mk ZESnp-jETST'- Groote Opruiming Binnenland TJit ca.© Peis. 4 Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Laatste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Offlcieele Prijscourant im te winnen door zijn waardige bonding en, door de rol, die hij «peelde door zich voor te doen al» treurend weduw naar. Waren zijne slachtoffers niet al te ontroo»tbaar in haren droeven staat, dan wist de slimmerd zich door gaans spoedig te doen uitnoodigen tot een bezoek of tot i*ezoeken te haren huize. Daar werden dan weldra nieuwe huwelijksplannen gesmeed, waarhij Fischer zich als tusschonpersoon aan- bood of ook wel eens zelf als gega digde naar de hand der eenzame dong. Het l>egon altijd met meningen en voorschotten en het eindigde geregeld met chantage of met diefstal van ju- weelen en met de verdwyning van don nieuwen vriend. De oude be drieger is gisteren door de politie ge vangen genomen, natuurlijk op oen kerkhof, dat hij juist verliet, in gezel schap van een dame in zwaren wodu- wenrouw. Zijn laatste verovering, zoo willen we hopen. Spanje. De overstrooraingen, De overstroomingen nomen af in Andalusië, maar do ellende is nog groot. Tal van huizen zijn weggesleept door het water in de omstroJ-~ Se villa, Cadiz en Cordova. Do staat heeft 1 mjJMfSen peseta's toegestaan tot steuy/oan do noodlij denden. Maar dit bedrag is lang niet voldoende om in de onmiddellijke be hoeften te voorzion. Emoelamd. Naar de „Pres* Association" meldt, wordt in officieelo I^ondenscho krin gen thans toegegeven, dat do Berlijn sche reis van Lord Haldane slechts als oon particulier karakter dragend besohouwd moet worden, on dat Hal dane niet formeel door de Engelsche regeering tot buitongowoon gozant naar do Duitscho rogoering is afge vaardigd. Het is ook niet juist, dat Lord llaldano door den eersten Mi- nistor „verzocht" zou geworden zyn, naar Berlyn te gaan. De toestand woh veoleer deze, dat het wonschelijk scheen zekere vraagpunten» met de Duitsehe rogoering te bespreken, en dat Haldane op zich nara, uwe op oen bezook te Berlijn ter sprake to brongon on er ook besprekingen over te houden, in dien zich ohartoe de golegonheid voor dood. Op 1 hot persoonlek karakter van de reis is waarsokynlyk daarom zooveel nadruk gelogd, dpi duidolyk te doen uitkomen, dat do Minister van oorlog niet by machte zou zyn, zijn rogoering ook maar organs lorinoej/ too te verplichten, doch (fat hy, nijar haar zin, alleen uit de eorsto hand in lichtingen wilde inwinnen over vrnag- Eunton, waarover «enigermate onzo- orhoid heorscht. Huhi.and. Handel in moisjos. Een Poters burgsch telogram meldt, dat in Jeka- terinoslau oen geheole bende hande laars in meisjes in hechtenis gonomen is. De bende maakte er vooral werk van de jonge meisjes in Zuid-Rusland en in den Balkan te vorkoopen. In aansluiting met deze arrestatie is oon wydvertakto internationale organisatie van handolaars m vrouwen en meisjes ontdekt. huishouden", een subsidie te verieenon; _2o. daarvoor op de begrooting van 1912—-'13 uit te trekken een bedrag van f 500.'' IV. „lo. het hoofdbestuur te mach tigen, jaarlijks op do begroeting der Maatschappij uit te trekken een bedrag, om daaruit aan departementen voor welke de noodzakelijkheid zal zijn ge bleken, een bijdrage te kunnen geven in de kosten van verzekering van ©en pensioen aan de directrices van de partementale bewaarscholen, mits de aanvragen voldoen aan de bepalingen nader door het hoofdbestuur vast te stellen 2o, tot dat doel op de begrooting 1912—'18 uit te trekken een bedrag van f 1000." II. M. de Koningin en Z. K. de Prins woonden gisternamiddag in de Waal- sche Kerk te 's-Gravenhago de gods dienstoefening by, waarin prof. f rank Thomas, uit öénève, voorging. Een benoeming. Tot burgemeester van SasBonheim is in de plaats van het ovejfteden Kamerlid van Heemstra benoemd het wlitorgraafsmeersche anti-revolution- nairo Raadslid P. Hosselaar, wellicht tor belooning van de moeite die hij zich als bestuurslid der anti-rev. partij- organisatie in het distriet Hilversum nog pas getroost heeft, om don zetel van baron van Heemstra voor do anti- rev. partij te behouden. Het is binnen weinige jaren de tweede maal, dat Minister Heemskerk oen anti-rev. Raadslid uit Watergraafs meer tot een burgemeestersambt roeptde hoor Huizinga, thans bur gemeester van Axel, ging den heer Bossolaar voor. De benoeming van den laatste tart tot niet minder scherpe critiok. De eenige aanbeveling, die do heer Bossolaar voor zyn nieuwe functie moobrengt, is als fel partijganger de feitolyko kennis echter, die voor het burgemeestersambt vereischt werd, toonde hy tolkons ten oenen male te missen. Z(jn benoeming is dan ook eon partijbenoeming van het treurigste allooi. Maatschappij tot Nut van 't Algernon». Veraohonen i« 3o boaoluijvingsbriof voor ilo 12tie algomoono vergadering van do Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, wolko 29 Mol a.s. 