jank IF LAZEN, IS jussen, s, enz. >ven tijd door No* 11790. Dinsdag 13 Februari 1913. Verschijnt dagelijks en KEXMSGEVIXG. e m. 3B-ci.it exx land. AXSKEKk DE, Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. ^orneóoróe carets. •aradijs WARENHUIS, Spuislr. Den Daag. mer lanskerk, der eningeu eui. k BETH, lAMli, Telefoon Interc. 82. XTïenx-ws- ®xl voor G-o-lxcLsl en Oxcxstxelteeaa-. behalve Zon- en Feestdagen. ug DhfR A0vertentfËN: 7 Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. o* minister Pichon IOUDA. dat do TT-Ti I— I (Wordt vervolgd.) beroemde ■kglazen INT. gevers, Gouda ediet aan van niet- 8 uur. Feest- zelschap „Ju- PRUS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Overschoenen en Winterpantoffels. IIIKKM 3HT DER lingswaarde da LU en. der, den Heer ID van Beeldende r, Architect en an Bouwkunde thans in lichtelaaie uitgebarsten En; verder, hoe vaak had getegd: „Ala >ord”, 8 unr, •avereeniging, hr. J. Frycbu negen", open- B. Spreker f 1 25 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad J on Idem franco per post,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren megen"8unr, „Tronw aan oegen" 81/, u. iNBICHTINGtN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER eji WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HIN DERWET Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van: J. Mulder, te Gouda om vergunning tot uitbreiding zijner Druk kerij door verbouwing in het perceel ge legen aan de Oosthaven No. 30 kadastraal bekend Sectie C No. 2878. Dat op Dinsdag den 27 Februari 1912, des namiddags ten t’/, ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichte». Gouda, den 13 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER >est", 8 uur. iltaan-séance. oegen”, 8 uur. 0 en Blokzijl, ie", 8*/a uur, -kas „Draagt oegen u, open- P. Spreker de „Nu dan, omdat u het wilt. Zie eens mijnheer, do kruk vanhetzadel, waarin de rechterknie der dame rust is ge broken het paard dus achteroverge slagen. Het heeft dus eerst op zijn achterbeenen moeten staan. Hoe kwam de oude makke Smilaa daartoe Weet u, wat ik geloof? Dat freule Héléne, u weet, hoe woest ze te paard kan zijn, het te kwaad heeft gekregen met haar wilden vos ze heeft hem met de kar wats willen tuchtigen on bij ongeluk Smilaa geraakt. Deze, dommelig en soezend voortloopend, is door dien slag geschrikt e» heeft gesteigerd. De vos heeft natuurlijk ah gewoonlijk allerlei bokkesprongen gemaakt, is daarbij op dat ongelukkige oogenblik met al het gewicht van zijn jonge kracht tegen het andere paard aangekomen, het oude dier heeft het evenwicht verloren en is achterover getuimeld, on de freule er gedeeltelijk onder terecht ge komen. Zoo verklaar ik voor mijzelf de zaak, al zal ik dat niemand aan zijn neus hangen.” Zijn heer knikte hem vertrouwo- lijk toe; dat was een zeer aanneme lijke voorstelling van het gebeurde. Zijne vrouw gaf dit toe en met oen eenigszins verlicht gemoed, minder door sombere voorgevoelens gekweld, vergeef mij, dat kunt ge niet, begaven beiden zjch in huis. Kwam al te verschrikkelijk zijn nii wijze criti- seerde hij het optreden van Caillaux, die zooals men weet, eerst achter den rug van zijn chef Monis, daarna ach ter den rug van den minister van buitenlandsche zaken do Selvès, op eigen gelegenheid met Duitschland onderhandelde. Om ten slotte met een resultaat te kunnen komen, had hij de eene concessie nu de andere moeten deen. Heel geestig, stak Clé- menceau daarmee den draak, door Caillaux te vergelijken met den Ko- ning, die onthoofd moest worden. Ten slotte verzoekt do beul hem zijn han den op te steken, daar de executie geboeid moet plaats hebben. De Ko- ning houdt zijn waardigheid op door te zeggen, dat dit nu de laatste con cessie is, die hij doet. Echter, minis ter-president Poincaré heeft ten slotte zijn