R. LAZEN, Carter- I f J <1 rag! No. 11796. Dinsdag SO Februari 1912. 50e Jaargang. ANSKERk LANDWEER. VERGOEDING. DE, Post-Chèque en Girodienst. kj E>^- FEUILLETON. ^ernsóeróa tfrots. fCaa^Ceza gevers, Goud* huiskerk, tier r.iiiugen eiu. t BE TH. van Stok. tr. 222, 1 •d i Nieuws- ezx -^.«d-Trextexttieloleud. voor Gr-ou-d.su en. Oxn-stxellsezx. Vcrschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. RAMM, van Beeldende r, Architect en in Bouwkunde Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. LANDWEER. District No. 29. JI èl* WARENHUIS, Spmslr. Den Haag. Overschoenen en Winterpantoffels. f 1.25 A Brinknum Zn- beroemde ■kglazen 8XT. druppels f 0 75. )Ht des Vrijdag /2-10. ENSDAG ree. D 25 cent. VRIJDAG ree. akking onzer vuldig wordt opuraten van ion man te p, dat roodo .H.N antilog, roord »Kina~ klKT uit onze Men eische worden gedaan. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners”, en kunnen zoo noodig nadere inlich tingen mondeling worden gevraagd ter Gemeente-Secretarie, eiken werk dag tusschen 10 en 12 uur voormiddag». GOUDA, den 20n Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Lö, meth. spreken beschikbaar om en. Nadere in land adres. maar bttttead een paar mi GOlIlStHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post1 ‘JO Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren I. Reeds gedurende een aantal jaren wordt hier te lande meer en meer de behoefte gevoeld aan een rege ling van het betalingsverkeer, die meer voldoet aan de eischen, die tegenwoordig door handel, nijver heid en landbouw*worden gesteld. De betalingen zooals die thans veelal nog geschieden vooral door den handeldrijvende!! middenstand en den landbouwer zijn thans nog zoo goed als geheel gebaseerd op het systeem van vereffening in .con tant geld. De groothandel is daarvan al lang teruggekomen. Deze maakt daarvan geen gebruik, doch regelt hare zaken door middel van banken en crediet-instellingen, omdat deze wijze eenvoudiger en minder kostbaar is. Voor den kleinen handelaar vooral kan daarin worsen voorzien door Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 1012. De BURGEMEESTER van GOUDA maakt bekend, dat de in het Land- weer-verlofgangers-register dezer Ge- meenteingeschreven „dienstplichtigen” Het niet ontvangen eenor hoofde lijke oproeping ontheft den verlofgan ger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijke» dienst, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij be hoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gekleed, staat hij onder de krijgs wetten. Bepalingen nopens het verblijf onder de wapenen. Aan de onder de wapenen komende verlofgangers kan, als gunst on voor zooveel de belangen van den dienst zulks toelaten, worden vergund om buiten de kazerne te overnachten, alsook om onder genot van vergoe ding voor levensmiddelen en van brood in eigen voeding te voorzien. Zij die voor genoemde gunst of gunsten in aanmerking wenschen te komen, moe ten uiterlijk vier weken vóór don dag voor de opkomst bepaald een desbe treffend verzoek indienen. Dit verzoek moet worden gericht door verlofgangers, behoorende tot de Infanterie, tot hunnen Landweer- districtscommandant door verlofgangers, behoorende tot de Vesting-Artillerie, tot de Ponton niers of tot de Genietroepen, onder- scheidelijk tot den Oommandeorende- Officier der Vesting-Artillerie ter plaatse, waar zij geoefend zullen wor den, tot den Commandant van het Korps Pontonniers en tot den Com mandant van het Regiment Genie troepen, dan wel tot hunnen Lancfr weerdistrictscommandant. Het verzoekschrift kan op ongeze geld papier gesteld, doch moet ge frankeerd verzonden worden. In het verzoekschrift voorts hot adres van den verlofganger duidelijk en volledig te vermelden. Vergoeding en ontheffing. