Groots Opruiming VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Laatste Herichten. Telegrafisch Weerbericht D. SAMSOM i i 'riv 58?It - Officieele Prijscourant Tegen stemden de sociaal-democra ten en eeh deel der democraten. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1912. (Vervolg). 17. Een brief van Annetta Smit van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Gouda. Geeft met hoogachting te kennen: de ondergeteekende Annetta Smit, in wonende Gouwe n°. 25 te Gouda; dat haar echtgenoot Corneiis van de Werken, in het begin van 1909 ongesteld is geworden, hetwelk zóó verergerde, dat hij in Mei van dat jaar in een krankzinnigen-gesticht moest worden opgenomen en thans nog ver pleegd wordt op Endegeest bij Oegst- geest dat door deze ongesteldheid niet alleen voor haar de kostwinner is ver loren gegaan, maar bovendien vordert die ziekte van het hun toebehoorende kleine kapitaaltje jaarlijks groote of fers, zoodat zg nood gedwongen zich om hulp tot UEdelachtbaren moet wenden, onder opgave waaruit hare inkomsten bestaan en welke uitgaven zij tot nu toe jaarlijks heeft te voldoen 'de inkomsten uit het vermogen bedragen f 15.— per week of per jaar f 780. de uitgaven 1. de rente van de hypotheek op de panden f 135.— 2. tekort aan huur van een tuin die gepacht was - 35.— 3. grondbelasting - 44.03 4. waterleiding - 44.40 5. kostgeld v. haar -260. 6. verplegiqgBkosten voor haar echtge noot - 350. f 868.43 Veld er heeft zij over het afgeloo- pen jaar een rekening te voldoen van reparatiekosten aan de huisjes van ruim f 400.—, waarbij nog komen diverse kleine uitgaven, zoodat indien er geen hulp wordt verleend hun ka pitaaltje spoedig zal zijn verdwenen dat zij zelve door zwakte ook niet in staat is met handenarbeid iets te verdienen. Redenen waarom zij de vrijheid neemt zich tot UEdelAchtbaren te wenden met beleefd verzoek haar in het opbrengen der verplegingskosten voor haar echtgenoot te willen Bteunen. 't Welk doende, A. SMIT. Gouda, Januari '12. In handen van B. en W. ter af doening. Aan de orde liet voorstel tot wijziging van don bij de Pensioen verordening behooren den staat van Ambtonaren enz. der Gemeente. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot vaststelling van het Verslag in zake de Schoolvoeding door de Vereeniging „Jeruël". Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het preadvies op het verzoek van den Goudschen Bestuurdersbond be treffende verkoop van cokes aan on- en minvermogenden. De beraadslaging wordt geopend. De heer van de Velde: M. de V. Het heeft mij gespeten dat in dit winterseizoen niet aan het verzoek van den Goudschen Bestuurdersbond voldaan is kunnen worden, althans wat betreft het verkrijgbaar stellen tegen verminderden prijs van cokes voor on- en minvermogenden. Bij het motief, dat door de Com missie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken voor haar ongunstig advies werd aangevoerd, moeten wij ons nederleggen aangezien het hier betreft een verplichting welke de gasfabriek hoeft tegenover con tractanten. Nu is het mij aangenaam verder in het advies der Commissie te lozen dat zij gaarne bereid iB nader te over wegen op welke wijze voor on- en minvermogenden onder gunstiger be palingen dan thans gelden cokes ver krijgbaar zullen kunnen worden ge steld. Nu hoop ik dat dat „nader" de boteekenis heeft van „tijdig". Ik bedoel dat de Commissie er dan op bedacht is de zaak te overwegen vóórdat zij zich bindt door contracten om de cokes goedkooper te verkoopen; ik weet dat het noodzakelijk is om, wanneer men de cokes wil kwijt raken, tegen verminderden prijs te contrac teoren. Ik heb indertyd, toen ik lid van de .toenmalige Gascommissie was, meer malen een poging gedaan in de rich ting van het verzoek van den Goud schen Bestuurdersbond om de cokes tegen verminderden prijs verkrijgbaar te stellen voor on-en minvermogenden, maar de toenmalige directeur had altijd groote bezwaren, zoowel van practi- schen als van administratie ven aard. Er werd gewezen op de moeilijkheid van controle, men vreesde dat tusschen- personen er van zouden profiteeren en de cokes niet zouden komen in de handen van hen voor wie ze eigenlijk bestemd waren. De moeilijkheid in dien tijd was dat men niet kon verwezen naar een an dere gasfabriek die wel cokes tegen lageren prijs leverde aan den armen man wanneer dat noodig was. Nu zijn wij wat dit betreft in gunstiger omstandigheid. Ik kan in de eerste plaats wijzen op Doetinchem, waar in 1907 besloten is om niet-aange8lagenen in den hoof- delijken omslag cokes tegen vermin derden prijs te leveren. Te Enschedé is een voorstel om cokes te leveren aan on- en minvermogenden tegen 25 cents per H.L. verworpen maar toch- is besloten om, ten einde tegemoet te komen aan hetgeen