Groote Opruiming D. SAMSOM.I Stadsnieuws. boekaankondiging. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - - - niet aan do stedelijke autoriteiten in casu de gemeenteraden, herhaaldelijk toeatiat voorschriften te geven om trent de wetenschappelijke opleiding aan de gymnasia, maar daarentegen verbiedt de wet het ook niet. Daarom Is het 't best de zaak voorloopig zoo te laten, totdat feiten zich zouden voor doen, welke wettelijke voorziening noodzakelijk zouden maken. Wat de kwestie dor spelling op de gymnasia betreft, daarover laat de minister zich thans niet uit, waar binnenkort te ver wachten is het rapport der Staatscom missie betreffende de spelling. Ten aanzien van de Technische Hoogeschool hoopt do minister spoe dig met den minister van Financiën tot overeenstemming te komen, om den nieuwen bouw te kunnen bespoe digen, aan verschillende wenken, ten aanzien van het leerprogram gegeven, zal do minister vnreischte aandacht wijden. Groote instemming betuigt de minis ter met de magistrale verhandeling, welke do heer Woltjer hield over het christelijk Büandpunt ten aanzien van het onderwijs. Spreker acht echter den tijd nog niet gekogion om het alleszins billijke desideratum van don heer Woltjer: algeheele gelijkstelling en onpartijdige vrijheid voor alle rich tingen van onderwijs in Nederland -door te drijven, j Over den inhoud van het wotsont- - worp betreffende do pensionnoering i van gemeente-ambtenaren, en dus ook over pensionneering der commissaris- 1 son van politio, laat de minister zich 1 than8 niet uit, waar omtfent dit ont- Iworp nog overlegd wordt tusschen iBinnonlandscho Zaken on Financiën. De bevoegdheid van gomeontebestu- ron om gebruik te maken van do ko hieren dor Rijksbelastingen wordt toe gekend in net ingediende ontwerp Betreffende verruiming van het gebied dhr Gemeentebelastingen. IKwesties als de ovorlading van do Gemeenteraden met arbeid, moeten otraer de oogen gozien worden bij de Grondwetsherziening. Do begrooting van Binnenlandsohe Zafton woydt hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, en de verga dering verdaagd tot Zaterdagmiddag half 2 uur. GOUDA, 10 Februari 1912. Aan de Raadsledon ztfn de volgende ingekomen stukken toegezonden. Gouda, 31 Januari 1912. Naar aanleiding van een adres van de Afdooling Gouda der Soeiaal-De- mocratische-Arbeidersparty in Neder land besloot uwe vergadering don 15 December jl. ons College te machtigen eeno telling te doon houden van de in deze Gomeonte bestaando arbeiders woningen, gorangschikt naar hare huurwaardo, die op zeker tijdstip on bewoond zijn, on van don uitslag dier telling verslag uit te brengen. Dool van - doze telling is om te kunnen beoordeelen of hot aantal arbeiders woningen al dan niet vermeerdering behoort te ondergaan. De tolling is ingevolge onze opdracht op Maandag don 8 Januari 11. door den lieer Inspecteur van het Bouw en Woningtoezicht verricht. Het door hem ingozonden verslag omtrent do resultaten dor telling mot oenen daarby behoorenden staat heb ben wy de oer bij deze aan Uwe ver- fadering ter kennisneming aan te lieden. Gouda, don 31 Januari 1912. I)e Gezondheids-Commissie heeft bij hare missive van 11 Januari 1912 n°. 3 B, waarvan afschrift hierbij is gevoegd, onze aandacht gevestigd op den toestand waarin de woning aan hot Jaagpad n°. 13, verkeert. Deze woning heeft oen niet beschoten dak, natte en gescheurde muien, slecht pri vaat, zoor slechten zolder, onvoldoen den ufvoor van regen- en monagewi- ter en geen gelegenheid tot verkrij ging van goed drinkwater, tevens is hot zeer laag gelegen en verkeert het in een slechten en vervallen toestand. Do Oommissie is van meoning dat dit percpel onbewoonbaar is on niet door het aanbrengen van verboterin- ten in bewoonbaren staat kan wor- on gebracht, zoodat hot onbewoon baar behoort te worden verklaard. Uit hot van onzenfcwego ingestelde onderzoek is ons gebleken dat do toe stand zóó is als door do Gozondhoids- Commissio wordt opgegeven. Ons met hare zienswijze voroenigende hebben wij de eer Uwe vergadering voor te stollen hot volgende besluit te nemen De Raad der gemeente* Gouda, Gezien de voordracht van Burge meester on Wethouders dd. 31 Januari 1912 no. 12; Overwegende, dat de woning aan het Jaagpad no. 13, kadastraal bekend in sectie A no. 3571 ter bewoning ongeschikt is en niet door het aan brengen van verbeteringen in bewoon baren staat kan worden gebracht; Oelezen het advies van deOezond- heids-CommisHie dd. 11 Januari 