Groote Opruiming 33 in mean.lan.ca.. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel teAmstnrdam beeld dient gevolgd te worden van de Fransche overeenkomst van 1904, waarbij men verklaringen wisselde van wederzijds désintéressement. De behandeling der Bakkerswet. De Alg^tneene Nederlandsche Bond van Arbeiders(sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbeworkingsbedrijt heeft tot de Sociaal-Democratische Kamerfractie het verzoek gericht het belang van do bakkers in het bij zonder te dienen en vooral al hot mogelijke te doen dat de Bakkerswet wet nog voor Paschen behandeld zal worden. De Bond betreurt nl», dat de Bak kerswet als negende punt op de agenda der Kamerwerkzaamheden is geplaatst, waardoor naar de Bond meent, van een behandeling voor Paschen niets zal komen. Het motu proprio. Ten bewijze, dat hief te lande het privilegium fori wel degelijk nog be staat, deelt de heer J. A. H. van den Brink te Breda het volgende mede: „De Bredasche Diocessaan-Synode, gehouden van 20 tot 23 April 1868 in het Groot Seminarie te Hoeven (Noord-Brabant), en waarvan de be palingen nog gelden -stelde hier omtrent vast in hoofdstuk 28 (bldz. 118)„In navolging van do provin ciale Synode van Utrecht (waarvan de bepalingen gelden voor de geheele kerkprovincie Nederland) wordt door ons aan de geestelijken verboden ge tuigenis af te leggen voor den wereld lijken rechter, zonder toestemming van den bisschop. Mocht absoluut de tijd ontbreken om zich eerst tot den bisschop te wenden, dan moeten wij toch zoo spoedig mogelijk van de zaak op de hoogte gesteld worden. Met nog grooter aandrang geven wij dit bevel, zoo onverhoopt een geeste lijke als beklaagde voor den wereld lijken rechter wordt gedagvaard of eene rechterlijke actie (actio judicialis) tegen hem wordt ingesteld." Zooals men zich herinneren zal, verscheen in het jaar, volgende op deze Diocesaan-Synode het decreet, bekend als de constitutio „Apostolicae Sedis", waarin nadere bepalingen, om trent het privilegium fori werden vast- getold-J VRIJDAG 16 FEBRUARI 1912. (Vervolg), v 7. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, den 31 Januari 1912. De Gezondheids-Commissie heeft bij hare missive van 11 Januari 1912 n°. 3 B, waarvan afschrift hierbij is gevoegd, onze aandacht gevestigd op den toestand waarin de woning aan het Jaagpad n°. 13, verkeert. Deze woning heeft een niet beschoten dak, natte en gescheurde muren, slecht pri vaat, zeer slechten zolder, onvoldoen den afvoer van regen- en menagewa ter en geen gelegenheid tot verkrij ging van goed drinkwater, tevens is het zeer laag gelegen en verkeert het in een slechten en vervallen toestand. De Commissie is van meening dat dit perceel (^bewoonbaar is en niet door het aanbrengen van verbeterin gen in bewoonbaren staat kan wor den gebracht, zoodat het onbewoon baar behoort te worden verklaard. Uit het van onzentwege ingestelde onderzoek is ons gebleken dat de toe stand zóó is als door de Gezondheids- Commissie wordt opgegeven. Ons mot hare zienswijze vereenigende hebben wij de eer Uwe vergadering voor te stellen het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Gouda, Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 31 Januari 1912 no, 12; Overwegende, dat de woning aan het Jaagpad no. 13, kadastraal bekend in sectie A no. 3571 ter bewoning ongeschikt is en niet door het aan brengen van verbeteringen in bewoon baren staat kan worden gebracht; Gelezen het advies van de Gezond heids-Commissie dd. 11 Januari 1912 no. 3 B Gezien Art. 18 der Woningwet; Heeft besloten De bovenbedoelde woning aan het Jaagpad no. 13 onbewoonbaar te ver klaren met last tot ontruiming daar van binnen zes maanden te rekenen van don dag, waarop de tijd tot voor ziening zal zijn verstreken of het be sluit tot onbewoonbaarverklaring zal zijn gehandhaafd. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. 8. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, 31 Januari 1912. Zooals uit het hierbij overgelegd schrijven blijkt, wenschen de gezamen lijke eigenaars van de perceelen gele gen aan délf openbaren weg genaamd „Onder de Boompjes", hun eigendoms recht op een gedeelte van dien weg kosteloos af te staan aan de Gemeente. Het bedoelde gedeelte betreft de reeds bestrate strook grond langs de huizen, over eene lengte van 150 Meter breed ongeveer 1 M. en over eene lengte van 150 Meter breed ongeveer 2 M. De adressanten zijn tot dit aanbod gekomen naar aanleiding van het in uwe vergadering van den 19 Januari jl. bereids aangenomen voorstel van ons College tot het van gemeentewege over een gedeelte der breedte bestra ten van den meergenoemden weg. Zij meenen, dat deze medewerking hunnerzijds tengevolge zal hebben dat, de weg over zijne geheele breedte door de Gemeente in orde zal worden ge bracht, zoo