Werksters B-q-ïtonlarLd.. Brieven uit de Hofstad cxXn. Buitenlandsch Nieuws. BIxa-aaorxlarLd. Gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Ad verten tiën. Bekwame aankomende D. SAMSOM. werk tweede Meid Nieraandoeningen zijn ernstig. Lijdt gij aan rug- of lendenpijn? Hebt gij opgeblazen oogeA? Opge zwollen enkels of ledematen IP j Is uw water bevolkt, zanderig of brandend u k' Geschiedt de uritfeloozin^'te veel vuldig of te weinig? Voelt gij., u rheulmatisch bij slecht of rochtig weer? Hebt gij^ veel last van zware hoofd pijn of duizeligheid Zijt gij zwaarmoedig, zwak en altijd vermoeid Nieraandoeningcn tasten niet iederen lijder op dezelfde manier aan geen enkele patient vertoont oMe verschijn selen, doch iedere patient heeft sommige verschijnselen. Indien gij echter eenig teeken van nier- of blaaszwakte hebt, dan is vernietiging der nieren mis schien korter bij dan gij denkt, én is uitstel zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen beginnen kunt. Zij zijn een genees middel uitsluitend voor nier- en blaas- kwalen en alleen een nierengenees middel kan eiken wortel van de ge vreesde nierziekte uitroeien. De naam Foster's en de handteeke- ning van James Foster op de doos is een waarborg, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen beko men hebt. Zij zijn te Gouda verkrijg baar bij de heeren Wolff Co. Westhaven 11, en Ant. Coops, Wijd- straat 159. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor óón of f 10.voor zes doozen. Home Rule. Het komende zittingsjaar zal voor het Engelsche Parlement zeer belang rijk zijn. De aangekondigde wets ontwerpen Home Rule, afscheiding van Kerk en Staat in Wales, alge meen kiesrecht althans voor mannen zijn alle vraagstukken, die de ge moederen in beweging zullen brengen. Niet in het minst zal de Engelsche politiek voorloopig in het teeken van zelfregeering voor Ierland staan. De voorgeschiedenis van de Home Rule- kwestie is belangryk genoeg om er dezen keer ons overzicht aan te wij den. De strijd in Ierland om zelfre geering dagteekent van na de Fran- sche Februari-omwenteling in 1848. Na dien tijd komt voor het eerst de strijd soherper naar voren. De Bond van het Jonge Ierland toen gevormd trachtte zioh met geweld van Engeland los te maken. Grooten aanhang kreeg de Bond en men kwam zelfs zoover, dat men een nationale conventie van 300 afgevaardigden te Dublin bijeen riep. Echter, de regeering wist door allerlei dwangmaatregelen, o. a. door de tijdelyke opheffing der Habeas- corpus-acte, een wet, waarbij elkeen die in hechtenis werd genomen, kon eischen terstond voor het gerecht ge bracht te worden, verdere beweging te voorkomen. De rust duurde echter niet lang. Vooral tijdens de strijd in Amerika tusschen Noord en Zuid, hoopte men geholpen door Amerika, zich van Engeland te kunnen vrijma ken. De bond der Fenians trachtte nogmaals het vroegere denkbeeld om zich af te scheiden, te verwezenlijken. Echter ook deze maal wist de regee ring door talrijke arrestaties van de hoofdleiders de beweging te doen mis lukken. De woedde hierover uitte zich in een groote reeks misdaden. Intusschen trachtte het ministerie Gladstone door hervormingen aan de rechtmatige grieven der leren tege moet te komen. De belasting werd aanmerkelijk verlaagd en de gronden der lerBche Kerk werden aan de pach ters tegen een jaarlijkschen afkoopsom verkocht. Ook de toestand der overige boeren werd aanmerkelijk verbeterd. Inl usschen was de actie verplaatst naar het Parlement. De lersche par lementsleden sloten zich aaneen om van de regeering af te dwingen Home Rule, d. w. z. oen vrij, zich zelf re- geerend Ierland met een parlement en verantwoordelijk ministerie te Du blin. Alpwa^e Jartij nie^ heel sterk, toch wist zij door het voeren van obstructie de regiering opder Glad stone to bewegen -tjdt ingrijpende maat regelen. Zelfstandige gerechtshoven werden ingevoerd. Qok .werd het mogelijk gemaakt, dat de gepachte grond in eigendom overging. Deze voorstellen «spldeden Rechter de Ieren niet en de onregelmatigheden in Ier land hielden aan. De regeering ging nu met geweld de beweging tegen. Ook dit echter was niet voldoende. Ten slotte begreep Gladstone dat de toestand slechts verbetering kon bren gen, wanneer aan de eerste en voor naamste grief der Ieren, Home-Rule, werd voldaan. In ons volgend nummer zullen wij ons artikel hierover voortzetten. Politiq und keiji JSncle Onze politie doet veel te veel van ziek spreken en vanzelf gaat zij meer in kwaden dan in vriandelijken zin oyer de tong. Ik vind dat altijd jam mer, omdat in een zich forsch ont wikkelende stad de verhouding tus schen politie en publiek een belang rijk ding is. Nu stel ik één ding voorop: de politie doet veel goods, waarvan ons nooit iets ter oore komt. Dat is overal zoo. De politie treedt op allerlei gebied op, zonder dat een buitenstaander daarvan iets bemerkt. Wat het groote publiek van de politie weet (behalve persoonlijke aanraking met een enkelen