's mor gana om 10 uur to Amsterdam in bet gebouw van de Vrije Gemeente aanvangt. Tot de nieuwe vooratellen welke in behandeling komen behooron de vol gende van hot hoofdbestuur: I. liet hoofdbestuur to machtigen, dat dit de ronton van de nalatenschap dr. Teerlink, tot den tijd dat do alge- tnoono vergadering ander» mocht be luiten, uitkeer® aan de Nutaoommissie vVoor onderwijs, bepaaldelijk ten be hoeve van haar bemoeiingen in «ako lager en voorhipiiidand lager onderwijs. II. aan het hoofdbestuur op te dragen lo. de uitgave van oen vervolg bundel van het in 1896 uitgegeven Noderlandaoh Volksliederenboek go. doen vervolgbundel tegen ma tigen. prijs algemeen verkrijgbaar te stellen „Bo. tot dat doel op de begroeting 1912—19111 uit te i rekken een bedrag van f 3000." III. „lo. onder voorwaarden, door het hoofdbestuur vast te atollen, voor de kosten van inrichting van de aan vankelijk in bet Nederlandsoh School museum te Amsterdam te vestigen model-verzameling van leermiddelen voor het vakonderwijs in koken en I)e verjaardag van het J Kabinet-Heemskerk Maandag was het Kabinet-lleems zerk vior jaar aan hot bewind. „De Nedoriander" wijdt daaraan een ar tikol, dat hot blad aldus besluit: De Regeering kan ons inziens met tevredenheid terug zien opdeafge- loopen vier jaren. Langer dan de meosto Kabinetten heeft het reeds gezeton, en er zyn geen voorboden van oen nadorendon val. Van de drie en twintig ministeries, die wy sodert 1848 hebben gehad, hebben er maar vier in lengte van levens duur het tegenwoordige geëvenaard of o vei trof wn. Het tweedo Ministerio-Thorbocke hoeft vior jaar en vier dagen, Het Ministorie-Kuyper vier jaar en veer- tion dagen, Nog twee weken en dan zal het ministerie-Heemskerk even lang bestaan. Om echter het record to slaan, zal de jonge Hoemskork (die helaas ook al niet zoo heel jong meer is) nog blijkbaar oon iaar moe- ton aanblijven. Dan zal hy den ouden Heemskerk hebben verslagen, wiens derde ministerie vier jaar, elf maan den en negen on twintig dagen heeft geloofd. Wij hopen on ver wachten niet anders. God spare het leven van onzen Minister van Bin- nonlandsohe Zaken en van zyne amhtgonooten. Deze Christen-staats man, die ons vertrQUwen heeft worde nog langen tyd gehandhaafi op zijn post, on het rnogo hem en zijnen arabtgenooten gegeven zyn, om, zelfs door Gods Geest geleid, ons volk in zijn begeerten en ge dragingen op te voeren tot een hoo- ger peil, waarop hot p^ch den naam van Christus-natie meer en meer waardig make. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 13 Febr. Aan de orde is de behandeling der Waterstaatsbegrooting. voor 1912. Do heer JCraus bepleit de wensche- lijkheid om spoedig de hand te leggen óp do terreinen, die de Staatscommissie betreffonde het Noordzeekanaal noodig heeft, speciaal de terreinen benoorden de sluis, om de uitbreiding van de sluiswerken te IJmuiden tot uitvoering te kunnen brengen. De heer van Pallandt klaagt o.m. over slechte verlichting van spoorweg stations, o.a. Utrecht-Biltstraat. I>e hoer v. d. Mocwcn de Hombreff -aagt beter* spoorwegverbindingen j Limburg, al erkent hy dat er reeds eonige verbetering is aangebracht. De heer Hovy bepleit de verbetering van de buitenhaven van Vlisaiapen, in verband met het toenemend verkeer en de zich ontwikkelende schoeps tn- d us trie. De minister van Waterstaat ant woordt den hoer Krans, dat de Regee- ring in zake de kwestie van hot Noordzeekanaal, diligent is. Spoedig wordt bv. do indiening verwacht van een wetsontwerp voor den aanleg van een tramweg Maas tricht--VaaL». Kostolooze Verkrijgbaarstelling van formulieren voor briefkaarten, post wissels enz. zou f 170.000 per jaar kosten, dus stuit af op financieele be zwaren. Ook invoering van het stuiverport met Engeland moet daarop afstuiten. De minister becijfert dat een uniform- port van 5 cents voor Engeland, Duitschland en België het Rijk zou komen te staan op f 1 200.000. Komt Frankrijk daarbij, dan zou het 1 Va miliioen kosten. Met Duitschland en Engeland is onderhandeld over een 10 cents-port Maar Engeland had daartegen bezwaar, en nu kan er niets van komen, omdat Nederland de voor waarde gesteld hoeft dat heide landen moesten toestemmen. Dé