SZ-enfcTST. Groots Opruiming Sirun.enlsian.a.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET. Laatste öerichten D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - de staking eigenlijk nief officieel is, zijn de stakers overtuigd van do sym pathie van de verschillende vereoni- gingen. Men vreest», dat de beweging zich zal uitbreiden tot de transport arbeiders. Turkije. De oorlog en hot Drievoudig Verbond „De Tanin" bosproekt de quaestic van vernieuwing van het Drievoudig Verbond, welke het blad afhankelijk maakt van de oplossing van het vraag stuk betreffende het einde van den oorlog in Tripoli. Hierbij wordt aan Duitschland den rol van den eerlijkon makelaar toegekend, die op den vol genden grondslag zijn bemiddeling zal schenken. Het beletsel voor het eindigen van den oorlog is de inlijving. Zonder dat do oorlog ten einde is gebracht kan feon vornieuwing van het Drievoudig erbond plaats hebben. Daarom zal do inlijving ingetrokken. Hoteenvou digste kan dit geschieden door ver werping ervan floor het Italiaanscho parlement. Het daarop niouwbenoemde kabinet zal dan de scnijnsouveroiniteit van den sultan erkennen. Daarop zal Duitsch land van Turkije verlangen, den vrede op do basis te sluiten, wat Turkije natuurlijk zal weigeren, daar het be sloten is tot voortzotting van den oorlog. De „Tanin" schrijft deze nieuw gegeven methode toe aan politici, die het blad niet noemt. Bulgarije. Vorstelijke verloving. Uit Boekarest vornemon do bladen dat prinses Elisabeth, dochter van don kroonprins, zich verloofd heeft met Boris, kroonprins van Bulgarije. China. De revolutie. Urga, 11 Febr. Wegens den slechten toestand dor financiën besloot de re geering van Mongolië 20,000 katneelen en paarden, dio aan don keizer van China toebehooron, to verkoopen. Do handel mot het buitenland zal aan in voorrechten onderhevig zijn. Het transport der Russische post door Mongolië moet op kosten van Rusland plaats hebben en met do ont ginning van den bodem zal begonnen worden. Poking, 11 Febr. De minister van Buitenlandscho Zaken deelt mede, hot staatsbesluit, waarbij de republiek gegrondvest wordt, en waarschynlijk Dinsdag zal uitgevaardigd worden. Portugal. Een noodlottigo aardverschuiving. Hevige stortrogons veroorzaakten oen aardverschuiving in hot dorp Mirandelln, gelegen in hot. district Guarda. Twee huizen stortten in, waarby 14 personen onder de puin- hoopen bograven werden. Reeds wer den acht lyken gevonden. Brazilië. Rio Branco. Baron do Rio Branco is Zaterdag morgen to Rio Janeiro overleden. Eenige dagen geleden kwam reeds het boricht van den dood van den Braziliaan8chon minister van buiten landscho zaken, baron do Rio Branco, maar den volgenden dag werd dat borioht tegengesproken. Thans och ter sehynt do dood werkelijk te zijn inge treden. Rio Branco werd in 1845 te Rio Janeiro geboren. Reeds op jeug digen leeftijd trad hij in diplomatiekcn dienst. By do instelling van do repu bliek bleef de regeoring van do dien sten van dien diplomaat gebruik ma ken, hy werd toen chef van de immi- gratiecommissie, die te Pariis zetelde. Tijdens de arbitrage over de Missioncs- qnaestio mot Argentinië, waarin pro- dent Cleveland uitspraak dood, trad Branco als vertegenwoordiger der Bra- ziliaanscho belangen op. Do uitspraak was gunstig voor Brazilië en dit suc ces gaf aanleiding Branco met ver schillende andoro zeer bolangryko op drachten te belasten. Zoo vertegen woordigde hy ook Brazilië bij hot te Bern behandelde geschil over do grens regeling mot Franseh-Guyana. Ook de uitspraak in dit geschil viel ton voor- deele van Brazilië uit. In 1902 trad baron do Rio Branco op als minister van buitenlandsche zaken, welk ambt hij onder vier achtereenvolgende pre sidenten bleef bekleeden. (Hbld.) Verkiezing Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Noord- Holland zijn in buitengewone verga dering bijeengeroepen tegen Donder dag 22 Febr., ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer ter voor ziening in de vacature ontstaan wegens het ontslag nemen van jhr. mr. J Roëll tengevolge van zijn benoeming tot vice-president van den Raad van State. Afscheid. Vrijdagavond is mr. C. F. Steyn voorgoed uit Leiden vertrokken. Wio niet wist, hoezeer hij in de studenten wereld op prijs werd gesteld, zou liet bemerkt hebben aan het groote aantal van hen, die den vertrekkenden corps- genoot even de hand kwamen drukk' n. Vóór het vertiek weerklonk plechtig het Io Vivat, door do vele «aanwezigen met ontroering aan Colin Steyn ter