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, wenschen in aan merking te komen hetzij voor ont heffing, of bij niet-inwilliging van deze aanvrage, voor eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun daartoe aan de Koningin te richten verzoek binnen tien dagen na de dag- toekening dezer kennisgeving in te leveren ter Gemeente-Secretarie. Dit verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan het ter Gemeente-Secretarie in te leveren verzoek aan den Minister van Oorlog 1 mede; ik zal hetu nog heden zenden. Intusschen verzend ik mijne epistels als éclaireurs aan het Gemeentebestuur en allen, die stem hebben in de be noeming.’’ „George, George, je stapel kolen vuurs op mijn hoofd ik was zoo dik werf alles behalve lief tegen je.” „Malligheid, Elisabeth, maak zooveel ophef niet over zoo’n kleinigheid. Voor jou genoegen, voor jou geluk zal mij nooit een offer te groot zijn. Maar nu moet ik werkelijk weg. Af gesproken dus I” Freule van Rensburg zag hem pein zend na. - „Wat is hij edel, goed O, ik gjlloof, dat ik hem zou beminnen, als hij mijn evengeboortige was. Maar thans!” Reeds zeer vroeg was ze den vol genden dag op „Uilenburg", zeer ter verrassing en juist niet tot overgroote/ bljjdschap van Gertrude en Frans/ Met groote opgewondenheid, welsprel kend door de vurige liefde voorhaaf tweelingbroeder, den grootsten lol toezwaaiende aan haar verloofde, beA gon ze de reden van haar bezoek te ontvouwen en legde ten slotte het door George in den vereischten vorm opgestelde stuk aan Van Spankeren voor. Doch deze schoof het bedaard terug. der Landweer, behoorende tot de hier onder genoemde lichtingen en wapens, bij deze, voor den tijd van zes dagen, krachtens artikel 11 der Land weerwet, in 1912 tot het „houden van oefe ningen” onder de wapenen worden opgeroepen en dat zij zich daartoe moe ten aanmelden op den dag, op het uur en op de plaats, in den hieronder vermelden staat achter het wapen of het onderdeel van het wapen, waartoe zij behooren. Lichting 1907, 1908, 1910 en 1911, Infanterie, 6 Mei 1912, 7.15 v. m. Gouda (Kazerne), de verlofgangers wor den gelegerd en geoefend te Leiden Lichting 1907, 1908, 1910 on 1911, Vesting-Artillerie, 28e Compagnie, 7 October, 9 uur v. m., Vesting-Artil- lerie-Kazerne te Utrecht. (De aanmel ding moet geschieden bij den Com mandant van het le Regiment Vesting- Artillerie), idem te Utrecht Lichting 1907, 1908, 1910 en 1911, Pontonniers, le Compagnie en 2e Com pagnie respect. 2 en 16 September, Vóór 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna Pontonnierskazerne te Dordrecht.’ (De aanmelding moet geschieden bij den Kapitein, Comman dant van de 1ste Comp. Landwe^r- Pontonniers), idem te Dordrecht Lichting 1907 en 1908, Genietroepen, 1ste, 2e, 3e en 4e Compagnie. (Tot deze Compagnieën behooren zij, die in het Leger niet geoefend zijn bij een der Telegraaf-Compagnieën), 8 Juli alsvoren Legerplaats bij Zeist, idem Legerplaats bij Zeist Lichting 1910 en 1911, als voren, 15 Juli als voren, als voren, als voren; Lichting 1907 en 1910, 5de Com pagnie. (Tot deze Compagnieën be hooren alle dienstplichtigen, die in het Leger zijn geoefend bij een der Tele graaf-Compagnieën), 6 Mei alsvoren, Utrecht (Geniekazerne), idem te Utreht; Lichting 1908 en 1911, als voren, 20 Mei, als voren, als voren, als voren. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij, ieder op den voor zijn wapen of onderdeel aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken, wapenen, voorwer pen van ledergoed, reglementen en dienstvoorschriften en van hun zak boekje, zich aanmelden op den hier- voren voor elk wapen of elk onderdeel ••H iets in zijn oogen, dat mij niet bevalt. Eindelijk gelijkt het sprekend op uwe zuster en dat is ook geen aanbeveling bij mij.” „Dat is de antipathie toch wel wat te ver gedreven. Die arme Elisabeth, hoe bitter schreide zij „Uit woede of teleurstelling Enfin, over