Waterstaatsbegrooting wordt zonder stemming goedgekeurd, waar na gezamelijk aan de orde komen de Vesting-begroot ing, do Oorlogsbegroo- ting en de Suppletoir© Oorlogsbegroo- ting botreffenao de verbetering van de positie der officieren. De heer van Voorst tot Voorst be sprak de opleiding van de cavalerie, en betoogt dat die gehoele opleiding in de war loopt door het spoedig vor- laten door de vrijwilligers van den dienst. Verder dringt spreker aan op uit breiding van de militievoorraden voor ons geschut en op invoering van 't capitulantenstelsel. De landweeroefeningen besprekende betoogt hy dat de inspectie van hoofd officieren van den gencralen staf van de oefeningen der landwoer geen waarde had, omdat die inspectie vooral was aangekondigd, waardoor geen zuiver beeld was te verkrygen. Gelukkig heeft de minister een nader onderzoek laten instellen. De heer Staal aanvaardt de positie verbetering der officieren, maar los van de organisatie, welke do minister zich denkt. Het beginsel der terug werkende kracht bestrijdt spreker. Van de dusgenaamde hoofditadstoelagen voor officieren wordt door spreker het beginsel niet verdedigd, maar de bil lijkheid brengt toph mede ze thans te behouden, omdat geen regeling moet getroffen worden waarbij iemand ach teruitgaat. Spreker kritiseert naar aanleiding van de gehouden groote manoeuvres dat, op een oogenWik dat er spanning was in Europa en wij misschien, ter handhaving onzer neutraliteit, zouden hebben moeten mobiliseeren, twee divisies verwyderd waren van hun garnizoenen, in welko todh' de mobili satie, wil zij gelukken, mó^t geschie den. Sprekor hoopt- dat in de^tookoinst hiermee rekening zal worden gehouden. Ten slotte bespreekt de heer Staal het geval van aen milicien van der Breggen. In de zaak, waar 't hier om gaat, helpen geen ministerieelo aan schrijvingen. Een inniger verhouding tusschon chefs en minderen kan hier alleen helpen. De heer do Jong bestrijdt do proe ven, genomen met onderhandsche aan besteding van fourage. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag 11 uur. I nbraak^ te Zaandam. Door de Zaandamsche politie zyn gearresteerd H. L. on S. S. twee jon gens van 21 en 23 jaar, aldaar woon achtig, die verdacht worden van de inbraak by mejuffrouw Roskam. Heden zullen zijl tor beschikking van de jus titie wproen gesteld en naar Haarlem wowtèh overgebracht. De politie meent in hen ook do daders te hebben gevonden van oen vroeger plaats gehad hebbende inbraak bij den heer De Roos aldaar. Een Rotterdamsch ingezetene is gisteravond het slachtoffer geworden van een onaangename vergissing. Hy zat in een café in de Paul Kruger- straat, waar hij de aandacht trok van een werkman, die een grooten speur zin bleek te bezitten. Deze hield den heer met fanUsiehoed en wandelstok voor niemand minder dan de loose IV Vos, uit Parijn, die eelf* de Parijsche jolit.it» to slim af Was. De werkman jegaf zich onverwijld naar den politie post in de Korte Hillestraat en deelde daar idn bevinding mede. Dadelijk werden de noodige maat regelen gonomen en spoedig daarop werd de „verdachte", die het café verlaten bod, aangehouden op de veer boot, die van de Wilholminakade naar de Ijouvehaven vertrok. Maar toen kwam op het politiebureau aan de Leuvehaven de bittere ontgoochening, want het bleek niet De Vos te zijn. Tegen de prostitutie. Door de wetgevende commissie zal binnenkort aan den gemeenteraad te Boerabaja een ontwerp-keur worden ingediend, voornamelijk gericht togen de straatprostitutie, welke aldaar een grooten ótnvang heeft genomen. (Locomotief). Gisteren nacht is te Sappemeor de dubbele behuizing van K. Brugge en E. van Haan geheel afgebrand Er werd niets gered. Alles was verzekerd. Tot inkeer. Gistermorgen werd in de brieven bus van de Nat. lovensvorzekerings- bank te. Rotterdan, dooreen onbekende gedeponeerd de aangeteekende brief, Zaterdag aan den gulddrager ontrold. De inhoud, f500, was ongeschonden. Volgens berichten uit Wyhe is de wissel wachter Wn Wallegio, wien ver loden Zaterdag op 't stations-empla cement aldaar, 'een boen werd afgo- roden, hedennacht in 't ziekenhuis to Zwolle overleden. Hij laat oen vrouW en drie nog jonge kinderen na. t Ken drie-jarig dochtertje van don fabrieksarbeider Kobus, te Winters wijk, dronk Maandag uit een kan, welko govuld was met kokende koffie. Gistermorgen is zij aan de bekomen brandwonden overleden. De kleine jongen, die 14 dagen ge ledon te St. Maartensdijk was komen aanzwerven, is door de familie Kostors van 'b Gravendeel, die zich Maandag to /St. Maartensdijk