afscheid toegezongen. Aller beste wen- schen vergezellen hem N. R. Crt. De school en ile bioscoop. Zaterdagmiddag is te Utrecht onder voorzitterschap van don Leeuwarder wethouder van onJorwija, den heer «J. A. A. Schoondermark, en onder zeer groote belangstelling een vergadering gehouden van door het gemeentebe stuur van Loeuwarden uitgenoodigde gemeenten en corporaties om te be raadslagen over Let gebruik van de bioscoop voor schooldoeleindon. Vertegenwoordigd waren o.a. den Haag, Ijaarlem, Arnhem, Deventer, Dordrecht, Amersfoort, Amsterdam, Enschede, Rotterdam, Tilburg, Assen, Zwollo, Veen dam, Utrecht, Het Neder- landsche Lyceum te s' Gravenhage, do commissie van toezicht op hot L. O. te Rotterdam. Aanwozig waren verder de inspec teur van hot L. O. in de 3e inspoctio, do heer Ph. Ilnys, de inspecteur in de le inspoctie, de heer L. Michielsen, de schoolopziener in het district Alkmanr en anderen. Na broedvoorige duscussie werd aan genomen dn volgende motie, voorge steld door don hoer L. \V. J. K. Thom son van 'sGravenhage: Do vorgadoring, ovortuigond van het nut van de bioscoop voor onderwijs on volksontwikkeling, noodigt burg. en woth. van Leeuwarden uit stappen te doen, opdat hot gemeentebestuur van Leeuwarden een comité vormo met opdracht te onderzoeken a. hoo vervaardiging ifan schoolfilms te on dernemen b. welke kosten qan het gebruik (in ruimer zin) verbonden zijn bij coöperatief handelen van 'onder scheiden gemeenten. (L. Ct Spoorwogonfceiukjo. Aan de „Asschor Ct." wordt uit (Buitenpost reeds van een nieuw spoor-1 wegongolukje melding gemaakt. Zater dagochtend bleek do wissel stuk te zijn. De sneltrein uit Groningen stond langen tyd te Buitenpost te wachten, |alvorens do reis naar Harlingen te vervolgen. De trein richting IlarTingon van 10.16 uur kwam eorst tegen |nur aan. Waarsckynlyk zal door do groote tomporatuursverhooging van de laatste lagen de rails zijn stuk gesprongen. Verhuizing met hindernissen. Een Nijmegenaar die zich in Arnhom wil vestigen, had Zaterdag een onge- lukkigon verhuisdag. Hij vergezelde den voerman van don verhuiswagen had naast dezen op den bok plaats genomen. Tusschon Nijmegen en Eist, op oeni- gon afstand van een bocht in deni Weg, schrikte het paard voor do stoom fluit van do naderde stoomtram. Dit had ten gevolge, dat de verhuiswagen met de voorwielen op de rails kwam de voerman, die van den bok was ge- sprongon on het paard had gegrepen, kon den wagen oon eind van de rails krygen, maar niet ver genoeg. Toen do stoomtram in volle vaart passeerde worden de voorwielen van den wagen door de locomotief geraakt. De schok was zoo hevig, dat de Nymegenaar die nog op den bok zat van den wagen werd geslingerd en op don grond viel, waar hij bewusteloos bleef liggen. De wagen zelf kwam achterstevoren in de sloot terechthet paard bleef onge deerd. iHpe Nymegenaar kon na bijgebracht te zyn per tram naar Arnhem reizen. Hot zal ovenwei heel wat moeite kosten om den wagen met meubels uit den sloot te lichten. Zaterdagavond omstreeks 6 uur werd te 's Gravenhage brand ontdekt in het perceel aan de Javastraat, dat ingericht wordt tot tijdelijke Raads zaal de pup van een brandende kachel had het behang van een zijkamer vlam doen vatten. Op verzoek van een toevallig passeerenden inspecteur van politie, die zich met twee agenten naar binnen begaf, werd door drie juist in een tram voorbij komende padvinders het terrein afgezet, totdat de politie deze taak kon overnemen. liet weinig beteekenende brandje werd door de spoedig aanwezige brand weer gemakkelijk gebluscht met enkele emmers water. Vergiftige haarmiddelen. De bekendmaking van het in ons vorig nummer gesignaleerde vergiftige haarmiddel heeft ons tal van anderen leeren kennen. Een kleurmiddel gp- naararl „De nieuwe London van dr. Salp", hetwelk met plantaardige grond stof heet bereid te zyn, bleek ons even eons een loodhoudend derhalve vergiftig toiletmiddel te zijn, met 1089 milligr. lood (als metallisch lood berekend) per 100 gr. vloeistof. Waar hier in het prospectus herhaaldelijk speciaal op dé plantaardige natuur van het middel gewezen wordt, is de po ging tot misleiding van het publiek des te erger. Een ander soort haai kleurmiddel die tegenwoordig verkocht worden onder allerlei namen, hebben als hoofdbe standdeel geen lood, doch een uit aniline afgeleide verbinding, nl. para- phenyleen-diamin, tegen welke even eens ernstig gewaarschuwd moet wor den, daar door het gebruik er van hardnekkige uitslag en nadeeligo in vloed op de oogen geconstateerd zijn geworden. Deze stof is gemakkelijk te herkennen door een zeer sprekende reaciteindien eenigo druppels ver mengd worden met een weinig ijzer- chloried en daarna met zwavelwater- stofwater ontstaat, bij zachte verwar ming, onmiddellijk een fraaie violette- verkleuring. Het is inderdaad te hopen, dat een streng gehandhaafd verbod een einde moge maken aan den straffeloozen verkoop van de tallooze vergiftige, al thans schadelijke cosmetische middelen die in onB land overal vrijelijk verkocht mogen worden. („Maandbl. t. d. V.") Dpex^het ijs gezakt. Een Hi-jarige zoon van don land man P. do Wit le Nes (N.