die, als be- hoorendo tot bovengenoemd Kerkge nootschap, zich aan vorenbedoeld kerk recht onderwerpen, die strikste hand having van do wetten van den Staat, niet ton allen tijde kan worden ver wacht dat dezulken derhalve niet kun nen worden geacht te voldoen aan don eisch, die onafwijsbaar moot wor den gestold aan hen, dio in eenig staatsambt of in oonigo bediening tot het ten allon tijde strikte handhaven dier wetten zyn geroepen spreekt als haar diepe overtuiging uit, dat het voor do Volksvertegen woordiging plicht is: le. onomwonden uiting te geven aan hot hiervoor uitgesproken ge voelen, en 2o. dn id olijk te doen blijken van den eisch, dat door de Regooring, hij het doen van benoomingen en voor drachten, ernstig mot hetgeen in deze motie is neergelegd, rekening zal wor den gehouden noodi^t hot hoofdbestuur der kios- vereeniging uit, om a. van deze zienswijze kennis te geven aan het hoofdbestuur der Libe rale Unie, mot. verzoek om die stappen to doen, wolko het ter zake raadzaam zal oordeelen 1 b. deze motie mede ter konnis te brengen van de overige kiesvereni gingen, bij de Liberale Unie aange sloten. Hoofdredactie „Tijd" Naar de „Tijd" mededeelt, heeft het Nederlandseh Episcopaat tot hoofdre-' daetour van dat blad benoemd den heer M. Victor Zwijgen, te Tilburg, van de Orde van St. Vincentius a Paulo, oud- redacteur van de „Amigoe di Curasao. De Emmabloem. De Emmabloem dit jaar op Maandag '22 April in tal van plaatsen van ons land ten bate der tuberculose-bestrij- ding zal worden verkocht, zal voor ditmaal de kleuren dragen van H. M. de Koningin-Moeder. Het dagelijksch bestuur Nederl. Cent. Vereoniging tot bestrijding der tuber culose, heeft een bloempje gekozen in zwart, rood on geel, dé kleiiren van Waldeck on Pyrmont. De Tarief wet. In verband met het feit, dat Duitsch- l^nd dit jaar zal moeten beginnen met de voorbereidende woikzaamheden voor do hernieuwing der handelsver dragen, schrijft de Tiigliehe Rund schau: „Of wij met Nederland tot oen handelsverdrag zullon komen is nog de vraag. Wij hebben met Ne derland de moest begunstigingsclau- sulo door de vroeger*» verdragen van dit land mot de verschillende Duit- se.he bondsstatendeze zyn niet op het Rijk overgegaan. De Nederlandsche Kamers beraadslagen thans over een autonome tariefwet, die een niet on- belangrTJk^verhooging van gewichtige tarieven vodtsttjjlt. l)o Duitsch-Ncdor- landscho ondorhafafTolingen worden ech ter zeer bemoeilijkt, doordat Duitsch- land van de gelogen beid gebruik zal maken om den invoer van riviortollen op den Rijn voor to stollon. Zooals de zaken thans staan, moeten do Duitsche onderhandelaars rekenen op kroohtigon togonstand." Hot lid van do Eerste Kamor der Staten-Goneraal mr. C. Th. v. Deven ter verliet gistermiddag met Mevr. v. Deventer, I)on Haag ter aanvaar ding van zijn reis naar Ned.-Indië. Een gezelschap van plm. 50 dames on heeron bracht dien middag aan het Staatsspoorstation den vertrek- konden aan den trein een hartolijken afscheidsgroet. A 8T ATEN-GEN ER AAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 6 Fobr. Aan do orde komt in do eerste plaats het wetsontwerp botroffende onteigening te 's Gravenhage, voor het stichten van een gebouw voor het departement van Landbouw. Nadat de Min. van Waterstaat het eindverslag beantwoord heeft, en daar bij er op heeft gewezen, dat de op lossing, welke thans gevonden is, de eenig mogelijke is in de plaats, waar het departementsgebouw gesticht zal worden (aan den Bozuidenhout) niet te ver van het stadscentrum ligt, wordt het ontwerp goedgekeurd. De Minister deelt mede, dat het de bodoeling is het nieuwe gebouw, al thans een gedeelte er van, enkele nieters terug te plaatsen uit de rooi- lijn. Voorts komt aan de orde de sup- plotoiro Watorstaatsbogrooting voor 1911, strekkende tot aankoop vUn ter rein aan de Kortenaorkado, alhier, voor het stichten van een gebouw voor het hoofdbestuur der posterijen on tolografie. Ook dit ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, na eonige opmerkingen door Minister Regout. Hierna worden verschillende andere kloino ontwerpen achtereenvolgens goedgokeurd, o. a. wijziging van do Merkonwet; de suppletoire landbouw- begrooting betreffende de kosten van do Visschorijwet, en het wetsontwerp tot