mogelijk tot aan de brug van het watergemaal van den Oost polder. Alvorenp Uwe Vergadering met be trekking "tot deze zaak van advies te dienen stelden wij het schrijven der belanghebbende ei^jaars in handen van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken, welke Commissie ons bij haar mede hierne vens gevoegd rapport mededeelt, dat zij na lezing van het schrijven der eigenaars zich heeft afgevraagd of de verklaring van dezen dat zij willen medewerken tot het algeheel in orde maken van den weg, wel ernstig ge meend kan zijn, daar er allerlei voor behoud wordt gemaakt, waarvan bij vroegere overdracht van gedeelten van openbare wegen aan de Gemeente nimmer sprake is geweest. De adressanten bedingen namelijk: dat de boom©1* aan de Oostzijde van den weg daar behouden zullen blijven en zoo noodig door anderen vervan gen worden dat voor de stoeptrede vóór een der perceelen liggende de bij belastingverordening bepaalde retribu tie niet geheven zal worden en voorts, dat de kosten op de voorgestelde transactie vallende voor rekening van de Gemeente zullen zijn. Ons College deelt het gevoelen van de meergenoemde Commissie dat op deze bedingen niet kan worden inge gaan, daargelaten nog de vraag of de naleving van de voorwaarde in zake het behouden van boomen langs de Oostzijde van den weg dftder alle om standigheden mogelijk z;il blyken. Wij zijn dan ook geheel de mee ning toegedaan van de Commissie, dat het belang van deze eigenaars bij eene goede bestrating ook langs hunne perceelen zoo duidelijk in het oog springt en voor hen zoo overwegend moet zijn, dat zij van elk beding hun nerzijds behooren af te zien. Ons College heeft ip overeenstem ming met het voorgaandede e^r U in overweging te geven te besluiten: dat aan de adressanten zal worden medegedeeld, dat de Gemeente bereid is den eige'ndom van de hun toebe- hoorende strooken grond van den weg genaamd „Onder de Boompjes" over te nemen, doch onder geen andere voorwaarde dan dat zij dezen grond zal onderhouden als openbaren weg, zullende de kosten aan de eigendoms overdracht verbonden voor rekening van adressanten komen. Aan den Raad der Gemeente Gouda. 9. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, 31 Januari 1912. Het Bestuur der Vrije School op Gereformeerden grondslag aan de Kei zerstraat alhier zou gaarne het recht van uitgang en overpad verkrijgen op de gerioleerde zijl der Gemeente gelegen aan de achterzijde van de School en wel ten behoeve van een nooduitgang voor dit gebouw. Wij stelden het hierop betrekking hebbend verzoek om bericht en raad in handen der Commissio van bijstand in het beheer der gemeente-werken. Haar rapport dd. 30 Januari j.l. N°. 178 gaat hierbij, evenals dat van den Ge meente-Bouwmeester. Ons College deelt de meening der Commissie dat de genoemde school dringend behoefte heeft aan een nood uitgang. Het schijnt niet mogelijk dezen op andere wyze aan te brengen. Wij hebben ons daarom gewend tot den heer J. Simonis alhier, die het gedeelte der zijl, waarop het recht van uitgang en overpad wordt gevraagd, in huur heeft. Deze verklaart ons geen bezwaar daartegen te hebben mits de uitgang alleen in geval van nood gebruikt zal worden. Deze voor waarde is zeer billijk, zoodat het Be stuur der school de naleving daarvan zooveel mogelijk behoort te waarbor gen. De heer Simonis vèrzekerde ons verder te zullen zorgen dat de toegang tot zijn erf steeds vrij is. Onder deze omstandigheden vindt Ons College volle vrijheid uwe verga dering voor te stellen het Bestuur der Vrije School op Gereformeerden grondslag ten behoeve van het school gebouw aan de Keizerstraat, Kada strale Sectie D n°. 2180, het recht van uitgang en overpad te verleenen op de achter dat gebouw gelegen gerio leerde zijl Sectie D n°. 401, ingaande 1 Maart a.s., tegen betaling van een jaarlijksche recognitie van f 0.50, en voorts op de door ons nader te stellen voorwaarden. Aan den Raad der Gemeente Gouda. 10. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, 31 Januari 1912. Bij ons voorstel d.d. 12 December 1911, n°. 131, merkten wij op voor nemens' te zijn, heeren Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland nog maals Vergunning te verzoeken om ook tusschen de Hanepraai en de Haastrechtsche brug boomen te doen rooien en in hunne plaats gezonde jonge boomen te doen planten. Wij .kunnen .Uwe Vergadering nu mededeelen, dat aan dit voornemen uitvoering is gegeven en dat Rijnland, blijkens het hiernevens overgelegd schrijven d.d. 17 Januari j.l. n°. 