GLAZEN, I 'risïa w No. 11788. behalve Zon- Verschijnt dagelijks en Tweede Blad. KENNISGEVING. JAXSKEBk I Zaterdag 10 Februari 1912.. DDE. Janskerk, der ■keningen enz. ABETH, veevoeders. KHAMM, Telefoon Interc. 82. 50e Jaargang. £Tiexx"ws- ezx ^-cL^rextexxtie'bls-d- voor Gro-kxd.se exx Oxxxs'trsZbcexx. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 8TATEN-GENERAAL. ons Parlement. Een week debat zullen Het kind Jriükman Zn. f r beroemde erkgdazen Sunie”, 8 uur, rawenkiesrecht. e Salomons. j geregeld tijdig ontvangen van en, vermakelijk- i dan in onze Kanaries 13, en */i liter PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Die menschen kregen nul op --l lu j_ tweede aanvrage zelfs Jjoelemaal antwoord. En toen kwam kbord”, 8 uur, ersvereeniging, dhr. J. Fryda. moegen“, open- A. P. Spreker s RICHT DER noegenu, open- P. Spreker de >r. 8 uur. Feest- ;ezelschap „Ju- merk 'e van Beeldende tder, Architect en van Bouwkunde t. 'JENT. itgevers, Gouda lermethode. oeder fabriek I8IA. Kokhuizen. aar bij HH.: Wijdstraat. D, Veerstal. J| f 1.25 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1-50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 8sten Februari 191» executoir is ver klaard Het Kohiêr no. 11 der Pemneele Be lasting, dienst 1911. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvai.-, ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen on dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, 10 Februari igiz. De Burgemeester voornoem 1, R. L. MARTENS. GOUDSCHE COIIRANTT PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Het schijnt bij de Grond wetsher ziening op een schoolstrijd aan te gaan. Prof. Woltj’er, de hoogleeraar aan de zich „vrij” noemende univor- siteit, heeft het sein gegeven en mi nister Heemskerk nam ’t geheel over. Het liberalisme had op schoolgebied gefaald, decreteerde de heer Woltjer. De libera’en hadden de vrijheid ver zaakt. Het liberalisme had in breede kringen nooit wortel geschoten (juist •zooals het clericalism©, professor 1), de ware en onpartijdige vrijheid was nog altijd do hoeksteen der rechtsche po litiek. En rechts mocht niet rusten voor het bereikt was, het ideaal van dr. Kuyper, de regelde bijzondere school regel, de openbare aanvulling. En de Premier vond dit „magis traal” gezegd en zette er zijn stempel op. Dat alles kon niet zoo dadelijk gebeuren en dat was maar goed ook. De Grondwetsherziening kwam nu aan de orde en daarbij ook het onderwijs. En de Premier hoopte nog altijd „het beste” van de liberalenvoor hen zou het een „onsterfelijke oer” zijn als zij alsnog tot de erkentenis zouden kun nen komen dat de wenschon van Rechts billijk zijn en dus dienen te worden ingewilligd. Een „onsterfelijke eer” voor ons, liberalen, en een even „onsterfelijke’’ winst voor hen, kerkelijken, dachten wij, toen wij den Premier zoo hoor den. De vrijzinnigen mogen zich nog wel eens bedenken, voor zij naar die eer gaan streven. Wat uw tegenstander u als een eer opdringt, dient altijd met eenig wan trouwen aanvaard niet om u w voor deel, maar om het z ij n e is het hem toch te doen. En wij concludeeren dat Heemskerk, die zich zoo onschuldig kan voordoen, hoe langer hoe moer zich ontpopt als even clericaal als Kuyper. Kuyper deed ’t openlijker, Heemskerk kalmor-aan. Ons dunkt, het wordt tijd om Heemskerk meer in de gaten te gaan houden 1 hoofdjes zal geschikt maken voor be trekkingen of examens, liefst zonder dat zij er thuis last van hebben. De onverstandigste ouders maken het den onderwijzer persoonlijk soms het moei- lijkst. Zij beoordeelen het onderwijs met den maatstaf der betrekkelijke onwetendheidbemoeilijken den mo dernen paedagoog als deze in het be lang der groeiende kinderhersens ten koste van zijn eigen kracht en gemak het onderwijs zóó inricht dat de kin deren buiten de school zooveel moge lijk vrij zijn van gedwongen school- takken. Zij toonen zich soms in hun verkeerd begrepen ouderliefde op mis plaatste wijze gekrenkt, en beseffen niet dat de onderwijzer eigenlijk een zedelijk acrobaat moet zijn om dag aan dag, uur aan uur met gelijke opgewektheid tegen zijn taak te zijn opgewassen. Kwistige opvoedingsfouten moeten door ernstige menschen immer ge wraakt. Systeemfouten moeten immer gecritiscerd om tot herziening aan leiding te geven. NAAst deze negatieve plichten van