ra m BLAZEN. ITS, i and el. Ireo: IJ Woensdag 14 Februari 1912. 50e Jaargang. (No. 11791. en Buiten land. Buitenlandsch. Nieuws. T3D-A.. Warneóaróa Jrots. WARENHUIS. Spuistr. Den Haag. Amerikaanfcbe Ztyde voor Balkostiiums ?r beroemde kerkglazen E JAMKBH Gouda >UDE, m St ..Jinskerk, der rekeningen eni. Et A BET H, KBAMM, mie van Beeldende hélder. Architect en ie van Bouwkunde :ht. Uitgevers, Gouda ’t MERK te letten. lzij/ van UY ZONEN Nieuws- en -^c9.“^r©rtez3.tie1ola.c3. voor G-oulcLsl en. Oxxxstr©3s:©zx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. FEV £f (Wordt 1- EIT IN en Heeren ISEL. ERICUT DER CENT.. vervolgd.) HEM. lHEEÊN worden rd in verzegelde zan vijf, twee en en een Ned. one leiding van Nom- ’rijs, voorzien van tand Merk, vol vet gedeponeerd. ;ot de uitvoering jerde orders aan- 1 C. BIJL, EBAART Ijs. het asyl en elders, werd de man in hechtenis genomen, ten einde door de justitie te worden gehoord. Tegelij kertijd hoeft de politie toen zyn win kel gesloten en verzegeld. Gedurende den tyd, wolken do dro gist in hechtenis doorbracht, kwamen zijn schuldoischors zich vergeefs aan melden aan don winkel van Sehar- mach, die geen orde op zijn zaken had gesteld, zoodat zij onverrichter zake woor moesten vertrekken en wachten tot hun schuldenaar woer op vrije voeten zou zijn. Dit sehynt hun te lang te duren on mot vervallen wissels valt niet to spotten. Kortom, een deurwaarder kwam om beslag te loggen op mans gesloten zaak. De man der wet is bij deze droevw for* maliteit hevig geschrokken, want bij zijn binnentreden bleek de verzegelde winkel bewoond te zyn door twee kerels. Deze individuen hadden in dit stille worblyf, dat de politie zoo zorgvuldig had afgesloten voor do buitenwereld, sedert oen dag of tien hun introk genomen om op hun ge mak alles uit het huis te sloepen, wat niet nagelvast was. Bedden, linnen goed, kleedoron, meubels, bijna alles was door oen kelderraam woggohaald, zonder dut de hoeren gestoord waren geworden bij dit werk der duisternis. Gemakshalve hadden do dieven zich geheel ingok wartierd in Schnrmach’s woning, waar zij des daags alles klaar legden on verpakten voor hot nach telijk vorvoor ven den buit. Do deurwaarder hoeft mot zyn klerk oon van do ongenoode logeergasten vast kunnen houden en hem aan de politie overgegeven, die den ander nog zoekt. De dieven hadden het geluk, dat do alcoholische versnapering, welke do specialiteit van hot huis Scharmach was, roods eerder in beslag genomen was, voor zoover de snoodo drogist hot artikol niet had uitverkocht. geunerin op hot gemaskerd bal is vervuld. Of ik berouw heb van mijn misdaad? Noen. Wroeging, ja. Dit zij u genooggo zult mij nim mer wederzien. Ik heb uw geluk vernietigd en te gelijk het mijne gedood. Als ge dezen ontvangt, bon ik buiten uw bereik, allo nasporin- gen zijn vruchteloos en zullen dat blijven. Helena van Routh. Sprakeloos van ontzetting zaten zo tegenover olkandorde oude dame snikte luid. Eindelyk verbrak do heer Van Spankeren het stilzwijgen. „Wat denkt go te doen, Frans I” „Wat ik denk te doen, vader, en dat vraagt u nog?” stoof hij op. Haar spoor volgen, haar vinden, voor den rechter sleepen, haar misdaad doen boeten En vinden zal ik haar. „En waarmee zult ge uwe beschul diging staven „Met Gertrude’s aanklacht en dien brief.” „Als Gertriido van. Rcnsburg het meisje is waarvoor ik haar houd, zal ze haar niet aanklagen, en wat dien brief betreft, weg