bank jen” Roina Cacao h No. 11786. De beste voor den prijs 1 DE VOLKSDRANK Donderdag 8 Februari 1912^ XTïetx“WS- ezx -^.d-TrextexLtïe'bla.ca. voor G-o’ux.cLsu en Orncxstrelbcezx. 60e Jaargang. behalve Zon en [oogstraat 4 t. Sixitexi land. 1. Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. ttferneóeróe rfrots. krediet aan c van niet- WARENHUIS, Spnislr. Den Haag. Overschoenen en Winterpantoffels. by uitnemendheid. - Feestdagen. Telefoon Interc. 82. VAN HOOTEN'S Verschynt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. kachel bij het amphiteater DIEST-. j (Wordt vervolgd). Brinkman 4 Zn. aflevering. >uder, den Heer lND PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Zwitserland. De Zwitsersche bondsraad vraagt van de volksvertegenwoordiging een 'Sfrs. voor de aanschaffing van nieuwe houwitsers en machine-geweren. GOED on GOEDKOOP. VOEDEND tn GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. 1 Kg. 1.501% Kg; fOA2{ - O.8O|yio„ - 0.18 ^éunie”, 8 uur, ouweukiesreoht. ie Salomons. ij geregeld tijdig L ontvangen vnn *n, vermakelijk- a dan in onna s NDANTZIG, slaap is den laatsten 'tijd eenigszins onrustig. ur. Verg, van de voor Bouwbedr. Geh.-onth. Ver. ir. Chr. Voor- icitiauopenbare vervullen dan zult gij het vaderland een grooten dienst bewijzen. Van onze bereidvaardigheid, inter nationale geschillen langs minnelijken weg te beslechten waar zulks aan Duitschlands waardigheid en belangen paste, gaven wij door het sluiten van onze overeenkomst met Frankrijk een nieuw bewijs. Naast handhaving van onze verbonden met de Oostenryk- Hongaarsche monarchie en het ko ninkrijk Italië blijft mijn politiek erop gericht, met alle mogendheden vriend schappelijke betrekkingen te onder houden op den grondslag van weder- keerige achting en goeden wil. In het vertrouwen op de gezonde krach ten van het Duitsche volk zie ik met gerustheid, en bouwend op Gods ge- anoegenu, open- A. P. Spreker Engelanp. Er is zoo vreest de Daily News geen twijfel aan of de houding van de dokters brengt de toepassing van de verzekeringswet ernstig in gevaar. Er hebben nu27,000 dokters zich verbonden, hun diensten voor de wet te weigeren. De beslissing over hun houding zal den 21en dezer op een vergadering van het Britsche Genees kundige Genootschap worden geno men. Van wege het Internationale Arbi- trago-Verbond is oen verzoekschrift aan de mogendheden gericht, teneinde hen te bewegen, het samen eens te worden om vliegtuigen en luchtsche pen niet in den oorlog te gebruiken. Nog is het tijd, zegt hot, tijd, nu de vervaardiging nog niet tot een groote nijverheid is geworden. Het Engelsche verzoekschrift is door tal mannen van naam geteekend „hoogleraren, geeste lijken (o-, a. verscheiden'Anglikaansche bisschoppen), schrijver^ kuMtenaars enz. P RIJS” D E RAJ) VEftTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. is bestemd om te worden: (.0IDMIIE COURANT. vatting onmogelijk wordt. Wanneer deze eischen worden inge willigd zal de oppositie anderzijds zor gen, dyt de aanneming der legerwet mogelijk wordt en verder wil zij dan meewerken aan een wijziging in het reglement van orde in den Rijksdag, waardoor de verijdeling der recruten- bewilliging door obstructie on mogelijk wordt. Natuurlijk zal er van de zijde van de Oostenrijksche regeering een enormen tegenstand komen. In het bijzondet van den Oostenrijkschen minister-president graaf Stürgkh, die npg altijd droomt van een één en ondeelbaar rijk, is op geen medewer king te rekenen. De onderhandelin- gen zullen vrij waarschijnlijk nog wel eenigen tijd in beslag nemen. Zaterdag wordt gerekend, zal graaf Khuen in< het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden den uitslag mededeo- len, als de onderhandelingen tenminste dan zijn afgeloopen. nen, behalve op één punt.” „En dat is „Dat je de oudste van ons bent, al