IR. No. rmr. LAZSÏ, Woensdag 21 Februari 1012. 50e Jaargang. Stok. XTle-ut-ws- sn voor GovLd.se en I behalve Zon- IWkEKk DE, Buitenlandsch. Nieuws. FEIILLETO.}. ^arnaóaróa tfrote. WAKEN HU IS, Spuislr. Den Haag, tmerikaaiuche Zijde voor Balkostuums Ir. 222, eering van vrü<iay BAMM, van Beeldende r, Architect en in Bouwkunde Post-Chèque en Girodienst. n. B-o.itexilaza.ca.. Verschijnt dagelijks PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EK ZOON. en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Zij ("Wordt vervolgd.) nksum k Zn. rigen dag INT. gevers, Gouda beroemde rkglazen - het is uwe moeder. >aul. Als mij vooraf was lanskerk, drr eningen cm. CHT DER iBETH, TG, Coiffeur. L. G, ieth. spreken (schikbaar om n. Nadere in- tnd adres. Kammen, inelkzeep mt per stuk. Zwarte Kop, ikje. )ENSDAG tree. ÏD 25 cent. VRIJDAG tree. Zwitserland. De kantonnale vertegenwoordiging van Zürich heeft met 137 tegen 54 stemmen besloten, dat onderwijzeres sen, die in het huwelijk willen treden, haar ontslag moeten nemen. 4») Eindelijk begon al dat gehaspel George yreeselyk te mishagen en maakte hij er een eind aan door te verklaren, dat het er eigenlijk niets toe deed, daar hij nu voor de geheele som borg zou blijven en dit even goed WU. Het zal wel nipt behoeven te wor den verzekerd, dat den edelen helper in den nood de uitbundigste lof werd toegezwaaid over zijn loyaal gedrag en da dames eaph uitputten in betui gingen van eeuwige dankbaarheid, terwyl hij in Elisabeth’s oogen diepe ontroering maande te lezen, innige toewijding, een hemelsche belofte voor de toekomst. B In gezelligen kout werd de avond iruimd- r j zich maar -* verder gesleten en in de opgen ste stemming maakte Delgers gereed om te vertrekken, r”**** nu kwam het hinkende paard achter aan. Jonker Van Rensburg had den vo- J aan zyn moeder geschreven, ie”, uur. d. Bond van Gouda. mrd 8 u. Ned. ifd. Gouda. Bloemendaal >egenu, open- P. Spreker lie”, 8 uur, venkiesrecht. Salomons. lopgen” 8 u. >euvre. 8 u., Ned. ifd. Gouda. Rotterdam, [eregeld tijdig ntvaugen van vermakelijk- lan in onze Perzik. De crisis. Rusland en Engeland hebben in een gemeenschappelijke nota aan de Perzi sche regeering 200,000 pond sterling aangeboden. De nota geeft te verstaan, dat de beide regeeringen in ruil voor dit voorschot van Perzië verwachten, dat het zich in de overeenkomst tus- schen Rusland en Engeland zal schik- schen, de Fidais en de andere onre gelmatige troepen ontslaan, zoodra de vroegere Si ah en zijn broeder Perzië zullen hebben verlaten, en dat het verder een klein staand leger zal op richten en een schikking zal treffen met den vroegeren Sjah. Amerika. Om een eiland. Uit Hoenoloeloe wordt gemeld, dat de kruiser West Virginia met onbe kende bestemming is vertrokken. Het gerucht gaat dat het naar het eiland Palmyra zal koersen over welks bezit de Vereenigde Staten en Engeland het niet eens zijn. Dit eiland ligt ongeveer 1800 K.M, ten zuiden van Haiwaï op 6° N.B. en 1621/2 W.L. Het is in het geheel slechts 2l/2 K.M2. groot en Engeland beweert, dat het valt onc|er de eilandengroep van het Westelijk deel van den stillen Oceaan waarover het een Hoogen Commissaris heeft aangesteld. Te Washington geeft het departe ment van Buitenlandsche Zaken toe dat het mogelijk is dat een Ameri- kaansch oorlogsschip naar het eiland Palmyra gaat om een ondérzoek in te stellen. aie”, 8 uur, Vrijzinnige ada club, Spr. •dmans. nie”, 8 uur, i. „De Dage- ,gers, ’s Hage. akbordu, 8u. randmeesters. ord”, 8 uur, svereeniging, ir. J. Fryda. aie”, 8 uur, ij. v. Nijver- r Drinkwater, ebord” 7 l/a n* led. Onderw. >n, A’dam. Voningtoez., idscommissio Het buitenland, waar de post chèque en girodienst werkt, kan op zeer gunstige resultaten wijzen. Van de hand van A. J. zijn eenigen tijd geleden in de N. Rott. Crt. daaromtrent de volgende ge gevens gepubliceerd In Oostenrijk werd reeds in 