bevond, herkend als hun kind Roinier, dat zij voor ruim elf jaren zijn kwijt geraakt. Hot kind was indertijd ontvoerd door b©wonors van een woonwagen. Te Winschoten is gisteren tegen oon 4-tal tuiniers een proces-vorbanl opge maakt wegens overtreding dor plan- tenziektenwet (hot niet opvolgen dei- voorschriften by het heerschen van Amerikaansche kruisbessenmeeldauw). Verhooging van loon. De schilderspatroons te Vlissingon hebben besloten met ingang van 1 Maart het loon der meerderjarigen ge zellen te verhoogen van 19 op 20 cent. Een ontslag in massa. Bij do firma A. van Rossem te Rot-1 terdam zijn, naar Hot Volk meldt, 27 meters en wegers ontslagen, daar zij geen genoegen namen met een belang rijke loonsverlaging. Dit is het geheele personeel der firma. Tot dusver ver dienden van deze 27 man de eerste 20 (de z.g. klas) 15 cent, per last verwerkt graan de rest (2do klaasers) 13 cent. De firma wilde nu allen 13 cent betalen, waarin het personeel be sloot niet te treden. Nu zijn de meters en wegers ontslagen. Zij posten echter en vortrouwon dat dit geschil nog wel in orde komt. Een voorstel van de firma om eenigen als vast werk man voor een weekloon van f 13 aan te nemon, een patroonstruc naar de arbeiders meenen, is eenstemmig ver worpen. Brand. Gisteravond te 9 uur is door kort- 'sluiting brand uitgebroken in eon yze- ron loods, gevuld met geverfd garen, op het terrein der tapytfabriek „Werk lust" dor firma W. Hteevens en Zoon, Oostzeedijk te Rotterdam (voormalig Kralingen). De brand had een ernstig aanzien, ook liepen de aangrenzende loodsen gevaar. Met de spuiten der fabriek en der vrijwillige brandweer was het gevaar voor uitbreiding te half elf gewezen. In Friesland heerscht onder een deel der uchipperabevolking groote armoede. Vele schepen zyn, overvallen door de strenge vorst, zonder hun bestemming te kunnen bereiken, «p de reis inge vroren. Wel is, töen er goed ys was, door velen meermalen als baanveger of als pryswinner een 'goed daggeld gemaakt, maar sedert den ingevallen dooi zyn allen zonder verdiensten Naar wederopening der scheepvaart wordt door de schippers zeer verlangd. Behekst. Een flink gebouwd 15-jarig meisje te Heeren veen, leerlinge van de school voor M. U. L. O. aldaar, dochter van een weduwnaar (haar moeder overleed nog niet lang geleden), kreeg verle den week plotseling zenuwtoevallen, die zich telkens herhaalden en du krachten snel deden afnemen. Men lichtte den vader in, dat hier e©n booze geest in het spel was en deze geloofde dit. Hij giög naar den duivelbanner B. in het naburige Knijpe en deze oor deelde dat het meisje behekst was. Hij gaf den vader medicamenten mee om op de borst te leggen en kwam den volgenden dag in de woning van de patiente en bedolf een zakje onder den drempel van de lmisheur. Dat zou den boozon geest wel tegenhouden De toevallen echter zijn nog niet opgehouden, ondanks het bezweren van den boezen geest. Te Hontenisse heeft Zondagavond een ernstig treffen plaats gehad tns- schen de politie en de vier gebroeders 0., allen arbeiders aldaar. De hulp der politie word ingeroepen door een burger, die reeds door een der broers met oen mes was bewerkt. Toen de gemeente-veld wachter in het café kwam, waar het viertal zich be vond, werd hij door den oudsten van hen, den 26-jarigen A. C., met een broodmos bedreigd het gelukte hem echter zijn aanvaller te ontwapenen. Intusschen was ook de marechaussee ter plaatse verschenen, en achtte men het nuttig de vior jonge mannen, do anderen zijn resp. 23, 20 en 19 jaar oud, in arrest te stellen. Dit ging gepaard met groot verzet. Dinsdagmorgen zijn de vier woeste lingen' zwaar geboeid en onder sterk geleide naar Middelburg overgebracht en aldaar in het huis van bewaring opgesloten. GOUDA, 14 februari 1912. Vrroadkhino van den Gemeenteraad. Op Vrijdag 16 Februari 1912, dos avonds 7 *jk uur. Aan de orde: 1. Het voorstel tot wijziging van den bij de Pensioenverordening be- hooronden staat van Ambtenaren enz. der Gemeente. 2. Hot voorstel tot vaststelling van het Verslag in zake de School- voeding door de Vereeniging „Jeruëf". 3. Het preadvies op het verzoek van den Goudschen Bestuurdorsbond betreffende verkoop van cokes aan on- en minvermogenden. 4. Het voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. P. de Groot. |5. Het voorstel tot verlenging der 1 voorloopigo concessie voor een tramweg GoudaUtrecht. 6. Het voorstel tot onbewoonbaar verklaring der woning aan het Jaagpad No. 13. 7. Het preadvies in zake het over nemen van weggedeelten „Onder de Boompjes". 