gewenscht werd, aan instellingen van weldadigheid, welke aan armen cokes verstrekken, cokes tegen verminderden prijs te le veren, zoodat dientengevolge de kos ten voor die instellingen minder wer den. In de Gemeenteraadsvergadering van 's Gravenhage van 15 December 1910 is aangenomen een voorstel van den heer Helsdingen om cokes tegen verminderden prijs te leveren aan on- en minvermogenden. Te Zutphen is in 1911 het besluit genomen om cokes aan on- en minvermogenden te leveren tegen f 0.425 per H.L. Te Bussum is op het eind van het vorig jaar besloten tot levering van cokes tegen een prijs van f 0.40 per H.L. aan de laagst aangeslagenen in de inkomsten belasting. De zaak heeft dus nu een, zij het kleine, geschiedenis. Mochten er bij de Commissie grpote bedenkingen rijzen tegen deze zaak dan zou ik haar met bescheidenheid in overweging willen geven zich in genoemde gemeenten op de hoogte te stellen. Ik acht het zeer wenschelijk dat in het koude seizoen den armen man op die wijze worde tegemoetgekomen. Doet men dat dan met de cokes die men anders voor lageren prijs naar elders verkoopt dan kan, dunkt mij, het verlies voor de gasfabriek niet zo& groot zijn. Natuurlijk zijn er eenige kosten aan verbonden wat be seft de contróle en de administratie. Bat zou men in rekening kunnen brengen. Het gaat natuurlijk niet zoö gemakkelijk als wanneer eenvoudig door de contractanten de cokes worden weggehaald. In elk geval, wanneer men er tijdig op bedacht is en dus de cokes niet behoeven genomen te wor den van die welke tot hoogeren prijs kunnen verkocht worden, dan zal het verlies voor de fabriek niet zoo groot zijn. De Voorzitter: Mag ik den heer van de Velde in antwoord op hetgeen door hem gezegd is in herin nering brengen dat de voorzitter der Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken, de heer van Galen, die heden avond niet tegenwoordig kon zijn, zooals den heer van de Velde evengoed als aan m\j bekend is over deze zaak even sympathiek denkt als hij. Men behoeft dan ook niet te twijfelen of de heer van Galen zal deze zuakrzeker tijdig bij de Commissie aan de orde stellen en haar steunen. De heer K n u t t'e 1Hot verwon dert mij wel eenigszins dat de heer van de Velde hier een lange speech houdt over de wenschelijkheid om cokes te leveren tegen verminderden prijs aan on- en minvermogenden. De Commissie schrijft toch^duidelijk in haar advies dat zij op het oogenblik daartoe niet kan pvergaan maar dat zij gaarne bereid is do zaak nader te overwegen en met nadere voorstellen to komen. Ik kan de verzekering geven en ik meen dat te kunnon zeggen namens de gohoele Commissie dat het haar niet minder spyt dan den heer van do Velde dat zij niet met een definitief voorstel nu kan komen maar er zijn zulke groote con tracten afgesloten dat het op dit oogenblik haast niet mogelijk is aan de fabriek meer cokes af te leveren dan nu geschiedt. Er is zelden een jaar geweest dat de cokes zoo van de hand gingen als nu. Dit is dus de reden dat- de Com missie thans niet met een voorstel is kunnen komen maar men kan er ver zekerd van zijn dat de geheele Com missie ten minste oven sympathiek ten aanzien van de zaak gestemd is als de heer van de Velde. De heer van der Ree: M. de V. 1 Ik kan mij geheel aansluiten bij hèt betoog van den heer van do Velde. Veel van hetgeen hij in het midden gebracht heeft had ik ook willen zeggen. Wat betreft hetgeen de heer van de Velde mededeelde omtrent andere plaatsen waar cokes tegen verminder den prijs beschikbaar worden gesteld voor on- en minvermogenden, nij had niet ver behoeven te zoeken; in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek kan men vindon in welke gemeenten cokoslevering tegen lageren prijs aan on- en min vermogenden plaats heeft. Ik wil van deze plaats gaarne de Commissie en ook het College van B. en W. hulde brengen dat zij ten minste voorloopig reeds toegestemd hebben om vóór don aanmaanden win ter te komen met een vflorstel in dien geest dat werkelijk in Jfen groot be lang, zoowel wat de /lemeente als onze on- en minvermogenden betreft, zal voorzien. Do heer v a n d otW e l d e M. de V. 1 Een kort au^oord op hetgeen de heer Knuttel heeft aangevoerd. Ik heb zoo even dadelijk toege geven dat wij ons er bij moeten neder leggen dat de gasfabriek gebonden is aan contractanten en dat daaraan dus op het oogenblik niets te doen is. Waar niets is verliest zelfs de keizer zijn recht. Dat heb ik toch duidelijk doen uitkomen. Nu zegt de heer Knuttel dat de Commissie toogezogd heeft met een nader voorstel te komen, maar daar van heb ik niets in haar advies gele zen. Ik heb daarin alleen gevonden dat zij de zaak nader zou overwegen, Ik maak volstrekt geen aanmerking op de goede bedoeling der Commis sie. Het is alleen