1883 eene regeling getroffen, waardoor het aan de inleggers van de Keizer lijk Oostenrijksche Postspaarbank werd mogelijk gemaakt, om weder zijds betalingen aldus uit te voeren, dat een willekeurig bedrag, door middel van overboekingschèques, van het-eene spaarbank te goed af- en op een ander kon worden overge schreven; tevens werd de gelegen heid opengesteld, door betalings- chèques aan een ieder, van een spaarbank te goed, uitbetalingen te bewerkstelligen, alsmede om, met gebruikmaking van bijzondere stor tingsbewijzen, door een willekeurig persoon, aan elke Oostenrijksche poetinrichting op een spaarbankreke ning te kunnen inleggen. Óp dezelfde wijze kwam in 1890 in Hongarije een postchèque- en giro dienst tot stand, in onmiddellijke aansluiting aan de reeds bestaande Kon. Hongaarsche postspaarbank te Boedapest. De bqjtengewoon gunstige uit komsten, met deze instelling ver- kregen, waren aanleiding, dat ook andere landen tot invoering daarvan besloten. Het eerst volgde Zwitser land in 1906, en daarna Duitschland in 1909. Verder bestaat thans het postchèque- en giroverkeer in Japan en zijn er daartoe in België en Frankrijk plannen tot invoering van het stelsel in overweging. In Zwitserland en in Duitschland, alwaar er geen postspaarbanken be staan, werd deze dienst als een zelfstandige tak van dienst der poste rijen ingericht. Terwijl in Oostenrijk De dreigende.mijnwerkersstaking in Engeland. De Engelsche bladen wijden dezer dagen telkens grooter artikels aan de een ellendige paar honderd gulden Zulk Mevrouw u behoeft u volstrekt niet te verontschuldigen: Alles weten, is alles vergeten. Wel, Elisabeth, keurt ge mijn voorstel goed Ze knikte met het hoofd en mevrouw Van Rensburg liet hen alleen. „Elisabeth 1" begon hij, „ik heb daar een pijnlijk oogenblik doorgebraeht. gtil, het is voorbij, hoewel de achter houdendheid uwer moeder mij diep ge krenkt heeft:” „George „Ik begrijp - En nu over Paul, medegedeeld, dat hij schulden gemaakt had, zou ik niet zoo grifweg mijn aan bod hebben gedaan.” „Onder deze omstandigheden mag hij, noch ik het aannemen,” viel ze op Irotschen toon in. „Daarover later. Ik zou dat niet ge daan hebben, niet omdat ik bang was voor het verlies van het geld, maar om een geheel andere reden Als Paul schulden maakt, die hij niet weet te kunnen betelen, toont dat volgens mijne opvatting weinig soliditeitzich ïaten overhalen, verleiden, het ken merk van een zwak karakter. Ik zou 'me daarom ernstig de vraag hebben 'voorgelegd, of wij hem geen ondienst, dat er ten zijnen behoeve geen verdere jteppen moesten worden gedaan, in- dien men daarmee een aanvang had gemaakt want hij zou de plaats te B. toch niet kunnen aannemen. Hy had schulden en zag geene kans die vooraf |an te zuiveren. En nu volgde een vrij onsamenhangend verhaal der oude dame van Paula vreugdelooze jeugd, jn strenge afzondering doorgebraeht; dat hij een beetje uit den band was gesprongen, toen hij vry werd, een plein beetje maar. Doch niet waar zijn klein inkomen, omgang met ge fortuneerde jongelui, uitgaven, die niet bestreden konden worden en toch noo- dig waren, ten minste te verontschul digeneergevoel, kortom ee^féén- stapeling en chaotische verwarring yan akeligheden en excuses, die met de haren er bij werden gesleepteen onbegrijpelijke potpourri, waaruit Ge orge alleen begreep, dat Paul schuld had en dat geheele mooi gesponnen relaas een aanslag op zijn beurs ten doel had, iets, dat hij na zijne gedane toezegging en moeite een grenzelooze onbeschaamdheid vond. Een diepe rimpel vertoonde zich tus- schen zijn wenkbrauwen. „Wist je dat Elisabeth vroeg hy bedaard. „Neen ze op vasten toon ten en in Hongarije de postspaarbanken te Weenen en te' Boedapest het geheele verkeer als centrale organen heheerschen, werden in eerstge noemde landen afzonderlijke „chè- (piebureaux” opgericht, welker aantal ip Zwitserland 22 en in