ambtenaar) leest het in de couranten en wat daarin komt, komt óf van de politie-zelve, óf van particuliere berichtgevers. Op deze laatste categorie heeft de Eolitie vanzelf geen invloed en daarbij ebben dus de redacties de betrouw baarheid der berichtgevers te kennen. Geeft een courant een onjuist bericht over de politie, dan kan zij altijd om rectificatie vragen en zal geen enkel blad rectificatie weigeren. Vele politiezaakj es komen echter via het politierapport in de nieuws bladen en andere plaatselijke nmiw- tjes via het correspondentie-bureau, dat goede relaties met de politie onderhoudt. Nu is een groot ntffleel van deze verhoudingen, dat de redac ties, die de berichten plaatsen en dus voor haar verantwoordelijkheid ne men, niet weten waar zoo'n berichtje vandaan komt, van de politie zelve of van een nieuwtjesaanbrenger van genoemd bureau. Ditzelfde geldt niet alleen voor po- litie-nieuws. Ook, en in nog sterkor mate, voor politiek nieuws, „politiek" in den ruimsten zin des woords. Het Correspondentiebureau krijgt het nieuws, dat de Departementen, de politie-autoriteiten, het Hof enz. wil len kwijt zijn. Maar nooit weet men en voor een richtige beoordeeling is dit vaak onmisbaar of een bericht een communiqué is van een Departe mentshoofd, van een politiechef, van een Hof-autoriteit, dan wel of het bericht afkomstig kan zijn van een jongsten klerk, vierde-klasagent of palfrenier, die iets te weten is gekomen en slecht zwijgen kan. Deze omstandigheden maken dit soort berichtgeverij tot een soms on- fewilde misleiding van het publiek, at immers de herkomst niet gissen kan. Somwijlen denkt men wel, dat de „officiëele" stijl (in elkaar gedraaide, mooie zinswendingen, die men twee, driemaal lezen moet voor men er achter is) beteekent, dat het bericht van hooge afkomst is, maar ook dit gaat allerminst op de heeren van het Correspondentiebureau maken zich znlk een hoffahige stijl vanzelf eigen en omgekeerd als het al te mal is maakt menig dagbladredacteur er gewoon Nederlandsch van. Ik zeg dit omdat het tot goed begrip absoluut noodzakelijk is critiek op genoemd bureau ligv^Herminst in mijn bedoe ling, op aózèi) journalistieke onderne ming, waar vaak zoo prachtig gewerkt wordt, dat ik er gaarne een woord van hulde voor heb. Om nu op mijn uitgangspunt terug te komen, de politie doet dikwijls on handig en verspeelt daardoor aan sym pathie. Zoo pas las ik van een beginnetje van brand in fle nieuwe raadszaal, een onbeduidend binnenbrandje, dat in de stille straat de aandacht van betrek kelijk weinigen kon trekken. Toevallig passeert een inspecteur van politie, die met twee agenten naar binnen ging om het brandje te blusschen (hetgeen met enkele emmers water gelukte). Tot zoover alles best. Maar die inspec teur verzocht drie in een tram voor bijkomende padvinders om het terrein af te zetten. Nu viel er om te begin nen eigenlijk niets af te zetten, want de brandweer had geen ruim baan noodig, maar bovendien het hoofd commissariaat van politie bevindt zich op Va 3/„ minuut gaans van de plaats des onheils. Wat lag nu meer voor de hand, dan dat een der agenten, een burger of een padvinder naar het bu reau was gegaan om assistentie te halen, als de inspocteur dit noodig oordeelde. Ja, ik zou er nog over zwij gen, als de inspecteur de padvinders had gevraagd mee naar binnen te gaan, om zoo noodig emmers aan te dragen en dergelyke werkjes. Maar die ge- uniformde kinderen moesten de straat afzettenNu vraag ik aan de aller grootste voorstanders der padvinderij, of dit niet de spuigaten uitloopt. Pad vinders zijn kinderen en al waren 't nog zoo gróóte menschen, zij hebben zoo min als andere kinderen en men schen, die daartoe niet bevoegd zijn, eenige macht. Een padvinder, die mij den doorgang op straat zou trachten te beletten, zou mij weinig uit het veld felaanik zou doprloppeu net alsof daar géén padvinder stond. Maar hoe komt 't een inspecteur vgmi politiè in zijn hoofd kinderen zondqrieenige be voegdheid, meestal zonde* eenigè tact om met volk om te springen, eek der- geWke taak op te dragen. En die feiten, waarop ik mij ver oorloofde zout te leggen, stonden nog wel in een correspondentiebureau- communiqué, dat zeker wel dicht in de buurt van den brand zal opgesteld zijn. Dat een inspecteur er toe kwam, acht ik niet goed te praten, maar te verklaren uit de zenuwachtigheid van het oogenblik, dat ook een politie chef kan (eigenlijk niet mag) te pakken hebben, maar dat men dit nog publi ceerde ook En kort te voren, bij den grooten sneeuwval, kon men lezen van een politieman die met een politiehond op sneeuwballende jongens introk. Daar over is reeds menig woordje geschre ven. De jongens werden daarbij m.i. echter te veel voorgesteld als onschul- digen, die zich slechts vermaakten. Zoo lang nu schoolkinderen elkaar gooien en inwrijven schijnt de taak der politie mij die van een „toeziende" voogd. Wanneer echter benden jongens voorbijgangers, die daarop niet ge steld