ben je 10 minuten vroeger geboren. ‘Er zijn doktoren, die op wetenschap pelijke gronden hebben aangetoond, dat van tweelingen degene, die het laatst ter wereld komt, eigenlijk de oudste is.” „Gekheid, ik ben de oudste en moet dus voor je zorgen. Ben ik niet altijd je moedertje geweest, groot kind, wil je mij dat genot ook nog ontnemen Heel mijn hart, al mijn denken en streven, mijn geheele liefde, mijn laat ste ademtocht zal aan jou gewijd zijn jij bent mijn alles op de wereld, mijn geliefde broeder Terwijl George zich geweld aandeed om zich te ontworstelen aan de meer en meer toenemende liefdé voor Elisa beth, gaf zijn vriend zich onbeteugeld over aan het zalige genot bemind te worden en te beminnen. Nog slechts weinige dagen en Gertrude zou naar huis terugkeeren om'de laatste maand vóór haar huwelijk bij moeder en zus ter door te brengen. Hij haakte naar hare terugkomst, daar hij haar dan eiken dag zoude kunnen zien. Gertrude verlangde niet zoo bizon- der naar haar ouderlijk huis de aan gename, ongedwongen toon, deonbe- Oostenrijk-Hongarije. Deze tweelingstaat heeft op parle mentair gebied al heel wat meege maakt. Sedert jaren wordt er in de vertegenwoordigende lichamen betrek kelijk weinig tfitgevoerd. In het bij zonder in Hongarije wist de oppositie door obstructie vrijwel allen wetge- venden arbeid onmogelijk te maken. Tevergeefs heeft men van verschil lende zijden getracht de twisten bij te leggen, echter steeds zonder resul taat. Een der hoofdoorzaken van de conflicten aldaar was de onmondigheid, waarin Hongarije steeds werd gehou den. Oostenrijk beschouwde Hongarije meer als een wingewest, dan als een gelijkgerechtigd land. Dit was den nationalen trots der Hongaren te be- leedigend. Slechts de Keizer is bij de Hongaren, waar hij den titel van Koning heeft, nog gezien. Verder staat alles wat uit Oostenrijk komt in een kwade reuk. De aartshertog- troonopvolger mag zich volstrekt niet in de gunst der Hongaren verheugen. De onmin is trouwens wederkeerig. Thans schijnt het echter dat er mogelijkheid bestaat dat de oppositie vrede zal sluiten. Daardoor zou het mogelijk worden, dat de legerwet zal kunnen worden afgedaan. De Hon gaarsche minister-president, graaf Khuen Hedervary heeft Zondag op een audiëntie bij den Keizer-Koning meegedeeld, hoever hij met de onder handelingen was gekomen. De oppositie heeft de volgende wen- schen geformuleerd le vraagt zij van de regeering de verklaring, dat zij in de legerkwestie den wensch naar invoering van de wapens op standaarden en vaandels in dualistischen zin zal oplossen, zoo- dat dus de Hongaarsche troepenaf- deelingen Hongaarsche wapens zullen voeren, 2* vraagt zij dat in de nieuwe mi litaire strafwetten de Duitsche taal niet als diensttaal zal voorkomen, 3° dat de bepalingen over het on der de wapens roepen van aanvul- lingsreserven zoodanig zullen worden ingericht, dat daardoor het recht van den Hongaargchen Rijksdag om het recruten-contingent vast te stellen, niet worde bekort, 4e wijziging in de bepalingen van de legerwet voor Bosnië en Herze- gowina, zoodat een trialistische op- f 1.25 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1.50 Idem franco per post 1 00 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren krompen voet, waarop de Van Spanke- rens leefden, de hartelijkheid en toege negenheid der oude lui vormden een levendig contrast met de ouderlijke., woning, waar ze wel wist, dat men, ten minste, wat hare zuster betrof, haar met een wangunstig oog aan zag. Ze troostte zich evenwel met de ge dachte, dat het slechts voor korten tijde zoude zijn. De tijd, dat ze het huis, hetwelk haar zoo lief was ge worden, voor eene wijle zoude vaarwel zeggen, was ingekrompen tot een paar dagen en het op handen zijn ver trek stemde allen min of meer droef geestig. „Nog een paar dagen, Gertrudezei