het Duit- sche rijk 13 bedraagt (waarvan 3 ip Beieren en 1 in Wnrtemberg). Bet verkeer zelf wordt in alle landen ongeveer op gelijke wijze en naar dezelfde beginselen afgewikkeld. Dep deelnemers aan het postchèque-ver- keer wordt een rekeningcourant ge opend, waarop steeds een vast tegoed van 100 kronen, 100 franken of 100 mark moet blijven staan, zoodat pooit een debet aanwezig is. Door middel van bijzondere formulieren, van rijkswege verstrekt, z.g. betaal kaarten, waarop naam, woonplaats en no. van den rekeninghouder voorkomen, kunnen zoowel door den rekeninghouder zelf, als door anderen op alle postinrichtingen (in-Zwitser- Ipnd en Duitschland mede op de qhèquebureaux) stortingen op een rekening worden gedaan. Voor elke inlage wordt een bewijs van over neming afgegeven. De'betaalkaarten gorden ingezonden aan het centrale qrgaan (in Oostenrijk en in Hon garije aan de postspaarbanken te Vf'eenen en te Boedapest, in Zwit serland en Duitschland aan een der qhèquebureaux) alwaar de rekening- couranthouder voor het bedrag wordt gecrediteerd, terwijl hem door mid del van een strook, die van de be taalkaart wordt afgescheiden, hier van wordt kennis gegeven. Wat de uitbetalingen betreft, kan (je rekeninghouder, boven het vast gestelde minimum, steeds over zijn tegoed beschikken, hetzij door middel yan chèques, of wel door overschrij vingen van rekening op die van een gnder. De voorschriften, betreffende de eengezet. Hij was van oordeel dat het onvermijdelijk is den strijd uit te vech ten. Hij keurde het sterk af als de regeering bemiddelend op zou treden, al dacht hij dat het er toch wel van komen zou. Hoe de regeering over de zaak denkt is onbekend. Minister Buxton heeft volgens een Reuter telegram gewei gerd in het Lagerhuis zich daarover uit te laten. dreigende mpnwerkersstaking, hoewel j eigenlek volstrekt geen nieuws daarover kunnen meedeelen. Hoe’ meer de tijd nadert, die voor het uitbreken der staking is vastge steld, hoe meer men inziet, hoe ern stig de. gevolgen van een staking in het mijnwerkorsbedrijf voor Engeland zullen zijn. Wel loopen er geruchten dat men voortdurend pogingen tot verzoening in het werk stelt, tenminste de heer Harvey, de financieele secre taris van de mijnwerkersvereeniging in Derbyshire heeft verklaard, dat hij met vier andere gedelegeerden der mijnwerkers met vijf mijneigenaren onderhandelingen voerde. Wat er en waarover er onderhandeld wordt, daar over kon de heer Harvey zich niet uitlaten, daar er volstrekte geheim houding is beloofd zelfs de medebe stuurders der veresniging weten niets. De bladen vermelden dan ook alleen de namen der mijneigenaars en de vijf gedelegeerden. Men vermoedt dat het resultaat der besprekingen zal meegedeeld worden aan den ver- zoeningsraad die Maandag te Londen is bijeengekomen. Echter deze ver- zoeningsraad zal alleen pogingen tot verzoening in het werk stellen voor een deel der Engelsche kolendistricten. En het schijnt dat die pogipgen Zouden kunnen slagen, als de arbeiders maar niet vast besloten waren zich niet neer te leggen bij een regeling Voor een deel der kolendistricten, maar een regeling te eischen voor het ge heele land. Daarom doet men het best wanneer men geen waarde hecht aan gunstige berichten over een verbeterde toestand hier en een oplossing van het geschil daar, zoolang er districten zjjn Waar men geheel onverzoenlijk tegen over* elkaar staat en zoolang de ar beiders den bovengenoemden eisch niet laten vallen. De gevolgen van de dreigende sta king laten zich nu al gevoelen. Wij lezen in berichten dat de arbeiders bij 3e Sehotache hoogovens allen met veertien dagen zijn ontslagen, daar dit bedrijf onmogelijk kan worden voort gezet, wanneer er geen kolen zijn. Ook de ijzer- en staalfabrikanten hebben hun'arbeiders meegedeeld dat zij over veertien dagen allen ontslagen zijn uit hun vaste dienstbetrekking en dan alleen per