wijziging van de Visscherijwet. Na goedkeuring van nog enkele koloniale ontworpen, wordt een aan vang gemaakt met de algemeene ba- schouwingen over de Staats begrooting over 1912. De heer van Pallandt geeft zijn teleurstelling te kennen, dat dit Ka binet niet genoeg doet om do begin selen, waarmee het is opgetreden, hoog te houden, met name o.a. dat de Re- geering niet voldoende zorg draagt voor de ontwikkeling van het bijzon der onderwys, noch voor Zondagsrust en Zondagsiioiliging dat zij niet vol doende aandacht wijdt aan de predi kantstraktementen, en dat het Kabinet de Staatsloterij nog steeds behoudt, ja, als onschuldig voorstelt. De heer Hovy oordeelt eveneens, dat niet genoeg voor bet bijzonder onderwy» wordt gedaan, en tal van ouders, die hun kinderen gaarne naar de bijzondere school zouden zenden, worden teleurgesteld. Tegen matige rente moet de Regeering geld ver schaffen voor bijzonderen schoolbouw. Ook de kwestio der vaccinatie is nog te zeer in verdrukking. De heer Staal, naar aanleiding van het gebeurde te Amsterdam, het op treden van de militaire macht bij rustverstoringen besprekende, beveelt als hoofdbeginselen aan, om de hulp der militaire macht vooral niet te vroeg in te roepen, omdat, zoodra de militaire macht optreedt, de zaak direct in een veel ingewikkelder fase komt. Voorts is het niet aan te be velen de militaire macht politiediensten te laten verrichten, omdat dit haar taak niet is. Te Amsterdam ia dit wèl geschied. De kleine Staten moeten bij de eorstvolgende Vredesconferentie er op blijven aansturen, dat in de verdragen tusschen de mogendhedon bepaald wordt, dat een waarschuwingstermijn van 24 uren vóór de oorlogsverklaring wordt in acht genomen, een waarborg welke door do vorige Vredesconferen tie verworpen is. De heer. Van Nierop houdt finan- cieele beschouwingen, en komt tot de conclusie dat het tekort op de bo- grooting ongedekt is, en gedekt zal moeten worden door vlottendo schuld. Spreker wensoht dat tot bezuini gingen slechts in de uiterste nood zakelijkheid wordi overgegaan. Spr. spoorde aan tot zuinigheid. Do heer Van Voorst tot Voorst oordeelt dat het gebruik maken van do wapenen bij opstootjes niet dade lijk moei leiden tot vuren °P de re bellen. Woensdag 11 uur voortzetting. Te Velp is onder hevig verzet ge arresteerd J. J., arbeider, verdacht mededader te zijn aan de diefstal van f 5000 in villa Biljoen. De koetsier G. trachtte op den Utrechtschen weg een op hol zynd paard tegen te houden, en werd daarbij gedood. Een blikken brief. Men kent de ronde hang-etiketten van karton, oihgovou door een om gevouwen blikken randje. Deze rand worilt uit de metalen plaat geponsd en by de bewerking schieten er dus ronde metalen plaatjes over ter grootte van een kwartje. Iemand die veel van dergelijke eti ketten gebruikt, vond onlangs een dezer ronde plaatjes onder de etiket- ton. Blijkbaar zyn deze in een gevan genis gemaakt, althans er staat in gegrift: „8mörder, gefiingnis Er furt 10.8.1911" en aan den anderen kant„Bitte sehreib miren een paar onleesbare woorden. Het blijft onzeker, of do brief aan eon bepaalden persoon gericht is of, ins Blauo hinein, het verlangen naar een brief te kennen geeft, als afwis seling van het saaie etiketten1 maken. De „koudslachter" v. d. D. te Beesd, die heimelijk met een slede over de Linge een dood kalf wilde vervoeren, geraakte op een plaats, waar hij zich ongezien waande, door het ijs en zakte or tot den hals in. Slechts met groote moeite werd hij, geheel verstijfd, gered. Gistermorgen begaf de te Ooster- boek wonende koetsier Van Veelen zich te voet op weg naar zijn patroon te Arnhem. Onderweg ontmoette hij een voerman en mocht mot diens wa gen een eind meerijden. Ter hoogte van de Klingelbeek word het paard schichtig. Van Veelen sprong van den wagen om het dier bij de teugels te grypen, doch door de gladheid strui- kolde hij en kwam onder de wielen. Door het breken van de ruggegraat was de man terstond dood. In de nabijheid van Losser, even over de gfens. is Zondagavond de ar beider Beekman, uit Gildehaus, door messteken vermoord, vermoedelijk door eenige personen uit Losser, met wie hij te voren in een herberg een woordenwisseling had gehad. De Wageningsche prentbriefkaarten. De heer J. H. J. Elberg te