rderij. gevoerd. 47. S«T Cacao ANS in nemer R.” Zuiver Goed Goedkoop Overal verkrijgbaar, f r - II Mo. 11789. Maandag 12 Februari 1912. 50e Jaargang. f behalve Zon en sezx Euitenland. Vraag bij Uw ■da. Buitenlandsch Nieuws. FEVIILETOX. ^arneóaróa drois. eg 9. s N DEN f 1 este. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. Amerlkaansche Zijde voor Balkostuums Feestdagen. Telefoon Interc. 82. XTie“CL"ws- en. ertexLtxeToleud. voer G-o-vloLsl ezx Oascxstrelbcezx. Verschijnt dagelijks PRIJS VAN HET a”B0NNEMËÏÏt7 VAN HOUTEN S g Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON., Het is zeker dat Ge ze V? dan blijft drinken X XK!bülfl,50||XK?busfft4aar4 -OjSOIXo» -0.181 ZUIVER OPLOSBAAR winkelier een bas -J/AHflOÜTEnsl Rona' 1 XACAO en Vergelijk deze met andere soorten Van denzelfden prijs/ 1 4MES0DA een- [llh oogstraat 4 (Wordt vervolgd.) nieuw, werd. ■RIEMEN IF*, oedingswaarde Medailles. ooo- i«44S ooo stukken i tot den tijdstip (2 maanden voor de opkomst) daarvoor aanmelden. GOUDA, den 12° Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. iuwehaven, het soliedst van allerlei rs, Poets- ep, Zakjes Is, Schoen- heeft willen ontzetten, hebben de gen darm 28 hun geweren in do lucht af geschoten. De stakers hebben een vrachtwagen willen plunderen, waar tegen de soldaten zich verzetten. Toen dezen anders voor de overmacht had den moeten wijken, voorden zij met de bajonet een charge uit, waarna zij hun geweren afschoten. Een twoetkl stakers werd daarbij getroffen. De soldaten worden daarop door de me nigte achtervolgd en moesten vlucht ten. Vervolgen chargeerden zy op- waarbij een vrouw gewond Rusland. Do reis van don Koning van Montenegro. Koning Nikolaas, vergezeld PRIJS DER ADVERT ENTIËfh Van 1—5 gewone.regels met bewtysnummet f 0.55 Elke regel meer «0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. 60UDSCHE C0ÜRA1VT. Per kwartaal Idem franco per post Prins Peter Montenegro, kwam Zater dagnamiddag te Tsarskojeselo aan, waar zij door don Tsaar begroet wer den. In het Alexander-palois logden do gasten bij do Tsaritsa Alexandra Foodorowna een bozook af. Om 3.50 uur kwamen zij te Petersburg aan, waar zij in hot Anitsj kof paleis bij de Tsaritsa-weduwo een bezoek aflegden. Engeland. Staking van dokwerkers. Het resultaat van de bijeenkomst van Vrijdagavond over de quaostie van het gebruik van aangesloten ar beiders is, dat heden alle dokwerkers het werk staakten. De arbeid van uit en inladen is geschorst. De handel in de haven staat feitelijk stil. Hoewel Bblgïb De staking in de Borinage. Toen bij het station Frameries een menigte een tweetal kwaadwilligen Ml f 1.25 w 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post ,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 29) Toen ze bij ons was, rukte ze hem overend,- dat hij op zin aohterpoote stond en ik nie anders docht, of ie zou pardoes tegen den grond slaon. „Gaot zoo gauw ge kunt daor ginds naar dien heuvel,” sprak ze haostig, en ze wee» ons de plek„daar is een ongeluk gebeurd een jonge dame met haar pèrd gevalle. Breng ze in je huis en wacht tot een dokter kamtik zal er een sture.” En vort ging ze, jaoge, jaoge, of de duuvel der achternao zat. „Een jonge dame, donker van uit zicht op een gondvos vroeg de heer Van Spankeren. g „DA Kumt uitder gezicht was bruun met pikawart haor en oogen, donker as da nacht; ’t vuur spatte der nut. Nou. wij nie links er heen met den handwaogen er jao wel’t was zoo. ’t Pert stond er ook, ’t mankeerde geen spier, maor de jonge juffer, zé ’k maor zegge, was er t~* We namen haor voorzichtig op en vrouw, gaf toch stof tot denken daarenboven klagen hielp nietmen moest liever den toestand moedig on der de oogen zien, en zijne aandacht er bij bepalen de gevolgen af te weren. Was het te verwonderen, dat hunne gedachten telkens opnieuw verwijlden bij freule Van Reuth I Ze was ten hunnen huize, opgevoed met al de zorgvuldigheid, welke men bij eene doenter zou hebben in acht genomen, steeds als zoodanig beschouwd en had tot heden geen enkele, zelfs de gering ste aanleiding gegeven, om eraan te twijfelen, dat zo de haar betoonde liefde niet met de warmste toegenegen heid beantwoordde; integendeel. Wel boezemden haar vurige aard, hare drift en een zeker gevoel van onafhanke lijkheid, haar opgeruimd humeur had den die wolk weggedreven, naarmate ze ouder werd. Haar karakter scheen in deze gewijzigd. Het feit, dat Hélóne een paar goede partyen had af gesla gen, had hen eenigermate verwonderd, doch ze schreven dit toe aan haar iet wat hooghartig karakter en haar weer zin om ziefi door het huwelijk 'ketenen aan te leggen. Overnachten buiten de Kazernes door Miliciens bij opkomst voor Herhalings oefeningen. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter openbare kennis, dat door den Minister van Oorlog is bepaald gewordendat bij de Korpsen der Infanterie, der Vesting-artillerie, het regiment Genietroepen en het Korps Pontonniers aan de Verlofgan gers van de Militie, voor zoover deze voor de laatste maal voor Herhalings oefeningen onder de Wapenen zullen komen, alsmede aan de Milicien-9er- geanten van de jongere lichtingen tot die korpsen behoorende, voor zoover zij zulks zullen verlangen, zal kunnen worden vergund, om buiten de kazerne te overnachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de Garnizoensplaats gelegen is, en de vergunning geen aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o.a. tengevolge van, buiten deze, opgedane ver moeienis. De onmiddellyke Chef (Compagnies "Commandant of de als zoodanig op tredende Officier) zal, voor elk geval afzonderlijk, in verband met den af stand, waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, bepalen, wie voor de hierbedoelde gunst in aan merking komt. De verleende gunst stelt niemand van eenigen dienst vrij, terwijl de vergunning, wanneer dit den betrok ken Chef gewenscht voorkomt, kan worden ingetrokken. Zij, die voor de genoemde gunst in aanmerking wenschen te komen, moe ten daarvan uiterlijk twee maanden vóór den dag van opkomst schriftelijk kennis geven aan hun onmiddellijken Chef (zie hiervóór). Opgemerkt zij 1°. dat aan den milicien, die maal gevraagd heeft buiten de kazerne te mogen overnachten, daarin geen logies meer wordt verstrekt, dan in gevallen, waarin de betrokken Chefs dit als straf of om’andere redenen, noodig mochten achten; 2°. dat niet dan bij hooge uitzon dering ter beoordeeling van den commandeerenden Officier de gunst kan worden verleend aan hen, die zich na het hiervoren aangegeven van zen tot eersten vice-voorzitter. Toen weigerden de sociaal-democraten hun stem uit te brengen op den candidaat- president van de nauonaal-liboralen. Van twee zijden dus gebrek aan sa menwerking, met dit treurig gevolg dat de candidaat van het Centrum dr. Spahn tot voorzitter werd gekozen. Bebel kreeg 175 stemmen, dus 11 te kort om de meerderheid te behalen. Aldus veroverde hot Centrum, welks publieke moraliteit de grootste neder laag heeft geleden, den presidentszetel. Gelukkig was het nu genoeg. Bij de keuze van een eersten vice-president bleek de samenwerking volkomen en de sociaal-democraat Scheidemann werd als zoodanig gekozen, gevolgd door do verkiezing vanPasche. Eerst had dr. Spahn zyn benoeming aan genomen. Later echter heeft hij weer bedankt, zie het bericht daarover in ons nummer van Zaterdag. Als de aartsconservatief von Heidebrand de cijfers bestudeert, dan zal hij wol een zuur gezicht zetten. Hjj heeft een roo- den vloed gewild, maar dezen zond vloed is hem toch zeker al te sterk. De eerstvolgende zitting van don Rijks dag zal dus worden geopend door den sociaal-democraat Scheidemann. Nog is er tijd om do eerst gemaakte fout te horstellen. Ook al had dr. Spahn niet bedankt, dfn nog zou go- bleken zijn, dat de strubbeling bij de linkerpartijon slechts gedurende een klein oogenbik is geweest. De keuze van presidium is slechts een voorloo- pige en over vier weken moet eene definitieve keuze worden gedaan. Thans staat het vrijwel vast, dat de nationaal-liberaal, de z.g. roode prins Carolath tot voorzitter zal worden ge kozen. Wat de reden is van het be danken van dr. Spahn, men zegt, dat hij een nieuwe stemming wilde uit lokken om den Rijksdag zooveel mo gelijk moeilijkheden in den weg te leggen. Bovendien kunnen zij een zuiver links presidium meer moeilijk heden bereiden, dan wanneer ook iemand van rechts daarin had plaats genomen. Wachten wij thans het ver volg af. „ik zal geerne is naar de’juffer kom- me heure’t leek zoo’n aardig meisje. Nog ens, vrundelik bedankt en van harte beterschap. G’en dag tot ziens dan 1” Aldus luidde het verhaal van den boer en men word er niet veel wijzer door. Men raadde, men giste, on vroeg zich af, wat er gebeurd was, een on geluk ofmen waagde het niet het onuitgesproken woord te fluisteren. Alleen Hélóne kon opheldering geven, zoolang Gertrude nog niet mocht spre ken en juist Hélóne kwam niet terug. Toch maakte men zich over haar niet ongerust. Ze bleef wel meer in de stad bij een vriendin, mevrouw Fleescher, den