dag,zullen worden aange- noraen,. De leider van de Cambrian Combine in Zuid-Wales heeft in een belangrijke rede het standpunt der regeering uit- afwikkeling van dezen tak van dienst wijken natuurlijk in de verschillende landen eenigszins van elkander af; ook de gebruikelijke formulieren heb ben niet overal denzelfden vorm. Het grootste onderscheid bestaat daarin, dat voor het tegoed op de postchèque-rekeningen in' Oostenrijk en Hongarije 2 pet., in Zwitserland 1.8 pet. rente, in Duitschland daaren tegen niets wordt vergoed. Ook de toegepaste tarieven wijken in de verschillende landen sterk van el kander af. lipt aantal deelnemers aan het postchèque- en giroverkeer, dat da gelijks toeneemt bedropg op 1 Jan. 1910 in Oostenrijk 94621, in Hon garije 19906, in Zwitserland 7295 op 1 Jan. 1911 in het Duitsche Rijks postgebied 49853, in Beieren 7069 en in Wurteiuberg 3101. De sommen die langs dezen weg wol den omgezet zijn’ri’usachtig. Het gemid delde tegoed moet reeds op meer dan 300 millioen j gulden worden geschat. De algemeene beteekenis van den postchèque- en J giruijjppst ligt niet alleen in het goedkoope en gemak kelijke geldverkeer, doth ook hierin, dat de postkantoren door de uitge breide vertakkingen^ harer organi satie tot de meest afgelegen plaatsen hunne werkzaamheden kunnen uit strekken. Met het oog op het bui tenland is hieraan groote waarde toe te kennen. Waar reeds' meerdere staten in October 1909 te’Berlijn een over eenkomst sloten tot invoering van een internationalen post-girodienst, daar wordt langs^jdien weg ook voor Nederland de gelegenheid geboden het geldverkeer met het buitenland gemakkelijk en goedkoop te regelen. in plaats van een dienst bewezen, als hij door mijne relation tot zulk een belangrijken post werd geroepen, waar voor degelijkheid en fermiteit zoo drin gend noodig zijn, vooral te B., in de onmiddelijke nabijheid van de hoofd stad.” „De zaak is immers afgedaan, waar toe er langer over te redeneeren,” klonk het ontwijkend antwoord. „Je vergist je, de zaak is niet afge daan. Ik heb myn belofte gegeven zonder eenig voqypehoud en neem die in geen geval terug. Men zegt, dat gy, adellijken, uw woord nimmer breektwy, die niet het voorrecht hebben der geboorte, gaan misschien nog verder en schen den 1 eene aangegane belofte niet, ze is ons woord, ons zegel, ons heilig. Zeg dit aan Paulik zal hem dit maal helpen, maar, als hij zich ooit door eigen schuld in moeielijkheden wikkelt, dan en mag hij er niet op rekenen, daaruit door mij te wor den gered. GOIBSIHE COURANT. Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren antwoord, „als ik het geweten had, zou', ik het gezegd hebben en u niet eerst gevraagd hebben Paul te helpen. Mama wist het en liet mij begaan ik vind die handelwijs onfair tegenover u, zeer onkiesch. Als Paul verneemt, hoe de zaak zich heeft toegedragen, moot hij geen vonk van eergevoel heb ben, als hij uw grootmoedig aanbod aanvaardt. Ik voor mij verzoek dan ook beleefd mijn verzoek als niet ge daan te beschouwen en uwe belofte terug te nemen.” „Dat is flink gesproken, Elisabeth I” en hij haalde ruimer adem, „en ik dank u voor uw nobel antwoord. U zult,” en hij ging weêr zitten en zich tot mevrouw Van Rensburg wendende, „mij wel genoeg scherpzinnigheid toe- kennen om de strekking van uw ver haal te begrijpen, en zonder nu zoover te gaan ala uwe dochter, mijne verloofde, kan ik niet ontkennen, dat uw gedrag mij in deze min of meer verbaast. Ik zal de wel watvreem de wijze, waarop u gemeend hebt de belangen van uw zoon voor te moeten staan, op rekening schrijven uwer moederlijke liefde. U zult me echter ten goede houden, dat ik de zaak liever alleen met Elisabeth behandel.” „Aob, George I het is zoo bedroevend te moeten denken, dat mijn zoon om PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewysnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1