er mee, tot verge telheid gedoemd En voor Frans het kon verhinderen, scheurde hij den noodlottigen brief in ■takken, in b^na ondeelbare kleine GOr DNC11E COURANT. pRH8 DBR ADvertENTI£N: - Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels fO 35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 cis. Reclames 1 O 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. deeltjes on wierp die in het vuur, dat om de kilheid van den Aprilavond te temperen in de slaapkamer was aangelegd. „Vaderu slaat me hot wapen uit do hand I” riep Frans ontsteld uit, „ge maakt mijn pogingen tot wraak machteloos en met welk recht I” „Met welk recht, vraagt ge, jonker Frans Van Spankeren klonk het 'Waardig,, terwijl de forsche gestalte zich hoog opnchtte: „met het recht van den edelman. Ik wil niet, dat de naam van een oud edel geslacht als de Van Rouths, de naam uwer moeddr, prijs wordt gegeven aan den smaad, de beschimping van een op schandaal azend publiek ik wil niet, dat een edellinge, h&p schuldig dan ook, plaats neemt op de. bank der beschuldigden als oon gewone misdadigsterik wil niet, dat hare veroordoeling als een kaakslag terugvalt op mijn naam, en eindelijk wil ik niet, dat de nimbus (aureool) welke nog altijd min of méér den goboorte-adel omgeeft, nog meer verbleekt door ons toedoen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal I 1.25 Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan pns BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren een Alpenstraatwog van Nico naar Evian aan hot meer van Genóve. De betrokken departementen zullen onge veer oen millioen van de kosten dragen. Oostknrijk-Honoarïje. De machinefabrikanten hebben hun arbeiders ten getale van 20.000 uit gesloten, nadat dezen den oisch hadden gestold meester te ziin ovor het aan werven op het indoelen dor arbeiders. Duitschland, De Oldenburgsche Landdag heeft met 22 tegen 19 stommen het volgende voorstel aangenomen„het passieve kiesrecht voor den gemeenteraad moet toegekend worden aan alle vrouwelijke inwoners der gemeente, die in hot volle bezit zijn van haar burgerlijke rechten, het 24" jaar voleindigd heb ben, en of gehuwd zijn, of in zelf standige positie drie jaar lang belas tingplichtig zijn geweest en aan de gemeentelijke belastingen hebben bij gedragen. Hiermede heeft voor do eerste maal oon Duitsch parlement zich voor vrou wenkiesrecht uitgesproken. Aanslagen op taxi’s. Een anarchist, die zich het vernielen van huurrijtuigen ten doel gesteld heeft, voert te Keulen zijn streken uit. Onlangs werd in oen drukko straat een huurrijtuig door oen raadsolachtige ontploffing vernield, nadat oon keurig gekleed paar was uitgosl apt. Maandag liet een als hoer gekleed persoon zich in een taxi-rijtuig naar een afgelegen straat rijden. Nauwelijks had hij de taxi verlaten of er had een hevige ontploffing plaats, die de droschke totaal vernielde. Do koetsier werd zwaar gewond en verschillende voor bijgangers bekwamen kwetsuren. De misdadiger ontkwam in do duisternis. De ontvluchting van Lux. De taalleeraar Vermot, die verdacht werd Lux bij zijn vlucht uit (JrasTto hebben geholpen, is wegéns gebrek aan bowys op vrije voeten gesteld. Men herinnert zich wellicht den naam Scharmach ah dion van den Charlottenburgschen drogist, die do methyl-alkohol vervaardigd en op groote schaal in den handel gebracht heeft tot schade van moer dan 60 slachtoffers, meest slaapsteêklanton. Toon mon