zijn, dames vaak en oude heeren gaan „bewerken" moet wel degelijk de politie ingrijpen. Het idee moeter bij de jeugd uit, dat dit soort straat schenderij geoorloofd zou zijn en zelfs „aardig". Maar er is nog een breede klove tusschen dit te erkennen en het loslaten van een politiehond op kin deren, die een overtreding begaan. Gelukkig schijnt de betrokken hond 't niet al te bar gemaakt te hebben. Er zijn honden, die verstandiger zijn dan hun baas Is het niet verschrikkelijk, dat kort geleden in „De Politiebode" een artikel voorkwam, waarin de volgende zin snede voorkwam„De superieuren moeten volkomen vertrouwen in de agenten kunnen stellen. We weten dat het er juist omgekeerd is en zoo moeten de goeden onder de kwaden lijden" Mocht het den nienwen burgemees ter, die zich steeds meer als een kranig leider der Raadsvergaderingen ont popt, gegeven zijn, op dit terrein schoon-schip te maken De „bekende" Engelschman heeft voor de Koningin-Moeder, den Prins der Nederlanden, den burgemeester, den minister en andere autoriteiten zijn lezing over Nederland gehouden. Het publiek was, allen in evening- dress, in grooten getale opgekomen en er was dqs een flink saldo voor de sympathieke stichting der Koningin- Moeder, Oranje-Nassau's Oord. Wij kregen Marken en Volendam te zien, dan de Veluwe'en Arnhem's omstre ken, Friesland, Zeeland en nog veel meerbehalve de natuur kreeg ook de echt Hollandsche zindelijkheid het gebruikelijke pluimpje van den vreem deling. En de „uitgaande" kringen der Residentie weten nu waar zy den a.s. zomer heen mogen, zonder 24 uur en langer in een trein te zitten. Dat „Vreemdelingenverkeer" dien man niet engageert voor series spreek beurten schijnt mij onbegrijpelijk Nog een paar woorden over den schouwburg. We zijn nu zoo ver, dat niemand er meer iets van begrijpt. Op denzelfden dag, dat de Gemeen teraad besloot een simpel bedrag van f 40.000 uit te geven aan de Ween- sche firma, die daarvoor „bereid" is teekeningen te maken voor het nieuwe gebouw, kwam er bij den Raad een voorstel in van particuliere zijde en niet van den eerste den beste, nl. van het Bestuur van het Gebouw voor K. en W., dat allang met schouw burgbouwplannen omging en nu een flinken steun van gemeentewege. Dit laatste spreekt vanzelf; ook nu geeft de gemeente behalve dat zij het ge bouw afstaat een kapitale jaarlijksche subsidie. Anders loopt het karretje in het zand Het adres van die heeren (ondernemende en kapitaalkrachtige mannen) is nu in handen der schouw burgcommissie gesteld. Maar het on geluk is, dat deze haar liefde aan de Weensche firma heeft „verpand zoo niet verkocht" (om met rór. Treub in een heel andere zaak te spreken). Voor die heeren, staat het vast: er komt een nieuwe gemeentelijke schouw burg en van uit Weenen is alleen heil te verwachten, onder toedicht en op- f>ertoezicht resp. van onze gemeente- ijke autoriteiten en den heer Van Liefland. Daartegenover veroorloof ik mij nog altijd vol te hoqden, dat particulieren een zaakje als dit beter opknappen dan een Gemeeqte en zeker dan de llaagsche Genreen terpad. I Pe vraag jjs echter, of deze laatste ëit zal indien en erkennen'. l En beroept men zich op do f 40.000 Jhe rpeds over 'de balk gingen, dan antwoord ik, dat ik datJ „pèuleschil- letje'Ver graag voor over heb om met- goed fatsoen v&n'den bouw van een gemeentelijken schouwburg in het Haagje af te komen. Uit het dan vrijkomende terrein waarop de tegenwoordige schouwburg staat, is trouwens heel wat meer dan f 40.000 te slaan, mits men er niet een anderen schouwburg voor in de plaats zet HAGENAAR. De Italiannsch-Turfesche oorlog. Weer een poging tot bemiddeling. De Russische Min. van Buitenl. Zaken heeft weer eens een nota ge zonden aan de Europeesche Kabinetten waarin hij, onder verwijzing naar zijn beide Vorige vruchteloozo pogingen tot bemiddeling, den wensch uitdrukt, dat de daaromtrent door de Mogend heden gevoerde wisseling van gedach ten, ook verder zal worden volge houden. Het incident te Malta. Naar aanleiding van de vrijlating der drie Arabische gevangenen, door de Engelsche autoriteiten op Malta, wordt door de Italiaansche bladen toegegeven, dat een oude plaatselijke verordening de Engelsche autoriteiten machtigt om zich met gevangenen aan boord van buitenlandsche schepen in verbinding te stellen. Slechts gevan genen, die beschuldigd worden van een misdrijf tegen het gemeene recht, moet men alsdan hun reis laten voort zetten. Maar wanneer het politieke gevangenen betreft, hebben de Engel sche autoriteiten hot recht om hen te bevrijden. De Italiaansche bladen betreuren het nu, dat men de Arabische gevan genen niet rechtstreekt naar Tripoli heeft gevoerd, zonder onderweg Malta aan te doen. Frankrijk. Vandalisme. In het kasteel dor Rotschilds te Fbrrières-en-Brie in het departement Seine et Marne, is ingebroken. De ellendelingen hebben niet alleen din gen van waarde geroofd, doch ook verscheidene kostbare schilderijen aan repen gesneden en een groot