-H.) waagde zich Zaterdag op hot zwakke ijs der ringsloot. Hij zakte er door en ver dronk. Tram vertraging. Omstreeks 5 uur Zaterdagavond brak een as van een van Haarlem komende olectrische tram, tusschon Haarlem en Halfweg, hotgeen aanvankelijk groote vertraging in den loop dor op dat uur vele diensten ten gevolge had, daar van Halfweg tot Haarlem (Wissel Hoerenvest) Óen spoor moest worden bereden en men de reizigers onder weg liet overstappen de vertraging beliep bij enkele diensten meer dan oen uur. Later op doti avond werden beide sporen gebruikt tot do plaats w%ar de defecte motorwagen stond en gafy.de 20 minuten dienst een meer regel: tig verloop. Ten spoedigste was men uit Haar lem met het noodige personeel en materieel aan het werk getogen om den wagen op een lorrie te plaatsen te 9 uur was de baan weer vry. Nederlandsche Werklieden naar Duitschland. Mop schryft aan het Hbid Het workzooken van Nederlanders in Duitschland wordt door de mnanen van rechts, vooral door de voorstan ders van protectie, steeds als wapen tegen vrijhandel gebruikt. Dit was ook nu wodor het geval in de vergade ringen te Hilversum, waarin door li berate sprekers o.a. tegen de Tariefwet word opgekomen. Dit - werkzoeken in Duitschland wordt dan beschouwd als een bewys van gebrek aan werk in Nederland, en oen treurzang wordt aangeheven over de arbeiderstoestanden in eigen land. Volkomen ten onrechte. Wat toch is het geval? De groote meerderheid van de per sonen, die tot genoemd einde naar Duitschland vertrekken, zijn boeren arbeiders en arbeiders by ae voende- rjien. Uit den aard der zaak is daar niet het geheele jaar werk te vinden. Vroegere tyden bleven deze arbeiders in hun woonplaats en kwamen zy, zelfs als de winter nog niet was aan gebroken, ten laste van het armbestuur Ze zijn echter nu reeds sedert vete jaren verstandiger en eergieriger geworden. Als het met den landarbeid en met den veenarbeid voor een tnd lang is gedaan, gaan ze naar Duitsch land om er als melkknecht, in de mij nen, by droogmakerijen enz. dienst te doen en een flinke daghuur te verdie nen. Onder deze arbeiders zyn veel gehuwden, die dan een gedeelte van hun loon aan hun vrouw zenden, ten gevolge waarvan deze geen onderhoud voor haar en haar hinderen behoeft te vragen. Als de wintertijd is geko men, keeren vete arbeiders naar hun woonplaats terug, dikwijls met een bespaarde flinke geldsom. In stede dus van het vertrek dezer arbeiders naar Duitschland te betreuren, moet ment om de opgegeven reden, veeteer er zich over verheugen. Wel is waar zijn sommige loonen in Duitschland hooger dan in Neder land, maar er staat tegenover, dat de levensbehoeften, ten gevolge van de invoerrechten op tal van artikelen, er duurder zyn. Nu zijn er wel arbeiders die in Duitschland blyven „hangen", doch ze maken de groote minderheid uit. Gelyk echter door een der sprekers te Hilversum werd in het midden ge bracht, loopt ons land over van Duit- sehers, die hier hun geluk beproeven. Met evenveel recht, liever onrecht, zou dit als een argument van gebrek aan werk in Duitschland zijn te bezi gen. Niemand echter zal dwaas genoeg zijn, dit te doen. Evenzoo zijn tal van inwoners van andere landen zich in den loop der jaren in Nederland ko men vestigen, en dit duurt steeds voort. De uitkomsten der laatste alge- meene volkstelling hebben dit opnieuw aangetoond. Er bestaat ruilhandel van goederen tusschon allo volkeren, die elk land ten goede komt. Dit laatste geldt evenzeer voor dq wisseling van de inwoners van de onderscheidene landen. Do wisseling heeft bovendien het voordeel, dat de monschen van ver schillende natiën elkandor leeren ken nen en te beter leereh waardeeren, waardoor menig vooroordeel van beide kanten wegvalt. Er is trouwens nu sedert eenige iaren in het algemeen niet op werk loosheid te wijzen. De wolvaart neemt over het geheel