Groote Opruiming Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE CODDA. SMOEST. Rechtzaken! Laatste Berichten. piüLrijr *.nu i*iiv D. SAMSOM. Ad verte» tiën. Telegrafisch, Weerbericht Officieele Prijscourant ïoov, n - dagen te wachten. Woensdag ver gaderde het organiseerende comité der vereenigde oppositiepartijen, het co-,, mitó, datwerleden zomer hetpogram -'voor de Obstructie uitgewerkt heeft en dat nu ook voor alle eventualiteiten de taktiek der oppositie heeft vastge steld. De Kossuthpartij heeft zich nog niet'tot obstructie willen binden, doch het is aan geen twijfel onderhevig, dat ook zij er aan zal deelnemen van de Justhpartij staat dit reeds vast. Men wil den minister-president he den echter laten spreken om volledige mededeelingen over de Weener be sprekingen te doen en eischt slechts als bqlooning voor deze welwillend heid, dW dan de zitting verdaagd zal worden ten einde krijgsraad te houden. Alles wijst er op, dat daarna de tech nische obstructie zal beginnen en dat er dan heftige tooneelen zich zullen afspelen tusschen meerderheid en min derheid.. De vijandelijkheden zullen waarschijnlijk daarmede geopend wor den, dat de voorzitter van de Kamer bij pfde petitionnementen geen hoofde lijke stemming meer zal willen toe staan.; de parlementaire stormen zul len dan wel duren totdat de ondrage lijke toestand er toe dringt maatregelen te nemen om hierin verandering in te brengen. Doch welke? Zuid-Amebika. Te New-York zijn thans berichten ontvangen over^e moorden op de generaal^ te Quito en Guayaquil tij dens de jongste revolutie in Ecuador. Het blijkt hieruit^ dat de woedende volksmenigten zich aan gruwelijken wreedheden heeft schuldig gemaakt en de ongelukkige slachtoffers heeft gefolterd. De tong werd hun uitgerukt en de wreedaards bespotten daarop hun slachtoffers, door hen uit te noo- digen, nu eens een redevoering te houden. Na verdere gruwelijke pijni gingen werden de generaals gedood en hun lijken verbrand. De hoofden wer den in triomf rondgedragen. Rusland. De onderminister van binnenland- sche zaken, Cliaroesin, heeft in den ministerraad Weqr eens omvangrijke verduisteringen bij de aanlog en ver betering van wegen aan het licht ge bracht. Vooral het gouvernement Wilna en de Aziatische grensgebieden hebben daarondet te lijden gehad. Het door den aanleg op Stolypin bekend geworden hoofd der geheime politie te Kiëf, Koeljabko, die onlangs ib gevangen genomen, zou geknoeid hebben in dienstboeken en ook an dere terroristen van toegangskaarten voorzien hebben. Liberale samenwerking. In een goed bezochte vergadering van de liberale kiesvereeniging „Dord recht" trad als spreker op de heer /mr. J. A. Levy met het onderwerp: „Liberale samenwerking". Het denkbeeld der samenwerking is door dStandaard reeds op de bekende mf nier bestreden,, wat spr. uitvoerig vlorleest. Dan doet hij uit komen datrde vrijzinnige beginselen nooit beter ontvouwd zijn dan in het afscheid van Thorbecke aan Groen. Zijn, vraagt spr., de vrijzinnigen verantwoord bij verkiezingen alleen de aandacht tè wijden aan hetgeen hen verdeelt. Immers neen! De coa litie bestaat en dringt aan het vader land noodlottige vruchten op. Moeten nu in 1913 de vrijzinnigen voortgaan bij de Kamerverkiezingen hun stem men te versnipperen Zeker, er zijn klippen. Maar ze kunnen omzeild worden. Ik spreek, merkt de heer L. op, van samenwerking, niet van samen smelting. Wat belet u, na de liberale zaak bij de stembus te hebbeh ge diend, straks naar eigen opvatting te werk te gaan Door bestendiging van den bestaanden toestand hebben de vrijzinnigen niets te winnen, wel te verliezen. Spr. wijst dan op de open bare school. Uit het onlangs over gelegd overzicht van den Min. v. Binn. Zaken blijkt hoe het aantal bijzondere scholen en het aantal leerlingen dier scholen gerezen is en hoe de kosten enorm vermeerderd zijn. Vervolgens wijst spr. op de Kamerdebatten, waar men het had over de zendingsscholen in Indië en hoe toen het gevaar niet denkbeeldig gebleken is van het bren gen ook van den schoolstrijd naar Insulinde. Daarna komt hij op het gevaar dat het vrije ruilverkeer loopt bij oen bestendiging van de cleriCale regeering en stipt hij aan dat de sociale wetten betaald moeten worden uit de protectiemaatregelen, zoodat de arbeider ten slotte zelf betaalt wat hem als gunst wordt toegewezen. Het staatspensioen is indertijd door spr. bepleit en in de vergadering waar hij zulk deed, door prof. Fabius be streden. Over de kiesrechtquaestie bestaat ook onder de vrijzinnigen verschil van meening, maar is dat verschil onop losbaar In elk geval zijn alle vrij zinnigen tegen het kiesrecht gelijk de antirevolutionnairen dat willen, terwijl ze ten aanzien van het vrouwen-kies recht ten minste allen tegen uitslui ting der vrouw zijn. Spr. besluit met er den nadruk o$ te leggen dat con centratie noodig is en dat where is a will there is a way. De heer J. v. Zadelhoff (s.