18/110, alsnog vergunning verleent tot (het planten van jonge, gezonde liepen a. op of langs de binnendijkskruin van den Goejanverwellendijk tusschen de Haastrechtsche brug en den afrit naar den Fluweelensingel, b. aan weers zijden van dien afrit eu c. langs het gedeelte van den dijk tusschen dien afrit en de meest oostelijk aan den dijk gelegen woning, behoorende bij Rijnland's stoomgemaal, doch aldaar uitsluitend in het binnenbeloop van den dijk. Naar aanleiding van het voorgaande hebben wij de eer Uwe Vergadering voor te stellen ons College te machti gen tot het op stam ter rooiïng ver- koopen van de boomen staande op den IJseldijk tusschen de Hanopraai- sluis en de Haastrechtsche brug en tot het in hunne plaats planten van nieuwe boomen, zooals in de vergun ning van Rijnland is omschroven. Aan den Raad der gemeente Gouda. 11. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, den 13 Januari 1912. De hoer W. L. Immink, bloemist alhier, eigenaar van de perceelen kadastraal bekfuid in .Sectie E num mers 1615, 1673, 2228, 2345 en 2227, heeft het voornemen opgevat die per ceelen als bouwgrond te verkoopen. Zij worden ingesloten door de Leth- maetstraat, de Prins Hendrikstraat, de Bockenbergstraat en de in het ver lengde van het water genaamd Malle- gatswei gelegen wetering. De voornoemde eigenaar vraagt nu ons College de bedingen te mogen vernemen onder welke de bebouwing van den grond in verband met den volgens het Uitbreidingsplan vereischt wordenden aanlëg van nieuwe en ver breeding van bestaande wegen, kan worden toegestaan. Na gehouden overleg met de Com missie van bijstand in het beheer der gemeente-werken, hebben wij de eer uwe Vergadering onder overlegging van het rapport der genoemde Com missie en dat van den Gemeente-Bouw meester als ons gevoelen mede te deelen, dat de uitvoering van het bovenaangeduide bouwplan op de vol gende voorwaarden kan worden ver gund 1°. alvorens met bouwen zal worden begonnen zullen kosteloos en om niet in eigendom en beheer aan de Ge meente worden overgedragen: het gedeelte van de perceelen Sectie E nummers 2227 en 1616, dat bijTiet Uitbreidingsplan is aangewezen voor don aanleg van wegen ertz.het perceel water (wetering) nummer 1673, ge legen ten zuidwesten van den te be bouwen grond, en een strook thans sloot ter breedte van de sloot doch in geen geval minder dan 2 M., aan de noordwostzijde van het perceel nummer 2227, zoover als dat perceel zich achter de huizen van de Bocken bergstraat en het verlengde daarvan uitstrekt, dus van de Prins Hendrik straat af tot aan de wetering ten zuid westen van het bouwblok 2°. dat volgéns een nader door of van wege ons College aan te geven rooilijn langs de voornoemde sloot ten onzen genoegen eene schoeiing zal worden aangebracht en steeds onder houden, zoolang als de sloot niet ge dempt is, en dat, zoo de Gemeente tot het dempen en rioleeren van deze sloot mocht overgaan, de aangrenzende eigenaars verplicht zullen zijn tot het maken en onderhouden van de noodige afsluitingen van hunne perceelen, ten genoegen van ons College 3°. dat langs het over te dragen gedeelte wetering nummer 1673 vol gens nader aan te geven rooilijn even eens eene schoeiing zal worden ge plaatst en wel van damwand en be- tonstukken, zooals het geval is met de schoeiing aan het zuidwestelijk eind van de Snoystraat 4°. dat de sloot langs de Leth- maetstraat geheel wordt gedempt en volgens aanwijzing gerioleerd met eivormige betonriolen inwendig groot 30 X 45 c.M., waaronder een vloer plank zwaar 0.04 X 0.28 M. met de noodige kespen op de struiknaden, welke demping en rioleering zullen mogen plaats hebben naar gelang er huizen worden gebouwd, doch in elk geval vóór de bewoning daarvan moeten geschieden de hier te stichten woningen zullen kosteloos uitgang hebben op de Lethmaetstraat 5°. dat de 15 M. breede dwars straat tusschen Lethmaetstraat en Bockenbergstraat volgens onze aan wijzing zal worden gerioleerd met eivormige betonriolen, inwendig groot 0.80 X 1-20 M., op een paalfundeering, met reinigingsputten. (Zie bestek n°. 24, dienst 1909, betreffende het dem pen en rioleeren van de Derde K*de) 6°. dat de 7 M. breede straat langs de weteringten zuidwesten van het bouwblok, de vereischte 3 M. ver breeding van de Lethmaetstraat en dé sdb 5° bedoelde 15 M. breede dwarsstraat zullen worden bestraat met eerste soort Waalklinkers, ineen ^and- bed ter dikte van minstens 10 cM., met goede tonrondte en op onder- lingen afstand van 25 M. regelmatig gestelde straatkolken, groot model, met dien verstande dat op iederen hoek van iedere straat een kolk wordt gesteld deze kolken mof: buisleiding van beton inwendig 15 X 22^2 cM aan te sluiten op voornoemde riolen voorts bij iedere straatkolk te metselen 2 putjes vati harden IJselondersteen en verder als omschreven is in het meerbedoelde bestek no. 24, 3de Kade. 7°. dat de sloot achter de huizon van de Bockenbergstraat en het ver lengde daarvan (zie sub 1° en 2°), zoo dra ons College zulks noodig zal oor- deelen zal worden gedempt en ge rioleerd, zullende de heer Immink voor zijn aandeel, als tegemoetkoming in de hieruit voor de Gemeente voort vloeiende kosten, bij voorbaat eene som van f 3000.