de quaestie dat de bedoeling van die „nadere" overwe ging is dat de Commissie met een voorstel komt vóór dat contracten ge sloten worden. Het afsluiten van contracten moet dikwijls spoedig ge beuren en dan zou men er niet aan denken cokes goedkooper verkrijgbaar te stellen voor den armen man. Ik heb er de Commissie dus alleen op merkzaam willen maken dat zij de zaak tijdig in overweging neme opdat zij niet achter het net vischt en dan zou moeten zeggen wij hebben ge contracteerd |en daardoor zijn wij ver bonden. Do heer Knuttel: M. de V.Ik wil er op tvijzen dat het van zelf spreekt dat, wanneer wij een voorstel nader overwegwn, die overweging zal plaats hebben vóórdat de cokes ver kocht zijn. Anders helpt de overwe ging niet meer. De beraadslaging wordt gesloten. Het pre-advies wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. (Slot volgt.) STATEN-OENERAAL. Vergadering van Dinsdag 20 Febr. TWEEDE KAMER. Nq beëediging neemt het nieuwbe noemde lid voor Hilversum, mr. V. H. Rutgors, zitting. Hierna wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. De vergadering wordt hierop ge schorst tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen. Na heropening doelt de Voorzitter mode, dat morgen 11 uur en volgende dagen afdeelingsonderzoek zal plaats hebben van een reeks vroeger reeds meegedeelde ontwerpen. Loopt dat onderzoek deze week niet of, dan zal Vrijdag der volgende week het sectie- onderzoek worden voortgezet. Bij verdere regeling van werkzaam heden stelt de Voorzitter voor, Dinsdag 27 dezer, des morgens te 11 uur, in openbare behandeling te nemen ver schillende ontwerpen, o.a. de Armen wet en de Bakkerswet. Voorts om van de agenda af te voeren de inter pol latie-Treub, inzake het financieel spoorwegbeleid, omdat de minister van Waterstaat .meegedeeld heeft nog niet voldoende gegevens te bezitten om te antwoorden. De heer Treub legt zich hierby neer, maar hoopt toch dat de motie dan spoedig zal behandeld worden. Be sloten wordt dus die interpellatie voor loopig af te voeren. De heer Brummelkamp vroeg om de Bakkerswet, die thans het laatst op de agenda voorkomt, het eerst te behandelen wegens de urgentie der zaak en doet daartoe het formeele voorstel. De heer Troelstra sluit zich hierbij aan. Daarna vraagt spreker om zijn motie, bedoelende om in afwachting van de totstandkoming van de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering, Voorloopig reeds pensioen toe te kennen aan 70 jarigen, eveneens te plaatsen op de agenda. Ook deze zaak iB urgent, en het verbaast hem dat de centrale sectie deze motie niet voor openbare behan deling thans had aangewezen. Hij stelt dus voor die motie aan de werkzaam- heden toe te voegen, en wel na de onderwijs-motie-Arts-ter Laan. De heer Roodhuyzen sluit zich krachtig bij dat voorstel aan. „De heer Elhorst ondersteunt het voorstel-Brummelkamp betreffende de urgentie van behandeling der Bakkers wet. De heer Lohman bestrijdt de ur gentie van de. motie-Trgolstra, omdat daarmee tijd verloren gaat en het beter is te trachten het Regeeringsontwerp betreffende de Invalid!teits- en Ouder domsverzekering spoedig tot stand te brengen. De Voorzitter verzet zich niet op principieele gronden tegen den voor rang der Bakkerswet, maar wijst er op dat haar behandeling zoo lang zal duren, dat daardoor wellicht tijd zal ontbreken voor de andere ontwerpen. Daarom wordt zij aan het slot der agenda geplaatst. Wat de motie-Troel stra betreft, het gebruik is dat de behandeling van wetsontwerpen vooraf ga aan die van moties. De heer Troelstra handhaaft met nadruk zijn voorstel, er op wijzende, dat zijn motie juist is ingediend om tot een voorloopige pensionneering te komen. Na nog een debat wordt het voor stel-Brummelkamp, om de Bakkerswet het allereerst te behandelen, als Dins dag 27 dezer de Kamer weer bijeen komt, verworpen met 48 tegqn 47 stemmen. Het voorstel-Troelstra, om alsnog bij de lijst der in openbare zitting te behandelen onderwerpen te voegen zijn motie betreffende voorloopig pen sioen aan 70-jarigen, wordt verworpen met 56 togen 39 stommen. Het eerst zal dus worden aange vangen met de behandeling der Armenwet. De vergadering werd hierop ge sloten. De knaap, die onder geleide van een marechaussee word overgebracht, nabij Bunde uit den trein sprong en zoo doende ontsnapte, is kort daarop in zijn geboorteplaats Maastricht door een marechaussee, die hem herkende op nieuw gepakt en naar de tuchtschool te Nijmegen overgebracht. Rona Cacao. Hoewel pas sedert eenige weken in den handel, is nu reeds het aantal gebruikers dat van Houten'» „Rona" cacao verkiest boven vele andere soor ten zeer talrijk. Het zal echter nog eiken dag grooter worden, want in „Rona" heeft men den juisten goed ontwikkelden cacao-smaak terugge