mevrouw Van Spankeren. „’t Zal ons zeer vreemd vallen, beste meid’’, sprak de oude heer, „maar ge lukkig duurt uwe afwezigheid niet lang want al komt Frans je opeischen als zijn onvervreemdbaar eigendom, kunnen we je toch eiken dag zien, omdat jelui vlak naast ons komt wonen en onze tuinen aan elkaar grenzen. Maar zeg eens, vrouwtje, ik heb nog niets gehoord over je huwelijksreis, waarheen zal die zijn!” „Naar de hel”, bromde fr$de Van Reuth tusschen de handen. Ze ver scheen juist op den drempel en had de laatste woorden opgevangen. Hare Duitschland. De afgebrande hofschouwburg te Detmold was een millioen waard en het eigendom van den vorst, die het gebouw slechts voor 106,000 mk. had laten verzekeren. De Detmolders weten echter, dat zij gerust op een nieuwen schbuwburg kunnen rekenen, daar hun vorst tot de rijkste in het Duitsche rijk behoort. Het is nu uitgemaakt, dat de brand ontstaan is door het te hard stoken van een kachel bij het amphiteater boven de vorstelijke loge. De Troonrede. Uit Berlijn, wordt d.d. 7 dezer ge meld De 'Troonrede, die de Keizer voorlas, heet in naam van do verbonden re- geeringen den nieuwgokozen Rijksdag welkom. „De hechtheid van het Rijk en de staatsorde ongeschonden te be waren, de welvaart van het volk in alle lagen en standen te vermeerderen, de kracht en het aanzien van de natie te beschermen en te verhoogen is, zegt de Keizer het doel mijner daden. Daarin weet ik mij eensgezind met mijn hoogen bondgenoot en ik leef in de overtuiging, dat ook gij als uitverkoren vertegenwoordigers der natie, uw beste krachten zult wijden aan den gemeenschappelijken arbeid”. De Troohrede zegt dan, dat de geest van sociale voorzorg ook in het ver volg bij de rijkswetgeving moet heer- schen en dat, door vasthouden aan de tot dusver gevolgde strenge grondbe ginselen, het Rijk binnenkort tot vol komen gezondmaking zijner geldmid delen moet geraken, alsmede dat do verbonden regeeringen de grondslagen der Duitsche politiek ook in het ver volg, bij de voorbereiding der nieuwe handelsverdragen niet zullen verlaten. Verder wordt gezegd. „Het welslagen van onze werken des vredes in het land en over zee hangt daarvan af of het Rijk machtig genoeg zal blijven om nationale eer, eigendom en recht matige belangen in de wereld ten allen tijde te beschermen en te ver dedigen. Het is daarom mijn voort durende plicht en zorg, de weerkracht van het Duitsche volk, dat geen ge brek heeft aan manbare jongelingen, te land en te water te behouden „en te versterken.” De wetsontwerpen, die dit doel beoogen zijn in voorbe reiding en zullen u met voorstellen tot dekking der hoogere kosten be reiken. Helpt gij deze groote taak d. HOOGEN. z. v. ABS- ation”, 8!/a uur. ib „Ter Gouw”. i“, Uitvoering ig. „St. Grego- oneel. en Woningtoez. ig Onderstands- Lnpenzorg“. lebest”, 8 uur. multaan-séance. anoegen”, 8 uur. isse en Blokzijl. onieu, 8’/. uur, rat.-kas „Draagt enoegen“, open- L P. Spreker de er. 8 uur. Feeat- gezelschap „Ju- ienoegen” 8 uur, m. „Trouw aan ng- enoegen” 81/1 u. binnenkomst gaf aan het gesprek een andere wending en de gedane vraag bleef onbeantwoord. „Gertrude begon zö, zeer rad spre kende, „het is zulk hemelsch mooi voorjaarsweer, zullen we voor het laatst nog eens een ritje maken In afwachting van je instemming heb ik maar vast laten zadelen. Zie daar komen de paarden al aan doe maar vlug je rijkleed aan. Ik stijg vast op.” „Zeer gaarnewe kunnen dan onze geliefde plekjes nog eens bezoe ken. Ga je gangik ben onmiddelijk klaar.” Waarom sidderde de hand van Hé- léne, toen ze de teugels greepwaar om overtoog een doodelijk bleek hare wangen en aarzelde ze een oogenblik, alvorens den rijknecht te bevelen, haar bij het opstijgen te helpen Gertrude liet zich niet lang wachten en na de oude lui lachend te hebben toegewuifd, reden fyeide meisjes lang