dezen gevaarlijken industri eel ontdekt had als de aanleidende oorzaak van de vele vergiftigingen in Réunie”, 8 uur, iring Vrijzinnige laganda club, Spr. Eerdmans. téunie”, 8l/i uur, ar een. „De Dage- Rutgers, ’sHage. lakbord”, 8 uur, elieravereeniging, n dhr. J. Fryda. - en Woningtöez., irstandscommissie Genoegen14, open- D. Ai P. Spreker Mf. Réuijie”, 8 uur, Vrouwenkiesrecht, mie Salomons. wij geregel<f?ydig en ont vangen van srten, vermakelijk- sze dan in onae I. Brinkman A Zn. De Engelsche verzekeringswet. Nog altoos duurt de oppositie tegen deze sociale wet voort. Eerst met ingenomenheid door alle partijen be groet, heeft de oppositie er later een middel in gezien om de regeering zooveel mogelijk te bestrijden. Allen die ook maar eenigszins met de wet in aanraking kwamen, werden door de oppositie tot den strijd aangestookt en de verdachtmakingen namen de ongeloofelykste afmetingen aan. In het bijzonder de doctoren hebben zich in dezen strijd onderscheiden. Thans vond de lord-kanselier van de schat kist, minister Lloyd George het noo- dig, om nog eens uiteen te zetten wat deze wet voor goeds zou brengen. Bij het begin van de vergadering -deelde hij mee, dat hem een 500 vragen wa ren gedaan om in deze vergadering te beantwoorden. vHij zou de antwoor den alle in zijn rëde inlasschen of de vragers schrirteiijk zijn antwoord toe zenden. Toen de eigenlijke wet be handelende, zei hij, dat het met deze was gegaan als met zoovele zaken in het dagelijksch leven. Heel veel praat jes zijn er over verkocht en daaronder heel veel onwaarheden en door het vele herhalen is men die praatjes gaan gelooven. Dezen keer wilde hij nog eens pro- beeren alle onwaarheden te brand merken. In de eerste plaats heeft de oppositie rondgestrooid dat hot geld der verzekerden zou worden gebruikt om alle ambtenaren die noodig waren te betalen. Het korte antwoord van den minister hierop was De ambte naren worden door de schatkist be taald, de verzekeringsgelden gaan alle naar de fondsen. Het is de oppositie slechts te doen, om de regeering te doen vallen. Is dan de wet nog niet ingevoerd, dan kunnen de ongeluk- kigen in Engeland nog jaren op eenige financieelen steun bij ziekte wachten. Daarop zette de minister van finan ciën uiteen, in welk opzicht zijn wet, boven alle andere uitsteekt. Duitsch- land draagt bij de 30 A 40 millioen pond noodig voor alle verzekeringen slechts 3 millioen bij. De Engelsche Staat betaalt bij een ongeveer gelijk bedrag noodig tot uitvoering van de verzekeringswetten 2O’/2 millioen, de werkgever 9 en de werkman 121/» millioen. Ook voor de thans reeds verzekerden, is de wet een groote vooru Do Italiaansch-Turksche Oorlog. Op Malta. De Italiaansche postboot Enna was mot drie in ketenen gelegde Arabioren voor Malta aangekomen, gevangenen *die sedert 3 maanden in do gevange nis van üstica (een eiland ten Noorden yan Palermo) waren opgesloten geweest en naar Tripoli gebracht werden om wegens verraad gevonnisd te worden. De Engelsche overheden hebben den kapitein echter gedwongen om den gevangenen do ketenen af te nemen. Daarop zijn de Arabieren voor don rechter gebracht, die met het oog op het feit, dat do gezagvoerder der Enna geen schriftelijk bewys bezat) dat de eenvoudig. „Maar mag ik Gertrude rtiet even zien als ik haar maar even heb mogen aanschouwen, zal ik rustiger zijn. Toe, moeder, weiger mij die gunst niet,” vroeg hij smeekend, vleiend als een