vonden, zooals die ook eigen is aan het product van den uitvinder van cacaopoeder, aan de wereldberoemde van Houten's cacao. Daarbij is „Rona" cacao zoo krachtig dat men slechts weinig in een kop behoeft te doen om een krachtigen, smakelijken drank te hebben. In het gebruik is „Rona" daarom zoo goedkoop. Het staat reeds nu vast dat men na een geregeld ge bruik niet meer met andere merken tevreden kan zijn. Ongetwijfeld wordt „Rona" de volksdrank bij uitnemend heid, ze is de beste cacao voor den prijs. Als genot- en voedingsmiddel is „Rona" cacao verre te verkiezen boven koffie en thee. Zondagmiddag wilde de 15-jarige arbeider Gerritsen te Ierseke een oud geweer probeeren. Toen het niet af ging, nam hij een gloeiende pook en stopte die in den loop van het geweer, met het noodlottig gevolg, dat het schot afging en hem in het gelaat trof. In ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Middelburg gebracht. Brand. Zaterdagnacht ontstond te Enschedé in de Koningstraat brand ten huizo van den schoenmaker B. Moedt. In een oogwenk stond het perceel in lichtelaaie, zoodat het gezin, waarin 5 kinderen, zich ongeveer ge heel ongekleed moest redden. Het huis brandde totaal uit en het aanliggend fierceel van F. Meerderman gedeelte- ijk, terwijl de winkelier H. Traan man vrij wat waterschade kreeg. Alles was verzekerd. Te 's-Gravenhage is aangehouden een bij de politie bekend en sjofel als heer gekleed man, die zonder vergun ning geld inzamelde. In zijn bezit werden 5 naamkaartjes van verschil lende te 's-Gravenhage wonende per sonen gevonden, welke hij, door voor te geven, dat hy tengevolge van een faillissement was te gronde gegaan en door een brief te laten lezen, waaruit moeBt blyken, dat hij tot den pfficiers- stand behoorde, had weten te bewegen, hem deze naamkaartjes ter aanbeveling voor anderen af te staan. Moord. Gisternacht heeft de Orgeldraaier van Hoesbeen, in de Vorwerstraat te '8-Hertogenbosch, een moordaanslag gepleegd op den 24-jarigen timmerman W. Rullen. De aangevallene liep nog tot in de Kolbertstraat en zakte daar dood ineen. De dader is aangehouden. Bij de familie te Kielwindeweer is bericht ontvangen dat de 41-jarigo G. Nieboer op rei9 van Amerika naar Rotterdam bij slecht weer overboord is geslagen en verdronken. De lynchwet. Drie wegens moord op een spoor wegbeambte gearresterde negers wer den Maandag te Shelby ville (Tennes see) bij hun verhoor voor het gerecht, door schoten van het publiek gewond. Een is overleden aan de wonden. De kindermoord. Nog weinig licht is gokomen over het afschuwelijke feit, dat j.l. Zondag in de bosschen bij 's-Heerenberg plaats had. Omtrent de wijze, waarop Maandag het lijkje van het meisjo werd gevon den, schrijft men aan de Tel. De kommies Rademaker had een politiehond ter loon gegeven en deze bleek uitstekende diensten gepresteerd te hebben. Te 7 uur des avonds was men aan het zoeken gegaan, nadat men de hond lucht had gegeven aan een schortje van het kind. De ouders hadden eerst gezocht, zelfs waren zij geweest tot bij de houtmijt, waarach ter het kind later gevonden werd. Doch resultaat had dit niet. De hond had men aan oen ketting vastgelegd, bevreesd als* men was, dat hij bij het vinden het kind zou bijten. Zoekenln deze streken is zeer bezwaarlijk, daar men veel dwarswegen heeft en de vele bosschen en het hoogopgaande kreupelhout een onderzoek zeer be moeilijken. De hond bracht hen des nachts in de buurt der houtmijt, waar het lijkje inderdaad lag, doch de duis ternis maakte, dat men niets vond. Des morgens trok men er weer op uit. De wachtmeester Kelder ging voorop, daarop volgde de kommies Rademaker, die den hond aan den ketting voerde. Wachtmeester Kelder stelde bij de houtmijt een nader on derzoek in en daar vond hij plotseling het lijkje achter in een inham ver scholen. De klompjes waren nog aan de voeten en de lucifers, die zij bij Ten Benzei gekocht had, vond men in den zak. De twijfel die men aan vankelijk koesterde, had dus plaats gemaakt voor de wreede waarheid. De ongelukkige ouders bevonden zich op dat oogenblik op eenige pas sen afstands van de houtmijt. Zij wei gerden zich te verwijderen en toen zij het lijkje van de 7-jarige Maria Fre- derika zagen, waren zij als gebroken door smart. De arme moeder viel in zwym en werd door medelijdende om standers naar haar woning gedragen. Het lijkje liet men op de plaats, waar het gevonden werd, het met éen doek bedekkend, in afwachting van de auto riteiten. Doze waren dra ter plaatse. Behalve de burgemeester verscheen het parket van Arnhem per automobiel. Dr. Taconis, uit 's-Heerenberg, stelde voorloopig vast, dat de dood was in getreden door verworging, terwijl hij het ook waarschijnlijk achtte, dat on zedelijke handelingen met de kleine