8. Het voorstel tot het verleenen van ovorpad over een gerioieerde zijl aan de Vrije School op Gerefor meerden grondslag. 9. Het voorstel tot het rooien van hoornen langs hotseerste «deelte van den IJseldijk. 10. Het voorstel tot goedkeuring van een bouwplan van W. L. I fun ink. 11. Het voorstel tot wyziging der gemeente-begrooting voor 1911. Bedorven vleesch. Door de politie zijn op de Vest alhier 2 manden kalfsvleesch van M. 5. uit Stolwijk in beslag genomen, welk vleesch na onderzoek door den keurmeester werd afgekeurd, waarop last is gegeven tot vernietiging daar van. Pisuisse en Blokzijl. De vertolkers van het levenslied. Gisterenavond waren Pisuisse en Blokzyl, de journalisten-chansonniers, in „Ons Genoegen". Zij kwamen op in het costnum van de Franscho chansonniers van Mont- martre. Blokzyl, doende alsof hy verlegen was of zich in zyn pakje niet lekker voelde, nam plaats achter de piano en Pisuisse trad naar voren om op gees tige wyae het, in quantiteit niet groote, maar in qualiteit uitmuntende, publiek zyn hartgrondigen dank te brengen voor de latente belangstelling op dezen avond. Pisuisse maakte daarby ge bruik van de door Mevrouw Holtrop van Gelder bij haar jubileum te 's-Gra- venhage geuite woorden, aan Staring ontleendWordt eikenschors bij het pond gewogen, kaneel weegt men by het lood. Na een korte uiteenzetting van de voor te dragen Fransche chansons zong de heer Pisuisse, begeleid op de piano door den heer Blokzijl, welke begeleiding zich volkomen aansloot aan den zang, „Le Roi a fait battre tambour" (vieille chanson franceom- toise), „Antour do chat noir" van Arist. Brnant, waarbij de heer Pisuisse er in mocht slagen de aanwezigen, al ging het dan zwakjes, de refreinregels Je cherche fortune, Autonr du chat noir, Au clair de la lune A Montmartre le soir mede te doon zingen. Na het ernstige genre te hebben vertolkt door „Les Canuts" van Aris- tide Bruanten „Problêmes" van Xavier Privas, waarin de heer Pisuisse blyk taf de groote kunst te bezitten de onkere zijden van het leven mees terlijk in zang 3n uitdrukking te kun nen weergeven, werd het eerste ge deelte van het programma besloten met een ondeugend Fransch liedje. Van de Engelsche liederen zong de heer Pisuisse er een tweetal, ter ty- peering van het ernstige en van het luchtige genre. Van eigen werk deed de zanger een paar paar Hollandsche liedekens hooren getiteld Proza en Poe- ziöin de thee", waarvan hem de stof was geleverd tijdens zijn Verblijf in de Preanger, en „de Fransche gouver nante." Bij het eerste had de heer Blokzijl „Krontjong" melodiën gecomponeerd, uit welko muziek bleek dat Blokzijl getroffen hoeft de drang naar liefde in het leven van Sarina, thee plukkend voor haar bruidschat voor haar aanstaand huwelijk. Daar was kunst in die muziek van den schuchtordoenden pianist. I)e „proza in de thee" brachl^ons in het milieu van een oude Hollandsche tante. Wat do zanger daarvan zong was leuk, grappig, geestig. Zoo was het ook in de „Fransche gouvernante" al was dat liedje wat piquant, en niet minder in het kwe zel ke" en in „het kwezelko dat den hemel in wilde en er niet in mocht." Van do Duitsehe liedjes kregeh wij ton slotte te hooren not amusante volkslied „Der Tod von Basel" en „Die Pantöffelchen" van Klink. Geeft dit een opsomming van het geen er werd gezongon en gespeeld gisterenavond, de wijze waarop het tot het publiek werd gebracht, was daarbij eenig. Pisuisse is oen zanger, die door zijn prachtig, vol, klankrijk en daarbij vol komen zuiver bariton-geluid zijn toe hoorders onder bekoring brengt. In het ernstige lied brengt hij over hen een plechtige kalmte, een diep mee gevoelen in de tragiek van den zang, in de leutige liedekens brengt hij hen tot lust, tot vreugde, tot lach en vroolijkheid, en in beide gevallen ii een warm applaus zijn deel. Maar bovendien Pisuisse is oen ori- ginoele kerel. De wijze waarop hij zijn publiek inleidt in hetgeen hij zingen gaat, de plaats van het gebeuren, de toestand waaronder de handeling van het *lied geschied, is iets persoonlijks van hem, dat hem stempelt tot een causeur vivant. Zijn muzikale begeleider Blokzyl is hem bij zyn zang een trouwe frèro- compagnon. Wij begrijpen niet dat op zulk een avond betrekkelijk zoo weinig belang stelling was. Beiden zijn 'hier toch bekend door hun optreden vroeger, en bqvendien, een ieder in Holland en daarbditen heeft van Pisuisse en Blok zyl gehoord. Wij zouden het jammer vinden in dien de geringe opkomst den zangers zou ontmoedigen om nog eens weer naar Gouda te komen, want waarlijk, wij zijn er van