Wage- ningen, heeft zich, volgens de Wage- ninger, met een adres tot den Minister van Justitie gewend, waarin hij, na een relaas van het gebeurde met zijn prentbriefkaart-uitstalling Z.E. vraagt, te willen uitmaken, wat nu eigenlyk zedekwetsend is en wat niet, ovennits hij zyn houvast in die quaestie kwyt is. Het adres eindigt aldus: „Maar thans, Excellentie, heb ik na al het gebeurde nog geen enkel hou vast wilt wèl en wat niet geëtaleerd mag worden. Zelf heb ik twee jonge kinderen, meisjes van 10 en 12 jaar, wier reine geesteswording mij meerwaard sdina al het andere. Wanneer ik mijn étalage in orde maakte deed ik dit steeds zoo, dat deze ook door mijn eigen kinde ren gezien mocht worden. Nimmer kreeg ik dan ook van de zijde van het publiek eenige op- of aanmerking. Ware dit wel het geval geweest, zou iemand, evenals ik, een vader, mijn winkel zijn binnengekomen, zou deze voor de geestesontwikkeling van zijn kinderen gevaar hebben geducht van een of andere afbeelding in mijn éta lage, hoe gaarne zou ik mijn oigen meening opgeofferd hebben en tege moet zijn gekomen aan het verzoek van een£dergelijken vrager. Maar zoo iets kwam nimmer voor. De' actie ging in de hangende quaes tie uitsluitend uit van jonge mannen, die zelf kind noch kraai hebbend, aldus, om' welke reden is mij onbe kend, voor zich kwamen opeischen een brevet van het ware en onver- valschte' zedelijkheidsbegrip. En dat te mijnen koste. Want, Excellentie, ernstig acht ik mij door deze handelwijze gegriefd, ongerekend nog het onaangename van de politie-inmenging en het in op spraak komen van mijn naam in de dagbladen. Gaarne, zeer gaarne had ik dat zoo iots voor de toekomst vermeden kon worden en dat met eenige juistheid aangegeven werd wat van justitiewege als „de zinnelijkheid der jeugd prikJ kelend" wordt aangemerkt, opdat ik niet weder door den eersten den bes ten, die zich als zedelijkheidsapostel wil opwerpen al de onaangenaamhe den ondervind welke dezer dagen mijn deel werden." Vergaan door het drijfijs. Bij Flensburg in de Oostzee is oen schip gezonken «dat door drijfijs lek gestooten was; 100 stuks vee gingen naar de dieptede bemanning werd gered. Over het algemeen is er in de Oost zee zooveel ijs dat hot verkeer uiterst moeilijk gaat. Gisterenmorgen halftwaalf brak een der groote matglazen dakruiten van hot Postkantoor in de Prinsestraat te 's Gravenhage ten gevolge van sneeuw- druk, en viel met ratelend geweld in dq wachtzaal. Gelukkig stond slechts één heer aan het loket „aangeteekende brieven" en kreeg, wonder boven wonder, wel een lading sneeuw op hoed en jas, doch werd door de glasscherven niet ge troffen. Kort daarop brak een tweede ruit. Het 22-jarig dagmeisje van den winkelier Van G. in de Gierstraat te Haarlem heeft bekend 140 damoskleo- dingstukken ter waarde van f 100 te hebben weggenomen. In haar woning is alles in beslag genomen. Haar- moeder had eenige stukken als ge schenk aangenomen, wetende dat deze van diefstal afkomstig waren. Door onbekende oorzaak is gister nacht te halftwee brand uitgebroken in het photographisch atelier van den hoer R. Uges, Oosterstraat te Gronin gen. Het bovenhuis was onbewoond, omdat de heer Uges directeur van de Groninger Bioscoop aan de Groote Markt aldaar is geworden, en daar ook is gaan wonen. De benedenbe- woner, de heer A. Rijskamp, houder van een magazijn van gebreide goe deren, moest met vrouw, twee kinde ren en dienstbode in een bittere koude van 10 graden Celsius in nachtgewaad vluchten en bij buren onderdak zoe ken. Het vuur bleef tot de boven verdieping beperkt. Benedenwoning en magazijn kregen veel waterschade. Rivierberichten. 