aantal andere kunstschatten vernield. Engeland. Wapens voor Ulster. In zijn brieven uit Belfast heeft een Engelsche briefschrijver ook mel ding gemaakt van do wapen voorraden, die blijkbaar in verschillende plaatsen in Ulster zijn opgeslagen. Dat men bereid en voornemens is ook werkelijk van <|i© wapens gebruik te maken om zich met ge^ld tegen de invoering van home-rule te verzetten, wordt nu nog eens weer door de „Evening Standard bevestigd. De liberale bladen kunnen over die dreigementen met gewapend verzet, wel lachen, zegt het „unionistische avondblad", maar alles toont, dat de Unionisten in Ulster vast besloten zijn zich tot het uiterste te verzetten. Het blad haalt dan eenige zinsneden aan uit een rede van het Unionistische parlementslid Sandys. Deze deelt in die rede o.a. mede, dat hij in een der buitenwijken van Belfast getuige er van was, dat eenige hon derden krachtige manaen, door oud soldaten in den wapenhandel worden geoefend, en dat deze oefeningen al sedert eenige maanden worden voort gezet. Ook in andere plaatsen van Ierland worden d orgel ij ko voorbe reidingen getroffen, zoodot den heer Sandys dan ook niet twijfelde, of de invoering van home-rule zou den bur geroorlog in Ierland beteekenen. Pebzie. De Crisis. Duitsche bladen vernemen uit Tehe ran, dat de schaarschte aan koren zich steeds scherper doet gevoelen. De re geering heeft laten aanplakken, dat zij een belooning uitlooft voor diege nen, die aanwijzingen kunnen doen omtrent verstopte korenvoorraden. In de samenstelling van het kabinet is een wijziging gebracht. De demo cratisch gezinde Hakim-el-Moelk heeft de'portefeuille van financiën neerge legd, welke nu is aanvaard door den reactionaire Russen vriend Moestasjem- es-Sultanó. Men weet, dat Belgische ambtenaren naar Per;sië onderweg zijn, om daar de Amerikaansche ambtenaren bij den financieelen dienst te vervangen. De Perzische couranten .publiceeren arti kelen,, waarin de finantieele adminis tratie pn het optreden der amerikaan sche financiële experts wordt gehe keld. 2felf wordt iïi| die bladen beweerd, dat de financiële bqekhouding niet in orde zou wezpn eq dat er tekorten in de kas zouden zijp. Deze geruchten oqtleenen hun oorspronh aan het feit, dat de Amerikaan Cairns plotseling uit Teheran vertrokken is. Hij had echter vóór zijn vertrek de boeken in handen gesteld van een der andere Amerikanen. Het relletje tegen de Amerikanen schijnt uit te gaan van de Belgeniqaar dat de bladen te Teheran er zoo grif op zijn in gegaan, getuigt zeer tegen de Perzen zelf, wier erkentelijkheid voor het pogen van SJiuster c. s., om de Perzische finan ciën in dragelijken toestand te brengen, blijkbaar al heel gering is. De Amerikaansche beambten te Tpheran zijb dan oook uiterst verbol- gén zij1 dringen er o^ aan, dat de Bplg Mornard, die thans de leiding heert van do J?erzische financiën, een ambtelijke logenstraffing zal geven van de bewuste geruchten. De voormalige Sjah, Mohammed Ali, heeft geweigerd genoegen te nemen met het hem. gebodon jaargeldhij wil meer hebben. Do hem voorwaar delijk geboden 50,000 tomans waren blijkbaar niet genoeg. Zuid-Amerika. Branco's opvolger. Omtrent dr. Lauro Miiller, dio in de plaats van wijlen Rio Brancó, tot Braziliaansch minister van buitenland sche zaken is benoemd, wordt aan do Köln. Zeit. het volgende medegedeeld Muller word in hot jaar 1862 te Itajar in den staat Santa Catharina geboren uit eenvoudige Duitsche ouders. Hij ontving zijn opleiding aan de militaire school te Rio Janeiro en trok als spoedig de aandacht van maarschalk Deodoro da Fonseca, den oom van den tegenwoordigen president, die hem tot zijn adjudant benoemde. Nadat de republiek was uitgeroepen werd Müller gouverneur van den staat Santa Catharina en kort daarop werd hij ook tot senator gekozen. In het jaar 1902 aanvaardde hij het ministerschap van openbare wer ken. In dit ambt maakte hij zich bui tengewoon verdienstelijk ten opzichte van Rio Janeiro. Destijds was de hoofdstad n.l. een hoogst ongezonde stad, waar voortdurend gele koorts en andere epidemieën heerschten. Dank zij de maatregelen van Müller, die daarbij werd gesteund door den profeet Rios eq den geneesheer dr. Oswaldo Cruz, laat de gezondheidstoestand in de stad thans niets meer te wenschen over. Onder zijn bestuur werd ook de haven vergroot en het spoorwegnet belangrijk uitgebreid. Alle partijen in het land erkennen Müller als een hoogst begaafd staats man, die een waardig opvolger belooft te zijn van zijn grooten voorganger. Het kind en de school. VI. De verantwoordelijkheid van den onderwijzer. Dr. Gunning heeft eens gezegd, dat wie het erf der opvoeding betreedt, zijne schoenen uit moet trekken, om dat de plaats waarop hij staat heilig is. Vóór alles zij dan ook erkend, dat het begin en het einde van de ver antwoordelijkheid des onderwijzers tot God zelf is. Deze verantwoordelijkheid is een inwonend beginsel, hetwelk zich naar buiten op verschillende wjjzen uit, maar