-d.) bracht hulde aan den spr. voor zijn mooie rede, maar kon niet het minste nut zien in linksche concentratie, waar de feiten bewezen hadden, dat ten aan zien van sociale wetgeving en van kift'srecht de meeningen hemelsbreed uiteen liepen. Voorts beweerde deze spr. dat voor de werkelijk neutrale school van de vrijzinnigen ook al niet veel te verwachten is, adres qan de houding der Amsterdamsche liberalen die een mr. De Vries als wethouder van onderwijs verkozen. Mr. Levy antwoordde dat hij dui delijk had doen uitkomen dat hij sprak van samenwerking bij de stembus en dat de debater hem blijkbaar niet had begrepen of slecht verstaan. Na een woord van dank van den voorzitter aan den spr. werd de ver gadering gesloten. (Vad.) H. M. de Koningin-Moeder verwel komde gisteravond prinses Reuss, die met den trein van 8 uur 23 Staatsspoor te 's Gravenhage aankwam om enkele dagen ten paleize van H. M. te logee- ren. De heer Von Muller, gezant van het Duitsche Rijk, was ter begroeting van de Duitsche vorstin aan het station aanwezig. Professor Fruin. De Staatscourant bericht dat be noemd is tot Algemeen Rijksarchiva ris bij ^ïet Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage prof. mr. R. Fruin Th. Azn., hoogleeraar aan de ge: meenteljjke universiteit te Amsterdam. Mevr. Doude van Troostwijk t- Een hevige ziekte, welke mevr. Doude van Troostwijk te Madrid over viel, heeft zulk een snel verloop ge^ad, dat de echtgenoote van onzen gezant aldaar, blijkens gisteren te 's Graven hage ontvangen bericht, "Woensdag avond overleden is. De heer Van Vollenhoven, gezant- schaps-secretaris le klasse te St. Pe tersburg, vertrekt naar Madrid, ten einde tijdelijk bij de legatie* aldaar werkzaam te zijn. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 15 Febr. Aan de orde is het wetsontwerp nopens regeling van de begrootingen en rekeningen van Staatsbedrijven. De minister van Financiën stelde, in antwoord op opmerkingen van den heer van Nierop, in het licht, dat dit ontwerp beoogt, alles wat de Staats bedrijven betreft, meer openbaar te maken. Ook aan de maniej^waarop in sommige gemeenten metMifschrij- vingen wordt gespeeld, om de begroo tingen een behoorlijk aanzien te geven, wordt b(j aanneming van het ontwerp oen einde gemaakt. Het ontwei^schrijft volstrekt niet voor eenzelfde afschrijving voor ver schillende inriohtingen. Na repliek wordt het wetsontwerp zonder stemming aangenomen. Mede wordt zonder stemming aan genomen do Aanvulling der Middelen voor 1912 (opcenten vermogens en bedrijfsbe'asting). TTrT„ Aan de orde is hoofdstuk VIIB (Financiën). De heer Waterschoot van der Gracht wijst op de veelvuldige klacht over de mindere artistieke uitvoering van ons muntwerk. Den eersten stempel snijder aan 's Rijks Munt, den heer Wioneeke, ontbreekt 'taan tijd, vrijheid en hulpmiddelen. De heer van der Does de Willebois vraagt of de minister een spoedige indiening van het wetsontwerp tot pensiorinoering van gemeente-ambte naren in uitzicht kan stellen. Do heer van der Feltz verzoekt den minister de tijdelijke diensten van leeraren aan niet verplichte gymnasia voor pensioen in aanmerking te doen komen. De minister belooft deze laatste kwestie nog eens te zullen overwegen. Den stempelsnijder Wienecke zal voortaan zeker tijd worden gelaten om zijn kunst tot uiting te brengen. Met de pensionneering der gemeente ambtenaren wordt spoed gemaakt. Het wetsontwerp wordt aangeno men, evenals hoofdstuk XII (onvoor zien). Daarna wordt de vergadering ver daagd tot nadere bijeenroeping. Egmondsche Tentoonstelling 1912. In een mooie duinvallei te Egmond aan Zee zullen badgasten en passanten irr het komende seizoen een ongemeen schoon schouwspel kunnen genieten. De Egmondsche Tentoonstelling zal; om geheel in overeenstemming te wezen met het prachtige duinland schap en de wijde zee, geheel onder dak gebracht worden in eert aantal zware, linnen tenten van diverse af metingen. Deze tenten zullen feeste lijk versierd worden met vlaggen, vaandels en baldakijns, terwijl alle suppoosten, beambten alsook de be* dienden van exposanten en vermake lijkheden in middel-eeuwsche dracht gekleed