waren gepleegd want de beenen waren bloot. Dr. Taconis kwam later van deze meening terug en stelde vast, dat alleen verwurging had plaatsge had. Dat is dus een nieuwe geheim zinnigheid, die het groot aantal vra gen in deze duistere zaak komt ver- grooten. Het vermoorde meisje was een lief, levendig kindje, het vijfde uit het ge zin van zeven kinderen. De onderwijzer was steeds zeer tevreden over haar, want zij leerde vlytig. "Welke de motieven waren voor de afschuwelijke daad, ligt absoluut in het duister, vooral waar vrijwel vaststaat, dat het kind alleen vermoord is. Onder de bewoners 'der Btreek heerscht groote opwinding over het geval. De plek, waar de vermoedelijke worsteling plaats had, en de plek, waar het lijkje gevonden is, vinden veel bekijks. Intusschen zitten de ongelukkige ouders in hun schamele dagloonerswo- ning, verstelpt met verdriet door het droevig verlies. Er wordt in het dorp wraak geroepen over de afschuwelijke daad en geen middel zal men onbe- roefd laten om den laaghartigen da- er te vinden. i o aQ#5>o GOUDA, 21 Februari 1912. Aan het nationaal muziek- en zan gersfeest, uitgeschreven door de Gem. Zangver. „Gouda" dat Hemelvaarts dag alhier gehouden zal worden, zul len 27 vereenigingen deelnemen en wel 11 Muziekvereenigingen, 11 Ge mengde Koren en 5 Mannenkoren, ongeveer 1800 deelnemers. De respectievelijke vereenigingen zullen om 12 uur in optocht door de stad gaan naar het Sportterrein, na opgesteld te zijn op het plein voor de kazerne. Zoo het weer eenigszins medewerkt zal Gouda veel vreemde lingen dien dag binnen hare veste zien. Door den heer Valckenier de Greeve zijn voor dit feest welwillend aange boden 2 zilveren medailles, welke door de vereeniging dankbaar werden aan vaard. Wij vestigen de aandacht op de Donderdag a.s. in het „Schaakbord" voor de Goudsche Winkeliersvereni ging te houden lezing van den heer J. Frijda Lzn., Directeur derJWissel- en Effectenbank te Utrecht over het belangrijke onderwerpHet belang van Handel en Nijverheid bij een post- chèque en girodienst. Het weinige dat in dit blad gisteren en heden over dit onderwerp is ge schreven, moge velen opwekken tot bijwoning dezer lezing. Door de politie alhier is een 'per soon aangehouden die nog een dag hechtehis moest ondergaan. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Het Motu Proprio. Op uitnoodiging van de Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub alhier sprak gisterenavond in de Sociëteit „De Réunie", Prof. Dr. B. D. Eerdmans, Hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden over het onderwerp: Het jongste „Motu Proprio" van den Paus. De Voorzitter der Vereeniging, de heer I. van der Want opende de ver gadering met een korte inleiding, waar na de hooggeleerde spreker het woord verkreeg. In den aanvang van zijn rede. sprak Prof. Eerdmans het duidelijk uit, dat waar bij de bespreking over dit Motu Proprio wellicht zou worden gevonden dat er ten opzichte der Roomsch- Katholieken iets onaangenaams be staat, dat dit toch niet als zoodanig mag worden beschouwd. Spr. wees er op dat de R,-K. inwoners zijn even gelijk als de menschen van andere religie. Maar het gaat tegen de lei ding en het streven der R.-K. macht hebbers, tegen het R.-K. clerpalisme, het R.-K. leekenpubliek staat daar volkomen buiten. Komend tot het onderwerp ver klaarde spr. een motu proprio te zijn een pauselijk besluit, dat uit eigen beweging is ingegeven. Voor de R.-K. is de uitspraak van den Paus onfeil baar. Tot zijn jurisdictie behooren allen, die door zijn dienaren worden bestuurd, waaruit volgt dat voor alle R.K. die besluiten bindend zijn. Echter de mogelijkheid bestaat ook, dat voor bepaalde gedeelten van een land zulke besluiten niet geldig worden verklaard. Reeds in' de Constitutio Apostolicae Sedus, een pauselijk besluit van 1869 werd door den H. Stoel bedreigd met excommunicatie. Het was echter de vraag, wie daardoor zouden worden getroffen. Daaromtrent bestond onze kerheid. Waren het alleen de wet gevers en de publieke personen of ook de privaat-personen? Volgens de uitspraak van de Oongregatio Inqui- sitionis van 1886 werden daaronder beschouwd, wetgevers en gezagsper- sonen. De mogelijkheid stond daarbij open volgens meening van anderen dat onder bepaalde omstandigheden pri vaat-personen wel degelijk werden bedoeld. Dit motu proprio maakt aan die onzekerheid een einde, door hare ver zwaarde en verscherpte bepalingen. Er wordt toch in gezegd „in deze tijden der ongerechtigheid, tijdens welke men zich geen rekenschap meer geeft van de immuniteit (onaantast baarheid) der geestelijken, en men niet alleen ziet, hoe geestelijken en priesters, maar ook bisschoppen, ja zelfs cardinalen der heilige roomsche kerk voor de rechtbank van den staat worden