over alle geloofsverschillen wijzen uit, maar over alle geloofsver- schillen heen met te grooter zekerheid werkt, als maar het leven in 't licht der eeuwigheid wordt aanschouwd. Aan haar zijne alle overige vormen van verantwoordelijkheid ontleend, die er verder nog in den mensch bestaan en waardoor ook de onderwijzer ge leid wordt bij tweede en derde in stantie. En dan is de onderwijzer in de aller eerste plaats verantwoordelijkheid schuldig aan het kind zelf. Immers men buigt zich voor God, omdat Hij zoo groot is, en voor het kind, omdat het zoo klein is, maar welk kind vol wassen géwordén, ons oproepen kan ter directe verantwoording. Wat hebt ge met mij- gedaan Zal het dan vra gen. Hebt ge mijne vermogens geëer biedigd, of hebt ge mij tot uwen last drager- gemaakthebt ge mij als doel of als middel beschouWd, en hebt gij u zei ven verloochend om mijnentwil? Ben ik nooit het slachtoffer van uwe ontevredenheid, van uwe gemakzucht en van uwe vooroordeelen geweest? Wanneer de onderwijzer zich maar voor deze vragen stelt, zal hij van zelf het onderwijs vereenvoudigen tot aan de grens, die door de natuur zelf aan gewezen wordt, en als straks zijn leer ling volwassen geworden is, zal hij vrij kunnen uitgaan, want dab heeft hij met wijsheid gearbeid, en zich zelf niet gespaard, toen hët jeugdige kind tot hooger leven moest gorden gewekt. Doch alleen wijsheid is nietJ vol doende, er is ook kracftit noodig, en de onderwijzer is daarom tevens verant woording schuldig aan de natiewaar toe hij behoort. Wat hebt gij met het kind der Nederlandsche natie gedaan? Hebt gij mogelijk u zeiven geëerd in theorieën, die van elders geborgd wa ren en onderwijl het kind daarbij ver geten Of hebt gij volbracht wat een Potgieter van u verwacht heeft toen hij wilde, dat ge een man van daden en niet van woorden zoudt wezen Hebt ge Jan Salie in het hofje ge laten, hebt ge u afgewend van Jan Praat en Jan Hen, en aan JapjKrakeel de deur gewezen, zooai^behoort Zeker, "dp^ttiderwijzeriis ookverant woordt!^^ schuldig aan de natie, en niet J[maar aan een bepaald deel der natie dat'zijne.speciale voorliefde heeft, doch aan de natie als zoodanig met haar eigen karakter, dat een levend organisme is,(hetwelk in versphillenden vorm een constante wezenlijkheid be zit, datlnooitjstraffeloos kan worden verwaarloosd. Wat ook uit den vreem de geleend is of door persoonlijke ijver zucht ontstond, het zal weer te niet gaan, als het niet wezenlijk samen kan smelten met het nationale karakter, daar telkens als de vallei der paeda- gogiek van dorre beenderen vol is, elk been weer naderen zal tot zijn been, en de kracht in hen zal komen, terwijl ze weder levend zullen worden, een gansoh groot heir. En dan naast kracht en wijsheid ook nog de liefde. In een geestige op merking is eens gezegd, dat het Latijn- sclie werkwoord handelen tot de derde, leeren tot de Tweede en liefhebben tot de eerste vervoeging behoort, en dat kracht en wijsheid dus wel heel goed zijn, maar dat liefde toch de meeste is voor de ontwikkeling des levens. Daarom is de onderwijzer ook verant woording schuldig aan de ouders dei kindsdie voor hem de beelddragers dor liefde zijn, en die elk oogenblik recht hebben, om te vragen, wat hij toch met hun kind gedaan heeft. Of schoon niet alle ouders verstandig zijn tegenover hun kinderen, woont in hen niettemin het beginsel der liefde, dat geëerbiedigd moet worden in hbogsten vorm, en in welks licht al het werk der onderwijzers moet worden vol bracht. Hij vergete nooit, dat hij maar de plaatsvervanger der ouders is, die, als het mogelijk ware geweest, hem gaarne hadden gemist. Hun beeld is dan ook voor den onderwijzer wat als hoogste schoonheid het beeld der Syxtijnsche Madonna voor den schil der geweest, is, het vruchtdragend be ginsel eener eeuwige liefde, die. met groot ernstigen blik in de wereld ziet, en met de wereld één is, en die door het wereldstreven verheerlijkt wordt. Ten slotte is er nog eene verant woordelijkheid in derde instantie, die de onderwijzer nooit mag vergeten, omdat ze mede aan de hoogste verant woordelijkheid is ontlebnd. Dat is zijne verantwoordelijkheid aan den Staat, die immers wetten uitgevaardigd ambtenaren aangesteld heeft, om het onderwijs te regelen, zöoals door den geest des tyds is bepaald, 't Is moge lijk dat men 'tniet altyd met deze wetten eens is, doch zoolang ze be staan moeten ze gehoorzaamd worden, gelijk in de oudheid Athene's wet moest worden gehoorzaamd door allen, die Athene niet hadden verlaten. Maar aan den anderen kant mag hierbij niet worden vergeten, wat eens zoo duide lijk door dr. Gunning gezegd is, dat we in laatste instantie bij de opvoeding altijd met den mensch zelf te doen hebben, met den burger in het rijk der geesten, dat nu eenmaal niet zon der rest in het rijk der wetmatigheid opgaat, terwijl het heil van 't geestelijk leven de opperste wet is. Waar dit maar bedacht wordt, waar het kind dus als een levende persoon lijkheid wordt