6 Februari. Keulen, drijfijs. Lobith, id. over 1/5 der rivierbreedte. Nijmegen, id. 1/4 id. Arnhem, id. 1/10 id. Vreeswijk, id. 1/3 id. Westervoort, id. B/8 ld. Deventer, id. 3/4 id. Kampen, ijs vast. Grave, drijfijs over 1/10 der rivierbreedte. Laag- water: Gorinchem, drijfijs over 3/4 der rivierbreedte. Dordrecht^ id. 4/5 id. Schoonhoven, eenig drijfijs. Krimpen, vol drijfijs. Heusden, drijfijs over 1/3 der rivierbreedte. Moerdijk, id. 1/3 id. Hellevoetsluis, id. 3/4 id. Men schryft aan de Java-Bode: 'Vrijdag ji. werd in de buurt van Poerwakarta bewezen, hoezeer men de politie kan missen, indien men slechts betrekkingen onderhoudt met de gees tenwereld en zich te verdedigen heeft tegen inlanders, die voor de geesten wereld eerbied hebben of haar vree zen. Een Europeaan had het ongeluk in een jas die hij met ander goed aan zijn waschman gaf, twee briefjes van honderd gulden te laten zitten. Kort na hot vertrek van den man tot de ontdekking gekomen van zijn vergissing, zond nij hem een inland- schen schry ver na, die evenwel onver richter zake terugkeerde. Wat nu? De ongelukkige vertrok naar Poer wakarta, ging niet naar de politie, waarvan hij wist dat zij hem naa r de nummers zou vragen, welke hij toch niet kende, doch naar een doekoen, van wien hij vernam, dat hij de kunst van hypnotiseeren verstaat. De doe koen beloofde den volgenden dag een weinig rijst gereed te zullen houden, welke allen zonder stoornis in den mond zouden kunnen nemen, behalve de houder der bankbiljetten. Den schuldige zou als het ware door een klem worden verhinderd de rijst te eten en te slikken. En het is voor vast te gelooven wie na door hot godsoordeel te zijn aangewezen, blijft ontkennen, sterft binnen drie dagen. Den volgenden dag de Europe aan stond al gereed zich stadwaarts en naar den doekoen te begeven -- verscheen een oppas met een wasch man op zijn erf, brengende een brief van den Wedono en de twee ver miste bankbiljetten. Kijk, de briefjes waren bij den waterput gevonden en de waschman had er den wedono bijgeroepen. Zoo kon men het gods oordeel ontgaan de Europeaan en de menatoe gelukkig. Toewan Allah's daad, de doekoens en de rijst vormen een voortreffelijke trits, die spoediger en zekerder ketran- gan brengt dan de recherche der in- Iandsche politie. Mdar de toepassing is niet in een staatsblad te regelen en ik heb bezwaar tegen het godsoordeel, aangezien de vrees er voor zoo ver gaat, dat ook wel een onschuldige, onder den invloed van de gewichtige beslissing komend, houding en verschijnselen van schul digheid kan aannemen. Treinvertraging. Wy hebben in de laatste dagen, schrijft de N. Gron. Ct. horhaaldelijk op vertraging in den treinenloop moeten wijzen. Doch zoo erg als het gisteren geweest is, is nog zelden of nooil voorgekomen. En als wij dit beweren, staan wij daarin niet alleen, zelfs machinisten die een res pectabel aantal dienstjaren bij de maatschappij achter zich hebben, ver klaarden ons dat het no£ nooit zoo erg geweest is. En ook reizigers klaagden ernstig hun nood. 't Was dan ook meer dan erg. De strenge vorst had de wissels doen bevriezen. Ze konden eenvoudig niet meer werken. Langzamer rijden was daarvan het gevolg. En niet alleen de wissels, maar ook de stoombuizen, die zich tusschen de rijtuigen bevinden, waren een ijsklomp, zoodat aan bijna ieder station de wagenmeesters ze na moesten kijken. Zoo had men te Zwolle pas de buizen flink ontdooid of ze waren in Dedemsvaart al weer niet van het ijs vry te maken. De vertraging vond bovendien mede haar oorzaak in don dienst zelf. Kwam het personeel van den arriveerenden trein aan, dat onmiddellijk zijn dien sten weer voor den volgenden trein geven moest, dan was deze trein nog niet voor. Én kwam deze, soms na uren vertraging binnen, dan moesten de goederen nog ingeladen worden. GOUDA, 7 Februari 1912. Kamerverkiezing Hilversum. De uitslag van de heden te houden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Hilversum (vac. Baron van Heemstra) zal hedenavond aan ons Bureau Tiendeweg en aan het Sigarenmagazijn van de fa 0. G. van der Post, Hoogstraat worden bekend gemaakt. Brand. Hedenmiddag tegen 1 uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de Coöperatieve Maalderij van den Boerenbond aan de Vest alhier. De brand werd ontdekt doordat rookwolken stegen uit het dak van den zolder boven het ketelhuis, waar op een groot aantal meelzakken waren geborgen. Weldra sloegen de vlam men uit en tasten het ketelhuis en machinegebouw aan. De brandweer die intusschen was gealarmeerd rukte aan met spuit 3 en een slangenwagen uit kring 3 en motsht deermede er in slagen den brand na eenigen tyd meester te worden. Ketelhuis en Machinegebouw brand den geheel nit, het bovengedeelte daarvan stortte in. Ook het kantoor werd geheel door het vuur vernield. Aan de machine, die op het oogen- blik van den brand in werking was en gedreven werd door