nacht doorbrengen doch zij in de eerste plaats moest toch verlangen te weten, hoe het met Gertrude was af- geloopen, of zou het gebeurde haar zelf te veel hebben aangegrepen. Dan had ze toch een boodschap kunnen zendenkortom, men verdiepte zich in gissingen, doch kwam tot geen resultaat. Het gedrag van freule Van Reuth was te verklaren, doch bleef voor ’t minst raadselachtig. Men zocht haar dan ook te verontschuldigen tegenover den geneesheer en deze, een munt aannam en dacht er het zijne vandoch wat gingen hom familie zaken aanhij bepaalde zich alleen tot zijne patiënten. De avond ging overigens kalm voor bij nu de hevige ongerustheid was geweken volgden een gevoel van af matting, apathie, gevoelloosheid bijna, waaraan te gereeder werd toegegeven, daar Gertrude’s toestand zeer bevredi gend was, de omstandigheden in aan merking genomen. Later kwam de pleegzuster om do meid af te lossen, terwijl de dokter dien nacht op de villa zou blijven doorbrongen om onmiddellijk bij de hand te zyn als eene kentering in den toestand zulks noodig mocht maken. De patiënte was een paar maal wak ker geworden on scheen te willen spreken, doch de pleegzuster had haar zacht iets ingefluisterd en daarop was ze weer rustig gaan liggende pijn lijke uitdrukking op het gelaat en het doffe kreunen duidden aan, dat ze bijna duldelooze smarten te verduren had. Het was nu wel smartelijk het soms door pyn verwrongen gezichtje der jeugdige lyderes gade te slaan, als ze trachtte van houding te verwisselen, maar de verzekering van den dokter •n de pleegzuster eene zeer ervaren reden haor zuutjes naor huur ap leg den der op ons bed. Ze was totaol wegde vrouw probeerde nog met azien en waoter om ze bij te brenge. Gelukkig kwam den dokter, die ken de haor, nou en de rest weet ge zelf wel.” „‘tls een geluk, dat ge zoo flink bij de hand waart en uwe vrouw het niet op de zenuwen kreeg”, zeide mevrouw Van Spankeren. „Oen, wie zijn zoo gauw niet over stuur en van zenuwen weten we zoo nie af, juffer, mevrouw, w’ ik zegge.” „Nu hoe is je naam „Toon Peperkamp, om oe te diene”. „Nu Toon, dan dank ik jou en je vrouw voor je ferm gedrag en ver standige manier van handelen”, sprak de heer Van Spankeren, en hier heb je een mooie beurs met wat er in ook nog om wat te koopen. Ik zal het nooit vergeten, wat je voor ons ge daan hebt; en nu moet jij of je vrouw tusschenbeide maar eens komen hoo- ren, hoe het met de freule gaat; als ze beter is, zal ze zelf wel by je komen, als je maar zegt, waar je woont.” jvugv^uHw, z.» „Reeënpad, no. 67; ’thuuske stoet __oa-- ellendig aon toe. heel'alleenig. Dan za ’k oe maor vrun- man van de wereld, hield zich beleefd, delijk bedankte, en” - ópstaande of hy die verzekeringen voor goede De Presidentsverkiezingen in den nieuwen Rijksdag. Zou het de linkerzijde moeilijk vallen bij de verkiezingen samen te gaan, het is achteraf gebleken, dat hoe heterogeen de bestanddeelen nationaal- liberalen en sociaal-democraten ook zijn, in het eind de haat tegen het blauw-zwarte blok grooter was dan hun onderling verschil van inzicht. Echter de samenwerking kan niet ophouden na de verkiezingen. Voor de nieuwe meerderheid, die heusch niet al te groot is, was hot moeilijke werk weggelegd, deze petnode te ma ken tot één van een verstandige, vooruitstrevende, voortbrengende po litiek. Van den kant der sociaal democraten kwam de belofte in dat zij niet enkel meer, de partij van critiek zou zijn, doch dat zij de ver antwoording van haar „grootste partij” zijn, op zich durfde nemen. Dat moest blijken toen 7 Februari de Rijksdag geopend werd. De eerste arbeid die de Rijksdag had te verrichten, was het kiezen van een presidium. Daarbij zou moeten uitkomen de hechtheid van de linker concentratie. Tot nu toe had een conservatief den presidents zetel ingenomen. Begrijpelijkerwijze kon de meest verzwakte groep uit het Parlement daarop geen aanspraak blijven maken. De volgende oplos sing lag dunkt ons, voor de hand. Voorzitter een nationaal-liberaal, om dat diens partij nog het meest nhof- fahig” is. Eerste vice-president een sociaal-democraat het recht van de sterkste partij tweede vice-president een lid der vrijzinnige volkspartij. Echter eerst moesten de linkerpartijen nog een gevoeligen tik krijgen, eer zij begrepen, dat in de eerste plaats de vijand rechts zat. Bij de voorafgaande besprekingen echter bleek dat het moest rechts- staande deel, de nationaal-liberalen, weigerde een sociaal-democraat te kie-

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1