SIE2EBSLIJST1312. „Muscalla". J.HaddérusOostingh, Anton Coops, Waarschuwing Amerikaansche en gewone Zeilwrijvers. Biaitenlaxid.- Brieven uit de Hofstad Buitenlandsch. Nieuws. Gemengde Berichten. KERKNIEUWS. Advertentien. Hoerenhuis, Woonhuis, Woonhuis met afzonderlijke Bovenwoning Winkel- en Woonhuis Woonhuis lloollanil, dienstbode, Algemeens Vergadering Goudsche Glucosefabriek Vrijzinnige Studie- en l'ropagandaclub Tandarts. Westhaven 58. - GOUDA. ZoeteGrlekschc W||n. Prijs per flesch f 0.75. L. van der Beek. van Bl'ommestein's Inkt Zeilvegers. Boenwas. Werkborstels. Ilezems Sponsen. Wafeldoekjes. Zeemleder. Meubelborslels. Meubelpolitoer. Stoffers. Luiwagens. Dweilen. I'oetsdoekjes. etc. G. IJSSELSTIoJlM. tariefontwerp, zal vóór alles hebben duidelijk te maken dat het gesig naleerd nadeel met en door dat ontwerp wordt opgeheven. Is er eenige grond voor de mee ning, dat inderdaad een invloed ten goede kan uitgaan van deze wijzi ging en verhooging der N'ederland- sche invoerrechten? Het antwoord kan slechts ontkennend luideti. De Nederlandsche tuinier, die zijn vruch ten- en groentenuitvoer naar Duitech- land bemoeilijkt ziet door het Duit- sche tarief, wordt niet geholpen als Nederland Duitschland gaat navolgen. De vreemde tariefmuur blijft even hoog, de belemmering van den uit voer blijft onverzwakt bestaan. De Nederlandsche tuinier komt slechts te ervaren, dat voortaan niet alleen zijn verkoop doch ook zijn productie wordt bemoeilijkt, van af het oogen- blik dat men Van staatwege hem dwingt voor zijn bedrijfsgoederen hooger prijzen te betalen dan noodig zou wezen indien handelsvrijheid bleef toegepast. Met den fabrikant, die op de Fransche, Amerikaansche, Russische of Oostenrijksche markt zou willen verkoopen is het niet anders gesteld. Zijn uitvoer naar die landen wordt door tolmaatregelen dier staten be moeilijkt. Toegegeven. Doch laat men anderzijds ook toegeven, dat ver melde fabrikant er slechts nadeer en geen voordeel invinden kan in dien men hier de productie boven dien gaat bemoeilijken door rechten op den invoer van stoomketels, drijfwerk, verpakkingsartikelen enz. Met andere woorden Het nadeel der bnitenlandsche protectie wordt niet opgeheven door navolging. Aan het bestaand nadeel wordt e e n tweede nadeel toegevoegd, an ders niet. Of de bescherming dan niemand de helpende hand biedt Zeker wel echter niet aan hen, die bemoeilijkt worden door bnitenlandsche tolmaat regelen en ter wier wille men zelfs beweert af te zien van de „omhel zing" der vrijhandelsbeginselen. De tuinier A, de nijveraar B, de land bouwer C, de handelsman D, zij allen zien zich bezwaard door de bnitenlandsche tolpolitiek. De pro tectionist, genre Kolkman c.s., toont zich met hun lot bewogen, hij stelt een wetsontwerp op, dat de elders ondervonden bemoeilijking ook voor het Nederlandsche grensverkeer in voert. En het resultaat? Een vijfde is opgespoord, laat ons hem E noe men, een voor de binnenlandsche, markt arbeidend ondernemer, die met bnitenlandsche tolmaatregelen niets heeft uit te staan. Hem komt men schragen door bescherming, om de rekening der aan hem verleende hulp bij A, B, C en D aan te bieden. Een beroep op de buitenlandsche tolpolitiek tot vergoelijking van eigen protectionisme moet dus afgewezen. Toegebracht nadeel wordt niet ver holpen, nieuw nadeel wordt gescha pen. Er is geen harmonie tussehen doel en middel. Er wordt alleen Voedsel gegeven aan het afschuwelijk misverstand dat een land zijn eigen voordeel zou bevorderen wanneer het aan een ander land nadeel toe brengt. Het bëzoek van den Engelschen minister Ilaldane aan Duitschland. De Engelscho minister Haldane is naar Duitschland gegaan. Zooals re- peeringen in het algeraoon plegen te doen, ontkennen èn do Engelsche èn de Duitsche regeering thans, dat het bezoek van den Engelschen minister van oorlog aan Duitschland eenige politieke boteekenis hooft. Natuurlijk hebben de rogeeringen gelijk, dat zij zich niet al te voorbarig uitlaten en dat zy niet publiceeren voor er iets positiefs te vermelden is. Toch kun nen zy echter, de mensohon niet on voorwaardelijk om den tuin leiden. Het argument, dat thans moet dienst doen om het politieke karakter, dat zeer zeker aan de reis verborgen is, te verbergen, is naar een uit Londen ontvangen Reuter-telegram, een on derzoek dat lord Haldane zou instellen naar de universiteitsopleiding in Duitschland. In hetzelfde telegram wordt echter toegegeven, dat de mo gelijkheid bestaat, dat Ilaldane met Duitsche staatslieden politieke bespre kingen zou kunnen houden. Dit laatste doel van het bericht is dus vrijwel een ontkenning van het be weren, dat zijn reis geen politiek ka rakter draagt. Die laatste