den ernstigen, tot oor- deelen bevoegden ouder staan echter andere, positieve plichten zéér voor name on veel opwekkonder plichten die de ouder gelijkelijk jegens het kind en jegens den onderwijzer heeft. De ouder heeft in den onderwijzer en in den Iceraar te zien bondgenoot en zijn grooten helper tegenover het kind, en den wegbereider der beschaving tegenover de monschheid. De ouder heeft het voor onderwijzer en leeraar nog al' te zware levenspad te helpen effenen. En dit niet uitsluitend door naar zijn vermogen, als mensch, als burger, als kiezer, mede te werken tot steeds voortgaande verbetering van de financieele positie van leeraren en onderwijzers ,maar minstens evenzeer door hun maatschappelijk en geestelijk in de samenleving ten volle de plaats in te ruimen die hun toekomt, zullen velen van hen zich niet gedrukt, ge ïntimideerd voelen. Heeft een onderwijzer niet altijd de beschaving en de algemeene ontwik keling die hem alle deuren opent? Dan moet daarin verandering komen. Dan behooren wij ouders, aan te drin- gen, op verbetering van vakopleiding, vooral in de richting van algemeene ontwikkelingop de inrichting van een voldoend aantal model-kweekscholen. Dan behooren wij er niet langer ge noegen mee te nemen, dat aan on- mondigen, aan geestelijk nog maar half- rijpen, onderwijsbevoegdheid wordt gegeven. Dan behooren wij den ernst in te zien van het onderwijsambt. Als wij ouders naar dit inzicht handelendan zal kunnen groeien de schare van mannen en vrouwen die zich bewust zijn dat zij bij het onderwijs niet een „baantje” maar een „roeping" vervul len. Dank, dank aan de mannen en vrouwen van het vak, die ons reeds getoond hebben, wat goed onderwijs zijn kan Dank en waardeering voor het goede dat reeds dAAr is, dat moet de klank zijn die door alle critiek critiek van het systeem vooral heenklinkt tot het hart der onderwijswereld 1 L. BELINFANTE-Ahn. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 7 Februari. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De heer van Wassenaer van Rosande dringt aan op spoed bij de zeer noodige verbouwing van de Technische Hooge- school, en hoopt dat de minister er in slagen moge een bouwfonds te stichten. niet, standi^ meeval EERSTE KAMER. Algemeene beschouwingen, Justitie, Marine, Binnenl. Zaken. Een week vol bonte afwisseling. Het politiek dehat stond niet hoog. Als mr. van Nierop er niet geweest was om Kolkman’s financiekunst on der de loupe te leggen, dan ware het heelemaal beneden het peil van den Senaat geweest. Bij het financieel debat zullen we niet lang stilstaan, liet voornaamste resultaat er van is, dat Kolkman al zijn belastingwetten wenscht binnen te krijgen, dus ook de Tabaksbelasting en ook het Tar ief Voor het overige een politiek debuut van den heer ^an Pallandt, iemand die tot dusver meest door zijn mooie kleedij de aandacht trok en die nu plotseling zich ontpopte als trouw aanhanger van dr. Kuyper. Het was als politiek debuut verre van fraai, maar het was het aardigst van heel het debat. Het geheele Kuyper-lijstje werd afgelezen: bijzonder onderwijs, staatsloterij, pre dikantensalarissen en Zondagsrust. En punt voor punt lichtte de jeugdige edelman toe, in allen ernst. Nu, hij heeft er een pluim voor gekregen in De 8 t a n,d a a r d Voor het overige zal hij met weinig genoegen aan zijn stout stukje terugdenken. De Premier heeft hem letterlijk gekraakt en toen van Pallandt probeerde met een hoogst vrijmoedig repliekje zijn figuur te red den, kreeg hij er nog meer van langs. En dat alles ging over zijn onschuldig hoofd heen naar den grooten man, die ook hem geïnspireerd had, naar den van God gegeven leider. Wij hoorden Heemskerk nog nooit met zoo veel kracht van zich af trap pen, naar dien kant. Het moest nu maar eens uit zijn daarop kwam het neer. Dergelijke critiek was on billijk, was een politieke fout en de Regeering zou er dan ook niet het hoofd voor buigen of uit den weg voor gaan. De heer van Pallandt, pardon dr. Kuyper, kon ’tzich voor gezegd houden. Van Pallandt had geschermd met het loterij wetje—Kuyper-Harte en met het vaccinewetje van Kuyper. Ja, repliceerde Heemskerk nuchter weg, maar indienen is nog niet tot stand brengen en van een coalitie-ministerie zijn zulke wetjes na de opgedane er varing niet te vergen. De broederen weten ’tnuvan afschaffing der Staats loterij (die ton gouds opbrengt) is geen sprake meer; zij zullen zich hebben te troosten, desnoods met een twintigje 1 Aanteekening verdient nog, dat de heer van Pallandt bedelde voor de inwoners van het Overijselsche vlek De Krim, waar de weldoener der Her vormde Gemeente overleed en men nn zijn predikant niet meer kon be talen. 