— in de gemoentekas storten en wel uiterlijk vóór dat er tien van de op de percéelon te bouwen huizen zullen zijn bewoond of mogen worden bewoond 8°. dat de' afvoer der faecaliën en van het ménagewater afkomstig uit de te stichten woningen, zal mogen geschieden op de sloot gelegen aan de noord westzijde van het perceel num mer 2227, alzoo aan de zijde van de Bockenbergstraat 9°. dat ingeval van geheelen of gedeeltelijken verkoop van de in het bouwblok begrepen perceelen aan der den de verplichtingen volgens deze vergunning den tegen woordigen eige naar opgelegd, bij eene in de open bare registers over te schrijven akte als servituut of erfdienstbaarheid op het verkochte zullen worden geves- tigd 10°. dat voor zoover van deze ver gunning geen volledig gebruik zal zijn gemaakt, de Gemeente zich het recht voorbehoudt haar bij iedere herziening van het Uitbreidingsplan in te trekken of te wijzigen. Indien uwe Vergadering de gestelde voorwaarden, al of niet gewijzigd, kan goedkeuren, stellen wij U voor den heer Immink de vereischte ver gunning te verleenen. Aan den Raad der gemeente Gouda. (Wordt vervolgd.) Volgens „De Tel." heeft de hoofd commissaris van politie te Amsterdam een dienstorder voor de afd. recherche uitgevaardigd, waarbij verboden wordt dat rechercheurs zich voor geïllus treerde bladen laten kieken. De zaak is, dat in een geïllustreerd periodiek rechercheurs in actie waren afgebeeld, en nu is de hoofdcommis saris van oordeel, dat de groote be kendheid, die deze politieambtenaren daardoor verkrijgen, tegen het belang van den dienst is. Zedemisdrijven. Te Siddeburen (Gr.) zijn gevangen genomen en ter beschikking van de Justitie gesteld de 19-jarige W. H. en de 15-jarige P. M., beiden boeren knechten, verdacht van misdrijf tegen de zeden. Gevaarlijk speelgoed. De 18-jarige zoon van den heer J. Zomermaand te Drouwenermond was bezig een oud geweer te probeeren. Het schot ging niet af en daarom be proefde hij het eens op e3n andére manier, met het gevolg dat hij de volle lading in het hoofd kreeg en onmid dellijk dood was. Tuinbouwschool te Lisse. Onder groote belangstelling werd Zaterdagmiddag te Lisse de rijkstuin- bouwwinterschool voor het bollendis- trict geopend, waarbij o a. tegenwoor dig waren de directeur-generaal de heer Van Hoek, de directeur van den landbouw dr. Van der Zande. Te half twee begaf men zich naar het nieuwe schoolgebouw, dat onge veer 5 minuten van de kom van het dorp gelegen is enzoowel uit- als in wendig een aangenamen indruk maakt, De burgemoester hield een toespraak, waarin hij de aanwezigen en in het bijzonder de vertegenwoordigers der Regeprinj* en der Provincie welkom heette. De school werd daarna met oen toespraak van den directeur van den Landbouw, den heer Hoek, geopend, waarna de heer Krelage uit Haarlem nog enkele woorden sprak. Naar het Hbld. verneemt, zal de af gebrande loods E. aan de IJkade te Amsterdam, zoo spoedig mogelijk wor den herbouwd. Er zijn reeds stappen gedaan om te bevorderen, dat de nieu we loods reeds binnen vijf maanden in gebruik kan worden genomen. Spoorloos verdwenen. Te Nieuwersluis wordt sedert Maan dagmiddag de le-luitenant bij de militaire wielrijders-compagnie, R. ver mist. Hij is verdwenen, zonder eenig spoor achter te laten. (Tel.) Dat in sommige binnenwateren nog werkelijke vischo ver vloed bestaat, blijkt uit een bericht van de Opr. Steenw. Ct., meldend, dat onlangs door visschers in één trek met de zegen op het Giethoornsche Meer circa 3000 pond blei gevangen werd. Een 48-jarige Duitscher, de koop man B., die gisteren te Rotterdam was gearriveerd om per ss. Noordamnaar Amerika te vertrekken, is op den Visschersdijk in een roofnest verzeild geraakt, waar men hem een bedrag van 140 dollar en 150 kronen afhan dig maakte. Een echtpaar, wonende in de aan grenzende Schrijnwerkerssteeg, is als verdacht van dezen diefstal in verze kerde bewaring gesteld. GOUDA, 19 Februari 1912. Rotterdam garnizoenstad. Het moet in het voornemen liggen om, wanneer Rotterdam een garnizoen zal hebben gekregen, de garnizoenen te Delft en te Gouda op te heffen. Het wil ons voorkomen dat de lo- caliseering der militie van de verwe zenlijking dezer plannen slechts voor deel kan genieten. Rotterdam levert ongeveer een tiende deel van het jaar lij ksch militiecontingent, geen enkele loteling echter vervult in die stad zijn militieplioht. Een voornaam punt zal^ natuurlijk zijn de vraag, of Rotterdam geschikt oefenterrein voor het garnizoen zal kunnen beschikbaar stellen. Men ver- gete daarbij echter niet dat dit terrein behoudens dan een ruimte van be scheiden afmetingen voor détail-oefe ningen niet onmiddellijk aan de bebouwde kom der gemeente