die tranen voel ik mij niet erg bezwaard. Ik geloof, dat Elisabeth een tranenbuis in haar lijf heeft en een kraan om die ad libitum open te zet ten”, antwoordde haar man op zijn gewone, ruwe manier. Doch de jonge mevrouw bleef zijne handelwijze onaardig vinden, en daar zij zelf hem niet kon overhalen, begon zé hst te beschouwen al een wolkje aan haar huwelijkshemel en sprak er in dien geest ook over met hare schoon moeder. „O, lieve kindgaf de oude dame glimlachend ten antwoord, „wij moe ten niet denken in onze echtgenooten idealen te vinden, en de Van Spanke- rens zijn een koppig geslacht. Frans is net als zijn vader, een beetje ruw en ongepolijst, dat ligt in hun aard en eene uitmuntende opvoeding heeft dat niet geheel kunnen wegnemen maar vraag eens aan de armen, aan mis deelden, aan ongelukkigen, wie of de heeren Van Spankeren zijn en het ant woord zal in hunne ongekunstelde spreekwijze steeds hetzelfde zijn „De jonkerszal het hoofschud- dend luiden met een glimlach, „kunnen razen, opvliegen, maar beste lui, geen betere in den heelen onttrek altijd een open hart en milde hand.” En dan, je om al gulke beuzelingen niet bekommeren je bent anders zoo’n ver standig, lief wijfje, en je weet wel, dat wij moeten heerschen in het hart onzer mannen en, niet probeereij óm hen te beheerschen. Al die opwinding deugt niet voor je. Bij Elisabeth ging de bui niet zoo gauw voorbij ze was woedend in den letterlijken zin des woords verbitterd teleurgesteld en wond er geen doek jes om, dat haar zwager haar zeer was tegengevallenschriel, gierig, hardvochtig en een tiran voor zijn vrouw, die met een zweem van leed vermaak tot „die lieve Gertrude” ge promoveerd word. Mevrouw van Rens burg, volstrekt niet met haar schoon zoon ingenomen, daar ze nooit eenig tastbaar bewijs van hartelijkheid i^an hem had ontvangen, wierp geen one op de golven van Elisabeths toorn en beide dames haalden geruimen tijd den jonker er eens ferm door. (Wordt vervolgd.) 34) Overigens vlie ik mij genoegzaam invloed te hebben om hem met vrucht te kunnen steunen, en ik behoef mijn Elisabeth zeker wel niet te verzekeren, dat ik dien invloed ten zijnen gunste zal aanwenden.” „O, George, wat zijt ge toch edel en goedWeet je wel, dat ik trotsch op je wordtEn wat zal die goede mama je dankbaar zijn, en mijn lieve, lieve broeder, die alles aan je te dan ken zal hebben.” „Kom, kom. Het is de moeite niet waard om over te spreken. Ben ik er de naaste niet toe, vrouwtjeMaar nu moeten wij het ijzer smeden terwijl het heet is en er geen gras over laten groeien. Goede plannen moet men nooit uitstellen. Ik ga onmiddelljjk aan het werken zal de vereischte stukken voor de borgstelling in orde maken. Ga jij nu morgen met den eersten trein naar Nymegen en kom morgenavond terug en breng dan het stuk voor Van Spankeren geteekend aoegen” 8‘/a unie”, 8 uur, ig Vrijzinnige anda club, Spr. erdmans. unie”, 8 uur, en. „De Dage- utgers, 's Hage. ebord”, 8 uur, Bisvereeniging, dhr. J. Fryda. iunie”, 8 uur, Mij. v. Nijver der Drinkwater, gakbord” 7l/j h. Ned. Onderw. Bon, A’dam, n Woningtoez., tandscommissie „Mijn waarde Elisabeth sprak hij kalm', „neem dat ding gerust mee. Het is een vaste stelregel van mij, nooit geld uit te leenen of borg te blijven, en daar wijk ik onder geen voorwend sel van af.” Te vergeefs wendde zij al hare over- reddingskracht aan, voegde Gertrude hare beden bij de hare, de jonker bleef onwrikbaar. En de arme Elisa beth ging schreiende en ongetroost heen, na eene vinnige woordenwisse ling met haar zwager. „Waarom wou je geen borg blijven, Franszeide Gertrude een weinig Ontstemd. „Paul is toch ook mijne broe deren ik voegde toch ook mijn verzoek bijjhet hare. Doe het dan om mijnent wille, beste Frans I” XNeen J” antwoordde hij kortaf, en •Gertrude kende hem te goed om ver der aan te dringen, maar toch