toe, zooals nog weinig dagen geloden in een officieel stuk werd geconstateerd met hot oog op de steeds stijgende opbrengst der rijks middelen. Als er slechts geen oorlog komt. Van Gladstone is het woord„Een dag oorlog berokkent een volk moer schade dan een jaar misgewas". Vrijdagavond geraakte de hulpbrug wachter C. P. te Rotterdam bij het sluiten van de Piet Heinbrug beklemd tusschen de bascule en hot afsluithek. Bewusteloos in het oude raadhuis te Delfshavon binnengedragen, overleed hij kort daarop. Een predikant als adviseur bij een kies vereen iging. In De Westhoek, oon te Klundert verschijnend blad, wordt medegedeeld In de vergadering van Maandag avond is van Ned. Herv. zijde alhier oen ohristolijk-historische kiesvereeni- ging opgericht, met,een bestuur van j) leden. Bij reglementbepaling werd ;esteld, dat de predikant der Herv. Kerl\alhier, mits lid zijnde, als advi seur zal optreden. Dus nVook bij Protestantsche ver- oenigingem al geestelijke adviseurs vraagt de N. R. Crt. Aan het station te Haarlem moest Zaterdagavond, naar de N. R. Crt. meedeelt, een juffrouw uit den trein naar het wachthuisje der conducteurs gebracht worden. Zij was ,te 's-Gra- venhage bij een „deskundige" geweest en in den trein onwel geworden. Een geneeshoer gelastte haar dadelijke overbrenging naar het Gasthuis. Haar ouders te Amsterdam zyn gewaar schuwd. Diefstallen in de Amsterdamsche haven. Er komen in den laatsten tyd te Amsterdam weer gevallen van meer of minder belangrijke diefstallen in het havengebied voor. De directie van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij heeft aan de politie kennis gegeven, dat sedert Zaterdag uit een harer lood sen op de IJskade niet minder dan 13 balen cacaoboonen tot een waarde van f800 a f900 zijn gestolen. Als verdacht van in deze zaak de hand te hebben gehad is door de politie in hechtenis genomen de chef van bedoelde loods, ztekere P. Vry zeker is, dat er meer schuldigen zijn. (N. v. d. D.) Een honderdjarige. Heden hoopt mevrouw de weduwe Bloemendaal te Maastricht haar hon derdsten verjaardag te vieren. De „Limb. Koerier" zegt, dat mevr. Bloemendaal er nog zeer goed uitziet en niet den indruk maakt haar 100*t<sn verjaardag te herdenken. Zij vertelde, dat ze te Essen aan de Roer geboren is op 12 Februari 1812 haar naam is Bella Benjamin. Op 26-jarigen leeftijd kwam ze naar Maastricht een men- schenleeftijd, 74 jaar lang, woont zij dus reeds in die stadals merkwaar digheid wordt nog vermeld, dat zy 72 jaar in hetzelfde huis woont aan do Kesselskade. De Javaansche bediende te Amster dam, die dezer dagen een zijner land- genooten een doodelijke wond toe bracht, en zich nu in arrest bevindt, zal Maandag ter beschikking der jus titie gesteld worden. Gebleken is, dat de twist tusschen de Javaantjes ontstond bij het kaart spelen. De drievoudige moordaanslag te Groningen. De heer E. Polak, die door den meubelmaker Kleij met een revolver werd geschoten, is uit het Diacones- senhuis te Goningen naar zijn woning teruggekeerd. Giene Sap, wio 'n kogel in de borst werd geschoten, zal in don loop der volgende week het R. K. Ziekenhuis verlaten. (N. G. Crt.) GOUDA, 12 Februari 1912. Aan de raadsleden is het volgende ingekomen stuk toegezonden. Gouda, 31 Januari 1912. Bij ons voorstel d.d. 12 December 1911, n°. 131, merkten wij op voor nemens te zijn hoeren Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland nog maals vergunning te verzoeken om ook tusschen de Hanepraai en de HaastrechtBche brug boomen te doen rooien en in hunne plaats gezonde jonge boomen te doen planten. Wij kunnen Uwe Vergadering nu mededeeten, dat aan dit voornemen uitvoering is gegeven en dat Rijnland, blijkens het hiernevens overgelegd chrijven d.d. 17 Januari j.l. n°. 18/110, alsnog vergunning verleent tot piet planten van jonge, gezonde liepen a. op of langs de binnendijkskruin van den Goejanverwellendyk tusschen de Haastrechtsehe brug en den afrit naar den Fluweolensingel, b. aan weers zijden van dien afrit en c. langs het godoelte van den dijk tusschen dien afrit en de meest oostelijk aan don dijk gelegen woning, behoorende bij Rijnland's stoomgemaal, doch aldaar uitsluitend in het binnenbeloop van den dijk. Naar aanleiding van het voorgaande hebben wij de eer Uwe Vergadering voor te stellen ons College te machti gen tot het op stam ter rooiïng ver- coopen van de boomen staande op den IJsoldijk tusschen de Hanepraai- sluis en de Haastrechtsehe brug en tot het in hunne plaats planten van nieuwe boomen, zooals in de vergun ning van Rijnland is omschreven. Aan den Raad der gemeente Gouda. De aanbesteding der Electrische licht- en kracht-installatie voor de Goudsche Coöperatieve Broodbakkerij en verbrniksvereeniging „Ons Voor deel" is als volgt: A. v. Luijn Co.. R'dara voor f 2900.