moening wordt ook nog versterkt door het feit, dat de En gelsche minister voortdurend in ge sprek is met de het moest op den voorgrond tredende Duitsche staats lieden. Zoo o a. middagmaalde Hal dane Donderdag in het Engelsche gezantschap met als eenigen vreemden gast den Duitse hen Rijkskanselier von Bethmann-Hollwog. Van half één tot half drie bleef Haldane in het En gelsche gezantschap. Om half acht kwam hij in zijn hotel terug. Waar hij in di^en tusschentijd is gewoest, hebben *%elfs de alles naspeurende correspondenten niet kunnen uitvor- schen. Trouwens, hij zelf steekt het niet onder stoelen of banken, dat hy het zoor prettig zou vinden wanneer zijn bezoek aan Duitschland er toe zou kunnen meewerken, (jat er een betere vorhouding tussehen Duitschland en Engeland tot stand kwam. Een zoor opzienbarend bericht, dat echter met het noodige voorbehoud moot worden aanvaard, geeft do Tiig- liche RundschauVan hooge diplo matieke zijde ontvangen wij de op zienbarende mededoelingon,* dat do botrekkingen tussehen Engeland en Duitschland voor oen boslissend keer punt staan. In de diplomatieke kanselarijen van de Europoesche mogendheden is het reeds sedert oenigon tijd bekend, dat tusschon Duitschland on Engeland be langrijke onderhandolingen gaandezijn, die op duurzame overeenstemming tussehen beide mogendheden zullen uitloopeg. De Engelsche rogoeriing hooft aan het einde van het vo rige jaar vertrouwelijk to Berlijn laten polsen of Duitschland geneigd zou zijn, do tegenstellingen op poli tiek en economisch gebied die in ver schillende werolddeelen aan den dag zijn gekomen, 'door middel van een afbakening van de Engelsche en Duit sche belangensferen duurzaam uit deu weg te ruimen. Er verluidt, dat do Engelscho rogooring te dien opzichlo in Berlijn grooto tegemoetkoming hooft gevonden en de Duitsche rogeoring hooft haar bereidwilligheid te konnen gogovon een duurzame, vriendschap pelijke vorhouding mot Engeland te scheppen. Voor het «ogenblik zijn de diplomaten van beide Tandon er mee bozig vast te stellen, in welke deelen van het aardrijk Engolsche en Duit sche belangen in politiek en econo misch opzicht tegen elkaar staan. Het voorgenomen verdrag zal loopen over koloniale en spoorwegkwesties en waar schijnlijk ook over marine-zaken. Hot is aan geen twijfel onderhevig dat de aanwezigheid van lord Ilaluane in Berlijn met de voorgenomen diploma tieke onderhandelingen der beide mo gendheden in betrokking staat." De Berliner Zeitung am Mittag weet nog eenigszins precieser mee te doelen, waarovor do onderhandelingen zullen loopen. Voorloopig blijft groote voorzichtigheid ochter geraden. CXXI. Zonder slag of stoot heeft de Senaat twee voorstellen van wet goedgekeurd, waardoor we een nieuw Dopartement van Landbouw, Nyverheid en Handel zullen krijgen aan het deftige Bezui- denhout, een nieuw hoofdbureau voor de posterijen en telegrafie aan do een voudiger gelogen Kortonaerkade. „Zonder slag of stoot", want wel had de Eerste Kamer in haar Voor loopig Verslag omtrent dezewetsont- worpon eenige grimmige opmerkingen gemaakt, maar by het mondeling debat was alle critiek als do sneeuw door den dooi versmolten. De Ministor, de altijd vriendelijk-lachende Wateretaat- Regout maakte nog eenige opmerkin gen en de hamer viel. We krijgen dus twee nieuwo Depar tementen, eigenlijk maar één, want Posterijen en Telografie is geen Dopar- temont in den officieelen zinprac- tisch is er echter geen verschil. Dos twee nieuwe DepartemenUgebouwen, volgens de Jlegeering natuurlijk beide spotgoedkoop als oen Regeering of stadsbestuur tonnen gouds aanvraagt, is hot altijd oen „Koopje" Dat koopje zal vele tonnen kosten; eerst de grond, dan de gebouwen en men weet hoe 't met rijksgebouwen veelal gaat. öeen luxe, foei neen, maar een particulier doet 't altyd voor t/k of Va minder. Toch zegt de Mi nister telkens weer, hoe „commercieel" zijn Departement werkt en rekent hij U besparing voor, waarvan men nooit op zijn belastingbiljet een spoor vindt. Hoe dan ook, niemand kan ont kennen, dat er schot zit in onze rijks- gebouven. Om alleen maar te noemen wat kort geleden geschiedde en op de nominatie staat. Het Rijksarchief kreeg een nieuw gebouw. Het oude gebouw* werd verbouwd voor kapitale sommen. Buitenlandsche Zaken trekt er eerlang inhet oude Foreign Office gaat dan tegen den grond. Dan gaat Binnen landsche Zaken er aan, dat Waterstaat opslokt. Resultaateen r.ieuw gebouw voor Binneni. Zaken. Vervolgens het nieuwe Departement van Landbouw, hot nieuwe post- en telegraafgebouw en last not least een nieaw „paleis der natie", alias Tweede-Kamergebouw dat ruw geschat op een 3 millioen komt te staan. Het is een beetje om van te