behqeft te grènzen of daarin behoeft te liggen. Ligging op eenigen afstand kan bezien uit het oogpunt van marsch- vaardigheid zelfs een voordeel wor den geacht. Gouda en Delft missen, naar men weet, behoorlijk oefenterrein. N.Ct. Voor den Goudschen Voetbal Bond hield Zaterdagavond de heer J. W. Kips, bestuurslid van den N. V. B., in de Soc. „de Róunie", een lezing over: de maatschappelijke waarde van de sport. Voor een betrekkelijk klein aantal bezoekers, meest voetballers, opende de heer B. Sibbes, voorzitter van den G. V. B., de vergadering met een inleidend woord, waarna de heer Kips zijn lezing aanving. Was men vroeger van meening, dat de sport een niet-onaardig tijdverdrijf voor jongeren, een tijdverspilling voor ouderen was, langzamerhand komt men van dat idee terug en gaat men meer spreken van het nut van de sport. Spr. scheidt hier af de gymnastiek en de sport, als twee elementen, die samen moeten gaan voor de lichame lijke ontwikkeling. gymnastiek, ongetwijfeld ouder dan de sport en een geijkt element, heeft echter niet dat animeerende, eischt niet die vrije beweging als de sport. Wat is eigenlijk sport vraagt spr. Sport is vrije, lichamelijke ontwikke ling in de openlucht, beoefend om de wille van haar zelf. Vandaay dat men schakengeen sport kan noemen al is het als hersenontwikkeling zeer goed ont wikkeling in de openlucht, on^dat échte sportliefhebbers .b.v. zwemmen in overdekte bassins, niet beschouwen als de ware zwemsportom der wille van haar, omdat sport als beroep geen sport is en veerlieden of vlet- roeiers bijv. nooit sportmen zijn (wel kunnen zijn). Bovenstaand gaf spre ker als een juiste definitie van de sport. De heer Kips hield daarna een ver handeling van de verschillende soorten van spel, als gymnastiek, voetbal, korfbal, hockey, kolven, golf enz. enz. Zooals gezegd is gymnastiek het oudst en totaal ingeburgerd de Staat heeft dit reeds op de scholen ingesteld en het onderwijs daarin wordt gesubsi dieerd. Veel later kwam eerst de sportsinds 35 jaar wordt deze ook hier beoefend en zijn er verschillend' vereenigingen opgericht. Wel was veel tegenstand van de zijde de? ouders, omdat het h. i. de studie on dermijnde. Doch in Engeland, dat toch de bakermat van de sport wel is, staat daar dan de opvoeding en studie op lager peil Immers, neen. Ook aan de gevaren van de sport, zoo dikwijls aangehaald door de tegen standers, wijdt spr. zijn aandacht. Dat een gezonde geest in een ge zond lichaam moet huizen, wordt nog zoo weinig gevoeld in de onderwijs wereld. Echter haalde spr. een uit spraak aan van dhr. Ten Hagen, leeraar te Haarlem, waaruit bleek, dat de sport z. i. geen schade doet aan de studie en de psysiek sterksten de beste leer lingen waren. Ook ziet men dit in op kostscholen, militaire opleidingen en opvoedingsgestichten, van welks direc teuren spr. verschillende oordeolen aanhaalde. Wel spreken sommigen van de overdrijving, doch is dat geen be- dat de jongens te veel aan zichzelf overgelaten worden. Spreker, gaf als zijn meening te kennen, dat sportbe oefening en school kan en moét sa mengaan. Op de laatste algemeene vergadering van den Ned. Bond van Leeraren bij het M. 0. werd een com missie benoemd tot bestudeering van dit vraagstuk en zal het rapport van deze commissie eerstdaags wel verschij nen. De heer Kips noemde verder de voordeel en aan de sport verbonden bijv. worden tucht, verdraagzaamheid enz. bevorderd, evenals het vereeni- ginsleven voor de jongelui, wat spr. nog zoo kwaad niet noemde. Ook vereenigingen als deTuchtunie, Volks weerbaarheid enz. raden de sport aan als bevorderende de weerbaarheid van het volk, wat volgens spr. niet als hoofddoel mocht beschouwd worden. Ook de criminaliteit en 't drakmisbruik neemt door de sport af, blijkens een statistiek van den commissaris van politie van Rotterdam een daling, op Zondag alleen reeds, constateorend van 22 in de twee jaar. Verschillende paedagogen verklaarden zich voor de sport. Het verheugde spr., dat vele ge meenten en particulieren sportterreinen stichten of subsidieerden. Jammer echter vond hij het dat waar reeds zoovelen meewerkten, de tegenwoor dige rogeering nu naar de dit jaat te Stockholm te houden Olympische Spelen niemand afvaardigt of er heen laat zenden. Ten slotte gaf spr. nog een beeld van het werken der N. V. B., éérst opgericht in 1879 door dhr. Mulió ook als athletiekbond, thans uitsluitend het voetbal behartigend, waarbij thans 116 vereenigingen en 'n20-talplaatsel. en gewestel. bonden aangesloten waren. Daar niemand gebruik maakte van de gelegenheid tot vragen te stellen, sloot de voorzitter onder dankzegging aan den heer Kips de vergadering. Jammer was het dat niet meer niet- voetballers en ouders aanwezig waren ongetwijfeld had de lezing meer succes gehad dan nu. „Trouw aan