zullen zijn. Op een aangrenzend hoog duin zal een zeer groote, ronde, antiek inge richte veldheerstent verrijzen, waar, wie de held van Siht-Quentin en Gre- velingen, graaf Lamoraal van Egmond voorstelt, zijn zetel zal hebben. De meeste aandacht zal gewijd wor den aan het R e d d i n g s w e z e n en het Comité Aoopt door algemeene medewerking deze afdeeling tot een hoogst interessante te maken. In de 13 Febr. gehouden vergadering, die door den eere-voorzitter, den burge meester van Egmond aan Zee, werd bijgewoond, zijn de statuten en het huishoudelijk reglement goedgekeurd is besloten rechtspersoonlijkheid aan te vragen is de acte van het garantie fonds geteekend en zijn de werkzaam heden onder de verschillende sub- comité's verdeeld. Om een gedeelte van de onkosten te bestrijden wordt, behoudens konink lijke goedkeuring, een groote' ver loting gehouden, waarvan de trekking in de maand September 1912 zal ge schieden ten overstaan van Notaris Mr. A. P. H. de Lange te Alkmaar. De hoofdprijzen zullen een waarde hebben van ongeveer 12000 en 4000 gulden. De vergadering was zeer geanimeerd en de medewerking van autoriteiten en burgers algemeen. Het is te ver wachten, dat de reeds duidelijk merk bare vooruitgang en de bloei van Egmond door de expositie een stoot ten goede zal krijgen, die het weldra tot een badplaats van beteekenis zal maken. Kees Donker. Voor de Rotterdamsche Rechtbank moest gisteren terecht staan de be kende in- en uitbreker Kees Donker. Er was buitengewone belangstelling wel een driehonderd nieuwsgierigen schoolden voor het gerechtsgebouw samen, die allen toegang tot de tri bune verlangden, welke echter slechts voor ongeveer 100 plaats biedt. Een tiental agenten en rijksveld wachters moesten van sabel en gummi stok gebruik maken om de binnen plaats vart het gerechtsgebouw te ont ruimen. Zooals men zich herinnert had Kees Donker nog ruim 10 jaar gevange nisstraf te ondergaan, waartoe hij was opgesloten in de gevangenis te 's-Her- togenbosch. Daar wist hij echter uit te breken en hield hij zich schuil tot dat hij bij een inbraak in een bakkers winkel te Rotterdam niet dan na he vig verzet weer in handen der politie viel, bij welke gelegenheid nog op een politieagent geschoten werd, terwijl zijn medeplichtigen ontkwamen. Voor dit laatste feit stond hij thans terecht. De eisch luidde10 jaar. Raad geschaft. Een Raadslid der gemeente Bochelt weigerde zijn ge meentebelasting te betalen. .Men liet toen heel kalm beslag leg gen op zijn presentiegelden. Dinsdagavond gelukte het te BuDde (L.) een gevangene, circa 18 jaar oud, onder geleide van een agent van politie en bestemd voor Nijmegen, uit den sneltrein diepten 6.11 uit Maastricht vertrekt, te springen en te vluchten. Onmiddellijk werd door den veld wachter vergezeld van een onbezoldigd rijksveldwachter, in de geheele om trek tot laat in den nacht een streng onderzoek ingesteld, echter zonder resultaat: de vluchteling kon niet worden achterhaald. Vermoedelijk door de duisternis mis leid, is gisteren in den vroegen morgen op den Amsteldijk bij Meerhuizen een man te water geraakt. Hij werd in bewusteloozen toestand opgehaald en nadat de eerste hulp verleend was, werd hij per auto-ziekenwagen naar het Binnengasthuis te Amsterdam ge bracht, waar echter de dood gecon stateerd moest worden. (Tel.) Gistermorgen is te Berken woude de 03-jarige wed. W. van V., te water geraakt en. verdronken. Te Brouwenermond probeerde gis- toren de 18-jarige zoon van den lieer J. Zomermaand, commissionaireen oud geweer, waarbij het schot afging. Hij was onmiddellijk een lijk. de politie te Winschoten is gis teren het verzoek tot aanhouding ont vangen van een Duitscher, die in Oldenburg gisternacht moord en dief stal heeft gepleegd. Bekend is, dat de gesignaleerde te Winschoten den weg naar Groningen heeft gevraagd. Verdronken. Terwijl H. v. d, Veen uit Driesum Woensdagmof gen met zijn bootje door de trekvaart bij Mur- merwoude voer, zonk het vaartuigje, v. d. Veen sprong er uit, schoof onder het ijs en verdronk. De openbare onderwijzer P., te Goes, beschuldigd van onzedelijke hande lingen met leerlingen zijner' school, heeft* ffich, naar „De Zeeuw" meldt, naar het buitenland begeven, na eerst nog eervol ontslag te hebben aange vraagd. „Handelsblad" en „Telegraaf". De Tijd schrijft het volgende Naar wij vernemen is aan hot ex peditie-personeel van het dagblad „De Telégraaf1' de dienst opgezegd togen 12 April a.s. Is dit bericht juist, dan staat de dienstopzegging wellicht in verband met de