duizelen. Gemeente en Rijk doen om het hardst „groot". Het 's Gravonhage der toe komst, der vrije nabije toekomst, moot den vreemdeling alles royaal kannen toonen. Wat ouderwetsch of te klein is geworden, wordt niet opgelapt, maar valt onder den moker, grootscheeps Dat groot-doen van rijkswege wordt ton minste door heel het land betaald, maar de gemeente mag wel eens wat remmon, wil de gemoontelijke inkom stenbelasting niet buitensporig wor den. In het Haagje wordt meer geld verteerd dan vordiend en nu is het een eigenaardigheid van velen, dat men zijn rente liever naar eigen verkiezing besteedt dan in Steeds stijgende mate ten pleiziere van den fiscus. Ik zeg niet, dat do gemeente reeds do uiterste grens heeft overschreden, maar als het zoo doorgaat als-de'laatste jaren met zyn Lely-Hausmannsche plannen dan gaat het mis met onze gemeen telijke financiën, die jaren lang een toonbeeld waren voor andere steden. Wat hot Rijk betreft, ik vraag mij af, of het in een jaar mot een tekort van 20 millioen, waarvan de helft zoogenaamd „buitengewoon", niet passend is om eens wat in te binden. Is het nu byv. zoo erg, als afdeelin- gen van één Departement, die dikwerf weinig met elkaar te maken hebben, in verschillendo huizen zijn onderge bracht Eén jongen mot oen fiets, die stukken kan heen en weer rijdefi en de rost per telefoon. Het is misschien geen ideaallf(tUt de verschillende De partementen "(waaronder er zijn die veel mot elkaar te doen hebben) in verschillendo gebouwen zijn gehuisvest. Ik krijg do laatste jaren zoo sterk den indruk, alsof er en gros mee gegooid wordt, om 't dan op de kleintjes wo or uit te sparen. Bij de kleinste bedragen hoort men soms „geen geld", gaat het echter om getallen van vijf cijfers, dan is het net alsof wij in het geld zwemmen. Dos te komischer is de wedstrijd tussehen Rijk en Gemeente in de be- rucht-geworden Spui—Buitenhof-af faire, waar beide partijen trachten net als echte kooplui, den ander zoo veel- en zélf zoo weinig mogelijk te doen betalen. Nog altijd zijn de onderhan delingen hangende en naar het schijnt was de kans op slagen reeds niet groot, nadat de Raad 's ministers „royaal" aanbod van de hand wees en is die kans er niet grootor op ge worden nadat de heeren Regout en Lely opnieuw aan het bakkeleien zijn geweest, ditmaal in do Eerste Kamer en waarbij, ondanks alle uiterlijke vriendelijkheid, hardo woorden vielen, die 't niet gemakkelijker maken tot toenadering te komen. Ik. mag, nu ik toch hierover spreek, niet verzwijgen, dat Regout aan het sterkste eind trok by dit debat. Gaarne had ik 't, als Hagenaar, anders gezien, maar ik kan niet ontkennen, dat de indruk, dien ik van het debat meenam, geen gun stige was voor de gemeente. Niet dat zy met opzet het Rjjk of de in de veelbesproken transactie betrokken firma zou hebben benadeeld om zich zelve te bevoordeelen. Daarvan bleek diets en niemand, ook de Minister niet, had zulks gezegd. Wel had Zijne Excellentie uitgesproken dat het Ge meentebest unr den s c h ij n tegen zich had en dit valt moeilijk te ontkennon nu de Minister een nieuw wapen uit de Behoede trok en der gemeente ver weet, dat zij een in deze auaestio alles beheersqhonden bnef van den Minister, een schrijven, dat in het dossier be hoorde te liggen, eenvoudig had ver geten, oon „vergeten" dat de Gemeente geen windeieren had gelegd. Deze nieuwe en inderdaad juiste beschuldi ging was meteen oen verrassende zwenking in het debat, een meester stukje van polemiek, nu de Minister zyk oorspronkelijke grief door de werkelyk afdoende weerlegging van de syde der Gemeente niet kon hand haven. Handige kerels, die gebroeders RegoutMaar de justitieminister moet zich eens gauw aan den arbeid zetten om uit te maken (als hoogste ambte naar van het Openbare Ministerie, dat de vervolgingen instelt) wat de nieuwe zedelijkheids wet op het gebied van lectuur en uitstellingen wil treffen en wat niet. Het gaat niet aan, dat dit zij 't ook in eerste instantie slechts, wordt overgelaten aan ondergeschikte politiedienaren, die er dikwijls zelf niet het minste benul van hebben en die tot ijver worden aangezet door brave menschen, die 't erg goed mee- nen, doch wel eens wat hard van stal loopen. Het gaat hier niet om het meenomen van een prentje, beeldje of boekwerk, maar om den goeden naam van achtbare burgers, die niet veel verdragen kan. En volgt al vrijspraak of zelfs niet-vervolging, het enkele feit van een uitgelekte inbeslagname kan iemands naam onschatbare schade berokkenen. Laat men dus in ieder geval in dubieuze gevallen (en dat zijn do meeste, waar men niet met kenne lijke viezigheidsmagazijnen te doen heeft) voorzichtig te werk gaan, met politie in burgerkleeding