zin gekregen en de Senaat hoeft zijn hooge goedkeuring aan het ver drag gehecht. Daarmee is dus de rust in Europa weergekeerd. Voor goed? Dat zal de toekomst loeren. ze slaapt, geen gevaar O, mijn God, ik dank u ik dank u en mot do handen voor hot gelaat zonk de krach tige gestalte op een stoel neder. Even daarna sprong hij meteen wikjeH kreet overeind. „Niet dood l’niet dood maar dan dan heeft die duivelin gelogen Dan een forsche hand werd op zijn mond gelegd en oen gebiedende stern beet hem toe „Stil geen woord moerEr zijn vreemden, daar ginds de pleegzuster hier boven do doktor Moet onze schande rondgebazuind worden, denk om onzen onbesmeerden naam. „Zwijgen ik zwijgen, als er sprake is van een „Stilnu verzoek ik niet, ik beveel klonk de stem van den ouden jonker gedempt, doch bevelend. Eén oogenblik, stonden vader en zoon, forsche, herculische gestalten te genover elkander in dreigende hou ding, terwijl hunne blikken elkaar kruisten als dolkspitsen. Portugal. Duitsche wenschen op Timor „Mouvement géographique” deelt in eeri correspondentie uit Berlijn mede, dat besprekingen tusschen Duitschland en Engeland zijn aangeknoopt, die voornamelijk loopen over Timor, dat voor de helft aan Portugal behoort, De koning verzekerde den keizer van do onbegrensde trouw en toowy- ding van allo Montenegrijnon, die de Russische keizer en Rusland hartelijk liefhebben, in wier krachtige onder steuning zij den besten waarborg zien voor hun toekomst. De koning dronk ton slotte op het welzijn van den Tsaar, de beide kei zerinnen, het goheole keizerlijke huis en van het roemrijke Russische volk. Duitschland. Mevrouw Toselli, de gewezen kroon prinses van Saksen, is te Berlijn W. aangekomen on heeft daar onder den naam baronesse v. Koburg oen huis gehuurd. Verleden week is zij daar al gaan wonen. Mevrouw Toselli is voor nemens in Berlijn te blijven wonen. Proportioneele vertegenwoordiging. De socialistische groep inden Duit- schen Rijksdag heeft een aantal voor stellen ingediend, waaronder er een is tot invoering van hot proportioneele kiesrecht voor don Rijksdag. Daaruit blijkt, zegt de „Frankf. Ztg.”, dat do sociaal-domocratio bereid is doel te nemen aan een actie tot hervorming van het Rijksdagkiesrocht in don geest dor vrijzinnige opvatting, en het blad hoopt dat daarbij -alle burgerlijke par tijen zullen samengaan. Van do vrij zinnige volkspartij is niets andaijfe te wachten, maar ook do nation aal-Iibe- rale partij kan, mot de cijfers dor verkiezing voor zich, niets anders wen- schon, dan dat de ongehoorde onrecht vaardigheid, die de indeeling der kies districten en andere oorzaken in Duitschland deed ontstaan, wordt goedgemaakt, door iedere partij zoo veel zetels te geven als waarop zij, blijkens het aantal op haar uitgebrachte stommen bij do eerste verkiezing, recht hooft. Dan wordt tevens do herstem ming, met den daaraan verbonden „koehandel” afgeschaft. In do mijn Reden bij ’t station Reden-Friedensthal. die pas in exploi tatie is genomen, brak gistermorgen de lijn van oen hijschtoestel. Do man don sloegen om on de inhoud viel neder op do berieden staande arbeiders. Drie man werden gedood on drie zwaar gewond. China. Do Republiek. To Peking zijn gisteren drie edicten uitgevaardigd. In het eerste wordt de Republiek door den Troon erkend. goed kunnen rijden, schieten, in alle lichaamsoefening (bedreven zijn; ik moet bij hem zoo veilig zijn dat niets ter wereld me kan verontrusten, zijn armen, zijn borst moeten mijn bolwerk zijn. Hij moet de physieke en moreele kracht hebben mij volkomen te beheer- schen, niet ik hem.” „En voldeed Frans niet aan dat ideaal in allejopzichten,” fluisterde de ouderliefde. Dit alles ging het grijze echtpaar door het hoofd, bespraken ze samen, terwijl ze arm in arm door den tuin wandelden. Beiden beschuldigden