zaam den glooienden oprit af, die naar den straatweg voerde. De heer Van Spankeren zag haar met een peinzenden blik na, zoodat zyne vrouw, welke dien bezorgden trek op zijn gelaat zag, vroeg „wat is er, Frits!” Hy haalde de schouders op. 27) „Het wil er niettegenstaande al uwe betoogingen en redeneeringen nog niet bij mij in. Jij, de trotsche, fiere Elisa beth Van Rensburg de echtgenoote van den volksman George Delgers Ze lachte luidkeels, een zilveren, helderen lach. „George een volksman Hoe lang Och Paulgeloof me, met dezen eenen vinger”, en ze toonde hem haar roos kleurige pink, „leid ik hem, waar heen ik wil, als het mij behaagtlaat ik hem een koenen sprong doen naar de tegenpartij. Denk je ook niet, dat ik daartoe de kracht bezit, de macht heb?” En zooals ze daar stond in den vol len bloei harer rijpe schoonheid moest hij bij zich zelve toegeven, dat het voor eiken man, wie dan ook, moeilijk zou vallen, haar betooverden invloed te weerstaan. „Je steekt een storm tegen mij op, schoone zus, en dan moet men zeil minderenik verklaar my overwon- „Je bent toch niet bang voor een ongeluk Dan zou het beter zijn haar den rijknecht na te zenden." „Een ongeluk, hoe kom je daar bij De oude Smilax is de jaren van den hartstocht al lang te boven, hij zal Gertrude niet afwerpen, je kunt wel een zuigeling op zijn rug zetten. En Héléne is een vrouwelijke cen taur „Er is toch iets, dat je hindertwou je mij bedriegen. Wat is het, beste?” en ze trad naar hem toe en legde de hand op zijn schouder. Jeanne” sprak de heer Van Span keren ernstighet is misschien kin derachtig dwaas, opgeruimd, maar ik kan in de laatste dagen de gedachte niet van mij afzetten, dat Héléne niet erg ingenomen is met het huwelijk van Frans. Hebt ge wel gemerkt, hoe slecht ze er tegenwoordig uitziet, bleek, met oogen die branden in hun kassen, door donkere randen omgeven. Soms vla gen van doffe zwaarmoedigheid, dan weer buien van uitgelaten vroolijkheid, wispelturig als Aprilweer, zoo geheel verschillend van de Héléne van vroe ger.” Italië en Turkije. In Barka. erediet van II Het Turksche ministerie van oorlog heeft een telegram van majoor En ver hei ontvangen, meldende dat de Turken en Arabieren drie nachtelijke aanvallen op Derna en Bengazi gedaan hebben, waarbij de Italianen zware verliezen hebben geleden. De Turken kregen 30 dooden en 40 gewonden. De Italianen lieten 400 dooden en groote voorraden levensmiddelen on munitie op het veld achter. Perzië. De Weensche „Allg. Korr.” meldt, dat tusschen Duitschland en Rusland wordt onderhandeld over een nieuwe Duitsch-Russische conventie betref fende Perzië, welke zou zijn noodig geworden door de gebeurtenissen in Perzië van den laatsten tijd. Belgis. De Groothertog van Luxemburg. De toestand van den Groothertog verergert voortdurend, hoewel de zieke nog in voldoende mate voedsel tot zich neemt. Ook het hart werkt over ’t algemeen nog voldoende, maar de Noorwegen. De vrijzinnige linkerzijde in het Storting heeft met 14 tegen 7 stemmen besloten, Konow, den minister-presi dent, ondanks zijn rede over den taal strijd, haar vertrouwen niet op te zeg gen. Do rechterzijde echter, die.de tal rijkste regeeringspartij is, heeft be sloten, op zijn heengaan aan te dringen. Tidens Tegn, het blad van de vrijzin nige linkerzijde, spoort Konow aan, vrijwillig"af te treden. Vermoedelijk krijgt Noorwegen bin nenkort zijn eerste vrouwelijke pro fessor. Dr. Kristine Bonnevle, conser- vatrix aan het zoölogisch laboratorium van de universiteit van Kristiania, zal tot hoogleerares worden benoemd, als het Storting de aangevraagde 2100 kronen voor dat doel toestaat. De hoogleeraren van haar faculteit zijn eenstemming van oordeel, dat zij een eerste kracht is, ten volle gerechtigd om een professoraat te bekleeden.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1