— G. Alewijnse te Nijmegen -2720. Spoelstra te Haarlem - 2700. Kloosterboeren v. Santen te 's Gravenhage - 2700. Groon en Co. te Delft -2576. Gravestein en Kantérs te Utrecht -2504. Plazier te Dordrecht - 2350. P. D. Muilwijk te Gouda - 2299. Th. A. van Berkel en Weurman te Gouda -2000. N. S. Polak te Goiida -1962.— Aan de firma van Berkel en Weur man is het werk gegund. Pisnisse en Blokzijl. Wij brengen onze lezers nog even in herinnering dat morgenavond de, gjvierde liederzangers Pisuisse en lokzijl in de Sociëteit „Ons Genoe gen" een Soirée zulten geven. Ter aanbeveling behoeft daarvan waarlijk niets te worden gezegd. Deze journalisten-chansonniers genoten nog pas de vorige week de eer, twee maal aan het Rumeensche Hof te Bukarest te worden genoodigd, om voor de hoogbegaafde Vorstin, onder den schuilnaam Carmen Svlva zoo zeer bekend, hunne muzikale praestaties te doen hooren. In kotten tijd trokken zy vele lan den door, bezochten zij ook Indië, waar hun, als overal, een enorm sneoes ten deel viel. Hun repertoire is zeer uitgebreid. Het programma, dat morgen door hun zal worden uitgevoerd zal veel be vatten wat vorige week te Bukarest door hen is voorgedragen. Wij wenschen de ex-straatmuzi kanten ook hier een succesvollen avond. Voor een volle zaal werd Zaterdag en Zondagavond in de bioscoop-salon n Gouda Vooruit" vertoond de 1500 M. lange film „Het groote oogenblik", een prachtfilm, die alleen reeds een bezoek overwaard is. De heer Duval gaf bij deze, zoo mooie, indrukwekkende film een zeer mooie explicatie. We kun nen dan ook een bezoek, nog deze week, wel aanbevelen. In „Ons Genoegen" gaf de firma Nöggerath ook een zeer goede voor stelling, o.a. met een Maandag j.l. door haar opgenomen projectiewin tersport te Amsterdam. De zaal was weder zeer goed bezet. Gisterenavond gaf de R. K. Ge mengde Zangvereeniging „St. Gre- gorius" haar tweede openbaro uitvoe ring, onder directie van den heer J. H. Aldenhuijsen. De zaal „Concordia" waar de uit voering werd gegeven, was slecht bezet. Het programma bestond uiteen 17- tal nummers No. 6 was een kluchtspol in twee bedrijven. Door het verbazend grooto pro gramma werd de uitvoering heel laat. Vóór do vereeniging nog eens weer een openbare uitvoering gooft, moet zij eens duchtig studeeron, anders moot zij liever van 't werken in 't publiek afzien. Zaterdagavond zijn door de politie twee minderjarige jongens aangehou den en naar hun woonplaats don Ilaag overgebracht. Door de politie is proces vorbaal op gemaakt tegen v. d. Z. wegens huis vredebreuk. Door de politie alhier is een vrouw aangehouden die gesignaloerd stond in hot algemeen politieblad. Huisvlijt-Tentoonstelling. In een Donderdagavond te half ne gen in het hotel Do Zalm alhier te houden algemeeno vergadoring van hot Comité der Huisvlijt-Tentoonstel ling 1912 aal een definitieve regeling met betrekking tot deze Tentoonstel- worden vastgesteld. Schaken te Dordrecht. Gisteren werd te Dordrecht .een clubmatoh gehouden tusschen het schaakgezelschap „Messemaker" alhier en de schaakclub „Dordrecht" aldaar. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: 1® ronde, 2° r. Bord 1 dhr. A. J. Schilt 1 l n 2 M. Lakerveld 0 0 3 P. H. Griethuizen 1 0 n 4 W. de Raijfcer 1 0 n 5 B. C. J. v. d. Meer 1 0 n 6 J. Vermeij 0 1 7 J. Horneman 0—1 n 8 J. Coster 0 0 9 J. M. Zuydam 1 1 5 4 0 1° ronde 2° r. Bord 1 dhr. Dr. Bremek amp 0 0 n 2 J. J. Colpa 1 1 3 A. H. de Vos 0 1 n 4 N. Roodenburg 0 1 n J Dr. A. Vechtman 0 1 6 G. W. Wesseiman 1 0 n 7 n E. Hoyer 1 0 n 8 J. Vos 1 1 k ij 9 R. Stempels 0 n n V. Harwijk Kooy 0 5 v. d. Horst, wiens plaats door Kroon ingenomen wordt. Bij den aanvang van het spel reeds blijken beide par tyen tegen elkaar opgewassen. Dan eens is Olympia sterker, dan weer dringt R. V. C. op, doch stuit op de hechte achterhoede. Ook Olympia komt niet tot doelpunten, al hadden enkele schoten beter lot verdiend. De Residentie-keeper weet zijn doel schoon te houden. Rust gaat dan ook met 00 in. Na de hervatting is Olympia verre weg de meerdere. R. V. C. valt zoo nu en dan hevig aan, doch over het algemeen is het spel tot de zwart- gele helft bepaald. Olympia heeft echter niet veel succes, voornamelijk door slecht schieten en geluk van den doelman. Slechts 1-maal weet de mid denvoor te passeeren. Met 1—0 komt het einde voor Olympia juister was een 4—0 ge woest. Het gemis van den voorback werd wel gevoeld, de halfs hadden hierdoor veel zwaarder werk, doch de verdediging bleek ook nu in goede handen. Er was vrij veel publiek. D. O. S.