Oranje" Zaterdagavond gaf de Onderofficiers Vereeniging „Trouw aan Oranje" een uitvoering in de zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoegen". Er was voor dezen eersten feest avond dezer vereeniging een zeer af wisselend programma samengesteld, bestaande uit muziek, voordrachten, schermen en tooneel, terwijl aan het\ slot een apotheose werd gegeven die een stormachtig gejuich-deed opgaan in de overvolle zaal. De verschillende orkestnummers brachten door hunne jolige wijsjes een vrolijke stemming onder de talrijke aanwezigen en de voordrachten die door deze amateurs werden gehouden vielen, naar het applaus te oordeelen, bijzonder in den smaak. Aan het gedeelte schermen was ook de noodige zprg besteed, het carré korte stok vooral was zeer correct. Voor de pauze werd opgevoerd het kluchtspel „Een wetenschappelijke bij eenkomst". Dat was een vermakelijk stuk dat heel wat lachers kreeg, zoo wel om de typeering der professoren, als wel door de wijze waarop door den hooggeleerden heer Diepdonker en door zijn huisknecht Willem hunne rollen werden gespeeld. Daarna werd gegeven de drama tische anecdote in één bedrijf getiteld üakompian Dagatiweer. Ook dat stukje was aardig. We hebben alleen mede lijden mot den kastelijn Slinger, die tien minuten lang voor zijn klok zit- 'tend, maar voortdurend wanneer de slinger heen en weer gaat moet zeggen „dakompian dagaatieweer" en dan met de noodige armzwaaien daarbij en dat alles om een wedden schap om twee rijksdaalders, die boven dien nog zijn neus voorbijgaan, en die oorzaak zijn dat zijn heele hebbenen houden wordt weggehaald. Wat het spel aangaat, Slinger was goed. Bij den aanvang van de uitvoering was door den voorzitter den heer A. Bax een enkel woord gesproken, later werd door den heer Joh. van Buuren de aandacht gevestigd op het door deze vereeniging ook nagestreefde doel bestrijding der tuberculose steun, aan sanatoria om collega's die door die vreeselijko ziekte zijn aangetast en niet in staat zijn een doelmatige ver pleging zelf te bekostigen, daarin te gemoet to komen. Bloemen werden daarna dopr jonge dames ten verkoop aapgeboden en de opbrengst daarvan bedroog f 27. In In een geestige speech betuigde de luitönant-kolonol, de heer Hendriksz zijn ingenomenheid met deze vereeni ging, die de kameraadschap bevordert en tegelijk steun verleertfc aan de lijdende menschheid. De Apatheoso was goed bedacht. De voorstelling was Het koninklijke Echtpaar, geflankeerd aan do eene zijde door de Nederlandsche Maagd Biet vlag en schild on aan de andere zijde door do Vredesengel, en boven het Kon. Echtpaar verhief zich de oude Oranjevorst, die zijne handen zegenend uitstrekte. Tér weerszijden van het geheel stonden militairen ge schaard, het geweer in de hand, en mannen en vrouwenstemmen zongen 't Oranje Huis, blijven wij steeds trouw Dan zullen wij behouden, de drie kleur rood-wit-blauw. Onder de verschillende lichteffecten was het waarlijk een mooje, treffende groep. Met het oog op het late uur moesten nog eenige nummers wofden uitge steld, en zouden die tijdens het bal worden uitgevoerd. Er is veel gedanst en het zal wel laat geworden zijn. Bij de heden te 's Graven hage ge- honden examens nuttige handwerken slaagden de dames C. Bokhoven en A. Borrie, alhier en F. de Bruin en J. de Bruin te Boskoop. In café „Vrede Best" alhier werd de zuidelijke competitie in de tweede afdeeling voortgezet tusschen „Excel sior", van Waddinxven. „Constant II", en „D. I. O". Waddinxveen. Constant II. J. C. Breedijk 0 J. de Jong 2 2. A. v. Eeuwen 0 J. v. Blankenst. 2 3. H. den Boon 1 Chr. v. d. Spek 1 4. Alb. Tol 1 J. v. d. Broek 1 5. M. de Rooy 0 K. Kooyman 2 6. P. v. Eeuwen 1 P. Gielen 1 7. N. de Jong 2 G. B., Pas 0 8. H. v. d. Weerdt 0 J. J. Maas 2 9. J5? H.*Mullcr 1 J. Lindeman 1 10. A. v. d. Bijl 0 S. Sanders 4, 2 Tot. Waddingsv. 6 Tot. Constant 14 Een mooie overwinning voor „Con stant". In den namiddag speelden „D. I. 0. II" tegen Waddinxveen met onder- staanden uitslag Den Haag Waddinxveen. 1. P. v. Leeuwen 0 E. J. de Jong. 2 2. J. Ossendrijver 0 E. Breedijk 2 3. P. Schaaf 2 A. v. Eeuwen 0 4. M. J. J. ^-axts 1 H. den Boon 1 5. C. P. Frederiks 0 Alb. Tol 2 G. J. Barbier 0 M. de Rooy 2 7. (Niet öpgek.) 0 P. v. Eeuwen 2 8. J. Schumacher 1 N. de Jong 1 9. J. Hartsveld 0 H. v. d. Weerd 2 10. G. Hartveld 2 A. H. Muller 0 Tot. „D. I. O." 6 Tot. Exc. 14 Door de politie alhier is gisteren avond proces-verb aal opgemaakt tegen zekere B. wegens beleediging van een ambtenaar en tegen zekere S. wegens het verhinderen van eep ambtenaar, in functiè tot het uitoefenen van zijn» plicht. Reeuwijk. Gemeenteraadsvergade ring van 14 Februari voorm. 