hier ter stede loo- pende geruchten, dat het „Algemeen Handelsblad" en „De Telegraaf" tot één dagblad zouden worden samen gevoegd. In veiligheid. Van Tessel meldt men aan de N. R. Ct. De vijf Wieringer visschersvafir- tuigen, welke nog steeds door de ijs bezetting nabij den Prins Hendikpolder' tegen den zeedijk zaten gestuwd, zijn Dinsdag bij hoog Water in veiligheid gebracht. Van elders kwamen twee motor schepen, die er in slaagden de haven te bereiken. Nog altoos zit vbor de haven een smalle strook zwaar ijs, die belemmerend is voor de zeilvaart. Te Noordwolde (Fr.) wordt een actie gevoerd tegen de huisindustrie. Nadat er reeds eerder gewelddadigheden wa ren voorgekomen, is Dinsdagavond de woning van den thuiswerker K. Stuiver met steenen gebombardeerd, welke uit een weg waren opgebroken. De po litie, ofschoon onmachtig tegen een aanval van ongeveer 200 werklieden te kunnen optreden, wist toch één in arrest te nemen en beslag te leggen op een aantal petten en 5 fietsen, welke in overhaasten aftocht werden achtergelaten. De 67-jarige echtgenoote van G. Visser, te Bovenkarspel, bij Enkhuizen, is, zoo meldt de „Tel.", eergisteren door haar man bij zijn thuiskomst verkoold in de kamer gevonden. Het vermoeden bestaat, dat zij door het vuur van de stoof in brand is geraakt. Gisteravond is in de bosschen in de nabijheid van Oisterwijk en Haaren (N.-Br.) het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, gewikkeld in een vrouwenschort. Een agent van politie verwijderde in den afgeloopen nacht, op verzoek van den caféhouder den roeier J. K- J. G. uit een café op den Schiedam- schedijk te Rotterdam. Deze roeier dreigde in dat café allee kort en klein te slaan. Op de straat gekomen, heeft hij, met hulp van eenige van zijn kornuiten, den agent plotseling aan gevallen. Zij sloegen hem tegen de straat en mishandelden den man zoo, dat hij buiten dienst is gesteld moeten worden. Do roeier i3 gearresteerd. Geen vrouwelijke straatreinigers. In Boedapest heeft het stadsbestuur een proef willen nemen met vrouwe lijke straatvegers en plaatste daartoe een openlijke oproep. Deze heeft ech ter eigenaardig weinig gevolg gehad, niettegenstaande elke gelegenheid om te arbeiden aan de vrouwen uit de armere volksklasse zeer welkom is. Er hadden zich totaal 3 vrouwen voor de betrekking van straatveegstor aangemeld hun eerste vraag was ech ter of er reeds vrouwen in deze functie in dienst waren, waarop natuurlijk néén moest worden geantwoord. Hier op zagen de vrouwen van deze be trekking af niet een wilde de eer ste zijn. Op de straatvegers zelf schijnt deze oproep wel van invloed geweest rte zijn, want kort daarop hielden de Boedapester straatreinigers een ver gadering waarin zij tegen het besluit van het stadsbestuur, om ook vrouwen als straatveger aan te stellen, protes teerden. Te Middelburg is een 1)8-jarige man, die ongeveer 14 dagen geleden een wondje aan., zijn pink. openkrabde, thans aan bloedvergiftiging overleden. Echtelijke trouw en kaarleggerij. Onderstaande advertenties zijn ge knipt uit een Nijmeegsch blad Een vader verliet 5 Jaituarigl. zijn huisgezin, na eerst den geheeïen in boedel verkocht te hebben tqt zelfs de aardappelen en steenkolen uit den kelder, die zijn huisvrouw gedtfrende de zomermaanden voor haar gezin verzameld had. Hij verkocht alles van zijn twee kleine kinderen en dat in het hartje van den kouden winter, de huisvrouw met haar kinderen onver zorgd achterlatend. Vrouw B. TAP. Ik leg voortaan geen kaart meor, of liever gezegd ben voor niemand meer te consulteei'en. Om mijn huis gezin te onderhouden, verzoekt ik de geëerde stadgenooten mijn handel, welke ik netjes aanbied, te steunen, om op eerlijke wijze voor mijn kin deren te kunnen zorgen. Mej. B.' TAP. Door de zorgen der politie, die door haar "buren van den noodlijdenden toestand op de hoogte was gebracht, is een bewoonster van de Hofstraat te Utrecht die ernstig Jziek en in zeer vervuilden staat Nwerd aangetroffen, naar het gemeente-ziekenhuis overge bracht, waar de patiënte dos nachts is overleden. Tentoonstelling Mijnwezen. Te Kerkrade zullen pogingen in 't werk worden gesteld om in 1913 te houden 'n tentoonstelling voor mijnwezen, mijn- arbeid enz. De tentoonstelling zou nog des te aantrekkelijker gemaakt kunnen worden daar in 1913 tevens de plechtige opening zal plaats vinden van het in aanbouw zijnde grootsch wordende Rerkradpr Gemeentehuis. Een ontvoering op den Loos- duinscheweg. Omtrent de ontvoering op den Loos- duinschen weg bij Den Haag deelt de „N. Ct." nog mede dat de ontvoerde kinderen zijn de 6 en 8-jarige A. en J. H. W, en de ontvoerster de moe der was der kinderen, die na vergeef- sche pogingen te "hebben aangewend om haar kinderen uit de stichting Schiebaan Hovius onder haar per soonlijke hoede te nemen, tot aeze wel resolute daad haar toevlucht nam. De vader der kinderen houdt sinds lang te New-York verblijf, de ver blijfplaats der moeder is tot heden pok fiij de politie onbekend eir 'de koetsier, die met zijn Urbaine de be hulpzame hand geboden heeft, kon daaromtrent geen aanwijzingen ver schaffen. Te ongeveer half 2 Woens dagmiddag hadden twee dames op het Buitenhof zijn rijtuig gehuurd en na de ontvoering, waaraan eenige bij de Fahrenheitstraat aanwezige mannen meehielpen, heeft ple koetsier haar naar het Westeinde gereden, tot even voor bij het Kortenbosch waar het gezel schap te voet verdel ging. Demoeder bracht des avonds de kleeren van het gesticht bij den broeder-overste terug en bedankte hem voor de goede zor gen aan de kinderen gedurende hun verblijf daar besteed. Laadboom gebroken. Terwijl men op de scheepstimmer werf van den heer A. de Jong te Vlaardingen bezig was met het lossen van stukken ijzer uit een motorschuit, brak de laadboom, met het gevolg dat door het neerstortende ijzer den werk man v. d. L. een arm werd gebroken, terwijl zijn kameraad B. zwaar aan het hoofd werd gekwetst. Beiden werden in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De apachen te Parijs. De Parijsche politie^heeft Woensdag een inval gedaan in een aantal café's en bij vele marchands de vin en bars in den Faubourg Montmartre om weer eens schoon schip te maken onder de apachen, die de wegen onveilig maken. Dertig arrestaties hadden plaats. Onder de gearresteerden waren twee Belgen, fcwee Russen, drie Zwitsers en negen Duitschers. Allen zijn betrokken bij de jongste misdaden in de omgeving en allen hebben valsche papieren. Toch hadden Woensdag opnieuw twee aanslagen op klaarlichten dag plaats in de Avenue du Bois de Boulogne om ongeveer 11 uur 's morgens, wan neer, zooals men weet, dat deze wan delplaats druk is bezocht door wande laars, rijtuigen en auto's. Twee dames werden van haar beurs beroofd en de roovers ontkwamen, zooals dit gebrui kelijk is. Een bezoek. Men meldt van Huis ter Heide Donderdagmiddag te halfdrie landde de ballon „Amsterdam" zeer vlot op hes.fl vliegterrein te Soesterberg. In zittenden waren de kapitein Sark en de luitenants Ter Poorten en Visser. Eenige weken geleden had luitenant Ter Poorten derf aviateur Van Meel beloofd eens te Soesterberg bij diens Tiangar te zullen landen. De heer Van Meel was zeer verheugd zijn gasten aldus te ontvangen en nadat hij hun champagne had aangeboden, hervatte de „Amsterdam" zijn vaart, waarbij Van Meel met zijn toestel zijn gasten uitgeleidde. De ballon en de aëroplaan verdwe nen spoedig in den dikken mist. Na een kwartier landde Van Meel weder nabij zijn hangar. j GOUDA, 16 Februari 1912. ff Laiiooy's werk. [liam Morris zegt in zijn „Kunst ^Maatschappij" „Het vervaardigen V van leelija aardewerk is een der merk- waardigst» uitvindingen van onze be schaving." Langen/tijd is dit zoo geweest en moesten /ij, die zich omringd wensch- ten te zien door schoone dingen hunne toevlucht nemen tot het werk van onze voorvaders, het Oud-Delftsch of tot de pottenbakkerskunst van de OudJ Chineezen en Japanners, wijl hun eigen tijd niets ople verde wat daarmede ge meten kon worden. Langzamerhand is hier echter ge lukkig verandering in gekomen en Chr. Lanooy is een van de eersten geweest onder hen, die in ons land de kunst volle pottenbakkerij hebben doen her leven en die weer opgevoerd hebben tot de plaats in het leven, die haar wezenlijk toekomt. Laten wij hem en zijn medestanders daarom dankbaar zijn voor hetgeen ?sij reeds gedaan hebbèn en voor het geen zij zeker nog doen zullen. Lanooy is onder deze vernieuwers een der weinigen die zich speciaal, bijna zonder uitzondering (in zijn witte werk maakte hij eenige gebruiksvoor werpen) op de luxe ceramiek hebben toegelegd en het stemt overeen met zijne praohtlièvende neigingen-. Hij is een wilde, een ongebondene en het is natuurlijk dat een gelijk hij zich niet wenscht te binden aan de bepaaldheid van een gebruiksvoorwerp. Hij is spontaan, hevig, hij wil maken wat hem in z(jn artistieke heerschzucht over zijn stof. invalt en hij wil zich niet laten dwingen door conventioneele vormen, door tuitjes en oortjes." Zoo schrijft Mej. Aty Brunt over C. J. Lanooy in „Kunst en Kunst