werken en de zaak geheimhoudenieder politie- zaakje behoeft 'in zijn eerste stadium niet in de courant te komen. Ik hoorde van een stad, waar de ambtenaren bij het O. M. zich hartelijk hadden vermaakt met de in beslag gendmen voorwerpen. I^aat het geen spelletje worden liet is hier toch al oen gebjed' dat zich indormato goed leent tot spotgaat 't zóó door, dan maakt men van de nieuwo wet ondanks haar goede bepalingen een voortdurend onderwerp van koffiehuispraat en café-ehantant-amusement. Ik moet nu nog wel even op de on- derwijzersquaestie terugkomen, waar over ik in mijn vorigen Brief schreef. Eigenlijk een onvoorzichtige streek van den ondergoteekendo, want wie dit chapiter bespreekt en niet vóór den geschorsten onderwyzer partij trekt, kan er zeker van zijn, door de Bondsmannen te worden geattaqueerd. Dit nu is hun volste recht en mij was het zelfs in zekeren zin aangenaam in oen schrijven van een Bondsafdee- ling te worden aangevallen, waardoor ik nu in do gelegenheid ben, mij, voor zoover noodig, te verduidelijken. „Ter, wille van de waarheid" komen de inzenders tegen mij op. Dat is mooi, edoch, hoe weten die heerqn, zoo ver buiten Den Haag wonende, zoo pre cies wat hier do waarheid is Beslist onjuist zou zijn, dat den onderwijzer zijn periodieke verhooging zou zijn onthóuden wegens het toedienen van lichamelijke straffen. Best mogelijk ik meende dat dit de reden was, maar iqdien niet, dan blijft nog myn betoog intact. De heeren zien in den geschorsten -onderwijzer een „slacht offer" en decreteeren, dat ieder die „onbevooroordeeld" (s i c) kennis neemt van het feitenmaterieel, tot die over tuiging moet komen. Met Uw verlof! Hebt Gij ook het „feitenmaterieel" van den anderen kant gezien Neennatuurlijk. Als Bondsmannen las men alles wat van Bondszijde werd gepubliceerd. Maar dit is m ij niet voldoende. Niet omdat ik een parti- pris zou hebben tegenover den Bond. Als neutraal briefschrijver zou ik ieder parti-pris weten te onderdrukken en in casu is van zulk een stemming zelfs heel geen sprake. Ik stel mij geen partij in het vraagstuk van het ambulantisme en wat daaraan los- en vastzit. Ik laat den Bond gaarne tegen de hoofden ^goeren en de hoofden en anderen tegen den Bond. Maar wat ik verlang, is gezag, ontzag voor het hoofd, zooals wij allen hebben te res pecteeren wie boven ons is gesteld. Wenschen wy dit niet Langer, of kun nen wij dit niet langer, dan ga men heen en anders onderwerpe men zich. Tertium non datur De personen van den geschorsten onderwijzer en van hot betrokken hoofd ken ik niet en laten mij abso luut koud. Laat 't waar zijn, wat de heeren in hun ingezonden stuk schre ven, dat het een „onomstootelijk, niet te weerleggen feit" is, dat dit hoofd is iemand die voor zijn taak niet be rekend is, dat hy kalmte, bezadigd heid en tact mistzelfs neem ik voor het oogenblik aan hoe dnrven menschen zoo ver buitenaf een derge lijke beschuldiging op eenzijdige in lichtingen neerschrijven dat dit schoolhoofd is een man „zonder ka rakter, dan nóg blijft waar, dat dit alles niet aan ondergeschikten te'be- oordeelen staat, maar aan de betrokken autoriteiten. Ongepast acht ik 't on toelaatbaar, dat ondergeschikte amb tenaren over hun superieuren publi ceeren wat hen goeddunkt en hem in de oogen van buitenstaanders zoo brandmerken. Dit zon geen enkele „baas" dolden en behoeft, neen mèg o.i. evenmin een gemeentelijke school- autoriteit dulden. De heeren spreken in hun schrij ven van „gezagsfanatisme" van school hoofden als de betrokkene. Dergelijke uitdrukkingen las ik zoo dikwijls in Bondsorganen en steeds dacht ik, zonder eenig „parti-pris" en zelfs met volle waardeering van goede bedoe ling: hoe licht beschouwt men het gezag zoodanig als men 't heel niet noodig, ja schadelijk achtwanneer men niet den persoon, maar in hem het stelsel bestrijdt, dat men moet dragen en al dan niet terecht als een zwaron last gevoelt? Onderwijzers zijn niet de eenigen die hun hoofd weg wenschen HAGENAAR. Een belangrijk werk. De nieren behooren tot Üe gewich tigste organen van het lichaam. Zij zorgen voor oen zeer belangrijk werk, namelijk voor het filtroeren van het bloed, waaraan zij alle onzuiverheden onttrekken. Iedere drie minuten van ons leven passeert het bloed door de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden, en de nieren zijn do eenige organen in het lichaam, die er alle afgewerkte stoffen en onzuiverheden aankunnen onttrekken. Wanneer het bloed de nieren be reikt, is het donker van kleur en vol schadelijke, afgewerkte stoffen. Wan neer het de nieren verlaat, is 't zui verste bloed van uw lichaam. Alle onzuiverheden zijn er aan onttrokken evenals door een waterfilter