11 uur. Voorzitter de heer F. H. Bglaeus Brack, burgemeester. Aanwezig alle leden, Behandeld wordt de aanvraag door den bouw-inspecteur om verhooging van salaris. Het voorstel tot verhoo ging wordt verworpen met algemeene stemmen uitgezonderd de heer Ver meulen, die voor verhooging stemde. Aan de orde is thans de aanvraag van den gemeente-veldwachter v. d. Weel, om de toelage voor woninghuur te verhoogen tot een bedrag van f 2.50 per week. Burgem. en Weth. stellen voor geen toelage vrije woning meer te verstrekken, doch het voor vroeger genomen besluit zoodanig te wijzigen, dat v. d. Wöel f2 per week woYdt toegestaan voor woninghuur. Het voor stel van Burgem. en Weth. wordt aangenomen. Het kohier van den hoofdelijken omslag 1912 is vastgesteld op f 56£K).20 De heer Vermeulen vraagt bij de rondvrahg te Willen overweghn of het niet moer practisch zou zijn de te bou wen woningen in de afdeeling Sluip wijk, op den,gemeentetuin te plaatsen. De voorzitter zegt, dat om verschil lende redenen hiervan geen sprake kan zijn. Stolwijk. Te 's-Gravenhage slaagde Zaterdag voor het examen Nuttige Handwerken mej. H. Bezemer, alhier. AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN. Gehouden door Notaris N. F. Cambier van Nooten. Hoerenhuis, Fluweelen Singel No. 101 kooper de heer J. J. Peetors te Gouda voor f 3590. Huis met Bovenwoning, a/d. Peper straat Nos. 56 en 58 provisioneel kooper de heer P. C. W. Begeer te Gouda voor f 3700. Winkelhuis, Doelenstraat No. 1 pro visioneel kooper de heer 'P. den Hertog te Gouda vóór f 1685.-J- Tapperij, Doelenstraat No. 23 kooper de hqgr J. J. Peet'órs te Gouda voor f 1750. Huis, Houtmansplantsoen 23 provisio neel kooper de heer H. J. Lugthart te Gouda voor f 1380. Huis, Prins Ilondrikstr|ftt 81 provisio neel kooper de heer ,A- Fokkers te Gouda voor f II35.-7- Twee Huizen met Tuin, a/d. Eerste Kade Nos. 4 en 5 kooper de hoer C. Teekens te Gouda ,voor f 1340.—; •Huis, Singelstraat No. 6 kooper de heer P. den Hertog te Gouda voor f 1190.— Huis, Baanstraat No. 28 kooper de heer B. Swanenburg te Gouda voor f 210.— 1.48.90 H. A. Hooiland, onder Moor drecht, provisioneel kooper de heer P. de Jong aldaar voor f 2400. Voetbal. De aangekondigde wedstrijd Olym- pia IG. V. Bondselftal had gisteren op het Sportterrein plaats. Zeer veel publiek was opgekomen om dezen wedstrijd bij te wonen. Olympia ver schijnt met tamelijk wat invallers, zoodat het niet meer Olympia I doch meer een Olympia-combinatie was. Het Bondselftal verschijntin zwart-gele jersey's met één reserve. Na den aftrap blijken vrij wel beide elftallen tegen elkaar op «te wegen, dan eens is de Olympia-keeper in actie, dan weer de zwart-gele. Geen der pprtjjen kan ech ter een voorsprong nemen, tot einde lijk de middenvoor der bondsmenschen blauw-wit's keeper weet te verschalken, naar veler meening uiteen buitenspel positie. Even later hebt Olympia's voorback naar Hennuin. en voor mep er erg in heeft is de stand gelijk. Na de rust is het weer een zelfde spel, met steeds wisselende kansen. Thans is het de Olympia-comb., die uit goed opbrengen het eerst scoort, even later door de K. F. C.-midden- voor gelijk gemaakt. Met dezen stand, 22, eindigt-de wedstrijd. De Olympia-comb. heeft zich zeer goed gehouden. Het Bondselftal is vrij goed opgesteld, hoewel m. i. eenige verandering misschien wel te wenschen was. Was het niet te veel een com binatie van T. O. P. en K. F. C. De voorhoede mist soms het vaste schot, terwijl de' achterhoede op zich zelf goed werkt, doch wel te passeeren is. Een goed nazien door commissie is m. i. Avel aan te bevelen. Het publiek, in groote getale opge komen, was vrij luidruchtig, vooral sommige clubgenooten, die wel eens hatelijk en onbeleefd tegenover de en wa^en alsof het machines zijn die nooit weigeren. Dit is nu juist geen verheffing van de sportI Voor den G. V. B. speelde aan den Rotterdamschen dijk Volksw. Gouda legen Haastrecht met een 32-over- winning voor Volksw^ Gouda. V.F.C.Hermos 20 R.V.C Voorwaarts 22. Voor a.s. Zondag zal in den Goud- schon Voetbalbond o. a. worden ge speeld K.F.C.Excelsior te Woerden, en Olympia IID.V.S. alhier. Korfbal. Amicitia spaelde gisteren te Boskoop tegen A. L. O. uit dén Haag. Amici tia schijnt niet moer op dreef te komen in dit seizoen. De Hagenaars hadden gemakkelijk werk, namen de leiding en behielden deze tot. rust inging met, 3—0. Zij spelen zeer fortuinlijk, haar gemak, overtuigd van de over winning. Het vak KromhoutMaas was voor Am. zeer goed en bood flink tegenstand. A. L. O. vergrootte ge regeld den voorsprong, terwijl Am. slechts eenmaal kans had den Haag schen korf te vinden. Einde werd ge floten mot een onjewonen stand voor de le kl. 14—1 Militaire aviatiek. Berlijn, 17 Febr. De bladen berich ten dat de minister van oorlog dertig vliegmachines heeft besteld to leveren a.s. Mei. Onderzeeër. Portsmouth, 17 Febr. De onderzeeër A 3 bevindt zich precies in de positie waarin het zich