freule Van Reuth, doch geen hunner sprak het uit, of althans kwam er openlijk mee te berde, voor die edele zielen stond het denken er aan bijna gelijk met een misdaad. „Ik kèn het niet gelooven zeide de oude edelman. „Wacht, daar is de koetsier bij de stallen laat eens hoo- ren, wat hij er van denkt.” „Wat ik er van denk, mijnheer Ik wil er niets van denken.” „Maar je moetje toch eene meening gevormd hebben. Kom, Jozef, je bent bij papa en mij in dienst geweest; nie” 8 uur, wenkiesrecht. Salomons. geregeld tg dig >nt vangen van i, vermnbdqk- dan in ohm laux zeer onvoldoende was geweest. De oud-minister van buitenlandsche zaken Pichon zette uitvoerig uiteen, dat het nieuwe aecoord voor Frankrijk niets beteekent. In geen enkel opzicht meende hij had Frankrijk meer ver kregen, dan het in 1909 al had. Voor minister Pichon was de toestand nu al buitengewoon slecht. Onophoudelijk zouden zich nieuwe moeilijkheden voordoen. Aan een zoo slecht verdrag kon hij zijn stem niet geven. Eenigszins daartegenover was de rede van Ribot, die hoewel even min een bewonderaar van het traqfuat, het noodzakelijk vond dat het werd aangenomen, omdat men eigenlijk niet terug kon. Een nieuwe tegenstander van het verdrag was de oud-minister- president Clémenceau. Op de meest scherpe soerde hij het optreden en over het naburige eiland Kambing, dat geheel aan Portugal behoort. Die bezittingen zouden voor Duitschland van groot belang zijn. Aan Pprtugal zouden schadeloosstellingen worden gegeven. Héléne toch maar Maar men wachtte Héléne te ver geefs. In plaats van de verbeidde, kwam juist toen ze zich ter rust zou den begeven, een man binnenstormen, bleek, mot verwilderden blik, terwijl zijn mond slechts één woord uitte, scherp, schel, doordringend als oen snerpende angstkreet„Gertrude I” „Frans” en zijne moeder plaatste zich met uitgestrekte armen voor de deur, die toegang gaf tot de andere kamer, daar zij vreesde, dat hij in zijne onbesuisdheid daar mocht bin nentreden. „Frans mijn lieve, beste jpngen, bedaar uwe Gertrude slaapt, dat is haar behoud. Voorhand is geen gevaarmaar rugt, volstrekt rust is noodig, een levensvoorwaarde. Bedehk dat, bedwing uw verlangen, wees een man.” De jonker deed 'een schrede terug en bleef als vastgenageld staanlang zaam streek hij met de hand langs het voorhoofd, waarop het angstzweet parelde, de verglaasde blik kreeg loven, toekende belangstelling, vermengd met twijfel, onrust. „Gertrude slaaptze is dus niet dood I” barstte hij los, „ge misleidt mij immers niet, moeder, neen, neen, dat zou niet dood, GOIDSCHE COURANT. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0 .10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bn vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte Engeland. Staking der dokwerkers geëindigd. De stakende dokwerkers te Man chester besloten gisteren don arbeid te hervatten, wijl de Ship Canal Com pany beloofd heeft hunne eischen te onderzoeken. Amerika. De koude in New-York. Uit New-York word gisteren aan den „Berliner Lokal Anzeigor’’ ge seind, dat do hevige koude in hot westen van de Vereenigde Staten nog aanhoudt. Er werden temperaturen gemeten van 28 gr. Celsius. Sneeuw stormen belemmeren het verkeer. Vele fabrieken sluiten, omdat de zalen niet te verwarmen zijn. Gebrek aan steen kolen verhoo&t de ellende. Rusland. Koning Nikita in Petersburg. Ter eere van den koning van Mon tenegro had in het Winterpaleis te St. Petersburg in tegenwoordigheid van don keizer2 de ^keizerinnen, de grootvorsten, prins Peter van Monte negro on de ministers een galadiner plaats. De keizer bracht een dronk uit on zeide: „Ik verheug mij, Uwe Ko ninklijke Majesteit te kunnen begroe ten, nadat gij door het aannemen van den Koningstitel uw vijftigjarige re- georing, die zoo rijk was aan groote daden in vrede, aan