leven", dat afbeeldingen geeft van des pottenbakkers mooie werk. Onder de zinspreuk: „Zorg voor de toekomst (Yereeniging tot ondersteu ning van militaire weduwen, niet be grepen in de Weduwenwet der Land macht, 1909) is alhier opgericht eene vereeniging van gepensionneerde mi litairen van de Landmacht die tijdens hun diensttijd zijn gehuwd, doch wier weduwen niet vallen onder de pen sioenwet van 1909. Het doel is, door onderlinge bijdra gen een jaarlijksche geldelijke uitlee- ning aan die weduwen t£ verzekeren. Het initiatief tot die /oprichting is genomen, ÏÖo'or de betrokken leden der afdeeling Gouda van de vareeniging „Weduwenzorg" wier ledental voor ruim 2/3 bestaat uit gepensioneerden die na het verlaten van den dienst zijn gehuwd, wat oorzaak is dat die ver eeniging niet tot den gewenschten bloei kan komen. Een rondschrijven aan dejandere af deelingen van Weduwenzorg, als mede ^an tal van leden die bereids instemming met de oprichting betoon den zal eerstdaags worden verzonden, terwijl het voornemen bestaat om den 16 Mei a.s." (Hemelvaartsdag) eene al gemeene vergadering te beleggen te Utrecht, ter verkiezing van een defi nitief bestuur en besproking der thans nog voorloopige statuten. Als voorloopig bestuur zijn toege treden de heeren J. B. van der Maden, Keizerstraat 6, Voorzitter. C. J. van Iperen, Fluweelensingel 108, Secreta ris en A. Bongaards, Bleekerskade 2, Penningmeester. Voor de afdeeling Gouda van het N. G. zal op Zaterdag 24 dezer des avonds half acht in het Café Het Schaakbord eeh lezing worden gehou den door den heer II. J. Bon van Amsterdam over „De voor- en nadoe len van de Sport". De eerste spinazie werd hedenmid dag (ter markt aangevoerd van do tuinders, Gobr. Kooy uit Reeuwijk. Wijlen mej. M. Van Limbeok, te Utrecht overleden, heeft aan de dia conie der Ned. Herv. Gem. te Schoon hoven f 2000 on aan de Vereeniging Dordas aldaar f 100 gelegateerd, vrij van successierechten. Boskoop. Het 25-jarig bestaan van Boskoops Harmonie zal feestelijk worden herdacht door een ommegang door de gemeente op Zaterdag 17 Febr. a.s. des namiddags van 25 uur. Eenige weken geleden zou dit feest hebben plaats gehad, doch is toen we gens omstandigheden niet doorgegaan. In de zitting van 14 Februari 1912 werden de volgende vonnissen gewe zen Visschen zonder vergunning, A. B. te Reeuwijk f 3 subs. 2 d. met ver beurdverklaring van de inbeslaggedo- men 5 schakels. Sterken drank injiet klein verkoopen en in voorraad heb ben ten verkoop, E. V. te Nieuwqwj kerk a.d. IJssel 3 X f 5 subs. 3 X 5l/*% met verbeurdverklaring der flesschen drank met bevel tot vernietiging. De arbeid van een persoon beneden de 16 jaar later doen eindigen dan 7 uur 's avonds. K. L. R. te Gouda, f 1 subs. 1 d. Niet op de arbeidslijst vermelden het uur van aanvang en dat van einde, J. G. A. D. en A. J. S. te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d. Geen arbeidslijst hebben opgehangen, C. R., F. J.M. en H. D. te Waddinxveen ieder f 1 subs. 1 d. Als werkgever geen loonlijst onder houden, F. de J. woonplaats onbe kend, vrijspraak. Een hondenkar ge bruiken zonderdat deze is voorzien van steunsels, J. K. te Boskoop f 1 subs. 1 d. Een hondenkar gebruiken zonder dat de kar is voorzien van naam en nummer. N. v. d. Z te Gouda f 0.50 a. 1 d. Een hondenkar doen gebruiken zonder deze is voorzien van een drink bak en zonder den naam der gemeente, A. V. te Gouderak f 1 4- f 0.50 subs. 2 X 1 d. Zijn rijtuig niet op 25 meter afstand houden van de sluitboomen van een spoorweg. T. de B. te Nieu- werkerk a.d. IJssel. Bekrachtigde het vonnis waartegen veAet met uitzon dering van de straf en opnieuw recht doende veroordeeld beklaagde tot f 3 sub. 2 d. Rijden op het paardenspoor van den Zuidplaspolder. W, v. D. te Waddinxveen f 0.50 subs. 1 week tucht school A. J. W. B. te Waddinxveen f 0.50 subs. 1 d. Op de Gouwekade zware voorwerpen neerleggen. G. H. te Waddinxveen f 5 subs. 5 d. Met zijn stoomboot aanleggen op verboden plaats. J. 0. H. te 's-Gravenhage f 2.50 suhs^2 d. 's Nachts fietsen zonder licht. P. %l te Waddinxveen f 1 subs. 1 d. j. G. en G. de R. te Waddinxveen ieder f 2 subs. 2 d. N. v. H. te Reeu wijk f 2 sul^s. 2 d. 's Nachts rijden met een voertuig zonder licht L. V. te Moordrecht en B. L. te Gouda ieder f 1 subs. 1 d., S. L. te Zevenhuizen f 2 subs. 2 d. Met een motorrijtuig rijden in het Regentesseplantsoen te Gouda. J. O. te Koudekerk© ontslag van rechtsvervolging. Te Gouda wa teren buiten de bakken. J. B. te Gouda f3 subs 1 d,, A. F. B. te Gouda f 1.50 subs 1 d. Te Gouda loopen in een boomperk G. S. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. Te Gouda kleedjes kloppen op verboden tijd J. F. V. huisvrouw van H. A. te Gouda f0.50 sub. 1 d. Te Gouda op den openbare weg om geld spelen W. K, G. v. d. B., H. H. te Gouda no. 1 en 2 ieder f 3 subs 2 d. no. 3 f3 subs 2 weken tuchtschool. A. O. te Gouda voorwaardelijke plaat sing in een tuchtschool voor 2 weken onder pro^jjd van een jaar. Te Gouda met een vöetbal spelen J. S. v. d. W. te Gouda f 1 subs 1 week tuchtschool. Te Waddinxveen rijden over het paar- denpad. J. v. E. te Wandinxveen f 0.50 subs. 1 d. Te Waddinxveen zonder vergunning muziek maken. J. J. H. te Gouda f 1 subs 1 d. Een trekdier onbeheerd laten staan. N. v. d. d. te Gouda f 1 subs. 1 d. Nachtelijk buren gerucht A, F. IJ. en B. W. te Gouda ieder f 3 subs 2 d. Niet voldoen aan zijn wettelijke verplichting ten opzich te van den Burgerlijken stand. G. Z. te Reeuwijk f 0.50 subs 1 d. Open bare dronkenschap. W. V. te Moor drecht en K. V. te Zevenhuizen ieder f 1 subs 1 d., G. P. te Gouda f 2 subs 2 d., D. S. Jzn. te Nieuwerkerk a.d. IJssel f 3 stitbs 3 d. Voetbal. Zooals gemeld, wordt Zondag op het Sportterrein gespeeld do wedstrijd Olympia IG. V. Bondselftal, on dei- leiding van scheidsrechter A. M. J. Veldhoven. Intusschen is een kleine verandering in £et bondselftal geko men, aangezien de linksbuiten van Exc. Kerkhof niet wenscht uit te komen en vermoedelijk vervangen zal worden door Lankhorst van T. O. P. In verband met dezen 'wedstrijd gaan geen wedstrijden in de lat0klas door. In de 2do klas worden gespeeld Volksw. Gouda Haastrecht, W. Sanders, op het terrein aan den Rot- terdamschen dijk Excelsior IIK. F. C. II, A. Hui- bregtse, in de IJssellaan. V. F. C.Hermes (Schiedam) te Vlaardingen R. V. G.Voorwaarts (Utrecht) te 's Gravenhage. De wedstrijd VoorwaartsHermos Zondag j.I. eindigde in een 20 voor Her mes. Korfbal. Te Boskoop speelt Zondag voor de afd. le klas zuid Amicitia op het Sportterrein tegen A. L. O. •EREOHTSIIOF TE 's-GRAVEN HAGE. Bevestiging werd geëischt door het O. M. van hot vonnis der rechtbank te Rotterdam, veroordeelende B. L., paardonslachter te Gouda, tot 3 weken gevangenisstraf wegens wederspan- nigheid bij gelegenheid van zijne over brenging naar höt 'politiebureau we gens openbare dronkenschap. De ver dediger, rar. J. F. P. Schönfeld, ad vocaat alhier, concludeerde tot vrij spraak, subsidiair oplegging van geld boete. Onze Gelllüstr§er(le Weekbladen De Wereldkroniek opent met het politieke evenement van den dag Lord Haldane te Berlijn en geeft ver der de volgende foto's en artikelen de Waadlandsche Alpen: taxi-anto-staking te Parijs, de Duitsche Rijksdagper sonalia, kroniek v. d. week, de winnaar van de elfstedentócht, feuilleton en caricaturon, enz. De Prins geett hls voorplaat het portret van Z, Exc, J. E. N. Baron Sirtema van Grovestius en vervolgens foto's en schetsen vanonze 17° eeuw- sche schilders, ijs- en sneeuwgezichten, St. Moritz, elfstedentocht, vervolg feuilletons, portretten, enz. enz. INDISCH NIEUWS. Geheimzinnige zaak. De West meldt Sedert geruimen tijd is de griffie van het Hof van Justitie in opschud ding door diefstallen die op de meest geheimzinnige wijze worden gepleegd. De gestolen bodragen loopen tot in de honderden guldens, terwijl ook 'n fleschje goud is gestolen, hetwelk in een zekere zaak als overtuigingsstuk moest dienen. Het meest ontsteld is men over het feit, dat ook uit een ijzeren kist aan zienlijk* bedragen zijn ontvreemd, zonder dat eenig spoor van geweld valt op te merken. Daaruit wordt afgeleid, dat de dief den sleutel heeft kunnen bereiken, die b(j den griffier berustte. Hoewel verschillende keeren diefstallen zijn gepleegd, zijn nimmer sporen van braak geconstateerd. On danks een langdurig en nauwgezet onderzoek, heeft men tot dusverre den sleutel van dit raadsel niet kun nen vinden. Nader meldt/ De West, dat voor loopig is aangehouden een employé, op wien door den aard van zijn werk op de griffie het eerst de verdenking moest vallen. Bepaalde bewijzen dat ij aan het misdrijf debet zou zijn zijn er tot dusverre niet. De zaak is heel zonderling, daar zelfs geld wordt vermist uit een gezegelde envelop, zonder dat, voor zoover men kan zien, de zegels beschadigd zijn. De valkan Beernaert. Over den val dien Beernaert deed worden nog de volgende bijzonder heden gemold. Beernaert had het on geluk een oppervlakkigen slagader aan het achterhoofd tiv breken. De wond moest worden dicfttfgènaaid. ,De ge wonde