gebracht, besluiten en bevelen wij, cftn door de gestrengheid der straffen dezulken hun plicht te doen nakomen, die door de zwaarte der zonde van deze misdadige heiligschen nis niet worden afgeschrikt, door dit motu proprio het volgende „Iedere privaat-persoon wereldlijk of geestelijk, man of vrouw, die zonder toestemming der geestelijke macht ooit een geestelijk persoon voor de staats-, burgerlnke of crimineele rechtbanken daagt of voor te komen dwingt, wordt getroffen door de' excommunicatio atale sententiae. Dit beteekent dat de overtreder van dit gebod wordt ge sloten buiten de kerkelijke gemeen schap. Het feit van aangifte alleen dus is al strafbaar met excommunicatie. De reqen dat de R. K. geestelijkheid zich zoo stelt tegenover het wereld lijk gezag vindt volgens spr. zijn oor zaak inl de wijding van den R. K. priester, als de drager van het Sacra ment. Het Sacrament is heilig, en de drager daarvan wordt met heiligheid bekleed.' Daardoor stellen deze zich bo ven de géwono menschen. Van hen gaat een maqht uit, die door de kerkelijke wetten wordt geregeld. Die heiligheid, die onzichtbaar den menach vervult,' diefde idee-heiligheid verpersoonlijkt in den drager van het symbool,! die is verdwenen, sinds de tijden, wlaarin zich de maatschappelijke toestanden hebben gewijzigd, waarbij de "volken leven bij de souvereiniteit des volks. De R. Kdkerk heeft echter die idee behouden, en de3wegen go- nieten de R K.'priesters een voorrecht van'"rocfhtbank, een privilegium fori. In sotmmige landen is bij concor daat bepaald dat zulks niet geldig is, en bestaat daardoor dien middeleeuw- schen toestand niet meer. In landen echter waar zulk een concordaat niet bestaat, is het echter twijfelachtig of een pauselijk decreet wordt toegepast, ja dan peen. Spr. achtte het mogelijk dat de [Roomsche Curie door haar po^ litiek eij op uit is om de vroegere toestanden in het leven te roepen, wanneer men nagaat datgene wat wordt gedaan om het modernisme te gen te gaan en ook nu door de uit vaardiging van dit motu proprio. In het buitenland hebben velen go- vraagd <j)f het motu proprio 1910 vo r hun land geldig was en daarop is ge antwoord in ontkennenden zin ir Duitschland en België. Ook hier is die vraag gesteld in -het Parlement en Minister| Regout heeft eveneens ver klaard dat het motu proprio voor Nederland niet geldt. Echter van andere R. K. zijden, door do „Maas bode," |door een R. K. inzender in de „N. R. Ct." wordt or terecht op gewezen, dat aangezion er in Neder land géén concordaat bestaat, de toe passing van dit motu proprio altijd mogelijk is. Spr. heeft bezwaar tegen het door den Minister gesprokene en tegen hetgeen j in de R. K.-pers wordt ge schreven, omdat de geest van de R. K leiding tegenwoordig gaat in de rich ting van verscherping, van nemen voor zich, vah zich plaatsen in den middel- eeuwschen toestand. Er is in de gees ten veel veranderd. De gemoedelijke R. K.-p|riester van eertijds bestaat niet me^r. Waar vroeger vriendschap was, bestaat die tegenwoordig alleen wanneer er sprake is van verdeoling van der buit bij verkiezingen. Men moge nu zeggen dit motu proprio geldt niet voor Nederland, bij de ge loovige Roomsch-Katholiek, die zich niet verdiept in kerkelijke zaken dringt alleen door het feit van do bepaling, op straffe van ex-communi catie en deze menschen zullen zich wel waqhten een geestelijke aan te klagen. Dat is het gevaar, dat is van R. K. zijde ook in de N. R. Ct. erkend. De priester van den Brink schreef pas nog in de „Hervorming" dat hqt geestelijk goed volgens het R. K recht hooger staat dan het wereldlijk. Daarom zal|de*R. K. zich veilig ach ten indien hij daaraan gehoorzaamt. De Rqomsche Kerk, zegt spr., be schermt waar het kan haar rechten. De wijze, waarop zij dat doet, bewijst dat bij haarjalles is opportuniteit. Waar het noodig was, steunden de R. K. in Beieren de sociaal-democraten, hier te lande werd eertijds steun verleend aan de liberalen, thans genieten de chris telijke partijen de eer. Dat is haar ge wone stalndpunt. De beschouwingen van de R. K. kerk inzake huwelijk- en echtscheiding zijn lijnrecht in strijd met art. 172 van de Gronflwet, waarin staat dat een kerkgenootschap niets mag doen, dan hetgeen de staat toestaat. Waar de staat gelijk recht toekent aan eiken burger, daar gaat het niet aan dat Iemand zich daarboven stelt. De R. K. kerk doet zulks en het ge volg daapvan is, dat zij in gevallen Waar het noodig is er toe overgaat de R. K. prióster aan de wereldlijke macht te onttrekken door hem te doen ver dwijnen zonder dat men weet waar heen. Dpt is het recht dat de R.K. kerk zich zelf toekent. Haar jurisdictie stelt zich boven het staatsrecht. Wat nu de toepassing hier te lande aangaat, zeide spr. de R. K. mogen zoggen dat in het decreet van 1869 slechts gedoeld is op publieke personen en wetgevers, in 1910 werd door den Paus gedecreteerd allen, wie ook. Dit besluit is niet doodonschuldig, al wil men dat voorgeven. Waar het in meerdere landen nu niet geldend is verklaard, vroeg spr., waarom dan niet met nadruk er op gewezen, voor welken staat die bepalingen zijn gemaakt. Volgens priester van den Brink wordt Nederland door de R.