1912 no. 3 B Gezien Art. 18 der Woningwet; Heeft besloten De bovenbedoelde woning aan het Jaagpad no. 13 onbewoonbaar te ver klaren met last tot ontruiming daar van binnen zes maanden te rekenen van den dag, waarop do tijd-tot voor ziening zal zijn verstreken of het be sluit tot onbewoonbaarverklaring zal zijn gehandhaafd. Do Raad voornoemd, Secretaris. Voorzittor. Gouda, 31 Januari 1912. Zooals uit het hierbij overgelegd schrijven blijkt, wenchen do gezamen lijke eigenaars van de perceelen gele gen aan den openbaren weg genaamd „Onder de Boompjes", hun eigendoms recht op een gedeelte van dien weg kosteloos af te staan aan do Gemeente. Het bedoelde gedeelte betreft de roods bestrate strook grond langs de huizen, over eeno lengte van t 50 Meter breed ongeveer 1 M. en over eeno lengto van I f 150 Meter breed ongeveer 2 M. De adressanten zijn tot dit aanbod gekomen naar aanleiding van het in uwo vergadering van den 19 Januari jl. bereids aangenomen voorstel van ons College tot het van gemeentewege over een gedeelte dor breedte bestra- ton van dqn meergonoemden weg. Zij meonen, dat deze medewerking hunnerzijds tengevolge zal hebben, dat «Ie weg over zijne gehoelo breedte door do Gemeente in orde zal worden ge- bracht, zoo mogelijk tot aan de, brug van het watorgoraaal van den' Oost polder. Alvorens Uwo Vergadering met be trekking tot deze zaak van advies te dionen stelden wij het schrijven der belanghebbende eigenaars in handen van de Commissie van bijstand in hot beheer dor gemeente-werken, welke Commissie ons bij haar mede hierne vens govoogd rapport mededeelt, dat zij na lezing van hot Bchrijven der oigonaars zien heeft afgevraagd of de verklaring van doz^ dat zy willen modowerken tot hot algeheel in orde maken van don weg, wol ernstig ge meend kan zijn, daar er allerlei voor behoud woVdt gemaakt, waarvan bij vroegere overdracht van gedeelten van openbare wegen aan de Gemeente nimmer sprake is*geweest. Do adressanten bodingon namelijk (lat de boomen aan de Oostzijde van den weg daar behouden zullen blijven en zoo noodig door anderen vervan gen worden; dat voor de stoeptrede vóór oon der perceelen liggende de bij belastingverordefring bepaalde retribu tie niet gelieven zal worden en voorts, dat do kosten op de voorgestelde transactie vallende voor rekening van do Gemeente zullen zijn. Ons College deelt hot gevoelen van de meergonoemde Commissie dat op (loze bedingen niot kan worden inge gaan, daargelaten nog do vraag of de naleving van de voorwaarde in zake liet behouden van boomen langs do Oostzyde van den wog onder alle om standigheden mogelijk zal,blykon. Wij zijn dan ook geheel do moe- ning toegedaan van de Commissie, dat het belang vau deze eigenaars by eeno goede bestrating ook langs hunne perceelen zoo duideiyk in hot oog springt on voor hen zoo overwegend moet zijn, dat zy van olk beding hun nerzijds behooren af te zien. Ons Collego hoeft in overeenstem ming met het voorgaande de eer U in ovorwecing te geven te besluiten: dat aan de adressanten zal worden modegodeeld, dat de Gemeente bereid is den eigendom van de hun toebe- hoorondo strooken grond van den weg genaamd „Ondor de Boompjes" over te nemen, doch onder geen andore voorwaarde dan dat zij dezen grond zal onderhouden als openbaren weg, zullonde de kosten aan de eigendoms overdracht verbonden voor rekening van adressanten komen. Gouda, 31 Januari 1912. Het Bestuur der Vrije School op Gereformeerden grondslag aan de Kei zerstraat alhier zou gaarne hot recht van uitgang en overpad verkrijgen op de gerSoleerde zijl der Gemeente gelogen aan de achterzijde van de school en wol ten behoeve van een nooduitgang voor dit gebouw. Wij stelden het hierop betrekking hebbend verzoek om bericht on raad in handen der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken. Haar rapport dd. 30 Januari j.l. N°. 178 gaat hierby, evenals dat van den Ge meente-Bouwmeester. Ons College deelt do meening der Commissie dat de genoemde school dringend behoefte heeft aan eèn nood uitgang. Het schijnt niet mogelijk dezen op andere wijze aan te brengen. Wij hebben oq| daarom gewend tot den heer J. Simonis alhier, die het. gedeelte der zijl, waarop het recht van uitgang en overpad wordt gevraagd, in huur heeft. Deze verklaart ons geen bezwaar daartegen te hebben mits de uitgang alleen in geval van nood gebruikt znl worden. Deze voor waarde is zeer billijk, zoodat het Be stuur der school de naleving daarvan zooveel mogelijk behoort te waarbor gen. De heer Simonis verzekerde ons verder te zullen zorgen dat de toegang tot zijn erf steeds vrij is. Onder deze /omstandigheden vindt Ons College volle vrijheid uwe verga dering voor te stellen het Bestuur dor Vrije School op Gereformeerden grondslag ten behoeve van het school gebouw aan de Keizerstraat, Kada strale Sectie D n°. 