de on zuiverheden aan het water onttrokken worden. Zijn de nieren echter zwak of traag, dan kunnen zij hun gewichtig werk niet volbrengen. De schadelijke stoffen worden met het bloed door het lichaam gevoerd en gij gaat u dof en ellendig gevoelen, gij zijt altijd vermoeid en spoedig zult gij rugpijn opmerken en urino-stoornissen, of rheumatische pij nen, waterzuchtige zwellingen, pijn in de heupen, de lendenen en het hoofd. Geeft uw kwaal geen gelegenheid om zich verder te ontwikkelen, doch begint bij het eerste teeken, dat uw nieren niet goed werken, onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Een goed doorgezette kuur geeft aan nieren zachtjes hun gezondheid en kracht terug. En wan neer de nieren weer gezond zijn, wor den de schadelijke stoffen, die uw kwalen veroorzaken, geregeld uit het lichaam afgevoerd. De oorzaak der nier- of biaasaandoening wordt weg genomen en daardoor is' uw genezing van blij venden aard. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Gouda ver krijgbaar by de heeren Wolff Co. Wosthaven 11, en Ant. Coops, Wijd- straat 159. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Observaties, gedaan in het Klemens- gasthuis te Münster i/W hebben aan getoond Dat het echte F ran» Josef- bitterwater prompt, en zonder onge- wenschte, lastige nevenverschijnselen, ruime stoelgang geeft. Het natuurlijke „Franz Josef" water neemt daardoor terecht een bevoorrechte plaats in onder de reeks van salinische purgeer middelen. Italië en Turkijë. Egypte en Tripoli. Port-Said, 9 Februari. Kolonel Niazi bei, die als Arabier vermomd door Syrië en Egypte naar Barka had willen gaan, is te Elarisj in hechtenis genomen en naar Konstan tinopel te ruggestuurd. China. Keulen, 9 Februari. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Berlijn gemeldDe nota van de Amerikaansche regeering aan de Duitsche, betreffende de hou ding tegenover den opstand in China aan te nemen, zal overal, waar men een vreedzame oplossing van den op stand in China wenscht, volkomen in stemming vinden. Het bij uitstek prak tische program strookt ook met den wensch, die voor eenige dagen in de Köln. Ztg. voor een internationale be handeling der Chineesche kwestie geuit is. Het is verblijdend, dat ook de Unie tot eenzelfde opvatting gekomen is en tevens de verklaring afgelegd heeft, dat de andere mogendheden onderdo tegenwoordige omstandighoden het erover eens te zijn, dat er aan de po litiek van een gemeenschappelijk op treden vastgehouden moet worhen. Spanje. Noodweer en overtredingen. De Manzanares heeft de aan de rivier gelegen wijken van Madrid over stroomd. Te Huelva is de Odiel buiten de oevers getreden. De aan de haven opgestapelde koopmansgoederen zijn verloren. Te Valladolid zet de Rio Sequillo alles blanker is een man verdronken. De toestand te Sevilla wordt erger. De bevolking werpt met koortsigen ijver dammen tegen het water op. Vijftienduizend arbeiders zijn werkloos. De bijrivieren zetten velden en dorpen onder water, alles verwoestend wat ze ontmoeten. Een boot, die levensmid delen naar het dorp Algaba vervoerde, is gezonken. De drie opvarenden zijn verdronken. Alle gemeenschap is ver broken. Men weet niet wgt er van twee treinen op de lijn naar Cadix geworden is. De regen blijft in stroo men vallen, waardoor overal schade wordt veroorzaakt. Men meldt, dat de opheffing van het beslag op de eigendommen van Ferrer niet gegrond is op de stelling, dat hij niet de leider van den opstand is geweest, doch op het beginsel van civielrechtelijke verantwoordelijkheid, die rust op de voornaamste leiders van den opstand voor misdaden tegen het gemeene recht, ten einde het aan rechtmatige eischers mogelijk to maken een civiele actie met verhaal op de door Ferrer nagelaten, eigendommen in te stellen. Portugal. Het noodweer beteekent voor Por tugal een volslagen ramp. Taag en Douro zijn overal buiten hun oevers getreden en de waterstand steeg hoo ger dan ooit is aangeteekend. De re geering zendt booten met brood en stokvisch naar hen, die door het water zijn ingesloten, te Santarem. Bovendien hebben de storm en de regens over het gansche land enorme schade aan de veldgewassen aangericht. De Taag sleept lijken zeewaarts vijftien lich- terschepen Zijn op den Taag vergaan. Het spoorwegverkeer is bijna geheel gestaakt, telegrafische en telefonische verbindingen met het platteland zijn totaal verbroken. Er zijn yeel dood en en gewonden het stormt aanhoudend. Frankrijk. De baron Gustave de Rothschild, die den 28ston Nov. te Parijs overleed, had eeü testamentaire beschikking ge maakt ten gunste van de arbeidende klasse, waarvan de inhoud thans be kend is geworden. Hij heeft aan de Rothschild-stich- ting, „tot verbetering van de materieele levensvoorwaarden der arbeiders, een sqm van een millioen fr. gelegateerd, welke door het bestuur van die stich ting uitsluitend moet worden aange wend voor den aankoop van een ter rein te Parijs of in de baulieue, waarop arbeiderswoningen zullen gebouwd worden. i Duitschland. Het motu-propio. In het Pruisische Huis van Afge vaardigden heeft de nat.