-K. kerk beschouwd als een terrein van do zending. Door hare kloosters, waarin de menschen zich aan God wijden, door de groote vermeerdering van de goederen in dfe doode hand, door de pressie aan sterfbedden uitgeoefend wil de R.-K. kerk zich weer een plaats verzekeren als in den tijd van 600 jaar geleden. Spr. betreurde zulks. Rome voelt zich, zei spr. En dat zal nog erger worden wanneer er zal komen een R.-K. Universiteit, waartoe de gelegenheid, dank zij Kuypor, is geopend. Waar thans nog alleen op do Seminarieën het R.-K. recht wordt onderwezen, zullen straks R.-K. stu denten en juristen worden gevormd op den grondslag van het R.-K. recht. Van dezen terugkeer wacht spr. geen heil. Naar zijn meening heeft de hervorming juist een gunstigen keer teweeggebracht. Rome duit geen pro testantisme, dat bewijst de Borromacus- encycliek. Verdraagzaamheid en ver broedering mag van den R.-K. priester niet uitgaan. Spr. wekte ten slotte op de oogen wijd open te zotten en te laten merken dat er in Nedorland ook nog protes tanten zijn. Na oen korte pauze werd Dr. A. C. A. Hoffman, alhier, die tot bijwoning dez:r vergadering door het bestuur der V. S. en P.-C. was uitgenoodigd, do gelegenheid ge boden zijn standpuht tegenover het door Prof. Eerdmans gesprokene uit een {e zotten. Dr. Hoffman, dankend voor do hem toegezonden nitnoodiging, verklaarde dat door Prof. Eerdmans op voor treffelijke wijze was uiteengezet dat de menscli is een dubbel wezen, stof felijk en geestelijk. Wij loven in oen staatsverband en wanneer ooit de ure mocht komen dat Nedorland in govaar kwam, dan zou den de R. K. zeker male hun land verdedigen. Maar daarbij zei spr. zijn wij in zekeren zin geopenbaarde chris tenen. Wij boschouwen dan ook het motu proprio niet alleen stoffelijk, maar ook geestelijk, sub speciae aeter nibatis. Naar spr.'s moening hangt de waarde af van het standpunt, dat men, daartegenover inneemt. Is nu werkelijk, vroeg Dr. H., dit motu proprio zoo schrikbarend als Prof. Eerdmans dit afschildert Dit vraagstuk zei spr. staat niet alleen. Spr. meent dat hier meer gestreefd is naar voorbohoeding voor onaange name twistgedingen. Vondel zegt: de spin zuigt venijn waar do bij honing uit haalt. Veel proceduren zouden kunnen worden voorkomen door op den voor grond te stellen wat de menschen gemeenschappelijk willen, een oplos sing eener quaestie. In dit verband verhaalt spr. yan een pastoor, die door een waarschuwing zijnerzijds in groote onaangenaamheid was geraakt, werd aangeklaagd, werd veroordeeld en ge- Volg was een langdurige twist in de parochie. Op die wijze ontstaan er groote moeilijkheden. Qe R. K. geestelijkheid, die met den H. Vader een groot gezin geestelijkheid vormt, gaat niet uit om kleine dingen na te jagen, doch pöogt den vrede te bewaren. Met een beroep op Flammarion Lombroso, Scheidner 6. a. betoogde spr. ten slotte dat een bovenzinnelijke wereld nog niet geheel was afgedaan. Prof. Eerdmans beantwoordde daar op Dr. Hoffman. Prof. Eerdmans verklaarde niet overtuigd te zijn dat dit motu proprio moest worden beschouwd als een w ze beschikking van den H. Vader tot be ëindiging van een twist-geding. Er ligt toch niet in hét denkbeeld een proces te vermijden, doch alleen het idee dat geen R. K. geestelijke een pro ces mag worden aangedaan. Een bijzonder recht bestaat ten on zent alleen ten opzichte der militairen. Echter het militair strafrecht is afkom stig v. d. Nederlandschen Staat en in geen enkel opzicht strijdig met de Nederl. strafwetgeving. Met de R. K rechtspraak is dat een ander geval, die is afkomstig uit het Vaticaan. Uit de revolutie in Portugal blijkt toch genoeg dat de geestelijken toch ook gewone menschen zijp. Hun lp ven ter meerdere eere Gods, is toch niet altijd een verheerlijking. Spr. wees er op hoe de R.