—Zeist 4—1. V. F. C.—Sportman 90. Voorwaarts—Olympia 50 w. n. o. Excelsior trok naar Alfep, waar D. V. S. een sterk elftal in het veld bracht. Beide partijen waren tegen elkaar opgewassenbij rust was de stand 11. Na de rust een zelfde spel, met een einduitslag 2—1 voor 1). V. S. Volks w. G.— Haastrecht, torr. af ge k. T. O. P. speelde in den Winterdijk tegen U. D. I. en vorloor met 1—0. Zondag a.s. wordt do wedstrijd Olympia I- G. V. Bondjfelftai op het Sportterrein gespeeld. Het elftal is door do Commissies als volgt samen gesteld Hennuin (DVS) doelHekkert (DVS) en Sommor (KFC) achtervan Zwioten (DVS), Spaas (TOP) en Ti- chelma (KFC) middenCornets de Groot (KFC), Cornets de Groot (KFC), Schuling (TOP), Begeer (TOP) en Kerkhof (Exc.) vooraanvoerder F. Cornets de Groot, Zaterdag 17 Febr. a.s. zal, op uit- noodiging van den G. V. B. de hoor J. W. Kips, bestuurslid van don N. V. B. een lezing houden over„de maatschappelijke waarde van do Sport". Plaats en Uur zulten we nog nader bekend maken. Hedenmorgen werd uit Boskoop per vigeiante van den heer Claassen aldaar 6611 rieke overgebracht naar de wijk- voor dit rijtuig gespannen paard, neeft blijkbaar tijdens den rit een ver wonding gekregen, van zooernstigen aar"j dat deze niet meer zal kunnen genezen en waarom een ontboden vee arts den raad gaf het dier, dat ovp- ngens in uitstekende conditie ver keerde, ter slachtbank te geleiden. Voetb al. Olympia—R. V. C. 1-0. ^SF-nstigd door fraaie voetbalweer, ■telden beide elftallen zich om 2 uur °P' Glympia is zonder haar voorback Jacht op waterwild. Het'schieten on vangen van Send en en duikers wordt in de provincie Zuid- Holland gesloten op Donderdag 29 Februari a.s. en de uitoefening der jacht op ander waterwild op Vrijdag 15 Maart d. a. v., terwijl de uitoefe ning van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet is toege staan van 22 April a.s. tot en met 29 Juni d. a. v.het vliegnet mag echter in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen worden gebruikt. Do kooi- lieden moeten hun kooieenden in dit jaar opsluiten of ophokken van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild. INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Red. Boskoop 11 Febr. Een nieuw Raadhuis voor Boskoop. M. de Red. X. goeft in uw blad van 10 Febr. aan het BoskoopBch gemeentebestuur in overweging om het terrein in Reijerskoop, dat dezer dagen onder I den hamer is gekomen, aan te koopen, met het oog op den bouw van een nieuw Raadhuis. Schrijver dezes is het met X. eens, wanneer hij de wenschelijkheid betoogt van den bouw van een nieuw Raadhuis. Wat X. fcegt van de omgeving van het oude Raadhuis is volkomon waar, 'tis belachelijk wanneer men een bruid stoet in rijtuigen naar 't Raadhuis ziet "tóanoeuvreeren. Vooral by 't vertrek valt de totale ongeschiktheid van de omgeving op. Meer dan eens zag ik, dat de brug gesloten moest blijven, totdat alle personen, tot den stoet/ behoorende, weer in de rijtuigen had-' den plaats genomen. Stoombooten, motoren en schepen werden soms in frooten getale voor de brug opge- ouden, totdat de plechtigheid was afgeloopen. De stemming bij de be manning dier vaartuigen was dan niet altyd even geduldig en zeer terecht. Er zijn zelfs nog meer motieven dan X. aanvoerde voor de wensche lijkheid van eenige verbetering ten dezen opzichte by te brengen. De vergaderzaal voor den gemeen teraad is laag van verdieping, slecht geventileerd en wegens gebrek aan ruimte voor een jdoelmatige kachel, slecht verwarmd. De atmospheer is daar duf, vooral als er publiek is. Des zomers, bij wartnte, is 'ter bijna niet om nit te houden. Over 't aan zien van het gebouw spreek ik maar niet. Bij de volgende volkstelling zal het getal Raadsleden tot 13 worden uit gebreid. Het zal dan noodig zyn, dat de heeren met elka&r afspreken wie thuis zal moeten blyven, want de 13 heeren kunnen geen plaats vinden. Door de tijdens hot bestuur van Burgemeester Swaan aangebrachte verbeteringen is de inrichting vari'de andere lokaliteiten voldoende, wanneer men het totale gebrek aan een zaal tot ontvangst van hooge autoriteiten uitzondert. De bedompte kleine Raadzaal en de .totaal ongeschikte omgeving zyn echter reeds zeer voldoende motieven om de noodzakelijkheid van den bouw van een nieuw Raadhuis te bepleiten. Schrijver dezes is 't echter met X. niet eens, wanneer hy 't nieuwe Raadhuis op 't, in den aanhef dezes, genoemdo terrein wil bouwen. 