heldenmoed in den strijd, bekroond hebt. Het verdere vreedzame gedijen Van het jonge ko ninkrijk onder de wijze leiding van U. M. zal steeds levendige voldoening en broederlijke deelneming bij ons vinden, en zod noodig ook ondersteu ning van mij en Rusland. Ik drink op het welzijn van den koning van Mon tenegro en het dappere Montenegrijn- sche volk. Het orkest speelde daarna het Mon- tenegrijnsche volkslied. Koning Nikita antwoordde, door hartelijk dank te zeggen voor de woor den van den keizerhij is diep door drongen van d^ beteekenis der hooge onderscheiding, die hem door de be noeming tot veldmaarschalk van het Russische leger is ten deel gevallen. 30) Van een andere liefde dan die eener zuster voor hun zoon, hadden ze geen flauw vermoeden, want Frans was de man niet om zoo iets voor zijne ouders te verbergen. En toch drong hen alles om zulks thans voor waar aan- te nemen en dit als basis vaststellende en daarop voortbouwende, wees alles, in verband met het wraakzuchtige karakter harer moeder, op een misdaad. In zulke gevallen krijgen de kleinste feiten beteekenis, nemen afmetingen aanop school immers waren de meeste meisjes bang voor haar; ze durfden haar niet plagen, zeker als ze waren, dat ze daarover revanche zou nemen. "Wél had hare tante getracht die zucht naar wraakneming te beteugelen en aeheen ze daarin geslaagd, maar in hoeverre Was die trek in haar karak ter niet blnven sluimeren, smeulen en; ‘v -- lt^ebarBfcen? Enj Héléne lachend' je bent een dienaar, maar ook'een i vriend zeg dus gerust, wat je op het ik een man neem, moet hij» hart ligt.” Het Marokko-verdrag in don Franschen Senaat. Eindelyk is de behandeling van het verdrag in Frankrijk afgeloopen. De Senaat heeft het ten slotte met 212 stemmen tegen 42 en 39 onthoudingen aangenomen. Had de Kamer zich door allerlei politieke overwegingen laten weerhouden om een scherpe critiek op het verdrag uit te oefenen, de Senaat heeft niet nagelaten den' heer Caillaux, den vroegeren minister* president en voornaamsten bewerker van het tractaat tot op zijn laatste kleedingstuk uit te kleeden. In het bijzonder de redevoeringen van Pichon, Ribot en Clémenceau zijn uit de de batten merkwaardig. Eenerzijds Pi chon, Clemenceau het totaal onvol doende van het tractaat aangevende, anderzijds Ribot en den minister president Poincaré, betoogende dat de aanneming thans noodzakelijk w|£. Allen waren het hierover echter eens, dat de houding van het Kabinet Cail- In het tweede worden de voorwaarden aangenomen, welke tusschen Jooan- ‘tsji-kai en ‘de Republikeinen zijn over eengekomen. In hot dorde wordt aan de Onderkoningen on Gouverneurs kennis gegeven, dat do troon zich uit do politieke macht terugtrekt, ten einde aan de wenschen van het volk te voldoen, en wordt aau do provinciale bestuurders opgedragen te zorgen voor do handhaving der orde onder do bevolking. Petersburg, 12 Febr. Het edict, waarbij de dynastie afstand doet van do regeoring on do republiek Wordt uitgeroepen, is gisteren te Peking ambtelijk openbaar gemaakt. Oostenhijk-Hongarije. Te Praag word gisteren een protost- vergadering gehouden tegen hot ro- georingssystoom van den Banus van Kroatië. Na afloop trokken eenige honderden Slavische studenten door de straten on staken een Hongaarsch vaandel in brand. Er ontstond ’n botsing mot de politie, die met den blanken sabel op do menigte inging. Frankrijk. Albertini gearresteerd. De politie van Lorient hooft een gevaarlijken anarchist, don Italiaan Albertini, gearresteerd. Albertini, die voortdurend door do internationale recherche werd gesur veilleerd, was twee weken geleden er in geslaagd, zijn bewakers het spoor te Parijs bijster te doen worden. Hij had zich te Lorient als arbeider aan het arsenaal weten te doen aan nemen.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1