-K geestelijkheid ingrypt in het zielsleven van den mensch wat daarvan de gevolgen zijn en wees daarbij op art. 172 der Grondwet. Met een uitspraak van Dr Heine auditeur van den Rota Romana be treffende het privilegium fori besloot Prof. Eerdmans zijn ropliek. De Voorzitter dankte Prof. Eerd mans voor zijn leerrijke en belangrijke voordracht, Dr. Hoffman voor zijne tegenwoordigheid en uiteenzetting van zijn standpunt en den talrijken aan wezigen voor hun aandachtig gehoor. Waddinxvern. Tot predikant bij do Ned. Herv. Gemeente, alhier, is bo- roepen ds. A. v. d. Sluis, te Huizen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De rechtbank heeft gisteren veroor deeld J. H. K., 22 j., koopman te Gouda, wegens diefstal van nogen kippon en een haan, gedurende den voor de nachtrust bestemden tijd, op oen be sloten erf op hetwelk een woning staat door iemand die zich daar buiten mede weten van den rechthebbende bevindt, tot twee maanden gevangenisstraf. Bevestigd werd oen vonnis vartden kantonrechter te Gouda, waarbij A. S. beklaagd van zijn dionsten tor voorkoming van zwangerschap onge vraagd aanbieden, werd vrijgesproken. 's-Gravenhage. In den afgeloopen nacht zijn op het Zieke alhier door do recherche gearresteerd eon viertal personen, die verdacht worden schul dig of medeplichtig te zijn aan den diefstal van een rijwiel, waaraan een postzak met aangeteekonde stukken en andere waarden uit het bijpost kantoor nan hot Stadhoudersplein in den avond van 17 October jL ln hot bezit der aangehoudenen wer den nog oen aantal effecten govonden, afkomstig van dezen diefstal. Diefstal. Hedennacht heeft men door open sluiting zich toegang verschaft tot den zilverwinkol van den hoor Segors to Utrecht. Een groot aantal zilveren voorwerpen en sioraden zijn ontvreemd ter waardo van f 5000 6000.— Mexico, 20 Febr., In Cuobba heeft een gevocht plaats gehad, in de go- vangenis 27 van hen werden gedood, oen 20-tal konden vluchten. Mon seint ons uit Boek De vermoedelijke dader van don gruwelijkonmoord alhier is gisteravond gearresteerd, 't Is de zeer ^ongunstig bekend staande Gorardus* Derksen, wononde to Boek, die al heel wat mis drijven achter den rug hoeft. Hij kan zijn alibi niet bewijzen en is door oen dame uit Emmerik herkend als *lo persoon die zij in gezelschap van het vermoorde kind heeft gezien. Het vermoeden wint veld dat hij do houtmijt waarbij het lykje was neergelegd, in brand heeft willen steken. Men seint uit Londen aan de Matin Deskundigen berekenen dat de staking der mijnwerkers vijf millioen werk lieden omvat850.000 iizerworkers 300.000 koper en staalbewerkers 460.000 machinisten en stokers 243.000 personeel locomotieven, wa gons enz. De rest bestaat uit d„o eigen lijke mijnwerkers. Spaansch—Fransche commissie. Parijs, 20 Febr. De Fransche Re geering zal, naar de Temps meldt, als medelid van de technische Spaansch-Fransche commissie voor de studie der Marrokkaansche vragen als medeleden benoemen do heeren Guyot, vertegenwoordiger van de houders van Marokkaansche schuldleeningen, Miijean, vertegenwoordiger van het douane beheer en Sergent, directeur van het ministerie van Financiën. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.9 te Hernosand, laagste stand 741.8 te Horia. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke, later toenemende en krimpende wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waar schijnlijk regenbuien, iets zachter. van Wintermantels, - Costumes. Blousen, J upes, Jupons, Ito bes en Japonstoffen alsmede PELTDIIIIEM van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. Vorige Koers. 82"/, 905/» 64'/ 100'/, «F/,, Koert ven heden. 83 905/8 100*/, 93'/a 93"/,, 89 V, 87 «7ts 477, 104'/, 87 I 00 211 211 BI 51 71'/, 717, 25 25'/, 807, 607, 218 319 1895/,, 217 324 188'/, VAN DEN F.f fee ten handel te A nis Ur dam 21 FEBR 1912. Staatslceiilngen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl, 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pot. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie Ge Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leu ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uittik- en Credlet-Instel- llngen. Ned. Bankaandeolen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Rl.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gew. Aand. fiol. Credlet Instell. en taltuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mtycn. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Hljen. Ned.-Am. Stoomvaart- M(j. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. raimk-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. öilau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeniugen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thoi s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 1523/^ GELDKOERS. Prolongatie B,/2 pCt. Nat. Staatsfondsen iets beter, Bui- tenl. prijsh., van Mijnen Oost-Borneo zeer vast, Ketahoens, Cobars lager, Tramw. prijsh., Amalganaler iets lager, Petroleums zeer levendig, Tabakken kalm, Culturen stil, Rubbers prijsh. 73 452 59 153 471 460 182 120 203/ 112»/% 15 40 4l/a 12 87 Vj 983/, 645/,« 18575 f 104- 993/1( 303/i 1635/i 75/: l01»5/> 697i 451 573/| 157 482 20'/» 112V, 12 87 Vï 98 647h 99 V* 3011'j g 1647% 7% 1013/S.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2