overtuigd, dat alle aanwezigen zoo hebben genoten, dat zij Pisuisse en Blokzyl gaarne toeroe pen Au revoir Één opmerkingKon er te Gouda niet een Gouda theelicht branden onder de theepot van de oude tante Lezingen van den Ned. Protestantenbond. Voor de af deeling Gouda van den Nederl. Protestantenbond zullen bin nenkort twee lezingen worden ge houden. De eerste zal plaats hébben op Woensdag 28 Febröari, waarin als spreker zal optreden Mr. P. Tideman uit Bjoemendaal met het onderwerp „Met Prof. Bolland in Vlaanderen de tweede spreekbeurt is bepaald op Woensdag 27 Maart en zal worden vervuld door Ds. P. Eldering, predi kant bij de Rem. Geref. Gemeente te Rotterdam, die dan als onderwerp „Het Spiritisme" zal behandelen. Voor het dept. Gouda der Maat schappij van Nijverheid zal op Don derdag 22 Febr. des avonds 8 uur in de Sociëteit „de Reünie" een lezing worden gehouden door den heer M. C. Braat, Directeur der Goudsehe Waterleiding Maatschappij over het onderwerp „DrinkwaterLichtbeelden zullen deze lezing verduidelijken. Bij K. B. is benoemd tot griffier bij hot kantongerecht te Woerden mr. J. W. Suringar, thans id. te Bergum. Schoonhoven. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van do Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier worden herbenoemdtot voorzitter de heer Hermann A. Schrouder en tot plaatsvervangend voorzitter de heer A. Kuijlenburg Jzn. Nieuwerkerk a. d. IJsel. Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, lid van do Tweede Kamer voor het district Gouda, zal Vrijdag 23 dezer voor de kies ver eeniging „Algemeen Belang" alhier, als spreker optreden. Tot secretaris-penningmeester van den Kleinpolder en Kortland is benoemd de heer K. van dor Weide, gemeente-veld wachter. In den Zuidplaspoldor staan ver schillende stukken weiland geheel onder water. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. in den nacht van 6 op 7 Dec. had do 22-jarige koopman J. H. K. te Gouda, gedotinoord, zich aldaar be geven op een nfgosloton erf, op hetwelk de woning van Ida v. Leeuwen staat, door te gaan over een plank, door hom ovor oon sloot gelegd. Met het dool deze te vorkoopen, had hij negen kippen en een haan weggenomen. Tiet gestolone verkocht hij voor vyf gulden. Tor zake van diefstal gedurende den voor de nachtrust bestemden tijd, op een gesloten erf, op hetwelk een woning staat, door iemand die «ioh tegen don Wil en bniton modeweten van den rechthebbende daar bevindt, heeft hot O. M., waargenomen door mr Steenborghe, drie maanden ge vangenisstraf geeischt. Mr. J. Bentfort van Valkenburg verzocht clementie voor bekl., die zijn voornemen te kennen gaf, de bena deelde do geledon schade te vergoeden. Do rechtbank heeft gisteren veroor deeld P. V., 30 jaar, motsolaar te Gouda, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, tot vijf dagen hech tenis. Vernietigd werd een vonnis dd. 8 Nov. van den kantonrechter te Gouda, waarbij de 35-jarige visscher Th. C. Z. te Waddings veen, werd veroordoeld tot f 2.50 boete subs. 5 dagen hechtenis, wegens overtieding van do visscherij- wet. Opnieuw rechtdoende, veroor deelde de rechtbank hem tot 50 cents boete subs, een dag hechtenis. Nedorland-België te Amsterdam Naar de Tel. verneemt, bestaaf^ groote kanB, dat do Nederland-België- wedstrijd niet zooals aanvankelijk was vastgesteld, op Zondag 28 April te Dordrecht zal worden gospoela doch zeer waarschynlijk zal worden gehou den op Ajax's terroin te Amsterdam. Aangezien de D. F. C.-torreininrich ting van het vorig jaar absolute her ziening behoefde, blykt thans, dat daarvoor een voor den N. V. B. te hoog bedrag aan onkosten men sprak van f 10.000 zou noodig zyn. En aangezien het Ajax-terrein voor veel minder geld keurig in orde zal kunnen worden gemaakt, zal zeer waarschijnlijk de voorkeur aan Amster dam worden gegeven. „De Courant" deelt echter mede, dat de commissie zich niet met het bestuur van „Ajax" kan vereenigen, zoodat de wedstrijd, ondanks alle ge schrijf, waarschijnlijk toch te Dordrecht zal plaats hebben. Korfbal. De Boskoopsche korfbalvoreeniging „Amicitia" zal tegen 17 Maart a.s. ter herdenking van haar 5-jarig bestaan, seriewedstrijden uitschrijven. Deelname staat alleen open voor eerste klasse twaalftallen. ALLERLEI. Wenken voor handeldrijvenden. De Winkelier diept op uit de oude doos van een verzamelaar dezen behartens- waardigen catechismus voor don win kelstand Wees energiek en ernstig; hlyft steeds kalm. Houd u bezig met hot beroep dat gij gekozen hebt, maar weet ook, als het noodig is, uw manier van werken te veranderen. Begin