een gasmotor van 45 P.K. is groote sohade toege bracht. Het aangebouwde pakhuis, waarin beneden zoowel als boven een groot aantal zakken gemalen en ongemalen graan waren geborgen, is gespaard. Beneden is er eenige waterschade aangericht. Ook de woning van den molenaar, den heer R. van den Berg, vlak naast het ketelhuis gelegen heeft door vuur en water geleden. Do schade is echter gering. Gebouw zoowel als inventaris zijn verzekerd. Autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig.. Nu de dooi zoo sterk is ingetreden is het met het ijsvermaak ineens uit. De S ingels, waarop gisteren nog druk schaatsen gereden werd, hoewel het ijs reeds zacht was, staan nu onder water. De vaart zoowel naar Rotterdam als de binnenvaart naar Boskoop en verder is nog gesloten. Petroleumwagen te water. Door de gladheid van den weg is Maandagavond onder de gemeente Polsbroek een groote petroleumwagen van de firma Reneman v-an der Heiden alhier te water geraakt. De wagen was met drie paarden bespannen, en werd gevoerd door den koetsier de Grauw, terwijl nog een jongen op den bok had plaats ge nomen. Het zware gevaarte was niet te houden en stortte in de Wetering. De koetsier sprong nog bijtijds van den bok, doch kwam in de sloot terecht, ,de jongen kon zich nog op het land redden. Kwetsuren liepen zij niet op. De paarden werden op het droge ge bracht de inhoud van den wagen ging geheel verloren. Met zeer veel moeite is men er gis teren in geslaagd den zwaren wagen weer op den weg te krijgen. In de gisteravond gehouden huish, vergadering der afd. Gouda van de Alg. Ned. Timmerliedenbond werd besloten, in samenwerking met de Centr. Bond v. Bouwvakarbeiders en de R. K. Timmerl. Ver. „St. Jozef (indien deze er genoegen mee nemen) een adres aan den Gemeenteraad te zenden om-over te gaan tot wijziging van het Gemeenteraadsbesluit van 3 Sept. 1901. (Regeling der loonen bij aanbesteding van Gemeentewerken). Tevens besloot de afd. haar jaarfeest te vieren op Zaterdag 24 Febr. in Café Harmonie. Na afloop der gèwone agenda werd door den voorzitter de door Mr. P. J. Troelstra ingediende motie over ouder domspensioen toegelicht, waarna met algemeene stemmen de volgende motie werd aangenomen, welke aan de Tweede Kamer zal worden opgezon den De afd. Gouda van den Alg. N. T. B., in huish. vergadering bijeen op Dinsdag 6 Febr. jj.l., kennisgenomen hebbende van de door Mr. P. J. Troel stra op 5 Dec, j.l. ingediende motie om als overgangsmaatregel toe te pasBen art. 357 van het wetsontwerp Talma gezien het gunstig cijfer der staats inkomsten, waaruit blijkt een meerdere opbrengst van 7millioen gulden; dringt er bij de Tweede Kamer op aan, in het belang van de ouden arbeider, deze motie zoo spoedig mo gelijk aan te nemen. Pisüisse en Blokzijl. Naar wij vernemen zullen de be kende Journalisten-Chansonniers Louis Pisüisse en Max Blokzijl, die na hun terugkeer uit het verre Oosten, hier te lande nieuwe triomfen vieren als vertolkers van» het Internationale Levenslied, ook in onze stad een van hunne liederen- en voordrachtavonden geven waarmee zy overal blijkens de eenstemmige opinie van publiek en pers zulk uitbundig succes verwierven. Voorloopig is als datum van hun optreden bepaald de 13e Februari a.s. in de Sociëteit „Ons Genoegen. De lezing van Mej. Annie Salomons voor den Ned. Bond van Vrouweb- kiesreoht afd. Gouda over de Nea. Literatuur zal niet op 1 Maart zooals aanvankelijk bepaald, doch op 4 Maart plaats hebben. Dinsdagavond 8 uur fcal voor de Damclub Gouda in Café „Vredebest" een simnltaan-seanco worden gespeeld door den heer H. Hoogland Jr., van Utrecht. B. en W. van Benschop stellen aan den raad voor om een renteloos voor schot van f 10.000 te verleenen voor de doortrekking van de ontworpen lijn Gouda-Sohoonhoven naar" Utrecht. Stolwijk. Aan mej. W. C. de Ko ning is om gezondheidsredenen voor onbepaalden tijd verlof verleend uit hare betrekking van onderwijzeres aan de eerste openbare lagere school alhier. Vlist. Maandag-nacht zijn bij den landbouwer C. J. van Mastwijk alhier drie eenden ontvreemd. De politie doet onderzoek; tot heden zonder resultaaat. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Lichamelijk letsel door schuld In het begin van November van het vorig jaar had de 30-jarige metselaar P. V. te Gouda, aldaar aangenomen de gevels van eenige woningen te verbouwen. Daartoe moest een steiger worden aangebracht; het daarvoor be- noodigde hout had bekl. V. door den werkman C. de Jong, die reeds tien jaren bij hem in dienst was, in zijn pakhuis laten uitzoeken. Dit hout lag'daar reeds ongeveer een jaar en bekl, had zelf geen acht geslagen op het uitzoeken, omdat hij oen verzwering in het gezicht had. Het oude hout was niet van het nieu we gescheiden. Een gedeelte ,van de stelling was gezet op 21 Nov., den volgenden dag was daarvan een kor- teling gebroken en bij zijn verhoor voor den rechter-commissaris heeft be klaagde opgegeven, dat hem dit den zelfden dag was medegedeeld. Ter te rechtzitting verklaarde hij, zich daar van niet bewust te zijn. De president liet zyn in de instructie afgelegde verklaring voorlezen. Beklaagde wilde echter niet toestemmen, dat daarin de waarheid is neergelegd en bleef bij wat hij thans verklaarde. In de in structie had hij ook toegestemd, dat de korteling, die op 25 Nov. brak vermolmd was. Thans verklaarde hij, dat deze paal „ongeveer verrot" was. Den 27on Nov, was een gedeelte'van de stelling bijgebouwd en den vol genden dag stortte de werkman A. Versluis, tengevolge van het breken van de korteling, van een hoogte van twee en een halve meter. De man ontwrichtte den linkervoet en was eenige weken niet in staat zijn werk te verrichtten. Des middags had bekl. van dit ongeval bericht gekregen en was hij naar den steiger gaan zien. Versluis verklaarde, dat acht wonin gen verbouwd moesten worden. Tel kens werd voor twee der huizen een gedeelte van de stelling gebouwd. Met dr. Waal en de Knikker had get. op 24 Nov. de stelling opgebouwd. De W$al kwam later met een vracht steenen naar boven, waar get. met selde. Toen de Waal de Bteenen neer zette, viel get. naar beneden. Zes we ken kon hij zijn arbeid niet verrichten. Hij was behandeld door dr. P. de Boer, die verklaarde, dat de ontwrichting vry ernstig was. De dokter meende, dat V. vier k vijf weken niet heeft kunnen werken. De Waal had evenmin als Versluis kunnen zien, of er slechte palen bij het hout van de stelling waren. Den 22en viel get. naar beneden, maar kwam er goed af. Den 240n was de steiger verder opgesteld en den volgenden dag viel get. met Versluis daar vanaf, maar kwam er weer zonder ongeval af. Gekraak hadden zij niet gehoord; toen dit gedeelte gereed was, achtten zij de spanning te groot en hadden op eigen initiatief nog een dwarshout aangebracht. Ook de knikker had er niet opge let, of het hout voor den steiger hoed was. Get, had den 22en aan bekl. ge zegd, dat een korteling gebroken was en de Waal gevallen was. Den avond van den 24en had bekl. aan get. op gedragen aan het nieuwe gedeelte een dwarsbalk bij te bindenget. had dit medegedeeld aan Versluis en de Waal. die dus niet op eigen initiatief nog een hout aanbrachten. Get. J. M. Bakker, inspecteur van bouwtoezicht, had den steiger nagezien en er geen aanmerking op gemaakt. De president sprak de meening uit, dat dit toezicht dan nogal oppervlak kig is, maar get. antwoordde daarop dat b.v. de gebroken korteling dit genoeg was, maar van |binnen niet goed. Dit laatste was echter van bui ten niet te zien. Get. had niet gehoord dat op den 22*n een korteling gebro ken was. Toen hij na het ongeluk op den 250u vernam, dat het hout gedeel telijk zes zeven jaar oud was, had hij de stelling afgekeurd. Hout van dien ouderdom voor een steiger te gebruiken, is altijd gevaarlijk. Over het algemeen, zei getuige, wordt daar over te licht gedacht. Als bouwer staat bekl. gunstig bekend. De opperman C. de Jong, door de verdediging voorgebracht, verklaarde, telkens voor een stelling van twee panden, hout te hebben uitgezocht. Voor het eerste gedeelte had bekl. hout gegeven get. had genomen wat voor de hand lag, de patroon kwam toen niet buiten in verband met de verzwering in zijn gezicht. De officier meende, dat bekl. had moeten oontroleeren, welk hout voor de stelling gebezigd werd, temeer daar hij als aannemer wist dar het gevaar lijk was hout van zes of zeven jaar te gebruiken. Gerequireerd werd een week hechtenis, ter zake van het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Mr. J. A. de Wilde van 's-Graven- hage, voerde