2180, het recht van uitgang en overpad te verleenen op de achter dat gebouw gelegen gorio- leerde zijl Sectie D n°. 401, ingaande 1 Maart a.s., tegen betaling van een jaarlijksche recognitie van f 0.50, en voorts op de door ons nader te stellen voorwaarden. Naar wij vernemen zal op 2 en 3 Maart door de biljart-club „TerGouw" een steden-wedstrijd gehouden worden tusschen Amsterdam en Gouda. Voor den wedstrijd zyn door dhr. J. Salomons, eigenaar der biljartfabriek „Wilhelmina" een drietal nieuwe bil jarts disponibel gesteld. Bij de Donderdagavond in de Ned. Herv. kerk to Zwammerdam gehouden 4e uitvoering van Zwammerdam's Mannonkoor vorleoodon de damos H. M. Dercksen, T. A. Scholten en A. C. Westbroek alhier, hunne welwillende medewerking bij de uitvoering van Solopartijen van eenige zangnummers. Motu Proprio. Naar wij 'mc-t zekerheid kunnen molden zal P^of Dr. B. 1). Eordmans, hoogleeraar aiin dó Rijks-Universiteit te Leiden op uitnoodigijfg van de Vrijzinnige* Studie- en Propaganda- club alhior eerstdaags in eon openbare bijeenkomst liéhandelen liet onderwerp het,. „Motu proprio" van don Paus, omtrent hot strafrochterlyk yorvolgen van r. k. geestelijken. Rooi- on Zoilvereeniging Gouda. De Rooi- en Zeilvoreeniging Gouda, die "haar clubgebouw ondor de gemeente Reeuwijk hooft, zal het uiouwo seizoen openen op 17 of 31 Maart, naar ge lang van de weersgesteldheid. Jaarvergadering Kiesveroeniging. Maandagavond hield de plaatselijke antirov. kiesvoreeniging „Vreest God oort den Koning" haar jaarvergadering. De opkomst was matig. De ver slagen van secretaris on penningmees ter toonden aan dat hoewel er geen bizondore rodon tot klagen bestaat, hot ledental dor vereoniging toch heel wat grooter behoorde te zijn. De periodiek aftredende bestuurs leden werden allen herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. van Galen, van wien bericht was ingeko men dat hij door drukke werkzaam heden daartoe genoodzaakt, als be stuurslid der kiosvereeniging wenschte te bedanken, werd gekozen de heer H. M. Dercksen. By monde van den heer Polot werd namens de commissie tot het nazien van de boeken van den penningmees ter over 1910 rapport uitgebracht, waaruit bleek dat de boeken in orde waren bevonden on waarna de pen ningmeester werd gedéchargeerd. By acclamatie werd tot afgevaar digde ter centrale -herkozen dr. B. J. Broekhuizen. Na eenige huishoudelijke bespre kingen werd de vergadering door den Voorzitter gesloten waarna de heer Muylwijk voorging in dankgebed. Gisterenavond werd een liefdadig heidsuitvoering gegeven in de grooto zaal der Sociëteit „de Réunie", alhier, ten voordoele van het Christelijk Sanatorium voor Zennwlyders te Zeist. Voor dezen avond werd welwillend medewerking verleend door de dames J. Spruijt (piano), H. M. Dercksen (sopraan), T. A. Scholten (alt), A. C. Westbroek (2e sopraan) en de hoeren J. J. van den Bosch (tenor) en J. Jager (viool), terwijl de heer W. Sluyter liohtbeelden vertoonde. Na een inleidend woord van den heer Ds. Sap, werd door Ds. van Doorn, prod, te Sluipwyk de bijeen komst met gebed geopend en de openingsrede uitgesproken. Het muzikale gedeelte van den avond bestond uit „Terzet Gebet", van Hauptmann, „Óp het Kerkhof' van Arnold Spoel (solo voor tenor), Aria aus der Cantante „Also hatt Gott die Welt geliebt" van Bach, (voor sopraan) 2e Concert van Seitz voor viool, „Wo du hingehst" van Eugon Hildach (voor sopraan) Dies Irao van Joh. J. H. Verhulst (voor tenor), TenétjftDer Engel aus Elias" van Mondel^ihn, Cavatine van Raff (viool), welke door een niet talrijk publiek aandachtig werden aangehoord. De heer Sluijter gaf vele lichtbeel den te zien uit Zeist en omgeving en van het sanatorium aldaar. De heer Dr. W. J. Broekhuizen hield een rede over „Iets over het Zenuwlijden" terwijl door den heer Ds. J. van Walsem, em. pred. een slotwoord word gesproken. Door do politio alhier is een min derjarige jongen aangehouden en naar de ouderlijke woning te 's Gravenhage overgebracht. Waarschijnlijk door het schrikken voor een door het ijs voortgetrokken schuit geraakte hedenmorgen op de Raam een met een paard bespannen ledigen wagen van don heer Van Ascb, aardappelenhandel alhier, te water. Het kostte heel wat moeite het paard en den wagen weder op den kant te krijgen. Na ruim drie kwartier kwam de uitgeputte viervoeter op den wal en bleek dat het dier, behoudens kleine verwondingen aan eqji poot, er goed was afgekomen. Een en ander veroorzaakte heel wat drukte op de Raam. Waddinüsveen. Ds. F. Lekkerkerke te Wanswerd heeft bedankt voor het beroep bij de Nod. Herv. gemeente al hier. Boskoop. Uit eon loods in den Laag Boskoopsehen polder zijn ten nadeele van S. B. alhior ontvreemd een paar zoo goed als nieuwe vet- lederen schoenen. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Donderdagmiddag geraakte oen dochtertje van Jac. do Groot op het Torenpad te water. De dochter van de wed. G. van Leeuwen, snelde te hulp en het mocht haar gelukken de kleine behouden op het droge te brengen. Schoonhoven. In den ouderdom van 77 jaar is hier gistermörgen overleden de heer P. Greup, gedurende tal van jaren wethouder van deze gemeente, president-kerk voogd van de Ned. Herv. Gem., mede-oprichter en bestuurslid van het college van zetters, enz. Bergambacht. In het begin dezer week had de vleeschhouwer A. O., alhier, het ongeluk, terwijl hij bij zijn broeder te Groot-Ammers een koe den hals afsneed, met het vlijmscherpe mes in zijn onderbeen te snijden en een hevig bloedende wond te veroor zaken. Door den heer J. J. Hendriks, Rijksveearts aldanr, werd wegens den afwezigheid van den dokter het eerste verband gelegd, waarna de patiënt naar zyn woning alhier vervoerd werd. Krimpen a.d. Lek. In het societeits- lokaal van den heef C. Bouter werd door de vrijzinnige-democratische kiesvereeniging „Vooruitgahg" haar jaarvergadering gehouden. Na voor lezing der notulen der vorige verga dering door den secretaris, werd door den penningmeester rekening en ver antwoording gedaan, waaruit bleek, dat or een nadeelig saldo van f 4.96 was Tot het nazien der rekening wer den door den voorzitter benoemd de heeren P. J. v. d. Velden en G. H. C. "Wepster. Hierna had de bestuursver kiezing plaats. Aan de beurt van af treding waren de hee/en M. Boogaerdt Bz. en K. G. Smit, die met groote meerderheid van stemmen werden her kozen. Het ledental bedraagt 46. Oüdewateb. Donderdag, bij het transporteeren van een locomobiel van de waterleiding naar de stoomboot „De Drie Provinciën", had men van den wal op de boot baddings gelegd die bleken niet voor de 4000 K.G. zware machine bestand te zijn, ten minste deze zakte door de baddings en kwam in de diepte aan den kant van den IJsel en tusschen de stoom boot terécht. Men heeft een stellage gemaakt om de machine omhoog te winden en op de boot te brengen, doch men schiet er weinig mede op. Bij den burgemeester dezej* ge meente heeft een slager alhier een arbeidslijst ingeleverd van den volgen den inhoud „Niet vast te stellen, dpcb de rust tijden zyn in 't kleine Oodewaterzoo verbazend vele, dat 'n jongen naar werk blijft verlangen. Komt 'n klant om een pond spek, dan is er werk, overigens bijna altijd rust. Hoe ik moet invullen, is mij een raadsel. x Volgt onderteekening. Haastrecht. Dezer dagen had alhier een algemeene vergadering plaats van de afdeeling „Haastrecht en Omstre ken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er een saldo is van f 136,60. In de plaats van den heer J. H. Muller werd als bestuurslid gekozen de heer K. Habbe Jansen. Als voorzitter werd hierna gekozen uit het bestuur de heer Z. de Öoeij en als secretaris de heer H. van der Ben. Na nog eenige mededeelingen werd besloten om aan het gemeentebestuur een adres te zenden ten einde ook in Rozendaal electrischen stroom te kun nen bekomen, als deze gemeente van electrischen stroom zal worden voorzien. Na de gewone verloting van sigaren sloot de voorzitter de vergadering. Lekkerkerk. De vrijzinnige kies voreeniging „Lekkdf-kerk" heeft als penningmeester homozen den heer K. ladder, en in plaats van wijlen den heer J. de Jong, word als secretaris gekozen de heer C. A. van Zoost. Stolwijk. De muziekvoreeniging „Stolwijks Harmonie" gaf Dinsdag j.l. eeno uitvoering voor donateurs, kunst lievende leden en geïntroduceerden. Op niouw hebben do werkende leden het bewijs gelovord, dat door hun Ijver en de uitstekende leiding van hun directeur, den heer J. G. Arentz uit Gouda, iets goeds tot stand kan worden gebracht. De uitvoering der muziek viel dan ook zeer in den smaak van de vele aanwezigen, evenals het blij spel, tot slot gegeven „barbier-brug wachter". De muziekstukken werden afgewis seld door een drietal nummers voor viool en piano, uitgevoerd door den directeur en moj. J. Jonkheid te Gouda Ook deze nummers mochten veel bijval verwerven. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. Waddingsveen. De voerman H. alhier, die naar Rotterdam reed mot oen lading varkens, kon tegen 12 uur 's nachts den weg niot goed meer on derscheiden door de hevige sneeuw buien, zóó zelfs, dat paard en wagen te water geraakten. Spoedige hulp kon alles gelukkig nog redden. De voerman had onder die bedrijven het ongeluk dat zijn vingers bevroren, zoodat hij zich ter stond aan geneeskundigen bijstand moest onderwerpen. Gemengde Berichten. In het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zal gedurende de maand Maart eene tentoonstelling gehouden wordep van vorken lepels, messen en dergelijk tafelgerei uit vroegere tijden tot en met de eerste helft van de vorige eeuw. De Directie roept de welwillende medewerking in van de gelukkige bezitters dezer voorwerpen om ze ge durende eenigen tijd in bruikleen af te staan, de inzendingen worden franco ingewacht. Benden Mongolen en Russische sol daten hebben volgens de Daily Tel. den jamen van den Chineeschen pre fect van Loepin aangevallen doch werden met verlies afgeslagen. Een Russisch officier werd gedood. In 't geheel werden 30 Russen of Mongolen gedood en gewond, terwijl de Chinee- zen 7 man verloren. Caramels „met geld". De politie heeft gisternamiddag proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier te Utrecht. En wel om de volgende reden De man had in zijn winkelkast een doos met chocolade-caramels staan, verkrijgbaar voor 1/a cent per stuk; als een lokmiddel voor de jeugd was op den deksel van de doos gedrukt „Caramels met zilver en ander geld", zoodat de kinderen, die deze lekkernij zouden koopen, het geluk konden hebben in de verpakking van hun caramel een geldstuk te vinden. De politie meende op grond van deze omstandigheid, een overtreding van de loterijwet te kunnen constateeren, nam de doos met „lekkers" in beslag en maakte tegen den winkelhouder proces-verbaal op. (U. D.) Emigratie naar Canada. Ongetwijfeld zijn er velen die plan nen maken om in een ander land te zoeken, wat hen in Nederland onmo gelijk blijkt te vinden, namelijk een positie, die hen zoowel voor zichzelf als voor hun gezin meerdere bestaans zekerheid geeft. Het is vrij algemeen bekend, dat het „Leger des Heils" zich reeds enkele jaren interesseert voor emigratio naar Canada. Door zijfl uitgebreide orga nisatie van arbeidsbeurzen en bureaux van advies voor mannen zoowel als voor vrouwen, is het emigratie-depar tement van het Leger des Heils zeker wel in staat de zoo noodige aanwij zingen, hulp en bescherming te ver leenen, hetwelk gedaan wordt, zonder de emigrant eenigszins aan het Leger des Heils te verplichten. Men deelt ons nu mede, dat dit J'aar bij voldoende deelname zelfs een lollandsch officier, die Engelsch spreekt, de reis naar Canada als ge leider van een gezelschap emigranten zal medemaken en wel op 27 Febr. en 13 en 20 Maart. Om deel te kunnen uitmaken van een dezer begeleide partijen is onmid- delijke aanmelding aan het Hoofd kwartier van het Leger des Heils te Amsterdam noodig. Do Antwerpsche moord. De gruwelijke moord op den te Antwerpen wonenden Nederlandschen diamanthandelaar Davidson, heeft, naar men van particuliere zijde mededeelde, in de diamantwereld zoowel in België als in Nederland diepe ontroering ge wekt en voor de weduwe, die geheel onverzorgd achterblijft, worden door comitó's te Antwerpen en hier ter stede gevormd, gelden ingezameld, terwijl te Amsterdam een dergelijk comité in wording is. In verband hier mede verzoekt men ons uitdrukkelijk het door enkele bladen vermeldo be richt tegen te spreken, a's zou de beer Davidson voor 25.000 francs verzekerd zijn geweest. Integendeel, alles wat hij bezat, had de lieer Davidson op den noodlottijgen dag in de hem na den moord ontroofde portefeuille. Dat hier geen sprake is van een zelfmoord, zooals een onverantwoordelijk licht zinnig onderzoek door den politie commissaris en een dokter te Wilrijck had uitgemaakt, staat thans onom- stootelijk vast. De Belgische bladen zijn dan ook vrij algemeen zeer ver ontwaardigd over de wijze waarop het onderzoek aanvankelijk werd geleid. De begrafenis van bet stoffelijk overschot des heeren Davidson had gisteren onder een enorme belang stelling plaats te Putte. De