kind. Mevrouw Van Spankeren aarzelde. „Als je belooft, plechtig belooft, heel zacht te loopen en geen woord te spre ken,” zeide ze eindelijk „herinner je, wat ik gezegd heb.” „Wees gerust, mama!” Maar toen hij op dat bleeke, pijn lijke gezichtje staarde, dat hij zoo frisch en blozend verlaten had, het verband zag, dat oen groot deel der kleine ge stalte als een harnas omgaf, die be storven lippen, toen ontzonk hem den moed, en hoewel hij de tanden op el kaar klemde om geen uitweg te geven aan de vlijmende* smart, welke zijn borst doorpriemde, toch zou die sterke, ruwe man zich niet hebben kunnen bedwingen en in snikken zijn uitge barsten, als zijne moeder hem niet haastig weggetrokken en de kamer had uitgeleid. Op de vertrekken zijner ouders kwam hij langzamerhand tot bedaren en een brief te voorschijn halende, die driftig tot een bal was ineen gefrom meld, sprak hij „Lees, vader Dit epistel zal u alles verklarenu doen zien, welke slang go aan uw boezem hebt gekoesterd u glashelder aantoonen, dat ze in de hand beet, die haar gevoel heeft, uwe goedheid' met den snoodsten ondank vergald.” De oude heer zette zijn lorgnet op, begon met eenigszins bevende hand het mishandelde epistel te ontvouwen en glad te strijken en las Frans Ge wist dat ik u liefhad ik heb het u bekend.zonder blozen, zonder schaamte. Ge hebt me beleefd, doch koud en beslist afgewezen, uw hart en liefde geschonken aan een andere, koel als de sneeuw der. Alpen. Ge hebt met vuur gespeeld en u daaraan verzengd. Eens heb ik u gezegd, dat de sperwer geen gezezolech&p was voor de duif. In trotschen overmoéd, sterk in uwe liefde, maar ook onbe kend met de kracht dier liefde van de hartstochtelijke kinderen van het zonnige Zuiden met hun vurig bloed, hebt ge die waarschuwing in den wind geslagen. Van liefde tot haat is bij hen slechts ééne schredeik heb mij gewroken in hetgeen u het dierbaarst was. De sperwer heeft uwe blanke duif in hare klauwen gegrepen de voorspelling der* Zi- 31) „Frans I” suisde eene zacht smeeken- de stem en mevrouw Van Spankeren, die de deur gesloten had, omdat ze vreesde, dat het geluid der woorden wisseling tusschen die twee opvliegen de mannen in de kamer zoude door dringen, plaatste zich vastberaden tus- schen hen beiden klein, tenger als vrouw, groot als echtgenoote en moe der. Als bij tooverslag verdween de toor nige uitdrukking op hun gelaat en als door dezelfde ingeving getroffen, reik ten beide mannen elkaar de hand. „Vergeef mij, vader, de droefheid legde me woorden in den mond, die ik niet had mogen uiten, deed mij een houding aannemen, die niet te veront schuldigen isde smart verblindde me, waanz*nn*g i nogmaals ver giffenis. Laat ons naar uwe kamer derd ”^**1 wor^en °P8®Kel- Tot eenig antwoord drukte zijn vader hem de hand. „Kom dan I” sprak hij 400 M2. alles vernielen. Beluik. De staking in den Borinago. De Belgische Kamer heeft gisteren met algemeone stemmen een wetsont werp aangenomen, strekkende tot be ëindiging van de staking in de mijneh van den Borinago. Do afhouding voor pensioenen op de loonen zal in do streek, waar de loonen vroeger bij de week betaald worden, slechts bij do maand geschieden. Frankrijk. Een strategische straatweg. De Franscho regeering heeft aan do Kamer een krediet gevraagd van 4,000,000 francs voor den aanleg van Bij het oude ziekenfondsenstelsel moesten de verzekerden in tijden van ziekten doorbetalen. Wie dit niet kon, moest do