aan dat bekl. als burger zoowel als bouwer gunstig bekend staat on men van hem solide werk gewoon is. De onvoorzichtigheid door bekl. begaan achtte pleiter niet van den aard, dat daarvoor hechtenisstraf moet worden opgelegd, temeer daar hier toch ook nalatigheid is van de zijde van het bouw- ep woningtoezicht. Bovendien was het van de metse laars onvoorzichtig om niet toe te kijken met wat voor hout zij de stel ling bouwden. Bekl. stelde in de Jong gróót vertrouwen het hout was oud on daarom had bekl. misschien kunnen vermooclen dat het niet meer deugde, maar aan de buitenzijde was dit in ioder geval niet te zien, Bekl. wist niet (lat op den 22on een ongeval had plaats gehad wat hij daaromtrent op gaf bij de politie en aan don rechter commissaris, verklaarde hij in zeer zenuwachtigen toestand. De werklieden voerden bovendien bekl's bevel, een lange korteling extra aan te brengen, niet goed uit. Hadden zij dit wel gedaan, en niet eon to kort hout genomen, dan had het ongeval waarschijnlijk niet plaats gehad. Van roekeloosheid kan hier dus, naar plei- ter's meening, geen sprake zijn. Pleiter wees voorts op een onjuist heid in de dagvaarding tot betrokking van dit feit en was vaij oordeel, (lat bekl. ook deswege zal moeten worden vrijgesproken, althdns ontslagen van rechtsvervolging. De kantonrechter te Gouda veroor deelde bij vonnis van 8 Nov. den 35 jarigen visscher Th. C. Z. te Wad dingsveen tot f 2.50 boete, subs. 5 dagen hechtenis, ter zake van over treding van de ^isscherywet. Bekl. was van dit vonnis in appél gekomen. Hij had op 24 Aug. gevischt met een palingfuik in een wetering van den polder Bloemendaal. Hij was in het bezit van een schriftelijke ver gunning van den pachter van het land, v. d. Dussen, en meende dat dit voldoende was. De vischhandelaar L. P. A. v. Oor schot, te Gouda, had het water ge pacht van den polder. De secretaris van den polder, de heer A. Kreupeling, verklaarde, dat aan den polder het vischrecht was af gestaan door den eigenaar van het water, L. Moens, die het water en het land verkocht heeft aan den landheer d. Dussen. Bij dien verkoop was uitdrukkelijk gezegd, in tegen woordigheid van v. d. D., dat het vischrecht aan den polder was afge staan. Bekrachtiging van het vonnis werd geëischt. De rechtbank veroordeelde J. S. S., 28 jaar, en P. de H. 36 jaar, stokers zonder vaste woonplaats, resp. wegens diefstal van een paar pantoffels en diefstal van een paar schoenen te Gouda, ieder tot twee maanden gevangenisstraf. F. H. L., 23 jaar, heiër te Gouda, wegens mishandeling, tot f 10 subs. 10 dagen hechtenis. Vrijgesproken werd A. C. K., 21 jaar, alagerskecht te Capelle a/d. IJssel, beklaagd geweest van diefstal van een reep chocolade. KERKNIEUWS. Zondag j.l. heeft te Roordahuizum een stemming plaats gehad voor het kiescollege. De candidaat van de me destanders van ds. Boers, de heer B. Sixma, werd gekozen met 55 van de 60 uitgebrachte stemmen. De tegen- party was weggebleven, omdat, naar haar beweren, de stemming ongeldig was. Immers, zoor edeneerden zy, hot exploit, waarbij de heer Burgy zijn lidmaatschap van de kerk had opge zegd, kon niet als geldig worden be schouwd, daar in dit exploit Bprako was van een opzegging van het lidmaat schap der Ned. Herv. gemeente te Roordahuizum er thad moeten staan van de Ned. Herv. Kerk. De heer Burgy was in dien gedachtegang nog geen lid van de kerk af en derhalve nog geen lid van het kiescollege. De heer Burgy, zegt men, heeft een brief ontvangen van {denVoorzitter van het classicaal bestuur van Leeuwarden, waarin deze erop wijst, dat men niet bedanken kan voor het lidmaatschap van een gemeente, maar alleen voor dat der kerk. Op zich zelf is dit juistformeel moge er op het exploit die aanmerking te makeu zijn, in den brief aan den kerkeraad van den hoer Burgy is deze font echter niet gemaakt en doet hij opzegging van zijn lidmaatschap van do Ned. Herv. Kerk. Wil men nu tegen deze stemming protesteoren, dan zal 't classicaal bestuur van Leeuwarden te beoordeelon"'/, hobbon, of oen juist schrijven aan don kerkeraad krachte loos kan worden gemaakt door een onjuistheid in een later uitgebracht exploit. 5do KI. Trokking v. Woensdag 7 Febr. No. 635 f 100.000. 9990 f '25.000. 4857 en 7931 ioder f 1000. 