-liberaal Von Kampe overlegging gevraagd van de stukken, gewisseld over het motu pro- prio. Het centrum beproefde zijn rede on verstaanbaar te maken door gelach. De afgevaardigde Von Pappenheim riep echter: „Niet lachen, daarvoor is de zaak te ernstig. Von Kiderlen Wëchter herhaalde dat het motu propio niet geldt voor Pruisen en betoogde dat de regeering in deze zaak zeer ktachtig was opge treden. Daarom zon hij, ook al werd het voorstel-Von Kampe aangenomen, toch niet tot openbaarmaking der stukken overgaan. In een rumoerige zitting van den Rijksdag werden gisteren gekozen tot Voorzitter Spahn met 196 tegenover Bebel die 17o stemmen verwierf. Tot onder-voorzitter werd daarQp gekozen de Soc.-dem. Scheidemann en tot tweeden onder-voorzitter de Nat. lib. Paasche. Engeland. Minister Churchill te Glasgow. Churchill heeft te Glasgow in een redevoering alhier het denkbeeld Van een leening voor de vloot verworpen. Hij waarschuwde de vreemde mogend heden echter, dat een buitengewone vermeerdering van haar vloten ten gevolge zou hebben, dat Engeland niet alleen zyn leiding, doch dat hij °ok zyn meerderheid naar evenredig heid zou handhaven. De Engelsche vloot was een noodzakelijkheid, die van Duitschland een weelde. De eerste was er tot bescherming van het rijk, de tweede tot uitbreiding. Engeland dacht niet aan een aanval en kende ook andere mogendheden dergelijke gedachten niet toe. Spreker zeide daarna, dat wat de vloot noodig had, een aanhou dend aanbouwen van schepen was volgeni een geregeld plan en dat het parlement een begrooting van uitga ven moest voorgelegd worden, welke een overzicht voor verscheidene jaren zou mogelijk maken. Engeland zon echter de eerste zijn om een vermin dering van den wedijver in de sterkte der vloten te verwelkomen het zou dat met daden, niet met woorden doen. Japan. De vloot. Volgens bericht uit Tokio meldt de „Asahi Shimbun" dat in een geheime zitting der bogrootingsoommissie op den 3en dezer de minister van marine, baron Saito, heeft verklaard, dat het uiterste minimum voor de uitbreiding der vloot den bouw omvat van acht super-dreadnoughts en acht gepantser de kruisers van gelijke grootte. De bouw dezer schepen moet in 1920 zijn voltooid, terwijl in 1913 daarmede zal worden begonnen. De kosten worden geschat op 420 millioen gulden. Officieel wordt gemeld dat de Kongo en de zusterschepen met 35 c.M. ka nonnen zullen worden bewapend. De Tuso, die een water verplaatsing zal krijgen van 30,000 ton, is te Kuro op stapel gezel. Amerika. Een jongefi. van vijftien jaar en een meisje van dertien waren samen weg- geloopen om te gaan trouwon. Het paartje was er na de Zondagavond school te hebben bezocht, vandoor ge gaan met een gezamenlijk reisfonds van negen gulden. Zij spoorden van New-York naar New-Haven, vonden daar een onderkomen in een derde rangs pension en trokken er den vol genden dag op uit, om zich te laten trouwen. Natuurlijk slaagden zij daarin niet en daarbij komt ook wel, dat zij niet goed durfden aankloppen bij de betrokken autoriteiten. Het geld was natuurlijk heel gauw op en toen moest het berouwvolle tweetal naar huis. Do ontvangst was niet hartelijk en de bruigom-in-den-dop zou van papa oen behoorlijk pak hebben moe ten in ontvangst nemon, ware het niet, dat het dertienjarige nest voor hem een goed woordje had gedaan. Het was een schrikkeljaar zeido zij en de uitnoodiging tot de escapade was van haar kant gekomen. De ver toornde vader schijnt zich daardoor te hebben laten.verteederen. Daartoe zal ook "wel hebben bijgedragen, dat papa vreeselijk in angst had gezeten. Mijnramp. Te Amador (Calif.) zijn 65 mijnwer kers door oen aardstorting ingesloton. De redding is zoor moeilijk, daar nog steeds nieuwo instortingen plaats heb ben. Echter is men erin geslaagd een ventilatiebuis aan te brengen, waardoor de ingeslotenen met de buitenwereld in verbinding staan. Mexioc. President Taft en de secretaris van staat Knox hebben een langdurig on derhoud gehad over den staat van zaken Jn Mexico, die ongunstiger is, dan ambtelijk wel wordt toegegeven. Hoe zeer de president er ook tegen opziet stappen te nemen, die zouden kunnen leiden tot interventie of tot militaire operaties in Mexico, is hij toch gedwongen, die beide mogelijk heden onder de oogen te zien en zijn maatregelen