bevond op den dag van de catastrophe. Do reddingsdienst kan niet werken omdat do hijschmid- dolen niet aanwezig/zijn. De Parijsche gemeenteraadsleden. Petersburg, 17 Febr. De keizer hoeft tie delegatie van de Parijsche gemeen teraadsleden in audiëntie fontvangen. Hedenavond is deze delegatie weer huiswaarts gekeerd. Do bevolking be reidde hen oen warme ovatie aan het station. Terug naar oude tijden. Luitenant Balbini van het 32e Ita- liaanscho infanterie regiment, heeft oen stalen schild uitgevonden, dat zeer sterk is en zeer hcht en dat de kogels niet kunnen doordringen en dat de schutters beschutton ook bij een bajo net aanval. Het schild is 36 bij 40 c.M. j^Proeven gaven goede resultaten. Generaal Caneva. Pripolis, 18 Febr. Generaal Oaneva is hedenmorgen alhier aangekomen. Aardstorting. Berlijn, /9 Febr. In de Pyreneeën zijn bij Tuy Morens door oen aard storting 150 arbeiders in een tunnel ingesloten. Golukkig zijn enkele lucht- openingen vrij gebleven zoodat men hen zuurstof kon toevoeren, totdat allen konden worden gered. Berlijn, 19 Febr. Een der daders van den moord in de Alte Jakob- strasse is hoogstwaarschijnlijk gepakt. Althans men heeft te Zittau eon man gearresteerd, die horloges verkocht van deftBerlijnsche Juwelierszaak af- Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor lsto kw. 41, 2e 37 en 3e 31 cent per half kilo. Vette Kalveren redelijke aanvoer, lste kw. 32, 2e 28, 3e 25 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 29, 2e kw. 27,\3e kw. 24 cent per half kilo. Schapen en Lammeren redelijke aan voert Handel ipr' vet Vee,* tra Ag lager in prijs, vette Kalveren prijshoudend, vette Varkens stug, lager in prijs, Schapen en Lammeren prijshoudend. van Wintermantels, - Costumes, Blousen.Jupes, Jupons, Robes en Japons to tien alsmede PeiiTKHIJEll van de goedkoopste tot de boste soorten en scherp concurreerende prijzen. t Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.4 te Nice, laagste stand 741.7 te Vallpntia. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken met regen, latep opklarend, zelfde tempe ratuur. VAN DEN 19 FEBR. 1912. Staatsleeningen l°"ü' Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 82B/ Öoatenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 9013/,\ Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 649/J6 Russische Obl. 1906 6 pet. 100 ld. Obl. (Gr- Russische t Spw.mij.) 1898 4 pet. 88'/, id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 93 7- ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 89 7a Japan. Obl. 1899 4 pet. 87 Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 477/i6 Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. 1047a d. Obl. 1889 4 pet. 867, Venezuela DiplSchuld 1905 3 pet. 587, Batik- en Crediet-Iustel- lingen. Ned. Bankaandeelen 211 Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. 517,6 Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 7172 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 257* U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 5972 Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. 217 7: Jav. Cultuur Mij. Aand. 312 Nod. Handel-Mij. C.v.A 188'/, Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 65 RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. 450 Great Cobar Aand. 627; I'etroleum-Ondcrn. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. 1465/l6 Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A 467 „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 446 Scheepvaart Mjjen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 182 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 120 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 203/* l'abak-thidernenilngen. Bindjey Tabak Mij. A. I126/, Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. 15 Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 40 Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 47. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 11.3 Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 863/, Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 983/* Zuid-Italiaan. Spwmij, Serie A-H Obl. 3 pet. 643/* W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. 1857; dito dito Act. de Jouiss. f 1(&.— Amerika. Atchison ,AJg- Hypb. ObK 4 pet. 993/,6 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. V" 31 Union Paoific Raufcoad Cy. Cert. v. gew. 1A. 164 Wabash Gew. Aarjp. 73/* Premieleeningen Amsterdam Aand3 pcfc ^011B/, e Hongarije. Thei.s-Re- guBrungs-Ges. 4 pet. 158 GELDKOERS. Prolongatie 33/* pCt. Amerikanen weinig omzet, Steels beter, Tabakken prijshoudend, Cul turen vast, Rubbers prijshoudend, Nat. Staatsf. minder geanimeerd, Buitenl. onveranderd, Mijnen vaster, Tramw. iets vaster.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1