vereeniging verlaten. Dit aantal bedroog jaarlijks ongeveer 250 duizend. Bij de thans geldende wet behoeft de zieke of werkelooze ar beider niet te betalen. Nog verschil lende andere onderdeelen worden door minister Lloyd Goorge uiteen gezet en toen kwam hij tot de nog altoos onwillige dokters. In den breede toonde hij aan, dat ook voor dezen de wet een verbetering bracht. Waren zij vroeger afhankelijk van do zieken fondsen, thans Monden zij onder co- mitó’s, waarin ook zij zelf vertegen woordigd waren. Scherp hekelde hij echter hun op treden betreffende hun weigering om hun grieven met de hoofdambtonaren, die de wet hebben uit te voeren, te bespreken. „Geen stakingscomité”, zei hij, zou zich op zoo’n nieuwe wijze gedragen hebben tegen eon commissie van rijksambtenaren”. Ten slotte waar schuwde do minister de dokters indien zij onwillig bleven. De regeering zou kunnen voorstel len een rijks medische dienst voorliet geheele land in te stellen. Aan hot eind van do vergadering word oen motie van vertrouwen in hot beleid van den minister aangenomen on sprak de vergadering zich uit, om alles te doen, wat in hot belang dor wet kon worden gonoomd. ïdebest”, 8 uur. limultaan-séance. Genoegen”, 8 uur. uisse en Blokzijl. nonieu, 8*/j uur, srst.-kas „Draagt lenoegenu, open- A. P. Spreker de per. Zalm”, uur, luisvlijttentoonst. a”, 8 uur. .Feest- j-gezelschai^ „Ju- Genoegen” 8 uur, öen. „Trouw aan ring. Genoegen” 8’/a u. gevangenhouding der Arabieren recht vaardigde, heeft bepaald, dat do Ara bieren, tot nadere inlichtingen ont vangen waren, in de gevangenis van Malta zouden worden gevangen ge houden. Aan de Roode Zee. Uit Rome wordt d.d. gisteren ge seind, dat de Avenire d’ltalia uit Alexandria verneemt, dat een Itali aansche kruiser Sidi aan do Roodo Zoe gebombardeerd heeft. Voor hot Oorlogstorrein. De Messagero meldt, dat binnen eenige dagen nieuw oorlogsmateriaal naar Tripoli en Barka zal worden ge zonden, bestaande uit 60,000 kartets granaten, 20,000 granaten voor hou witsers van 21 c.M. en 20,000 kogel- vormigo handgranaten. In do werk plaatsen van de Staatsspoorwegen te Florence worit aan de vervaardiging van 25 gepahtserde spoorwegwagens, die met snolvuurkanonnen bewapend zullen worden en voor 'den in aan bouw zijnden spoorweg van Tripoli naar Aïn-Zara bestemd zyn, koorts achtig gewerkt. Ook wordt volgens do Tribuna de vliegdienst uitgobreid. Uit Frankrijk worden vliegtuigen van een nieuw soort, multiplane» genoemd verwacht, welke in staat zijn vé>scheidene per sonen te dragen en oen motorsterkto van 100 paardekrachten -hebben. Een industrieel uit Genua, Campodonico genaamd, heeft een door hom uitge vonden toestel tot het wegslingeron van bommen ter beschikking van de regeering gesteld, hetwelk hot moge lijk maakt, binnen 2 minuten 20 bom men weg te slingeren, dio binnen een oppervlak van 400 M2. alles vernielen. Do Berlijnsche politie heeft de hand gelegd op eon zestigjarig huwelijks- zwondelnar, die de kerkhoven der rijkshoofdstad tot zijn operatiebasis had uitgekozen. Hij placht daar ge regeld op do loer te liggen, ten einde er treurende weduwen te-ontmoeten, die bij de graven harór overleden we derhelften kwamen woenen. Alfred Fischer zoo heette deze ongel dor vertroosting kwam dan opbeurende woorden sproken tot deze hem onbe kende, edoch week gestemde vrouwen, wier vertrouwen hij dan meestal wist

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1