niot te groot, maar breid langzamerhand uw werkkring uit. Zorg er voor, niet handol te drijven met menschen die niet slagen. Handol voorzichtig maar wanneer gij besloten zijt iets te ondernemen, voer dan ook uw plan uit. Beperk uwe uitgaven, zonder even wel gierig te schijnen. Maak u velen tot vriend, maar kweek goen gunstelingen. Zoek geen schadeposten te dekken door nieuw risico to loopen. Broek uwe betrekkingen met kwado klanten dadolijk af. Koop geen goederen van middel matige kwaliteit triicht den naam te verkrygen van alleen eerste-klaii.so waren te verkoopen. Maak uw naam groóter door eerlijk heid en betrouwbaarheid, dat is plicht voor iederen handelaar. Vroeg opstaan ert vroeg naar bod gaan verlengt hot loven en is bevor derlijk aan do uitbreiding uw«r zaken. Wie zaken doet uit lust tot, werken, on niet uit noodzqak, zal or de good© vruchten van plukken. Arbeid is geen straf, maar is voor tien mensch een belooning, oen ge noegen 011 zijn roem. Ervaring van anderen kan onze oigon meoningon wijzigen. In één huis verkoope men artikelen van dezelfde soort. Do kwaliteit van een artikel blijft langer in het geheugen dan dn prijs die er voor betaald werd. Wio een goede zaak laat loopen om oen botore te zoeken, doet een slechten ruil. Bewijs iemand honderd diensten, en weiger hem één enkelen gij maakt •hem tot een vijand. Koop niot méér dan gij noodig bobt; te veel goéderen zijn slapend kapitaal. Zoo gij goeden raad vraagt, en dien ook ontvangt, volg hem dan op. Verkoop liever nie&hm aan sloohto betalers. Het hoofd van oen zaak moot door do klanten worden gQziöii, al bedient hij hen ook niet. Wio tevreden is, is rijk. Het omge keerde is niet altijd waar. Ilóud u goed op do hoogte van uwe zaken door het opmaken van eon jaar- lijksche inventaris. Werkt gij met vorlios, verminder dan uw algemeeno onkosten en spoor daarna de oorzaak op van uw tekort. Bestaan or in uw branche goede inkoop-vereenigingen, sluit u dan bij een daarvan aan. Scheld nooit op het woordit vor- andert er toch mot door. Waak tegen het koopen in vliegen de winkels. Die stellen zich buiten do wet en hebben met do gewone win kels alleen dit gemeen dat zij waren verkoopen. Een vliegende winkelier plakt op zijn ruiten: „alles 50pCt. goodkoopor dan by iedeien winkelier aldus te kennen gevende, dat hij maar oen beunhaas is. Hij rekent zichzelf niet tot den win kelstand. Leer uw kinderen, yerbied te hebben woor eerlijkheid in handel en wandel. Naar wij vernomen zal mejuffrouw Tilly Lus, thans verbonden aan do Nederlandsehe Tooneel vereenigi ng, deel uitmaken van een gezelschap, waarmede de heer Louis Bouwmeester Jr. naar Indië vertrekt» Dr. Bredius. Het „Vad." schrijft Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de verhuizing van Dr. Bredius naar Brussel onherroepelijk vaststaat. Uit ons bericht, dat zij in verbsnd staat met de Ilaarlemsche geschiedëni», moet men echter niet afleiden^ dat deze van het besluit de oorzaak is geweest. Dit is veeleer de druppel ge weest, die den beker heeft doon over vloeien van alle grieven, die Dr. B. tegen ons vaderland heeft. Het bericht, dat de heer B. zijne kunstschatten mede zou nemen, kunnen wy echter met beslistheid tegenspreken*. Dat wij dit tevens dóen oaet groote voldoening, behoeft geen betoog. I)at beslqit siert t)r. Bredius en wij kun nen ons vaderland er slechts geluk mede wenschen. Brand te Amsterdam. Hedennacht is een hevige brand uitgebroken iu een loods van do maat schappij Oceaan. Over een oppervlakte van 4500 M' woedt hot vuur. In de loods zijn opgeslagen hoeveelheden tabak, olio^copra, meel, peper en gum mi. De schade wordt geschat op een miliioen guldon. Bij hot afzenden van dit bericht is do brandweer nog druk bezig aaii het blusschingswork. Hedenmiddag seint men ons dat het vuur nog met kracht voortwoedt. Als vermoedelijke oorzaak wordt aangenomen broeiing van opgeslagen veevoeder! Persoonlijke ongelukkon hadden niet plaats. Door dezen brand zijn op heden 500 werklieden werkloos. Fransch-Spaansche onderhandelingen. Madrid, 13 Febr. Naar de lmpar- cial meldt heeft het onderhoud van gisteren tutschen Garcia Prieto en Geoffray betroffen hot innen om do invoerrechten in de «Spaanscho zóne. Deze kwestie hing sedert hot laatste onderhoud, dat plaats had in do lucht. Het Franscho standpunt is, volgens do Irnparcial, niot in overeenstemming met de zienswijze van Spanje. De Engelsojio gezant zou van meening zijn, dat deze kwoitie aan oon techni sche commissie moot onderworpen wordon. De bekende schilder van zoogezich