erkend, die alleen door leven tot hooger kracht kan worden ontwikkeld, daar mag soms worden gefaald, maar daar is het vallen geen zonde, indien het slechts door opstaan gevolgd wordt, omdat dan aan de wezenlijke opvoeding gearbeid is, wier ^glorie het zijn zal om met de Voor zienigheid mede te werken tot leven, maar die zich dan ook aanpassen moet bij alle velschillen, welke de Voor zienigheid geschonken heeft, en voor wie dus niets nadeeliger is dan be krompen inzichten en uniforme maat regelen, naast onbuigzame middelen, die een gedwongen arbeid forceeren". Met dat ruime woord herinnert ons ten slotte de bissohop-paedagoog Du- pouloup dat het leven in zijne wezen lijkheid steeds de ouders en opvoeders behcj^rschen moet, en dat het God zelf is, tót wien altijd het begin en het' eindevan de verantwoordelijkheid dér onderwijzers moet Zijn gericht. J. KLOOTÖEMA. Alkmaar, BI Januari, 19X2. Het „Handelsblad" schrijft De Tijd gaf gisteravond een mede- deeling omtrent een vermeende samen smelting van ons blad met een ander hier ter stede verschijnend blad. Het bericht is ten eenenmale onjuist, er bestaat geen enkel voornemen bij onze directie of bij onze aandeelhouders om eenigen stap in een dergelijke richting te doen. Te Middelburg is thans definitief besloten tot de oprichting van een openbare leeszaal. Pest op Java. Rqgeeringstelegram van 16 Februari betreffende pestgevallen op Java van 31 Januari tot en met 13 Februari. Afdeeling Malangtwaalf doodelijke gevallen, Toeloengagoeng vier,. Ma- dioen elf, Kediri een geval. Een verstandig woord. Het volgende bericht kwam dezer dagen in verschillende bladen voor In N.-H. worden 'pogingen aange wend om te komen tot de oprichting van een R. K Tuinbouw-ongevallen- verzekering. Op uitnoodiging van het plaatselijk comité der K. S. A. te Grootebroek is aldaar een vergadering gehouden, waarin de zeer eerw. heer J. J. M. Teule, geestelijk adviseur der K. S. A., het punt inleidde en de mogelijkheid betoogde, om te verzekeren op Katho lieken grondslag. Ruim 100 leden zijn reeds toege treden." Onder het hoofdje „Ver gedreven' teekent de Kath. Limb. Koer# hierbij aan „Het bericht doet vreemd aan. „Verzekeren" op katholieken grond slag Waarom, als een kath. tuinmans knecht een ongeluk krijgt, mag hij niet door een protestantsch collega worden geholpen, of, als het een protestant overkomt, waarom mag de katholiek dan niet bijspringen Met de parabel van den Barmhar- tigen Samaritaan klopt dit niet Waar beginselen: religieuze,politieke of sociale, te pas komen, zij men con fessioneel. Zeer wel Doch men make in eeü gemengd land toch geen godsdienstige scheiding in zuiver financieele, economische en technische verhoudingen Als dit systeem voortgang vond, zouden de katholieken zichzelven uit het moderne maatschappelijk leven uitschakelen." Watergebrek in West-Jndië. De buitengewoon hevige droogte, die nu^reeds bijna 2 maanden duurt, heeft allerwegen een nijpend gebrek aan drinkwater doen ontstaan, zelfs in inrichtingen waar de watervoor ziening zeer voldoende moet worden geacht. De mindere* bevolking drinkt water uit allerlei puften, wat de vraag doet rijzen of die putten althans de openbare wel geregeld gecon troleerd worden. Wij betwijfelen dit. Op gezette tijden dient dit onderzoek herhaald te worden, in het belang van de volksgezondheid. En vooral onder de huidige omstandigheden, waar de nood dringt om niet kies keurig te zijn, lijkt onderzoek urgent. Wij vernemen, dat zich reeds eenige gevallen van typhus hebben voorge daan in de stad. (De West.) Een tachtigjarige weduwe, wonende in de Spoorwegstraat te Arnhem, is eergisteravond, by het naar bed gaan, doordat zij met een nachtlampje in aanraking kwam, in brand geraakt. De vrouw, die alleen thuis was, riep om hulp, die door buren werd ver leend. Met ernstige brandwonden is de vrouw in het stedelijk ziekenhuis opgenomen. Men seint uit Ferrol, dat de over stroomingen in Spanje gevolgd zijn door zulk een verschrikkelijke koude dat de wolven door honger uit de bosschen zyn verjaagd en tot in de steden binnendringen. Verscheidene menschen op het land zijn reeds door wolven aangevalen een hunner werd verscheurd. ïr Treurig. In de Adatoshofstraat te Kralingen heeft zich Donderdagavond een ge huwde vrouW,moeder van vijf kin deren, in een aanval van godsdienst waanzin doot worging van het leven beroofd. Een origineel hotel De Parijsche justitie kreeg onlangs voor zich Leo Joseph Montag, kas sier van een der voornaamste hotels in de Champs-Elysóes. De man had een bedrag van 58.000 fres. verduisterd. Maar* dat was het pikante niet van het geval. Wèl, wat de verdediger te vertellen wist aangaande de omstan digheden, welke den man tot het feit hadden gebracht. De oorzaak van deze omstandigheden moest gezocht wor den in het -gastenmilieu, dat het hotel met zijn bezoek placht te vereeren. Perzische vorsten, die voor hun kamer dagelijks 6000 francs betalen, Bour gogne drinken van 150 francs de