1". Is 't te ver uit het hart der gemeente. 2°. Is do nabijheid van oen stink sloot geen aanbevoling. Was 't, dat we verwachten kondon, dat de gemeente zich in dio huurt zou uitbreiden en er daar oen omge ving zou ontstaan, die den bouw van oen gemeentehuis op den rand wn do bebouwde kom dor gemeen to, met dor tijd zou doen vergeten, dan zou ik er nog eenigszins vrede mee kunnen hebben. s Dit is echter nooit te verwachten. 100 Moter verder ligt do begraafplaats, dio nog voor 50 jaren voldoende ruimte aanbiedt on dus voorloopig nog niet verplaatst wordt. De aanwezigheid daarvan is al een afdoend bewijs dat do plaats woor oon nieuw Gemeentehuis aldaar slecht ge kozen is. M. i. behoeft de gemeente echter niet uit te zien naar oen nieuw ter rein, daar zij, als de oude gasfabriek is afgebroken, op de Aohterkado oen terrein heeft, waar zij op eigen grond ëon zeer goed Raadhuis kan stichten. Te zamen met het perceel, nu be woond door Schaap, hetwelk ook hot eigendom is der geineooto, is daar een zeer voldoende ruimte tot vervulling van don wensch van X. en vete ge- meentonaren. Wanneer de sehoolbrug verbouwd wordt in meer praktisohen vorm dan do bestaande en de scheefgezakte en kwijnende boomen vóór het aangren zende huis van het hoofd der O. L. S. wordon opgeruimd, is het terrein voor het front van het aldaar eventueel to bouwen Raadhuis ook zeer voldoende. Uit een financieel oogpunt zou dit laatste plan ook heel wat voordeoliger zijn dan dat van X., daar de vérkoop der terreinen aan de brug, die uiterst geschikt zijn voor winkels oen groot deel der voor den bouw te maken onkosten zouden goedmaken, terwijl het terrein der oude gasfabriek weêr eeno goede bestemming zou krijgen. Alle redenen waarom schrijver dezes hoopt, dat het Gemeentebestuur den wenk van X. niet zal opvolgen. Hoogachtend, Kon. Nationale Zangschool. Z. K. H. den Prins der Nederlanden, heeft het Eere-Voorzitterschap van het Eere-Comité aanvaard van den in Sept. a.s. te houden Nationale Zang wedstrijd te 's-Gravenhage, uitgaande van de Kon. Nationale Zangschool al daar.. Do data van de wedstrijd zijn be paald op Zondag 1, 8 en 15 Sept. a.s. in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen. Voor de le afdeeliflgen mannen- en gemende koren zal een verplicht koor worden getoonzet. Voor do overige afdeelingen kunnen koren naar keuze worden gezongen. In Spanje. Seville, 11 Febr. De koning, Cana- lejas en de minister van Openbaro Werken hebben Zondagmiddag do ge teisterde streken bij Sevilla bezocht en daarna de stad zelf. Zondagavond heeft de koning, vergezeld van mar kies van Vianna, zich ingescheept in een roeiboot om de Guadalqiuvir te bezichtigen, maar de hevige stroom dwong hen terug te keeien en naar Sevilla te gaan. Canalejas en Gasset vertrokken 's avonds naar Madrid. De koning vertrok 's avonds om in de provincie Grenada op de jacht te gaan. Dertien werklieden gedood. Ofsana, 10 Febr. Vijf vaten dyna miet zijn ontploft bij de waterwerken te Rainy-Lake dicht bij Fransis in Ontario. Dertien werklieden worden gedood. Val van Bobba. Pan, 10 Febr. Het vliegapparaat van den aviatenr Bobba is tengevolge van een windstoot gehavend en van een hoogte van 45 Meter gevallen. Bobba, die 19 jaar oud is, is ernstig gekwetst. De Grand Prix. De sport-commissie van do Auto- mobielclub in Frankrijk, hoeft na on derzoek beslist, dat de Grand Prix van deze club on do beker van de „Auto" verreden zullen worden op de baan van Dieppe in de laatste week van Juni 1912. Milaan, 10 Febr. De corrospondont van do Coerioro della Sorra in Kairo beklaagt zich over do nalatigheid bij de bewaking van do oostgrens van Egypte. Voor enkele dagen zijn vier Turkscho officieren mot drie millioen francs van haar gold van Kairo ver- trekkon, «onder dat de politie hen daarin verhinderd hooft. Verder is gis teren een karavaan van 380 kamoelen in do richting van Kyzenaiko ver trokken om de daar vertoevende Turk scho troepen ammunitie wen levens middelen te brengen. Van Eodriscli aan do grens van Palestina, vertrok ken dagelijks als Bedouinen vorkleodo Turken. Er zullen door do Italiaanse he regeoring ornstige klachten wordon ge zonden naar Kairo. Ovorstroomingon in Portugal. Berlijn, 12 Febr. Alten te samen genomen zijn door do ovorstroomingon 150 menseheu omgekomon en is or voor 12 millioen schade aangericht. Do Portugoësche Regoering zorgt niot voldoondo voor hulp. Gasontploffing. Berlijn, 10 Fobr. In de Anthonio- Ilütto in Oppor-Siloziö zijn vannacht in do Li tan dra mijn zes man door oen gasontploffing om het leven gekomen. Naar men vermoedt is do ontplof- fiing door nalatigheid ontstaan. Groot Bankroet. Veuthem, (Opper-Silezië) 10 Fobr. Do bankiersfirma Sehrauer A Foorster in gefailieord. Hot passief bedraagt 4 millioen mark. Do oorzaak van dit faillissement is staking van de betaling door den groothandel in hout Goldstein in Kö- ningshiitte, wiens passief 3 millioen mark bedraagt. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossein en Koeion goede aanvoor, prijzen waren voor 1ste kw. 40, 2e 36 en 3e 32 cent per half kilo. Votto Kalveren fkloine aanvoor, lste kw. 33, 2o 29, 3e 26 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoor. lste kw. 29'/ai 2e kw. 28, 3o kw. 25 cent por half kilo. Schapen en Lammoren redelijko aan voer. Handel inJVet Voo redelijk, de prij zen hebben neiging om cenigzins te daten. Vetto"J Kalvoren duur. Vette Varkens lager in prijs. Schapen en lammeron pryshoudend. van Wintermantels, - Costumes, Blousen,.) upes, J upons, Robes en Japonstofïen alsmede PGLThll IJ Ei van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurroerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. CCHT ^CTO RMWj||£ Obtrtalfnsisin SfciiiiQ van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.5 te Haparanda laagste stand 740.6 teScilly. Verwachting tot don volgenden dag: Meest matige tot krachtige zuid westelijke tot zuidoostelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk regon- buion, zelfde temperatuur. VAN DKN Rf fee te ii ua ii dei le A m sterdam 1912. Vorige koers- 12 FEBR Staatsteeuiugeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 833/a Oostenr. Bolastingvrijo Krononrente 4 pet. Dl5/,, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. 64'/: Russische Obl. 1906 5 pet. 1006/, ld. 01)1. (Gr. Russische Snw.imj.) 1898 4 pet. 887/»« ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet.' «8r/, ld Obligatie 6o Emis- sio 4 pet. 897/| Japan. Obl. 1899 4 pet. ^7 Mexico AH.Binnenland Obl. 5 pet. 47 7/,# Brazilio. Funding Loo ning 5 pet. *04 Vi d. Obl. 1889 4 pet. 86'/» Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. W/i Bank - en reUiei hislel Hagen. Nod. Bankaandoelon 211 IndiHtr üuderueminKcii American Car A Foun dry Comp. C. v. A. 511/| Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aand. 703/, Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 263/, U. S. Steel Corp. Gort. v. Gow. Aand. GO1/- Kol. t rediel Install, en Cultuur Ondernemliiffeii Handelsver. „Amster dam" Aand. I 211% Jav. Cultuur Mij. Aand. 300 Ned. Handel-Mij.C.v.A 186,5/,# Mijnbouw Myeii Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 76 Redjang Lebong, Mijn- bouw Mij. Aand. j 450 Great Cobar Aand. 54 Petroleum Onderii. Dortseho Petroleum In- dustrie Mij. Gew. A.144 Kon. Nod. Mij.totExpl. j v. Petr. Bronn. C.v.A I 465 „Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. G. A 440 Scheepvaart Mljeii. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij.'Aand. 183'/i Stoom vaart-Mij. „Zee land" Proferente A. 120 Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. 20l/a rabiik-OuderiiemliiKen. Bindjey Tabak Mij. A113 Nieuwe AsahatuTabak Mij. Aand. 15 Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 40 Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4'/j Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. II3/, 4 spuurweffeu. Roll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 83 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 99'/, Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 63 Warschau-Weenen Spoorwogmij. Aand. 183 dito dito Act. de Jouiss. f 104. Amerika. AtohiBon Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 99 Vt Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 30 Union Pacific Railroad Cy. Oort. v. gow. A. 163 Wabash Gew. Aand. 7 PreuileleeniiiKCH Amsterdam Aand. 3 pet 101' Hongarije. Thei s-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. [Koeri vin be<Icn 162 */J GELDKOERS. Prolongatie 3% pCt. Amerikanen zeer flauw, Tramwaar den vast, Spoorwegen omzet beperkt, Marmerwaarden lager, Tabakkon luste loos, Petroleum flauw, Culturen stil, Nat. Staatsf. ongeanimeerd, Buitcn- landsche onveranderd.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2