lykbaar was met kransen overdekt, 'langs den weg door de stad zag het zwart van de menschen en de verschillende dia mantclubs hadden de vlag halfstok geheschen. Intusschen wordt het on derzoek thans met grooten ijver voort gezet. Een paar inwoners van Ber- chem, die van het plegen van de misdaad verdacht worden, zijn gear resteerd. De rechter Van instructie heeft voorts persoonlijk nasporingen gedaan in een estaminet in de om streken van Antwerpen, druk door diamanthandelaren bezocht. De pa trones werd verhoord om te weten te komen welke personen Zaterdagmid dag haar estaminet hadden bezocht' Een oplichter. Aalbert Willem Dol- der, geb. te Dordrecht 4 Juli 1853, als heer gekleed, wordt verdacht van verduistering van een orgel, dat reeds is in beslag genomen. Hij is een be kende oplichter, voor wien meermalen in de Nieuwsbladen is gewaarschuwd, 'Gu4«fdom 58 jaar, klein, gewoon voor hoofd,Wijzend haar, knevel, bol aan gezicht]" postuur gezet, kleur gezond. INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Red- Boskoop 10 Febr. E©n nieuw Raadhuis voor Boskoop M. de Bed. Geen mensch zal tegenspreken of binnen afzienbaren tijd heeft Boskoop noodig een nienw Raadhuis. De plaats waar het oude staat is voor een nieuw Raadhuis absoluut on geschikt en wel om de volgende re denen 1° Het terrein is veel te klein om ook maar iets te bouwen dat aan de tegenwoordige eischen voldoet. 2# Het is gelegen aan een veel te smalle straat. 3* De onmiddellijke nabijheid der brug, op wolker oprit gestapt moet worden, maakt het bijna levensge vaarlijk te trachten het per rijtuig te bereiken. 4e Behouden zal moeten blijven het huisje van den brugwachter, wat een sta-in-den weg is van een mooi ge bouw. Men is te Boskoop nu eenmaal aan dien toestand gewend en daarom valt het velen niet op dat er bijna geen ongeschikter plekje in de geheole ge meente te vinden is voor een Raadhuis. Bestond een dergelijke toestand echter niet hier, maar ergens anders dan zou dat tot veel kritiek aanleiding geven. Een trouw8toet, die tracht per rijtuig het Raadhuis te bereiken of te verla ten, levert dan ook eon zeer verma kelijk schouwspel op. Voor Boskoop is het niet voldoende een Raadhuis to hebben, juiBt groot genoeg om de verschillende takken van dienst onder te brengen. Wat wij noodig hebben is een flink gebouw, waar het bij officieele gele genheden mogelijk is, dat het gemeen tebestuur overheidspersonen en bui tenlanders ontvangt. Dat dio behoefte bestaat is in het afgeloopen jaar afdoende gebleken. Nu wordt er te Boskoop een terrein dat voor een dergelijk gebouw uiter mate geschikt zou zijn, de volgende week verkocht, 38 meter gevel breedte en 21 meter diepte, dit is in bod gezet op f 10.000. Nemen wij aan dat de gemeente dat stuk grond voor f12.000 op haar naam zou kunnen krijgen, dan zal f 4000 daarvan als belegd in nog goede huizen voldoende rente geven. De rest van het terrein zou allicht verhuurbaar zijn, zoodat het totaal renteverlies voor do gemeente, zoo lang nog niet gebouwd wordt, be trekkelijk gering is, terwijl het 't ter rein dat bij de brug eventueel zou vrij komen geen onbelangrijke waarde heeft. Het plan om eventueel de aangren zende dokterswoning aan te koopen zou dan ook veel duurder zijn en daarmede zou alloen aan het eerste bezwaar gedeeltelijk te gemoeb geko men worden. Om niet te veel van uwo plaats ruimte in beslag to nemen, wil ik hier eindigen. Het zou mij volstrekt niet verwon deren indien ons gemeentebestuur reeds het plan had opgevat om han delend in dezen op te treden. Maar zelfs het boste paard struikelt wel eens en soms wordt wel eens vergeten, dat de toestanden verande ren, onze bevolking snel toeneemten het verkeer steeds grootere eischen stelt. Een koddig staaltje daarvan is wel dat men in 1911 met een bevol king van 6000 zielen de nieuwe vaste brug in onze voornaamste ver binding met de buitenwereld weer even breed maakt als onze voorvade ren dat deden voor een bevolking van 2000 zielen. Hoogachtend X. Bij de Hollandia-drukkerij te Baarn zijn verschenen: Uit Zenuw en Ziele- leven serie I n°. 10. Zwakzinnigheid door E. J. Swaep, geneesheer bij de Tuchtschool te GinnekenUit onzen Bloeitijd, schetsen van het leven onzer Vaderen in de XVII0 eeuw serie III n°. 5Het lager onderwijs door H. J. Westerling, hoofd l.o.l. school te Amsterdam. Kerk en Secte serie V n°. 7: De wereldlijke macht van de Paus, door een Roomsch-Katholiek. Prijs per n°. 