flesch en de vensterhoekén plegen te gebruiken voor datgene wat be schaafde menschen op een andere plaats plegen te doen. Dito Abessinische grootheden, die zelf hun lamscoteletten in de schitte rendste salons .van het hotel braden. Engelschen met 80 en meer koffers Jonge nietsdoeners en ouwe liefheb bers, voor wien geen gesloten deur meer veilig is en overal aankloppen in de stille hoop gastvrij te zullen worden ontvangen door vrouwen figuren, omwadend door dat penetrant parfum te Paris, wat op zich zelf in den regel al voldoende aan aanwijzing geeft. Amerikanen, die van hun ver achting voor het Fransche lucifers- monopolio blijk geven door hun siga ren met banknoten aan te steken. Exotische vrouwen, die uit Afrika teruggekeerd door salons en coridors een jonge leeuw aan 'n touwtje mee voeren. Dat men in zulk eerf omgeving de kluts wel noodwendig moest kwijt raken, sprak volgens den verdediger als vanzelf. De jury dacht er ongeveer ook zoo over, maar bezegelde haar goede meening toch nog met 2 jaar gevangenisstraf. (Nederland). IJs in de Zuiderzee. Donderdag heeft de motorschipper J. de Jong van Monnikendam met zijn* vaartuig „De Gouwzee" getracht van Monnikendam uit het ijs te breken en is behouden te Marken aangekomen. Het ijs in het Monnikendammergat was nog zoo sterk, dat het personeel meermalen nabij de boot zich daarop begaf om het ijs stuk te hakken. Woensdag bracht de Marker veer schipper C. de Waart nog de post stukken van en naar het eiland over per schaats tot nabij den wal en verder per ijsvlet. Thans is dei verbinding te water hersteld voor stoom- en motor booten. De bootwerker H. K. te Rotterdam wilde gisterenavond in de Havenstraat aldaar op het voorbalcon van een hom voorbijrijdenden bijwagen van lijn 7 der electrische tram springen. Bij het nemen van zijn sprong, botste hij tegen een schutting, die daar voor een ver bouwd wordend huis geplaatst is en raakte tusschen die schutting en den bijwagen beklemd. Ernstig inwendig gekwetst en met eenige gebroken rib ben is de man naar het ziekenhuis vervoerd. Het tabaksstrippen. De „N. Arnh. Crt." doet droeve onthullingen over deze huisindustrie. De arbeiders zelf, vertelt het blad, mannen, vrouwe# en kinderen van eiken leeftijd, zieken en gezonden, verrichten den arbeid. Het onderzoek te Druten had in den zomer plaats, te Wageningen in den winter, daar door werden in Wageningen in de meeste gezinnen ook de mannen en jongens bezig gevonden met strippen. Te Druten zou hetzelfde waargenomen zijn, zoo ook daar in den winter was onderzocht. Soms is het daardoor niet mogelijk uit te make#, wie den huis arbeid leidt, de man of de vrouw, meestal is dit de taak der vrouw en werkt de man een groot deel van den dag buitenshuis. Uit een tabel, opge maakt naar den leeftijd van mannen en vrouwen, hieronder begrepen ge huwden, ongehuwden, weduwnaars en weduwen, verkreeg men 91 ongehuwde mannelijken, 69 gehuwden, 151 ge huwde vrouwelijken, 165 ongehuwde vrouwelijken en 26 weduwen. Mannen in de kracht van het leven en vrou wen in de jaren, dat haar arbeid als huisvrouw en moeder al haar tijd in beslag Zou kunnen nemen, ziet men j voor enkele centen per uur dit een tonige werk verrichten. De armoede dwingt om alle beschikbare krachten aan de tabak te besteden en dus ook de kracht der kleine en zeer kleine kinderen. Er is wel eenige vrees ge komen voor het toezicht van arbeids inspectie en ]politie| maai clandestien wordt nog veel (van schoolgaande kinderen gevergd. Te Druten ver telde een moeder, dat de baas gezegd had, om, als de arbeidsinspectie kwam, maar vol te houden, dat de kinderen niet meer meewerkten. De kinderen zaten met den catechismus bij zich om hier, bij een overval, yverig in te gaan zitten lezen. In een gezin te Wageningen stripten 3 jongens van 8, 9 en 11 jaren de geheele Kerstvacantie van 's morgens 9 tot 12 en van 's mid dags 2 tot 8 uur. Te Druten werd zelfs een kind van 3 jaar bezig gezien, dat zeer vaardig bleek in het strippen. Het hoofd der openbare school in een der betrokken gemeenten verklaarde dan ook, dat aan verscheidene kin deren op school te merken was, dat zij thuis bij het strippen Behulpzaam zijn. „Zij zijn suf en moe, althans hebben zij hun aandacht niet bij het werk, somwijleR gebourt het, dat zoo'n jongen in slaap valt. Mijn onderwijzers zoüien zoo'n jongen wel willen be straffen, maar ik ben daartegen en laat hen slapen. Dat komt zijn ge zondheid ten goede. De kinderen strippen niet alleen né, maar ook vóór en tusschen de schooltijden." Doch ook de- allerkleinsten, die nog niet meestrippen, lijden onder den arbeid van de huisgenooten, vooral van de moeder. Meermalen vinden de onder zoekers des avonds laat kinderen van 3, 4' of 5 jaar heel of half slapende in hun stoel hangen. (Is het niet verschrikkelijk als men aan die arme stumperds denkt?) Een geneesheer, die vele jaren praktizeerde in de ge zinnen van tabaksstrippers, achtte ook voor de oudere kinderen deze huisin dustrie