heeft door den pijn slecht ge slapen. Donderdag was hij echter iets beter en kon hij rustig in een fan- teuil zitten. Bijeenkomst van drie Keizers. Sint-Petersburg, 15 Febr. In wel ingelichte kringen bevestigt men het gerucht dat de drie Keizers in de aan staande lente elkaar zullen ontmoeten. Bedoeld worden de Keizers van Oostenrijk, Duitschland en Rusland. Bezoek. Sint-Petersburg, 15 Febr. De ver tegenwoordigers van den Parijsche ge meenteraad zijn hedenmorgen te 91/* uur te Petersburg aangekomen. De burgemeester en vertegenwoordigers *^van de Fransdie kolonie waren aan net station ter begroeting "aanwezig. Graaf vau Aerenthal. Verschillende Jplgische bladen, met name do Gazetttr de Voss en de Mor- genpost hebben uit Weenen zeer be drukte ,modeck)olingen ontvangen over do gcafondLÉftl van den graaf Van Aerenthal. rTe dood kan ieder oogon- blik verwacht worden. Het Berlinor Tageblatt beweert te weten, dat de graaf van Grogyeny- Marisch, gozftnt van Oostenrijk-Hon- garije te Berlijn, de meeste kans zal hebben eventueel graaf van Aorqnthal op te volgen. Opstand in Mexico. Berlijn, 16 Febr. De Mexicanen hebben een spoorbrug in do lucht doen vliegen, juist op het oogenblik dat oen trein met soldaten er over reod. Bijna allo soldaton verdronkon. Spoorwegongeluk. Uit Utrecht wordt geseind Hedenmorgen is een goederentrein van Emmerik op het rangeorterrein bij de Maarn op een rangeerenden trein gereden. Vijf goederenwagens werden uit do rails gewipt. Op één daarvan stond een verhuiswagen, die mede omgovallen is. De geheele inboedel viel over den weg. De materieele schade is zeer groot. Persoonlijke ongelukken haddefL niet plaats. Het treinverkeer ondervond geringe vertraging. Chineesoho Republiek. Berlijn, 16 Febr. Joeansjikai is gfy teren te Nanking, waar 17 provinciq/h waren vertegenwoordigd tot le presi dent der Chineesche Republiek ge kozen. De Nationale Vergadering ejscht dat hij zijn ambtseed te Nanking zal Spoorwegongeluk. Berlijn 16 Febr. Bij Alpoona in Pensylvancië zijn 10 wagens van oen trein losgeraakt en met duizelingwek kende vaart van een holling naar be neden gestort. Er zijn 4 dooden en een groot aantal gekwetsten. van Wintermantels, - Costumes, Ulousen, J upes, J upons, Robes en Japonstoffen alsmede van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreeronde prijzen. 1 Aanbevelend, MARKT 26, OOTJDA. KOSTELOOS. Bij vonnis der Arrondissemonts- Rechtbank te Rotterdam dd. 14 Fe bruari 1912 is TEUNIS VERSTOEP, vroeger kaashandelaar, ttians kaaspak- huisbediende te Gouda, wonende te Krimpen a/d. I Jsel verklaard in staat van faillissement met benoenjing van Mr. H. van .GOUDOEVÈÉi hot Rechter-Commissaris en van den vn#r- geteekende tot curator. De Curator Mr. M. M. SCHIM VArfDER LOEFF. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. rfoogste barometerstand 771.6 te München, laagste stand 744.0 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige meest zuidelijke wind, betrokken en nevelig, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. VAN DEN Ëf fectenhaii dei te A insterdam 1912. Vorige Koers. IKoers van heden. 83 91 647: 887, 937» 893/t 87 477 /1G 16 FEBR Stautsleeiiiiigeii Ned. Cort. "Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor- weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lec- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Creillct-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting&Rofining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. krediet in,steil, cn Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A i Mijnbouw Mijen. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. ^Dorische Petroleum In- dustrie Mij. Gew. A. Èon. Ned. Mij.totExpl. v.Petr.Bronn.G.v.A /„Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Ta buk -Oud eruemi Jigen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asah.au Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen, i Holl. IJzoren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss, Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3x/a3% pCt. Amerikanen vast, Steels beter, Ma rine prijshoudend, Petroleum vast, Tabakken vast, Culturen levendig, Rubbers prijsh., Mijnen vast, Tramw. lager, Nat. Staatsf. minder, Buitenl. prijshoudend. 1047, 867, 587, 211 517, 717, 257» ex div. 60 2157, 300 18615/,< 64 448 59 146 4667- 440 1837, 120 20% 113 15 40 h7k 86'/, 867, 98"/,, 68 "/is 64i/s 185'/j flOL— 99 993/is 313/u 31'/, 1G4V» 1647, rjSfi 101 1017, 152 'iv 153

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2