ten, Chr. Dommelshuizon is ernstig ziek. lly is tor verpleging in hot ge meenteziekenhuis to 's-Gravenhage opgenomen. Zijn toostand baart groote zorg.. Koning Alcohol. Do alcohol, die machtigo despoot is in staat van beschuldiging gesteld voor do Fransche Kamer. In 1910 overtrof het gebruik van alcohol in Frankrijk mot 110,000 ILL, hotj gebruik in 1907 en met 57,000 11. L. dat van 1909. Hot bedraagt nu 1.400.000 ILL. en por hoofd 2Vj L. alcohol 100°/o of 7«,% L. 50°/o. In Calvados, la Somnie on l'Eure wordt 9 L. por hoofd gebruikt, in Senio lnforieuqp 12" L. Merkwaardig is dat in do kleinste steden het mee)|t gedronken wordt. Overstróoihitig in Spanje. Madrid, 13 Febr. Met algomeena stomrnon word heden door do Kamer goodgekourd een crediet toe to staan van 1250.OOO posetas ton behoeve van de overstroomde provincies. FrankrijkDuitschland. Parijs 13 Febr. Do staatscourant zal morgen publiceoren oen ,wot tot goedkeuring van do tnsschen Frank rijk 1011 Duitschland gesloten overeen komst betreffende de grensregeling van do bezittingen in equatoriaal Afrika. Eorsto Kamor. J)e Minister van Buitenlandscho Zaken deelde heden aan de Eerste Kamor mede dat hij het antwoord van f Portugal op do jongste Neder landsehe' nota betreffende do grens regeling op Timor heeft ontvangen. Do Minister kont nog slechts don inhoud uit telegrafische mededeel ingen doch meent als zijn indruk te kunnen zeggen dat dit antwoord alleszins be vredigend is. De toestand in Portugal. Lissabon, 13 Febr. De Senaat nrnn aan oon wetsvoorstel tot introkking van het besluit waarbij do staat yan boleg is afgekondigd. Do wet zal morgen in het Staatsblad verschynon. Wintermantel», - Costumes, Blousen, J ujies, .1 upons, Robes en Japon stoffen alsmede PELTERIJEll van de goedkoopste tot do beste soorten en scherp concurreerende pryzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. T-Obsrlafinstain T x ^Bg.ec6isu*3i van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.1 te Riga, laagste stand 747.6 te Vestman- ver. Verwachting tot den volgonden dag* Meest zwakke oostelyko tot noor- delijko wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. Vorig* Kom. Koer» rit Kedem. 83'/, 917, 907, 64'/., - loo 7, - 887, - 98'/, - 897, 87 897, 47'/, - 1(M'/, 80'/, 68'/, 211 ■'07,, 51'/, 867, 70'/» 267, 267, 69'/, 60'/, VAN DEN tii fecteohaii<1 el tc Amsterdam H FEBR 1912. Staatslef nluccu Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrouto 4 pot. Port. Obl. djM^nfcrie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Hpw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japon. Obl. 1899 4 pet. Mexico AU. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Doe ning 5 pet d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. lUiik- ril Predict Instel linfffll. Ned. Bankaandoelen Industr. Onderneinincen American Oar A Foun dry Corap. O. v. A. Id. Smelting ARofining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Oert». v. A U. 8. Steel Corp. Gort. v. Gow. Aand. Kol. Predict Instell. en Puituur Ouderuemlufen Handelsvér. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Httndol-Mij.C.v.A Ntynhouw fltyctt. Ke tah oen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Hedjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsehe Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. KonNodMijtot Expl v. Potr. Broun.C.v.A „Shall" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A ■Scheepvaart M(jen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart- Mij. „Zee land" Preferente A. Int Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Fs hak-Ondernem Ineen- Bi ndjey Tabak My. A. Nieuwe A*ahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Max wel Land Gpant Gert. v. Aand. Peruvian Corporation Lira. Cort. v. Aand. Spoorwegen. IIoll. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmlj. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woenen Spoorwegmij. Aand.' dito dito Act., de Jouiss. Amerika. A tohiaon Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad 211 300 186'"'/, 60 455 53"/, 143»/: 464'/j 440 183'/» 120 90'/, 16 40 4'/: 85 V. 63»/,, 183'/, 1104.- 99'/, 30'/,, 162 73„ Oy. Cert. v. gew.^A. Wabash Gew. Aand. Premieleenliiffi. Amsterdam Aand. 3 pet lOD'/.^ Hongarije. Thei s-Re- gulinings-Ges. 4pct. 152*/2 GELDKOERS. Prolongatie 34/a8a/% pCt. Amerikanen zwak, Marinewa^rdon lager, Petroleum zeer kalm, Tabakken kalm, Culturen vaster, Rubber^ prijs houdend, Net. Staatsf. iets lager, Buitenl. onveranderd, Tramwaarden iets minder.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2