te nemen. Wel is waar heeft thans reeds versterking plaats gehad van de troepen aan do Mexi- caansche grensmaar belangrijke troepenbewegingen zijn dat nog niet feweest. Echter ligt een compleet mo- ilisatieplan gereed. J.l. Maandag heeft de 80-jarige J. Laverman per schaats nog een tochtje van IJlst naar Leeuwarden gemaakt, waar de grijsaard heel monter bij zijn familie aankwam. Een oplichter. Een goud- en zilverkashouder in de Jonkerfransstraat alhier is bijna de dupe geworden van een, zich voor een rechercheur nit Den Haag uitgevonden oplichter. In den winkel van dezen kashouder kwamen gisteren twee dames om een ring te koopen. Eenige ringen liet men zien en toen de dames vertrekken zonden, werd er een ver mist. Toen de echtgenoot© van den winkelier, die de dames hielp, van politie begon te spreken, boden zy terstond aan den zoek geraakte ring te betalen. Op dat oogenblik kwam een man in den winkel, die zich rechercheur Van der V., nit Den Haag, noemde. Ongevraagd mengde hy zich in het dispnnt, sloeg een hoogen toon aan, gaf order, dat de beide dames door een paar geroepen politie-agen- ten naar het bureau gebracht moesten worden en wilde beslag leggen op een doos, waarin de ring in kwestie ge weest was en waar ook tal van andere kostbare ringen, ter gezamenlijke waarde van eenige honderden guldens, ;eborgen waren. De echtgenoot© van en goudsmid, op dat oogenblik zelf niet aanwezig, was beslist tegen deze inbeslagname gekant, wat de voorge wende rechercheur ook mocht aan voeren. Dan zou hij de dames maar al vast volgen naar het politiebureau in de Meermanstraat, en zou men wel nader van hem hooren. Tot nog toe liet hij zich zoomin in den goud- en zilverwinkel van den hoer B. waar dit voorviel, als op het politiebureau zien. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de beido dames met dezen rechorcheur „samenwerken". Geen sabotage. Blijkens nader door de „L. Cfc." ontvangen inlichtingen omtrent het opbreken van een spoor staaf tussehen Zwaagwesteinde en Buitenpost is er geen aanleiding om hier aan sabotage te den kon. Waar schijnlijk zal door de grooto tempera- tuursvorhooging van de laatste dagen de staaf zyn stnk gesprongen. Vier losse bouwvakarbeiders, W. v. N. uit Woensel, Th. S. uit Hapert, L. V. uit Stratum en T. v. L. uit Eindhoven, die thans in Duitschland werken, zijn, naar aan het Huisgez. wordt gemeld, eenige dagen geledon in arrest gesteld to Reichholt bij Dusseldorp, in verband met oen aldaar gepleogden moord op Zaterdag 27 Januari j.l. De verslagen© zou nog 14 uren geleefd hebben. In vorbaud met denzelfden moord is te Eindho ven a»angehouden M. v. d. B. uit Woensel. Van het in den afgeloopen nacht to Rottordam binnengekomen stoom schip Soestdijk, van de Holland-Ame- rika-lijn, is de kapitein Swaan den 3en dezor in den Atlantischen Oceaan overboord geslagen on verdronken. Te 's Gravenhago is. dezor dagen weer een „deskundige", die zijn prac- tijken uitvoerdo in een woning aan de Tollonstraat, aldaar, door do politie gevangen genomen. Allerlei instru menten en een geheelón voorraad „hygiënische artikelen" werd in boslag genomen. Woensdag vorvoegden zich bij den verlof houder Oldenbanning te Schoon- loo (gem. Rolde) de arbeider Geert R. uit Vries en de koopman Christiaan J. uit Assen. Zij vroegen een borrel, die hun werd gegeven, waarop zij voorgaven onbezoldigd rijksveldwach ter te zijn en procesverbaal te zullen opmaken. Zij zeiden echter genegen te zijn dit procos-verbaal te laten rus ten wanneer hun een geldsom werd betaald. Het verlangde geld werd ge geven, doch tevens werd de politie met de zaak in kennis gesteld, die beide personen heeft gearresteerd. Na verhoor door. den rechter-commissaris zijn zij gisteren in het huis van be waring te Assen opgesloten. ■Studiebeurzen voor vrijzinnigen. In een artikel, door den heer K. Vos geplaatst in „De Hervorming", stuitte het „Wkbl. voor de Vryz. Her vormden" op dezen volzin „Nu de kansel bereikbaar is voor eiken armen jongen die eenige hersens bezit, is het onvermijdelijk, dat af en toe er een de ongema nierdheid, uit het ouderlijk huis meegebracht, niet weet af te schud den' Wij hebben geen reden, zëgt het blad, op het artikel zelf of op de zaak der ongemanierdheid hier is die van ds. Keiler van Dordrecht bedoeld in te gaan, maar wij moeten na drukkelijk opkomen tegen de bewe ring, dat de kansel thans bereikbaar is voor „eiken armen jongen, die eenige hersens bezit", m. a. w. dat er voor hen, die predikant willen wor den, een overvloedige hoeveelheid van studiebeurzen bestaat. De woorden zijn den heer Vos mis schien ontvallen, maar zij moeten op wie bekend zyn met de artikelen van V. Clamans in ons blad al een