griefde het haar. Haar echtgenoot had spoedig be rouw, dat hij haar zoo norsch bejegend had. „Vrouwtjezeide hij, „ik wil niet, 'dat je zoo’n treurig gezicht zet, maar mijn neen blijft neen.” ,\Waarom ,D^ eene reden heb je al gezegd, limi Ik heb Paul slechts aal «mtmoet en hij heeft onie”, 81/, uur. Ned. Bond van ‘d. Gouda. ikbord 8-u. Ned. afd. Gouda. «a,Bloemendaal ano^gen“, open- A. P. Spreker éunie” 8 uur, ouwenkiesreoht. ie Salomons, nie” 8 u., Ned. aid. Gouda, ing, Rotterdam. geregeld tijdig i öntvsngênvun ten, Vermaketyk- e dan in oh*® van een wapen en voor elke lichting aangegeven tijd en plaats. Het is wenschelijk, dat de oj^geroepenen zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Gemeente-Secretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas, tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige ver- voerbewijzen en passagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die ge- wenscht achten, inlichtingenaangaande de reis te bekomen. (Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen hot Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van op komst of die zich in zijne woonplaats moet aanmelden om nog op denzelfden dag te worden vervoerd naar de plaats voor legering of oefening aangewezen, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0»25 waarvan de uitbetaling, desgewenscht, plaats heeft ter Gemeente-Secretarie of anders na aankomst bij het korps.) Degenen, die per spoorroizen moeten zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van eene gelegali seerde geneeskundige verklaring ter Gemeente-Secretarie. Betreft het ver lofgangers, die zich buitenslands be vinden, dan geldt in het bijzonder, dat het over te leggen geneeskundig getuigschrift moet zijn eene behoorlijke gelegaliseerde verklaring, afgegeven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uitoefening van de genees- en heelkunde bevoegd genees kundige, houdende, dat de in die ver klaring met naam en voornamen aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om werkelijken dienst te verrichten in het daarvoor bij deze openbare kennisgeving aangewezen tijdvak. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping onder de wapenen of voor den wer kelijken dienst, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. De verlofgapger, die zich niet tijdig op de aangegeven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich strafschuldig. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA, brengen ter kennis van de dienstplichtigen bij de LANDWEER der lichtingen 1907, 1908, 1910 en 1911 dat zij, indien zij vermeenen, dat het gezin, waarvan zij het hoofd zijn of waartoe zij behooren, in aanmer king kan komen voor de geldelijke vergoeding, bedoeld bij art. 155mt der Landweerwet, ter Secretarie dezer ge meente, benedenlocaliteit, afdeeling Militie, kosteloos een aanvrage kunnen doen opmaken van af Maandag 4 Maart a. s. tot en met Woensdag 6 Maart d.a.V. van 9 uur des voormid- dags tot 1 uur des namiddags. Daartoe moet zich aanmelden, voor zien van het zakboekje a. de dienstplichtige, die gehuwd is, met zijne echtgenoote, b. de dienstplichtige, die voorziet of helpt voorzien in het onderhoud van het gezin waartoe hij behoort of waarin hij is opgenomen met het hoofd van het betrokken gezin. Voorts wordt ter kennis van de bui tenlands verblijfhoudenden gebracht, dat zij, die vermeenen in aanmerking to komen voor de bovenbedoelde ver goeding binnen tien dagen na dag- teekening der kennisgeving, het tot den Minister van Oorlog te richten verzoekschrift (op ongezegeld papier gesteld) behooren in te leveren bij Burgemeester en Wethouders der ge meente, alwaar de dienstplichtige is ingeschreven in het verlofgangers- register der Landweer. GOUDA, den 20“ Februari 1912. Burgemeester en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1