10778, 11648, 17286, 18485 en 2032S ieder f 400. 8751, 9901,15083,15632,17248 en '20163 ieder f 200. - 1692, 2174, 5492, 7580, 8306, 15114, 19565, 20152,'20405 en 20456 ieder f 100.. Prijzen van f 70. 11184 98 3200 8414 46 .8606 44 8845 09 8716 27 8871 91 4048 74 4888 88 44H6 4500 08 4845 49S4 90 6121 5127 74 5370 5428 97 5507 84 5818 47 5780 585(1 5U97 0877 6412 85 8581 8710 70 79 0017 98 7159 02 7815 7472 7557 7048 7888 8012 19 8204 8875 8440 58 88 8601 64 80 01 8037 8729 34 8821 117 8079 80 9187 75 88 9850 9412 9500 11 83 9854 9028 10028 41 58 70 10310 10488 63 10604 10600 10715 10881 45 02 98 10906 11072 08 11142 11215 25 11886 11484 11610 11779 11880 93 11917 12145 1221» 12305 80 80 12448 72 12009 12701 19B40 18087 40 72 18425 55 18006 18859 14106 14823 54 02 14429 80 14780 14827 15082 54 15111 15809 15850 15008 9 10151 16621 82 10655 07 10709 28 18884 10974 08 17150 97 17214 88 17813 20 17085 75 17724 39 17805 17947 18008 02 88 18123 80 18210 80 52 08 18118 00 70 80 18555 18712 18 71 19171 10200 10305 10414 04 94 10554 00 94 97 19000 27 80 49 80 19760 19810 20000 20190 20219 87 20680 20520 20711 78 20888 5e Klasse 14e Lijst No. 6492 f 70 m. z. 4692 f 70. Vliegtuigen in den oorlog. Londen, 6 Febr. De Bond van Internationale Arbitrage laat een petitie circuloeren tegen hot gebruik van vliegtuigen in den oorlog. De staking der Taxi-auto's. Parijs, 6 Febr. De Maatschappij van taxi-auto's van Levallois—Porrefc hoeft Dinsdagochtend 75 auto-taxi's en 8 omnibussen, dat is 10 meer dan gisteren in dienst gesteld. Inbraak te Amsterdam. De Amsterdam8che""recherche^is"er in geslaagd een bende van 7 personen te arresteeren, die vordacht worden de groote inbraak bij de Allg. Electr. Gesellschaft te Amsterdam tejhebben gepleegd. Een hunner Silaskief, een stakende electricien der firmajheeft reeds be kend. Een aeel van het gestolen geld is reeds teruggevonden. De Duitsche Rijksdag. Berlijn 7 Febr. De keizer heeft he den zelf den Rijksdag geopend. In de troonrede werd niets behan deld hoe de kosten moeten worden gedekt van de nieuwe leger en vloot- ont werpen. Het verluidt dat in de nieuwe vloot wet nog 3 dreadnoughts zullen wor den aangevraagd. De kosten daarvan zullen over 6 jaar verdeeld moeten worden. van Wintermantels, - Costumes, Ulousen, J upes, Jupons, Robes en Japonstoflfen alsmede PELTbRIJEI van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 762.3 te Riga, laagste stand 727.6 te Horta. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige tijdelijke wel licht stormachtige zuidelijke tot zuid westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, zelfde tempera tuur. 7 FEBR 1 Maatslecuiugeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pót Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bunk en Crediet-Instel- lingen. Nod. Bankaandoelen Iinlustr Ondernemingen Amorican Car Sc Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting&Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. y. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstell. en Cultuur Ondernemiugeu Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij.C.v.A ni)i|buuw M(jeu. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuiu-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mljcn. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Biversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. IloU. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats- spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlugeu. Amsterdam Aand3 pot Hongarije. TheLs-Re- gtuirungs-Ges. 4 pet. Prolongatie 3 pCt. Amerikanen vast, Petroleums kalm, Tabakken iets lager, Culturen vaster, Rubbers iets beter, Mijnen prijshou- Idend, Nat. Staatsfondsen iets minder, Buitenlandsehe prijshoudend, Tram waarden beter. )12. Vorige Koers- Koert rtn beden. 83»/, 83'/, 913/,fi 91 Vu 64'/, 100»/, 100»/,, 88'/,, 88"/,, 93 89»/, 87 1047, 867 687, 68'/, 211 60»/, 51 86»/, 86'»/,a 26»/,, 26»/, 00»/, 61 Vit 242»/, 300 186'/, 212'/, 707, 77'/, 480 61'/, 466 62'/, 144 144 400 466 430 184 183'/, 120 20'/, 20»/,» 112 V, 112'/, 16 40 4'/,. 11 117,6 82'/, 82'/, 96'/, 96'/, 63»/, 63»/,, 183'/, (104.— 997„ 99'/, 29'/,, 30»/,, 162 77,6 162'/, 77, lol'/,. 1017,6 1102'/, e

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2