zeer zonderlingen indruk maken. Juist omdat ze hen wel eens konden doen denken, dat meer gelegenheid, om onbemiddelde iongelieden te hel pen by de opleiding tot predikant, niet geschapen behoeft te worden, willen wij met de meeste beslistheid verklaren, dat die woorden oniuist zyn. Of zij gelden voor orthodoxe jon- ;en, laten wij in het midden. wij kunnen verzekeren, dat het voor onbemiddelde van „arme" spreken wij niet eens vrijzinnige jongens, die predikant wenschen te worden, uitertst moeilyk en vaak on mogelijk blgkt, de noodige hulp te verkrijgen, en dat daarom vermeerde ring van stadiebeurzen zeer noodig is. Notaris N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Gouda, zal op Maan dag 19 Februari 1912 v.m. elf uur, in het Koffiehuis „Harmonie" aan de Markt aldaar, publiek verkoopen de navolgende onroerende goederen in de gemeente Gouda: No. 1. Een goed onderhouden, op aangonamen stand gelegen met Erf on Tuin aan den Fluweolen- singel no. 101, groot 2 aren, 91 oen- tiaren. Het pand bevat, beneden2 kamers met alkoof en keuken, en boven 2 kamers, zolder on dienstbodenkamer. Het is in oigen gebruik. No. 2. Een dito Erf en Tuin aan den Kattensingel no. 16, groot 4 aron, 64 centiarenstrek kende tot de Wetering, met een ge meenschappelijke poort tot den ingang van het percoel. No. 3. Een goed onderhouden en Erf, aan de Peporstraat nos. 56 en 58, groot 1 are 33 centiaren. Verhuurd beneden voor f 14.73 por maand en boven voor f 45.— por 3 maanden. No. 4. Een dito met Erf in de Doolestraat no. 1, groot 66 centiaren. Verhuurd voor f 3.05 per week. No. 5. Een ditq en Erf, aan het Houtinansplantsoen no. 23, groot 41 centiaren. Verhuurd voor f 2.40 por woek. No. 6. Een dito WOONHUIS en ERF, aan de Prins Hendrikstraat no. 81, groot 77 centiaren. Verhuurd voor f 1.80 per week. No. 7. Een dito WOONHUIS en ERF aan do Boomgaardstraat no. 69, froot 64 centiaron. Verhuurd voor 1.75 per week. Nos. 8 en 9. Twoe dito WOON HUIZEN, ERVEN en TUIN, aan de Eerste Kade, nos. 4 en 5, groot 4 aron 65 centiaren. No. 4 is in eigen gebruik, no. 5 is verhuurd voor f 1.50 por week. No. 10. Een dito WOONHUIS en ERF, aan de Singolstraat no. 6, groot 70 centiaren. Per week verhuurd voor f 1.80. No. 11. Een dito WOONHUIS en ERF, aan de Baasistraat (voormalig Weeserf) no. 28, groot 38 centiaron. Per weok verhuurd voor f 1.10 en onder de gemeente Moordrecht No. 12: Eenige perceelen best gelegen nabij de R. K. Kerk en strek kende van den dijk tot het Kanaal, ter grootte van 1 Hectare 48 aren 00 centiaren. Verhuurd aan C. Segers voor f 110 per jaar tot 1 Nov. 19115. De perceelen zijn te aanvaarden op den betaaldag der kooppenningen, 21 Maart 1912, en te bezichtigen no. 12 dagelijks en de overige perceelen de laatste 3 werkdagen vóór den verkoop- dag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur en op dien dag van 9 tot II uren (wat perceel 1 aangaat, mits vooraf belet vragende bij den heer J. J. Peetere, Fluweelen Singel 98). Verdere inlichtingen geeft gezegde Notaris, ten wiens kantore van 12 Fe bruari a.s. af, notitiën te verkrijgen zyn. GEVRAAGD 1 Mei a.s. oon nette die goed kan koken. Adres Mbvr. NEDERHORST Sr., Turfmarkt 6. JAARLIJKSCHE van AANDEELHOUDERS der op Vrij dag 23 Februari 1912, des morgens MO uur in het kantoor der fabriek. Namons Commissarissen, C. JONKER. Het BIIRKIC van de wordt gehouden ineen benedenlokali- teit van het Café „HET SCHAAK BORD", Kleiweg, op de volgende dagen A fï, f.ï on 14 Februari des avonds van MO uur. jH^^» Vrijzinnigen kunnen tlaar alle InliehUngen be komen in verband met de plaat- Hing van nieuwe kiezers op de Kiezerslijst 1912. SpreekurenVoortaan allo werk dagen van MO—3 uur. Drogist, Wijdstiaat 29. Emserwnter. Vichy water. Franz Josef- bitterwater, Levico. (Gedeponeerd). Aangenaam van smaak. In hooge mate versterkend. Bij elko flósch behoort oen fraaio prentbriefkaart, terwyl by 10 fleschen eon Album, geschikt voor 50 kaarten vorstrekt wordt. Verkrijgbaar bij Lango Tiendowog 45, Gouda, Tol. 238. Daar de verpakking oneer KHVADRIJPPELü, veelvuldig wordt nagobootat om Kinupraoparaten van andere herkomst aan den man to brengen, wijzen wij er op, dat roodo doozen, zonderden naam l)r. II. Manning, dooh voorzien van het woord »Kina- druppela* of anderszins, Ik IET uit onze fabriek afkomstig zyn. Men eispho daarom steeds Dr. Nannlng'a Klnadruppeli Alom verkrijgbaar k f 0.75. is pioefonderVindelijk de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK.' APELDOORN HOLLAND. N. V. v/h. Opgericht 1821. BLAÜWSTRAAT 8, B, 6 en 7. Telef. Interc. 122. Hebt U zich al eens laten wegen? Weegmachine voor pereonen. Idrte/s a ets.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4