1 hun request bij de Regeering en op een geen hetdie luitjes waren haast alle maal ministerieelslechts een paar dozijn De Krimmers stemmen links En toch hield mr. Heemskerk vol de Krimsche coalitiebroederen denken nu al, zei van Pallandt, dat zij niets krijgen, omdat de betrokken Ministers niet Hervormd zijn. Minister Heems kerk kon zich moeilijk goed houden. Zulke „bevriende” speechen hoort men niet iederen dag en het was dan ook danig’ mal. liverseelvoer) 13 en ’/j kilo wndermeel r voederkosten 40 en 5 kilo en de school. III. Ouderplicht en Onderwijzorsrecht. Veel wordt tegenwoordig van de onderwijzerswereld gevraagd. Do beste ouders eischen, en de beste leeraren en onderwijzers geven den ouders recht tot eischen. Jan Ligthart noemde onlangs het uitoefenen van dit „recht" door de ouders zelfs hun „plicht1'. Maar indien de ouders tegenover hun kinderen tot plicht hebben, toe te zien dat alle onderwijs zoo goed, zoo doel matig en zoo toewijdingsvol mogelijk zij, dan kan ’t niet anders, of diezelfde ouders hebben plichten óók jegens de onderwijzers en leeraren die hun beste krachten geven aan het deel van de opvoedingstaak dat zij van de ouders overnamen. Plichten hebben de ouders, voort vloeiend uit hun verplichting aan de onder w ijs wereld De ernstige ouder voelt zwaar de verantwoordelijkheid en de moeilijk heid, hem door het feit van zijn vader- of moederschap door de natuur zelve dus opgelegd. De ernstige leeraar en onderwijzer neemt op zich een soms haast eVen groote verant woordelijkheid en zorg voor tientallen, voor twintigtallen van kinderen die hem van nature vreemd zijn. Gedre ven door plichtsbesef en zuivere men- schenliefde put de goede onderwijzer zijn werkkracht en zijn zielskracht uit in het belang van het nageslacht. Ouders die die in dpn engen kring van het gezin hun eigen kinderen niet baas blgven, zijn soms de eersten om van den onderwijzer te vergen dat deze de lastige bengels tot model- burgers zal opvoeden en de soms harde Wat den al te grooten ijver in som mige gemeenten betreft met de toe passing der nieuwe Zedelijkheidswet daar nam de Minister een loopje mee. Ja, een enkele veldwachter zou nog wel eens wat gauw in beslag nemen en zijn weinige bekendheid met kunst en zijn onkunde met het naakte, maar dit zou dan toch geen verdere gevolgen hebben. Die menschen moes ten door schade en schande wijs wor den. Aan een „toelichting44 aangevende wat zedelijk geoorloofd was en wat waagde de Minister zich ver- iglijk niet. De practijk zou wel illen, verzekerde hij. Wat de Minister echter over het hoofd zag, was de ontzaglijke schade die fatsoenlijke burgers lijden door een onbekookten „inval44 van een onbe- valligen dorpsveldwachter. Al brengt hij-zelf naderhand de „onzedelijke44 waar terug, die hij te gauw meenam, dan nog blijft er altijd wat van han gen. Het publiek praat er over en zoo iemand gaat over de tong zonder dat het gemakkelijk is de praatjes te weer spreken vóór zij algemeen verspreid en dus niet meer te achterhalen zijn. Een wet, die zulke risico’s schept zonder eenige noodzakelijkheid want niemand, die dit soort viezigheid niet opzoekt, heeft er last van achten wij geen goede wet. Bij Binnenlandsche Zaken ten slotte zijn alle onderwijswenschen bovenge komen. ition”, 8 uur. b „Ter Gouw”. 44Uitvoering g. „St. Grego- meel. m Woningtoez. g Onderstands- rmenzorg44. ebest”, 8 uur. nultaan-séance. noegen”, 8 uur. sse en Blokzijl. mie44, 8’/2 uur, st.