een ramp. Reeds op jeugdigen leeftijd worden de meisjes gezet aan de stripperij. Het is niets dan strippen. Van nuttige dingen leeren komt niets. Wel wordt soms veel geld verdiend, maar,dit wordt in ijdelheid verteerd. Mooie hoedjes en rokjes, welke de aandacht trekken der onnadenkende arbeiders en het gevolg hebben ontij dige en onberaden huwelijken. Ze beginnen een huishouding, maar mis sen alle kennis van de'huishouding. Een goed maal kunnen ze niet klaar maken en wasschen, het lijkt er niet naar. En naaien en stoppen. Houd maar op. (In öen gemeente konden de meisjes bij de zusters der bijzon dere school gratis onderricht krijgen in breien en naaien. Er werd gi gebruik van gemaakt.) Kort na het huwelijk komt er een kind en nog een en nog een. Die worden gebrekkig opgevoed (sterven ze gauw, dan zorgt het begrafenisfonds voor een gelde- lijken troost en blijven ze leven, reeds heel jong worden hun handjes gevuld met striptabak, kinderhanden zijn lenig. Het geld wordt ten slotte in armoe verteerd. Men leeft met den dag. Maar zelden komt een tabaksstrippersfamilie er bovenop, wel dikwijls is het tegen deel het geval. De betrokken genees heer zou het wenschelijk achten, dat het tabaksstrippen als huisindustrie onmiddellijk radicaal werd afgeschaft en "meent dat het gevaar, dat een u vaar, dat een geheele streek van de broodwinning zou worden beroofd, zeer overdreven is voorgesteld. Naar de N. Ct. verneemt zijn reeds sinds eenigen tijd onderhandelingen gaande tusschen het legerbestuur en de gemeente Rotterdam cmtrent het aldaar in garnizoen brengen van een deel onzeT weermacht. KERKNIEUWS. Protestantsche Concentratie. In de Protestant, uitgegeven door de Evangelische Maatschappij, bepleit mr. D. J. van Schaardenburg te Amersfoort nogmaals samentrekking van de Protestantsche vereenigingen hier te landeEvangelische Maatschap pij, Gustaaf Adolf-Vereeniging, Alge- meene Protestantenvereeniging, Chris telijk Hulpbetoon, Unitas en Welstand. Alleen vereenigd zullen zy iets van beteekenis tegèn Rome's wassende in vloed vermogen. Zijn er besturen van die genootschappen die er niet voor te vinden zijn, dan moeten zij omgezet worden. Reeds is er ter bevordering van deze Protestantsche concentratie, gelijk de schrijver'haar noemt, een steun-comité gevormd, waarin de navolgende per sonen zittendr. S. Baart de la Faille, em. pred. te 's-Gravenhage dr. mevr. J. v. d. Bergh v. Eijsinga-Elias te Helmond, lid van het hoofdbestuur der Evang. Mij.; mevr. Besier-Knep- pelhout te Zeist; ds. J, B. du Buy pred. te Bornedr. J. P. Cannegieter, Herv. pred. te Veendam ds. G. J. van Dissel, em. pred. te Stra tum JN. Br.) •i prtff. dr. H. IJ. Groe- newegen 4e Leidde, lid van het hoofd bestuur der Gus. Ad. Vereen.ds. P. Groote, Luth. pred. te Amsterdam mr. W. Th." Grothfe van Scheilach te Utrechtdr. J. H. Gunning J.H.zn., Herv. pred. te Utqecht; ds.JCI. de Holl te Oostwoüd, voorz. Vereen, tot Be vordering van Prot. Belangen, in den ring MedemblikF. Smit Kleine te Doorn; prof. dr. L. Knappert te Lei den, voorz. der Ned. Gust. Ad. Ver. ds. F. G. Lagers, em. Luth. pred. te Amersfoortdr. C. Hille Ris Lambers, Herv. pred. te Jorwerd, lid van het hoofdbestuur der Evang. Mij.; ds. M. Lmdenborn^ Herv. pred. te Angeren, lid van het hoofdbestuur der Alg. Prot. Ver.; ds R. J. van der Meulen, Herv. pred. te Welsum (bij Olst)ds. J. Quast Hzn. te Utrecht, voorz. der Evang. Mij. en der Alg. Prot. Vereen.mr. D. J. van Schaardenburg te Amers foort J. D. Waller te Rijzenburg Driebergen mr. W. J. M. Weersma te Groningen en F. J. Westendorp te Amsterdam. Aanvragen van werknemers op 16 Februari. Volwassenen. 1 kantoorbediende, 1 timmerman, 1 metselaar, 5 opperlieden, 1 stoker, 1 plaatwerker, 1 waschvrouw, 1 banketbakker, 2de bediende, 1 kruideniersbediende, 6 grondwerkers, 4 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 1 werkman zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 kantoorbediende, 1 timmorman, 1 schilder, 1 machinebankwerker, 1 ballenkoker. Leerlingen en jongens. 2 klerken. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 3 pottendraaiers, 1 meubelmaker, 2 koper- en blikslagers,* 1 kleermaker, Halfwp of aankomende. 3 timmerlieden, 1 schilder. 1 meubelmaker. Leerlingen en jongens. 2 meubelmakers, 1 loodgieter, 2 loopjongens. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgens 10 '/a Ulir- Ds. H. VAN I ASSENDELFT. GROOTE KERK. f Lijdenstekst f Voorm. Matth. 26 614. Avonds Matth. 26 1719. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ten GlU ure. Ds. BIJL. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 21 Febr., Ds. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. KLEINE KERK. Woensdagavond 8 uur. Ds. DEUR. Bijbellezing. en j kunnen op *het atelier tégen1 Jlink talari voor vast geplaatst worden. Mevrouw DE JONGE, Kerkstraat Baarn, VRAAGT hiet Mei eene en eene P. G., genegen mede naar Den Haag te gaan.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2