40 ct., per serie van 10 stuks f 3. We ontvingen van de firma Sijthoff een overdruk uit het jaarboekje der Nederlandsche Ornithologische veree- niging. Prof. Dr. E. D. van Oort heeft hierin het ringen van vogels behan deld. Voor onze lezers, die hiervan nog niet op de hoogte zijn, zij hier meegedeeld, dat het ringen van vogels geschiedt om een beter overzicht te krijgen van het trekken van vogels. Ons Premieblad „Pak me mee" van heden bevat o.a. de volgende actu- eele illustraties Als voorplaat: Winter 1912. Een tweetal fraaie wintergezichten te 's-GravenhageHaagsche Bosch en Plein 1813. Brand in het Grand hótel Coomans te Rotterdam. Het groote militaire wapenfeit te 's-Her- togenbosch. Uitreiking van den eeresabel aan luitenant C. A. Rijnders te Nijmegen. Hardrijdery te Leeu warden. De Vos te Parijs ontsnapt (met 3 foto's). Willem Royaards op den avond van zijn 2&-jarig jubi leum gehuldigd. Een intervieuw met Henri J. J. Plackó, ex-kampioenbok- ser van Nieuw-Zeeland, Australië, San- Francisco en Engeland, met portret. Wintersport te Berlijn (met 4 foto's). De troebelen in Perzië. De on afhankelijkheidsbeweging op Kreta. Handelsvereeniging „Eendracht" te 's-Gravenhage. Verder actueele foto's en de gewone rubrieken. Aanvragen van werknemers op 9 Februari. Volwassenen. 1 kantoorbediende, 1 timmerman, 3 opperlieden, 1 stoker, 1 plaatwerker, 1 waschvrouw, 1 kruideniersbedienden, 3 grondwerkei's, 6 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 1 werkman zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 kantoorbediende, 1 timmerman, 1 machinebankwerker, Leerlingen en jongens. 2 klerken, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 1 meubelmaker. 3 pottendraaiors, loon f 15 a 20 p. w. 2 kopor- en blikslagers, 1 kleermaker, Halfwas of aankomende. 1 timmorman, 1 schilder. 1 meubelmaker. Leerlingen en jongens. 2 meubelmakers, 1 loodgioter, 1 bakker, 2 loopjongens. Maandbericht. In Januari werden ingeschreven als werknemer25 volw., 4 halfw. en 3 leerl. Worden gevraagd 13 volw., 4 halfw. en 6 leerl. en werden goplaatst 10 volw. en 3 halfw. Predikbeurten te Gouda. Xoiulay. RF.MONSTRANTSÜHE KERK. 's Morgons lO'/s uur. Ds, H. VAN ASSEN DELFT. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. BIJL. Namidd. ten 2 ure. Ds, DEUR. Hoid. Cat. Zondag 36. Avond ten 6"2 ure. Ds. BERKEL BACH V. SPRENKEL. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. P. v. d. KOOY, van Reeuwijk. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 14 Febr., Ds. BIJL. KLEINE KERK. Woensdagavond 8 uur. I)s. BER- KELBACH V. D. SPRENKEL. Bijbellezing. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 2 Febr. tot 9 Febr. in de gem. gevestigd of deze verlaten hebben- GEVESTIGD. H. Mok, uit Borgerhout (België) in Oosthaven 33W. A. Wanrooy, uit Leeuwarderadeel in Kleiweg 79H. Frank, bakker uit Ginneken in Wijd- straat 7 H. L. Pateer, klerk R. W. uit Helder in Fluweelensingel 84 A. van Herk, timmerman uit Nieuwpoort in L. Dwarsstraat 8; W. G. de Graaf, chauffeur uit 's-Gravenhage in Katten- singel 87 S. H. Wissing, opzichter uit Eindhoven in Groenendaal 4 G. M. Schuwer, uit Zwolle in Blauw- straat 7IJ. van der Leek, letterzet ter uit Ilillegom in L. Dwarsstraat 22; A. C. Bouman, uit's-Gravenhage in Dubbele Buurt 13P. J. Anker, uit Amsterdam in A. de Vischmarkt 21. VERTROKKENEN: C. H. de Geer, dienstb. uit Oost haven 69 naar Waddinxveen B 114 A. J. van Bruinessen, ketelm. uit Snooystraat 77 naar Vlaardingen, Werf steeg 1A. A. Mulder, kapper uit Oostnaven 31 naar Amsterdam, Spuistraat 270; J. den Outer, uit Pa radijs 16 naar Rotterdam, Tninderstr. 64BM. M. M. van Pappelendam, uit Steijnkade 7 naar Rotterdam, Hoflaan 76E. A. Kruyt, uit Heerenstraat 62 naar Amsterdam, 1* v. d. Helststraat 66 fjP. Th. de Vries, zetkastelein uit L. Tiendeweg 83 naar Zegwaard, Molenweg 244. Schip vergaan. De schoener Lucie opvarende naar Aberdeen is op de Dollard vergaan. De bemanning, zes koppen groot, is omgekomen. Do kapitein, Tiedeman, was pas gehuwd. Gered. Suttercreek (Californië) 9 Februari. Gisteren, in den namiddag, heeft oen instorting twee honderd voet onder den grond 62 mynwerkers afgesloten. Drie on twintig uur werken waren noodig om hen te bevrijden. Allen werden gered. In Mexico. San-Antonio (Texas) 9 Febr. Het departement van oorlog hoeft maat regelen gotroffon om 100.000 soldaten op verschillendo punten te concen- treeron. Londen 9 Febr. Naar de Times uit Teheran meldt, tracht Perzië met goedkeuring van Engeland en Rus land om de aanstelling van acht Bel gen voor het departement van Finan - cien, inunt en tolwezen tot stand te brongon. De Duitsche Rijksdag. Berlijn, j) Febr. I)e tot presidont van don Duitschon Rijksdag gekozon Dr. P. Spahn heeft voor zijn benoe ming bedankt. ItaliaanschTurksche oorlog. Berlijn, 10 Febr. Uit Rome komt hot bericht dat generaal Caneva toch teruggaat naar Tripoli en wol zeer spoedig. Naar verluidt zullen do operaties op groote schaal worden voortgezet. Een lange trein van auto's is voor de proviandeering in orde gebracht. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 9 Febr. Hondrik Cor- nolis, ouders II. Dernco on A. M, Looijaard. Hendrik Christiaan, ouders 1'. Swanenburg en C. J. Ratten. ONDERTROUWD 8 J. J. II. van Hilton en J. Zorg. OVÈRLEDEN 8 Febf. A. van Dam 58 j. M. do Jong 86 j., wed. G. van der Louw. 9. J. van den Heuvel 32 j., goh. met P. C. Hoij. BOSKOOP. Januari. G EBORENPetrus Loonardus, ouders M. Pouw en A. do Vogel. Maria Goertruidi, ouders P. Hooger- brug en D. Burger. Quirinus Coen- radus, oudors P. Kroesmeijer en M. J. van Hoelingen. Jan, ouders A. Goudkade en N. Kok. Teunis, ouders B. Spijker on M. van Laar. Adrianus Simon, ouders A. S. Schiere en H. Schiere. Jacobus, ouders P. Horsman en H. Spruitenburg. Adriana Cornelia, ouders H. H. Schoe- maker en C. Hoogendoorn. Jacob, ouders W. Ravensberg en S. v. Wijn gaarden. Corstiaan ouders C. Beken- kamp en M. A. Molenaar. Jacob Ma- rinus, ouders D. van Gemeren en P. C. de Bruin. Adrianus Johannes ouders G. Houtman en D. van der Veer. Adrianus Cornell's, ouders J. G. Bos man en E. de Frankrij ker. Bartho lomew Johannes, ouders P. Steenka- mer en G. van der Meor. Eliza beth, ouders J. Montagrio en J. van der Laan. Maria Wilhelmina, ouders H. J. Boer en M. v. d. Wal, OVERLEDEN A. van Klaveren, 5 j. - C. J. J. Kerkvliet, 4 j. - A. Verkaik 60 jaar, echtg. v. K. van Eeuwen. T. van der Willik 5 j. J. de Wagenaar, 39 j., echtg. van A. van Heveungen. A. v. d. Poel 60 j., echtg. van F. Vermeulen. M. van Veen 68 j., echtg. van N. van Oosterom. L. Jon oneel 60 j. echtg. van J. Slappende!. W. Boer 89 j., wed.n. van M. Esveld. GEHUWD: M. Splinter, 23 j. en N. Grootendorst, 23 j. L. J. van Gijzel, 23 j. en N. de Vos, 21 j. H. van der Meijden, 23 j. en H. J. Hoek, 24 j. van Wintermantels, - Costumes, Ulousen, J upes, J upons, Robes en Japonstoffen alsmede PELTERIJEN van de goedkoopste tot de beste Boorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOTJDA. van het Koninklijk Meteriologichs Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 758.7 te Haparanda laagste stand 737.7 te Co- runa. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidoostelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig regen, waarschijnlijk iets zachter. VAN DSN Effect en hod el te Amsterdam 10 FEBR. 1912. Staatsleenlngeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oo8tenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.my.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Einis sio 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank- en Crediet-Instel- llngeu. Nod. Bankaandoelon Industr. Oiideriiciuliigeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. ld.Smolting Refining Co, Cert. v. Aanu. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. redlef Instelf. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A HUubouw Siyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Onderii. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Hljen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe A«ahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwol Land Opant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl.' v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Sorie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. f Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 31/»3s/% pGt. Amerikanen prijshoudend, Petrole ums een weinig verlaagd, Tabakken kalm, Culturen geen omzet, Rubbers kalm, Nat. Staatsfondsen vaster, Bui- tenlandsche prijshoudend, Mijnen vast, Tramwaarden kalm. Vorig» Konrs. Koer» van beden 83'/ 88% 91'/.. 92%. 64'/ ioo»/„ 100% 93'/, 88'% 89'/ 87 47 47'/,. 104'/ 86'/, 68'/, 58'% 211 61'/, 61% 71V, 70',, 26% 26% 60% 60'% 211% 300 186'%, 1 1 80% 76 475 64'% 450 54'/, 143'% 144 466'% 465 440 183% 120 20%, 20'% 114 113 15 40 4% 4'% U%. 83 100 99'% 63 63 183'% (104.- 99%. 99% 30'/, 30'% 163% 7% 163 7 101%. 101"/,, 152'%

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2