-kas ^Draagt anoegen” 8 uur, 0. „Trouw aan ig. moegen” 8’/i u. Ook de heer Kraus hoopt dat de Technische Hoogeschool spoedig zal kunnen worden gebracht op het peil waarop zij behoort te staan. Spreker bepleit voorts de opleiding van geologen aan de Technische Hoogeschool, in plaats van aan de universiteiten, en wil alsmede de ge legenheid zien opengesteld aan do Technische Hoogeschool voor een tech- nisch-commercieele opleiding op uni- versitairen grondslag. Een zoodanige opleiding tot han- delsingenieur zou ook ten goede komen aan het bezetten van consulaire posten, waarvoor nog altijd moeilijk titularis sen. zijn te vinden. Ten-slotte klaagt spreker over het nog steeds onbezet zijn aan de Tech nische Hoogeschool van do leerstoel in de chemische technologie, en de buitengewone leerstoel voor irrigatie. De neer van der Feltz bepleit pen- sionneering van leeraren aan sommige niet verplichte gymnasia, die voor 1905 tijdelijke diensten hebben ver richt. De heer Woltjer sluit zich in hoofd zaak aan bij het betoog, gister door den heer van Lanschot gehouden, in het belang van hét vakonderwijs. Nog bepleit spreker o.m. bespoedi ging met de pensioenregeling der leeraren van de bijzondere hoogere burgerscholen en door do wet aange wezen gymnasia. De heer van Starkenborch sluit zich volkomen aan bij don hoer v. d. Borg, in diens aandrang om de gemeente besturen te vergunnen voor hun be- lasting-aanslagen gebruik te maken van de kohieren der Rijksbelastingen. Spreker verklaart zich tegen de uit breiding van de bevoegdheden der Raadscommissies, zóó dat zij als zelf standige commissies van beheer zou den kunnen optreden. Beter acht hij het, het college van B. en W. te kunnen samenstellen ook uit personen, die geen Raadslid zijn. De heer Franssen komt op tegen oen streven naar uitbreiding van be stuursmacht, welke hij bij verschillende departementen, meer bepaaldelijk bij dat van Binnenlandsche Zaken, meent te bespeuren. Na verschillende opmerkingen van do heeren Hoffmans, Laan en van der Does, komt de minister van Bin- nonl. Zaken aan 't woord. Hij verze kert in de eerste plaats den heer Woltjer, dat aan de afdoeling Onder wijs van het departement van Binnen landsche Zaken met kracht gewerkt wordt aan de wetsontwerpen, die het gevolg zullen zijn van de voorstellen der Ineenschakelingscommissio, en de minister voegt daar persoonlijk de belofte aan toe, dal hij alles zal doen om de gereedkoming te bespoedigen. De minister gelooft echter niet, dat die wetsontwerpen nog in deze wet gevende periode door de Tweede Ka mer zullen kunnen worden tot stand gebracht, al is het zijn wensch ze spoedig bij die Kamer te kunnen in dienen. De minister beaamt, dat bij de wet telijke regeling van het vakonderwijs het particuliere initiatief niet belem merd moet worden, maar daarvan wel partij moet worden getrokken. De scheiding tusschon neutraal en confessioneel op het gebied van het vak- en het handelsonderwijs, acht de minister op dit oogenblik nog niet zoo noodzakelijk, en in net algemeen meent hij dat vooralsnog ten aanzien van neutraal of confessioneel de krachten jnoeten inspannen worden voor den grooteren veldtocht op gebied van neu traal of bijzonder onderwijs. De minister hoopt te bespoedigen pensionneering van leeraren van bij zondere hoogere burgerscholen of gym nasia. De minister zet uiteen, dat de we^ Bij Justitie was het de Zedelijkheids wet en het Motu proprio van den Paus, dat de aandacht trok. Dat motu proprio beteekent volgens den minister niets voor ons land, kan zelfs volgens hom niet op ons land slaan, zoo min als op de landen om ons heen. Waarom de Paus dit dan niet er bij publiceert, vertelde ons de Minister niet en toch ware hot, vooral na het gebeurde met de Borromaeus- encycliek, verstandiger geweest, dade lijk open kaart te spelen. Do minister van Justitie verklaarde zich ondertus- schen bereid op een vraag van den hoer van der Feltz, ovérleg te plegen met zijn ambtgenoot voor buitonland- sche zaken ten einde te overwegen of er termen waren om bij de kerkelijke overheid informaties in te winnen. Wij vreezen echter, dat daarvan nu niets komt, vooral nadat de vrager zich voldaan toonde door ’s ministers antwoord. Voor ons blijft de zaak, ook al slaat het motu proprio niet op ons land, er even ernstig om. Een feit blijft dan toch, dat de kerk in een algemeenen order waarbij verzuimd werd landen uit te zonderen, een opvatting van recht toonde, die voor ons, vrijzinni gen absoluut verwerwerpelijk is. Wij wenschen, hier en overal, gelijkheid van alle burgers voor de wet, zonder bevoorrechting van geestelijken. En wij zijn overtuigd, dat vele Katholie ken ook in ons land, na dit motu proprio nog meer dan vroeger, de neiging zullen gevoelen om wat hunne geestelijken misdoen, door de vingers te zien.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1